Eon Verkiezingspraatje. Bulfenlandscti Overzicht. ADVERTENTIËN. CORRESPONDENTIE. IHOËZONDEN. M. BOOGAERDT, Bz. PETR0LEUM-N0TEERIt\GE\ Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam W|jhe, die aan de regeering wil verzoeken, dat zij met betrekking tot de vrije en orde-oefeuingen of de terugwerkende kracht der wet geheel doe ver vallen, of elk onderwijzer met een zeker aantal dienstjaren het recht verleene tot het geven van onderwijs in dat vak. De Maatschappij «Een Nationaal belang" hield Zaterdag 11. te Utrecht hare jaarlij ksche algemeeno vergadering. In zijn jaarverslag slaat de waarnomende directeur een terugblik op het eerste tiental jpren van het bestaan der maatschappij. Dit tijdperk geeft over het algemeen redeu lot tevredenheid. Het afgeloopen jaar was geen vruchten jaar en de vruchtboomen langs de spoorbanen die alle schadelijke invloeden, welke elders den oogst bedreigen, in dubbele mate ondervinden, brachten negenoog niets op. Niet tegenstaande de omstandigheden du» hoogst ongunstig waren, kan toch een bevredigende balans worden voorgelegd. De totale opbrengst steog, door de hooge grioud- prijzen, van 1269,58 in 1889 tot 5411,481/, in 1890. De tatale exploitatiekosten hebben 1463,237j bedragen, zoodat er eon zuivere wiust is behaald van 4203,82 tegen 4156,52»/, in 1889. Na aftrek van het der Exploitatie-Maatschappij toekomend een derde gedeelte der opbrengst van vruchten en griond, ten bedrage van 1803,83, blijft evenals over 1889 eeu bedrag van 2400 ter verdeeliug aan aandeelhouders beschihbaar, overeen komende met 4 pet. van het maatschappelijk kapitaal •ad 60,000. De aftredende leden van het college van commis sarissen, de heeren A. Koster Mz., H. M. Berns, J. Copijn Jr., G. W. C. Westenberg en N. de Zwaan, werden herbenoemd. Naar aanleiding van het besluit van de jongste al- gemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen, dat wederom in den aanstaanden winter door sprekers, uit te noodigen door bot hoofdbestuur, voordrachten zullen gehouden worden is een circu laire verspreid, waarin het hoofdbestuur verzoekt dat de aanvragen tijdig ter kennis van den algemeeuon secretaris worden gebracht. Indien door de departementen aan de behandeling van een bepaald onderwerp boven andore de voorkeur wordt gegeven, wenscht het hoofdbestuur de me- dedeeliug daarvan te ontvangen en zal het trach ten een voordracht over dat onderwerp te doen geven, hoewel het zich daartoe niet verbinden kan. Deze voordrachteu zijn geen volksvoorlezingen in den strikten zin des woords, doch hebben ten doel, in bevattelijVen vorm voor alle belangstellende hoor ders en hoorderessen, ook buiten den kring der departementen, den gezichtskring te verruimen op het arbeidsveld, dat do Maatschappij zich in dezen tijd aangewezen ziet, en tevens om zoo velen mogelijk tot medewerking op Jit gebied aan te sporen. Te Amsterdam is verschenen het eerste nommer van de Verkitzingtbode, politiek orgaan. Het blad zal dagelijks verschijnen. Iu een voorwoord, namens velen door den heer A. C. Wertheim onderteekend, wordt o. a. gezegd Wat wij willen met dit verkiezingsblad In deze ernstige dagen een bezadigd woord richten tot onze liberale medekiezers, ten einde ons gemeen schappelijk rekenschap te geven van onze plichten -. ons to doordringen van de noodzakelijkheid om, mot terzijdestelling van persoonlijke opvattingen, van voorliefde voor eigen meening, het algemeen belang der liberale part|j op den voorgrond te plaatsen. Dat belang vordert aaneensluitingniet eene, die alléén rekening houdt met machtspreuken en gezags- uitingdie gehoorzaamt zonder onderzoek, en eigen meening opotfert aan het hoog bevel der aanvoer ders, niet eene, die met jeugdige geestdrift maar