Buitenlandse!] Overzicht. te Leiden voor den prijs van 628?/l0o cents per HL. franco wal. Ten einde eene voldoende lichtsterkte van het gas te verkrijgen moest, gelijk wij reeds in ons vorig Verslag mededeelden, bg de Holmside-kolen eene hoeveelheid van 5 pet. Cannel werden bijgemengd. Ook bleek, dat bg het gebruik van deze kolen in de buisleiding op de fabriek veel slecht vloeibaar teer (geen pek) achterbleef, zoodat zij evenals de condensor dikwijls gereinigd moest worden. Overi gens gaven zij geene bijzondere reden tot ontevre denheid. Ia de tweede helft van het jaar werden Duitsche kolen aangekocht. Van de ingekomen aanbiedingon werd die van de firma C. Berghuijs te Amsterdam, welke zich bereid had verklaard gedurende één jaar 30000 HL. steenkolen uit de mijn «Unser Fritz" te leveren tegen den prijs van SO'/j cents per HL. franco wal of van 105.per waggon franco station, aangenomen. In November werd bovendien nog van dezelfde firma eene hoeveelheid van 6000 HL. UnserFritz- kolen aangekocht voor den prijs van 68 cents franco wal. Deze lading heeft echter de fabriek in 1890 niet meer kunnen bereiken, daar de vaart tengevolge vafi de ingevallen vorst gestremd werd. Onder deze omstandigheden besloot onze Commissie op advies van don Directeur steenkolen per spoor te doen aanvoeren. Men slaagde er in bg de firma C. Berg huijs te Amsterdam, zonder toepassing van het met haar gesloten hierboveu bedoelde contract voor de leverantie gedurende één jaar, 40 waggons „Unaer Fritz" kolen aan te koopen voor den prijs van 90 per waggon franco station. Door dezen maatregel voorkwam men niet alleen gebrek aan voldoenden voorraad, maar ook schade tengevolge van de strem ming der scheepvaart. De voorraad op 1 Januari aanwezig bedroeg7621 HL. Aangevoerd werden per schip 29203 HL. n spoor 600 K 29803 37424 HL. Verbruikt zijn35306 n Op 31 December was dus nog in magazijn 2118 HL. De voorraad Cannel op 1 Januari was 191 HL. Aangekocht werdeD997 1188 HL. Verbruikt zijn997 zoodat op 31 December weder over was 191 HL. Zooals hier voren reeds is gemeld werden in 1890 verbruikt 14008 H.L. Duitsche gaskolen 21298 u Engelscbe 997 n Cannel Totaal 36303 H.L. of 2976846 K.G. Zuivering. Met betrekking tot de zuivering kan worden ver meld, dat de regeneratie in situ werd toegepast, waardoor het mogelijk was met ééne zuiverkist 200000 M3 gas te zuiveren. De ijzermassa, die ook in 1888 en 1889 had dienst gedaan, werd verkocht tegen den prijs van 160 Mark nemen. Zij liet zich weder nederzinken op haren zetel, zonder kracht en zonder moed, starende naar dien horizont zonder licht. Langzamerhand verhelderde de lucht tegenover haar, de wind dreef de wolken uiteen en de sterren kwamen te voorschijn. Hare groepen vormden op den donkeren grond van het uitspansels zonderlinge figuren, die duizenden onzer voorouders voor ons hebben aan schouwd. O, riep Aurette uit, die sterren.... De tranenvloed, dien zij opgedroogd waande, begon op nieuw te vloeien, zonder dat zij wist uit welke geheimzinnige bron zij ontsproten. Die sterren! zij had ze de laatste maal met zooveel vertrouwen en liefde aanschouwd. Nooit, nooit zou zij ze weder kunnen zien zonder dat zij haar het hart ver scheurden. Zg bleef doorweenen, ineenzakkende onder haren last, terwijl de wind groote wolken voortjoeg, die als reusachtige vogels met stillen vleugelslag over haar hoofd heendreven. Van lieverlede daalde er eene wee moedige kalmte in haar gemoed. Die sterren, die haar met naamlooze bitterheid vervulden, hadden immers sedert eeuwen over ontelbare ongelukkigen gaallenen, door even diepe, onherstelbare smart ge troffen als de hare. Al die dooden, weleer door even brandende pijnen gefolterd, hadden eindelijk rust ge vonden; het gelaat naar den hernel gekeerd, hadden