’ij Vrijdag 5 Juni. N? 4544. en BINNENLAND. ZIBLSNABSL. er ij. Nieuw*- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. en IDE. 1S91. 1 FEUILLETOIV. I kT Lz. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. ■a E 3 Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. itz. II. 1 f 70. I De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. 582 18578 626 186»! 674 1887» 742 18958 794 19l>01 930 19048 .952 19146 060 19288 190 19295 224 19504 227 19581 296 19567 441 19575 501 19772 525 19855 540 19926 558 20008 568 20126 784 20158 748 20195 025 20284 040 20285 086 20384 112 20440 249 20458 267 20642 316 20790 369 20826 460 20877 487 20955 511 20959 Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. Juni. 200. >805,8815, 137 100. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. goudsche courant. Zondag 7 Juni a. st. ten. 12>/, ure, zal van wege de Rotterdamsche Timmerlieden-Vereeniging «Een dracht tot vooruitgang", welke vereeniging ia goed gekeurd bij Kon. besluit van 7 December 1884 en 7 Juli 1890, eene openbare vergadering gehouden worden voor de Goudsche timmerlieden, in het //Vereenigingsgebouw" van Providentia. De vraag„Ia het niet wenaohelijk dat de tim merlieden zich meer met elkaar vereenigen zal door den heer C. Quispel, president der vereeniging, met de Goudsche timmerlieden worden besproken. Aangezien deze vereeniging geen sociaal-democratische is, en do toegang zoowel als de discussie voor alle timmerlieden vrij is, zullen zeker velen zich opge wekt gevoelen die vergadering bij te wonen. De omnibusdienst van den heer A. J. Van den Bergh, tot dusverre rijdende tusschen Schoonhoven en Haastrecht, in verband met den dienst der stoomtram zal van af 8 Juni plaats hebben tusschen Schoonho ven en Gouda. Naar men verneemt, moet de voor reizigers minder gunstige dienstregeling der stoomtram daarvan de oorzaak zijn. Op de „School met den bijbel" te Schoonhoven, die Maandag werd geopend, is het onderwijs aan gevangen met 85 leerlingen14 daarvan zijn ge wezen leerlingen der openbare school te Schoonhoven, de overige komen grootendeele uit naburige gemeenten. GOUDA, 4 Juni 1891. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Delft mr. Y. de Kook, thans grif fier bij het kantongerecht te Schoonhoven. Charles had zijnen vader bevende aangehoord, maar zijnen toorn ingehouden. Indien gij haar zoo zeer haat, zeide hij, be grijp ik niet waarom gij haar met mijne zusters hebt opgevoed. Haar haten? Ik haat baar zóó weinig, dat ik eene huwelijksgift voor haar bestemd heb zoodra een man..,, van een anderen aard dan ik, haar tot vrouw wenscht te hebben. Maar ik kende haar weinig Ik meende dat zij zelfzuchtig was, onverschillig, zich weinig bekommerende om het geluk van anderen ik wist niet, dat zij valsch was en geslepen. Daar om, al ware zij de dochter van een ach tens waardi- gen vader, zou ik haar u niet tot vrouw willen geven. Een smartelyke, maar hoogmoedige trek verspreidde zich over het gelaat van Charles. Later, zeide zijn vader, zul je mij dank baar zijn. Reken daar niet op! hernam hij, naar de deur gaande. Op den drempel stond hij stil. En nu, zeide hy, zal zij moeten lyden omdat ik haar lief heb; gij gaat haar straffen voor de liefde die zij mij heeft ingeboezemd. Haar straffen? Zij zou het verdienen. Maar ik ben geen hardvochtig mensch. Weet zy, dat je plan hadt heden met mij te spreken? Voor de eerste maal in zijn leven loog Charles tegenover zijnen vader. Dat hoop ik waarlijkhernam de heer Leniel min achtend. Maar denk je, dat ik haar mijne dochter wil noemen, die mijne goedheid heeft beloond door je tegen mij op te zetten, door verraderlijk in het duister te handelen? Alleen daarom zou ik haar niet in myne familie willen opnemen! Hij liep een oogenblik heen en weer en keerde daarop, zachtmoediger gestemd, naar zijnen zoon terug. Begrijp mij wel, Charles, zeide hijik wil niet, dat er een misverstand tusschen ons zal bestaan. Voor de eerste maal zijn wij het oneens, tot dusver was je mij een liefhebbend en gehoorzame zoon. Ik was ik ben trotsch op je. Je hebt onzen n^am en onzen zaken eer aangedaan, zooals het een ver standig en braaf man betaamt. Mijne vaderliefde en mijn mannelijk dóórzicht moeten je behoeden voor een gevaar, dat jij niet beseft, voor eene toekomst, die je niet voorzieteen onvoorzichtig huwelijk, tusschen twee personen die niet bij elkander voegen, drukt het gansche leven.... Sidonio is geene vrouw die u past, gij zult haar niet huwen. Een korporaal der Instructie-compagnie te Schoon hoven ging Dinsdag middag, in tegenwoordigheid van een kameraad, zwemmen achter een der kribben in de Lek, en dat wel ondanks het