Bultcnlanilsch Overzicht. PETROLRUM-NOTEERINGEN INGEZONDEN. De ZWEMSCHOOL. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam Burgerlijke Stand. Stolwijk Moordrecht Middelberg, die 800 opleverde, was hij 200 nu en dan, zooals hg dat noemt «aan het werk geweest" doch hg is in den omtrek zoo slecht bekend, dat hij b. poogde in te breken in het gesticht voor lijders aan vallende ziekten te Heemstede, waar niets te halen viel. De poging tot inbraak op Zondag nacht bg mr. v. Gich is werkelijk door hem gepleegdhetgeen blgkt uit de gelijkluidende verklaring van mevrouw v. Gich, die evenals hij opgeeft, te zgn gewekt door het schreeuwen van een kind en toen leven aan de deur te hebben gehoord. Ook de diefstal bij den heer Middelberg kan bewezen worden. Kooleu heeft eindelgk nog verklaard, dat zgn doel was zich rijk te stelen. Daar alles wat hij van den diefstal bij den heer M. had verkregen, op was, was hg verplicht een slag te slaan. De Haagsche Kamer van Koophandel heeft in over weging genomen het denkbeeld van den minister van waterstaat om een Centralen Handelsraad in te stellen. De vrees werd uitgesproken, dat in zulk een raad de vrijhandelsbegrippen vau den handel te sterk op den voorgrond zouden treden weshalve besloten werd den minister te adviseeren twee raden in te stellen, een voor den handel en een voor de nijverheid. Besloten werd toe te treden tot de Nederl. kamer van koophandel te Londen, maar zich niet te doen vertegenwoordigen op eene vergadering ter bespre king van den zuivelhandel tusschen Engeland en Nederland. De Nieuwe Groninger Courant bevat een schrgven van mr. S. van Houten aan de kiezers in het dis trict Groningen, die hervorming wenschen. Hij ver dedigt zich daarin tegen de beschuldiging geen her vormingen te willen, en meer speciaal verklaart hij: lo. te zijn voor uitgebreid kiesrecht, tenzij goede grond bestaat voor onthouding; 2o. voor belastinghervorming, waardoor de druk van mindergegoeden op meergegoeden wordt overge bracht; hij wil elke rijksinkomsten belasting indien afschaffing van accijusen en patent er tegenover staat. Hieruit blgkt dus ook, dat de heer Van Houten voor afschaffing van accijnsen is, wanneer voorstellen daartoe kans van slagen hebben. Voorts verdedigt de heer Van Houten zich op het geen beweerd werd over zgne meeningen omtrent herziening der gemeentewet, afschaffing der patent belasting en zijn houding in zake de bankwet. Wanneer de Kamer niet alleen de plaats is om hervorming te prediken, maar ook om hervormingen tot stand te brengen, meent de heer Van Houten daar nog best een rol te kunnen spelen. De Maasbode verklaart in een eerste artikel over de Herstemmingen, dat men de herstemmingen moet beschouwen en beoordeelen met het oog op de gehouden verkiezingen en op nieuw moet sturen naar hetzelfde doel, dat men vóór den 9en Juni in het oog had. Heeft dus iemand bij de verkiezingen me degewerkt om de Regeering, het bondgenoodschap en de legerwet te doen vallen, dan kan hij 23 Juni niet zijn krachten inspannen om het tegenovergestelde doel te bereiken, d. i. de Regeering te bewaren, te handhaven en te steunen. Dat zou eenvoudig onzin wezen, en strijden tegen het gezond verstand. Na een herinnering aan haar gedragslijn wijst het wijls rust zonder vermoeid te zijn, en dat was het niet, waarover Bertholon zich verbaasde. Met uw verlof, zeide hij, boe weet gij dat Uwe moeder heeft bet mij zooeven verteld, ant woordde de heer Rozel. Ik heb haar een kort bezoek gebracht, waarop wij over velerlei zaken hebben ge sproken.... Dus is uw huwelijk verbroken, zoo eens klaps, zoo zonder veel omslag? Raoul, weinig op zijn gemak, schoof heen en we der op den zachten divan, alsof hij op een pak doornen zat. Lieve hemel, ja, zeide hij, het is verbroken.... ja, het is verbroken inderdaad.... het