BINNENLAND. Bultenlandscli Overzicht. AFKOX1MG1NG. ■wel meenen, wien het landsbelang meer ter harte gaat dan dat eener partij. De tegen woordige Regeering is reeds veroordeeld, laat, ons zorgen dat er eene andere aan het roer geroepen wordt, die met krachtige hand het schip van staat stare in bepaalde en van te voren afgebakende richting. De liberalen zyn gekozen op een program, dat onderscheiden noodzakelijke hervormingen bevat en toch niet meer dan uitvoerbaar is; alleen eene voldoende meerderheid is noodig om de hand aan het werk te slaan, dat reeds te lang is verzuimd. Voor overtuigde voorstanders van onze rich ting behoeven wij deze bekende zaken niet te hérhalen. Deze zullen met ons overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om a. s. Dinsdag als één man onze stem gaan uitbrengen. Niemand late zich af schrikken door het besluit, dat door de vergade ring der katholieke kiezers is genomen. Zooals wij reeds zeiden, kan niemand te voren weten, wat het gros der katholieken doen zalwjj hebben niet veel noodig om de zegepraal te behalen. En al gaan ook alle katholieke kiezers met den antirevolutionairen candidaat ter stembus, ons protest tegen het monsterverbond behoort zoo indrukwekkend mogelijk te zijn. Worden niet alle stemmen uit het gansche land telkens bjjeen- geteld en tot grondslag gebruikt voor allerlei redeneeringen Allen dus op 't appèl. En laten wii niet vergeten, dat er nog onverschil ligen waren, die misschien te winnen zyn. In den regel komen de achterblijvers onze partij toe. Men spiegele zich aan het voorbeeld van Lochem, waar 98 percent der kiezers opkwa men om den liberalen candidaat de over winning te verzekeren.Op 9Juni is flink gestemd, maar zoolang er nog thuis blijven, kan het beter. Ook verlieze men niet uit het oog, dat de moreele indruk van den afloop der verkiezingen op 9 dezer in ons voordeel is; toen men in '8 Gravenhage de luisterrijke overwinning der onzen vierde, is er reeds op gewezen, dat zulks een spoorslag zal zijn voor het gansche land. Met moed dus alle krachten ingespannen om a. s. Dinsdag de zege te behalen GOUDA, 17 Juni 1891. Aan de Universiteit te Amsterdam is het le na tuurkundig examen met goed gevolg afgelegd door den heer B. J. H. Boers en het 2e nat. ex. door den heer H. J. Paul. De Aiederlandsche Sport meldt dat op Dinsdag 28 Juli a. st. te Gouda een Nationale zwem1-wedstrijd zal worden gehouden. Naar de Maasbode verneemt, zijn van katholieke zijde te Gouda den liberalen eu anti-revolutiounairen candidaat vier vragen gesteld, waarop een antwoord gewacht wordt, dat niet ontwijkend mag zijn, en waarnaar deze katholieken hunne houding bij de herstemming zullen vaststellen. makendaarmede verontschuldigde de dokter haar in zichzelven. Dokter, zeide zij, nadat zij een halve mijl had- deu voortgereden, spreekt men veel kwaad van ons* in ADgers? Kwaad? Ja. Van u? Neen. Uw broeder en zijne vrouw zijn echter geducht onder handen geno men. Charles heefi een knauw gekregen, waarvan hij niet zal opkomen. Ik twijfel er niet aan of men spreekt vati Sidonie tienmaal meer kwaad dan zij verdient, en ik ben toch volstrekt niet te toegevend jegens haar gezind. Het oordeel, dat men over haar uitspreekt, hetzij rechtvaardig of ourechlvaardig, raakt mij heel weinig. Het zou mij in het geheel niet raken, indien het van den weerstuit geen nadeel toebracht aan onschuldigen. Maar gedane zaken nemen geen krerhet is uutteloos er op terug te komen. Ik kan er bijvoegen, niet om je te troosten Aurette maar alleen uit waarheidsliefde, dat rnen mevrouw Bertho- lon algemeen zal laken, zelfs zij die hard voor de schuldigen zijn geweest. Dat is geen manier van handelen zij had in elk geval de vormen in acht moeten nemen, een voorwendsel zoeken, de zaak nog wat uitstellen Het is mij liever, dat zij