Bnlteolaodsch Overzicht. de 5 overgebleven leerlingen der 4e, en tot de 2e kluM 5 leerlingen der le, ven welke 1 met her examen. Een leerling der le klasse kon niet naar eene hoogere klasse overgaan. Voor eindexamen kwam nog geen der leerlingen in aanmerking. Tot het afleggen van het admissie-examen, dat den lln en 12n Juli en den ln, 2n en fin Septem ber werd afgenomen, meldden sich 14 aspiranten aan en wel 9 voor de le, 1 voor de 2e, S voor de 3e, en 1 voor de 4e klasse. Van dezen konden onvoorwaardelijk worden toegelaten 8 in de le, 4 in de 2e en 1 in de 3e klasse, terwijl 1 aspirant voor de le klasse moest worden afgewezen. Slechts 10 van de toegelatenen lieten zich als leerlingen van het Gymnasium inschrijven, zoodat de nieuwe cursus begon met 30 leerlingen, namelijk 4 in de 6e, 3 in de Se, 2 in de 4e, fi in de 3e, 7 in de 2e en 8 in de le klasse. Bovendien kwamen 2 leerlingen als toehoorders enkele lessen volgen. Aan dezen verleenden Cura toren by het ontbreken van bgzondere bepalingen voor de toelating van toehoorders voor enkele lessen, krachtens Art. 22, 2e lid van het Reglement vrij stelling vau de lessen, welke zij niet wenschten bij te wonen, onder voorwaarden evenwel, dat zij het volle schoolgeld zouden betalen. Vóór de kerstvacantie werd nog een leerling af komstig van het Gymnasium te Amsterdam, die zich ingevolge Art. 7, 2e lid van het Reglement aaneen buitengewoon admissie-examen onderwierp, tot de 2e klasse toegelaten. Op het einde van het jaar werd het Gymnasium derhalve door 33 leerlingen bezocht. Het personeel der Leeraren onderging na het in functie treden van Dr. H. A. W. Speekman op 1 Januari 1890, nog eenige uitbreiding. Tot derden Leeraar in de oude talen en verwante vakken werd benoemd Dr. B. J. 9, Ovink, Leeraar aan het Gym nasium te Winschoten, die onmiddellijk nadegroote vacaotie zijne betrekking aanvaardde. Verder besloot de Gemeenteraad.de Hebreeuwsche taal onder de leervakken op te nemen. Be lessen zouden worden gegeven aan die leerlingen der 5e en 6e klassen, die dit mochten verlangen, door een leeraar, wiens jaarwedde voor elk lesuur op 100 werd bepaald. Tot Leeraar voor het jaar 1890/91 werd benoemd do Heer A. Ketellapper alhier. De lessen aan het Gymnasium worden mot de meeste nauwgezetheid gegeven, en Curatoren zeggen dat aan den Rector en de Leeraren lof toekomt voor den jjver en de toewijding bij de vervulling hunner ge-' wichtige taak aan den dag gelegd.. In het afgeloopen jaar werd de grond gelegd voor de vestiging eener bibliotheek. Van het oude Pro gymnasium werden daarin overgebracht 133 nummers bijna uitsluitend bestaande uit oude uitgaven van Classici, welke verzameling reeds vóór bet einde van het jaar met 31 nieuwe werken, door schenking ver kregen, werd uitgebreid. Curatoren besluiten hun Verslag met don wensch, dat het Gymnasium, wolks levensvatbaarheid, te oor- deelen naar bet succes van het eerste jaar van zijn bestaan, niet in twijfel mag worden getrokkeu, op de voortdurende belangstelling van het Gemeente bestuur en van Gouda's ingezetenen zal mogen rekenen. Be uitgaven ten behoeve van het Gymnasiaal onderwijs hebben bedragen 21979.24, waarin door Was hot maar waar 1 riep Julia, terwijl zij uit het rijtuig sprong en naar hem toe snelde. Hij zag haar aan zonder een woord te kunnen uiten. Aurette had zijnen anderen arm genomen en tusschen hen beiden waggelde hij naar zijnen armstoel. Wat is er gebeurd vroegan zijne door ontzet ting verdroogde lippen. Bijna niets 1 zeide J ulia op kort afgebroken toon op dit oogenblik ontbijt zij met Charles in het Witte Paard, ten aanscbouwe van <Te gan- sche stad. De heer Leniel zag ben beurtelings aan, alsof hij nog hoopte te fernemeu, dat het niet waar was. Eenigszins omzichtiger deelde Aurette hem de treurige waarheid mede. Mijn hemel zeide hij, willen de ongelukkige» ons onteeren Ik weet het niet vader, antwoordde zijne oudste dochter, maar zij hebben nog niet veel kwaad kunnen uitrichten, want Charles is heden ochte»d om half elf uit Parijs aangekomen en Sidonie is slechts tien minuten vóór ons te voet uitgegaan. De heer Leniel stond op, met eene veerkracht die hij niet dacht te bezitten. Ik hoop, d$t men nog niet heelt uitgespannen. Ik ga er heen. Niet alleen vader, smeekte Aurette. Goed, laat de huisknecht op den bok gaan zitten. Adieu het Rijk werd bijgedragen voor 8516.