im. BINNENLAND. ER ZIELENADEL. LES IB. Woensdag to Juni. 1891. FEUILLETON. N. N° 4547. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 Bronzen lS. I- De inzending van advertentiën kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. 4 21 rHEELE 1 een tin- III. IV. >r Courant ache i de krach- e n attent De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. i den Rec- ien tevens Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschjjnt. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. TT Az. te gbaar heeft Oudewater. :el. Zoetermeer. Alpben. Bodegraven. Haastrecht, g Woerden faddintveen. ondig doch Dochtertje i aanvalli- iden. ËR8. RS, VnriuNs. het Exa- !R a. als entoege- zal plaats inp. harteljjken ngstelling, izen Zoon. )ER. Qua«t. trdom van efheid, na centen der oeder, Be- w M. F. BBMïntEN. ilie, JEERS. GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 9 Juni 1891. Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1890, ontleeuen wij nog het volgende. - Ttrinkwater. Het aantal perceelen aangesloten aan het buizen net dor Goudsohe Waterleiding-Maatsohappij was ook in 1890 klimmende. Bedroeg het getal abonnements contracten aan het einde van het vorige jaar 1549 en dat de# moter-contraoten 103op den 31 De cember 1890 was het aantal abonnements-contracten gestegen tot 1860 met 2349 perceelen, terwijl er 106 meter contracten waren voor 122 perceelen. Op den laatsten December jl. waren derhalve 213 perceelen meer aangesloten dan bij den aanvang van het jaar. 4 De hoeveelheid water van de filters naar de stad gevoerd bedroeg 321984 M8 tegen 285235 M8 in 1889. Door hot Burgerlijk Armbestuur werden aan be- hoeftigan 682 kaarten uitgereikt ter verkrijging van water uit de standpijpen, en wel 338 kaarten voor 1 emmer en 849 kaarten voor 2 emmers daags. In het jaar te voren werden er 689 kaarten af gegeven. De hoedanigheid van het water beantwoordde van Januari tot November op enkele uitzonderingen na aan de eischen bij de Concessie-voorwaarden gesteld. Gedurende de maand December echter was het wa ter slecht te noemen. Herhaaldelijk moest de Open bare Gezondheids-Commissie onze aandacht op dien toestand vestigen. Bovendien deed zich een ander bezwaar gevoelen, dat namelijk in onderscheidene aangesloten perceelen tengevolge van het bevriezen van buisleidingen geen water kon worden verkregen. De Directie der Goudsohe Waterleiding Maatschappij door ons op een en ander opmerkzaam gemaakt, Evenwel duurde hun onderhoud zóó lang, dat de Meer Leniel er zenuwachtig van werd. Roep hen, zeide hij tot Aurette, die zwijgend haast hem zat. Alsof zij hem gehoord hadden of zijne bedoeling geraden, keerden de jongelieden juist naar het huis terug. Charles drukte zijnen vader de hand, omhelsde zijne zuster en ging snel naar zijne kamer. Sidonie ging bij Aurette zitten en verroerde zich niet. Zij zag niet naar de sterrenhare oogen waren onafgewend op de laan gericht, die thans geheel in het duister lag, waarin zy zooeven op en neer hadden geloopen. Die onbewegelijkheid, dat stilzwijgen drukten der wijze op den heer Leniel, dat hij opstond en lang vóór het gewone uur het sein gaf om zich ter ruste te begeven. Sidonie verliet Aurette eerst op den drempel harer kamer en liet hare lamp branden, opdat de licht straal, die onder de deur doorscheen, het bewijs zou leveren van hare tegenwoordigheid. Zoo verliep deze laatste nacht. Den volgenden ochtend vertrok Charles. noodig was, kon de Volksgaarkeuken hare hulp bie den. Zy verkocht in Januari niet minder dan 2925,/1 portion soep tegen 1179 portion in Juli. Het nut der inrichting blijkt echter nog meer uit het toegenomen aantal portion in de eetzaal verbruikt. Was dit getal in 1882 gemiddeld 41 per dag, in 1890 bedroeg het 62 per dag. Het aantal portiën, dat dagelijks aan de inrichting werd gebruikt of afgehaald, was zeer afwisselend er waren dagen waarop 150 portiën werden afgeleverd, maar ook dagen met 400 portiën. Geuurende de maand September werden bijvoorbeeld dagelijks ge middeld 210 portiën verkocht, terwijl in December gemiddeld 308 portiën per dag werden afgegeven. De financieële uitkomsten zijn ook gunstiger ge weest dan in het vorige jaar ter bestrijding der exploitatie-kosten verstrekte de Gemeente een bij drage van 800. - a Bij het zoo toegenomen debiet deed zich de be hoefte aan eenen kelder met provisiekamer en berg plaats voor gereedschappen meer en meer gevoelen. Tot den bouw daarvan wetd, nadat de Gemeenteraad daartoe machtiging had verleend, overgegaan. Verder heeft de ondervinding geleerd, dat het ijzeren fornuis onvoldoende is voor den dienst. Daarbij komt, dat de hitte in de keuken niet alleen in den zomer, maar ook des winters doorgaans zeer groot en ondragelijk is, waarom de Commissie het in het belang van het personeel als ook in dat van de be reiding der spijzen dringend noodig acht, dat in de vroegere provisiekamer een steenen fornuis wordt aangebracht. Zij wenscht dit in het thans loopende jaar te doen. Over de verschillende leveranciers is de Commis sie zeer tevreden. De bepaling dat dezen om de drie maanden worden afgewisseld werkt zeer gunstig en is een waarborg voor goede levering, vooral daar gegronde aanmerkingen algeheele uitsluiting ten ge volge kunnen hebben. 