IE” I nritz. nt! ZIELENADEL. 3 Omstreken. itemg tusschen FEUILLETON. Nieuws tagd Gouda en de Amsterdam en Rotterdam. 1891. euws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstrt Vrijdag 3 Juli. i van 7. ITER DAM. 1TREERD 4 I het beste vereld. m dekten Drogist. Transparant, ten, szeopen, welke weeg brengen. In-Mondwater en tijd. '•O senen. I A advertentiën kan geschieden tot eón uur des namiddags van den dag der uitgave- n De inzem .berin ondwater, schen 1.75, VIJ^ CENTEN. loemen-zeep, I met Tele re- Toor al die XI. hij ziir 1 1 J het gebtuik de Mallegat- tandpijn, ont- onaangename worden zeker elijks gebruik fumeriewinkels m door een oowel als de ig en grappig verloren in de mijnen van Bosnië.... O! zeide de heer Leniel, wien zulks slechts matig belang inboezemde en nog minder mededoogen. Dat is verdrietig. Sta mij toe het niet met u eens te zyn, waarde heer: het is volkomen goed. Zij had wel zoo iets van de Voorzienigheid verdiend, na de onwaardige wijze, waarop zij u behandeld had. Overeenkomstig het beginsel van plotselinge kristal lisatie groepeerden zich binnen eene seconde honderd schijnbaar onsamenhangende feiten in den geest des heeren Leniel, en hij raadde wat men zoo zorgvuldig voor hem verborgen had gehouden. De schok was zoo hevig, dat het hem inspanning kostte op zijne beenen te blijven staan. Metterdaad, zeide hij, niet zonder moeite, zij verdiende eene bestraffing Haar zoon huwt een aanzienlek vermogen in- tusschen... Hij heeft zich weten te doen beminnen, die gelukkige architect.... Maar voor de mama blijft niet veel over en ik twijfel er zeer aan, dat hare schoondochter haar zal uitnoodigen hare pracht te komen deden.... Tol weerziens, waarde heer; mijn 1 respect aan de dames. Hij vertrok en s’ i Leniel deed eenige schreden naar de schel van i later bevond hij zich in diens spreekkamer, fauteuil, en “Un sterke azijn. sloeg den hoek om. De heer i en greep werktuigelijk de dokterswoning. Een oogenblik -in een zijn vriend wreef hem de slapen met gaaf van bjj na 300,000.— voor de bedoelde vaartverbetering. üit het besluit der Staten van 21 Juli 1887 blijkt nu, zooals wij boven gezien hebben, dat het voornemen is het vaarwater van de Malle* gatsluis tot den Rjjn in onderhoud en beheer te doen overgaan bij het Provinciaal gezag, waarvan het gevolg zou moeten zijn dat de tolheffing door de Gemeente werd gestaakt. Daartegen hebben Burgemeester en Wethou ders ernstige bedenking, althans wat de Turf- singelgracht aangaat. Dat de provincie het wenschelijk acht de Gouwe, die over een groot gedeelte verlegd zal worden, onder haar be heer te brengen, is begrijpelijk, maar voor de Turfsingelgracht bestaat daartoe, naar zij mee nen, geene reden. Deze gracht wordt niet verlegd en zij kan ook niet geheel onder pro vinciaal beheer komen omdat aan de eene zijde daarin is gelegen de aan het rijk behoorende Mallegatsluis en aan de andere zijde de Roode brug aan het Rabat, evenzeer een Rjjkswerk. Bovendien zouden zij niet gaarne eene der stadssingelgrachten zonder zeer dringende nood zakelijkheid aan het beheer der Gemeente ont trokken zien. Zij hebben daarom verzocht de Gemeente niet te ontzetten van het beheer over die gracht en wijzen er op, dat zij alsdan hetzjj naar het tegenwoordig, hetzij naar een lager tarief, al daar belasting zou kunnen blijven heffen. Ver ast Gouda dat beheer dan zou zij ook alle op brengst op de watertollen verliezen, daar dan wel een recht zou kunnen worden geheven voor de vaart binnen dóór de stad, doch dat bij het bestaan eener tolvrije vaart daarnaast, De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. II Afzonderlijke Nommerp ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. 31) «Dat kleintje” was vijf en een half voet hoog, droeg een fraaien kastanje bruinen baard en had bruine oogen, bijna even mooi als die van Aurette; hij scheen wezenlijk Julia zeer te vermaken, want zij kibbelden zonder ophouden over allerléi kleine bijzonderheden, nadat zij het over de hoofdzaak vol komen eens waren geworden, en zij had eene manier van hem zijdelings aan te zien, die van de grootste en de ondeugendste tevredenheid getuigde. Toen de heer Leniel tegen vier uren den hoek van de oude rustige straat omsloeg, waar dokter Rozel woonde, stond hij onverwachts tegenover zijnen notaris. Wel, zeide deze, gij kunt van geluk spreken, dat gij er zoo goed zijt afgekomen! Waarvan? Mevrouw Berlholon.... hij hield op om te zien of niemand hen kon hooren. Dat