BINNENLAND. ZIELENADEL. it alen FEUILLETON. asn. J en73“; 1801. Zaterdag 20 Juni. 4557. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Mtonderljjke Nommers VIJF CENTEN. in’sche ge- men, jgggr enaamdé migraine lid, slape ten die door ngen, on- d der ge- van ge- r de bekende sbaden, geen alen voor 1 angstig keringen oorhoofd, a handen e meisjes tan jonge omen, wordt age kOSte- De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 18 Juni. -■5 alle geestelijken, alleen bij Mgr. De VII. tot verbrei- Kruis," Zn. Gouda. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per poet 1.70. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. ADVERTENTIËN worden geplaats van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. iteeg 1. F. 160. ’ubllek fcdelijk tm, voort- eateld* tadem- potbeker sn boven 'jFBChe 0 Cental et, het r douaje trotseeren tijd komt de id, eena pby- reld verbreid reldaad blijkt door den ge- ing opgedaan 1, worden luwgestel •egen, en zij GOUDSCHE COURANT. roote publiek n wanhopige Lingen uit de tuigschriften r aan de tiseerend •ath. Dr. >r. P. Fo- irath Dr. ser-direc- irijs, rue Busbach, i; Dr. C. ine et de GOUDA, 19 Juni 1891. Aan den minister van waterstaat is bet volgende adres gericht De Kamer van koophandel en fabrieken te Arnhem acht zich verplicht zich direct tot Uwe Excellentie te wenden, met het eerbiedig verzoek tusschenbeide te komen in zake den nieuwen maatregel der Maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, betref fende de afsluiting der perrons. Deze maatregel, die wellicht in zeer enkele stations gewenscht kan zijn, is nergens noodig, en hier te Arnhem zeer zeker volkomen overbodig, tenzij de Maatschappij haar alleen heeft ingevoerd om eene voor haar gemakkelyke en goedkoope misschien wel winstgevende oonttóle in te voeren. In dezen tijd moest de Maatschappij er veeleer naar «traven zoo spoedig mogelijk te leeren, hoe zij haren dienst behoorlijk moest inrichten. Het bleek dezen winter, en ook nu weer bij de invoering van den zomerdienst, dat de Exploitatie- maatschappij nog biet goed is georganiseerd, dat zij niet is berekend voor de meer omvangrijke taak die Uwe Excellentie haar heeft opgedragen, en dat zij, dank zij hare administratie, verwarring heeft tot stand gebracht, waar Uwe Excellentie met de spoorweg- orereenkomsten juist verbetering van den toestand beoogde. In stede van de fouten in den bestaanden dienst te verbeteren, gaat de Maatschappij eene nieuwigheid invoeren, waarvan het publiek groot ongerief onder vindt. Men zegge niet dat die stuiver die nu voor den toegang op het perron betaald moet worden, voor niemand een bezwaar behoeft te zjjn. Juist voor den kleinen handelaar, voor den koopman die zijn brief in den spoorwegpostwagen wil bezorgen, voor den kleinen burgerman die zijne betrekkingen of handels- vrienden komt af halen, is die stuiver soms veel. En de Maatschappij heeft er iets op gevonden om den maatregel nog meer productief te maken, door de perronkaartjes niet zooals men denke zoude, geldig te maken voor een uur, doch gedurende het uur waarin zij zjjn afgegeven. Neemt men vijf minuten voor elven een perron- kaartje en wil men tot vijf minuten over elven blij ven, dan moet men een tweede nemen! De Kamer van koophandel en fabrieken te Arnhem wendt zich, wegens het spoedeischende der zaak, direct tot Uwe Excellentie en vraagt eerbiedig dat Uwe Excellentie die maatregelen neme die haar ten dienste staan, om de Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen te bewegen, hare perrons weder open te stellen gelijk voorheen. n (t>. Eburg, »n, kribUFQ, Ui, zou gaan. Ijdele hoop De geneesheer ging naar hem toe en zette zich naast hem neder op den groeten divan, waar de met groote tusschen ruimte geplaatste tafels de gelegenheid boden geheel van elkander afgescheiden groepen te vormen. Het is mooi hier, zeide Kozel, met een kenners blik de werkelijke artistieke decoratie van de zaal monsterendegij komt dikwijls hier, niet waar Ja, antwoordde Raoul koeltjes. Het is hier rustig en fatsoenlijk men maakt er geen rumoer. Werkelijk werden de gesprekken op gedempten toon gevoerdalleen het verwjjderde regelmatige geklik van biljartballen in eene andere zaal herinnerde, op dit uur van den namiddag, dat men zich op eene openbare plaats bevond. Men zit hier overheerlijk, antwoordde de dokter, een glas vermout bestellende. Toen de drank voor hem was neergezet, vleidde hy zich gemakkelijk neder: hij was een sybariet op zyne manier, die uithuizige man, en zat gaarne goed. Gij gaat zoo met mevrouw Bertholou naar eene zeeplaats, zeide hij doodonschuldig. Raoul zag hem aan, alsof hij hem het bezoek van den Shah van Perzië aankondigde. Ja, vervolgde de dokter, zonder van zijn stuk te raken, gij gaat zes weken, twee maanden, in de friesche lucht doorbrengen om uit te rusten. De ironie was scherp, als men wist, dat de mooie architect nooit iets uitvoerdemaar men neemt dik. Men meldt uit Haarlem Het is thans gebleken, dat de te Heemstede ge vatte inbreker