—, Aan schoolgeld werd ontvangen 1860.60. De Muziekschool. De lessen werden met bet nieuwe schooljaar na de kerstvaoantie hervat met 230 leerlingen, waarvan 93 jongens en 137 meisjes. Aan 27 hunner werd gratis onderwas gegeven. In de Afdeeling A (voor e&ng en theorie) ontvin gen 172, in B (voor instrumentale muziek behalve de piano) 60 en in C (voor piano) 49 leerlingen les. De Commissie van Toezicht, die in hare samen stelling geeno wijziging onderging, verklaart in haar verslag dat de orchestklasse voor de oefening der meer gevorderde leerlingen weder zeer gunstig werkte. Ia de Afdeeling A worden voor de lagere klassen werken van R. Hol en J. Worp, voor de meerge vorderden van Bertalotti, Winter. Hamma en ver schillende Nederlandsche componisten gevolgd, in de afdeelingen B. en C. werd geene verandering in de leerwijze gebracht.- Bij het schoolbezoek wordt door de Commissie iu bet algemeen veel belangstelling voor het onderwas bij de loerlingen waargenomen, verzuim van lessen kwam weinig voor, ook was hun gedrag doorgaans zeer goed. De resultaten van het onderwas zijn over het alge meen zeer gunstig te noemen, ofschoon de omstan digheid dat het onderwas in drie afzonderlijke ge bouwen wordt gegeven niet medewerkt tot het houden van een goed toezicht. De kosten der Muziekschool bedroegen 3491.51, Het ontvangen schoolgeld beliep 2021.75. Gemeente-Politie. By Koninklijk besluit vau 8 Juni 1890, No. 23, werd met ingang van 1 Augustus d. a v. de Heer J. W. Tuinenburg als Commissaris van Politie over geplaatst naar Hilversum, terwijl de Heer W. N. vau Garderen, Commissaris van Politie aldaar, in die betrekking benoemd werd te Gouda. In het personeel der Politie hadden verder de volgende mutatiën plaats. Tot Agent der le klasse werd bevorderd de Agent der 2e klasse J. Bosman. In de plaats van den in het vorige jaar op verzoek eervol ontslagen Agent der 2e klasse M. J. Verouden wrrd benoemd N. Vermaat. Ter vervanging van C. Verbeij, die op zijn ver zoek eervol ontslag verkreeg, en W. N. van den Berg werden tot Agenten der 3e klasse aangesteld 8. Boot en J. Prins. t Er kwamen in dit jaar voor 26 diefstallen, -waar van de daders nagenoeg allen bekend zijn geworden en in 4 gevallen voorloopig zijn aangehouden4 oplichtingen, waarvan alle daders zijn bekend ge worden, van welke 1 voorloopig werd aangehouden en opgezonden is8 verduisteringen, waarvan in 3 gevallen de daders werden aangehouden en l geval van kindermoord. Verder werden nog de volgende processen-verbaal opgemaakt 30 wegens mishandeling, 19 wegens be- leediging, 1 wegens verlating vau hulpbehoevenden, 1 wegens bedrog, 1 wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, 8 wegens opzettelijke en weder rechtelijke vernieling en 2 wegens overtredingen betreffende de zeden. Voorts werden geconstateerd 256 gevallen van openbare dronkenschap, 81 politie-overtredingen, 5 overtredingen van de Wet op de Jacht on Hij omhelsde hen en stapte in den landauer, die voor de stoep wachtte. Uit den toon, waarop Joseph zijne orders bad ontvangen, had hij begrepen, dat de tijd kostbaar was en in weerwil van de brandende zon hadden de paarden zelden harder geloopen. Toen zij voor het Witte Paard stilhielden Insefte de knecht, alleen aan den wenk waarmedo de heer Leniel hem tot zich ontbood, dat het eene