doet mij veel leed.... ik verzeker u, dat het mij veel leed doet maar na hetgeen er gebeurd ia, begrijpt gij, dat het eene veel minder schitterende partij was.... en, op mijn woord.... Hij bleef steken, de dokter kwam hem te hulp. Het was eene roinder schitterende partijbe doelt gij het huwelijk van Charles? Want mejuf frouw wij zullen haren naam niet noemen, indien gij het goed vindt is niet veranderd, zooveel ik weet. O, natuurlijk, hernam Raoul met eenige warmte zij blijft wie zij waszij is een engelMaar enfin, ik heb begrependatom zeer onaange name verwikkelingen te voorkomen, dat het beter was.... Hebt gij van haar afgezien, geheel afgezien, zonder aarzelen? blad er op, dat «volgens getuigenis van vriend en vg&nd wij daarmede succes hebben gehadDe poli tiek der Regeering is in het hart getroffen, de heil- looze houding der Roomsche antirevolutionairen heeft van de meest bevoegde zgde de scherpste afkeuring ont vangen het verbond met de antirevolutionairen is in schier alle deelen des lands opgezegdhet militairisme moest zich de zwaarste slagen getroosten. Het blad volgt alleen eene politiek, die op be ginselen rust, en vreest niets meer dau ter linker of ter rechterzij af te wgken. «Bg de herstemmingen streven wg dus naar den defiuitieven ondergang van de regeering, van het bondgenootschap, van de legerwet, en wij zullen naar onze meening alleen dan in een zegepraal ons mogen verheugen, indien dit dool op den 23 dezer bereikt is. «Naar wij gelooven, zal dit alleen het geval zgn, niet als wg op het doode punt komen, maar als er een liberale meerderheid ontstaan is. Het doode punt is altijd ons ideaal geweest, en niets smart ons meer, dan dat wij thans naar ons oordeel verplicht zijn er tegen te ageeren. «Doch wij zgn thans niet onder gewone omstan digheden wg eiaan voor teu ministerie, dat, vreezen wg, blijven zal, als wij op het doode punt koenen; en blijft de Hegetring, dan blijft de legerwet. DuiZöod redenen zal het weten te vinden, om de portefeuilles tev behouden, ais er geen meerderheid meer gevondeu wordt. Waarom zou het niet regeeren Er moet immers een ministerie zgn. «Dus niet het doode punt roept het blad uit. «Er moet dus een liberale meerderheid zijn, doch zoo mogelijk slechts eene zoo groot, dat wel het minis- tene-Mackav moet aftreden, maar het slechts kan gevolgd worden door een ministère'd'affaires. En dan kan die meerderheid zelfs betrekkelijk vrij groot zijn, want er moet heel wat gebeuren, eer de libe- raleu de teugels iu h&udeu zullen durven eu kunueu nemen, zonder een politiekeu zelfmoord te bedrij ven. Wie de houding der groote liberale bladen met aandacht heeft gevolgd, is volgens l)e Maas- bode overtuigd dat zij veel liever op het doode punt zouden willen komen, dat genoodzaakt zijn de regeering in handen te nemen." «Maar juist omdat vele liberalen bet doode punt willon, moeten wij het thans niet willen. Ons lot zou benijdenswaardig worden na al de ellende welke wg doorstaan hebben, wauueer de liberalen de rogeering in handen namen met een niet al te groote meer derheid. Zg zouden met de radicalen en de socialisten en bovenal met hunne eigene verdeeldheid zoo veel te doen krijgen, dat zg geen tijd zouden hebben om aan ons te denken. «Al is nu echter het doel bij de verkiezingen eu herstemmingen hetzelfde, de middelen om het te bereiken zijn het niet. Wij zijn thans niet vrij zoo als vóór 9 Juni. Slechts twee candidaten worden in ieder district, waar herstemming moet gehouden worden, voorgesteld, en één dier beiden moeten wij kiezen, als wij ten minste kiezen willen, want ont houding is ook nog een middel. «Toch geeft die band weer een voordeel, want hij schenkt ons recht te handelen naar den stelregel men kieze van twee kwaden het minste. Dat geeft een groot gemak, en vergoedt weder eenigszins het