HENRI PEREL, A mmmmtentoonstelling g£ SHOOGEREBO Badartikelen. EJN-TOUT-CAS. mizmm BAULMAm en Co m 13 Jali 1891- Gedurende de maand JULI Hollandsere Maatschappij van Landbouw, De HARMONIE Café: C. F. BUSCH, 2de Coupeuse Lichte Japonstofifen en Schenk Zn. Zeer Nette Gesteendrukte ADVERTENTlEl* tot zoox l©w^e prijzen^. van Mantels en Manufacturen. SLÖTEMAKER Co. Amsterdamse!) Zoet Roggebrood, A. v. OS Az., Kleiweg E 73 en73a, A. BRINKMAN en Zn. Pedicure Doelenstraat 1 - Amsterdam, Jjw Zal, op menigvuldig verlangen, Maandag 13 Juli van 25 uur te con sulteeren zijn in 't hötel „De Zalm" te Gouda. GOUDA. OP 1 EN 2 SEPTEMBER 1891, van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens, Pluimgedierte, Zuivelproducten en Werktuigen ten dienste van veeteelt en zuivelbereiding, benevens Rijtuigen, Zadelma kers-artikelen, Bloemen, Heesters, Boomen en Vruchten. Namens het Bestuur van het Tentoonstellings-Comité: J. J. WOUDENBERG. MARKT, Gedurende deze Maand L. GROENENDAL, te GOUDA. Dl W. JULIUS. Prijsvermindering- der worden GELEVERD door Monster, vormt een aaneengesloten geheel ter grootte van ongeveer 55 hectaren. Het bestaat uit eene heerenhuizing met moestuinen, boomgaarden, bosch en hakhout, benevens eene boerenwoning met onge veer 22 hectaren weiland. De nieuwe stichting zal in de eerste plaats worden bestemd voor de verpleging van behoeftige krank zinnigen. De ontvangst, welke Keizer Wilhelm en zijn ge malin in Nederland werd bereid, heeft in Duitsch- land algemeen een zeer gunstigen indruk gemaakt. De bladen roemen de schitterende feestelijkheden en versieringen en spreken met voldoening van de waar- lijk gastvrije en vriendelijke wgze waarop H.H. M.M. door het Hof en het volk van Nederland werden ontvangen. De berichtgever dor Kolnische Zeitungdie ook do ontvangst «buitengewoon hartelijk'' noemt, beschrijft met geestdrift het IJ bij de aankomst, dat «een overweldigend en de zinnen betooverend schouwspel opleverde," evenals (bij het waterfeest van Donderdag) de grachten en de oevers van den Amstel. Ook spreekt hij van den aangenomen indruk, door de bevallige Keizerin gemaakt. De Weener bladen beschouwen de hartelijke ont vangst van het Keizerlijk paar en de kalmte waarmee de publieke opinie de reis beschouwt als geruststel lende verschijnselen. Uit het eerste feit blijkt, dat Nederlanders niet meer vreezen voor annexatie door Duitschland het tweede bewijst, dat de wereld over tuigd is van het vreedzaam karakter van het drie voudig verbond. De heer mr. M. Rutgers \an der Loeff, advocaat te Groningen, schrijft aan de A. Gr. Ct. Uw nommer van gisteren (2 Juli) bevat de mede- deeling dat het Dinsdagavond weinig had gescheeld, of we hadden eene spoorwegramp te betreuren gehad, even noodlottig als die van Ruinerwold in den laten avond van 2 Januari 1888. De uit Groningen te 8.10 des avonds vertrokken gewone trein, die vol gens de dienstregeling te 9.41 te Echten moet zyn, zou reeds in beweging zijn geweest naar Koekange, een afstand, dien zevolgens dienstregelingin 9 minuten heeft af te legeen, toen nog even bij tijds uit Koekange de waarschuwing werd ontvangeu, dat de weg niet vrij, maar de sneltrein van andere zijde komende in aantocht was. Is het waar, dat de personentrein reeds verlof tot vertrek had bekomen (was afgeluid), terwijl de sneltrein, die van Meppel te 9.27 moet afrijden en in volle vaart, want hij moet reeds 10.15 te Assen zijn, de stations Ruinerwold, Koe kange en Echten voorbij vliegt, reeds op weg was, dan heeft hier wederom het ergerlijk schandaal plaats gehad, dat hetzij de sneltrein, hetzij de personentrein, is losgelaten op een on vrijen weg. Dat schandaal had ook plaats op 2 Jan. 1888, toen men, niet door dronkeuschap of onachtzaamheid vau oen machinist, zooals men het heeft willen voorstellen, maar