jeugdige onervarenheid het einddoel alléén voor oogon houdt, zouder de mooielijkheden van den weg te berekenen, die tot dat einddoel leidt. Maar de aaneensluiting van maunen, die zich be wust z|jn, dat de t|jd van werkeloosheid op hot ge bied van sociale hervorming voorbij is; dat bet kies recht moot worden uitgebreid, opdat nuttige, Ijverige burgers, thans nog uitgesloten van do uitoefening hunner burgerrechten, daartoe worden toegelaten, maar tevens, dat niet ter zijde geschoven of miskend worden de gewichtige raaterieele en oeconomische belangen, die op elk gebied hervorming of verbete ring ei8chen. Voor eenigen tijd maakten wy melding van het feit, dat herhaaldelijk de eieren uit do eendennesten in het Park werden ontvreemd. Veler onzer Park bewoners gaven zich ernstige moeite om de aanran ders van ons gemeenschappelijk eigendom te ontdek ken, doch te vergeefs. Maar eindelijk is de schul dige op heeter daad betrapt. Gelukkig loopen wij geen govaa? met doze openbaarmaking iemands goe den naam te bederven, want de booze misdadiger iseen kraaiEn een slimme Tot voor korten tijd was een enkel nest gespaard gebleven. Een eend ook geen domme had, waarschijnlijk gewaarschuwd door hare collega's, ditmaal hare kraam kamer, ver van d8n gebruikelijke» waterkant, opge slagen onder dicht begroeid struikgewas. Lang bleef zij daar ongostoord in do vervuiling harer moederplichten, totdat ja waarlijk, op een goe den morgen ook daar de eieren verdwenen waren. Al betreuren we het gemis van jonge eondjes in onze vijvers, toch verheugt het ons te kunnen be richten dat dit gemis niet het raeuschdom maar het kraaiendom tot oneer strekt. (De Fabrieksbod*.) Bekeud is hoe «baron Von Münchhausen" wist te verhalen, en dat hij in de manier van «opsnijden" moeielijk zou zijn te evenaren. Amerika echter, het land dat wonderoo op elk gebied levert, komt de eer toe, een man te hebben voortgebracht, die hem, zoo niet overtreft, dan toch Ier zijde streeft, zooals blijkt uit een «waarheidlievend* blad uit Kentucky. Henry Simpson zoo luidt het verhaal had voor 't verwijderen van eonigc stevige en goed ge wortelde boornen uit zijn land dynamiet gebezigd. Op zekeren avond nu liet hij een gedeelto van die gevaarlijke stof in de nabijheid van een boomstam liggen* waarmee hij den vo'gendeu morgen weder aan het werk wilde gaan. De ontplofbare stof was met houtspaanders vermengd, die het geheel een zoo sterken en aangenamen geur deden verspreiden, dat het weldra twee zwijnen in de nabijheid lokte, die het dynamiet voor een uitgezocht lekkorbeetje hiolden het gretig verslonden en zich aldus in twee wande lende met dood en verderf dreigende, dynamiet- patroneu veranderden. Het genot van dit ongewone voedsel oefende eene zonderlinge werking op de beide borsteldragers uit. Zij werden overmoodig, dansten op hunne onbehol pen w|jze in het rond en ergerden de paarden en de muilezels, daar ze dezen hun voeder ontstalen. Een van de muilezels verstond evenwel geen gek heid, en toen een der beide zwijnen weder in zijne nabijheid kwam, gaf hij dit een krachtigen schop. De uitwerking van deze strafoefening was even on- vorwacht als verschrikkelijkhet varken ontplofte f Er klonk eeu ontzettende knal, en toen de rook en de stofwolken waren opgetrokken, was van hetzwyn niets meer te zien dan oen paar borstels en tegen een 100 yards verwijderden muur een paar vetvlek ken. Op de plaats, waar bot varken gestaan had bevond zich een trechtervormige kuil, wel 20 voet diep. De muilezel was door den luchtdruk 50 schre den ver weggeslingerd en op een hoop hooi terecht gekomen, waardoor h|j ongekwetst gebloven was. Wat hot andere vnrkon betreft, dit loopt nog tot ontzetting van de geheelo nabuurschap vr|j