gemis der vrijheid van beweging. «Zoodra men toegeeft, dat men, eu nog wel bij eerste keuze, een antirevolutionair mag kiezen, is h?t ons verklaart het blad onmogelijk in te Met uw verlof, zooder aarzelen niet, te drom mel! Het heeft mij zelfs veel gekost, maar.... Eensklaps zag hij den heer Roze! aan en go- voelde eene onweerstaanbare neiging om zijn hart uit te storten. Gij weet niet, dokter, wat het is, het hoofd te bieden aan eene vrouw als mijne moeder, zeide hij met zachte stem, zich naar bem toewendende. Ik heb het beproefdik heb het acht dagen lang beproefd. Ik kon het niet volhouden. Zij wil niet. Ik zou het ongelukkigste schepsel ter wereld zijn als ik haar weerstand bood. Neenheusch het gaat niet. j Zou zij u onterven? rttoeg de geneesheer met Rijtende scherts. Als het anders niet wasantwoordde hij maar ik zou geen leven met haar hebben Van twee kwaden heb ik dat gekozen, dat dat Dat niet het dichtst %g en niet het grootst was, eindigde de heer Rozel. Hij atoudHtopen wilde heengaan. Als gij «fens inet miJ^BpRfet Nest gingt, zeide hij eensklaps, en als gij mevrouw uwe moeder - ik vraag u vergeving, maar ik vind geene bekoorlijke uitdrukking als gij mevrouw uwe moeder eens naar den drommel liet loopen Indien zij u onterfde, zou het uog zoo erg niot zijnMijn vriend is rijk genoeg om u schadeloos te stellen. - O, daarom is het niet, hernam Raoul, met zien, waarom men, en nog wel bij herstemmingen» geen liberaal zou mogen steunen. Beiden zijn niet alloen onkatholiek, maar de een is in den regel niet beter d&u de ander. De een vervolgt de Kerk zoodra hg kan, de ander zegt, dat hg zich laat leiden door den geest der Watergeuzen van 1572, die onze HH. Martelaars van Gorcum doodden. Bg de meesten van beide partgen bestaat het eenige onderscheid hierin, dat de een de Tien Geboden Gods op zijn voorhoofd sohrijft eu de sou- vereiniteit Gods op zijn rug hangt, dus geen van beide ziet en er evenmin naar handelt, en de andere slechts zulke vrome uithangborden gobruikt, als er bij de verkiezingen een of andere onnoozole mee te misleiden is. «Vindt men nu toevallig een liberalen Bastert tegenover een anti-revolutionairen Van Velzen ge plaatst, waarom zou men dau den eerste niot kiezen Bastert is immers veel minder gevaarlijk voor ons dan Vau Velzen «En waarom zou men den ergste aller militairisten, Schimmelpenninck van der Oye te Amersfoort, ver- kiezon, daar tegenover hem oen gematigd liberaal alt de neef vau het Kamerlid Roijaards vau den Ham geplaatst is «En wie zal Van der Velde in Delft kiezen, die weet dat wij in Tak van Poortvliet een bondgenoot tegen de legerwet hebben «Men zou minstens genomen dwaas zgn, als men zoo iets deedl" In den nacht van den 9den Juni brak een ver schrikkelijke brand uit in het ruim van den Atlan tische stoomer City of Richmondkapitein Redford, gedurende de reis van New-York naar Liverpool. De City of Richmond had aan boord 105 oerste klasse, 71 tweede klasse en 119 tusschendekpassa giers, een bemanning van 146 koppen eu een lading bestaande uit 2000 balen katoen, provisiën, vleesch en de geheelo garde-robe van de Kendal Dranlatic Company. Het schip verliet New-York op den 3eu Juni eu had gunstig weder tot den avond van don 7en. toen een orkaan opstak, vergezeld van hooge zeeën. De zee was den volgende dag iets kalmer, doch de storm duorde voort tot den 9en. Tegen middernacht werd eon dame-passagier wak ker, en vond haar hut vol rook, waarop zij dadelijk alarm maakte en een heer te hulp riep, die in een aangrenzende hut logeerde. In minder dan drie minuten waren alle passagiers, ook die van het tus schendek, bovende meesten hadden in der haast hun bedden verlaten en waren iu nachtgewaad. Toen het luik geopend werd dicht bij de plek waar de rook ontdekt was, sloagen de vlammen uit en bleek de lading