terstond gehandeld heeft, zeide Aurette, niet om mijnen vader, wien het den dood had kunnen toebrengen, maar voor mijzelve. Ik heb een afkeer van dubbelzinnige toestanden; twijfel is voor mij de grootste ellende, en ik zou liever de zekerheid hebben van een groot ongeluk, dan lang in In de gisteren gehouden zitting der Botterdam- sche Arr. Rechtbank stond terecht P. K., kantoor bediende te Gouda, oud 26 jaar, beklaagd van op 6 ^Soptember 1890 op den openbaren weg te Gouda, terwijl hij gezeten was op eene velocipede, daarmede den 69 jarigen J. Bennis te hebben aangeroden, ten gevolge waarvan deze is gevallen en het rechterdij been en het linkerscheonbeen heeft gebrokon, waar door B. tydelyk in de uitoefening van zijne beroeps bezigheden is verhinderd. Vyt getuigen, waaronder een als deskundige, werden gohoord. Uit hunne verklaringen bleek, dat bekl. wel had gebeld, tenge volge waarvan B. gewaarschuwd en eenigszins was uitgeweken, doch wat niet belet had dat deze werd aaugereden en gevallen is. De weg waar het ongeval plaats had, was tamelyk breed, terwyl B. op het raidden van den weg liep, zoodat bekl. ongehinderd had kunneu uitwijken, waartoe hij echter geen moeite had gedaan. Het O. M. was dan ook van meening dat voldoeude gebleken was dat de schuld van het voorgevallene aan de zijde van bekl. lag, die niet de minste moeite heeft gedaan om op den weg, waar ruimte genoeg was, uit te wijken, en evenmin aan B. eenige schadeloosstelling heeft aangeboden. Het vorderde veroordeeling tot een maand hechtenis. Voorts stond terecht L. B., 50 jaar, tuiuman te Rotterdam wien ten laste werd gelogd op den 6 Mei jl. te Reeuwijk oen hamer te hebben weggenomen ten nadeele van A. Z. Volgens dezen getuige en diens vrouw was bekl. bij hen aan huis geweest en had daar in een achtervertrek eenig voedsel van hen gehad, terwijl na zijn vortrek de hamer, in dat vertrek aanwezig geweest, was verdwenen, die daarop uit een zak, die bekl. bij zich had, is te voorschijn gebracht. Bekl. beweert zich noch van hot een, noch van net ander iets te herinneren, daar hij beschouken zou zijn geweest, wat de getuigen echter tegenspreken. Het O. M. vorderde drie maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger 'rar. C. M. s' Jacob betwijfelde of de strafbare dolus om zich den hamer toe te eigenen bewezen was, waarom hij op vrijspraak aandrong. Mocht de rechtbank echter eene andere meening zijn toegedaan, dan vroeg pleiter de toepas sing van eene gevangenisstraf, met het oog op de reeds langdurige preventieve hechtenis. Uitspraak Dinsdag a. st. In deze zitting werd A. R., koopman te Stryen, die te Stolwijk een zilveren horloge wegnam, tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Men meldt uit 's-Gravenhage Naar men verneemt, zullen bij gelegenheid van het bezoek van den Duitschen Keizer Uier te lande over verschillende reeds aanhangige zaken tusschen de Duitscbe en Nederlandsche regeeriugen nadere over leggingen plaats hebben. In verband daarmede zal het ministerie eerst na het vertrek van den Keizer zijn ontslag indienen. Het is den minister van oorlog gebleken, dat bij de korpsen van de landmacht, bij het uitreiken van briefjes van ontslag aan militairen, die uit do gele deren moeten worden verwijderd, op verschillende wijze wordt te werk gegaan. Vermits hij het wenscbolijk acht, dat ten daze hij de korpsen van de landmacht voortaan op eenvormige wijze wordt gehandeld, heeft de minister bepaald, dat het uitreiken van briefjes van ontslag op de volgende wijze moet geschieden. afwachting daarvan te leven. «Zij bemint den lummel en zij gelooft nog in hem" dacht de geneesheer. ,/Er staat haar nog meer verdriet te wachten, zelfs na den slag dien men haar heeft toegebracht." Welnu, hernam hij overluid, bereid u op zware beproevingen voor, arm kind In