advertentien. Baltenlanilsch Overzicht. rosTEKjXtjJEinsr. Handsdioenen A. v. OS Az„ Kleiweg E 73 en 73*. Uitnoodlging tot deelneming aan de Prijzen 9 Millioen 553.005 Mark Burgerlijke Staud. MILITAIRE JOSEPH HECKSCHER, In den morgen van Maandag 1 Juni overleed te Berg-Ambacht de heer" P. ran Wijngaarden Az. Gedurende eene lange reeks van jaren was liy als raadslid, wethouder, heemraad, notabel en kerkvoogd, nuttig werkzaam. De uitgebrande consistoriekamer te Berg-Ambacht is weder opgebouwd en wordt nu tot het houden van godsdienstoefeningen gebruikt. De postbode V. te IJzendijko, had indertijd het ongeluk bij het schoonmaken van eene revolver zjjne schoonmoeder een kogel in het hoofd te jagen cn werd deswege veroordeeld tot twee maanden liech- terits. Op een verzoek om gratie is thans eene gunstige beschikking gevolgd, en de straf veranderd in 10 boete. De Amsterdammer bevat het volgende. Een plebisciet voor Algemeen Stemrecht'. Thans, nu onze politiek der naaste toekomst zich hoofdzakelijk concentreert tot een voor of tegen al gemeen kies- en stemrecht, roep ik hierbij de Neder- landsche pers het Fransche stelsel in herinnering. De groote organen in Frankrijk maakten in den laatsten tjjd de voornaamste vraagstukken tot een plebisciet eu vroeger het oordeel van hunne lezers en niet-lezers naar de belangrijkste gebeurtenissen van den dag. Ten einde de doctrinaire politiek onzer zoogenaam de conservatieve liberalen te fnuiken, ware het o. i. niet ondienstig het volksoordeel omtrent algemeen kies- en stemrecht in te roepen, ten einde te trachten het langs plebisoietischen weg te verkrijgen. Het ligt, dunkt mij, op den weg van een onzer hoofdorganen of van den Bond voor Algemeen Kies-en Stemrecht van dit middel gebruik te maken, zoo het nitvoerbaar mocht blijken. Men richte nl. een bureau op, waarbij ieder mcer- deijarige het recht heeft de namen op eene lijst in te vullen van hen, die hij waardig keurt zijne belangen in rijks- of gemeentebestuur te behartigen. Zij, die hierdoor de meeste stemmen op zich vereenigen, proclameere men alsdan tot candidaten. Misschien dat het rechtvaardigheidsgevoel deo huidigen kiezer alsdan noodzaken zal deze candidaten tot de zijne te verklaren. Ziedaar het Algemeen Stemrecht verkregen buiten de regeering om, ja, zelfs zonder tot grondwetsher ziening behoeven over te gaan Het spreekt van zelf, dat ik slechts een algemeen idee heb kunnen aangeven, een idee dat voorzeker voor velerloi tegenwerpingen vatbaar zal blijken en waarbij het aan bestrijding niet ontbreken zal. Ik Aan hiermede volstaan, overtuigd hierdoor ook mij nerzijds een middel aan de hand te hebben gedaan tot het verkrijgen van cnmiddelijke invoering van algemeen stemrecht. S. A. Kolthoff Jk. 's Gravenhage 1 Juni 1891. De Haagscke correspondent van de Prov. Gr. Com- rout schrijft, dat men bijna medelijden met de amb tenaren zoude krijgen, als men hoort hoe het depar tement van marine nu in rep en roer is, om den keizer van Duitschland op 30 Juni a.s. toch maar eene vloot te kunnen vertoonen, die wat om het lijf heelt. De een loopt den ander tegen 't lijf. Dat zon niet de daad van een moodig man zijn zeide Julia, die zich nog niet in het gesprek had gemengd. Hare radde, glasheldere stem weerklonk als de slag van eene klok. Iedereen zweeg; men stond op en ging naar het terras om een kop koffie te drinken. Aurette schonk de koffie en Julia presenteerde de kopjes rondzij had hare mouselinon japon voor eene zilvergrijze wollen verwisseld, die baar bijna het aanzien eener non gaf. Van lieverlede werd het gesprek weder levendig, en de heeren staken eene