BINNENLAND. ZIELENADEL. 1891. Donderdag 11 Juni. N° 4549. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. F EU ILL ET OIV. De Inzending van advertentlön kan geschieden tot 6ön nnr des namiddags van den dag der uitgave. GODDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. GOUDA, 10 Juni 1891. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het Hoofdkiesdistrict Gouda is als volgt: Uitgebracht 9857 stemmen. Van onwaarde 8 Geldige 2819 Volstrekte meerderheid 1826 Daarvan waren uitgebracht op den Heer M. Boogaerdt Bz. 1216 stemmen. Mr. O. J. E. Baron van Wassenaar van Catwijok 897 Mr. B. M. Bahlmann 409 Zoodat eene herstemming moet plaats hebben iuaachen de Heeren M. Boogaerdt Bz. en Mr. O. J, E. Baron van Waseenaer van Catwjjck. {Reedt per Mietin aan ome abmni't binnen de ttai medegedeeld.) 'i Gravenhage. Do drie liberale candidaten J. F. W. Conrad, J. M. I'ijnaeker Hordijk en D. H. D. Guyot zjjn allen gekozen, Winechoten. Uitgebracht 2232 geldige stemmen. Herstemming tusschen Mr. D. de Kuiter. Zijlker (Lib.) met 920 st. en Tijdens (End.) met 725 st. Brum* meikamp (Antirev.) had 292, Mansholt (Volkspartij) 285 st. Bodegraven. Uitgebracht 3102 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. N. Bastert (Lib.) met 1175 st. en 8. van Velzen (Antirev.) met 1154 et. Dr. Schaapman (Kath.) had 708 st. in de ver- schillende gemeenten uitgebracht: Aantal Uitgebrachte Kiesers. Stemmen. Gouda 1173 1052 Boskoop. 355 334 Waddinxveen 302 279 Moercapelle 44 40 Moordreoht 144 124 Nieuwerkerk aan den IJsel 145 108 Lekkerkerk 281 253 Krimpen aan de Lek 148 132 Onderkork aan den IJsel 195 173 Krimpen aan den IJsel 88 60 Gouderak 115 102 2985 2667 In de gisteren gehouden zitting der Rotterdam- sehe Arrondissements-Rechtbank werden o. a. ver oordeeld K. v. M., dienstbode te Berkadwouda, bekl. van diefstal van bankpapier, tot 2 maanden gev. A. 8., werkman te Willeskop, bekl'. van weder rechtelijke handeling door iemands paard tegen zynen wil drie uur vast te houden waardoo^vertrek on mogelijk was, tot 1 boete. A. B., zonder beroep te Gouda, bekl. van mis handeling, tot 1 maand gev. C. J. 8., maohinist, en J. werkman, wonende te Gouda, bekl. van vernieling, werden vrijgesproken. Voorts stond terecht A. R., 21 jaar, koopman, wonende te Strijen, die 11 Mei ten huize van den landbouwer K. te Stol wijk kwam een geneesmiddel tegen rhumatiek te koop aanbiedende. Na zijn vertrek vermiste meu een zilveren horloge, dat later bleek door bekl. te Gouda voor 2.50 te zijn beleond, te dier zake terechtstaande, bekende hij zijne schuld, opgevende de opbrengst verteerd te hebben. Zijne veroordee ling werd gevorderd tot zes maanden gevangenis straf, terwijl de toegevoegde raadsman, mr. E. L. Jacobsonbij de rechtbank er Qp aandrong eene mindere straf op te leggen dan de gevorderde. Uitspraak Dinsdag a. st. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is het bericht ontvangen dat ds. Ossewaarde te Sluis voor het beroep naar deze gemeente heeft bedankt Aan het Perslag van den toestand der gemeente Gouda over 1890, ontleenen wij nog het volgende. Set Gymnasium. Op den 4n Januari werd het nieuwe gebonw op de Westharen door het Gymnasium betrokken. By de plechtige inwijding waren tegenwoordig, behalve de leeraren en leerlingen, de Heer G. J. Steens Zynen, de schenker van het gebouw, de Inspecteur der Gym nasia, de Gemeenteraad, Curatoren, de Directeur der Rjjks Hoogere Burgerschool en de Oud Rector van het Progymnasium. De Burgemeester, de waarne mende Voorzitter van Curatoren Mr. D. N. Brouwer en de nieuwbenoemde Rector Dr. A. van IJsendyk voerden by die gelegenheid het woord. Den 6n Januari werden de lessen hervat met 20 leerlingen, waarvan 6 in de le, 7 in de 2, 2 in de 3e, 2 in de 4e en 3 in de 5e klasse geplaatst waren. Het aantal leerlingen werd vóór het einde van den cursus mot 2 vermeerderd, een in de vierde en een in de vyfde klasse, beiden afkomstig van het Gym nasium te Amersfoort, en