rond, en niemand waagt 't het nabij te komen." Bij de verkiezing van een lid voor het Engelsche Lagerhuis to Paisley is de ennilidaat der «Homo- Rulers" Duun gekozen met 4145 stemmen. Do can- didaat der unionisten verkreeg 2307 stemmen. Met Lagerhuis heeft bij tweede lezing met alge meeno stemmen het wetsontwerp aangenomen betref fende de robbonvisscherij in de Behring-zee. Daarna ging het huis over tot behandeling van het rapport over hot ontwerp betreffende don aankoop van gronden in Ierland. In de Oostenrijkscho begrotingscommissie is de minister van financiën geïnterpelleerd over de munt- quaestie. De minister antwoordde, dat het bimetallisms in do tegenwoordige omstandigheden voor Oofitoarijk- Hongarijo niet geschikt is. WatT betreft het vast te stellen bedrag aan metaal en de middelen waardoor men zich het goud zal moeten verschaffen en dit in het land zal houden, evenals de uitgaven, die daar uit voortvloeien voor de begrooting, dat bl|jft het onderwerp z|jner studio uitmaken. Tn elk geval is het zeker, dat de uitgaven zeer aanzienlijk zullen zijn en dat do zaak zeer moeilijk is. liet Pruisischo Huis van Afgevaardigden heeft by tweede lezing het ontwerp tot regeling van de «Sperr- gelder", met eenige onbeduidende wijzigingen, in den vorm, waarin het door de commissie was gebracht, aangenomen. Kanselier Caprivi had verklaard, dat de regeering zich met doze wijzigingen vereenigde. Alleen de nationoal-liberalen en eeuige vrij-conser- vnticveu stemden tegen bet ontwerp. liet besluit der Pruisische rogeering om de ver laging der graanrechten te weigeren, heeft terstond zyn invloed ter Berlijnsche korenbeurs doen gevoelen. De prijzen rezen natuurlijk opnieuw, vooral omdat deskundige» zeer twijfelen aan de juistheid van de mededeelingeu van kanselior Caprivi over den voorraad graan en de vooruitzichten van den oogst. Generaal Caprivi wees daarbij ook op de groote hoeveelheden graan, die uit Rusland, Amerika en Indië to verwachten zijn, maar zeide niet, dat ook andere landen op dit graan rekenen, en daarbij zal Duitschland in dit jaar verraoedolijk zeer veel graan noodig hebben. De heer Eugen Riobter berekent ui zijn Fremnnige Ztitung, dat te Berlijn den lsten Juni 1891 was aaugevoord 6167 tonnen tarwe en 1728 tonnen rogge (elk ton is lQO.Okilgr.) tegen bedroeg deze voorraad in Juni 18908407 Er voor boeten? Waarom? Zijn vader wenkte ongeduldig mot de band. Weet je niet wat eene provincie-stad isr Men weet alles, alles wordt oververteld en *ergKjok» alles wordt eene zaak van gewicht gemaakt. Te Fafll* zoekt een in discrediet geraakt man een anderen knag op; in de provincie gaat bij heen of sterft. Ik u mijne toestemming tot een huwelijk met Sidome niet geren. Charles voelde zijnen toorn opkomen tegen dit M- redeneerd verzet. Het zal eene groote onrechtvaardigheid zyo, zoide hij op gedempten toon, de tanden op elkander geklemd. Verlang je, dat ik je alles zeg? vroeg de heer Leniel, in bijna dreigende houding naar hem toe gaande. Welnu, luister! Het is niet alleen omas Sidonie de dochter is van een bedorven man, een zelfmoordenaar, bet is omdat z|j noch een goed h»n heeft, noch oprecht is. Het is omdat zij u in het ge heim beeft geworven, wetende dat ik mijne toe stemming zou weigeren bet is omdat gij sedert maan den onder het dak van uwen vader, in de woning uwer zusters een liefdeshandel met haar drijft, waar voor g|j niet durft uitkomen. Vaderriep Charles zich oprichtende uit, w* leedig haar niet f Z|j hoeft zich niets te verwijten (Wordt vervólgd eenigszins verwonderd. Ik heb een paar laantjes in de plaats omge- waudeld. Vader, ik zou u gaarne even spreken. Van avond? Van avond als het kan. Ik heb reeds lang iets op het hart.... waarvan gij