sigaar op. Zooals zijn recht was, had Baonl naast zijne verloofde plaats genomen en als in gedachten verdiept blies hij zijne rookwol ken naar omhoog. Werkelijk dacht hij aan niets, verzonken in de zaligheid van een pas genoten goed diner en van eene geurige brandende sigaar. Ver weg aan het uitspansel vertoonden zich sterren aan zijn oog; eerst dun gezaaid, nauwelijks zichtbaar, ver volgens in grooter getale, schitterender, naarmate de warme tinten van do ondergaande zon zich verloren in het teedere grijs van den hemel. Aurette ge voelde hare ziel naar de sterren opstijgen. Nog slechts weinige maanden en haar verrukkelijke droom zou verwezenlijkt zijn. Baoul zou ook dan naast haar zitten, maar dan als haar echtgenootniets zou hen meer scheiden niemand zou het recht heb ben zich tusschen hen te stellen zij zou die frissche, vaste hand in de hare houden, die thans allgen bij «Mag ik eens de retro-acte van stuk no. 1219 hebben f „Daar kan ik u niet aan helpen! Na den SOsten Juni, asjeblief!" «Zou u me eens willen inlichten omtrent het pen sioen van matroos A. of Z." «Geene mogelijkheid! Na den 30sten Juni!" Iedereen houdt er zich mee bezig, om den keizer hazenpeper zonder haas voor te zetten, eu een ver nuftig ambtenaar moet zelfs op hot denkbeeld geko men zijn, om het voorbeeld te volgen van de optoch ten op het tooneel, waar dezelfde groep, die aan de linkerzijde achter de schermen verdwijnt, weder aan de rechterzijde als iets geheel nieuws voor den dag komt. Om zeer grondige redenen is echter van dit denkbeeld afgezien. Minister Kruys doet inmiddels wat hij kan om onze vloot tegenover den keizer van Duitschland zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Gisteren werd te Haarlem de 12e algemeene ver gadering der Vereeniging van gepensioneerde onder officieren en minderen geopend. De algemeene voorzitter, de heer C. L. H. von Freytag van Overstralen, gepensioneerd kapitein te Rotterdam, opênde de vergadering met eene rede. Deze werd luide toegejuicht. Beslotou werd hierop te verzendeu het volgende telegram aau HH. MM. de Koninginnen «De Vereeniging van gep. onderofficieren en min deren van het Ned. leger, te Haarlem bijeen, om op haar 12e algemeene vergadering de belaugen te be hartigen van hunne hulpbehoevende mannen, voor de wet van 1877 gepensioneerd en ook in die hunner weduwen en weezen, wendt zich met den diepsteu eerbied tot Uwe Majesteiten om hoogstdezelven hare hulde te betuigen en van hare verknochtheid te doen blijken, terwijl zij er den innigsten wenschaan vastbindt dat de Allerhoogste zijn rijke zegeningen op Uwe Majesteiten moge doen nederdalen tot heil onzer Koningin, hare Koninklijke Moeder de Konin gin-Regentes en daardoor ook tot dot van Neerlands volk en het dierbaar vaderland." Uit het jaarverslag bleek dat de Vereeniging in bloei was toegenomen en tevens dat op allerlei wijzen op haar beurs wordt gespeculeerd. Alleen Delft en Middelburg hebben geen eere-voorzitters. Uit het financieel verslag bleek dat was ontvangen 152.65.92 en dut er een batig saldo bleef van 518.251/,. Aan 941 behoeftige geponsionneerden waaronder203 weduwen, werd een som van ƒ12.278.25 aan onderstand en gratificaties uitgereikt. In het hoofdbestuur werden herkozen de heeren C. L. H. van Freytag van Overstraten en T. Bik. De plaats van hei inmiddels aftredende lid, den heer H. A. Fotkast, die zich niet herkiesbaar stelde, zal worden ingenomen door den heer L. Zeiler. Iemand die een bezoek heeft gebracht aan Edison's werkplaatsen, deelt Omtrent diens nieuwste uitvin ding, de kinetograaf, het navolgende mede Edison toonde oen kleine vierkante