door misdadige noncha lance te Meppel dcuzelfden sneltrein bij Ruinerwold tegen den van Koekange opkomenden personentrein in liet gaaD. En als de ondervinding op die plaat sen, waar men de bloedige lijkeu en het gekerm der gewonden allerminst vergeten kan zijn, u o g niet ernstig genoeg gewaarschuwd heeft, en herhaling van zulke rampen niet voorgoed onmogelijk heeft gemaakt, dan wordt het waarlijk tijd dat het publiek zich ernstig deze zaak aantrekt, en niet ruste vóór de schuldigen afgezet en gestraft zijn en de exploitatie- maatschappij de veiligheid van het verkeer beter waarborge dan ze verkiest te doen. Volgens de gedane mededeelingen moet de station chef te Echten in do meening hebben verkeerd, op grond van een uit Koekange ontvangen bericht, dat de weg vrij was. Volgens de dienstregeling mocht hij die meening alleen hebben, wanneer hg te Koe kange per telegraaf veilig had gevraagd voor den personentrein en van daar het sein veilig had be komen. Zonder veilig ontvangen te hebben, mag geen trein van het station vertrekken. Is het dus gegevon te Koekange, dan ligt de schuld daar, of wel bij het personeel van een verder station naar den Meppeler kant, zoo dit geen veilig verkreeg voor den sneltrein of aan Koekange seinen gat, waardoor de chef aldaar recht erlangde om den sneltrein uit Meppel niet te verwachten. En is het niet gegeven, dan lag de schuld aau Echten, waar men den personentrein liet afgaan. Als de dienstreglementen goed worden nageleefd en de Maatschappij beter zorgt voor goed en ge noegzaam personeel, zgn z u 1 k e spoorwegongeluk ken, als op deze lgn schijnen te huis te behooren, onmogelijk. Het geldt hier dus een vrg wat grooter belang dan de zaak der perronkaartjes, abonnementstarieven en dergelijke, waarbij gemak en beurs, maar geen menschenlevens betrokken zijn. De Amsterdammer schrijft omtrent Keizer Wil- helm's bezoek o. a. het volgende De indruk, dien de keizer op het publiek heeft gemaakt is ongetwijfeld gunstig. Zijn optreden heeft zich gekenmerkt door een ingetogenheid en bescheidenheid, die misschien wel de verwachting overtroffen hebben. Keizer Wilhelm trok door de toosten, die hg bij verschillende gelegenheden in zijn Rijk geslagon heeft, als pratend vorst do op merkzaamheid tot zich, en men vermoedt allicht dat hij bij een feestmaal iets zeggen zal, waarover de halve wereld zich verwondert. Geen enkel ken schetsend woord schijnt bij deze gelegenheid over zgn lippen te zijn gekomen. Van zijn toost tot beantwoording van dien der Koningin-Regentes heeft men zelfs den officioelen tekst niet mogen vernemen. Hij heeft zich blgkbaar bepaald tot het uitspreken van een paar beleefdheidsformules- Van de uitdruk king, voorkomende in den toost van de Koningin «Moge hel verblijf uwer Majesteiten in de Neder landen de banden nauwer toehalen, die onze huizen sedert zoo laogeu tijd veroenigeu, en medewerken tot het onderhouden en versterken der betrekkingen tan vriendschap en goede nabuurschap, die steeds tus- schen onze beide volkeren hebben bestaanheeft hij alleen het niet gecursiveerde deel beaulwoord. Waar schijnlijk op deze wijs te kennen willende geven, dat zijn bezoek alleen een beleefdheidsbezoek, was en dus geen enkele politieke beteekenis, zelfs niet de meest voor de hand liggende, daaraan mocht worden toegeschreven. Deze houding was in elk opzicht correct. De Nederlanders, bij monde van een deel der pers, hebben zoo opgeschroefd hun blijdschap ge uit en zoo onbescheiden met hun eerbied, hartelijk heid en vriendschap te koop geloopen, dat er waar lijk aan deze zijde wel een eind mocht komen aan de quasi-opgewondenheid. Het begin van de ver tooning was al erg genoeg. Het paste niet dat de ontvangende stad haar Raad, den vertegenwoordiger der burgerij, uitzond, om den vreemden keizer als een