zaalr van gewicht gold. Is mijn zoon hier? vroog hij kortaf. Ik geloof hot wel,mijnheer, oen oogenblik geleden althans was hij hier. Verzoek hem hier te komen. De knecht ging naar de thans bijna verlaten restau ratie-zaal, waar Charles eu Sidouie zwijgende voor hunne ledige koffiekopjes zaten, meer gelijk aan mis dadigers dan aan twee geliefden, die eindelijk te zamen zijn. De heer Leniel verzoekt mijnheer bij hem te komen, zeide de knecht op gedempten tooo. Laat ons gaan, zeide Charles eenvoudig tot zyne gezellin. Zij stond op en volgde hem. Hij wierp den knecht etm louis toe en richtte zijne schreden naar het rijtuig. Het gansche personeel van het hotel, nieuwsgierig naar den afloop van het avontuur, was daar als bij toeval verzameld. Stapt in, zeide de heer Leniel. Sidonie steeg het eerst in. Naast mij, beval de heer des huizes. Visscherij, 3 overtredingen van de Vogel wet, 8 overtredingen van de Boterwet, 1 overtreding van de Arbeidswet, 6 scheepvaart-overtredingen, 1 spoorweg-overtreding, 1 geval van indiening eener valsehe aanklacht, 2 gevallen van het niet inschrijven van logeer gasten in het daarvoor bestemde register, 12 gevallen van burengeruoht, 3 gevallen van straatschenderij. Nog zijn 28 diverse processen-verbaal opgemaakt, waaronder 3 oonstateerende het vinden van drenke lingen en 4 omtrent gevallen van brand. Verzet tegen de politie kwam drie malen voor. Vreemdelingen werden niet uitgeleid. Aan 248 doortrekkende bohoeftigen werd nacht verblijf verleend in de nachtwacht. Aan de meesten van dezen werd ook voeding verstrekt. Een twintig tal vrouwen, kinderen of ziekolijke manspersonen werden in logementen onder dak gebracht. Achttien gesignaleerde personen werden aangehou den en opgezonden. Aan hot Bureau van Politie werden 304 stuks gevonden voorwerpen gedoponeerd. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn te Haastrecht opgekomen 162 van de 179 kiezers. Idem te Vliat 42 van 'do 56 kiezers. Wie dezen zomer een uitstapje naar Kleet maakt, kunnen wij wel aanraden het Kur-hotel t //Prinsen hof" te bezoeken. Dit fraaie hotel ligt op den zuid oostelijk van Kleef zich bevindenden rand van de met boomgewas bedekte hoogte, 120 Meter boven de oppervlakte der zee, tusschen het koninklijk slot en het sierlyk gebouwde Stendenhaus aan de Pracjkk tige Nassauerallee. Of Het hotel heeft een heerlijk park vol boomen, welke reeds twee oeuweu oud zijn, terwyl men y een prachtig vorgezicht kan genieten op de Neder- Rynsche schilderachtig gelegene vlakte, die zich tot den Eltenberg, Emmerik, Wezel etc. uitstrekt. Wat het hotel zelf betreft, kan het wedijveren met de eerste inrichtingen van dien aard. Behalve flinke, -ruime en luchtige logeerkamers, vindt men er een uitgebreide badinrichting, terwijl de prijzen, hoewel de vorpleging uitnemend is, naar evenredigheid ze$r billijk mogen heoten. Voor de ghnezing van verschillende, niet duidelijk gekenmerkte, ziekteverschijnselen, alsook voor moer duidelijke ziektevormen, alsasthma, neuralgie, migraine, hysterie, hypochondrie en voor herstellende zieken, wordt Kleef door zeer vertrouwbare artsen aanbevolen. j Het is dus zekor te verwachton dat velon hier te lande dezen zomer aan Kleef een bezoek zullen brengen, en dat het Kur-hotel //Prinsenhof" een groot aantal gasten zal ontvangen. Bij de firma Siemens en Halske te Berlijn is nu, volgens het Nieuwvan den Dag, sinds eenigen tijd een electrische toestel voor het verkrijgen van ozon in werking (Siemens' in 1857 uitgevonden «ozon buizen" verder ontwikkeld en technisch bruikbaar gemaakt). Men stelt zich veel voor van het iiut daarvan. De rol, die de ozon zoowei in de natuur Zij gehoorzaamde. Haar hart klopte geweldig, maar zij hield zich goed. Was het niet juist wat zy ge wild had? Naar huis, gelastte de heer Leniel den koet sier. Rijd lang» de Mail en de