kist, in welker deksel zich eene ronde opening bevond met een mid dellijn van ééa Engelschen duim. In die opening is de lens geplaatst, die overigens denzelfden dienst doende als bij eene gewone camera, het op te nemen beeld aan een gelatine-vlies meedeelt. Dit vlies loopt, met electriciteit als beweegkracht, regelmatig over twee rollen en passeert tusschen het af- en oprollen de lens. Te gelper tijd doet de pho- nograaf zpe opname van het geluid, en staat onder den invloed van denzelfden electrieken motor, zoodat tot op het kleinste onderdeel van een seconde de overbrenging van geluid en beeld gelptjjdig geschiedt. Hieromtrent merkte Edison op, dat de moment- photograaf Hemment er wel in geslaagd is een ren nend paard in een duizendste deel van een seconde te photografeeren, doch tot nu toe niet een zoo groot aantal dier opnamen in een kort tijdsverloop achtereenvolgens kon bewerkstelligen, dat deze zich voor den beschouwer tot een onverbroken reeks ge- leidelpe en natuurlpe bewegingen aaneensloten. Om tot dit doel te geraken, bevond Edison, dat min stens 46 aéhtereenvolgende opnamen per seconde noodig zijn. De kinetograaf nu voldoet aan dezen eisch, en geeft daardoor de beweging van een persoon of voorwerp zód juist weer, dat niet do minste schok- kingen in het gereproduceerde boeld zijn te be speuren. Hjj\liet ten bewijze daarvan oen der jongens van zp werkplaats zioh voor het instrument plaatsen en de beweging van een groet, met buiging en afnemen van den hoed, maken. Te gelpertijd stelde hjj de gelatinerollen iu be weging en zijn bezoeker zag voor de kleine boven genoemde opening, het beeld van den jongen verschij nen, dat den mond glinpohend vertrok, een buiging maakte en don hoed afnaitrvzonder dat bv. het rijzen van den arm, in 46 phaseiyper seconde achtereen volgens weergegeven, eenigo afbreking der geleidelpe beweging liet ontdekken. Nu plaatste Edison de kinetograaf tegenover een scherm, en liet door middel van kalklicht het beeld in levensgrootte op het deck vallen. Weder was bij het in beweging zetten dér gelatinerollen de grootste nauwkeurigheid der reproductie waar te nemen. De uitvinder heeft groote plannen met zijn nieuw toestel. Hij zal er eeoe geheele opera in opnemen hier too moeten de gelatinerollen en die van de phono- graaf bijzonder groote afmetingen hebben, daar ieder» scène gemiddeld ongeveer 30 minuten duurt en daarna voor zijne vrienden in de huiskamer de ge heele voorstelling, decoratief, zang, actie en orkest herhalen, waarbij tooneel, auteurs en actrioes, desge vraagd op de ware grootte, op het scherm zullen verschijnen. Evenals de phonograaf behouden ook de gelatine rollen den eens gegeven indruk zoodat do kinetograaf over duizend jaar onzen nazaat zal doen hooren, hoe in onzen tijd Sigrid Arnoldson «Connais tu le pays" zong, of Emma Nevada de «Lakmé" voordroeg. In do gisteren gehouden zitting van de Arrond. Rechtbank te 's Gravenhage werd behandeld de zaak van J. A. v. G., gewezen werkman in dienst der gemeente Dolft, beklaagd den 25eu April 1.1. ge tracht te hebben den oprichter vau de gem.