vorst, dien men met onderdanigheid of opge togenheid gelgk een redder inhaalde, te gemoet te varen Wg zullen de zaak laten voor het geen lij is en geweest is, wgy onthouden ons van verdere kritiek, maar de waardigheid was in deze niet aan do zgde van Amsterdam. Daaren tegen in elk opzicht bg den Duitschen gast. Geen enkele aanmerking valt er op dezen te maken. Hg herstelde de fout toen men niet, gelijk het behoord had, Koningin Wilhelmina, maar de Regentes bg hem ja het rijtuig had geplaatst, door bij de aan komst ten paleize in stede van de Regentes Ne- derlauds koninginnetje den arm te biedenhij was hoffelijk onder de taptoe jegens de Regentes bij het Wilhelmus, haar en het gastvrij volk het eeresaluut brengendehij deed, trouwens zeer waardig, zijn ingenomenheid uitkomen met de ontvangst hem be reid on, met of zonder politieke bedoeling, in elk geval zeer juist eerst bij zijn heengaanverrichtte hg een daad, die ons Hollanders Blreelen moesthg legde eigenhandig een krans op De Ruyter's graf. En nu moge men Duitschgezind zijn of niet; dweepen mot de monarchistische opvatting door Wilhelm gehuldigd, of ten zeerste van haar af keerig wezen, men moet den Duitschen Keizer de eer geven, die hem tookomt, hij beeft zich gedurende zgn verblgf alhier betoond te zgn oen man van takt. Een aantal plaatsen in Duitschland hebben eergis teren veel geleden door onwoder met zwaren regen, hagelslag, hier en daar bovendien met hevige wervel winden. Te Crefeld is op het terrein ran een schiet wedstrijd de feesttent met daarbij behooreude opstal len, onder andeien eene tent waarin de prijzen ten toongesteld waren, door den wind weggeslagen, waarbg verscheiden personen zijn gekwetst, terwijl in de stad groote vernieling aan huizen en boomen is aangericht. Tusschen Suchtelen en Vierzen zijn 50 huizen ingewaaid en daarbij vele personen orogeko- raeu of gewond. De sneltrein van Berlijn naar Keu len moest te Brack wedo big ven staan en vervolgeus terugkeeren, doordien het geheele spoor verder op geheel bedekt lag met zand en slijk, hetwelk tenge volge eener wolkbreuk daarheen was aangespoeld. Te Kassei hebben de straten een geruimen tijd een voet hoog ~nder water gestaan en heeft de storm niet alleen daar, maar ook in de omliggende parken en lanen veel verwoesting teweeggebracht. Te Helm- stadt is des namiddags een der passagierstreinen moeten terugkeeren, omdat een gedeelte van den spoorweg was ingestort. In de omstreken van Schöningen is do geheele oogst vernield. Te Ger- veuslebon is de bliksem ingeslagen, met het gevolg dat er eene reeks woningen, stallen en schuren zgu verbrand, waarbij oen geheel huisgezin in de vlam men is oragekomeu. In de omstreken vau Brons wijk zijn ijskegels ter grootte van 26 ii 30, eenige van 45 millimeters middolüjn nedergevallen. Te Flörsheim sloeg de bliksem tijdens do godsdienst oefening in de parochiekerk, waardoor het plafond gescheurd, een zijaltaar vernield en in den hoofdto ren eene groote opening geslagen werd, terwijl de schoolkinderen, die in de kerk bij elkaar zaten, Was zg niet gelukkig geweest, zoolang zij beminde? Was het jaar vol zonneschijn, waarin zij aan de liefde had geloofd, te duur betóald met een geheel leven van wanhoop en van rouw? Wat deed het er too, dat men haar had verraden? Wat boteekende de afvalligheid van den man dien zij had liefgehad? De liefde bleef onvergankelijk. Eene plotselinge opklaring van haren geest zeide Aurette, dat zij zichzolve bedrogen had, «lat zij niet Raoul, den onwaardigen man, had bemind, maar dat zij de liefdb had bemind. Zij had aan dat middelmatige wezen al de glorie, al da heerlijkbeden der liefde zelve toegekend; zij had den afgod voor den god aangezien de afgod lag in het stof, maar de onsterfelijke liefde zweefde over de bouwvallen, op eene hoogte waar niets