boulevards on niet te snel. Het rijtuig rolde door do straten der staft, die ter eere van de processie versierd waren. Een aantal lieden bevonden zich op straat, en niet minder waren er voor de vensters bezig de versieringen voor den namiddag te schikken. Nagenoeg al de kooplieden keuden den rijken bankier en groetten hem toen hij voorbijreed. De dames moesten reeds kennis dra gen van bet zonderlinge avontuur, want zy zagen naar Sidonie met moer nieuwsgierigheid dan wel willendheid. Deze bleef, als altijd, onbewegelijk en onverschillig-, Charles wenschte zichzelf op honderd mijlen afstand en kon, hoeveel moeite hij ood deed, zijne verlegenheid niet verbergen; de heer Leniel beantwoorddo iederen groet en stond al die blikken met verwonderlijke zelfbeheersching door. De marteling liep eindelijk ten einde en de lan dauer sloeg den weg in naar het Nest. Het was eene verlichting niet langer ten prooi te zijn aan al die nieuwsgierige oogen, maar do crisis moest uog komen eindelijk was men tehuis en de familie vereenigde zich onverwijld in het salon. {Wordt vervolgd als in de nijverheid vervult en vervullen kan, heeft sedert ruim eene halve eeuw in klimmende mate de aandacht van belangstellenden getrokken. Sedert korten tyd is men, vooral in Amerika, ook bedacht geweest om de ozon aan te wenden tot ontsmetting en luchtzuivering; dat dit iu Europa niet meer de aandacht der geleerde wereld getrokken heeft, ligt voor een groot deel aan de echt //Amerikaansche" wijze, waarop aldaar de zaak behandeld is. En toch, zonder iets te kort te willen doen aan de vinding der firma Siemens en Halske, heeft de in Amerika in den handel gebrachte //Ozon-generator", al zonden wij niet gaarne alles onderschrijven wat tot hare aan beveling gezegd is, dit voor, dat zij veel minder kost baar is en dus beter onder elks bereik valt; waar schijnlijk bezitten do toestellen der heeren Siemens en Halske grootere productiviteit on hebben zy dus ^voor de nijverheid de voorkeur. Een Amerikaansche //ozon-generator" is voor be langstellenden te zien bij den heer J. F. Schnaar, Steenweg no. 16 (oud no. 438) alhier, welke zioh daartoe geheel belangeloos bereid verklaard heeft alsook om, voor zoovorre zijn ondervinning strekt, ovor het gebruik daarvan ter ontsmetting en lucht zuivering de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Wij hebben gemeend een on ander ter kennis onzer lezers te moeten brengenf omdat men beweert dat ozon veertigmaal sterker tor ontsmettting werkt dan chloorzonder, even als dit, metalen en andere voor werpen te beschadigen (aan te tasten). Het komt ons zeer wenscholijk voor dat do invloed der ozon op het dierlijk organisme meer en meer worde nagegaan, opdat bij onverhoopte epidemieën, de geleerden ovor het al of niet toepassen van ozon ter ontsmetting het meer eens mogen zijn dan tot heden het geval was. Utr. Dagbl. Le Goazion, een Fransohman, heeft een electrischen stemopnemer uitgevonden. Het werktuig heeft twee knoppen, waarop men maar oven te drukken heeft om de stemming op te nemen. Een vandokuoppon alleen gebruikt, om het woord tegen uit te drukken; gelijktijdig gebrnikt, beteokent onthouding van stem. Tot pp het oogenblik waarop het werktuig defini tief gesloten wordt, is nog wijziging van de stem- uitbrenging mogelijk. Onmiddellijk na de sluiting heoft mon slechts een rol in boweging te brengen en de volledige stemming is uitgebracht, waarna de "knoppen weder op //rust" gezet worden om voor een volgonde stemming dienst te doen. Zes honderd stommen zijn op die wyze in één minuut op te nemen. Stoom/post, Volgens te Amsterdam ontvangen bericht zijn ver- scheidenen leden van het gezelschap Carré, verpleegd in het ziekenhuis te Hannover, langzaam aan het beteren, doch moeten minstens in de eerste drie maan den zioh van elke bezigheid onthouden. Omtrent mevrouw