GENEVER CHEMISES, PANTALONSNACHTPONNEN, A TWEEDAASSCEE TENTOONSTELLING IDHEMISDHEWASSDHEEIJ,ST00MEUNSTVEE7EEIJ ADVERTENTIËN. Geconfectioneerde Ondergoederen FLANELLENCOESETLIJFJESKOEEEN, SCHENK Zit. Hollandsere Maatschappij van Landbouw, DORDHECHTSCHE JANSEN HEKZOGENRATH, 62, Kal verstraat 62 van Gebrs- SNEL, Amsterdam. NIGHTCAP. Nachtjakken, Négligés etc. Sloopen met g-e"bord.-CL-CLrd.e letter. NACHTHEMDEN en OVERHEMDEN STIrascLSL lv£. MOL, Korte Tiendevveg te GOUDA, Merk.: M. PEETERS Jz. voor DAMES en MEISJES, als: voor Heeren en Jongens. OP 1 EN 3 SÊPTEMBER 1891, vau Paarden. Rundvee, Schapen, Varkens, Pluimgedierte, Zuivelproductenen Werktuigen ten dienste van veeteelt en zuivelbereiding, benevens Rijtuigen, Zadelma- keffartikelen, Bloemen, Heesters, Boomen en Vruchten. INSCHRIJVINGEN tot deelname worden dageljjks aangenomen en inlichtingen gaarne verstrekt. Namens het Bestuur van het Tentoonstellings-Comité: Aan deze Tentoonstelling is eene LO- De Secretaris, Eenig Depót te ROTTERDAMHoogstraat 346. Eenig Depót te 's HAGELange Pooten 16. Eenig Depót te GOUDADubbele Buurt 4. gemeente gesubsidieerde bijz. scholen, 280 overige bijz. scholentotaal 718. In 1889 waren er in dit gewest 26 gemeenten, waar geen schoolgeldheffing plaatst vond, 4 gemeen ten waar alleen schoolgeld werd geheven voor kinderen uit naburige gemeenten, en 3, waar alleen school geld werd gevorderd voor het onderwijs iff de vakken van het zoogenaamd uitgebreid lager onderwijs. Van eene enkele gemeente is nog de schoolgeld heffing hangende, in alle andere kwam die heffing tot stand. Er waren 12 gemeenten, waarvan de Raad vooraf verzocht om, met toepassing van de derde zinsnede van art. 46, van de heffing van schoolgeld te mogen worden vrijgesteld. Op alle vragen volgde eene af wijzende beschikking. De aanvrage werd in de meeste gevallen gemotiveerd, dat in de gemeente geen bijzondere school aanwezig was en het was gebleken, dat schoolgeldheffing in die gemeente het school verzuim bevorderde. De afwijzende beschikking overwoog in die gevallen, dat de gronden, waarop het verzoek rust, niet kunnen worden beschouwd als zoodanige bijzondere omstandigheden, welke ▼in stelling van de verplichting; in het eerste lid van art. 46 dei1 wet opgelegd, zouden billijken, te mpider daar dat wetsartikel aan de gemeenten rrybeid laat tot evenredige schoolgeldheffing. In verschillende gemeenten kwam eene evenredige schoolgeldheffing tot stand. Eene bedenking, die tegen verschillende zoodanige •heffingsbesluiten bij Ged. Staten rees, was, dat de verordening niet voldoende aanwees, wie in elk der verschillende categorieën zouden vallen. Ged. Staten meenen, dat het heffingsbesl\ut de voorschriften moet bevatten, naar welke het kohier zal worden opgemaakt. De minister deelde dit bezwaar. /.Er behoort" aldus schreef de minister by missive van II Augustus 1890, «een zekere maatstaf te worden aange nomen, volgens welken de schoolgeldverplichtingen naar het vermogen zullen worden geclassificeerd, en voor elke klasse van het kohier dient een bepaald bedrag als schoolgeld te worden vastgesteld." De toepassing der drankwet gaf aanleiding tot de volgende meaedeelingen, gerangschikt naar de volgende der desbetreffende wetsartikelen. Krachtens art. 2 al. 3 der wet werden aan verschillende ge meentebesturen door Ged. Staten in 1890 dertig machtigingen verleend tot het uitreiken van ver gunning en tot den verkoop van sterken drank in het klein boven het maximum. Tien dezer betroffen localiteiten waarvoor reeds vergunning bestond, doch welke door verbouwing werden vergroot. Negenmaal verleenden zij machtiging, omdat het uitreiken