Rulteolamlscli Overzicht. SCHUTTERIJ. M. BOOGAERDT Bz. LOTING KENNISGEVING. ran bat Tonnis zal openbaar gemaakt worden in de Leeuwarder Courant en in bet te Heerenreen verschij nende Advert.blad. Uitspraak van bet vonnis 18 Juni. De redactie van bet Maandblad tegen de verval* sekingen doelt mede dat in kersen in blik geconser veerd, eene zeer belangrijke tinreactie is geconstateerd. De bus was niet uit eene fabriek afkomstig, maar een product van huiselijken inmaak. By den aanstaanden vmchtontijd waarschuwt de redactie ernstig tegen den inmaak van vruchten in blikken bassen. Een 69-jarige man, die gisterennacht als waker dienst deed op de aan üen Binnen-Amstel te Amster dam liggende Rotterdamawrboot, is door het scheeps volk meer dood dan levend en deerlijk gebrand aangetroffen tusschen den stoomketel. Hy is ver moedelijk op dien ketel gaan zitten en in slaap gevallen. Hy is naar bot Binnen Gasthuis vervoerd. Over het rreesolijke spoorwegongeluk bij Mön chenstein, bet eerste station zuidelijk van Bazel, zijn uitvoerige telegrammen ontvangen, waarvan de hoofd inhoud op het volgende neerkomt. Het was eon personentrein van den Jura-spoorweg, die Zondag middag te 2 uur 15 minuten uit Bazel vertrok in de richting naar Bern en te 2 u. 26 m. te Mön chenstein zou aankomen. De trein was overvolte Mönchenstein had een zangersfeest plaats de leden vsn de Baseier Gesangverein en van den Baséier Sanger bund waren in den trein, met eene menigte andere Zondags- en pleizierreizigers. Toen de trein in volle vaart even vóór Mönchenstein over de Bris- bTUg ging, stortte deze in op het oogenblik dot de twee locomotieven ongeveer halverwege de brug waren. De brug was van gegoten yzer en ongeveer 25 meter langzy rustte op twee pijlers aan de uiteinden zonder pijler in het midden. Behalve de locomotieven viel de eerste waggon in de op het oogenblik veel water bevattende Birs, een volgende wagen bleef tusschen de brug en de afgebroken stuk ken half zwevende hangen, Een terstond op de plaats gekomen berichtgever van den Berner Bund verzekert dat de personen in de eerste drie waggous bijna allen zijn omgekomen. Ofschoon alleen compartimenten eerste en tweede klasse bevattende, waren deze waggons letterlijk vol gestopt, dewijl de conducteurs, geen plaatsen meer hebbende voor de laatst overblijvende reizigers, ook die van de derde klasse in deze rijtuigen hadden doen opnemen. Men noemt onder do omgekomenen dr. Voegtlin, een schoolarts, met zijne kinderen, den directeur der ambachtsschool W. Bulek, en anderen. De meeste personen in den in het water liggenden waggon zaten daarin vastgeklemd en zijn verdronken vóór dat er hulp komen kon. Omstreeks midder nacht lag deze waggon nog in het water. Ook de post- en de bagagewagen zijn in den val verpletterd en het personeel daarvan is gedood. Van het machinepersoneel is een stoker met moeite gered. Een machinist en de cbef-conduclour zijn verdwenen. Zoo spoedig mogelijk snelden genees kundigen ter hnlp, daarna ook de brandweer, mili tairen en ziekenverpleegers. Ook gedurende den nacht werd met het zoeken der lijken voortgegaan bij het licht van fakkels, die over een verschrikke lijk schouwspel bun schijnsel wierpen. De twee lo comotieven liggen op zyde in de rivier. Deschoor- steenen en de overblijfselon der waggons steken bo ven het water uit, dat door de neergevallen massa gestremd is en nu eene hoogte van twee meter heeft. Men schat het aantal dooden op 120, dat der ver wonden op 150. Van de brug is niets overgebleven dan de twee eindpunten. Het sohijnt buiten twijfel dat het zware gewioht van de iocomotioven en den trein de instorting veroorzaakt heeft. Ook heeft misschien het hooge water der laatste dagen er toe medegewerkt. «Ik