uitdrukkelijk verbod van den commandant, nog den vorigen dag uitgevaardigd. De ongelukkige zonk in de diepte weg, ofschoon zijn kameraad hem nog trachtte te redden, en, na 2^8 uur gevisebt te hebben met dreggen enz., werd het lijk opgehaald. De 80-jarige W. W., die sedert 8 dagen was ver mist, is Dinsdag ochtend in de Lek onder de gemeente Berg-Ambacht drijvende gevonden door een persoon uit Schoonhoven, die daar stond te hengelen. Door de familie was 20 voor den vinder uitgeloofd. In den namiddag is het lijk naar Schoonhoven vervoerd. Het gerechtshof te ’s Bosch deed gisteren uitspraak in zake W. J. S., laatste provisor in eene apotheek beschuldigd van vergiftiging zyner echtgenoote. Het hof overwoog 1. dat de omstandige bekentenis van den be klaagde, om te mogen dienen 'Hat wettig en over tuigend bewijs, voldoende wordt gesteund door ver klaringen van verschillende getuigen, zooals het herhaaldelijk voorkomen van oneenigheid tusschen beklaagde en zyne vrouw, het voortdurend misbruik maken van sterken drank door deze laatste (volgens verklaring der getuigen Gloudemans); het bewaren van strichnine op de plaats, waar beklaagde zegt; het terugvinden van bet cognac-kruikje daar, waar beklaagde zegt, het weggeworpen te hebben (volgens het op ambtseed opgemaakte proces-verbaal van den rechter-commissaris by den arrondissementsrecht bank te ’s Bosch); 2. dat echter bij het onbestemde der verklaringen van de deskundigen, het niet aanwezig zijn van ver schillende verschijnselen, welko zich bij strichnine- vergiftiging vóór en na het overlijden voordoen, en Neen, zeide hij met gebogen hoofd. De heer Leniel geloofde hem. Dan zal ik haar niets zeggen. Morgen ga je naar Parys en daar blyf je tot ik je terugroep. Dat zal mij den tijd geven om een besluit te nemen. Vrees niet, dat uwe zuster of ik haar hard zullen vallen.... Als ik in de verzoeking kwam om het te doen, zou Aurette haar verdedigen.... Over een dag of acht zal ik een besluit genomen hebben. Ga nu, mijn jongen. Charles wilde vertrekken, maar zijn vader riep hem terug. Ik ben geen man van praatjes, zeide hij nooit hij legde nadruk op dat woord nooit zal ik vrijwillig mijne toestemming geven tot een huwelijk tusschen u en Sidonie. Je kunt je natuur lijk daar niet aan storen en haar huwen zonder mijne toestemming, maar dat zul je niet doen. Neen, Charles, ik kan niet gelooven, dat je mij zulk een wreeden slag zoudt willen toebrengen. Je zegt, dat zy niet verdient te iijdenmaar ik dan, jongen, ik verdien niet te lijden door mijne kinderen Ik ben, zooveel ik kon, een goed vader geweest, een braaf mensch, een eerlijk burger Je zult my in mijnen ouderdom geen verdriet willen aan doen Hij stak zijnen zoon de beide handen toe, die aafzelde ze aan te nemen. Mijn jongen! zeide hij met gebroken stem. Charles greep de handen zijns vaders en drukte De commissie tot ontvangst van H. M. de Konin ginnen te Amsterdam had den koetsiers, die bezoekers naar de Nieuwe Kerk moesten brengen, een zeer zware, ja, bijna onuitvoerbare taak opgelegd. Achter op de uitnoodigingskaarten liet zij namelyk drukken (ter bevordering van de goede orde) z/Voor het brengen van bezoekers aan de Nieuwe Kerk zullen de rijtuigen van de houders van n bruine kaarten," die (dat zijn natuurlijk de kaarten) „voor den ingang op den Dam tegenover het Paleis van H. M. moeten voorkomen, achter elkander aanrij den van de zijde van het Spuiplein Daar niemand ooit heeft gehoord van rijdende kaarten, waren de koetsiers zoo slim te begrijpen de onbekendheid van de aangewende en gebruikte ■hoeveelheid strichnine, niet wettig en overtuigend is bewezen, dat de dood veroorzaakt is door be klaagde 3. dat echter wel wettig en overtuigend is be wezen, dat door beklaagde met voorbedachten rade eene opzettelijke poging gedaan is om zijn vrouw door vergiftiging van het leven te berooven 4. dat de (blijkens de bewoordigingen van dit vonnis voor het eerst ten Hove) door bekl. afgelegde verklaring, dat hij, spoedig na de poging tot ver giftiging, door aanwending van chloral de uitwerking van het gift heeft trachten te stuiten, het Hof geens zins aanmerkelijk voorkomt en het Hof ze daarom verwerpt. Op deze gronden, natuurlijk meer breedvoerig in het vonnis toegelicht, vernietigde het Hof het vonnis der rechtbank, verklaarde, opnieuw rechtdoende, beklaag de schuldig aan poging tot moord, opzettelijk en met voorbedachten rade gepleegd, en veroordeelde hem op grond van art. 10, 21, 45 en 289 Wetboek van Strafrecht in verband met art. 219, 239 en 247 Wetboek van Strafvordering, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 jaar.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1