der vergunning boven het maximum tengevolge zou hfbben, dat van twee andere localiteiten de verguè- aing zou vervallen. Het getal der inrichtingen, waar krachteus ver gunning sterke drank in het klein wordt verkocht, bedroeg op het einde van 18904303 en van 1889 4344. Het bedrag van het vergunningsrecht was in 1890 208.942.40»/, en in 1889 200.9 J 7.62»/,. De bladen bevatten uitvoerige telegrammen over de eergisteren in de gevangenis Sing-Sing" plaats gehad hebbende executie der vier amerikaansche moordenaars door raiddel van electriciteit. Het toe stel, dat daarvoor gebezigd werd, was hetzelfde als waarmede in 1890 Kemmler ter dood is gebracht. De veroordeelden zaten vastgebonden op den stoel. Op een afgesproken teeken werd de electrische stroom aangebracht tegen het achterhoofd en de kuiten. Terwyl bij de executie van Kemmler de sterkte van den stroom slechts 760 volts bedroeg, was zij nu op 2000 volts gebracht. Een den dag te voren op een paard genomen proef had den onmuldellyken dood van dit dier ton gevolge, en bg de executie zelve stierven de slachtoffers eveneens onmiddellijk. Na afloop zeide de met het toezicht belaste commissaris, dr. Rokwell, dat «alles bewonderenswaardig snel on kalm in het werk was gegaan. Van een worsteling geen spoor, evenmin van eonig ander walgingwek- keud verschijnsel. Op het oogenblik waarop de stroom het lichaam der veroordeelden inging ondervonden zij een scherpe convulsie, die niet langer duurde dan ten hoogste oen kwart-seconde. Zy waren onmiddel lijk lijken." In Recht voor Allen las men dezer dagen de vol gende advertentie «Daar mijn eer tot nu toe ongekrenkt is gebleven, volgens het bestuur van het Friesch Comité der Volks partij, hoop en verwacht ik dat men die niet zal kronken door mij Donderdag te stemmen. «F. Dombla Nieuwenhuis. «Den Haag, 7 Juli 1891." Gisteren middag liep een hond snuffelende in den winkel van den vleeschhouwer in de Papestraat te 's-Hage. Een knecht greep een mes en stak het arme dier het wapen tot het heft toe iu het lyf. De hond liep nog een paar pas en viel voor de voeten van den eigenaar, die het dier stond te roepen, dood neder. Door de politie werd tegen den dader, die door zijne barbaarsche daad de algemeene Verontwaardiging van het publiek had opgewekt, proces-verbaal opgemaakt (Vod.) Het blijkt nu, dat de hoer W. H. Gladstone, de oudste zoon van den leider der liberale oppositie, niet is overleden asn de gevolgen van ae opera tie, welke hy heeft ondergaan. De operatie zou geschieden in het achterhoofd, tot verwijdering van een abces, dat zich daar bevond, maar nauwe lijks hadden de geneesheeren het abces blootgelegd, of zy zagen dat de operatie te gevaarlyk zou wezen, wegens de nabyheid der hersenen. Zij besloten toen hun voornemen te laten varen, maar inmiddels was de patient, die aan een hartkwaal leed, reeds gestorven ten gevolge van de chloroform, welke hem was toe gediend. Het stoffelijk overschot van Gladstone's zoon is te Ha warden ter aarde besteld. Merrouw Spurgeon, wier echtgenoot, de bekendo Londensche predikant, zooals men weet, gevaarlyk ziek is, outving het volgende telegram van generaal Booth«Vierduizend officieren van het Leger des Heils, in de «Congresehal," Clapton, vergaderd, ver zekeren u van hunne hartelijke deelneming en vor eenigen zich in gebed voor het herstel van mr. Spur geon." Mevr. Spurgeon dankte hem in een antwoord, en meldde daarbij, dat de toestand nog zeer zorg wekkend is. Men kan eerlang een adres-beweging onder het spoorweg-personeel verwachten. Door het geheele land zullen openbare vergaderingen worden uitgeschreven, waarin de eisohen van dat personeel