is genaamd Pieter Kooien, dat hij een Zeeuw van geboorte is en in den laatsten tijd geen vaste woonplaats had. Niettegenstaande de laatste omstandigheid, was hij noch bij de Amsterdamsche recherche, noch bij de politie waar ook bekend, wat moet worden toegeschreven aan zijne levenswijze. Nooit gebruikte hij jenever en in kroegen kwam hij niet. Steeds logeerde hij in nette hotels en dronk hij champagne of water. Na de inbraak bij den heer noegen nemen met wat ik heb, dan zijn zij uitge- noodigd. De geestelijken maakten geen gebruik van de uitnoodigingalleen dr. Schaepman. Dit is de toedracht det zaak, en deze is bekend geworden door toedoen van Mgr. Godschalk, die Z. D. H. den aartsbisschop om opheldering vroeg over het reclame-artikel in het Centrum. En Mgr. Snickers heeft daarbij te kennen gegeven dat het zijn verlangen was, dat aan die uitlegging de meest moge’.ijke ruchtbaarheid zou gegeven worden, zooals gesteld. Mejuffrouw Leniel zal zoo spoedig mogelijk het besluit nemen, waarvan ik u gesproken heb, waar door een einde zal worden gemaakt aan dit kleine misverstand, en men zal er u onverwyld kennis van geven. Lieve mevrouw, uw onderdanige dienaar. De geneesheer was reeds op straat, toen mevrouw Bertholon nog niet tot haarzelve was gekomen, aanval was zeker barsch geweest, en zij vond het dan ook niet heel erg, dat zij overwonnen was geworden. Het zou ongetwijfeld zeer hard zijn te moeten hooren, dat de breuk van den kant der Leniels kwammaar na al de beleedigingen die zij ter zake van dat ellen dige huwelijk reeds ondervonden hadden, zouden zy mooi praten hebben, men zou hen slechts half geloo- ven en bovendien, met op zyu tyd te zwijgen of te glimlachen kon men over een verbroken huwelijk heel wat zeggen. Dokter Rozel zag op zijn horloge en, het uur gunstig oordeelende, ging by naar het café Gasnault, nabij den schouwburg, op de Place du Ralliement. Hij was er nagenoeg zeker van, dat hij daar op dit uur van den dag Raoul Bertholon zou vinden, alleen of in gezelschap van een vriend. De jeugdige architect was er inderdaad, geheel alleen, en scheen zich danig te vervelen. Toen hy den geneesheer zag binnentreden, maakte hij eene beweging alsof hij grooten lust had onder de tafel te verdwynendoch hij hield zich in, groette hem op onverschillige wijze en keerde daarop zijne courant om, hopende dat de heer Rozel hem voorbij Indertijd werd door het Centrum medegedeeld, dat de heer Schaepman de eenige geestelijke was geweest, die op het ambtsfeest van den aartsbisschop te Utrecht aan diens tafel ..-«rd genoodigd. Naar aanleiding daarvan bevat thans de Tïlburgsche Ct. eene mededeeling, die dat bericht van het Centrum in een eigenaardig licht plaatst. In een schrijven aan de Tilburgeche Ct. was be weerd wdat Mgr. Snickers het gedrag van dr. Schaep man goedkeurtomdat deze zooals het Centrum indertijd met ophef verklaarde, bij gelegenheid van het jubilé van dien bisschop op Goeden Vrijdag, met uitzondering van alle geestelijken, alleen by Mgr. gedineerd heeft.” Hierop nu geeft het blad deze voorstelling van het gebeurde Dr. Schaepman had zich bij de groote schare geestelijken aangesloten om Mgr. te feliciteeren toen de plechtigheid afgeloopen was, zeide Mgr., op dezen dag, Goeden Vrijdag, geen feestmaal te kunnen aanrichten, doch als de heeren geestelijken toch ge- Zij stond op en ging naar een schrijftafeltje bij het Venator, plaatste zich daar voor, nam. hare schrijfporte feuille, zette haar lorgnet op, doopte hare pen in den inkt en zeide, zonder den geneesheer aan te zien: Dicteer. Ik zal het wel laten, lieve mevrouw, zeide de heer Rozel zedig. Mjjn vriend zou er te veel bij ver liezen, indien hij niet een van uzelve uitgaand briefje ontvang. Zij boog zich over het papier en schreef een tiental regels op, waarin zij haar leedwezen betuigde, met haren zoon te moeten vertrekken zonder haren vrienden de hand te kunnen drukken, enz. Toen zij gereed was wierp zij een snuitje goudzand over het papier en bood het open den geneesheer aan, die het aannam en roet het kalmste gezicht van de wereld van het begin tot het einde doorlas. Volkomen in orde, zeide hij, de briefjes omrui lende; men zal dit in de enveloppe van het andere leggen en de eerste maal, dat mijn vriend Leniel naar zijne brieven vraagt, zal het hem worden ter hand De Kamer nam met algemeens stemmen aan lo het ontwerp om in formulieren het woord „Ko- ning" door „Koningin" te vervangen 2o de Congo- akte3o de verhooging van enkele hoofdstukken der staatsbegrooting. Het langer in dienst houden der militie werd met 20 tegen 17 stemmen goedgekeurd; de onteigening voor verbetering van den Ouden IJsel met één stem tegen; het verbouwen van het Dep. van Binnenl. Zaken met 80 tegen 8 stemmen. Na door behandeling van de huishoudelijke be groeting geheel schoon schip gemaakt te hebben, ging de Kamer uiteen, om waarschijnlijk in dit zittingjaar niet meer te vergaderen. verlangen was, dat trouwens geschied is.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1