insgelijks met" 2 vermin derd, die uit de 2e klasse de school verlieten. Aan het in Juli gehouden overgangs-examen namen al de 20 leerlingen deel met het gevolg dat bevor derd werden: tot de 6e klasse de 4 leerlingen der 5e, waarvan 1 met herexamen; tot de 5e klasse de 3 leerlingen der 4e, waarvan 1 met herexamen; tot de 4e klasse de 2 leerlingen der 3etot de 3e klasse ef 1 IV. 11) Het was juist tegen bet middaguur en een groot aantal heeren begaven zich naar de restauratie van het hotel, die vermaard was om zijne keuken. Ver scheidene officieren van het garnizoen stonden op het voorplein met elkander te pratencadetten van de cavalerie-school van Sanraur, iu hunne elegante uni form, kwamen in groepjes van twee of drie aan; al die vroolijke jongelui richtten hunne blikken op Julia, vrijmoedig gonoeg om zelfs de vermetelste jonge dame verlegen te maken, maar zij merkte hen niet eens op. Op het oogenblik toen zij bij de deur stilhield, verdween Charles, met Sidonie aan den arm, aan de tegenovergestelde zijde van het plein. De officieren zagen Julia aan; eenige heeren uit de stad waren ook blijven stilstaan, zich verbazende wat de jongste dochter van den rijken heer Leniel daar alleen op dit uur kon te doen hebben. Ein delijk kwam zij tot het besef van haren toestand en vuurrood keerde zij naar hot rijtuig terug, op het oogenblik toen Aurette opstond om uit te stappen. «Zij zijn daar, zeide Julia op gedempten toon^ in de restauratie. Juist ging de notaris van do familie, vergezeld van zijne vrouw en zijne drie kindoren, voorbij, op weg naar de Mis. Hij nam zynen hoed af, zeer verbaasd van de dochters van zijnen cliënt op deze plaats verdwaald te ziende dames wisselden een groet. Voor de deur maakten officieren en jongelieden on der elkander allerlei ondeugende opmerkingen. Ben je er zeker van? vroeg Aurette, wier ooren tuitten en die een nevel voor hare oogen voelde komen. Volkomen zeker. Vraag het liever. Je weet wel, dat iedereen in het Witte Paard hem kent. Aurette besefte de noodzakelykheid van een kloek moedig besluit te nemen. Men had hare ontroering te zeer opgemerkt om met halve maatregelen te kunnen volstaan. Zij verzocht bare zuster weder in te stappen en zeide tot den koetsier: Rijd voor het hotel het Witte Paard. Joseph, ofschoon meer verbaasd dan hij in zijn leven geweest was, gehoorzaamde. Aurette stapte uit te midden van de burgers en militairen, die zien overigens zeer behoorlijk gedroegen en beleefd voor haar op zijde gingen. Een knecht kwam, met een servet over den arm, naar het rijtuig. Is mijn broeder, de heer Charles Lemel, hier? vroeg zij met vaste stem. Ja, mejuffrouw. Sedert gisteren avond? Neen, mejuffrouw, sedert heden ochtend half elf. I Is hij in zijne kamer? Neen, mejuffrouw, hij is juist de restauratie binnengegaan. Een andere knecht, die nieuwsgierig naderbij was gekomen, gaf zijnen makker met den elleboog een stoot in de zijde. Die man behoefte Sidouie niet te ken nen en men verklikt de jongeheeren die met eene dame in eene restauratie komen ontbijten niet aan hunne familie. Het is goed, zeide Aurette, stoor hem niet Ik dank u. Zonder overhaasting keerde zij naar het rijtuig te rug, steeg weder in en zeide tot den koetsier, die er niets meer van begreep Naar huis. Alsof een mist hare oogen en haar verstand be nevelde, merkte Aurette nog twee of drie bekende gezichten op en groette eenige menschèn, maar zonder iemand te herkennen. Julia, die zicbzelve meer meester was, prentte zich alles goed in het ge- hengen, opdat zij het zich later zou kunnen her inneren. - Verwonderd hen zoo spoedig te zien terugkeeren, kwam de hoer Leniel op de stoep toen hij het rijtuig hoorde. Tood hij zijne dochters zag, begreep hy dat er een ongeluk gebeurd was en verre van de waar heid te vermoeden, giste hij iets van tegenoverge- stelden aard. Zij heeft zich zelve toch niet van kant gemaakt vroeg hij, doodelijk verschrikt.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 4