Perzina, miss Adams en miss Groihe valt nog niets te zeggen, daar het verband uog niet is afgenomen. De beterschap van mevrouw WollF kan ook nog niet groot gonpemd worden, evenmin als die van haar dochtertje. In het algemeen is dc toestand schikkelijk. Toen Carré en den zyueu hot onheil had getroffen, kwamen bij de redactie van een kunstblad, dat te Dusseldorf vorschijnt, tolegrammen uit de geheele werold iu van het Fharendes Folk, waarbij Carré elke hulp werd aangeboden, zoowel in persoon ais in geld, hoe groot het bedrag ook ziju mocht. (iV. v. d. D.) Do Verzekeringsbode meldt: //Onder het noodige voorbehoud wordt ons mode- gedeeld dat op het le en van wijion movrouw Carré een levensverzekering van eon niet onaanzienlijk be drog, naar men beweert bij V Uniongesloten was." Do heer Carré is geheel hersteld van de wonden, welke hij bij het spoorwegongeluk van Krichlen;ern ontving. Volgens de Kölnische Zeitung bevindt de heer Carré zich nu te Berlijn, ten einde stappen te doen voor de schadevergoeding, welke de directie die pruisischc Staatsspoorwegen hem en zijn gezelschap schuldig is. Blijkens aankondiging in do hannoversche dagbla den heeft het gezelschap van den heer Oscar Carré Zaterdag-avond zijn werkzaamheden hervat. De duitsche Keizer, heeft, na van het officieel ver slag over het spoorwegongeluk bij Krinchlengern ken nis genomen te hebben, door tusschenkomst der ko ninklijke spoorwegdirectie te Hannover den heer Carré zijn deelneming doen betuigen in de ramp, dio dezen getroffen heeft, en hem doen verzoeken, ook bij de verwond geraakte leden van zyn gezelschap de tolk te zijn van 's Keizers gevoelens. Dr. Raymond vermeldt het volgende merkwaardige 8°™» 8chrijft het Mddld. t. d.. vervalsc/titig Ecu veearts bezig zijnde de keel van een hond te onderzoeken, waarin, naar beweerd werd, een kluif was blijven'steken, werd d;or het dier ineen zijner vingers geheten. Ongelukkig bleek het dier, toen men het twee dagen had gade geslagen, door de watervrees te zijn aangetast; het werd toen onmid dellijk afgemaakt. Alle mogelijke voorzorgsmaat regelen werden natuurlijk genomen, om dit voor den veearts geheim te houden, maar hoe men hem ook gerust stelde, men kon den twijfel, die hem folterde niet wegnemen. Kort daarna vertoonden zich bij hem verschijnselen van watervrees. Men kwam toen op het denkbeeld om den gedooden hond door een anderen te vervangen, die in alle opziohtgn sprekend op den eersten geleek. Dit gezonde dier bracht men bij den veearts, om hem in de gelegenheid te stellen het op zijn gemak te kunnen gadeslaan, en hem tot de overtuiging te brengen, dat zijn vrees ongegrond was. De list gelukte en de versohijusolen der wa tervrees bleven weg. De Surinaamscbo correspondent van het Fad. schryft omtrent de opstootjes nader, dd. 14 Mei //Woensdag trok een bende van een drie- a vier duizend mannen en vrouwen, waaronder veel stads volk, naar het Gouvernemontsplein. De optocht werd geopend door een onder de Creolen beruchten gift menger of obeiaman Kaliko genaamd en afkomstig! van het voprmalig weglooperskamp v8n Broos Kaliko droog een Nederlandsche vlag. Do bende posteerde zich op het Gouvernementsplein. De hoer Lohman, gevolgd door zijn adjudant, begaf zich naar zijn aan hang, drukte sommigen de hand en klopte anderen vriendschappelijk op den schouder. Op hun vraag of het waar is, dat hy weggaat moet »nr. Lohman hebben geantwoord, dat hij oud is en aau een jongeren man de teugels van het be wind zal overdragen, die, beter dan hij, hun belangen zal waarnemen. Zij behoeften niet bang te zijn, dat zijn opvolger niet voor hen zorgen zou, wau$ b|j was van zijn richting. Hielden z|j echter van hun Gouverneur, dan moes ten zij zich ordelijk houden, want anders zouden hun daden op zijn hoofd neerkomen. In hoeverre dit alles juist is, weet ik niet. Maar ik