uiteengezet zullen worden, teneinde zich daardoor by een eventueele werkstaking van den steun van het publiek te verze keren. Vermoedelyk zullen daarvoor optreden de boeren dr. Bruinsma te Leeuwarden, Groningen, Meppel en ZwolleJ. Stoffel te Zutphen, Deventer, Arnhem, Den Bosch of MaastrichtA. H. Gerhard to Haar lem, Utrecht, Zaandam of Den Helder; F. Doroela Nieuwenhuis te Amstordam, 's Gravenhage en Rot terdam, en D. De Clerq te Leiden, Gouda, Breda en Middelburg. Men schrijft uit do Betuwe Naar 't zich laat aanzien, zal het mei kersen-seizoen spoedig zijn afgeloopen. Reeds in het laatst der vorige en het begin dezer u eek kwamen zy bedorven in En geland aan, zoodat zy ter markt niets opbrachten, waardoor hier te lande eene groote daling in de prijzen volgde, zeer ten nadeale van de pachters der boom gaarden, die een hoogen prijs op den boom moesten betalon. De verzending naar Engeland is ook reeds geheel geëindigd, wat andero jaren gewoonlijk eerst 14 dagen later geschiedt. Derzer dagey wordt met de verzending van zwarte kersen naar Engeland een aanvang gemaakt, evenals met die van zwarte en roode bessen. Deze zullen een goed beschot opleveren. De Suikorbieteu zijn in den laatsten tijd goed ge groeid, vooral in Over-Betuwe, waar dit jaar ca. 300 hektoren met dit gewas zijn beteeld, hoofdzakelijk door de slechte resultaten, in do laatste jaren met de tabak verkregen. Als bet weder zoo voortgaat als het thans is, kan men een goeden oogst van de bie ten verwachten. Dezer dagen had op de Zuid er begraafplaats te Groningen de begrafenis plaats van de dienstbode Jantje Vorster dezer dagen in den ouderdom van 86 jaren overleden. De heer mr. A. J. W. van Rooijen, kantonrechter te 's-Gravonhage, sprak by haar graf het volgende: Het voegt ons da nagedachtenis te eeren van hen, die gedurende hun leven door yverige plichtsvervul ling, door nauwgezette behartiging der aan hunne zorg toevertrouwde belangen zich hebben onderschei den. Het is mij dan ook een aangename plicht, bij dit geopend graf een woord van dankbare herinne ring, van oprechte hulde te brengen aan Jantje Vor ster, wier stoffelyk overschot wy op dit oogenblik aao de aarde toevertrouwen. In 1818 is zy by mijne grootmoeder in dienst getreden en tot aan No vember van het vorigo jaar beeft zij myn fami lie onafgebroken gediend. Steeds heeft zich doen kennen door eene uitstekende plichtsbetrachting, door eene liefdevolle toewijding, zoodat zij door de geheele familie niet als eou vreemde en dienstbare, maar als eene oude vriendin, als een harer medele den werd beschouwd en behandeld. Haar leven kan ons allen ten voorbeeld strekken. De herinnering aan haar kar. voor ieder onzer een prikkel te meef zijn, om steeds nauwgezet de grootere en kleinere plichten te vervullen, die op ons rusten. De lof van een welbesteed loven te hebben geleid, is de schoon ste eerekroon, die een meosch zich op aarde kan verwerven. Die eertkroon heeft Jantje Vorster zeker ten volle verdiend. Hare asch ruste iu vrede (P. O. Ct.) De avond is aangebroken. De jonggehuwden heb ben den ruiker van Aurette gevonden in het ruime salon van hunne woning. De geur van de leliën en de qiyrte stijgt op naar de hooge gebeeldhouwde tol- deriug, en spreekt van Aurette tot hen die haal* lief hebben. De vader en de oudste dochter zijn alleen naar het Nestje teruggekeerd, ernstig, maar niet droefgeestig. Met de zekerheid van Julia's geluk vermengt zich eene andere gedachte, minder verheven, maar zeer vertroostendal hunne vrienden zijn op het feest verschenende sympathie en de achting van de gan- sche stad .hebben de echtgeuooten naar het altaar vergezeld. Wie