was seint de bovengenoemde correspondent byna op hetzelfde oogenblik ter plaatse en- hoorde het hangstgegil dat uit alle wag gons opging. De tTein liep mot volle kraohtalle wagens bonsden op elkaar en het ia te verwonderen dat de achterste nog op de rails gebleven tyq.. By de pogingen tot redding hadden hartverscheurende tooneelen plaats. Allen die nog niet van het loven beroofd waren, riepen om hunne bloedverwanten en vrienden toeschouwers 1 barssten in snikken uit en vreeselijk ontroerd verliet men ten laatste de plaats der ramp." Zekere M., thans sedert meer dan 2 jaren wo- nendo onder 't kiesdistrict Bergura, vroeger woon plaats gehad hebbende in 't district Schoterland, komt in beide districten op de kiezerslysten voor en hy heeft 9 Juni ook in beide districten aan de verkiezing deelgenomen. Voor alle Fransche koloniën zullen nieuwe en afzonderlijke postzegels worden ingevoerd. Do tee- kening zal echter voor alle volkomen gelijk zyn en het ©enige verschil zal bestaan in den naam der ko lonie, die op een wit veld op het zegeltje afgedrukt wordt. De kosten van aanmaak van zulke nieuwe zegels worden geheel gedragen door de verzamelaars, die zich terstond zoo gretig van de eerste exemplaren meester maken, dat daardoor dadelijk alle kosten worden goed gemaakt. In The Phonogramoen nieuw Amerikaansch dag blad, brengt Edison in herinnering de door bem een tiental jaren geleden gegeven opsomming van de mogelijke toepassingen der phonograaf; lo. schrift van correspondentie en van alle soorten van dictecn zonder behulp vau eeu stenograaf; 2o. de phono- grafische boeken voor blinden8o. taalonderwijs 4o. reproductie vau muziek; 5o. familiestukken, tot bewaring vin gedaebteuissen aan door stervenden laatst uitgesproken wilsbeschikkingen; 6o. muziek- doozen; 7o. automalisclie uurwerken, die het uur spreekenderwijze aangeven; 8o. bewaring van land talen en landspraken; 9o. onderwijs door bewaring van uitgesproken lessen; lOo. vereeniging van pho nograaf en telephoon. Edison besluit met de mededeeling, dat alle deze toepassingen thans gereed tot uitvoering zijn. (Stoomposl). Uit Maastricht wordt van 14 Juni gemeld Heden namiddag bezocht eene familie uit Argen- teau, een heer met dames, met eigen rijtuig Maastricht en stapte af aan ns Sociëteit „Momus", waar zij den kellncr verzochten het" paard te stallen. Deze ver klaarde het onmuldelijk te zullen doen en vertrok blootshoofds met het rijtuig, waarin de mantels en regenschermen der dames gebleven waren. Toen men een tyd daarna aan de hospita vroeg, waar het rytuig gestald was, om de mantels te halen, vernam men dat er geen stal was en dus de kellner er blijkbaar met het rijtuig van door was. Er werd naar Valkenburg en Gulpeu getelegrafeerd, en men vernam van twee ruiters, dat by met het rijtuig op den weg naar Meereen was gezien. Tegen 7 uur kwam het rytuig ie eenigzins gehavenden toestand te Maastricht terug met den vluohteling, het hoofd omwouden met doe ken (hij was uit het rijtuig gevallen). Een boeren knecht zat als koetsier op den bok. Een eleotrisoh stemtoestel is in Brussel te zien het is uitgedacht door zokoren beer Moreau. Het ziet er uit als een kleine piano of harmonium, mot een reeks knoppen als klavier. Waar andere de lessenaar met mufciek is aangebracht, staan de namen der verschillende candidaten, voor eiken naam een knop. Moreau wil, dat boven de namen ook de photographi8che portretten zullen aangebracht worden, zoodat ook dio uiet lezen kan, zal weten op wien bij stemt. Dit laatste geschiedt door op een der knoppen te drukken, nadat men op oen verheven heid is gestapt; onder het klavier is een kast, waarin telmachines, een bij eiken knop, die de uitgebrachte stemmen bij eenheden, tien-, honderd- en