den toestand waarin uw vader verkeert, komen al de lasten van het huisgezin op u neder. Ik zal je die zooveel in mijn vermogen is helpen dragen. Uw notaris is een best mensch, maar hij heeft eene vrouw en drie dochters, verwacht dus ^piets van zijnen kantje zoudt gevaar loopen van in eindelooze verwikkelingen te geraken. Gij, ik.... En Julia, voegde Aurette er met toederen hoog moed bij. Als gij eens wist hoe zij mij verzorgd heeft, met hoeveel koelbloedigheid en tegenwoordigheid vin geest zij gehandeld heeft! Ik kende haar niet vóór den afgeloopen nacht. De geneesheer wendde den kop van zijn ponny naar den kant van Angers. Ik vergeet mijne zieken, zeide hij, en ik ben over tuigd dat zij om mij toepen. Dus is Julia eene goede ziekenoppaster geweest? Denkt zij er nog altijd aan pleegzuster te worden? Sedert den H. Sacramentsdag heeft zij er niet meer van gesproken. Waarom vraagt gij mij dat, dokter? Omdat het mij overbodig toeschijnt zijne chris ten-plichten elders te gaan verrichten, wanneer er Do uitreiking heeft plaats by voorkeur op eeQ vroegtijdig, doch niet vooraf bekend gemaakt mor genuur, in tegenwoordigheid van do compagnie, het eskadron, of de battery waartoe de weg te zenden militair behoort; de troep wordt daartoe binnenska mers vereenigd en is daarbij ongewapend. Het schriftelijk declaratoir, inhoudende don naam van den persoon, aan wien het wordt afgegeven, het korps waarbij en den tijd gedurende wolke hij heeft gediend, benevens de laatste, door hem begane overtreding, welke oorzaak is, dat hy voor de mili tairen dienst ongeschikt wordt verklaard en daaruit wordt ontslagen, wordt door den commandant der compagnie, het eskadron of de batierij voorgelezen. Daarbij heeft verder geenerlei militair vertoon plaat»; alzoo wordt de ban niet geopend of gesloten eu wordt de ontslagene ook niet langs hot gelid geleid. Onmiddellijk na de voorlezing van bedoeld decla ratoir wordt de ontslagene door een onderofficier en twea ongewapende manschappen geleid tot aan den uitgang der kazerne of de grens van het kazorne- terreirk alwaar hem het declaratoir door voornoemden onderofficier wordt ter hand gesteld. Do gemeente-politie wordt daags te voren van wegzonding onderrichtdaarbij wordt haar een af schrift van meerbedoeld declaratoir toegezonden. Over het spoorwegongeluk in Zwitserland deelt de Amsterdammer het volgende mede Het ongeluk zal voor de Jura-Simplon-spoorweg- maatschappij eene aauzienlyke finaucieole schade ten gevolge hebben die honderdduizenden francs zal beloopen. Volgens de verantwoordelijkheidswet van 1875, moeten de maatschappijen, wanneer by een spoorwegongeluk reizigers worden godood of ge wond, de gehoele schade betalen. Hiervan zijn de maatscbappijeu slechts vrij, wanneer force ma jeure, of eigeu schuld vuu de passagiers de oorzaak is ot wanneer do maatschappij kan bewijzen, dat het ongeluk heeft plaats gehad door de schuld van niet bij de maatschappij aangestelde personenDoch geen enkele van dwe verontschuldigingen is hier in te 'brengen. Volgens den Bund heeft de Jura-Simplon een verzekeringscontract gesloten voor ,haar per soneel en hare reizigers, maar bij een groot onge luk als dit, wordt der maatschappij slechts een maximum van 150,000 fr. vergoed. De admiuistra-" tieve en technische ambtenaren van het spoorweg departement hebben zich naar de plaats des onheils begeven. Verder meldt men dd. 15 Juni uit Bazel; De meesten der verongelukten, ongeveer 150 ge wonden en 120 dooden, zijn bewoners van Bazel. De verwarring is onschrijfelyk. De toeloop naar de plaats des onheils is buitengewoon sterk. De genie-troepen zullen een hulp-spoorbrug leggen, opdat het spoorwegverkeer weer geregeld zal kunnen plaats hebben. Er kuunon nog dagen verloopen voor de laatste dooden uit de puinhoopen te voorschijn zijn