1891. BINNENLAND. ZIELENADEL. N° 4545. Zaterdag 6 Joni. FEUILLETON. BVEBU issch.rlj t Honing z. emlng n Hark terdaiu. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ER, BURG. De inzending van advertentiën kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. I I f I ken Afzonderlijke Nommer» VIJF CENTEN. II. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post f 1.70. na plaats ider aan- bestellin- tig tot Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschjjnt. gewone ebbenden ie. renvoudig 1 No. 73. arandeerde len. ild-Loterjj, oten bent, in no. er bljjven en teid bewerkt. afgeleverd i verven van ukken, ook lijnen, Tafel- nen geperst, Tulles, Kan- agt Mark op 55,000 tde klasse 00 Mark, in de 7de tremie van irk. Ive op den n waaruit zen in de ratis ver- 000 Mark 5000M. i 3000 M. 2000 M. i 1500 M. I 1000M. i 500 M. i 300 M. 0, 150 M. a!48M. 7,100, 04 17, 40,20 irk i prjjzen. nden in 7 off 3.80 1.80 - 0.90 origineele origineel inzending omstreken ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. beminnen elkander, en vreezen elkander nooit te zullen werkelijk de liefde van Sidonie met de hare gelijk u voorstellen, hoe zij moeten durfde stellen, maar hij hield zich in. Wat konden dergelijke vergelijkingen baten? Geloof je dus, hernam hij, dat ik moet toe geven Ja, papa, althans mij komt het zoo voor. Heb je or aan gedacht, welk een indruk zulk een besluit op de wereld zou maken? Aurette schudde het hoofd Wij leven immers niet voor de wereld zeide zij. Neen, maar wij leven in de wereld. Bij voor beeld, om maar niet ver te zoeken, wat zou mevrouw Bertholon zeggen? Zij is niet zeer toegevend, antwoordde Aurette; maar men kon haar laten praten. En uw verloofde? O, zeide zij met een lieftalligen, zegepralenden glimlach, als die het verkeerd vond, dan zou hij een ander mensch zijn dan ik dacht, en dan zou ik hem niet meer liefhebben. Zij zeide dit met stellige zekerheid en uit volle overtuiginghet tooneeltje van dezen avond had haar geloof in Raoul versterkt. Haar vader zag haar vol liefde, maar ook met me- dedoogen aan. Het leven zou een harde proef zijn voor dit voortreffelijke kind, dat te goed was, te rechtschapen, te onwetend van het kwade.... Ziet u, papa, zeide zij de trap afgaande, ik heb een plannetje gemaakt. Daar Charles binnenkort naar dat B. en W. zich reeds sinds langen tijd bezig hielden met plannen tot reorganisatie der school, doch nog niet tot een besluit waren gekomen en dat de Baad spoedig voorstellen daartoe zou ontvan gen nadat de Commissie hare voorstellen bij B. en W. zou hebben ingediend en alleen voor het geval dat B. en W. zich met die voorstellen konden ver- eenigen. De heer IJssel de Schepper trad daarop een uitvoerig betoog (waarop wij in ons volgend terugkomen) hoe bedoelde school zou kunnen wórden gereorganiseerd en wel zonder financieele opofferingen van de gemeente. In het kort kwam dat hierop neer: lo. Betere aansluiting van het onderwijs op de le burgerschool voor meisjes (waarvan de heer van Cittert hoofd is) met dat op de 2e burger school voor meisjes door aan laatstgenoemde te ont nemen de 3 of 4 laagste leeijaren en alzoo de school te maken tot eene voor meer uitgebreid lager onder wijs en 2o. verplaatsing van de 2e burgerschool voor meisjes naar de lokalen in de Groenendaal, waar thans de school van den heer Leopold is, wiens school dan gevestigd kon worden in het gebouw op de Houtmansgracht (dat thans over dag het hoele jaar leeg siaat) terwijl dan de stedelyke muziek school kon gevestigd worden in het gebouw op de Turfmarkt. Spr. stelde den Raad voor B. en W. uit te noo- digen over dat plan met de schoolautoriteiten in overleg te treden. De Voorzitter gaf te kennen dat door eene derge lijke uitnoodiging door den Raad een vreemde hou ding zou worden aangenomen tegenover de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs en dat z. i. hare voorstellen moesten worden ingewacht alvorens de door den heer IJssel de Schepper bedoelde reor ganisatie te overwegen. Een dergelijke ongracieuse handelwijze tegenover eene Commissie, die ten volle aanspraak had op het vertrouwen van den Raad, kon spr. niet goedkeuren. De heer IJssel irijzen zijn den Staat irandeerd. te trekking JUNI. van den hare lippen op. Hij trok die zachtjes terug. Aurette, zeide hij, geloof mij, een man kan beter over die zaken oordeelen. Het is eene eere- zaak, meisje. Sidonie heeft zedelijk am de eer te kort gedaan. Het is echter ook een liefdesgeval, vader. Zij GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 5 Juni 1891. In de hedenmiddag gehouden zitting gemeenteraad, die door 14 leden werd bygewoond (afwezig waren de hh. Lotsy, van der Garden en Hoefhamer, de laatste met kennisgeving wegens af wezigheid uit de gemeente) werden door den Voor zitter beantwoord de in de vorige vergadering door den heer IJssel de Schepper gedane vragen. Deze warenHoever zijn B. en W. gevorderd met de plannen tot reorganisatie en verbouwing der Tweede Burgerschool voor ‘meisjes, in uitzicht gesteld bij het