zij zich op hun laatste rustbed neergelegd, nadat hunne levenstaak wa9 afgeloopen, en waren ingeslapen.... per 10000 KG. Er werden twee waggonladingeu afgeleverd, waarvan de zuivere opbrengst 188.80 was. De zuivering was alleszins voldoende; in het gas konden sporen van zwavelwaterstof en ammoniak niet worden aangetoond. De fabriek werkto, zooals uit het medegedeelde blgkt, ook in 1890 niet ongunstig. Het cijfer vau het brandstofverbruik, ofschoon iets hooger dan in het jaar te voren*, was zeer laag te noemen. Het gasverlies nam met ongeveer 1.7 pCt. af en bereikte het lage cijfer van 8.8 pCt., waarbij dient opgemerkt te worden, dat sedert de overname der oude fabriek slechts eukele hoofdaderen van het buizennet ver nieuwd zijn geworden. De opbrengst der nevenproducten als cokes, teer en ammoniak was in verband met do meerdere pro ductie ruimer dan in het vorige jaar. Volgens de balans van 31 December 1889 bedroeg het kapitaal, waarvoor de Gemeente gecrediteerd werd per resto 122313.65. Do schuld aan de Gemeente verminderde met 20.000.—bestaande in de buitengewone aflossing ad 6000.ingevolge Raadsbesluit van 27 Juni 1890, de gewone aflossing ad 4000.volgens de begrooiing en eene buitengewone aflossing ad 10000.- bg het sluiten van den dienst 189U.Op de balans van 31 December 1890 is de Gemeente derhalve gecrediteerd voor een bedrag van 102313.65. Op de balans van 31 December 1889 werd als saldo winst gebracht 14378.18 Uit de Winst- en Verliesrekening blgkt dat over 1890 eene winst is gemaakt vanX8195.38 Te zimeu 32573.56 Hiervan dient te worden afgeschre ven het bedrag der hiervoren genoem de aflossingen20000. Blijft als saldo-winst op de balans van 189012573.56 Aan de rijks universiteit te Leiden is voor het doctoraal examen geueeskunde geslaagd de heer A. Mijnlieff. De door de Geneeskundige Staatscommissie te Utrecht tot arts bevorder de cand.-arts P. C. Oosterman Boodt is bestemd tot off. van gez. 2e kl. bij het O.-I. leger. De rechtbauk (Kamer van strafzaken) te Utrecht deed gistersn uitspraak in de den 8en dezer door haar behandelde zaak betreffende het tweegevecht, waarin hebben terechtgestaan de raed. stud. B. A. M. H. en de 2e luit. der inf. H. C. J. t. B„ beiden wonende te Utrecht. De rechtbank veroordeelde beide bekl. tot gevangenisstraf van 14 dagen. De laatste dagen werd herhaaldelgk bij do politie te Amsterdam aangifte geil aan van het in omloop bren gen van valsch geld, waarop terstond door de politie oen gestreng onderzoek werd ingesteld naar de ver vaardigers en de verspreiders der valsche munt. Bij dit onderzoek had men al dadelijk een aanwijzing, dat de schuldigen vermoedelijk in de buurt van de Vijzelgracht woonden, omdat daar o. a. bg een brooddepothouder Ook ik, zeide Aurette, zal mijne levenstaak volbrengen en inslapen. God geve dat het in de eeuwige rust moge zijn! Gesterkt stond zij op en keerde met vasten tred naar het Nest terug. Het nachtlicht in haar vaders kamer blonk haar flauwelijk boven het struikgewas tegen. Dat zal voortaan mijn ster zijndacht het jonge meisje, en gelaten, zij het al niet getroost, trad zij hare woning binnen. IX. Er kwam een brief van Charles op het Nest. Op het punt van Frankrijk te verlaten, schreef hij den heer Leniel op zes pagina's ineengedrongen schrift, alles wat hij gevoeld had, meer nog dan gedacht, zonder het in woorden te kunnen uitsproken. Hij leed er onder, hij zou er altijd onder gebukt gaan, dat hij zijnen vader verdriet had aangedaan en vooral dat hij hem bedrogen had. Al de gevolgen van zijn misslag, dien hij niet vooruit gezien, zelfs niet vermoed had, stonden hem nu klaar voor den geest, met uitzondering van één do verbreking van het huwelijk zijner zuster, waarvan hij nog geen ken nis droeg. Nadat hij den brief gelezen