wmmmwm mmwmm, TWEE W00NEUI2EN OPENBARE VERKOOPING De rede van Dr. Zaaijer. FKANSCHE TAAL, Openbare Verkooping Openbare Verkooping Pakhuizen «laSMTSS, Het W oon- en'Winkelhuis AD VERTENT IËN Hazid-scla-oeriean. A.v. OS Az., Kleiweg E 73 en 73". 18 Huizen en Erven, BOVENWONING, Openbare Verkooping De Notaris Mr. I. NOLENAAR op MAANDAG 22 JUNI 1891, De Notaris Mr. 1. MOLENAAR op WOENSDAG 24 JUNI 1891, L. C. J. de GROOT, MILITAIRE te GOUDA, te GOUDA, te MOORDRECHT, Vleeschhouwerij en Spekslagerij, mingen, zou alleen zin hebben, als men er bijvoegde: men mag ook geen anti-revolutionair kiezen. Zoodra men echter toegeeft, dat men, en nog wel by eerste keuze, een anti-revolutiouair mag kiezen, is het de Mb. onmogelyk in te zien, waarom men, en nog wel bij herstemmingen, goen liberaal zou mogen steunen. De Mb. noemt volgens eenige voorbeelden om den lezers hare opinie te doen kennen. «Niet de minste vrees bestaat er by ons, dat er ook maar één lezer zal gevondeu worden, die zou durven gelooven, dat wij ten gunste van het liberalisme zouden willen arbeiden wij hebben het altijd bestreden, zoo krach tig als wie ook, en hopen het te blijven doen, zoo- lausf wij een pen voeren kunnen. Maar behalve dut de begiuselen der anti-revolutionnairoo, beleden in hun program en in de kolommen van den Standaardeven verderflijk zijn als die der liberalen, is er thans geen ander middel om de legerwet te doen vallen dan de meerderheid aan de zijde der liberalen te brengen. En men wijze niet op hetgeen de liberalen later kun nen doen wij staan op dit oogenblik voor het snoode werk der anti revolutionnsiren, en dit moet vóór alles verwoest worden. Daarna zullen wij doen, wat onze hand te doen vindt". vinden om uwen vador het vertrek van mevrouw Bertholon mede te deelen. Zy boog het hoofd, in stede van te antwoorden. Eensklaps trok hij haar tot zich en drukte haar een kus op het voorhoofd. O, zeide hij, alsof hij tot zichzelven sprak, dat men eene vrouw vindt als gij en dan niet weet haar aan zich te verbinden tot aan het graf, dat geeft iemand een treurig denkbeeld van een man'. Doet het leven is lang en alle mannen zijn geene onnoozele halzen De heer Leniel nam de kennisgeving van het uit stapje van mevrouw Bertholon zeer wijsgeerig op. In de verste verte Diet aan een afbreken van het huwe lijk deukende en uit het kalme uiterlijk van zijne dochter afleidende, dat er ten hoogste spraak kon zijn vau eeüe voorbijgaande verkoeling, vond bij eenige verademing in het vooruitzicht, dat hij de oude dame gedurende eeuigen tijd niet zou zien. Hij was altijd zoo vriendelijk mogelijk jegens haar, maar de al te ijzige manieren van de aanstaande schoonmoeder van Aurette hadden somtijds zijn geduld op eene zwaren proef gesteld, en zonder de wezenlijke genegenheid die hij voor Raoul gevoelde zou het hem groote moeite gekorf hebben, steeds hartelijkheid te betoonen jegens iemand die daaraan zoo weinig beantwoordde. «Men trouwt niet met zijne schoonmoeder," had hij meer dan eens tot zichzelven gezegd om zich te troosten, en nog minder met de schoonmoeder zijner dochterNa het huwelijk zullen wij elkander alleen zal door deu Chiueeschen muur omsloten worden daar binneu zal men Shakespeare's graf en Plymouth Rock vindon, alsmede don Colossus van Rhodus. Deze reuzenfiguur is voorgesteld, terwyl by zyn hoed (eeu gevaarte van 30 voet middellijn 1) voor de godin der vryheid, die do wereld verlioht, afueemt. Het beeld van die godin wordt uit de haven van New- York overgebracht(!) en tegenover den Colossus, tus- scheu