denkt nog aan Sidonie? Wie her innert zich, dat zij bestaat? Aurette knielt naast haren vader neder, vouwt de handen en zegt met zachte stem Vader, ter Jiefde van Julia, roep uw zoon terug! De heer Leniel neemt de beide naar hem uitge strekte handen in de zijne. Mijn kind, zegt hij, laten wij het herstellende werk van den tijd niet ongedaan maken: die vrouw is vergeten, wensch haar niet terug, zij zou ons slecht3 schande en verdriet aanbrengen. Aurette buigt het hoofd. Haar vader heeft gelijk, sq weet het. Zij ku-t de bleeke wangen van haren vader, zet zich aan de piano en speelt voor hem zyne geliefkoosde stukken, om hem een rustigen en terkwikkenden slaap to verschaffen. Daarop, als hy is ingeslapen, opent zij het venster en ziet naar de sterren. Zij doen haar thans niet meer weenen. I)e sterren zijn hare vrienden, die haar vreedzaam haar werk vau eendracht en zegening zien verrichten. Aurette is gelukkig, zij verheugt zich in het geluk van ande reu en vooral in wat zij hun heeft gegeven. De zorgen, de nachtwaken, de smart, hebben op haar eene heilzame uitwerking gedaan de wonde harer ziel is genezen wellicht zjju zij nog schrijden, indien het een of andere toeval haar ir. de tegenwoordigheid bracht van den man, dien zij zoo teeder, zoo harts tochtelijk, zoo nutteloos heeft bemind Zij verkeeren in geheel verschillende kringen, hoe zou zij hem kunnen ontmoeten Aurette denkt aan hetgeen zij zou geleden hebben, indien zij haren droom tot het einde toe had afge droomd, indien zij met Raoul Bertholon was ge huwd en daarna de armoede van dat hart bad opge merkt, de nietigheid van dat verstand, en, in eene opwelling van dankbaarheid, zegent zij het lot dat haar die smart, die vernedering heeft bespaard Ohet is honderd maal beter te leven tan n^tte van anderen, zichzelve vergetende, dan voor het leven geketend te zijn aan een ouden afgod, die in puin valt, en elk oogenblik getroffen, gekneusd te worden door de brokken die loslaten en op het hart vallen XVI. Den volgenden winter teekenden Aurette en haar vader, evenals de jeugdige Deblay's, in op do concerten van Bordier, ten einde goede, wel uitgevoerde instru mentale muziek te hooren. Iedereen die belang stelt in syraphonie-muziek weet, dat Angers de eenige stad is in Frankrijk, waar sedert vijftien jaren een gezelschap zich heeft weten staande te houden, dat gedurende zes maanden van het jaar eiken Zondag eene uitvoering geeft, waarop de namen der grootste overleden meesters schitteren, naast die van de nieuwere school, die waardig zijn de aandacht te trekken. Op een Zondag in December had Aurette, die zich iets verlaat had door een bezoek aan eene zieke vriendin, haren vader verzocht niet op haar te wachten, maar alleen naar bet concert te gaan, waar zij zich later bij hem zou vervoegen. De heer Leniel, een groot bewonderaar van do Zevende symphonie, die hot programma opende, had er in toegestemd en zond, zoodra hij was aangekomen, het rijtuig naar zijne dochter terug, opdat zij spoedig bij hem zou kunnen zijn. Aurette stapte voor het Cirque uit haren coupé; het concert was reeds aangevangeneen motregen had de nieuwsgierigen verjaagd; alleen een volhardend verkooper van programma's stond nog aan de deur. Twee of drie achterblijvers gingen haastig door de vestibulemejuffrouw Leniel gaf eenige orders aan haren koetsier en wendde zich naar den ingang. Wordt vervolgd). By eene familie te Gorinchem gebeurde de vorige week, op een avond, het volgende: De dienstmeid, die dien avond zou uitgaan, werd daarin verhinderd, doordat de familie, bij wie zij diende, uit moest en zy alzoo verzocht werd om thuis te blijven. Haar