katoen in brand te staan. Groote hoeveelheden water werden dadelgk over de brandende massa geworpen, doch inet weinig succes en eerst toen de stoomblusschers iu werking waren gebracht nam het vuur iets af. Terwgl de kapitein eu de eerste machinist, geholpen door de andere officieren, alles deden om het vuur meester te worden, viel op het dek een ander tooneel voor. Onder de oogen der angstige, doch overigeu» berustende passagiers, werd een groote voorraad provisie door passagiers en hofmeesters in de booten gebracht, voor het geval het noodig mocht wezen het schip te verlaten. Onderwijl bleef een hevige storm waaien, die het schip geweldig deed slingeren. Tot het aanbreken van den dag wist niemand hoever de brand reeds voort- wezenlijke warmte en onmiskenbare oprechtheid. Het is om de rust. Ziet gij, dokter, als ik dien kant opging, zou ik nooit meer rust hebben, nooit meer Dat is treurigzeide de dokterop den knop van zijn wandelstok bijtende. Wilt gij werke lijk niet? Ik kan niet, antwoordde de jonge man ver legen. Toen de geneesheer, na hem gegroet te hebben, hem den rug toekeerde en met een «Dat is jamm6r bijna even koud als mevrouw BerthoJon zelve het uit gesproken zou Tiebben, zijnen hoed opzette, nam hij hem bg den arm. Zeg haar, dokter, dat het mij veel ieed heeft gedaan, wezenlgk zeer veelIk verzeker u, gij kunt niet begrijpen.... Ik zal het haar niet zeggen, daar kunt gg op rekenen, antwoordde de heer Rozel kortaf. Indien gij weoscht, dat zij bet zal weten, zeg het haar dan zelf. Goeden avond. Hg ging heen, Raoul in eene verdrietige stem ming achterlatende. Na een oogen blik van aarzeling, giug de jonge man weder zitten en herhaalde in zich zelf: «Neen, ik kan niet! Het zou de hel op aarde zgnHet spijt mij geducht, maar het is onmogelijk 1 {Wordt vervolgd gewoed had, zoo dik was de rook, terwijl de zee zóó hol stond, dat het onmogelijk zou zijn geweest de booten uit te zetten. Bij hej aanbreken van den dag kon de kapitein na zorgvuldig onderzoek den passagiers mededeeleu dat geen onmidaelijk gevaar bestond. De stoomblu83ckers hadden althens de vlammen bedwon gen; doch er bleef nog een smeulende massa katoen, die weder vlam kon vatten en het was onmogelijk na te gaan hoever het vuur reeds was gevorderd, want alle openingen waren gesloten, opdat de koude wind de vlammen niet zou kunnen aanwakkeren. Om aoht uur 's morgens kreeg men een zeil iu zioht en werden de gewone teekens van gevaar gegeven. Eerst kroeg men twee uren lang geen antwoord, doch eindelijk zag men het schip met halve kracht vooruitstoomen en wachten op de City of Richmond die in minder dan een half uur langs zij lag. Het gepraaide schip was de strooraer Counsellor van de Harrisonlgn op weg naar Liverpool. Dit schip zou langs zij blijven. Op dat oogenblik gebeurdo een treu rig ongeluk. De kapitein vau de Counsellor viel plotseling dood op het dek neder. Men wierp onder wijl zooveel mogelijk water op de brandende katoen. Togen deu avond werd een poging govvaagd ora in het ruim te komen eu na te gaan welke uitbreiding het vuur had verkregen. Vier smeulende balen wer den naar boven gebracht, doch 't bleek hoog noodig alles gesloten te houden om alle lucht uit te sluiteu. Deu geheelen volgenden dag was de toestand vrij wel dezelfde. Telkens sloeg een dikke rook naar buiten, doch vlammen zag men niet. Tegen den avond kwam een groote stoomer City of Richmond af, die, gepraaid, de Cunard stoomer Servia bleek te zijn. De kapitein van dit vaartuig nam op zioh bij het bran dende schip te blijven, en beiden stoomden toen met volle kracht vooruit, de «Counsellor" spoedig achter zich latende. De schepen stoomden samen door tot in den ua- middag van den 21eu, het vuur bleef oogensohijn- lijk gelijk, ofschoon het nu uu dan op enkele plaat sen van het ruim zichtbaar