mij kunt verlossen vader.... Gij zijt zoo goed! Zorgen! op jou leeftijd? Heb je het geld van anderen gewaagd? Neen vader, wat dat betreft is alls in orde. De beer Leniel haalde diep adem. Spreek (lan maar, zeide hij. Ik wensch te trouwen, zeide de jonge man, blijkbaar met inspanning sprekende. De heer Leniel bleef ernstig, maar was niet ver wonderd. Je bent zeven-en-twintig jaar, je hebt gelijk, het wordt tijd. Heb je een keus gedaan? Ja, vader. Hij zweegde heer Leniel hief het hoofd op, hunne oogen ontmoetten elkander en Charles begreep, dat zijn geheim geraden was. Noem de vrouw die je bemint, zeide zijn vader ernstig, langzaam. Gij kent haar het is Sidonie. Die naam weerklonk onheilspellend in de stiltedo onmetelijke ruimte was in diepe duisternis gehuld, slechts bier en daar doorboord door de verafstaande zonnen, die onze aarde niet kunnen Verlichten. De heer Leniol zag naar buiten, naar den donkeren hemel en de schitterende sterrenzijn zoon wachtte zijn antwoord af. Vader, zeide hij eindelijk zeer zacht, ik heb haar lief. Do heer Leuiel stond op, deed twee schreden en bleef staan leunen tegen den deurpost tusschen het salou eu bet terras nooit was zijne hooge gestalte zijn zoon zoo opgevallen. Je hebt haar lief, zeide hijja; je hebt haar bemind, wetende dat er een vlek rust op hare familie en dat ik je nooit zou toestaan haar te huwen. Vader, hernam Charles, het hoofd buigende, ik heb die liefde niet gezocht, z|j is van zelve gekomen Dan ia bet haar doen viel zijn vader hem streng in de rede. Ik heb goed gezien Ik ben niet blind, maar ik wilde het niet geloovenHet kwam mij zoo afschuwelijk voorEen bij ons, door ons opge voed kind Zij wilde niet trouwen, zeide zij..... Zij wist wel, dat zij hier in de stad geene partij zou vinden, in onzen streng denkenden kring Het is hare schuld nietzeide Charles eonigszins bitter. De handelwijze en de dood van haren vader? Wie zegt, dat die aan haar te wijten zijn? Ik ben niet zoo wreed, noch zoo onredelijk. Maar de mis stap bestaat; Sidonie is er onschuldig aan, dat zij zoo. Als iemand er voer boeten moet, is z|j er dan nader toe of wij? tonnen tarwe en 12,504 tonnen rogge, zoodat in dit jimr in het geheel te Berlijn 7895 tonnen gaaau voor handen z|jn, terwijl deze voorraad in het vorige jaar 20,937 bedroeg. Ook elders in Duitschland is in dit jaar veel miu- der graan ontvangen dan in andere jaren. Indien nu de oogst het weer is zeer wisselvallig niet mocht meevallen, dan zou natuurlijk de behoefte aan buitenlandsch graan des te grooter zijn, en daarbij is ook elders de oogst al niet even gunstig. Zoo o. a. verklaarde de Hongaarsche minisier van land bouw den 20sten Mei«Wel is waar heeft de regen een goeden invloed geoefend, maar toch zijn de voor uitzichten middelmatig of beueden het middelmatige." Voor de Duitsche broodverbruikors ziet het er dus niet gunstig uit. Do agrariërs hebben* ook nu ge zegevierd en de verwachting der vrijhandelaars, dat Bismarck's aftreding het sein zou geven tot een vrij zinniger handels-politiek, is deerlijk teleurgesteld. Evenwel is bij dozen strijd hot laatste woord nog niet gesproken. Het zal nog zeer de vraag zijn, of de regeeritig in staat zal wezen bij het toenemen van den graannood on het stijgeu der prijzen op den duur den aandrang tot verlaging van do invoer rechten te weerstaan. Het Engelsch-Portugeosch tractaat betrekkelijk de grensaf8cheiding van do wedorzijdsehe bezittiugen in Zuid-Afrika is te Londeu onderteekend. Het zal aan do Portugeoscho Cortez, die Zaterdag zijn geopend, door het ministerie wordon overgelegd. Hetoogen- blik is aldud" aangebroken, waarop dit laatste den grooten, misschien de» beslissenden slag met de volks vertegenwoordiging voor do