-werken v. 8. van het leven to berooven, door_ hem in de gracht te werpen, in welk voornemen hij alleen ver hinderd werd door eentge personen die den opzich ter uit het water haalden terwijl andere persoaeo bekl. verdere geweldadigheden beletten. Beklaagde had onaangenaamheden gehad met den opzichter over uitbetaling, was naar zijn zeggen driftig geworden, omdat hem vier raaien loon voor overwerk was onthouden, en zich zelf eigenlijk niet bewust van hetgeen hij gedaan had. do binnenkomst en het afscheid hare vingers om klemde. maar wier korte druk toeh reeds hare ziel met eene ongekende zaligheid doed doortintelen. Die droom van duurzaam, volkomen bezit loste zich voor haar op in twee armen, die zich om hare onderwor pen schouders sloegen, eene omarming gelijk aan die van haren vader, als hij haar, toen zij nog zeer klein was, wegdroeg om haar te slapen te leggen, maar evenzeer de bevrediging van een zucht naar liefde, naar vertrouwen en rust. Nog slechts weinige maanden, of liever weken, en zij zou den man luide bij zijnen naam kunnen noemen, dien zij thans niet anders, maar elk oogenblik, dan in haar zelve uitsprak. Zij zou hem alles wat haar in de gedachte kwam kunnen mededeelen, hem al de teederheid van haar hart mogen openbarenzij zou zonder terughouding mogen denkeu, gevoelen, leven in_ die andere ziel, die de hare zou zijn geworden. Zij zou weten wat hij dacht, hij die zoo weinig sprak, Zij zou zich tot hem overbuigen, hem diep in de oogen zien en alles raden wat hij immer had govoeld of gedroomd zonder het haar te zeggen. Maak eens wat muziek, Aurette, zeide haar vader. Wij blijven hier. Gehoorzaam maakte zij zich los Uit hare betoovering en ging naar het salon, waar de lampen waren aan gestoken. Eiken Zondag speelde zij ongeveer een kwartier, totdat mevrouw Berlbolon haar rijtuig liet voorkomen. Zij speelde eenigszina zwaarmoodig en koos als bij ingeving melancholische stukken, omdat hare muziek een afscheidslied was. En bovendien, vormt niet altjjd eene diepe melancholie den grond van eene nog niet vervulde liefde Aurette gevoelde zich aangedaanzij zou hebben kunnen schreienzjj zou dien onverzettelijken Raoul die haar toch liefhad, waarom zou hy haar anders gevraagd hebben P hebben willen toeroepen hoezeer zij hem aanbad. Zij was stoutmoedig in hare muziek, evenals in hare bloemen. De maagdelijke Aurette, die van schaamte zou gestorven zijn, indien hare ziel zich eensklaps had geopenbaard aan haren verloofdo, was in staat hem den kreet van den vurigsten hartstocht,, toe te zenden in de harmonieën, die zij niet gemaakt had, maar die zij zoo goed wist weer te geven. Nadat zy twee lievelingsstukken vah haren vader had gespeeld, begon zij oen Lied zonder Woorden van Mendelssohn, waarin de componist zooveel liefde en vunr heeft gelegd als iemand, wie ook, ooit heeft kunnen gevoelen. Zij speelde langzaam, alsof zij voor zich zelve alleen spoeldehet scheon haar toe alsof zij het orgel bespeelde in eene groote kerk vol geloovigen, zij sprak voor alle menschelijke zielen die gebukt gaan onder de liefde en droeg hunne smeekingen aan God op. Toen zij ophield, overstroomden de tranen hare wangen. Zij nam haren kleinen zakdoek, wischte snel haar brandend gelaat af en ging naar de glazen deur. [Wordt vervolgde De getuige verklaarden niet den indruk gekregen te hebben dat het de bedoeling van bekl. was ge weest om don opzichter te verdrinken Het was hun voorgekomen dat het meer de bedoeling scheen den opziohter een bad te geven. Sub. Off. van Justitie achtte het zeer goed moge lijk dat de opzichter, hoewel de gracht niet zeer diep was, tengevolge van de handelwijze van bekl. het leven had kunnon verliezen, terwijl uit verdere houding van bekl. duidelijk was gebleken dat hij de bedoeling had den opziohter van het leven te be rooven z. i. had hij zich dus schuldig gemaakt aau poging tot doodslag. Mocht de rechtbank dat gevoelen niet deelen dan zeer zeker had bekl. zioh schuldig gemaakt aan mis handeling van oen ambtenaar in functie. Intusschen vorderde hot O. M. 6 maanden gevangenisstraf. Do verdediger mr. Munzebrook verwonderde zioh dat het O. M. aan den ten laste