de ruïne te Ninevé, opgesteld. Eindelijk zal de bezoeker na de beschouwing van dit alles iu eeu bootje kuuneu stappeu om een tocht te doen als in Venetië, aan de eene zijde waarvan het Buukor Hill monument, aan de andere een copie van het Parthenon is opgericht. Tusschen deze beide hooge gebouwen is een draad gespannen, waarop een navolger van Bloudin halsbrekendo toereu zal doen Een speciale omnibus- en luchtspoorwegdienst zal de bezoekers van dit deel van de tentoonstelling naar de overige sectiën of naar de stad vervoeren. Voegen we nog bij deze Amerikaanscho opgave, waarin zeker wel wat «humbug" zal schuilen, dat een Japanees heeft aangeboden, op een groot stuks gronds kunstmatige aardbevingen te doen plaats hebben. Of dit idee goed is opgenomen weten we niet. bij officieele gelegeuheden ontmoeten." Besloten zich tevreden te betoonen over het huwelyk van haren broeder, was Julia naar het klooster terug gekeerd om er de laatste wekeu van den cursus door te breugen. Zij en hare zuster hadden lang beraad slaagd over eene gewichtige quaestie zouden zij zich in do ouderlijke woning opsluiteu, of zouden zij aan onbescheiden eu wreede vragen het hoofd bieden en de kans wagen vau pijnlijke dingen te moeten hooren? Met onderlinge overeenstemming haddeu de jonge meisjes besloten de wereld te braveeren door zich terug te trekken zouden zij aanleiding geven tot de verdrietigste opmerkingen. Men zou denken, dat wij bang zijn! had Julia gezegd, wier rondborstige, wel wat onstuimige aard den strijd niet wilde ontvluchten. Aurette was dus alleen gebleven met haren vader, die, uit onwillekeurige eu zeer uatuurlijke neiging, bij haar zijne toevlucht scheen te zoeken, als eene schuilplaats van liefde en vrede. Het groote huis scheen thans zeer ledig; de trap, die men zelden meer opging, klonk zoo hol bij het minste gedruisch Vruchteloos logde Aurette zich twee malen daags een uur pianospelen op; als do klank van het instrument weggestorven was, drukte de stilte des te zwaarder op de verlaten woning. De heer Leniel klaagde er niet over; als convales cent, na den schok die hem bijna het leven had ge kost, genoot hy elk uur zonder iets meer te verlan gen. Hij vermeed zorgvuldig elke zinspeling op het staan die in '88 zoo afgekeurde heffingen. Spr- ontkent volstrekt niet het goede dat het Ministerie deed, maur betoogde dat juist op die punten, waar mee men in '88 de kiezers had overgehaald voorde antirevolutionnaire candidaten te stemmen, niets was tot staud gekomen en niets was nagekompn van hetgeeu toen beloofd werd. De straf bleef nilt uit en op 9 Juni was do Nemesis gekomen. Spr. be toogde vervolgens waarom het zoozeer te hopen is dat het vonnis op 9 Juni voorloopig uitgesproken, op 23 Juni bekrachtigdwordt. Blijft de tegen woordige meerderheid in de Kamer bestaan, °dan gaan wy een periode van grooten stilstand op'poli tiek gebied tegemoet. Met hot oog op de groote verdeeldheid tusschen unti-revolutionnairen en R. Katholieken is het onmogelyk dat er iets gedaan wordt en de regeering zal zich dienen te bepalen tot de bescheiden taak van «adminjstreeren" ia plaats van in don vollen zin des woords te «gou- verneeren." Om dit te voorkomen moeten de kiezers ook in dit district alle krachten inspannen om den liberalen candidaat de overwinning te verzekeren. Is de liborale partij weör aan het bewind dan zullen allerlei hervormingen ter hand wordou genomen, waaronder uitbreiding van het kiesrecht, terwyl het haar ernstig streven zal zijn den minderen burger te ontheffen van de