I It 1891. N° 4554. regen BINNENLAND. ZIELENADEL. tppij. F voor de ischikking No. 207, Woensdag 17 Juni. FEUILLETON. iVEBU scherij Koning Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. erdaiu. er reep. national s. enz. brlcatie ker van Z. No. 73. nen, De inzending van advertentiön kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 Ihoaderljjke Nommers VIJF CENTEN. itlon de V. en gegaan, kwam ig worden >k verdere De uitgave dezer Courant geschiedt dagelpks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prps per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. r bljjven en id bewerkt, afgeleverd ADVERTENTIÈN worden geplaats van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. (t). terg. n, r»burg, n» ubliek tdelljk m, ▼oort- •teld- «dwm- otheker i boven De consistoriekamer te Berg-Ambacht is herbouwd en reeds in gebruik genomen. Een der afgebrande huizen is in herbouwhet gedeeltelijk verbrande huis wordt hersteldmet de grondwerken voor twee der afgebrande huizen is men bezig, terwijl binnen een paar weken de aanbesteding verwacht wordt voor den herbouw van kerk en toren. rselie l Cent») it, het f doosje GOUDSCHE COURANT. verven van kken ook jnen, Tafel en geperst, alles, Kan- Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. i weglaat er niets van be- kiezers in die districten aan, hun kiesverenigingen te volgen. Blijven de districtenOmmen, Amersfoort, Schie dam, Gouda en Bodegraven, waar de katholieke kiesverenigingen bij eerste stemming een eigen can didaat stelden, maar deze uitgevallen is. In vier dezer districten staan besliste liberalen, van welke veilig mag worden aangenomen, dat zij voorstanders zijn van persoonleken dienstplicht, tegen over anti-revolutionnairen of dit ook te Bodegraven het geval is, namelijk of de heer Bastert, al is hij de candidaat der liberalen, zelf als liberaal kan be schouwd worden, durven wij niet beslissen. Zeker is het, dat het door liberale bladen wordt ontkend of betwijfeld. Ook zijn gevoelens omtrent de aan hangige Legerwet bleven ons onbekend. Nu zou ons advies voor laatstgenoemde vijf distric ten aldus luiden Als eerste regel gelde, dat in geen geval ook maar één enkele stem mag worden uitgebracht op een liberaal. Er blijft dus geen andere keuze over dan een anti-revolutionnair te steunen of wel zich te onthouden. (Alleen voor de kiezers van het district Bodegraven kan het wellicht aanbeveling verdienen, omtrent de politieke denkwijze van den heer Bastert meer nauwkeurige inlichtingen te vragen.) Voetstoots, zonder meer, in al deze districten de anti-revoluti- onnaire candidaten overnemen, zou o. i. niet passen en zou ook volstrekt niet tot resultaat hebben, dat door de katholieke kiezers eenparig de stemmen op deze candidaten werden uitgebracht. Voor zoover het niet reeds geschied is, en niet alle hoop op welslagen is afgesneden, dient in deze districten onderhandeld td worden. Worden de anti- revolutionnaire candidaten alsnog bereid gevonden, bevredigende verklaringen af te leggen, of wel kan voldoende zekerheid worden verkregen, dat bij het verleenen van steun wederkeerig van anti-revoluti- onnaire zijde katholieke candidaten zullen gestemd GOUDA, 18 Juni 1891. Met het oog op het gisteren medegedeelde be richt betr. het steunen van den anti-revolutionnairen candidaat door de R. Katholieken laten wij hier onder volgen wat de Afaasóode en de Tijd o, a. over de herstemmingen schrijven. De Maanbode zegt «Het uitsluitend en on voorwaardelijk samengaan met de anti- revolutionnairen zou ons (den R. Katho lieken) allicht op het verlies van eenige zetels te staan komen. Daarom kan er, volgens onze mee- ning, niet» tegen zijn om eventueel van onze zijde b. v. te Gouda en Bodegraven den liberalen candi daat te steunen of ons van stemming te onthouden, ihdien van liberale zyde hetzelfde gedaan wordt b.v. te Katwijk en Loosduinen. Want dit is toch zeker, dat het in elk geval verkieslyker is, b. v. 2 katho lieken en 2 liberalen in de Kamer te hebben dan 4 anti-revolutionnairen. De Tijd zegt: fWelke houding bij de herstemming op den 23n dezer moet worden aangenomen, kan voor de katho lieke kiezers alleen twijfelachtig zijn in die districten, waar een auti-revolutionnair en een liberaal in her stemming komen. Zelfs niet in al die districten In de districten, waar de katholieke kiesvereni gingen reeds bij eerste stemming den anti-revoluti onnairen candidaat aanbevalen, zooals te Groningen, te Wolvega, te Delft en te Alkmaar, is de houding dier kiesverenigingen vanzelf aangewezen. De con sequentie eischt daar, dat zij bij herstemming hun candidaten zoo krachtig mogelyk steunen en wijl thans van het stellen van eigen candidaten geen sprake meer kan wezen, raden wij a lien katholieken 16) O, wat heb je hem lief! zeide de jongste zuster, het blozende hoofd van haar w moedertje” tot stikkens toe tegen hare borst drukkende. Hij zou