gelegde poging tot doodslag bleof vasthouden. Pleiter trachte aan te toonen dat bekl. slechts in een opwelling van drift had gehandeld en de ongunstige toostand van het terrein, hot Achterom te Delft is zeer smal, oorzaak was dat de opzichter te water geraakte. Poging tot doodslag had dus naar pleiters meening niet bestaan Hij concludeerde tot vrijspraak van het primair ten laste golegde en beval zyn oliont met ernst in do clementie van de reohters aan. Uitspraak Maandag a. st. Het verbljjf °P zee, dat op alle meuschen eene bijna gelijke uitwerking hoeft, welke, zooals voleu bekend is, niet tot de aangenaamste kan gerekend worden, werkt op dieren zeer verschillend. Op eene zeereis worden allo dieren tammer, en zelfs de wild ste schijnen onder don indruk van ten gevoel van afhankelijkheid en hulpbehoevendheid to zijn. Apen hebben het gewoonlijk erg met zeeziekte te kwaad. Op vogels lieoft de zee de uitwerking, dat zij niet zingen zoolang do reis duurt. Kippon en ganzon vermageren spoedig, en de lianen kraaien niet meer, maar eendon behouden haar gewone levendigheid en eetlust. Katten en hondou wordpn op zee zeer on rustig de eerstgenoemde worden schnw en versohui len zich, en de laatste blij ven zoo dicht mogelijk bij hunne menschelijke beschermers. Osson, buffels en paarden wordon op eene zeereis spoediger goede vrienden met hunne oppassers dan aan walVar kens, eenden on slangen zijn do eenige dieren, waarop de zee volstrekt goen invloed schynt te hebben. Ook in Nederland heeft zich, onder leiding van den voorzitter van het 5de internationaal congres voor hygiëne en demographie, in 1884 te 's-Graven- hage gehoudon, mr. W. H. de Beaufort, een natio naal comité' gevormd om de belangen van het 7de intern, hygiënisch congres, dat in Augustus te Londen zal plaats hobben en waar ook de Nederlandsche regeering zal vertegenwoordigd zijn, te bevorderen. Het bestaat voorts uit de volgende leden, moeren- deels bestuursleden van bot 5de congres dr F II Blom Costor, J. F. W. Conrad, dr. J. F. van Leent', Si ™n ,9verbeek de Meijer, mr. N. G. Pierson, 2.' 'J'0'1' dr. G. P. van Tienhoven, generaal M. R. Timmerman, dr. Hector Treub en dr. H L Verspyck. Dit comité deelt mede, dat bet congres 10 Augustus a. s., des namiddags te 1.30, door den Prins van a'as ln "u 8'- James Hall te Londen zal geopend worden en dat het den 17don Augustus zal worden gesloten. Aanmeldingen tot deelneming worden bij hot ge- neraal-secretariaat prof. dr. M. tl. Corfield, 20 Han- nover-square te Londen, ingewacht. Op den dag der oponing en der sluiting zullen algemeene vergaderingen gehouden worden, terwijl «leren 0Tari8« d8ge" 8eC'iihl ZU"en ïerga" De afdeoling hygiëne omvat 9 sectiën, betreffende lo. voorkoming van epidemieën; 2o. bacteriologie toegepast op de gozondsleer3o. het verband tus schen ziekten bij mensch en dier; 4o. hygiëne toe gepast op «lo opvoeding van het kind; 5o. chemie en physica toegepast op de gezondheidsleer6o. de hygiene by hot bouwen; 7o. «1e gezondheidsleer toe gepast op de ingenieurswefenschappen 8o. militaire en ^spinygiëne1 openbare gozondheidsregeling De flile afdoeling, die der demographie, omvat o. a. de geneeskundige statistiek en de fabrieks- hygiene. Met het congres zal eene hygiënische tentoon- stolling gepaard gaan. De Duitsche rijkskanselier Caprivi heeft in het rruisische Huis van Afgevaardigden verklaard, dat e regeering niet voornemens is de invoerrechten op graan te verminderen of op te heffen. De re geering achtte dit niet noodig, omdat er geen ge brek aan graan in Duitschland bestaat. Op welke wijze is deze regeoring dit te weten gekomen