haar kou bereiken. Haar gansche hart, haar gan- sche wil stegen in een smartelijke verrukking op waarts naar dat aanbiddelijke iets, naar die ideale verschijning, die hare wonde kwam verbinden, door haar, als Psyche, naar een heerlijken hemel op te voeren. Gelijk aan door den bliksem getroffen boomen die, van hunne kroon beroofd, onvergelijkelijk saprijke vruchten geven, zegende zij de goddelijke pijl die haar verscheurd had in de dagen, waarin zij geloofde haar geluk te bezitten. Wordt vervolgd). spreken van groene planten, maar uwo bloemenman den behaagde mij meer, mijn kind. Aurette keerde het hoofd af en prevelde eene ver ontschuldiging, die de dokter niet verstond. Hoe maakt het de serre hernam hij, zonder zich uit bet veld te laten slaan. Niet slecht; de tuinman houdt haar in orde, antwoordde juffrouw Leniel. En gij? Zij vestigde hare schoone bruine oogen op hem, waarin een onrustige vlam flikkerde. Ik houd niet meer van bloemen, zeide zij stroef. Dat is jammer, antwoordde de dokter onbe wogen. En de muziek? O, de muziek.... men kan altijd muziek maken Er is zoo velerlei muziek. Dat is waar! Welnu, speel eens iets, wat gij maar wilt. Zonder zich te laten bidden, zette Aurette zich aan de piano en speelde twee stukken van zeer ver schillenden aardeen preludium van Bach en een schit terend stuk van Rubinstein. Zij had uit een technisch oogpunt merkwaardige vorderingen gemaaktmaar terwijl zij eertijds diep govoel en bezieling in haar spel wist te leggen, bepaalde zij zich thans tot zuiverheid van uitvoering. Ik hield meer van de oude methode, fluisterde de heer Leniel zuchtend zijn vriend in het oor, die naast hem had plaats genomen. Geduld l antwoordde de dokter zachtjes. De genezing kan beproefd worden zij zal lung duren, maar wij zullen slagen, hoop ik. Aurette sloot de piano en kwam weder bij hen zitten. Terwijl zij spraken, luisterde zij zwijgend toe, aan hare onuitwischbare smart denkende, die telkens verlevendigd werd als zij hare vingers over do toetsen van het instrument liet gaan. Eensklaps viel haar blik op de tafel, waar Arinaod en Julia, naast elkander gezeten, photographien van oude schilderijen zaten te bekijken. Zij waren volkomen kalm zg sprakon met elkander zooals men in een salon spreekt, en toch, lang voor dat zij het zeiven bevroedden, had Aurette als door ingeving ontdekt dat zij elkander beminden. Hoe oud is Julia ook weer vroeg zij zichzelve af. Zij zal weldra negentien jaar zijn. Ik meende, dat zij nog een kind was. Zij is door mijn leed ge rijpt, evenwel Hare gansche ziel kwam in opstand. Zij stond op het punt naar hare zuster toe te gaan en haar toe te roepen Bemin niemand, heb nieruand Hef! Maar de dikke, donkere wolk; die haren hemel bedekte, scheurde vaneen en zij zag in de verte een schitterend, verblindend, alles doordringend licht. Voor haar hadden anderen immers bemindna haar zouden anderen beminnenwat beteekende zij te midden van dien oceaan van zielen, die allen door die goddelijke vlam waren ontbrand verdoofd nedervielen en wel spoedig weder bijkwamen, maaf niet zonder brandwonden er zgn afgekomen. De overige aanwezigen, die reeds bij den eersten zwnren donderslag op de vlucht waren gegaan, heb- b.®n g.e.0n let8el b0koraen. Aan den Boven-Moezel zgn vgf mensohen door den bliksem doodgeslagen. Vorstelijke liefdegeschiedenis. Er was eens een Prins, genaamd Ferdinand van Hohenzollern, geboren den 24n Augustus 1865 en Kroonprins van Rouma- nië, verraoedelgk dus eenmaal koning van dit Rijk. Staatslieden en politici hielden zich reeds langen tijd bezig om voor dien jongen luitenant eene vrouw te zoeken men zocht in alle koninklijke familiën naar eene prinses, waardig om eenmaal tot Koningin te wor den verheven men sprak van Prinses Clémentine van België, men sprak van de Prinses Marie