had, gaf de heer Leniel hem met een zucht aan zijne dochter. Aurette las hem zwijgend, vouwde hem weder op en deed hem in de enveloppe. Armo Charles, hij was reeds ge en bij een tapper, de eerste valsche stukken ontvan gen waren. Het toeval was der politie Zaterdag be hulpzaam, daar in de onmiddelgke nabgheid van den politiepost in do Ferdinand Bolstraat een vischkoo- per van een man een rijksdaalder ontving die hem verdacht voorkwam. De man werd teneinde zioh over do herkomst van dat muntstuk te verantwoorden, naar den politiepost geleid, waar meer valsche munt' in zgn bezit werd gevonden. Eenmaal dezen draad in handen hebbende, werd het onderzoek met kracht hervat. Nog denzelfden dag wer den twee personen, een mrtn on eene vrouw, gear resteerd, die verdacht werden zich aun het vervaar digen van het valsche geld te hebben schuldig ge maakt. Do verdachten, die woonachtig wuren in de Jacob van Campenstraat en op de Vijzelgraoht, werden ter beschikking, van de justitie gesteld en naar de cel gevangenis overgebracht. Ver9chillonde aanwijzingon doen vermoeden dat hunne strafbare nijverheid sedert kort door hen uitgeoe fend werd, en dat nog slechts zeer weinig waardelóoze munt in omloop is gebracht. Merkwaardig is dat terwgl in den regel valsche munters zich tot eene geldsoort bepalen, de nu be- trapto bende rijksdaalders en guldens vervaardigde. Èenige werktuigen die tot het misdrijf gediend heb ben, zgn door de politie in beslag genomen. (Hbl.} Naar aanleiding van de opmerkingen in de onlangs gehouden vereenigde vergadering van .leden van den Bond HMaatschappelijk Belang", de Vereeuiging voor handel en ligverheid te 's-Gravenhage, en belang stellenden in de toepassing eener //gezonde coöpe ratie", hebben beide besturen, daartoe door bedoelde vergadering gemachtigd, thans vastgesteld het adres aan de Koningin-Regentes, houdende verzoek «om door wetswijziging een einde te maken aan het misbruik, dat door de gefortuneerde standen, zeer ten nadeele van hot neringdoend en winkelhandel- drgvend deel der bevolking, gemaakt wordt van het bij de coöperatiewet aan de mingegoode klassen ge geven middel tot verbetering harer le vous voor waar den." Het adres zal binnenkort in de hoofd- en vele audere plaatsen des lands ter teekening worden ge legd voor allen, die instemmen met deze beweging. Uit Weeueu schrijft men aau de N. R. Ct. Gisteren is het lijk van een student uit bet water opgehaald, die zich wegens gebrek van het loven had beroofd. Dit op zich zelf niet buitengewoon merk waardig voorval illustreert op droevige wgze onze maatschappelijke toestandeu. Dat een student nijpend gebrek lijdt, is hier geen uitzondering, on in den win ter gebeurt het niet zelden dat, als er b. v. sneeuw gevallen is, Muzenzonen den bezem ter hand nemen om iets te verdienen. Dat studenten door de politie als vagebonden worden opgepakt en naar de woon plaats hunner ouders worden teruggezonden, komt ook al voor, en in den afgeloopen winter is het ge beurd, dat een student verkleumd on uitgehongerd werd gevonden, die in de laatste twee dagen van acht aardappelen had moeten leven. De groote armoede, welko onder de studenten vaak aangetroffen wordt, is alleen te wijten aan de onge lukkige eerzucht van arme ouders om hunne zonen te laten studeeren. Zoolang de kleermaker uiteenGal- licisch dorp, de schoonlapper uit eon stadje in Bohe- men, de timmerman uit een gehucht in Loravië, de straftwat zou het zgn, wanneer hij vernam wat ée voorbarige vervulling zgner wenschen aan zijne ge liefde zuster had gekostEen oogenblik dacht het jonge meisje er aan het hem te verzwijgen het deed haar zoo zeer over dit leed te spreken, dat zg het smartelijk geheim liever voor zichzelve zqu hebben gehouden. Maar de gedachte, dat'geheel Angers