gehaald. Volgens officieele inededeelingen werd de ijzerconstructie 111 1870 door Eiffel te Parijs geleverd, in 1881 werd de brug door Holzmann en Co. te Frank fort opnieuw pneumatisch gefundeerd. De dwars- loggers werden het vorige jaar versterkt en voor laslen als die van Zondag sterk genoeg bevonden. Een emigranten-lijdensgeschiedenis.Vóór onge veer vijf weken vertrok uit het friesche dorp St- Anna-Parochie de 31 jarige smidsgezel D. Sleefstra in eigeu huis zooveel te doen valt. Zij is ook jong; zij zal wellicht het leven in eene niet minder harde school laeren dan in die der postulantenIn óón woord, Aurette, dit is mijn raadvoor uwen vader hetzelfde stelsel van volkomen rustvoor u, stilzwij gendheid en onderwerping.... tot betore dagen. Op den brief van mevrouw Bortholon geen antwoord. Ik zal haar laten weten, (lat de minste aandoening het lev_*n van den hoer Loniel in gevaar kan brengen. Ik vermoed, dat ik van haar wel geeno herroeping zal verkrijgen, die zoudt gij niet verlangen? O, neen, zuchtte Aurette. Het een of ander dan, dat haar in staat stelt zich van de zaak af to maken zonder den dood te veroorzaken van een zieke, die mij lief is. Wil je mij dat merkwaardige epistel toevertrouwen Ik be loof je niet, dat ik het je zal terugbrengen, maar ik zal je waarschijnlijk oen ander in do plaats geven. burette gaf stilzwijgend met een blik hare toe stemming. Hier is uw Nestje, vervolgde de brave man ik zet je aan hot hek af. Zeg aan Julia, dat ik tevreden over haar ben en dat, als zij zeor goed oppast, ik haar in mijne kliniek zal opnemen om haar verbanden te leeren maken. Ik weet, dat zij daar zeer naar verlangt. Tot morgen. Mot een vriendelijken hoofdknik aan Aurette, boog i hy zich voorover om zijne zweep te krijgen, en het kleine paardje, dat wist wat dat beteekende, liep in snellen draf vooruit. Wordt vervolgd met zijn vrouw en drie kinderen naar Noord-Arae- i nka. Een aldaar wonend zwager had in het Westen alles voor hem in gereedheid, een gemeubeld huis wachtte op de aankomst van hot gezin, terwijl aan Sleefstra passende arbeid verzekerd werd. Do over tocht zou^plaats hebbe^i met oen der booten van de White Star Linedoch het bleek dat deze boot te veel passagiers had, waarom velenonder welke ook Sleefstra en de zyuenzouden oversteken met het stoomschip Rotterdam der Ounard Line. Aan boord van dit schip was do bohandoling slecht; zes gezinnen moesten in eéu verblijf wonen, de slaapplaatsen waren veel te klein, bedden en dekens waren er niet, men moest op ruwe planken slapen in een verblijf, lang 2, breed 1.50 en hoog 0.80 meter. Het voedsel was slecht, men moest ongeschilde aardappelen eten zonder vet. Alleen het wittebrood was goed. Gelukkig ging de rois voorspoedig, hot oog straalde van blijdschap, toen men de amerikaansche kust bereikt had. Mon Btapto te New- York aan wal en ging naar Castle-Garden, om zich door twee doctoren te laten onderzoeken. Ging dit schijnbaar bij velen opper vlakkig, voor Sleefstra was dit onderzoek nootlottig. Hij werd afgekeurd. De doctoren oordeelden dat hij te mager was en zijn lichaam niet geschikt voorliet amerikaansche klimaat. Aan vrouw en kinderen werd vrijheid verleend, de reis voort te zetten, doch dezen wonschten bij man en vader te blijven. Het geziu werd een plaats aangowezen in de ziekenzaal op Castle-Gardep en den volgenden dag werd het weder aan boord ge bracht van het stoomschip Rotterdam. Het arme gezin is toen in hot Vaderland terugge keerd en met geldelijken steun van liefdadige mon- schen weer te St. Anna-Parochio aangekomen. De%*rsFfate, waarmede te Amsterdam bij de vor- kiezingeu gewerkt is, schijnt aanleiding le zullen geven tot een merkwaardig proces. Is het waar wat verteld wordt, dan zou nl. een dezer dagou overleden particulier daar ter stede zijn vrij belangrijk