weet ik: zij laat haren zoon trouwen.... gij zult het contract niet maken, beste vriend. Zij laat hem trouwen, jawel; maar dat bedoel jk niet. Zij heeft meer dan de helft van haar fortuin Met een enkel woord werd in het nummer van 26 Juni jl. dezer cottant melding ge maakt van eene door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot de Staten dier Provincie ge richte mededeeling betreffende de voorgenomen verbetering van het vaarwater tusschen den IJssel ,ten de ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder, deel uitmakende van den Water weg tubschen Amsterdam en Rotterdam. Het is bekend dat de belangen van Gonda bjj deze zaak ten zeerste betrokken zijn en door de voorgenomen uitvoering van hetgroote Provinciale werk ernstig worden bedreigd. Eene nadere uiteenzetting van hetgeen daaromtrent in de stukken voor de aanstaande zomerverga dering der Staten wordt gevonden, schjjnt der halve niet overbodig. Bjj de behandeling der voorstellen, welke geleid hebben tot het besluit van 21 Juli 1887 om het vaarwater van de Mallegatsluis af tot aan de ringvaart van den Haarlemmermeer- polder van wege de Provincie te doen verbe teren en in beheer en onderhoud te nemen, ontvingen Gedeputeerde Staten o. a. de op dracht om de Staten voor te lichten over de vraag, of en zoo ja, welke redenen van billijk heid zouden kunnen pleiten voor het toeken nen van schadeloosstelling aan de gemeente Gouda wegens het verlies, dat zjj met 1894 mocht komen te Ijjdeu door het te niet gaan van het recht tot tolheffing voor van het gedeelte vaarwater van Dr. POPP’I de tanden ge- P’« Tandplom-; tegen eiken sn. GOUDSCHE COURANT. I 1 I A. .1 Wat heb ik gehad vroeg hij, terwijl hij trachtte op te rijzen. Eene duizeling, antwoordde de dokter. Het is over. En nu, de oorzaak De oorzaak De heer Leniel stond nu werkelijk op, ofschoon hij nog wankelde. Dokter, zeide hij, het is mevrouw Bertholon. die het huwelijk heeft afgebroken, niet mijne dochter, Nu, zeide de dokter, als men het u toch heeft medegedeeld, zie ik geene reden meer om te liegen. Ja, zij heeft het gedaan. En mijne dochter, mijne arme Aurette O.jnjjn vriend, zij is een engel 1 Volkomen juist. Maar ga zitten wij kuhnen eren goed zittende over haar spreken. De heer Leniel gehoorzaamde en hervatte na eenige overpeinzing Het is vreeselijk wat zij heeft moeten uitstaan, en haar moed jaagt mij schrik aan. Op haren leeftijd zulk een last te tórschen Wist gij het dokter Zeker; ik had de verantwoordelijkheid op mij genomen om u die gansche treurige geschiedenis te verzwijgen. Maar hoe is het gebeurd? In weinige woorden verhaalde de geneesheer wat j van de zaak wist. Toen hij geëindigd had vatte zijn vriend zijne beide handen. Gij hebt, zeide hij, ik zal niet zeggen onze eer gered, want die is boven eiken aanval verheven, maar sluis tot in den ftijn, thans bjj haar in onder houd en beheer. I Ter voorbereiding der voldoening aan die opdracht noodigden Gedeputeerde Staten in December 11. Burgemeester en Wethouders van Gouda uit schrifteljjk alle die inlichtingen en beschouwingen medetedeelen. welke zouden kunnen strekken om op de door de Staten ge stelde vraag een voor de financieële belangen der Gemeente gunstig antwoord te geven en dit bjj de Staten ingang te doen vinden. In een schrjjven van 18 April jl., dat door Gedeputeerde Staten met andere stukken wordt overgelegd, hebben Burgemeester en Wethou ders aan die uitnoodiging gevolg gegeven. In korte trekken toonen zjj in dat schrjjven aan hoe Gouda door het graven, verbeteren en on derhouden van vaarten en daarmede in verband staande werken -de belangen der scheepvaart en die van bet land in «root; mate heeft ge diend en hoe zjj sedert drie eeuwen in de hef fing van doorvaartrechten eene tegemoetkoming vond voor de kosten van aanleg voor al die werken. De tarieven voor deze heffing, vroe ger telkens voor den tjjd van vijf jaren goed gekeurd, werden in 1869 na ernstig onderzoek en rjjpe overweging door de Regeering voor een langeren termjjn, nameljjk voor 25 jaren bekrach tigd, aangezien de Gemeente zich verbonden had den verbindingsweg dóór de stad (langs Haven en Gouwe) voor groote schepen met staande masten geschikt te maken en zich op verlangen der Re geering bereid had verklaard eene bjjdrage van in de kosten van het herstel der Gouwe- kaden te verleenen. De Gemeente getroostte zich in 1869 en eerstvolgende jaren eene uit- Gouda.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1