weldra kennis van het feit zou dragen, deed haar haren plicht van eene andere zijde bezien. Charles zou (te gebeurte nis door anderen hooren, en mocht zg flrelaten, dat hij misschien aan een gril zijner zuster dacht, terwgl zij het slachtoffer was van de omstandigheden die de gevolgen waren van zijne fout P Na eenige dagen van nadenken, besloot Aurette met één slag een einde te maken aan al de materieele beslommeringen die haar nog verbonden aan hetgeen zij als haar verloren geluk beschouwde. De heer Leniel nam van dag tot dag in beterschap toe, en de geneosheer stond hem toe zijne zaken mot voor zichtigheid weder af te doen zijne dochter meende, dat het oogenblik gunstig was om hem kennis te geven van de verandering die haar lot had onder gaan. Weldra bood zich daartoe eeno gelegenheid aan meer dan oens reeds had de heer Leniel, als hij Aurette aanzag, zich afgevraagd wat hij zou beginnen als zij niet meer bij hem zou zijn. Wordt vervolgd). joodsche marskramer uit Hongarije niet te overtuigen is, dat het voor hunne zoons beter is een handwerk te loeren, dan te bestudeeren, zal die ellende aan de hooge8cholen niet ophouden. Het raeerendeel van zulke studenten mislukt, en zg die het einddoel be reiken en het vurig begeerde doctoraat machtig wor den, hebben dit niet dun na eindelooze mbeUen en vernederingen kunnen erlangen, vernederiugeu, die dikwijls van uiterst nadeeligen invloed op hun karak ter zijn. Eene goede studie immers is onmogelijk als het een jongen man aan de allernoodzakelijkste mid- delon tot levensonderhoud ontbreekt, zonder dan nog van de dure leermiddelen en kostbare studieboeken te spreken. En als het nu aan zulk een armen, vroeg tijdig in den levensstrijd geknakton jongeling gelukt om door zgn examen te komen en den doctoralen graad te vorwerven, dar. ontbreken hom meestal de middelen om in zgn beroep iets te worden. Als men nu weet, dat er hier te Weenen meer dan 600 advocaten en bijkans 1000 artsen zijn, dan kan meu er zich niet over verwonderen dat velen gebrek lij den en dat misbruik vun vertrouwen van de zijde dor advocaten zoo dikwijls voorkomt, dat de goheele stand in aanzien en gedicht steeds daalt. Waarlijk do keuze tusschon een goed beklanten winkel en don ti tel van doctor of advocaat zonder praktijk kan toch niet moeilijk zijn. Vooral onder de studenten inde racdicguen is de armoede groot, on veelvuldig zijn do klachten der medische professoren over den te Cr grooten toevloed van leerlingon, die beter deden do schaaf of de verfkwast te hanteeren. De regeering is zich zeer wel bewust van hot ge vaar van een wetensohappelgk proletariaat, en doet wat ze kan. Zij waarschuwt voor het bezoeken der v gymnasia en h^ogescjiolen en wakkert door het stioh- teten van vakken industriescholen, door bevordering van de vaardigheid in net handwerk zoo veel moge lijk het bedoek van dergelijke inrichtingen aan. Maar veel helpt het niet. Immers, juist voor menschon uit nederiger omgeving gesproten, ligt er eene groote bekorting in om als *Herr Doctor" te worden aan- ge8prokon. Het is dan ook geen wonder, dat er aan alle hoogescholen een soort van regeling van het armwezen ten behoeve der studenten bestaat en spe ciale fondson tot hulpbetoon zgn bijeengebracht. In Nederlandsche bladen zou men niet licht advertenties vinden, waarin een student zich aanbiedt voor het geven van lessen tegen genot van dagelijksche voeding, of waarin eene medelijdende familie driemaal 's weeks aau hare middagdisch een couvert voor een armon student beschikbaar stelt. De ondersteuningsfondsen, verbonden aan de Weeuer hoogeschool, bedragen ongeveer 259,000 fl., maar daarmede kan nauwelijks do helft der arme studenten geholpen worden. Van de rechtsgeleerde faculteit, die 1200 toehoorders telt, kan slechts