vermogen hebben vermaakt voor zeven achtste gedeelten aan het dagblad De Amsterdammer voor het overige achtste aan liet Handelsblad. De hartstochtelijke belangstelling, waarmede de oude routenier in de laatste dagen zijuor ziekte al wat in zake de verkiezingen door De Amsterdammer en Handelsblad werd geschreven, volgde, schijut aan leiding te hebben gegeven tot deze vreemdsoortige beschikking, waarvan de beicle bladen protiteeren. Een verre nicht en neef moeten verzet hebben aangeteokend tegen do uitvoering dezer wilsbeschik king, op grond dat de oude man in zijn laatste le vensdagen leed aifn herseuvorwoeking. (VI.Bi. v. Amst.) Uit 's-Gravenhage wordt gemeld De leden van het Philharmonisch Orkest bobben Maandag hunne plaatsen weer ingenomen in de Kur- zaal te Schoveningen on daarmede do opening van het seizoen aangekondigd. Was het afscheidsconcert in September druk be zocht, de openingsavond was het niet minder. Er was geen plekje in de fraaie zaal onbezet. Toen de directeur, (le heer Gustav Kogel, verscheen, werd hij luide toegejuicht en ontving hij een krans. Door de artisten werd nu het Volkslied aangeheven, dat door het publiek staande werd aangehoord en zoo lang geapplaudisseerd, dat eene herhaling noodwendig werd geacht. tien tweede krans werd den directeur aangeboden, on toen was de begrooting afgeloopen, en kon met het keurig program een aanvang worden gemaakt. Naast oudo en goede bekeuden o. a. het voor spel van //Lohengrin" en //de I)anse Macabre" bevatte het nieuwe nummers, eene ouverture van Rubinstein en een nieuwen wals van Böheu, die bewezen dat hot beroemde orkest zijne uitstekende eigenschappen heeft behouden en zoo mogelijk nog boter ontwikkeld. Ook de concertmeester Ludwig Biendr schonk als solist groot genoegen. Do concerten zullen weer geregeld tweern ml daags worden gegeven. Iu de Duitscho hoofdstad wordt nog veel gespro ken over do discussie in het Pruisische Huis ovor de graanrechten. De beweging schijnt wel iets min der te worden. De in het Oostelijk deel van Mid den Rusland gevallen regen heeft volgens do Nowoje Wremja hot uitzicht op den oogst veel verbeterd. De officieele Reichsanzeiger zegt in het handolsovor- "cht van Mei, dat de uitzichten op den oogst veel verbeterd zijn, vooral in de Vereenigdo Staten. De Fransche Kamer en do Senaat kunnen het maar niet eens worden over het tijdstip van het in werking treden der wet tot tijdelijk vermindering der graanrechten. Weer heeft de Senaat in de zitting van eergisteren met 204 stemmen tegen 25 een votum uitgebracht, om dat tijdstip te bepalen dadelyk na afkondiging der wet, en hiermede ten tweeden male de beslissing den Kamer te niet gedaan, volgens welke de verminderdo rechten eerst den lsten Augus tus in werking zouden treden. Als de zaak op die wijze wat sleepende blijft, <Jan kunnen de beide Kamers haren zin krijgenwant dan zal het dade lyk in werking treden samenvallen met 1 Augustus. Verder zette de kamer de behandeling van het tarief voort. Alle amendementen ter vermindering der invoer rechten werden onverbiddelijk verworpen met uit zondering van een, dat door den heer Mège voorgesteld werd op brood, praarop èn do commissie èn de regeering een recht van 6 fr. hadden voor gedragen. De zonen der Revolutie, sprak do heer Mège, zullen het brood niet durven belasten, en hij kreeg gelijk. Het brood werd met 241 stemmen tegen 216 vrijgesteld. De uitslag der stemming bracht eene groote sensatie teweeg. De Italiaansche minister-president, markies Di Rudini, heeft in de Kamer ten overvloede nog eens herhaald, dat Italië er niet aan denkt zich van het verbond met Duitschland en Oostenrijk-Hongarije af te scheiden. Indien Italië zich afzondert van de andere Staten, loopt het gevaar te gronde te gaan, evenals<indertijd de republiek Venetië, 's Lands belarig