drukkende lasten, waarover thans zoo terecht geklaagd wordt. Mer verschil lende, sterk-sprekonde citaten uit R. K. bladen be toogde spr. voorts het groote verschil, ook waar het politieke vraagstukken betreft, tusscheu R. Katho lieken en anti-revolutionnaireu, zoodat zij onmogelijk samen kunnen gaan, waarop spr. eindigde met een warme aanbeveling van den liberalen candidaat, den heer Boogaerdt, die sis wonende in het district met zijne belangen en behoeften ten volle bekend is en ten volle een zetel waard in do volksvertegenwoor diging. Nadat spr. geëindigd had werd gelegenheid ge geven tot debat. Daarvan maakten een drietal anti-revolutionnairen gebruik, de heeron H. M. Dercksen, G. K. Eger en Lttit. L. F. Duijraaer van Twist. Eeistgeuoemde betoogde o. a. hoe de auti-revo- lutionuair staat op den bodem.van God's woord, terwijl de liberaal de meuscbelyke rede laat heer- schen, bestreed den heer Zaayer op verschillende punten eu kwam er met kracht tegen op dat Dr. Kuyper en de anti-revolutionnaire partij in liefde voor het Oranjehuis tp kort zou schieten, daar zy voor niemand daarin onderdeden. De heer Eger verweet de liberalen, dat zy gedurende den tyd dat zy aan het bewind waren uiets hadden tot stand gebracht, terwyl de heer Duijmaer van Twist ons verhaalde van de gemeente Kampen en haar ge meenteraad, waar de predikant bij de herv. gemeente vertrokken was en er quaestie ontstond over vaca* tuur-penningen. Daarbij werd o, a. handelend opge treden door den hoer Noordtzij, die op 9 Juni met schitterende meerderheid tot Lid van de Kamer was gekozen Dr. Zaaijer beantwoordde de verschillende sprekers. Dat de anti-revolutionnairen zeggen Gods woord als richtsnoer te erkennen ook in de staatkunde, weet spr. maar tevens dat de praktyk in deze niet over eenkomt met de theorie. Het is dan ook onmogelyk den Bijbel te gebruiken als grondslag voorpolitieke handelingen en het tegenwoordig Ministerie heeft dat ook nooit gedaan. Spr. trad vervolgons in eene i geleden verdriet, noemde bijna nooit deu naam van i zijnen zoon, nimmer dien van Sidonie en scheen in de tu&schenpozen van de vele uren die hy slapende doorbracht slechts één ding te' wenschenden glim lach van zijne dochter te ontmoeten en naar het landschap, te kijken, dat betrokken of in het licht badendeop elk uur van den dag vol schoon heid was. In dit bijna geheel aan haren vader toegewijde leven vond Aurette ter nauwernood tijd om na te denken. Gedurende de ureu die zij bij hem doorbracht, hetzy hij sliep of waakte, wist zij elke droefgeestige ge dachte onverbiddelijk van zich af te houden. Wat zou zij gedaan hebben, indien de heer Leniel, plotseling ontwakende, haar met roode oogen had gevonden of zelfs maar met eeu ontstemd gelaat Veel te oprecht om in het dagelijksch leven te kunnen veinzen, kon zy dpn last van haar geheim alleen ouder deze voorwaarde dragen, dat zij er zoo weinig mogelijk aau dacht en het om zoo te zeggen uit haar leven wegwischte alsof het uiet bestond. Later zou zij al de bitterheid kunnen smaken van het verdriet, dat haar zoo onverwacht overkomen was. Er waren zoo verscheidene dagen voorbij gegaan, toen zij op zekeren avond gevoelde, dat die gedwon genheid haar ondragelijk werd. Al de gedachten, die zij sedert zoo langen tijd had teruggehouden, stegen haar naar het hoofd en schenen dit te zullen doen barsten. Wordt vervolgd Men is voornemens op de wereldtentoonstelling van 1892 te Chicago eeu afbeelding van het collos- seum van Rome te laten zien, verder de pyramido van Cheops, Plymouth