de kleinste helft zich uit eigen middelen onderhouden. Dit is ook zoo bij de philosophische faculteit. Bij de medici echter is de verhouding veol ongunstiger, want daar zijn 90 pet. der inge schrevenen doodarm. In die omstandigheden is 'net begrijpelijk, dat or eene vereeniging tot gratis ver- plegiug van arme studenten bestaat, die over eene eigen afdeeling met 24 bedden in het ziekenhuis beschikt. Er bestaat ook een asyl tot huisvesting van studenten, die 's nachts geen onderkomen hebbeu, en van dit vorblgf wordt druk gebruik gemaakt. Het is wanrlgk geen wonder dat de professoren over den toevloed van arme studenten klagen en dezen een nadeel achten voor de hoogeschool en voor de wetenschap. Door den wethouder van onderwijs te 's-Graven hage den heer J. Th. Mouton, is aan de onderwij zers en onderwijzeressen der oponbare lagere scholen in die gemeente de volgendo circulaire verzonden Het heeft meermalen mgne aandacht getrokken, dat de houding der leerlingen, inzonderheid bg het lezen en schrijven, aanleiding geven kan tot licha melijke nadeelen. Ik heb daarover de gezondheidscommissie hier ter stede geraadpleegd, en het is op haar gezag, dat ik u dringend uitnoodig, aan het bewaren eener goede *°™lng uwe aandacht bg voortduring te willen wijden. Kinderen, die in eene schoeve of te sterk voor- overgebogene houding zitten hebben veel kans om scheef te worden en evenzeer om bijziendo te worden. De voorovergebukte houding vau het lichaam geeft bovendien aanleiding tot ongewenschten bloedaan- drang'naar hoofd en oogen en verhindert den vrijen, onbelemmerder, afvoer van het bloedzij kan daar door oorzaak worden van stoornissen in de verrich tingen van de Oogen en andere deelen van het hoofd. Als regel voor eeno goede houding bij het lezen van normaal drukwerk moet gelden, dat het normale derd tea min8t° 35 40 CM* Van het boek verwiJ" Heeft do leerling de gewoonte, de oogen dichter ij het boek te brengen, dan onderzoeke do ondor- wgzer of letters zoo groot als die van dezo circulaire hög gemakkelgk op den afstand van één meter go- lezen worden. Is zulks niet het geval, dan is onder zoek dor oogen door eeu geneeskundige gewenscht. Voor on- en minvermogenden zal eerlang de gele genheid daartoe aan de inriching voor ooglijders aan de Laan van Meerdervoort gegeven worden. Bij het schijven is natuurlijk hotzelfde op te merken alleen is daarbij het gevaar voor scheefzit- ten veol grooter dan bij het lezen. Louis Tussaud's wassenbeeldenspel is Zaterdag te Londen geheel afgebrand. Een uur nadat de brand was uitgebroken, omstreeks 12'/4 uur, waren alle eelden vernield. Gelukkig hobben geen persoonlijke ongelukkon plaats. De tentoonstelling was voor 8000 verzekerd bg de Royal Exhange Company. egen twee uur was het vuur gebluscht, maar nog langen tijd daarna bleef men doorgaan met spuiten. De tentoonstelling was op Kerstmis van hot vorige jaar geopend en trok al spoedig de aandacht van het publiek door de mooie groepen, alsMr. Gladstone m zgn bibliotheek te Hawarden, eene vergadering van hot cabinet //Darkest London" met generaal en mevrouw Booth, enz. Verder zag men er de helden uit talrijke sprookjes, zooals Moeder «le Gans, Ali Baba, Klein Duimpjo enz. Do geschiedenis van de tentoonstelling hoewel zeor kort, bevat vele tegenspoeden. In 1890 was zij geopend. Doch eerst na veel procedeeren mochten do eigenaars haar den naam geven van Louis Tus- saud, daar de directeur van het reeds bestaande, beroemde Panopticum van denzelfden naam, vreesde voor vergissingen en de nieuwe instelling zeer tegenwerkte. Uit Broek-Sittard wordt ons gemeld Men kan hier maar niet tot de verkiezing van een nieuw ge meenteraadslid komen. Eenige in den laatsten tijd daarvoor gekozenen bedankten. Vrijdag had opnieuw eene stemming plaats. Slechts dén kiezer van de 19 was eenige minuten vo'o'r 5 uur komen opdagen, doch toen hij op zijne vraag of er al iemand was komen stemmen, een ontkennend antwoord kreeg, verwijderde ook deze zioh zonder zijn stembiljet in te leveren. Bg de opening den volgenden dag be vatte de bus vijf biljetten, zijnde de drie briefjes van de leden van het stembureau, nog een van een viorde lid van den gemeenteraad, bonovens dat van den gernoonte-secretaris. De biljetten waren echter alleblanco. Voor de arrond.