van Idenburg, kleindochter van Koningin Victoria en nicht van den Czaar van Rusland. Maar nu heeft die Kroonprins eene tante, Ko ningin en dichteres, die onder den naam ran Carmen Sylva vele schoone verzen heeft geschreven. En de lievelings-paleisdame der Koningin is zelf eeue dichteres, blond en smachtend, geboren in 1863 en genaamd Helena Vacaresco. Terwijl nu de Staatslieden zochten naar een prinses van koninklijken of keizerlijken bloede of naar eene aartshertogin, verklaarde Prins Ferdinand zijne liefde aan do jonge dichteres. Carmen Sylva was overgeluk kig en wat al verzen die roman heeft doen schrijven, weet Ferdinand alleen. Het was nu zoover gekomen, dat de Kroonprins officieel zyne aanvraag wilde gaan doen. Koning Karei van Bouinanië had zich dan ook reeds met don minis ter-president er over onderhonden, aan de Kamer de goedkeuring van dit huwelijk te vragen. Aarzeling des ministersZeker, een huwelijk met eene geboren Boumaansche zou veel genoegen verwek ken. Maar nu bracht hij in dat de groote adelijke families van Boumanië, de Stirbey's, Ghika's, Bibes- co s, Cautubueena's, Stourdza's enz., dien ook dochters hebben, het met loede oogen zouden aanzien dat eene eenvoudige Vacaresco eeus koningin zou worden. Helena Vacaresco echter geeft den moed niet op en hoopt Carmen Sylva op te volgen, niet alleen als dichteres, maar ook als koningin. Men heeft zich tot prins Ferdinand's vader gewend, maar deze antwoordde, dat zijn zoon Roumaan was geworden en hij Duit9chor was, en hij dus niets meer te maken had met de zaken vau zijnen zoon. Men heeft zioh tot koning Karei gewend, maar deze houdt te veel van do Koningin om here plannen tegen to werken. Ten slotte wendde men zich tot den Kroonprins die nog het meeste «verstand" aan den dag legde- hg beloofde op rois te gaan en te trachten zijno ge liefde te vergeten. 6 Te Weeneu is, of houdt men zich omtrent dit alles ongeloovig. I*,* Ondertrouwd J. Dg S N O O, Arts 'JOHANNA STRAVER. Heden overleed te Roelofarendsveen niijn geliefde Broeder, de ZeerEerw. Heer HENRI- OUS SGHLüTER, in leven R K. Pr. en Pas toor aldaar. Wed. A. QUANT—Schi,tam. 3 Juli 189], 's JageyjjKte consnlteeren en te ontbieden. angee®p^^li>f welke in het vleesch of in de hoogte groeien, zonder pjjn. Groote OPRUIMING Afdeeling ALPEN—OÜDSHOORN—AARLANDERVEEN. INSCHRIJVINGEN tot deelname worden dagelijks aangenomen en inlichtingen gaarne verstrekt. Aan deze Tentoonstelling is eene ZO- De Secretaris TE HIJ verbonden. Loten alom verkrijg- J, L. KOUWENAAR baar a 0-50 het lot en voor Gouda bij te Al/en l. z. den Boekhandelaar J. de VEN. Als eerste prjjs zal worden aangekocht een Utrechtsch Wagentje met Paard en Tuig. De ondergeteekende bericht bij deze dat hjj het van den Heer J. H. JANSEN heeft overge nomen en beveelt zich beleefd aan, daar hij zal zorg dragen voor eene nette en prompte bediening. Tevens beveelt hij zijne Bovenzalen zeer aan tot het houden van VERKOOPINGEN, VER GADERINGEN, PARTIJEN, BRUILOFTEN enz. Uw Dw. Dienaar, BARCELONA BRANDEWIJN per ti. 1.50 FRANSCHE per fl. 1.20 p. Lit. 1.50 INL. BRANDEWIJN per fl. 0.80 p. Lit. 0.90 2 fl. 0.70 p. Lit. 0.80 bfl OPRUIMING verkrijgbaar bjj Gouwe, 2dü huis van af de Keizerstraat. Gevraagd eene Juffrouw, grondig bekend met het maken van DAMES-COSTUMES en genegen op een druk atelier werkzaam te zijn Brieven met opgaaf waar en hoe lang in 't vak werkzaam. H. REVERMANN, Delft. Confectie-magazijn. Het OPENBAAR EXAMEN aan het einde van het Schooljaar 1890--1891 wordt gehouden 10 en 11 JULI e. k., dea morgens 812 en des namiddags 1—3'/, uur, doch den 11 Jen tot 4 uren, daar het examen in de gymnastiek op dien Zaterdag plaats heeft 's nam. 3—4 in het Stedelijk locaal. De Directeur Gouda1 Juli 1891. G li O O T E

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2