Rock, den Chineeschen muur, den toren van Babel, Fort Sumter, den Colossus van Rhodus, de uaugende tuinen van Babyion, het slagveld van Waterloo met een leger wassen beelden, de Acropolis van Athene, de Noordpool eu het hof van Edenwijders nog het geboortehuis van Na thaniel Howthorne, do hul van generaal Grant, de graftombe van Shakespeare, Washington's Mount Vernon, Farneuil Hall (Washington's buitenplaats,) al de huizen, die Charles Dickens heeft bewoond, de tunnel van Hoosac en de hut van Robert Burns. Men wil het den Amerikanen overbodig maken naar Europa eu andore werelddeelen te reizen, om de grootsche of belangwekkende dingen te zieo, die zooveel aantrekkelijks voor hen hebben. Al de hier boven opgesomde merkwaardigheden zullon worden gevonden in een afdeeling der expositie, een ruimte van eenige honderden acres grond beslaandemen heeft nu reeds besloten om dat alles voor 50 cents toegauke^jk te stellen. De bezoekers zullen door den Hoosactuunel, den Mammouth-kelder en een deel of eeu geheele na volging van de Catacombeq van Rome op de Via Appia komen. Van daar trëedt mee het Colosseum binnen, voorbij Milton's geboortehuis en John Browns hutIn het Colosseum zal een opzichter de noodige verklaringen go ven. Van 't oude Rome zal meu in het veld van Marathon komen eo vandaar io de haugeode tuinen van Babyion, waarin men voor 25 cents een stoel kan reserveeren voor de balspelen, die er vertoond worden, in navolging van die dor Grieken en Perzen voor 2000 jaren. Ieder bezoeker mag in Burns hut zijn naam op den muur schrijven. Nabij de hangende tuinen zal de groote pyramide verrijzen en fort Sumter, met de Sphinx en 't oudste huis vau Chicago, dat nochthans pas van 1854 dateert. Om den toren van Babel geheel te beklimmen, zal men tien cents bebbeu te betalen. Daarboven is een restauratie ontworpeu, waar men voor 50 cents oen dejeuner kan verkrijgen met inbegrip van bier.Het veld van Buil Runn Gisterenavond had in de Sociëteit «Ons Genoegeu" eene bijeenkomst plaats van kiezers, uitgonoodigd door de Kiesvereeniging «Burgerplicht". Zeer velen hadden daaraan gehoor gegeven zoodat de groote zaal stampvol was. Nadat de Voorzitter van ge noemde Kiesvereeniging, de heer Mr. J. Fortuyn Droogleever, de vergadering geopend had hield Dr. J. Zaayer Azn., Lid der Tweede Kamer, de aange kondigde voordracht. Spr. begou met den uitslag te herinneren der verkiezingvau 9 Juni, waarbij de liberalen eenige zetels in de Kamer gewonnen hadden en de anti-revolutionnairen deu 8i.g ver loren hadden. Dat feit was te beschouwen als de Nemesis, de wrekende Nemesis, voor de hooding, die de anti-revolutionnaire party by de verkiesing in 1888 had aangenomen. Wat had zy toen al niet geschimpt op de liberalen en gouden bergen beloofd als maar eenmaal haar partij op het kussen zou zitten. Vooral had zy hot toen gemunt op de door de Standaard als „kleurloos middending" aan gewezen kiezers, dif zich voor de politiek weinig of niet warm maakten, maar waar het op „stoffelijke belangen" aankwam in tuur konden raken. Daarop wist Dr. Kuyper 14 «peculeereu eu het gelukte hom door allerlei bélofteu het zoover te brengen dat zy naar de stembus togen en tegen de libéralen hun stem uitbrachten, wier zonden-register overdreven, wier fouten breed uitgemeten werden. Intussehen, wat is er van al die fraaie beloften gekomen Niet». Vóór de verkiezing van '88 had men met ophef den liberalen verweten dat zy de eerste levensbe hoeften belastte, bv. het zout, zoodat de arme geen bete broods of stnk aardappel kou