duizend tallen aanwijzen, zoodat de uitkomst met een oogop slag te zien ia. Er is voor gezorgd, dat dezelfde persoon zich niet tweemaal van donzelfden knop be dienen kan. Daartoe zou hij van de verhevenheid moeten afstappen om er eerst na eenige seconden weder op te gaan, wat hij niet zou kunnen zonder dat het gezien wordt. Er is ook een knop voor stemmen in blanco. De groothertog vau Luxenburg zal aanstaanden Zaterdag den Kooing van België te Brussel bezoeken en daar twee dagen vertoeven. De Indépendance Luxentbourgeoise behelsde, weinige dagen geleden, de gewisselde stukken betreffende een wetsvoorstel, waarbij een krediet van een half milioen frank voor vergrootiug en verfraaiing van het paleis van den groothertog werd aangevraagd. Daarvan zyu 120,000 fr. bestemd voèr uitvoering van werken aan den noordervleugel. In enne hare jongste zittingen heeft ne Kamet dit wetsvoorstel zonder discussie en met algemeene stem men goedgekeurd. Het loopt de Duitsche Regeering niet mee, dat moet gezegd worden, en de quaestie van do graanrechten brengt haar in zulk een moeielyke positie, dat zij er niet zonder kleerscheuren zal af komen en in elk geval veel van haar populariteit verliezen, tot welker behoud de jeugdige Keizer altijd zyn uiterste best heeft gedaan. Toen 1 dezer de bekendo verklaring in den Pruisischen Landdag gegeven werd, zag het er met den oog^t beter uit en men dachter kan nog veel terecht komen. Toen volgde weer het buitengewoon koude weer en de metereologen zeggen, en 't is ook hot volks oordeel dat het weer van de eerste dagen van Juni langen tyd blijft. En bij zulk een ongewone kou kan op snel groeien vau het graan uiet worden gerekend. De discussie over de overlegging van de rapporten in het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft geen ander resultaat gehad dan dat de ge moederen nog meer opgewonden zijn geraakt. En terug, een kussen en een deken achter zich aan sleepende, die zij op den vloer uitspreidde. Ik zal mij hier iiiatalleeren, zeidezij. Wat zou je beginnen als vader eens riep? Aurette wilde antwoorden, maar zij was niet in staat te spreken een arm om haren hals slaande, trachtte zij ft£t gelaat van bare zuster tot het hare te trekken, maar de krachten begaven baar, weldadige tranen kwamen te voorschijn, zij drukte het hoofd in het kussen en weende. VI. De hoer Leuiel ontwaakte tamelijk laat uit eeu diepen slaap, zooals wel meer geschiedt bij ernstige gebeur tenissen in het levennu de slag gevallen was kon hij het beter dragen dan gedurende de angstige span ning de zerk was over het graf van zijnen doode gelegd, hy kon zich weder bezig houden met de levenden. Zijne eerste vraag was naar Julia, die hij den vorigen avond bleek en vermoeid had gevonden. In dien nacht vol zorgen, dien zij op ket tapijt had doorgebracht, had het jonge meisje nieuwe veerkracht gevonden, die glans in hare oogen en rozen op hare war.gen had gebracht. Van die zijde gerust gesteld, zag haar vader naar zijne oudste dochter. Aurette had een schok door staan, dien zij haar gansche leven niet zou verge ten, en haar zacht gelaat droeg er de onuitwisch- bare sporen vau. Zij besefte wel is waar nog niet den ganschen omvang van haar verdrietzy kon niet gelooven, dat Raoul de medeplichtige was van zijne moeder. Zij verwachtte nog een woord van hem, eene daad, die zijno waardigheid als men9ch, de trouw aan zijne liefde zou bevestigendat woord zou komen, zij was er zeker van men kon den afwezige wel de weinige uren toestaan, die hij noodig had om te heratellen wat er wisdreven was. Maar de beleediging had Aurette eene ongeneeslijke wonde toegebracht: voor zicbzelve, voor haren vader, voor al de haren gevoelde zij den onverdienden hoon, de