ètfecht, dat zich wapeno en zich aansluite bij het verbond, dat, gelijk reeds voldoende gedurende zijn tienjarig bestaan is gebleken, uitsluitend een vredelievende strekking heeft. Vaudaar dan ook do tegenwoordige regeering de internationale politiek van den heer Crispi zal blijven volgen. De meerderheid in de Kamer keurde de houding der regeering goed, en daarbij ontbrak het niet aan goede wenken, welke den minister werden gegeven. Zoo o. a. riep de markies d' Alfieri den minister aan, bij de hernieuwing vau het traclaat de bepalin gen daarvau zio te wijzigen, dat ze in overeenstem ming werden gebracht met de wijzigingen, welke de politieke toestand in Europa in de laatste jaren had ondergaan. De heer Di Rudini antwoordde den markies, dat do regeering dit natuurlijk zou doen, voof zoover in haar vermogen wa9. Een andere afgevaardigde gaf den minister den raad,* den inhoud van het tractaat openbaar te ma ken, opdat ieder zich kon overtuigen, welke heilzame gevolgen van het drievoudig verbond te wachten waren. Dit achtte de hoer Di Rudini, uit den aard der zaak echter minder raadza'am, maar dit is ten minste weer uit dezo besprekingen geblokeu, dat alle geruchten betreffende Italië's voornemen om, nu de heer Crispi vau het p«(iïielc tooneel is verdweueu het drievoudig verbond in den steek te laten, gerust als ongegrond beschouwd kunnen worden. In de plaats van sir John Macdonald is do loider der conservatieve partij in den Senaat, de hoer Ab bott, als minister-president iu Canada opgetreden. I)e heer Abbott is een mon van ongeveer 70 jaren Hij studeerde in do rechten en werd in 1859 voor het eorst tot lid van het Parlement gekozen. In 1862 was de lieer Abbott minister van justitie in het kabinet-Macdonald, maar reeds spoedig viel hij met het kabinet. Gedurende vele jaren wijdde de lieer Abbott zich toen geheel aan zijn rechts praktijk, tot dat hij iu 1880 weer lid van het Par lement en in 1887 als minister zonder portefeuille weer deel nam aan liet ministorio. De nieuwe minister-president was steeds de voor naamste raadsman van sir John Macdonald, zoowel in zake van juridischen aard, als de politieke aangelegenheden, zoodat van hem in geen geval een andere staatkunde te wachten is dan die, welke zijn voorganger steeds heeft govolgd. I)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in Zijne Vergadering van den 26 Mei 1891, is vastgesteld de volgende VERORDENING op de Slachterijen, hot keuren vau slachtvoo, vleesch of spek en het ver- koopen van vleesch of spek ïri de Gemeente GOUDA. Art. 1. Onverminderd de bepalingen der Wet van den 2n Juni 1875 (Staatsblad No. 95) is ieder, die eene slachterij, eene vleeschhouvvorij of een win kel iu vleesch of spek opricht of overneemt, ver plicht binnen acht dagen daarvan kennis te geven aan Burgemeester en Wethouders. Art. 2. De slagers zija verplicht te zorgeu, dat het slachten van den openbaren weg of van do stoep niet zichtbaar is. t, Art. 3. In dezo verordening wordt vorstam door z/vee" alle rundvee, schapen, geiten, bokken, varkens, paarden en ezels; door //vleesch" en «spek" alle') l bestanddeolen van bovengemelde dieren afkomstig en die den mensch tot voedsel kunnen verstrekken onverschillig of zij al dan niet zijn bewerkt of ver mengd door slachten" het dooden van het dier en het ontdoen van de huid en de ingewanden. Art. 4. Het is verboden vleesch of spek te ber gen, te verkoopen, te koop aantebieden, te koop te stellen of rond te venten, voordat hot door een der keurmeesters is goedgekeurd. Art. 5. In- en vervoer van ongekeurd vleesch of spek mag alleen plaats hebben, wanneer de in- of vervoerder voorzien is van eene schriftelijke ver gunning afgegeven door een der keurmeesters. Dit bewijs van vergunning bevat den naam van den in- of vorvoérder, den weg waar langs on de