gebruiken, dat niet belast was of de zeep, die de spreekwoordelijk geworden reinheid in ons land duur maakte, de verwenschte patent-belasting lieten de liberalen in werking en het vermogen in portefeuille lieten zij onaangetast. Dpt moest anders worden en zou anders worden als de antirevolutiounairen aan het bewiud kwamen. Zy kwamen aau het bewind, en... nog steeds blijven de couponknippers vrij eu be- weorlegging van het gesprokene door genoemde drie tal heeren (hetgeen de heer Duijmaer van Twist had in 't midden gebracht had spr. grootendeels niet begrepen) en deed ten slotte uitkomen dat hy volstrekt niet gezegd had, wat de heer Dercksen hem had verweten, dat Dr. Kuyper of de anti-revo- lutionrairo party het huis van Oranje niet zou lief hebben. Hij had alleen er aan herinnerd hoe Mr. Heemskerk (ui. het anti-revolutionnair Kamorlid) het uitsterven van het mannelijk oir van het Oranje huis als een straf des Hemels had geschetst voor der liberalen wanbeheer 1 Spr. stelde er hoogen prijs op to constateeren dat hij aan geen enkele party gemis aan lieide voor het Oranjehuis had verweten en het was hem juist aangenaam in eene vergadering als deze, waar op verschillend gebied «sooveel ver deeldheid heerschte, althans één punt van overeen komst te kunnen vindon in die liefde voor ons Ko ningshuis en zijn laatste woord zou duarom zijn een voorstel aan de gansche vergadering om oenstemmig aan te heffen een LEVE de KONINGIN Met geestdrift werd daaraan gevolg gogeven, alle aanwezigen verhieven zich van hunne zitplaatsen, ontblootten oerbiediglijk hot hoofd en riepen uit volle borstLeve onze Koningin Nadat de Voorzitter er nog met kracht op had aangedrongen, dat de kiezers Dinsdag alle krachten zouden inspannen om den liberalen candidaat de overwinning te verzekeren, werd de vorgadering ge sloten. Bevallen van een Meisje, C. M. BREUKEL - Clemens. Dedemsvaart16 Juni 1891. Eenige Kennisgeving. De onderget., pas geëxamineerd in de heeft nog eenige uren disponibel tot het geven van PRIVAATLE8 naar de nieuwste methode en tegen matigen prijs. Crabetbstr. 250. Hoofdonderwijzer. ten overstaan van den Notaris G. C. FOKTtHJN DROOGLEEVER, op MAANDAG 0 JULI 1891, des middags te 12 uren, onmiddellijk na afloop der tegen dien dag aangekondigde^ afslag van Huizen en Erven, in het koffiehuis «Harhonie» aan de Markt van allen staande en liggende in de Messema- kerssteeg, aan den Raam te Gouda, Wjjk O No. 457 tot 474. Allen van waterleiding voorzien en bjj de week verhuurd, O No. 480 voor 80 ets. en de ove rigen ieder voor 75 ets. per tveek, makende alzoo 13.55 per week. De perceelen zjjn 3 werkdagen voor deu ver koopdag van des morgens 10 tot des namid dags 5 uren en op den verkoopdag des morgens van 9 tot 11 uren te bezichtigen. Notitiën dezer verkoyping, waarin de nadere omschrjjving der perceelen enz., vermeld staan en alle verdere inlichtingen zyn van af 29 Juni a. s. te bekomen ten kantore van voor noemde Notaris FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, op MAANDAG 29 JUNI 1891, bij opbod en op MAANDAG 6 JULI 1891, bij afslag telkens des morgens te eli uren, iu het Kof fiehuis «Harmonie» aan de Markt, van No. 1. Eeu bizonder solied, goed doortim- timmerd en gunstig gelegen, ruim met eene fraai ingerichte waarin 5 Kamers, Keuken en Zolder, met 2 Dienstbodenkamers; voorts een Magazijn, een Kantoor, Kelder, KOFFIEBRANDERIJ, TUIN en ERVEN, met een afzonderlijk overdekte POORT naast het perceel, alles aan elkander gebouwd en staande aan de Oosthaven te GoudaWijk B. No. 19, te