werd. Om ongeveer 3 uur 's middags van deu I2en praaide men d0 City of Paris eu de drie kapiteins hielden samen raad. Besloten werd dat de Servia bij de City of Richmond zou blij ven. Op den 13en scheen hot schip heetcr te wor den, doch rook zag men niet. Toch bleef men voort durend spuiten en in dien toestand kwam het schip in den ochtend van 14 Juni te Queenstown aan. Een dor passagiers vertelde dat, toen bemerkt werd dat het schip in volle zee in brand stond, gedurende een vreeselijken storm en goen schip in 't zicht, een groepje van acht vrouwen op het dek geknield lagen te bidden. Toon de boot der Cunardliju langs zij kwam, ween den vele vrouwen vau vreugde. Op Vrijdag den 12en vulde een verstikkende stank het geheelo schip eu het bleek dat 300 tons vleesch door de hitte bedorven waren zoodat men groote hoeveelheden carbol ge bruiken moest voor ontsmetting. Men gelooft (lat de brand ontstond door broeien van de katoen, hoe wel verschillende andere redenen worden genoemd. De passagiers van alle klassen gaven den kaptëin een souvenir en de bemanning dunkte hem in warme bewoordingen. De passagiers brachten 70 bijeen om onder de bemauning te verdoelen. De Temps ziet zich verplicht tot een verontschul digen jegens de protectionistische meerderheid der Kamer. Het blad had had haar in staat geacht eenige wroeging te gevoelen eu terug te deinzen voor eene directe belasting op het brood, eene belasting vau omstreeks 40 fr. per jaar voor een werklieden huisgezin. Maar dat was eene misvatting. Wel werd (in de Kamerzitting van Maandag) het recht vau 6 centimes per kilo brood verworpen, maar den volgenden dag werd een voorstel aangenomen om het brood te belasten met een recht van 5 centimes per kilo. Men moet rechtvaardig zijn, zegt de Tempseu den keizer geven wat dos keizers is. De eer van dit besluit komt niet, gelijk men op het eerste oogen blik zou meenen, toe aan een even onverzoenlijken als verraderlijken vijand der republiek. Hij, die deze overwinning op de armen heeft weten te behalen, i9 noch een hertog, noch een eenvoudige burggraaf. Het is een gewezen mijnwerker, iemand die er op stoft dat hij een democraat is, een afgevaardigde, die, zoo zegt men, den vierden stand vertegenwoor digt. Het is de heer Basly in persoon. Vóórdat hij zich in de beraadslaging had gemengd, scheen de Kamer nog te weifelen. En toch had zij reeds den heer Dron (den voorsteller) gehoord, en hoe kan men weifelen, als men hem gehoord heeft De heer Dron maakte zich zwaar ongerust over den vrijen invoer van brood in Frankrijk. Gaat toch 008 na wat het zijn zou, als het vreemde brood bij hoopön en hoopen in Frankrijk kwam! Het zou verschrikkelijk zijn. Eene overheering van sprinkha nen zou zeker verkieslijker wezen. Do spkikhanen zouden althans den oogst verslinden en het brood duurmaken, terwgl het buitenlandsche brood de duurte tegengaat. Indien de Kamer geen duur brood gewild had, zou hij dan een recht van 5 fr. op het graan vastgesteld hebben Tegenstrijdig zou het dus geweest zijn, indien zij het brood vrij van rech ten had toegelaten. En bovendien, wat zou er ai niet gebeuren, indien het brood vrij in Frankrgk kon worden ingevoerd De heer Dron toch heeft gezegd, dat het eene aanmoediging zou zgn voor de smokkelarij. Men zou zich van het vreemde brood bedienen, om kostbare voorwerpen in Frankrijk bin nen te smokkelen. Zou men, om dit nu tegen te gaan, de tolbeambten willen noodzaken de brooden stuk te snijden O vernuftige dialectiek Of stuk gesneden brood of in het geheel geen brood En de heer Basly, die eigenlijk de eer van den dag had, wat voerde hg aah? Men kan hem hoo- rende, nauwelijks zgne ooren gelooven. Volgons hem zal het recht op het brood in het voordeel zijn der werklieden, terwijl de vrijstelling van het recht slechts ten bate zou komen aan