Volgens de Berlijnsche bladen seinde de minister Von Bötticher aau alle hoofd-douane-kanto- ren om telegraphische mededeeling, hoeveel rogge en tarwe in April en Moi van dit jaar waren inge voerd en hoeveel in denzelfden tycl van het vorige jaar. Tevens werd een onderzoek ingesteld naar den voorraad graan, die in de voornaamste havens was opgeslagen of zich nog in de schepen bevond. De uitslag van dit onderzoek schijnt gunstig te zijn uit gevallen, ten minste de regeering komt tot de slot som, dat er geen gebrek aan graan is, De tegenpartij wijst echter terstond op het onvol- doeudo vam-ftezen maatstaf. Immers wie zal zeggen hoeveel «ft het ingevoerde graan in Duitschlancltot meel verwerkt en dan weer uitgevoerd zal worden, in welk geval de betaalde invoerrechten worden te ruggegeven. Zelfs do gematigde National Zeitung keurt het onderzoek der regeoring af en verlangt, dat alleen do stand der prijzen als maatstaf worde aangenomen Hetzelfde doet ook do leider der liberale oppositie, Eugen Richter, in zyn Premnnige Zeitung. De heer Riohter herinnert er aan, dat de hoogste roggeprijs 11nnJulY-iVan h°' VOrige Jaar ffas 154-62 ftark per 1000 kilo, en deze prijs was nog de EooMte, dieu de rogge sedert 1882 had bereikt. Nu echter is do prgs reeds gestegen tot meer dan 200 mark en waarschijnlijk zal de rijzing nog doorgaan, nu de regeering haar besluit om de graanrechten niet te verlagen, bekend heeft gemaakt. In elk geval komt daardoor ten minste een einde aan de onzekerheid en aan de geruchten en specu lation, waartoe deze aanleiding gaf, maar overigens zullen zeker alleen de agrariërs met het besluit der regeering ingenomen zyn. Hot grootste gedeelte van het volk welks hoofdvoedsel uit brood bestaat, zal het besluit der regeering, waardoor de hooge graan prijzen bestendigd worden zeker met zeer geringe instemming vernemen. De Portugeesche Cortez zijn weer geopend. Het nieuwe ministerie stelde zich voor en deelde zijn bekend program mode, dat hoofdzakelijk neerkomt op het invooreu van bezuinigingen tot herstel van het financieel evenwicht en tot definitieve oplossing der financieele crisis. De meerderheid ontving het ministerie zeer gunstig en verklaarde zich bereid generaal Abuci de Souza ook met dit ministerie te helpen zyn plannen te verwezenlijken. Het eerste werk van het kabinet was het met Engeland gesloten tractaat betreffende Afrika bij de Kamer in te dienen. Heijfractaat zal terstond naar een commissie worden gezonden. Men beschouwt het algemeen als zeker, dat de commissie eon gunstig rapport zal uitbrengen en, do Kamer het tractaat tor- stond zal goedkeuren. Voel wordt geschreven in de kranten over de vraag, waarom de Cznar niet naar Moskou is gegaan. Som mige berichtgevers houden vol dat do ongesteldheid van de Czarin slechts een voorwendsel is en de eigen- lyko reden ligt in de ontdekking van oen of meer dynamiot-mijneu. Wat or van is, is moeilijk uit te maken. Do beambtem van den omnibus- en tramwaydienst te Londen zijn voornemens hedenavond eene bijeen komst to houden, teneinde een verzoekschrift op te stellen voor een diensttijd van 12 uur per dag. Voor eiken avond dezer week zyn andere bijeenkomsten met hetzelfde doel voorbereid. Reeds is een comité ge vormd om, zoo noodig, eene werkstaking te beginnen. Tot candidaat der Unionisten voor de vacante plaats in het Engelsche Lagerhuis voor de City van Londen is gekozen de alderman sir Reginald Hanson, een oud-lord-mayor. De Gladstonianen hebben een vruch- telooze poging aangewend om een candidaat te stellon. De alderman sir James Whitehead, een der woinige City-mannon van hun