zamen groot 3 Aren 65 Centiaren. In voorschreven panden wordt sedert vele jaren met goed gevolg de Handel in Koloniale Waren, Comestibles enz. gedreven. Alles in uitmuntenden staat van onder houd, van Waterleiding en vele gemakken voorzien, te aanvaarden 1 Augustus 1891. En No. 2. Een, naast het vorige perceel gele gen, bizonder goed onderhouden, van Water en Gasleiding voorzien, roiaal ingericht ERF en fraaien TUIN, aan de Oosthaven, Wijk B. No. 18, groot ongeveer 3'/s Aren. In dit perceel bevinden zich zoo beneden als boven 8 meest zeer ruime Kamers en 2 groote Binnenvertrekken. Keuken, 2 Kelders, waarvan een met een ingang bui tenshuis, en Zolder. Het is te aanvaarden 1 Augustus 1891. Betaling der kooppenningen: 30 Juli 1891. De perceelen zjjn te zien, mits vooraf belet vragende aan den bewoner van het eerste per ceel, 3 werkdagen vóór den dag der veilingen 3 werkdagen vóór den dag der toewijzing des middags van 12 tot 4 uren, en op de dagen der veiling en toewijzing des morgens van 9 tot 11 uren. Het ten verkoop aangekondigde «Pakhuis» Achter de Kerk te Gouda, is uit de hand verkocht. Nadere inlichtiugen zyn te bekomen ten kantore van Notaris FORTUIJN DROOG LEEVER voornoemd. op WOENSDAG den 24 JUNI 1891, des voor middags ten 9 Ure aan het Veerstal te Gouda van eene aanzienlijke partij DEUREN, RAMEN, KOZIJNEN, HANDKAR REN, GOOTSTEENEN en hetgeen verder te voorschjjn zal worden gebracht. Nadere inlichtingen te bekomen ten kjjntore van de Deurwaarders B. H. van de WERVE te Gouda. (in eene zitting) ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, te Gouda, op VRIJDAG 3 JULI 1891, des morgens te elf uren, in het Logement «het Posthuis» bewoond door de Wed. den BRABER te Moordrechtvan No. 1. Vier HUIZEN, SCHUUR, TUIN, LIJNBAAN van 4 paden en ERVEN, be nevens een Waal of Vijver, in het Westeinde van het Dijkland te Moordrecht, geteekend No. 129 A, B, C en D, kadastraal bekend in Sectie C Nrs 575, 1016, 1103, 1261 tot 1263 en 1331, te samen groot 48 Aren 80 Centiaren. No. 2. Vier HUIZEN, PAKHUIS, SCHUURTJE, TUIN en ERVEN naast het vorige perceel, geteekend No. 127 A en No. 128 A, B en C. Kadastraal bekend in Sectie C, Nrs. 1082, 1111 en 1256 tot 1258, te samen groot 7 Aren 44 Centiaren. En No. 3. Drie HUIZEN, PAKHUIS, LIJNBAAN .van 3 paden en ERVEN, naast het vorige perceel, aan de andere zyde van den opryweg, geteekend No. 126 A, B en C, ka dastraal bekend in Sectie C Nrs. 1252 tot 1255, te samen groot 9 Aren 45 Centiaren. Alles bij de week verhuurd, te samen voor 9.35 per week. De pertieelen zijn de 3 laatste werkdagen vóór den verkoopdag te bezichtigen. Nadere inlichtingen geeft Notaris FORTUIJN DROOGLEEVER voornoemd. te Waddinxveen, zal ten verzoeke van zyn principaal des morgens ten 11 ure, in het «Schaakbord» te Gouda publiek verkoopen ingericht tot allergunstigst gelegen in den Langen Groe- nendaal Wijk I. No. 110 te Gouda. Te bezichtigen op: 17, 18, 19 Juni ran 10 tot 4 en op den verkoopdag van 9—11 ure. Aanvaarding en Betaling op 15 Sept'. 1891. Breeder in Billetten. Nadere informatieu geeft genoemde Notaris MOLENAAR. te Waddinxveen zal, namens zjjn principaal ten 11 ure 's morgens, in het Koffiehuis van den Heer KEIJ te Zevenhuizen publiek verkoopen- gemerkt 183, 184 en 184«, met TUIN of GROND, met het voortdurend Erfpachtsreeht van den grond, gelegen aan de Zuid-Eindsche weg hoek Middelweg binnen Zevenhuizen. Aanvaarding en Betaling op 1 Augustus 1891. Nadere informatien geeft genoemde Notaris.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2