opzettelijke wreedheid, de nauwelijks ver momde lompheid van eene vrouw zonder hart en zonder eergevoel. Zij had wel verwacht, dat het huwelijk van haren broeder ben in de sympathie en de achting van sommigen zou doen dalenmaar waarom zoo zonder voorwendsel, zonder verontschul diging reeds geknoopte banden te verbreken? Haar langdurige vertrouwelijke omgang met haren vader maakte do noodzakelijkheid om hem iets te verbergen on verdragelijk. Twintig raaien tusschen ziju ontwaken en het ontbijt stond zij op het punt hem alles te zeggen, zoo onmogelijk achtte zij het eene zaak voor hem verborgen te houden die hen allen aanging. De in tranen doorgebrachte nacht had haar eene hevige hoofdpijn berokkend, waar aan zij hare roode oogen en haar ontdaan gelaat toeschreef. De heer Leniel zelf verkeerde in eene soort van dommeling, en zijn gedurende de verloopen veertien dagen zoo overspannen geest had zijne gewone hel dorheid uiet teruggekregen hij nam die opheldering als zeer natuurlijk aan en ried zijne dochter aan dokter ttozel een kalmeerend drankje voor hare migraine te vragen. De brava geneesheer kwam juist op het oogenblik» toen de familie zich aan tafel zou zetten. Zijn me disch oog ontdekte terstond eene nieuwe oorzaak van ontroering, en zoodra hij zich overtuigd had, dat de heer Leniel zoo wel was als men in de gogeven omstandigheden kon verwachten, vestigde hij zijno geheel© aandacht op zijne dochter, hij sloeg haar ter sluiks gade en trachtte de oorzaak vau hare afmatting te gissen, maar hij slaagde niet. Zoodra de maaltijd was afgeloopen, zeide hij bezoe ken in de stad te moeten afleggen en stelde Aurette voor hem een eind weegs in zijn panier, dion hij zelf bestuurde, te vergezellen en naar huis terug te wandelen. Er is niets beter dan beweging, zeide hij, om u moreel en physiek weder op streek te brengeD. Gij zult u een geheel ander mensch gevoelen na die kleine wandeling. Aurette verlangde te zeer vrij met haren raad gever te kunnen spreken om dat voorstel niet aan te nemen. Wordt vervolgd.) njon vreest dat het nog erger zal werden, daar de prijzen van het graan steeds rijzende zyn. De groote graanhandelaars zijn onmiddellyk na de zit ting van het Pruisische Huis aan het opkoopen ge gaan. En met de granen stijgen al de andere levensmiddelen. Alles wordt op de graanrechten geschoven, wat in elk geval overdreven is, want de harde winter heeft er ook schuld aaneen groot deel van de aardappelen is bevroren en dB groenten onbruikbaar geworden. Maar redeneeren doet men in zulke zaken niet, men blijft er byde graan rechten hebben de schuld. En het graan is duur in Duitschland. Voor 1 Juni was de pry's van een brood van zes pond in do dorpen 82 penning en in de steden 84, en daarbij nog van minder soortin vorige jaren kostte het slechts 66 penningvan Januari tot Maart van dit jaar was de prijs 78, in April 81, in Mei 84 en thans, na de verklaringen van den Rijkskanselier, is de prijs Weer onmiddellijk gestegen. In verband daarmede stijgen natuurlijk pok de andere levensmiddelende aardappelen kosten thans bijna het dubbele van den prijs van verleden jaar. De bewering van de regeering en van de conser vatieven, dat de agitatie voor de vermindering van de graanrechten alleen gedreven wordt door de socialisten en vrijzinnigen, is niet geheel juist. Dat kan men ook wel a priori nagaan, want bij goedkoop brood heeft niet alleen de zoogenaamde arme, maar wellicht meer nog de mindero burgorstaud belang, die 't tegenwoordig toch al hard te verantwoorden heeft. Of het nu al waar is of niet, dat do Duit- scher den internationalen prijs voor het brood be taalt plus de invoerrechten, doet eigenlijk niet af voor de politieke werking. Men vindt 't zoo. En is er niet veel