10) Zonder elkander een woord te zeggen, zonder elkander zelfs aan te zien daalden de zonderlinge verloofden de vier treden van de stoep af en naast elkander, maar toch van elkander verwijderd sloegen zij den hoek om van eene laan, waarin de schemering reeds begon te vallen. Het was een verrukkelijke avondde sterren kwa men aan den hemel opeene planeet flikkerde met helderen glans in de door de ondergaande zon rood gekleurde lichtde meerlen floten in de verte en ook dichtbij in het boschje, waaruit een zachte geur van kamperfoelie opsteeg. Aurette zou dezen avond nooit vergeten, evenmin als den vorigenelke ster aan den hemel zou bare diamanten punten haar in het hart drijven. De verloofden wandelden lang onder de donkere boomen. Van tijd tot tijd zag men het lichte kleedje van Sidonie aan het einde van de laan nabij het huis verschijnen en daarop weder in de schaduw verdwij nen. Zij gingen langzaam en kalnv men hoorde hare stem niet, evenmin als die van Charles. geven aan de pijnlijke en onaangename gedachten, die deze menschen vervulden, wier lot zulk een onver- wachten keer had genomen. Overeenkomstig het gebruik zoudan dezelfde gods- dienst-plechtigheden op dien Zondag herhaald worden, den tweeden van de Zalving, zooals men het in die streek noemtJulia had verlof bekomen om niet in de processie mede te loopen, omdat het haar de laatste maal dat zij ér aan had deelgenomen te zeer had vermoeid. Zij zou dan Zaterdagavond op het Nest komen en daar tot Maandagochtend uitrusten. Aurette voelde haar hart beklemmen, in het vooruitzicht van haar het besluit betreffende hunnen broeder en Sidonie te moeten mededeelen. Zij wist, dat het hare zuster zeer zou hinderen reeds van hare vroegste jeugd af had Julia nooit sympathie kunnen gevoelen voor dat karakter, dat zoozeer van het hare verschilde, en het denkbeeld van haar tot schoonzuster te krijgen zou haar ongetwijfeld onaangenaam aandoen. Maar zooals alle moedige menschen wentelde Aurette alle onver- mydelyke lasten zoo spoedig mogelijk van zich af en zij verlengde er naar den storm doorstaan te hebben, dien de tijding bij Julia zou opwekken. Evenwel, toen zij haar den Zaterdagavond zag aan komen, vermoeid door de hitte en den arbeid der afgeloopen week, want het jonge meisje legde zich met buitengewonen ijver op hare studiën toe, teneinde ze binnen kort te kunnen eindigen toen Aurette de door afmatting en ook door den groei, vermagerde trekken' zag, had zij medelijden met de zuster, voor wie zij beriep zich op overmacht, de strenge vorst, die haar verhinderde het water aan de prise d’eau behoor lijk te zuiveren en die den regelmatigen aan voer bij hare contractanten of geabonneerden deed staken. Ons komt het voor, dat de Maatschappij verplicht is de meest mogelijke zorg te wijden aan de nako ming van Art. 10 der Concessie-voorwaarden, waarin haar geboden wordt water van goede hoedanigheid steeds in voldoende hoeveelheid aan te voeren, en dat zij niet kan volstaan met zich op overmacht te be roepen. De concessionaris toch was met den toestand van het JJsselwater bekend vóór dat de concessie werd aanvaard en aan de Maatschappij werd bij den aanleg der waterleiding alle vrijheid gelaten ten aan zien van het leggen der buizen. Wij vertrouwen dan ook, dat de Maatschappij, die lot dusver in hare onderneming niet onvoorspoedig is geweest, afdoende maatregelen zal nemen om moeilijkheden als in den nu afgeloopen winter werden ondervonden in het vervolg te voorkomen Volksgaarkeuken. De Volksgaarkeuken werkte gedurende het afge loopen jaar zeer gunstig. De uitkomsten overtroffen op nieuw de verwachting. Terwijl in 1889 over 224 dagen 33746 portiën werden verkocht, bedroeg het verbruik over 1890 76191‘/f portiën of 21023*/s meer dan waarop, te oordeelen naar de consumtie over het jaar te voren, mocht worden gerekend. Het gemiddelde getal por tiën in 1889 was 150; in 1890 was het midden- cijfer 214 per dag. Het is der Commissie, met het bestuur belast, zeer aangenaam te kunnen constateeren, dat de in richting in veler behoeften voorziet en dus beant woordt aan den wensch der erflaatster aan wier mild heid haar ontstaan te danken is. Toen in den aan vang van het jaar de Influenza in de Gemeente heerschte en er in menig gezin het etenkoken eene onmogelijkheid, terwijl er toch versterkend voedsel De dagen dezer week schenen den bewoners van het Nest tenminste eens zoo lang toe als gewoonlijk, en ieder hunner verlangde, om bijzondere redenen, naar den volgenden Zondag; men scheen te denken, dat de terugkeer van den rustdag eindelyk eene wending zou

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1