de rijken. «Men beweert," aldus sprak hij, «dat de werkman het brood goed- kooper zal hebben, als hij Belgisch brood kan koopen. Ik zeg: neen; integendeel, de tegenwoordige wet is voordeelig voor de rijken, want de werklieden koopen het brood slechts op krediet." Inderdaad Koopen zij het op krediet En behoeven zij het dan nooit te betalen Hoe kan men dus beweren, dat de prijs van het brood eene onverschillige zaak voor hen is Zij steken zich iu de schulden, eu dit ziet gij met een luchtig harte aan Het is, integendeel, de rijke wien het niets uitmaakt, of hij per jaar een 40 fr. meer aan belasting betaalt. Maar voor den werkman is het heel veel. Doch Basly wist het anders te zeggen, en toen hij verklaarde voor het voorstel- Dron te zullen stemmen, was het op alle banken der protectionisten eene uitbarsting van bijval. De be lasting op het brood was gered Aan de «gerechtelijke vervolging" van Ferdinand de Lessops, die eens als «do grooto Franscliman" werd gevierd, moet men, volgens figarogeen over dreven gewicht hechten. Het blad brengt het volgen de in herinnering. Na deu val der Panama-kanaalmaatschappij werden eou aantal aanklachten tegen het bestunr dier maat schappij iogediend, op grond dor wet van J 867 op de vennootschappen. «Die aanklachten nu zouden na een tijdsverloop van 3 jaren verjaard zijn en het is waarschijnlijk alleen om dat te voorkomen, dat thans een nieuwe instructie is gelast, waardoor de justitie opnieuw drie jaren tijd krijgt voor onderzoek van de zaak of vervolging. De heer De Lesseps is alleen als voorzitter der Ka naalmaatschappij aansprakelijk gesteld aan de goede trouw van den grooten Franschmau twijfelt nu even min iemand als ooit te voren. «Laat ons nooit vergeten", zoo besluit figaro «dat wij aan Dé Lesseps het Suez kanaal hebben te danken, het grootste werk onzer oeuw, en gunnen wg den grijsaard, die weldra zgn 87e jaar intreedt, eeu rustig voleindigen van een leven, die niet alleen aan Fraukrijk, maar de geheele wereld tot eer heeft verstrekt." Dit de behandeling der zaak zal moeten blijken iu hoeverre de hoer De Lesseps, al is het alleen zedelijk, mede-verantwoordelijk is voor het slechte beheer, dat men der Panama-kanaalmaatschappij verwijt en waar van duizenden personap, vooral kleine kapitalisten, die zich door de schoou gekleurde voorstellingen der maatschappij lieten verlokken, met het verlies hunner spaarpenningen het slachtoffer zijn geworden. Graaf Taaffe, de Oostenrgksche minister-president heeft eindelgk eenig licht ontstoken over de toe komstige plannen der rogeering. De gelegenheid hiervoor werd verschaft door de algemeene beraad slagingen over de begrooting, welke in het Huis van Afgevaardigden zijn begonnen. Nadat de jong- Czechische leider dr. Gregr de regeering hevig had aangevallen en do Polen dringend had gewaarschuwd tegen hun samengaan met de Duitsch-liberale partij, nam graaf Taaffe het woord om bet standpunt der regeering toe te lichten. De minister-president begon met te verklaren, dat de regeering, toen zg zij bg do ontbinding van den Rijksraad een beroep deed op alle gematigde par tijen, volstrekt niet had verwacht, dat deze partgen haar bijzonder politiek standpunt zouden opgeven, noch dat de uiterste radicale partgen hun woelingen zouden staken. Het doel der regeering was uitslui tend erustige twisten te verhoeden en tevens gevolg te geven aan het verlangen van het grootste gedeelte der bevolking naar rust en naar invoering van drin gend noodige sociale en oeconomische hervormingen. De regeering zal nu ook ernstig beproeven dit plan te verwezenlijkon, maar of het zal slagen, hangt er vooral van af, of de gematigde partijen, die nu de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden vor men, de rogeering daarbij zullen steunen. Vooral echter en dit was het