aan te doen wanneer //men" iets vindt. En „men" bestaat hier uit al de personen, die van hooge graanprijzen geen voordeel hebben. Ook moet nog vermeld worden dat de uitzichten voor den oogst in Oost- en West-Pruisen niet zeer gunstig zijnin Zuid-Duidschland evenmin. De Oostenryksche minister van financiën, de heer Steinbach, die in den aanvang van dit jaar als op volger van den Slavischeii leider Dunajewsky het be heer over hot departemeut van financiën aauvaardde, heeft wil van zija eerste begrooting. Terwijl anders het tekort een gewoon verschijnsel is op de Oosfcen- rijksche begrooting, dat bijna geen jaar ontbreekt, sluit de hegrooting van dit jaar met eeu batig slot van 3.800.000 florijnen, nog 1.500.000 fl. hooger dan men had geraamd. Evenwel waarschuwde de minister terstond, dat deze gunstige toestand niet van langen duur zal wezen. In dit jaar zullon weer nieuwe uitgaven gevraagd worden tot voortzetting van de reoganisatie der lands verdediging en daarby zullen nog andere ontwerpen worden ingediend, waardoor de staatsuitgaven zuilen worden vermeerderd. De leider der Duitsoh-liberale party, de heer Vott Plener, heeft namens do Duitsch- liberale partij het voorstel ingediend eenige belastin gen af te schaffen, waardoor in de eerste plaats de kleine burgerij zou "erlicht worden. De beer Stein bach verklnardo echter ronduit, dat hij in dergelijke foorstellen niet kon treden, omdat de jaarlijksche in komsten dan met 1.400.000 tl. zouden verminderd worden, hetgeen de begrooting niet kon lijden. De hoer Steinbach deelde echter ter geruststelling mede, dat zyn plan tot goheolo hervorming van het Oostenrijksche belastingstelsel goed vorderde. Zoo dra dit plan gereod was, zou de financieele toestand op afdoenden en duurzaam grondslag geregeld worden zoodat het tekort don voorgoed zou verdwijnen. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft een aantal artikelen van bet ontwerp-tarief goedgekeurd, alle overeenkomstig het voorstel der commissie. Van eieren zal volgens het maximum-tarief een recht van 16 fr. per 100 kilo geheven worden, en volgens het minimum-tarief een recht van 6 fr.van kaas, naar gelang üer verschillende soorten, een recht van 25 en 15 fr. en van 80 en 20 fr.van boter 13 en 6 fr.van houing 15 en 10 fr.van versche zeevisch en zoetwatervisch 25 en 20 fr.van haring 20 en 15 fr.van stokvisch 60 en 48 fr. De suikerwet trekt van de eene Kamer naar de andere. De Senaat namelijk had er eenige wijzigin gen in gebrachtonder anderen art. 5 geschrapt, volgens hetwelk aan de suikerfabrikanten voor het campagnejaar 1890/91 een fabrieksafval van 15 pet. Wordt toegestaan, indien zij afstand doen van do premie op de suiker, verkregen boven het wettelijk gestolde rendement. De Kamer heeft dit artikel *eer in de wet gebracht, zoodat zy andermaal naar den Senaat zal torugkeeren. INGE ZONDEN. Mijnheer de Redacteur Voor de volgende opmerking verzoek ik eene plaats M Uw blad. 6 V De Maasbode schrijft: «De val van het Bondge nootschap is een feit. Bij de herstemmingen zal „aan dat Bondgenootschap een einde gemaakt worden." Vele Roomschgezinde kiezers in het district Gouda deelen die meening. Zij oordeelen dat het in de vergadering van 14 dezer te Gouda gevallen besluit met hun belang in stryd is. Immers, de R. K. kiezers behooren grootendeels tot de werkzame, hoog belaste middenklasse. Hun belang brengt mee dat zy de liberalen steunen en niet op nieuw zich vier jaren lang om den tuin laten leiden door het gefluit der vogelaars van de Vrye Universiteit te Amsterdam. Die middenklasse mag o. a. verwachten dat de liberale partij, zoodra zij meerderheid is, de belas tingen naar de inkomsten zal regelen. Eene in komstenbelasting zij 'fc ook op eigen