geef terug wat do bende luide uitliep, toen zij door de straten naar huis trok, of liever naar de plaats waar zij uiteen ging. Na dit gesprek met den Gouverneur knielden op een gegeven sein met de vlag allen tot driemaal toe voor den Gouverneur. De heer Lohman ging toen binneu zijn hotel en kwam op het balkon met zijn familie. De bendo defileerde, en het gezelschap op het balkon wuifde haar toe. Toen kwam ze voor het gebouw der Staten, naar mr. Kalff met een deta chement poütie-agenten gereed stond om een aanval op dat gebouw af te weren. Hij werd uitgejouwd en de bool trok voorb|j. Voor de woning van den R.-K. bisschop, tegenover de R.-K. kerk, werd een oogenblik halt gehouden, misschien om den bisschop te beleedigeii; maar men beducht zich. De gecom bineerde school voorbijgaande, waar de kindoren van den fatsoenlijken stand te leer gaan, stormde een afdee ling belhamels do school binnen; doch gelukkig was rar. Kalff er spoedig hij om haar er uit te dryven, zoodat do arme kinderen niet mishandeld werden, maar alleen den schrik beet kregen. Vry ordelijk liep de bende weer verder, totdat ze uiteen ging in troepjes, die, meestal uit marktvrouwen bestaande, do wiukols van verscheidene Israëlieten aanvielen en alle ruiten stuk sloegen. Dat leventje bfcbld den geheelen dag aan. Kalff beval aan de poiitio, die schandalen met geweld te keeren. üe Gouverneur, die inmiddels ook op bet terrein bij de Luthersche kerk gekomen was, gaf tegenbevel. Een politieagent, die een vrouw, die hem geslagen had, had gearresteerdwerd door den Gouverneur bevolen de arrestante los te laten. De agent weigerde, en eerst teen 'L. Exc. tot handtastelijkheden overging, gaf de politieagont toe. Mr. Kalff kreeg een steenworp tegen de borsthij legde zijn revolver aan en de Gouverneur verbood hem te schieten. Algemeen werd mr. Kalff door het gespuis, dit ziendo, uitgejouwd. Er volgde, zooals to begrijpen valt, een hevige woordenwisseling tusschen die heeren. Maar mr. Kalff stond hem, en beval aan de politie, een tweede charge te doen. En wat deed de Gouverneur? Hij Het de militaire ffiachtaanruk ken en beval haar, de menigte niets te doen, en zond de politie naar huis." Deze gebeurtenissen deden de burgerij oen request tot de Staten richten, waarop de bekende telegram men volgdon. De Engelsche ingezetenen verklaarden den Gou verneur, dat zij bescherming van hunne regeering zouden inroepen. Èr vwerderi toen 's avonds 30 marine-soldaten ran wal gebrachtmaar den volgendon morgen werd het oproer heviger. De commissaris, van politie werd door een Partv*noger aangevallen, en ter zelfverde diging schoot hij Vftec dood. De gouverneur kwam er bij en zeide aan dff» commissaris, dat hij hem wegens moord zou. vervolgen. Gelukkig Jollen do j marine-koiomandant Steijn en raa^oV Opgllli tus- j schenbuide, en dwongen z|j deu Gotj^er.ne«^^in mr. Kalff on bun de verdere onderdrul^ing vttt» hot op- j roer over te laten. Dit is dan ook geschied, Do heer Kalff liet den 14den Mei e*n proclamatie 1 uitvaardigen tegen samenscholingen enz„ en de rust bleef sedert ongestoord. Een door 118 ingezetenen van Paramaribo onder teekend verzoekschrift, werd tot de Koloniale Staten gericht, naar aanleiding van de houding van den Gouverneur. In dat adres werden de Staten verzocht bij tele gram Z. E. den minister van koloniën te sraeeken den gouverneur telegraphis te gelasten, don procu reur-Generaal niet verder te verhinderen in de hand having der orde en beveiliging van personen en goe deren. Een schriftelijke aanklacht tegen dan gouverneur Lohman wegens aanhitsing tot oproer en plundering werd dienzelfden dag door* vier ingezetenen nl. de heeren C. H. van Meurs, B. M. Samson, J. G. Samson cn J. B. Nassij, gericht tot den procureur-generaal.