-rechtbauk te 's-Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van E. v. L., ontslagen gevangenbewaarder aldaar reeds veroordeeld we gens knoeierijen met gevangenis thans beklaagd verduistering gepleegd te hebben. Door de postzegelhandelaar C te 's Hage was aan de gevangenen aldaar ter bewerking gegeven p. m. 8000 KG. papier voorzien vau afgestempelde post- zegels (eenige millioenen) om die van de papieren te verwijderen en afzonderlijk op to leveren. E. v. L. die als bewaarder toezicht moest houden op dien arbeid der gevangenen zou zich hebben schuldig ge maakt aan verduistering, door eenige van die ge bruikte postzegels achter te houden en ten eigen bate aau te wenden. De subst.-officier van justitie mr. Van Buttingha Wichers meende de aanleiding tot vervolging van dezen beklaagde, voor een zoo luttelen diefstal, in het licht te moeten stellen. Het feit op zich krijgt een ander karakter omdat het gepleegd werd door oen ambtenaar die krachtens zijne betrekking het goed onder zich had. Doch er was nog iets anders. Beklaagde werd ook verdacht de gebruikte postze gels, welke hg zich had toegeëigend, van de stem pels ontdaan, en getracht te hebben die door zijne vrouw als ongebruikte in de spaarbank te doen leg gen. Wegens «nvoldoende bewijzen werd bekl. daar voor echter niet vervolgd. Daar Z E.Achtb. de ten laste gelegde verduistering wettig en overtuigend be wezen achtte vorderde hij 1 maand gevangenisstraf. De toegevoegde verdedigor mr. M. M. Schim v. d. Loeff achtte de ten laste gelegde verduistering niet bewezen omdat het dool der toeeigening niet geble ken is, wees er op dat niemand nadeel was toege bracht en concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot het opleggen eener lichte straf. De Pruisische Kamers zijn door Z. M. den Kei zer van Duitschland als Koning van Pruisen ge sloten met een troonrede, waarin dank werd be tuigd voor den arbeid, in deze zitting ver richt. Dat mocht ook wol, want belangrijke wetten zgn tot stand gebracht. Wij herinneren aan do wet op de inkomstenbelasting en de plattelandegemeen-' tewet. De erfeniswet, welke oorsponkelijk mede tot het groote hervormingsplan behoorde, heeft de Re- geeriug moeten laten vallen. Ook de Spenvet werd door Z. M. genoemd en een phrase daarbij gevoegd over de eischen vau den Staat tegenover de Kerk. Overigens droeg de sluitingsrede het gewone Prui sische karakterwas zakelijk. Een nieuwigheid was de slotuitdrukking over de groote waarschijnlijkheid van het behoud van den vrede. Men is dit in een Pruisische troonrede niet meer gewoon, daar de bui- hoorenSOh° aangelegen!"i(llm in den Rpsdag thuis In de Fransche Kamer zal het gisteren wel niet zeer kalm zijn toegegaan. De heer Lasserre inter- pelleerue do regoering over hot meliniet-proces. De interpellatie kon Zaterdag niet geschieden, omdat de minister van oorlog, de heer De Freycinet, die namens do regeering zal antwoorden, nog niet te Parys was teruggekeerd. In antwoord op Lasserre's klacht dat er onregel matigheden bij de vervolging hadden plaats gehad, zette de minister uiteen dat niet dén officier aan zij nen plicht tekortgekomen is. Frankryks middelen van verdediging zijn aan geen andere natie géopen- baarp. De minister elneigdé met een duidelijk en zuiver