aangift progressief tot op zokero hoogte, mag van eene liberale regeering verwacht worden. De drang daartoe is dos te grooter, omdat die maatregel den socia listen alle reden tot klagen, allen invloed ontneemt. Van de anti-revolutionairen het is bekend kan de vervulling van dien wensch der middenklasse niet uitgaan. Reeds daarom is het raadzaam dat ook de R. K. kiezers stemmen op den heer Een Kiezek. Mijnheer de Redacteur Met groote verbazing nam ik kennis van het bericht in uw courant van heden, dat nl. de Auti- revolutiounaire candidaat bij de herateraming zoude worden gesteund door de Roomsch-Katholieken. Ik heb geen reden te twijfelen aan de juistheid van uw bericht, maar ontken dat hier het bekende Roma locuta est (Rome hooft gesproken) mag toege past worden. Waren de uitgeuoodigde Ueeren Ver meulen en Bahlmann maar niet verhinderd geweest do by een komst bij te wonen Er zou anders be sloten zyn. Bewijzen Mr.. Haffraans heeft gesproken en ook de Maasbode. De eerste zegt in zijn orgaan het Venloosch Week blad „Wat moeten zy, die voor alles van de leger- wet af willen, doen, wanneer zij te kiezen hebben tusschen 1 twee voorstanders der legerwet, waarvan de een anti-revolu!ionair, de ander liberaal is? Ziedaar eeu moeilijk geval. Zich onthouden? Dat nooit! Van twee kwaden moet men ket minste kiezen. Welk is hier het minste kwaad? Dat hangt alweer van den smaak af. Een liberaal, gekozen wordende, helpt de meerder heid verplaatsen, hot Ministerie en met het Ministerie de Legerwet ten val brengen. Een anti-revolutionair, gekozen wordende, helpt de meerderheid voor zooverre die nog bestaat bestendigen, het Ministerie »m met het Ministerie de legerwet, op de been houden. Nu moet ieder R.-Katholiek maar weten wat hij verkieslijk acht. Raad gevon willen wij niet. Wij wijzen alleen op de gevolgen, opdat met wote wat men doet." En voorts in het uummer van 6 Juni: „Nu wil het ongeluk, dat alle drie, de meerder heid, ons ministerie en do legerwet, onafscheidelijk zijn. Anders bestond er geen moeilijkheid. Wij be hielden eenvoudig de meerderheid en lieten het ministerie met zijn legerwet schieten. Maar dit kan niet. Wie do meerderheid behoudt, behoudt meteen het ministerie, en de heillooze leger wet. En tot dien prijs is, mij althans, de meerder heid te duur. Bovendien zou het toch niet Baten. Een redelijk ministerie van de rechterzijde is niet bestaanbaar, zoolang dr. Kuyper den baas spoelt. Elk ministerie uit welke nïannen ook samengesteld, zou onder zijn plak zitten. Alles wel beschouwd heeft de meerderheid DEH RECHTERZIJDE, TEN MINSTE GELIJK DE ZAKEN THANS STAAN, VOOB ONS KATHOLIEKEN WEINIG OF geen waarde. Zoolang dr. Kuyper er is, kan die meerderheid niets anders leveren dan ministeries die naar zijn pijpon dansen. En daar hebben de katholieken hunne be komst VAN." Eu wat zegt de Maasbode Zij schrijft o. a. „Wie op een anti-revolutionair stemt teekent zijn eigen vonnis. Is er dan geen greintje eergevoel meer onder zoo vele Roomsche burgers? Do Calvinisten honen, bespotten, trappen onze burgerijzij doen dat openlijk, vooral sinds het manifest der katholieke Kamerleden den duivel naar buiten dreef, en wij zouden ons zegel aan die mishandeling hechten en met onze stem zeggen Gaat maar voort, vrome bondgenooten met ingekan- kerden Papenhaat, die den Paus een leugenaar noemt, beschouwt ons slechts als gedoogde burgers gn an in uw Gereformeerd Nederland, wij bestaan alleen door uwe genade en doen bij voorbaat afstand van onze belangen, rechten en eer, mits het bondgenoot-, schap behouden blijft. C „Neen, katholieke mannen, by al wat u heilig is, laat het anders worden. Maranatha, de Heer zal komen om levenden en dooden te richten. Hy zal komen ja, maar om Zijn