monarohie zal leveren Do regeering ziet vol vertrouwon de toekomst tege moet. Haar programma, dat zij onmiddellijk in de eerste zitting der Cortez heeft uiteengezet, vond eon gunstig onthaal. Van de ropublikeinsche party schijnt men op dit oogenblik geen gevaar te duchten. Do tyd zal leeren of dit optimisme gewettigd is. Alles toch kan plotseling oen ander aanzieu eu gevaarlijk worden voor de dynastie, te moer daar in Spanje de republikeinsche partij tengevolge van den voor haar zoo gunstigen uitslag der jongste provinciale en ge meentelijke verkiezingen zich weder begint te roeren. Door de dagbladen van Madrid is een manifest gepubliceerd, door 17 ropublikeinsche afgevaardigden onderteekend. Z|j eischen afschaffing dor monarchie, inkrimping van do staatswerkzaamheid, autonomie voor de provincie en de gemeente, herstel van het evenwicht der staatsbegrooting en herziening op de belastingen en octrooien Castelar, meer on meor zich als platonisch republikein ontwikkelend, heeft ge- weigord het manifest te onderteekenen. Te Lissabon slaat men nauwkeurig dit alles gade, want een omwenteling in Spanje zou evenzeer in Portugal een verandering van regoeringssysteem na zich sleepen als dit omgekeerd hoogst waarschijnlijk het geval ware. Nog meer opzien dan elders baart in Frankrijk het geruchtmakend artikel van Crispi in de «Con- temporay Review," dat een antwoord is op een ar tikel in hetzelfde tijdschrift, do vorige maand ver schenen, waarin Crispi's politiok aan oen scherpe en afkeurende kritiek werd onderworpen. Deels ergeren, deels vermaken de Parijscbe bladen zich over Crispi's jongste anti-Fransche betooging. Hun ergernis betreft do omwonden wijzo, waarop do Ita- liaansche staatsman met feiten tracht aan te tooueu dat Italië geenszins oorzaak heeft tot dankbaarheid jegens Frankrijk, zooals de Franschen al tyd beweren. Den spot dry ven de Parijsche bladen met de tweo bewijzen, welke Crispi te berde brengt om te bo- toogen, dat Italië integendeel zeer op zyn hoede moet zijn voor Frankryk, wijl dit in den grond niets anders beoogt dan de Italiaansche eenheid te verstoren. Allereerst «onthult" Crispi een plau of beter eeu complot van de Fransche rogeering, twee jaar goleden beraamd om den paus uit Rome to ontvoeren en hem naar Frankrijk over te brengen. De verwezenlijking van dit booze voornemen stuitte af op do wijsheid van den clerus. De tweede onthulling betreft een ander boosaardig plan van Frankrijk, dat niets meer of minder beraamde dau de liavons en forten van Italië met melliniet in de lucht te doen vliegen. Dit alles alleen om Cfispi tot een oorlog to provoceereö, maar op de koelbloedigheid van den Italiaanschen minister-president leed deze duivelsche machinatie schipbreuk. Op deze wijze werd Italië in de armen geworpen van do triple alliantie. Het is dus Frank rijk zelf dat dit heeft gewild. De slotsom van het artikel luidt, dat Italië veel welvarender is dan men gelooft of naar het den schyn heeft. Het lijdt veel minder dan Frankryk. Deze conclusie vooral doet de Parijzenaars inronisch glim lachen. Ën geeu wonder Het stukje van nEen getrouw zwemmer(hoewel aan den aardigen vorm, waarin de opmerkingen ge kleed zijn, alle hulde doende) achten wij beter niet te plaatsen, daar de aandacht van de hoofdquaestie daardoor zou worden afgeleid. De Goudsche zwem- club vroeg beter zwem-ondórricht en die vraag wordt door den geaebten inzender niet behandeld. De Redactie. Gisteren ontmoetten wij een kiezer met wien wij een gesprok hadden, dat wij gaarne onder de oogen an het publiek brachten. Het was een achtens waardig, doch eenvoudig burgerman, die ons vroeg elk heb mijn stembiljet ontvangenwie moet het wezen?" Natuurlijk do heer Boogaerdt,antwoordden