^ Be Porlugeesche Senaat zal heden een aanrang maken met de behandeling van het tractaat met Engeland. Bo meeste bladen betuigen hun ingeno menheid, dat het tractaat door de Kamer met zulk een groote meerderheid werd aangenomen. Blykens nadere berichten waren 't bijna alleen republikeinen, die zioh in de Kamer tegen het traotaat verklaarden. Hun woordvoerder, do heer Manuel Arriaga, betoogde zelfs, dat deze overeenkomst voor Portugal nog na- déeliger was dan die van 20 Ajigustus 1890 en hij drong er op aan, dat de Regeering een beroep zou doeu op de mogendheden. Be bekende ontdekkings reiziger majoor Serpa Pinto echter, erkennende dat de overeenkomst in sommige opzichten afkeuring verdiende, toonde aan, dat zij desniettemin behoorde te worden bekrachtigd. Het comité der Gladstoniaansche Liberale Centrale Associatie hield een algemeeno vergadering. Be Katholieke markies Ripou presideerde en de voor naamste Giadstoniaansohe Pairs en leden van het Huis der Gemeenten waren tegenwoordig. Gladstone werd herkozen tot voorzitter van den Raad. Be beraadslagingen betroffen hoofdzakelijk het plan om bij do eerstkomende algemeeno verkiezing overal waar een liberaal Unionist zitting heeft, een Gladstoniaansch candidaat te stellen. Verscheiden personen werden tot candidaten gekozen: In den staat van zaken bjj den omnibusdienst is nog weinig verandering gekomen. Van do General Omnitma-Company loopen er slechts eenige roadcare. Be genoemde maatschappij heeft een plan iu over weging genomen om onder de getrouw gebleveuen eeu korps te organiseeron, teu einde met een beperkt aantal omnibussen te ryden, dezo te vergezellen en te verdedigen. Baaréntegen 'willen de werkstakers een omnibus-dienst voor eigen rekening beginnen, Be Pransche Kamer van afgevaardigden hoeft hare goedkeuring geschonken aan de op 27 December 1890 tusschen Frankryk, Nederland en België gesloten overeenkomst betreffende het seinen van telogrammen tusschen Frankryk en Nederland langs de Belgi sche telegraaflijnen. Het door den Senaat aangenomen ontwerp tot tijdelijke verlaging der graanrechten zal naar de Kamer van afgevaardigden terugkeeren, want over eenkomstig het voorstel der commissie van den Se naat is het eenigszins gewijzigd. Volgens den door den Senaat aangenomen tekst zal de vermindering onmiddellijk in werking treden en den I5den Aprfl van het volgende jaar ophouden van kracht te zijn. Naar den door de Kamer van afgevaardigden goed- gekeurden tekst zouden eerst te beginnen met 1 Augustus de rechten eene verlaging ondergaan en het thans bestaande tarief weer den lsten Juni van toepassing zijn. Be toestand in de republiek Chili wordt eiken dag bedenkelijker. Nu weer hoeft geldgebrek president Balmaceda tot een anderen willekeurigen maatregel genoopt. Be president heoft namelijk een decreet uitgevaardigd, waarbij hij den minister van financiën machtiging verleent, het goud, dat de schatkist bevat als waar borg voor het uitgegeven papier geld, ook vooraan- koopen in Europa te besteden. Be Congres-Junta heeft hiertegen terstond geprotesteerd en logt in haar manifest „den dictator" ten lasto, dat hij door den waarborg voor het papieren geld weg te nemen, de waarde van het bankpapier verminderd. Be Congres-Junta spoort daarom ieder Chileen aan te verhinderen, dat het goud, hetwelk 4,000,000 dol lars moet bedragen, naar Europa worde gezonden want dan zal hét uitsluitend dienen tot het aankoopen van oorlogsschepen of tot het vormen van een fonds, dat den dictator do middelen moot verschaffen om zijn verdere leven in Europa in weelde te kunnen doorbrengen. Baar zonder toestemming van hel Oóngres over geen staatsfondsen mag beschikt worden, noemt de Congres-Junta Bnlmaceda's besluit een roof en een misdaad jegens het land. Bat president Balmaceda, vooral na de jongste nederlagen zijner kleine vloot, gaarne een paar oor- - <r*

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 5