ware kerk te verheer lijken, de strijders voor zyn Roomschen Stedehouder te beloonen en dieDs haters te bestraffenmaar weet gij niet, wat hij zal doen mot de onverschil ligen, de lauwe en lafhartige Katholieken, die de dwaling uit raenschenvrees en egoïsme niet durfden weerstaan? Hij zal ze spuwen uit'zijn mond, zest de H. Schrift. „Wie de Katholieke kerk niet hoort, zij u als heiden en tollenaar, heeft de Zaligmaker gezegd. Welaan dan, toont allen ditmaal eens moed en zegt Gij Calvinisten, dwaalt, gy zyt een boom, die aan uw wormstekige, giftige vruchten genoeg gekend wordt gij hebt niets dan verwarring, haat, nijd en druk voortgebracht; gij wilt niet eens Christenen heeten trouwens slechts een paar geloofstukken hebt gy gered uit de schipbreuk uwer Reformatie en ze dan nog vervalscht. Gij holt voort naar het socia lisme, en wij kunnen u niet langer aan de stembus of in de Kamer als slippedragers nahollen. Wij stem men alleen op Roomschen of op die kloeke mede burgers, die het manifest der beproefde Katholieke Kamerleden willen huldigen. In uw eigen belang, ter wille van aller vrijheid en recht, willen wij houden wat wij hebben en blijven vrat wij zijn. Meervou dige of enkelvoudige districten, dat is de quaestie niet, maar gy zult ons niet andermaal bedriegen „Vreezen doe ik het algemeen stemrecht niet, le- vou de anti-revolutionairen" heeft dr. Schaepraan te Leeuwarden uitgeroepen. Welnu, wij Katholieken, nijverige burgers, die iets te verliezen hebben, wij vreezen het algemeen priesterschap, wij vreezen het algemeen stemrecht wel 1 En daarom herhalen wy dat alleen een Centrum van zuivere Katholieken, zonder de Roomsche antirevolutionairen vandr. Schaep raan, nog redden kan, wat er nog gered kan worden. Hoe talrijk dat centrum is, doet niets ter zakede beginselen moeten ons redden, en houden wij vol, dan zullen allengs de behoudende elementeu uit alle partijen zich aansluiten by mannen als Bahlmann, Vermeulen en Haffmans. In ons isolement ligt onze kracht, onze victorie voor de volgende verkie zingen." Zijn dit bewijzen Welnu, dan vertrouw ik ook dat vele Roomsch-Katholieken niet zullen volgen den blinden leidsman, maar de ziendon, al. de hh. Haff mans, Vermeulen en den candidaat van R. v. A. in dit district Bahlmann. Onder dankbetuiging voor de opname, R. K. VOOR DE AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda gezien Art. 10 der Wet van 11 April 1827 Staat» blad No. 17) brengen ter kennis van do belangheb benden, dat de LOTING voor de Schutterij zal plaals hebben in het Raadhuis dezer Gemeente, op MAANDAG den 29n JUNI aanstaande, des voor- middags ten tien urevoor de ingeschrevenen vgn dezen jare of geboren in 1886, en ten elf ure, voor de ingeschrevenen van vorige jaren of geboren in 1857 tot en met 1865 ingesloten; wordende zij in hun belang aangemaand, om op de hierboven ge melde plaats en op den bepaalden tijd in persoon tegenwoordig te zijn, of ingeval zij door ziekte of eenig ander wettig beletsel hierin verhinderd wor den, een ander, met hunne belangen of omstandig heden bekend, in hunne plaats te doen verschijnen. Voorts worden de ingesohrevenen verwittigd, dat de Alphabetkche Naamlijst voor hen ter inzage ligt op de Plaatselijke Secretarie, van WOENSDAG den 17n tot en met WOENSDAG den 24n JUNI 1891, des voormiddags van tien tot twaalf uren. GOUDA, den 15n Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. De Voorzitter van den Raad der Gemeente GOUDA Brengt ter openbare kennis dat aan de Kiezers in deze Gemeente zijn toegezon den de oproepingsbrieven en stembiijetten tot het benoemen van een lid van de Iweede Kamer der staten-Generml en dat wanneer eenig Kiezer zijn

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2