wij, die is door de liberalen in de kiesverenigingen eenstemmig oandidaat gesteldhot is oen man uit het district en een geacht industrieel, dio onze be langen goed zal behartigen. Zoo, door de liberalen, hernam onze vriend, maar mijn rechterbuurman, de bakker, die voel aan de politiek doet, zegt altijd die liberalen moeten we niet hebben, want dat zijn godloochenaars. Ooh, laat n dat niet wijsmaken. Onder de libe ralen zijn allerlei menschen godsdienstige en ongods- dienstigen, kelkeohen eu niet-kerkschen, dat heeft met do liberaiiteit niets te maken. Weet ge, wat de zaak is, de liberalen houden godsdienst en poli tiek van elkander afgescheiden. De staatkunde handelt over wereldsche zaken en daarover kunnen mensehen dezelfde meening hebben, schoon zij op het gebied van kerk en godsdienst volstrekt niet eenstemmig denkeu. De anti-revolutionairen en de katholieken vragen in de eerste plaats naar iemands godsdienstige gevoelens en niets of niemand kan hun naar don zin zijn, indien niot hun kerkelijk stempel er op staat. Vandaar dat de liberalen alleen vragen: wat dénkt ge van de kieswet, van de belastingen, van de plaatsvervanging, in één woord van al dio zakon, die in de burgermaatschappij aan de orde zijnwat men over God en zijn gebod denkt, is de zaak van ieders geweten. Bij do kerkelijken moet altos oen godsdienstig waas hehbendat werkt de huichelarij in de hand, want die het niet van harte meent, neemt er toch den schijn van aan, om wereid- scho doeleinden na te jagen. Ja, dat heb ik al wel eeus gemerkt, zei onze vriend, zij huileu dan met de wolven in het bosch. Maar wat willen de liberalen dan eigenlijk Vooreerst wilion zij de kieswet herzien, om den fatsoenlijkon werkman mee te laten stemmen. Nu, dat kan mo al heel weinig schelenik weet zelf weinig van de politiok, hoo zal mijn knecht het dan maken Daar denkt ge toch verkeerd over. Er zijn werk lieden, die er over denken en spreken en gaarne kieter zouden zijn. Nu is het toch verstandiger hun een stembiljet te geven, opdat zij menschen kunnen afvaardigen, die hun belangen verstaan, dan dat zij alleen door werkstakingen en oproertjes hun verlangens konbnar maken. Nu ja, dat is tot daar aan toe. Maar wat willen jelui «erder? Wij wilion eene betere verdoeling van lasten. De burgerstand betaalt tegenwoordig naar evenredigheid te veel en de rijke lui te weinig, want van alle inkomsten uit effecten wordt niets betaald. Daar ga ik met u mede, hernam onze vriend; mjjn liitkerhuurman, de rentenier, die een ton in de wereld bezit, botaalt minder aan personeel dan ik, omdat hij zonder kinderen een kleiner woning kan bewonen dan ik met mijn drukke zaak on mijn huis vol jongens. En toch moet ik den heelen dag zwoegen om door de wereld te komen en hij doet niets dan pijpjes rooken en coupons knippen. En dan wilion wij alle jongens zelf laten dienen. Zij moeten allen gelijk zijn en een poos het kom- miosbrood der Koningin eten en tucht leeren in de knzerne. 't Is onbillijk, dat men zich door gold kan vrijkoopeu. Alweer een waar woord. Ik heb ook gediend en bon er altijd nog blij om. Ik heb er voel goede geleerd. Een jong monsch moet een poosje van moeders pappot af. Dan willen wij ook den toestand der arbeidende klasse verbeteren, kinder- en vrouwenarbeid tegen gaan of beperken, den werklui voldoende rust geven en het zoo mogelijk daarheen leider., dat zij beter gevoed en gehuisvest worden. Nu, dat mag ik hooren Ik heb in mijn zaken ai zoo veel ellande onder het werkvolk gezien, dat ik best kan begrijpen, dat de Begeering daar wat meer aan doon moet. Maar ik dacht, dat die dingen, die go daar opgenoemd hebt, eigenlijk op de verlang lijstjes stonden van alle partijen. Mijn buurman da bakker praat ten minste ook oyer huismanskiesrecht, kamers van arbeid, ontlasting van den burgerstand en couponbelasting, afschaffing van plaatsvervanging, en zoo voort. V I Ja, vriend, dat is in zekeren zin waar. 