merkwaardigste gedeelte der rede van den conservatieven auti-Duit- schen minister-president betuigde graaf Taaffe zijn ingenomenheid over het feit, dat de Duitsch- liberale partij weer als regeeringspartij was opge treden. Een partij, welke over zoo uitstekende mede werkers en bekende mannen op velerlei gebied be schikt, zou natuurlijk bij de hervormingen, welke de regeering op het oog heeft, iu de eerste plaats haar steun moeten verleenen, on de regeering is vast be sloten vooral op de medewerking der Duitsch-libe- ralen een beroep te doen. Deze zwenking van het ministerie—Taaffe naar links veroorzaakte natuurlijk grooto beweging onder de afgevaardigden en werd vooral door de libera len met bijval begroet. Dat graaf Taaffe voorne mens is voortaan m liberaler geest te regeeren en ook rekening te houden met <de aanspraken dor Duitschers, die toch in alle opzichten het machtigste element der bevolking blijven uitmaken, dit is zeker reeds een goed teeken, maar toch blijft het steeds (le vraag, of het mogelijk zal zijn op dezen grond slag een voldoende parlementaire meerderheid te vormen. De Duitsch-liberale partij, hoewel de talrijkste in den Rgksraad, kan alleen niet over de meerderheid beschikken eu blijft steedc afhankelgk van de Po len, diö wel minder anti-Duitsch zijn dan de Cze- chen, maar die toch ook hun nationale en clericale eischen hebben, welke zg zeker niet licht zullen op offeren. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij, aan «een Protestantsch Kiezer" de verzekering te geven, dat zijn onnoozele zegsman blijkbaar niet heeft gesnapt, waarmee ik bg mijne verdediging van de candidatuur-Wassenaer de op voering van hot tooneelstuk «het Fabriekskind" in verband heb gebracht. Hierdoor dicht hij mg be weringen toe, die ik waarlijk te dwaas acht, om ze ook maar met een enkel woord eene weerlegging waardig te keuren. Voor het overige wensch ik «een Protestantsch Kiezer" onder het oog te brengen, 1°. dat ik niet was Voorzitter van de bewuste vergadering, 2°. dat de tegenkanting van zekere zijde bij de opvoering van de «Passionsspiele" voor mijn felsten tegenstan der Zondag j. 1. een onbruikbaar wapen zou geble ken zijn en 3°. dat ZEds. qualificatie van de Nor maalschool niet deugt. J. G. KROPMAN. Gouda, 19 Juni 1891. Mijnheer fje Redacteur Geheel in tegenstemraiog met den «Zwemmer" in uw vorig Nr. zoude ik de instelling eener Commissie van Toezicht op de Zwemschool warm aanbeveleu. Het is vroeger eenigermate ook zoo geweest. Toen was (indien ik mij niet vergis) het bijzondere toezicht opgedragen aan den Wethouder T. P. Viruly, wiens vertrek uit de gemeente ik nog steeds betreur; en ik herinner mij zeer goed, dat ZEd. er kwam in de dagen, waarin ik tot de «krullebollen" behoorde. Dat is lang geleden En misschien daarom, maar toch niot daarom alléén vond ik het toen (wijlen de Heer Zieleman was toer. zwemmeester) beter, dan nu mijne krullebollen zich aldaar verlustigen met die van «Een Zwemmer." Inderdaad, het is er veel voller gewordenvoor één man is de taak te bezwarend B. en W. hebben het veel te druk met belangrijker zaken, daarom zou ik het toezicht eener Commiésie hoogst noodzakelijk achten. Zij zou een goeden band kunnen zijn voor de talrgke liefheb bers en voor den Directeur tevens. Ook ken Zwemmer. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 7.45. Geïmporteerd fust 7.60. September-levering 7.50. October-, levering 7.55. November-, levering 7.60. December-levering 7.65. GEBOREN Maarten, oudtrs P. Noomen en L. Koolwyk* Bastiaaotje Cornelia, ooders A. van Leeuwen en A. T.eure. ONDERTROUWD: G. van den Berg en J. M. Mat- huisen. B. van der Wooden en A. Stoppelenburg. GEBORENArend, ooders H. Bloenink en J Janseu ONDERTROUWD: P. Y#isael en J. de Vriea.'

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2