richting, bedankte voor de eer en voor de kosten, ln plaats van den overleden baronet sir Nicholas Fowler, zal sir Reginald Hanson, mede een Citybaronet, dus zonder dat een verkiezing zal noodig wezen, de plaats van den overleden ver tegenwoordiger in het Parlement innemen. In hot lersche beruchte Tipperay hebben nagenoeg alle pachters van hoeven en huurders van huizen in het vlek vrede met hun landheer gesloten. De zoo genaamde lersche patriotten met hun campagneplan hebben dus volkomen het onderspit gedolven. BRIEFKAARTEN: H. v. d. Heuvel Gouda, 1 Juni 1891. De Directeur, VORSTER. LIJST vau BRIEVEN geadresseerd aan onbe kenden, welke aan middel va n het Postkantoor zijn terug te bekomen. M. Fürrer, BrusselGebr. Ferse, Eilenburg P. Ballmann, Manheim. Van Haastrecht: Wed. Ouiveling, Kralingen. GEBOREN29 Mei. Franciscns Adri.uu», onder. G. Toiit- hof eo M. C. Fraikln. Jan Herman Johannes, ouders J A Blom en G. W. Kohlbrugge. 80. Maris, ouders C. Verkleii en M. dc Groot Willem, ouders J Boere eo A. vm Es 1 Join. Johanna, ouders D. .an Vliet en A. san Eiik. OVKRI FnFMrt' uT'w ^,hoondt"1<*rJ M. H. lorijn. OVERLEDEN.- 31 Mei. W. van Roijeo, 5 ra. J V G. Reetman 13 k 1 J„Di. D. J. van Roasam, 19 j. - W. J. Streefland, 9 ra. - J. Bos, 76 i. 10 m GEHUWD2 Juni. J. H. Crebas en C. W. Heesterman Hoofdprijs ev. 500,000 Mark. De prijzen zyn door den Staat gegarandeerd. Eerste trekking 10 JUNI. der door den Staat Hamburg gegarandeerde groote Geld verloting, waarin zeker gewonnen moeten worden. De prijzen dezer voordeelige Geld-Loterij, welke volgens plan slechts 100,000 loten bevat, zijn ais volgt Do grootste Hoofdprijs is ev. 500,000 Mark 1 premie a 300,000 M. 56 prijzen a 5000 M. 1 prijs a 200,000 M. 106 prijzen a 3000 M .1 prijs a 100,000 M. 203 prijzen a 2000 M. 1 prijs a 75,000 M. 6 prijzen a 1500 M. 1 pr.js ii 70,000 M. 606 prijzen a 1000 M. 1 prijs a 65,000 M. 1060 prijzen a 500 M 2 prijzen a 60,000 M. 29 prijzen a 300 M. 1 prijs a 55,000 M. 120 pr. a 200, 150 M 1 prijs a 50,000 M. 30930 prijzen a 148 M 1 prijs a 40,000 M. 7994 pr. ii 127, 100 94 1 prijs h 30,000 M. 9045 pr. a 67, 40, 20 8 prijzen a 15,000 M. Mark 26 prijzen ii 10,000 M. totaal 50,200 prijzen. en komen deze binnen weinige maanden in 7 afdeelingen tot zekere beslissing. Do Hoofdprijs 1ste klasse bedraagt Mark 50,000, verhoogt zioh in de 2«le klasse op 55,000 I Mark, in do 3de op 60,000, in «le 4de klasse op 65,000, in do 5de klasse op 70,000 Mark, in de 6de klasse op 75,000 Mark, in do 7dé klasse op 200,000 Mark en met do premie van 300,000 Mark event, op 500,000 Mark. Voor de eerste prijstrekking, ambtshalve op den 10 JUVI e. k. vastgesteld, kost I geheel origineel lot slochfs M. 6 of/3.60 1 half n n 3 - 1.80 1 kwart V »l'/.»-0.90 welko door den Staat gegarandeerde origineele loten (geen vo/Boden promessen) mot origineel plan met staatswapen tegen franco inzending van het bedrag zelfs naar de verste omstreken van mij verzonden worden. leder deelnemer ontvangt van mij na plaats gehad hebbende trekking dadolyk zonder aan vrage de officiëelo trekkingslyst. Het Origineel Plan met staatswapen waaruit iuleggelden en indeeling van de prijzen in de 7 klassen te zien, worden vooruit gratis ver zonden. De uitbetaling en verzending der gewone Gelden volgt direct aan de belanghebbenden prompt en onder de strengste discretie. UW" Iedere bestelling kan men eenvoudig por postwissel opgeven. OW Men wende zich daarom met bestellin gen voor de aanstaande trekking tot 10 JUNI e. k. met vertrouwen aan Bankiers en Wisselkantoor te HAMBURG. Duitschland.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2