'Maa met de anti-revolutionairen en de katholieke n"za het bij praten blijven en komen wij nooit verder De partij van uw buurman, den bakker, kan alleen niets uitvoeren, want zij alleen kan nog geen 20 leden in do Kamer brengen. Daarom gaat zij met de Koomschen samen, die even als do anti-revo lutionairen een hekel hebben aan kle liberalen. Met hun beide probeeron zij de liberalen er uit te hondenmaar als dat gelukt isdan kan er niets degelijks gebeuren. Zij maken samen een ministeriemaar vooral nu zij ruzie gehad hebben over de legerwetzal dat oen ministerie paoeten zijn, dat niets doen raag, wat één der partijen mishaagt. Nu willen de antirevolutionairen uitbreiding van kiesrecht, de Boomschen niet. De eerste willen couponbelasting, de laatste niet. De een wil afschaffing van den remplafantenboel, de amler niet. De antirevolutionairen zijn over het algemeen voor' vrijen handel, de Koomschen willen graanrechten en duur brood. Wat moet dat worden? Ge begrijpt wel, dat dio twee elkander zoo op de vingers zullen kijken, dat geeii van beiden iets kan ondernemen, wat tot verbetering leiden moet. Alles moet dan bij het bestaande blijven en «rij blijven de oude knecht. Over 4 jaar zijn we nog oven ver als thans, indien men weer dezelfde meerderheid naar het Haagsche Binnenhof stuurt. De liberaler daar entegen trekken ééno lijn. Zij willen één kant nit, wel niet allemaal even hard, maar dan gooit men het op een aceoordje. De een loopt een stapje har der en de ander bindt wat in, zoodat zij in gelid kunnen opmaroheeren. Maar zij boginnon niet met var. met af aan precies tegenovergestelde dingen te verlangen. Helpt ge dus een liberale meerderheid in de Twoede Kamer brengen, dan werkt go mede om al die dingen tot stand te brengen, die gij zoo goedvindt. Kom aan Ik begin het te snappen, 't Ia eigen lijk kiezen tusschen stilstand en vooruitgang. Als de zaken zoo staan, dan ga ik met u mede, want ik ga graag vooruit, maar niet te wild, hoor! Daar behoeft ge niet bang voor te wezen. Er zijn bedaarde lui genoeg onder do liberalen, mis schien zelfs te veel. Allen zijn voor die verande ringen, welke wij besproken hebben, maar ge kunt er op aan, dat niets zal gebeuron dan met veel over leg en groote behoedzaamheid. En dan komt er nog bij, dat de heer Boogaerdt iemanjl is, dien wij van nabij kenneu, die op de ho'ogte is van onze belangen en one district, een man waarmede wij desnoods eens kunnen gaan praten. De antirevolutionaire candidaat is een groote' meneer nit den Haag, die voor ons distriet van boeren en burgerlui niet past, en do Katho lieke hoer Bahlman is een ons geheel onbekend Botterdamseb advocaat, die ons duur brood wil laten eten en tot de rempla^antenpartij behoort. Geloof mij, gij doet verstandig, als ge ditmaal met de libe- Getrouwd J. B. van CATZ EN E. M. A. THIER die tevens bij dezen hun hnrteljjken dank be tuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Gouda, 3 Juni 1891. Mevrouw de Wed. J. P. van CATZ— Biezenaar betuigt bij dezen haren harteljjken dank voor de vele bewjjzen van belangstelling bij gelegenheid van het huwelijk van haren zoon ondervonden. Gouda, 3 Jnni 1891. ralen meestemt. Al genoeg, zei onze vriend, ik ga naar huis on zot met duidelijke letters te Krimpen aan de Lek op mijn briefje en daarmede gaat hot Dinsdag de bus in. VERAX. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust/ 7.50. Geïmporteerd fust 7.65. September-, Ootober-. November- en December- levering 7.65.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2