plaats waarheefa het vleesch of spek tot keuring ver voerd moet wprden en den tijd, binnen welken dit moet gescj^edon. Art. 6. Geen vee mag worden geslacht, dat niet op hot plein achter de Waag of op zoodanige andere plaats als van wege Burgemeester eu Wethouders wordt aangewezen, is onderzocht en goedgekeurd. Ten blijke van die goedkeuring wordt het beest met een bepaald merk door den keurmeester getee- keml, die tevens van de goedkeuring een schriftelijk bewijs afgeeft, dat nie^lauger geldig is dan drie dagen. Art. 7. Van het vorenstaande zijn alleen uitge zonderd de nuchtere kalveren en het vee, waaraan by toeval eenig ongeluk is overkomen. Deze kunnen op iedere audere plaats worden gekeurd. Art. 8. Elk stuk vee, dat de keurmeester niet stellig goedr of afkeuren kan, mag als verdacht niet dan in zijne tegenwoordigheid worden geslacht, opengehakt, en van de huid en ingewanden worden ontdaan. Art. 9. Na de slachting mag het stuk vee niet afgehakt worden, dan nadat het ten tweeden male fekeurd en goed bevonden is, ten blijke waarvan de eurmeester ieder vierendeel met eeu bepaald merk teekent. Hij geeft daarvan mede af een schriftelijk bewijs, dat desgevorderd door den eigenaar of slager aan de beambten bij art. 13 «bedoeld, wordt vertoond. De bewijzen van gedane keuring ziju niet meer geldig, wanneer het vleesch of spek tot bederf is overgegaan. Art. 10. Het ter slachting afgokeurd vee wordt, onverminderd de toepassing der algemeene wettelijke bepalingen, onverwijld door of ten koste van den eigenaar tfn in tegenwoordigheid van een der keur- moesters buiten de Gemeente gebracht. Van (le afkeuring wordt door de keurmeosters dadelijk aan den Commissaris van politie kennis ge geven. Het afgekeurd vee mag niet weder in de Ge meente worden gebracht. Vleesch of spek, dat afgekeurd is, wordt terstond als voedsel voor den mensch onbruikbaar gemaakt en zoo noodig in tegenwoordigheid van een daartoe aangewezen ambtenaar begraven. Art. 11. Ingeval de houder iu de af keuring door den keurmeester niet berust, kan hot vee, vleesch of spek herkeurd worden door den anderen keurmeester on eoiien derden daartoe door den 'Burgemeester be noemden persoon. Keuren deze beiden goed, dan wordt tot slachting of verkoop vergunning gegeven. Als beiden of oen van hen afkeuren, dan blijft de uitspraak van don eersten keurmeester van kracht. Art. 12. Tot het coustateeren van de overtre dingen dezor Verordening zijn ook bevoegd al de beambten der Gemeente. Zij maken van de overtreding proces-verbaal op. Art. 13. Aan de keurmeesters en de beambten van politie wordt de last verstrekt om de winkels, stallen en andere werk- of bergplaatsen der slagers, vleesch houwers eu verkoopers van vleesch of spek, huns ondanks ton allen tijde en dus ook tusschen zonsonder- en zonsopgang binneutetreden met inacht neming van de formaliteiten voorgeschreven bij art. 3 der Wet vau 21 Augustue 1853 (Staatsblad No. 83), ten einde zich te verzekeren of de bepalingen dezer Verordening worden nagekomen. Art. 14. De overtreding van de artt. 1 eu 2 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste tien gulden, die vau de artt. 4. 5, 6, 8, 9 en 10 met oene geldboete vavf ten hoogste vijfentwintig gulden of hechtenis vau Ben hoogste drie dagen. Art. 15. Bij het in/werking treden dezer Ver ordening houdt op te^elden de Verordening op de slachterijen, het keurén van slachtvee, vleesch of spek en hot verkoopen van vleesch of spek in do Gomeente Gouda van 16 December 1881. Zijnde dezo Verordening vaan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van don 2 Juni/6 Juni 1891, in afschrift medegedeeld. En is hiervan Afkondiging geschied, waar het be hoort, den 15 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZEXDOORN. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2