minnaar, een militair, die op het fort Vuren gede tacheerd is en zich al verheugde om met zijn dulcinea in het plantsoen of de lanen om de stad rond te zwerven, werd niet weinig teleurgesteld toen hem de mare in de ooren klonkIk kau niet mee, myn volk is uit. Wat te doen P De militair, aan disci pline gewoon, begreep, dat zij haar fort niet mocht verlaten, waarvan zij op het oogenblik kommandant was en stelde haar voor om mede op die versterking te passen. Ze zaten dan ook recht gezellig bijeen, toen eensklaps een overrompeling plaats greep. De vijand had te vroog het fort bezet. Men had hem nog niet verwacht. Groote ontsteltenis. De zoon van Mars werd met allen spoed in een kast gestopt. Daar het intusschen donker was geworden en een der be woonsters van hethuislicht wilde ontsteken, gingze naar die kast waarin de gasmeter geplaatst was. Hoe groot was echter haar schrik toen in plaats van den sleutel der gaskraan zij eeu militairen broek te pakken kreeg. Fluks sprong onze landsverdediger uit de kast en de trappen af, zeer tot grooten schrik van de buren die te hulp waren geroepen. Dat dn meid niet pret tig haar slaapstede opzocht is na te gaan, doch even goed is het te begrijpen, dat het niet aangenaam is, vooral niet voor dames, wanneer men eeu kast opon- doet, waarin militairen geborgen zijn. Getrouwd J. F. HERMAN be GROOT en A. M. OVEREIJNDER, die, ook namens wederzjjdsche betrekkingen hunnen barteljjken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling voor en bjj hun Huweljjk ondervonden. Gouda, 10 Juli 1891. Heden overleed ons geliefd Dochtertje JOHANNA HUBERTA, in den ouderdom van bjjua 9 jaar. H. TAMSE. W. H. TAMSE- Gkavesteijn. Gouda, 11 Juli 1891. TRADE «ARK Verkrijgbaar te Gouda bij: G. H.LAKERVELD, Gouwe. P.v. OUDSHOORN, Kleiweg. C. v. VLIET, Markt. Mej. J. H. MENGE-van Dam. Te A If en bjj: ,M. van NAGTEGAAL J. KOOLE. Bodegraven bjjM. BAARS. Boekoop bjj Oudtlworn bjjM. TOM. Oudewater W. VERHOOREN. SchoonhovenD. de JONG, A. 0. FIJN van DRAADT Wed. F. G. VERDONK. Probeert s. v. p.: SOUCHON-THEE No. 3 a f 1.25 per kilo. PüIKË"büDE SCHIEDAMMER SCHIEDAM Verkrijgbaar bij NB. Als bewijs van echtheid is cachet en kurk steeds voor zien van den naam der Firma P. HOPPE. in alle opvolgende grootten. Kwaliteit en afwerking der goederen gegarandeerd. Afdeeling ALFEN-OUDSHOORN-AARLANDERVEEN. TERIJ verbonden. Loten alom verkrjjg- J, L. KOUWENAAR, baar a 0.50 bet lot en voor Gouda bij te Al/en l. z. den Boekbandelaar .1. de VEN. Als eerste prijs zal worden aangèkocbteen Utrechtsch Wagentje met Paard en Tuig. berichten hiermede dat GOEDEREN voor te VERVEN of UIT TE STOOMEN worden aangenomen door de alwaar Prijscourant en Staalkaart ter inzage liggen. Waarsckwiig. Wie eene Singer Naaimachine wensebt te koopen, koope uitsluitend een Depót van de Singer Maatschappij want er worden vaak ook namaaksels en wel zelfs vrjj brutaal onder de benaming van «echte, verbeterde Singeraangeboden en bet is te begrijpen, dat zolke namaaksels van weinig waarde kannen zijn, anders zonden de fabrikanten en verkoopers er van niet trachten deze namaaksels bedriegelijk als echte Singer Machines te verkoopen, maar ze onder den waren naam van den fabrikant aan bieden. De Singer Maatschappij, gevestigd te New-York, oudste en grootste Naaima- chinefabriek der wereld, heeft de zaak overgenomen van wijlen J, M. SINGERde uitvinder van de naar hem genoemde Singermachine, en «ij alleen heeft dns het recht hare verbeterde Naaimachines techte verbeterde Singerte noemen. De Singer Maatschappij heeft te AMSTERDAM slechts één depót en wel

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2