II. tart 1891. Maandag 8 Juni. Dollars, ZIELENADEL. N° 4546. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, De inzending van advertentifin kan geschieden tot 66n uur des namiddags van den dag der uitgave. m mi tot en FEUILLETON. •md, vincie ebben- leuren pvaart HDAG re tot namid- Dit Nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. De Verkiezing. lies datum i. 98 pCt. III. 15870 18761 Zn. Gouda. ■4 Pacific n) te De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. vaarde aan National- derteekent. goudsche courant. Aurette. Waarschijnlijk zal men mij de deur wijzen, zeide de wees geraelijk. Ik beu er trouwens o p voorbereid. Sidonie! zeide juffrouw Leniel met hare diepe, zachte stem, ik bid je, wees niet boosaardig Indien er ongelukkig genoeg zoo iets in je gedachte komt, heb dan althans zelfbeheersching genoeg om het niet uit te spreken. Ik ben een oprechte zuster voor je geweest, sedert den dag toen onze moeder je hier bracht Ik herinner mij dien dag Je was mager, bleek Je zwarte jurk deed je nog langer schijnenje schreide <Hier is nog eene zuster*, zeide inyno moeder tot ons. Jij hebt het misschien vergeten, maar ik herinner het mij. Ik weet, dat toen ik je omhelsde, ik je tevens mijne vriendschap schonk, en die heb ik je niet ontnomen, ofschoon 4 Ofschoon ik onverdragelijk ben vervolgde Sidonie, zonder haar aan te zien. Neen, maar behept met een trots, die je som tijds zeer wreed doet zijn. Het jonge meisje trok minachtend de schou ders op. Wat zal ik zoggen 1 Ik heb nooit vernederingen kunnen verdragen en heb ze mijn gansche leven ondervonden. Hier niet, zou ik meenen Hier zoo goed als elders, Niet door uw schuld, dat geef ik toe. Maar daar is geen sprake van. Wat gaat men met mij doen Je kent de bedoelingen van Dan zouden wij gewacht hebben tot je in bod lag. Ik kon het niet uithouden; ik moest tot eiken prijs weten.... De laatste woorden sprak zij met op elkaar ge klemde tanden uit, met eene innerlijke kracht, die haar een weinig in de achting van Aurette deed rijzen. Als zij het slachtoffer was van een overheer- schenden, onweerstaanbaren hartstocht, zou Sidonie veel meer te verontschuldigen zijn dan zij vermoed had. Je weet het dus, hernam juffrouw Leniel; mijn vader zal zijne toestemming niet geven, ten minste nu niet. Dat heeft hij mijnen broeder gezegd. Ja, waarschijnlijk ben ik niet goed genoeg van afkomst, noch rijk genotfg. Zeg geene hatelijkheden, zeide Aurette op bevelenden toon. Je weet zeer wel, dat het geld er niets mede te maken heeft. Wat uwe familie betreft.... misschien zou mijn vader, later, kunnen besluiten zich er over heen te zetten, maar.... Als men iets niet wil, is er altijd wel een maar te vinden, zeide het jonge meisje spottende. Maar, vervolgde juffrouw Leniel, zonder zich te laten afleiden, wat de verontwaardiging van mijnen vader heeft opgewekt, is juist dat stelsel van geheim houding Donk je dat hij mij vergunning zou hebben gegeven om zijnen zoon te beminnen, als ik het hem gevraagd had? viel Sidonie haar in de rede. Hij zou je althans geacht hebben antwoordde 8) De dienstboden 1 antwoordde Aurette eenigszins onvriendelijk. Als men wist, dat gij een middel hebt weten te vinden om vannacht Charles te spreken, of heden morgen, maar in elk geval in het geheim.... Zoo erg is het niet! viel Sidonie haar in de rede. Denk je, dat dat zoo moeielijk is? Ik heb gisteren avond met hem gesproken, terwijl jy bij den heer Leniel was. Wij zaten samen op de trap, en toen je de deur open deed om naar boven te gaan, zijn wij gescheiden. Dat is alles! Het was werkelijk zeer eenvoudig. Aurette stond verstomd. Verwachtte je hem dan? vroeg zij ontsteld. Natuurlijk. Het is voor ons eene levensquaestie, beste! Het is niet aangenaam om aan een draadje te hangen, en men verlangt te weten, wanneer men den grond zal raken. En als ik nu eens niet naar beneden was ge gaan? zeide Aurette, haar best doende om eene zeer onaangename gedachte van zich af te zetten. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. behoud der plaatsvervanging. De heer Bergan- sius zal het veld moeten ruimen. Verder geen belasting van inkomsten uit effecten, geen uit breiding der kiesbevoegdheid, want daarvan willen de katholieken niet hooren. De vooruit strevende elementen, die nog bg de Calvinis tische democraten te vinden zijn, sullen met onmacht geslagen worden door haar on willige en in verstokt behoud versteende bond- genooten. De nederlaag der liberalen zou dus zgn uitstel voor onbepaalden tijd van alles wat ons vooruit kan brengen, zij zou de inleiding zgn van een tijdvak nog armer dan het vorige in vruchtdragende werkzaamheid. Dit voor ieder, die eenigszins nadenkt, tast bare gevaar kan alleen worden afgewend door eendrachtige samenwerking van allen, die het wel meenen met ons volk. Het arbeidersvraag stuk eischt dringend de aandacht onzer verte genwoordigers, de kiesbevoegdheid behoort tot die zaken, welke, eenmaal aan de orde gesteld, spoedig geregeld moeten worden, de burgerg verlangt naar gelijkmatige verdeeling der las ten, de handel is niet gesteld op de gevaarlijke proefnemingen, waaraan een deel der rechter zijde zich wagen wil. Allen, die den vooruit gang liefhebben, die godsdienst en staatkunde niet dooreenhaspelen, die Dr. Knypers heerschzucht vreezen, die Nederland niet onder de leiding wil len zien van katholieken, bij wie de belangen der kerk hoofdzaak zgn en die overigens weinigop heb ben met de eischen van onzen tijd, zij allenmoeten zich aansluiten bij de partij der vrijzinnigen, die de meeste waarborgen aanbiedt voor de toekomst. Onze lezers, die kiezer zijn voor de Tweede Kamer, op te wekken a. s. Dinsdag de stem bus niet te vergeten, zal nauwelijks noodigzjjn. Reeds sedert weken zgn de groote vragen besproken, waarover de stiqjd looptwie niet geheel vreemd bljjft aan hetgeen om hem in de maatschappij geschiedt, mag geacht worden genoegzaam te zjjn ingelicht, om met kennis van zaken uitspraak te doen over de richting, waarin het land moet worden bestuurd. Toch achten wjj het onzen plicht ten einde toe onze stem te voegen bij de vele andere, die trachten de tragen aan te vuren en de on verschilligen warm te maken. Er staan te groote belangen op het spel. De groote quaestie is of de liberale partg in staat zal worden gesteld, de vraagstukken, die op afdoening wachten en waaromtrent in beginsel bij haar eenstemmigheid beerschttot oplossing te brengen dan wel of de anti-revolutiopaire en katholieke bondgenooten weer vier jaar lang een ministerie zullen samenbrengen, dat alleen administreert, doch de hoofd-quaestiën onaan geroerd moet laten, omdat de regeeringspartij onderling verdeeld is. De proef met het tegen woordige kabinet is, ondanks de bekwaamheid van verscheidene zjjner leden, niet schitterend uitgevallen. De nieuwe kieswet is uitgebleven, de bclasting-hervorming is nog steeds in over weging, in de koloniën is alles bij het oude. En wat was er niet beloofd bij de stembus van 1888 Zelfs de voorstanders der Regeering verhelen hun teleurstelling niet. Alleen de uit eenlopende inzichten van de beide deelen, waaruit de meerderheid in de kamer bestond, is daarvan de schuld. Thans zal het er zeker niet beter op worden, indien weder de rechter zijde zegeviert. De katholieken doen zich sterk gelden in den laatsten tijdhun onver- zoenlgk optreden tegen het tegenwoordig be wind, dat hun sympathie verbeurd heeft door de Legerwet, wgst er op, dat zij er geen ge noegen mede zullen nemen, indien het onge wijzigd aan het roer bljjft. Een andere com binatie zal moeten gevonden worden, die bereid is meer te letten op de,wiv>cbeu der katho lieke partg. Want dat is de groote grief de katholieken hebben niet den invloed op den gang van zaken, dien zij wel wenschen. Een nieuw vergelijk zal noodwendig gesloten worden tusschen de kerkelyke partijen, tusschen Dordt en Rome, en wel vóór dat de herstemmingen over 14 dagen plaats hebben. De katholieke stem men zullen alleen in ruil gegeven worden voor groote concessies van den kant der anti-revo- lutionairen. Wg krggen dus wis en zeker een ministerie, waarin de katholieke partij, en wel de meest conservatieve katholieken de eerste viool spelen. En dit beteekent in de eerste plaats: geen persoonlijke dienstplicht, maar iaè/ü 18761 I 15961 18791 16990 19105 16155 19189 16274 19810 16883 19388 16345 19410 16360 19610 16367 19620 16568 19676 16939 19972 16654 20132 16675 20134 16836 20197 16933 20200 16935 20290 17119 20369 17140 20469 17392 20553 17413 20748 17602 20857

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1