votum van vertrouwen te vragen en verklaarde zich niet tevreden met de eenvoudige orde van den dag. Deze werd hiorvp door de Kamer met 346 tegen 131 stemmen verworpen. Daarna nam de Kamer met 346 tegen 137 stemmen eeno door Viette voorge- stelde verklaring aan. «lat zij, akte nemende van ,smi- mededeolingen, bevonden hebbende dat s' lands ver- dediging niet door het gebeurde benadeeldis, ver- trouwen stelt in den minister van oorlog voor de verzekering van 's lands veiligheid. De Kamer heeft bij de voortzetting der beraadsla ging over het toltarief, goedgekeurd het heffen van een recht van onderscheidenlijk 6 en 7 francs per 1U0 Kgr. effectief gewicht op buitenlandsche suiker van Europeeschen oorsprong ot uit Europeesch en trepot, en op buitenlandsche koloniale suiker. De commissie had 3 fr. voorgesteld. Uit Romo wordt „uit goede bron» gemeld, dat Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland zijn toege treden tot het voorstel van Italië om op 20 Juli a. s. te Bern onderhandelingen te openen omtrent de handelsverdragen. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft de beraadslaging over de Staatsbegroting ten einde gebracht. De anti-Semieten hebben een voorstel ingediend tegen de immigratie van vreemdelingen, voornamelijk van Joden. Het door anti-Semieten te Weenen belegde congres van nijverheidsvereeni- gingen is ontbonden, omdat het zich met staatkunde heeft ingelaten. Opmerking verdient nog de redevoering van den Poolschen leider Madeiski, welke de opvatting be vestigde, dat de Polen en Duitseh-liberalen, die samen de regeringsmeerderheid vormen, hun best zullen doen onderling vrede te houden en de uitvoering van het program der regeeiing mogelijk te maken. I De Polen hebben geen verbond gesloten met de Duit- schers en zij behouden huu vrgheid van handelen, maar zij zy'n vo'ór de handhaving van het Duitsch- Oostenrijksch verbond en tegen de invoering der confessioneele school bij de wet, gelgk de clericalen verlangen. Deze verklaring van den Poolschen leider, dat samenwerking tusschen Polen en Duitschers zeer wel mogelijk is, valt natuurlijk alles behalve in den smaak van de jong-Czechen, anti-semieten en clericalen, die do verzoening tusschen beide partijen gaarne zouden zien mislukken. De wreedheden van president Hyppolite kunnen voor Haïti nog ernstige gevolgen hebben. De Fransche regeering hoeft haar vertegenwoordi ger te Port-au-Prince gelast, voldoening te vragen voor den moord van den Franschen koopman Rigaud. Dat Rigaud onderdaan van Haïti zou zijn,Jfcil de Fransche regeering niet erkennen, want de nft van den koopman stond nog vermeld als Fransch burger op de lijst der legatie. Mocht de Fransche regeenng in dezen moord aanleiding vinden om krachtiger op te treden, dan vreest men moeielykheden met de re geenng der^ Yej^epjgde Staten, welke op grond der bekende Mmröp-ie<sF:yorplicht is zich tegen elke be moeiing vadi Jmgpe^whe Stateu met Amerikaansche aangelegenheMpuS#* (ffeetten. In elk gevat; !$MPde tusschenkoir^t der andere mogendhedon, hetzij gemeenschappelijk,' hetzij afzon derlijk, onvermijdelijk geacht, om orde en rust op het zwaar geteisterde eiland te herstellen. De Times vermeldt nog eenige nadere bijzonder heden betreffende de mislukte poging tot ónderhan deling der Chileensche regeering met de Congres partij. Do gezanten van Brazilië, Frankrijk en de Ver eenigde Staten zonden andermaal met den Chileen- schen minister van binnenlandsche zaken, Godov, een bijeenkomst hebbeu, toen zij dezen laatste in woede ontstoken aantroffen. Dien morgen was door tweo vermomde ruiters een aanslag op zijn leven gepleegd. De aanvallers wierpen ieder een bom naar den minister. Beide misten echter hun doel, zoodat

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2