wel een held moeten wezen om jou waardig te zijn Zwijg tochfluisterde juffrouw Leniel verlegen. Julia omhelsde haar nog oens, hield haar toen van zich af en zag haar aan. De oogen van de jeugdige verloofde waren plotseling ingezonken, een diepe rimpel was tusschen har wenk brauwen te voorschijn gekomen, alsof het verdriet, haar voor zijn prooi verklarende, er zijn stempel op had gedruktzij was honderd maal mooier zoo, maar het was eene tragische schoonheid, de verpersoonlij- king van de smart. In de eerste plaats is het noodig, dat papa er niets van verneemt, zeide zij, den brief opvouwende en vast beraden in haren zak stekende. Vervolgens zullen wij raad moeten schaffen, want deze brief dient beantwoord te worden..,. Maar vóór alles, Julia, zullen wij gaan slapen, want wij weten niet wat de eerstvolgende dagen ons kunnen brengen, en misschien Eene zaak van treurigen aard werd 11. Donderdag voor de arrondissements-rechtbank te Heerenveon be handeld. De blauwe kleur der melk, geleverd door B. v. d. M. te Kortenhemmon, aan de boterfabriek te Drachten, had meermalen het vermoeden gewekt, dat de melk vervalscht werd. Het scheikundig onder zoek bracht dan ook aan het licht, dat de verdachte melk slechts 5 pCt. roomgehalte had en wel voor 4/10 deel met water vermengd was, terwijl de zuivere melk dierzelfde koeien 9 pCc room bevatte. De Officier van Justitie meende dat in dezen, ook tot voorbeeld vooran- deren, een strenge strafgeëischt mocht worden: hij vroeg dan ook tegen de vrouw van B. v. d. M., die onder beschuldiging van melkvervalsching terecht stond, één jaar gevangenistraf, met last, dat de uitspraak zullen wij al onze krachten noodig hebben! Julia zag haar hoe langer hoe meer verbaasd aan. Die vastberadenheid, die moed kwamen haar boven natuurlijk voor; zij begon te vreezen, dat het een begin van krankzinnigheid kon zijn. Aurette, zeide zij, beb je goed begrepen wat die brief beteekent? Wees gerust, ik heb het begrepen. Mijn ge luk is verwoest, want als mijnheer Bertholon zich tegen zijne moeder wilde verzetten.... je ziet, Julia, wat een huwelijk tegen den wil der ouders is. O, dat is niet hetzelfde.... Er zouden dingen bij zijn die hetzeifde wa ren! Onze vader zou nooit toestaan, dat ik in de familie van mevrouw Bortholon werd opgenomen, indien zij er zich tegen verzette, en ik zelve.... Zij wendde het hoofd af met eene beweging vol minaching en droefheid. Mijn geluk is verwoest, herhaalde het jonge meisje, zonder hare stom te verheffen. Maar het leven van papa is meer waard dan mijn geluk, en voor Jiet oogenblik heb ik aan niets anders te den ken. Laat ons naar bed gaan, zusje. Julia bleef aarzelen, haar hart brak; zij gevoelde niet staande kon blijven behoefte om het uit te snikken en te schreien, maar 1°""“" haar keel was als uitgedroogd. Toch stond zij op, Arme Juliazeide zij om aan den wensch barer zuster te voldoen. Aurette j zieken te verzorgen was onbewegelijk op haren stoel blijven zitteneens klaps richtte zij zich op, strekte de afmen uit en viel voorover op haar bed, met haar gelaat in de kussens. De eerste opwelling van Julia was te schreeuwen, te schellen, om hulp te roepen, maar de kranke die daar ginds sliep, vlak by, en wiens leven door de geringste aandoening in gevaar kon worden gebracht? Met eene koelbloedigheid ver boven hare jaren, opende Julia het kastje, waar hare zuster hare medi cijnen bewaardezij vond amoniak en ether, opende het venster, keerde het ziellooze lichaam van Aurette om en bracht haar in eenige minuten tot het bewust zijn terug. Wat is er gebeurd vroeg het arme meisje, hare hand voor de oogen houdende. Terstond herinnerde zij zich alles en zocht in haren zak. De brief, zeide zij, berg hem ik hem niet verliezen, laat papa merken. Hare bevende vingers raakten het papier aan zopder het te kunnen grijpen Julia nam den brief, stak hem in haar corsage en hielp toen hare ziister zich outkleeden. Aurette was zóó zwak, dat zij i en ?ij liet zich neder- leggen, zonder zelfs te beproeven weerstand te bieden. -nu j0 tw0Q maar het is nietsmorgen zal aan mij niets meer te bemerken zijn. Ga nu rusten. Julia die naar hare kamer was worden in voor ons twijfelachtige districten, dan behoort alsnog de anti-revolutionnaire candidatuur gesteld te worden. Leiden de onderhandelingen niet tot eenig resul taat of zijn de omstandigheden van dien aard, dat aanknoopen daarvan geheel hopeloos acht, dat dan de katholieke kiesvereenigingals zoodanigzich onthoude en zich ertoe bepale, den kiezers een voudig den stand van zaken mede te deelen, het aan dezen-zelven overlatende, of de stem uit te brengen op den anti-revolutionnair óf thuis te blijven. Op die wijze, meonen wij, zal het best de waar digheid der kiesverenigingen bewaard blijven en grootere verdeeldheid ouder de katholieke kiezers worden voorkomen." A 4

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1