voorstel van B. en W. dat 13 Januari jl. door deö Raad werd aangenomen? Kan de Raad spoedig de noodige voorstellen daartoe verwachten? De Voorzitter meende dat de heer IJssel de Schepper, bij het doen van zijne interpellatie, niet voldoende gelet had op het besluit 13 Januari jl. genomen. Hij bad het toch doen voorkomen alsof B. en W. in verzuim waren bij de uitvoering van dat besluit, hetgeen volstrekt niet het geval was. Het besluit gold de inrichting van een gymnastieklokaal in genoemde school tot een schoollokaal, tot aan stelling van ééne onderwijzeres meer en tot gedeel telijke staking van het gymnastiek-onderwys. Dit was geheel een tijdelijke maatregel, voorgesteld door de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in afwachting van eerlang door haar in te dienen voor stellen tot reorganisatie dier school. Deze voorstellen nu waren nog niet ingekomen, wel was een voorstel ingekomen, waarbij de Commissie voorstelde het bouwen van een nieuwe school met 6 leerlokalen voor 208 leerlingen (de kosten waarvan ongeveer 20.000 zouden moeten bedragen) maar een voorstel totmr- ganiaatie dier school was nog niet ingekomen. Op de gedano interpellatie moest spr. dus antwoorden, toebehooren. Kunt gij Ijjden? Verbaasd, zag de heer Leniel zijne dochter aan dachtig aan. Hjj wist hoe zeer zij aan haren ver loofde gehecht was, maar zij was even gehecht aan hare familie en trouw aan haren plichtwas er iets in haar gemoed omgegaan, dat hij niet had kunnen vermoeden En kunt gij het u dan voorstellen? vroeg hij. Aurette bloosde, haar teeder blank gelaat werd pur perrood, alsof een zonnestraal haar t-of, en hare oogen werden vochtig. Het was de eerste maal, dat haar vader naar haar gemoedsleven onderzoek deed. Maar zij was oprecht en durfde voor hare geheimste ge dachten uitkomen;‘zij antwoordde zonder aarzelen: Ik weet er tenminste iets van. Ik heb, over eenkomstig uwen raad, vader, in een huwelijk met - maar thans, als ik hem Raoul Bertholon toegestemd; thans zou moeten opgoven. Door hare aandoening overstelpt, zweeg zij, terwijl de tranen naar hare oogen welden. Daarom, hernam zij snel, daarom heb ik me- Het ging haar zoo natuurlijk af, haren broeder een kind te noemen, ofschoon hij verscheidene jaren ouder was dan zijmaar zij was sedert zoo langen tijd gewoon als een moedertje over dit huis te waken, waarvan het geluk in hare handen was gelegd. Haar vader gevoelde lust haar te vragen, of zij de Schepper zeide er niets onbeleefds in te zien om 5 Juni deze zaak te bespreken nu de 5 December toegezegde voorstellen nog niet waren ingekomen. De Raad besloot ten slotte met 11 togen 2 stemmen, die van den heer Fortuijn Droogleever en den Voor zitter, (de heer Prince was niet bij deze stemming tegenwoordig) aan B. en W. bedoelde uitnoodiging te richten. De Raad vereenigde zich in deze zitting met de vroeger ingekomen voorstellen tot goedkeuring der Rekeningen van de Volksgaarkeuken en de Gasfa briek, dienst 1890, tot vernieuwing der gasbuislei ding op de Wachterstraat enz. en tot afwijzing van een verzoek van J. win der Hoeven tot het bouwen van een woonhuis in de Korte Akkeren. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op een verzoek van de Goudsche Zwemclvb tot het aanstellen van een persoon uitsluitend belast met het geven van zwemonderricht op de zwemschool werd aangenomen, doch niet dan nadat daarover eene uitvoerige discussie was gevoerd, waarbij de heeren van der Post, IJssel de Schepper en van Iterson het gebrek aan voldoend toezicht, orde, enz. enz. op de zwemschool hadden aangotoond en nadat de Voorzitter had toegezegd met de beide Wethouders te zullen overwegen in hoeverre eene permanente Commissie van toezicht op de zwemschool wenschelijk was, het resultaat waarvan den' Raad zal worden medegedeeld. Bij de Raad kwamen in 1. Het rapport der Raadscommissie, belast met het nazien der Rekeningen der gesubsidieerde In stellingen van Weldadigheid, dienst 1890, advisee- rende tot goedkeuring. Ter visie. 2. Eene missive vón P. Hornes, dank betuigende voor de op hem uitgebrachte benoeming. 3. Een adres van J. G. Versnel, verzoekende benoemd te worden tot noodhulp-lijkdrager. Aangenomen voor kennisgeving. 7) Dat geef ik je toe, zeide de heer Leniel. Maar haar tegenwoordig gedrag, hare geheimzinnigheid, die intrige onder mijn dak, in bijzijn van u en uwe zuster.... Verontschuldig je die ook? Ik. papa, ik heb nieta te verontschuldigen! zeide Aurette met een vriendlijken glimlach, bedeesd en smeekend. Gij alleen zijt de beleedigde.... en het schijnt mij dus toe.... Spreek voort! Welnu, het schijnt mij toe, als gij alleen de beleedigde zijl, dat gjj alleen hot recht hebt.... O, papa, ik durf niet zeggen verplicht zjjt.... vergiffenis te schenken.... Zij had zich over de hand van haren vader gebogen Daarom, nornam zij «uw, uau.um uw u.«- en drukte er hare lippen op. Hij trok die zachtjes delgden, wezenlijk diep medelijden met die kinderen. vr 1. 4.44nf knvnn hmanai1

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1