Bultenlandscb Overzicht. VEESLAG t ten nadeele van da lijn Amersfoort Hilversum Amsterdam komen, omdat bg de samenstooting der tarieven, de Hollandsohe IJzeren Spoorwegmaatschap pij natuurlijk om haar deel zou komen en de reis via Hilversum dus veel duurder wordt dan via Utrecht. (U. D.) Het onderstaande adres is verzonden aan de Ned. spoorwegbesturen „De ondergeteekenden, allen behoorende tot het personeel uwer maatschappij, overtuigd zijnde dat onze toestand dringend verbetering behoeft; dat de vergoeding, welke wij ontvangen, niet in evenredig heid is tot de door ons geleverde diensten; overtuigd zgnde, dat de diensttijd, die men vordert, ondragelijk lang is, waaronder het hniselgk leven, de gezondheid, het zedelijk bestaan van het personeel noodwendig moeten lijden; overtuigd zijnde, dat door eenige welwillende tege moetkoming uwerzijds veel grieven weggenomen zonden kunnen worden, de toestand van het geheele personeel daardoor zou verbeteren, zonder dat het daaruit voortvloeiende nadeel buitengewoon groot zou zijn, geven met gepasteu eerbied het volgende in overweging: 1. De boeten en loonsinhoudingen geheel te willen afschaffen, kunnende bij hooge noodzakelijkheid van andere middelen (zie sub. 2) gebruik gemaakt worden. 2. Het invoeren van een regelmatig werkend participatie-stelsel, of aandeel in de winst, berekend volgens den werkelijken tijd, dien het personeel in dienst was, hetgeen ons inziens een spoorslag zal zgn om door zuinig beheer en grooteren dienstijver de belangen der maatschappij te behartigen, omdat deze dan hand aan hand zullen gaan met die van het personeel. (Bjj groote nalatigheid of vernieling van goederen der maatschappij is geheele of gedeeltelijke inhouding van het voordeel gewettigd). 3. Algemeene loonsverhoogingvoor de loonen benoden 1000 tot een bedrag, gelijkstaande met $0 pet., voor boven 1000 tot 1500 met 10 pet. geheel vrij van inhouding voor fondsen, enz. onder dien verstande, dat voor hen, die binnen de laatste twee jaar promotie maakten, de nieuwe verhooging gevoegd worde bij de vroegere, vormende dit totaal de 20, resp. 10 pet. 4. Invoering van een arbeidsdag van 12 uur voor het geheele porsoneel (bij dag) en van 10 uur bij nacht. 5. Beperking van den tjjd voorliet zoogenaamd „stilliggen', verbeterde inrichting der wacbtlocalen voor het personeel, overal waar dat noodig blijkt. 6. Vaststelling van minstens één vrijen dag per week voor het geheele personeel. Beperking nan den Zondagsdienst, algeheele opheffing van het goederen vervoer op Zondag en van den personendienst, voor zoover de bolangen van het publiek daarbij geen schade ondervinden. Ten slotte spreken wij de wenschelijkheid uit, om, ter verkrijging van een hoog noodige lotsverbetering voor het geheele personeel, de meest gewaardeerde medewerking uwerzijds te mogen ondervinden, waarop wij gaarne eene maand na het ontvangen dezes bij uwe directie een gunstig antwoord zouden te gemoet zien. Het congres voor vrouwen-arbeid en vrouwen- instellingen te Parijs heeft zich tot den Conseil Su périeur des Beaux Arts gewend met het verzoek om ook vrouwentoe te laten in eene bepaalde klasse van de school der schoone kunsten, waar zij dezelfde op leiding zauden ontvangen als mannen en dus ook zou den kunnen mededingen bij alle gelegenheden, waarbij de Prix de Bome het einddoel is. De oommissie, aan welker oordeel bedoelde raad deze vraag onder wierp, bestond uit de heeren Spuller, graaf Delaborde, Alexander Dumas, Paul Dubois, Comte Flameng, Tetreau en Lonvrier de Lajolais. Zij had te onder zoeken of het raadzaam ware, vrouwen tot de hoogere klasse der kunstschool toe te laten, en in de tweede plaats, zoo ja, of het dan mogelijk ware, dat onder- wijs op dezelfde plaats en onder gelgke omstandig heden te geven als bg mannen geaohiedde. De gevoelens der heeren waren zeer verdeeld. De heer Tetreau voerde als bewijsgrond aan het voor beeld van Engeland, Amerika, Duitschland, en in het bijzonder de daaromtrent bestaande regeling in het South Kensington Museum, te Londen. Graaf Dela borde stelde voor, dat de raad het verzoek zou toe staan, met uitzondering van het onderdeel betreffende den Prix de Borne. Alexander Dumas vond het, wel is waar, niet meer dan billijk aan vrouwen dezelfde voorrechten te schenken als aan mannen, maar achtte het toch noodzakelijk bjj het vaststellen der nadere regeling goede rekening te houden met het verschil in karakter, temperament en gewoonten der Fransche vrouw, vergeleken met de Engelsche en Amerikaan- sche; hij geloofde niet, dat het op den duur moge lijk zou zjjn op de kunstschool meisjes op te nemen tegelijk met jongelingen, tot dusverre gewoon aan zulk eene mate van vrijheid in levenswijze, dat hun gezolschap voor vrouwen niet deugde. De conclusie der commissie werd dat vrouwen en meisjes dezelfde rechten zouden hebben als mannen en gelijke aanspraak op staatshulp, doch dat vol strekt onmogelijk zou zijn, het gevraagde onderwijs te geven aan de school der schoone kunsten. De Conseil Supérieur, welke dit rapport, onder voorzit terschap van Minister Bourgeois, nauwgezet over woog, verklaarde ten slotte dat „bij den bestaanden toestand der moderne samenleving de Staat, aan vrouwen de artistieke opleiding niet mocht weigeren, welke hjj aan mannen schonk, maar dat het onmogelijk was, die opleiding te geven in de lokalen der school voor schoone kunsten.' Eenige leerlingen der technische school van Sir Edmond Hay Currie, te Folkestone, hebben eene poging gedaan om het kanaal met twee roeivaar tuigen over te steken. Slechts een dier vaartuigen kwam veilig aan zijne bestemmingsplaats. Het waren vierriemssloepen, bemand door knanen van gemiddeld 16 jaar, en voor mogelijke ongevaltn werd de tocht meegemaakt door eene stoombarkas, waarop zich 8ir Edmond Currie en een ervaren loodt bevonden. Eerst ging alles vrij goed, want er was weinig wind en kalm water, doch vijf mijlen buitengaats stak de wind op en werd de zee lastig. Bjj het Varnelichtschip, midden in het kanaal, waar dit ondieper is, had men veel brekers te ontwijken en werden eenige 'angstige minuten doorgebracht. Een der booten werd vol geslagen en de stoombarkas had wel een half uur werk met het redden der bemanning, die veel had uit te staan. De roeiers der andere boot, welke er in slaagde door de brekers te komen, waren blijde, de Fransche kust te zien, waar het tij de boot naar Kaap Grisnez voerde. Vandaar rooide men langs de kust naar Boulogne, waar men om halfdrie in de haven aankwam, na 's morgens te halfzeven te zjjn vertrokken. Onderweg hadden een paar roeiers last van kramp en allen leden zeer door koudede last om deze roeipartij van acht uren nog- eens over te doen ia ook bij hen zeer gering. Verleden week kwam te Memel, bg een winkelier in uurwerken, een voorname Bussische dame binnen, die een wekkerklokje wilde koopen. De winkelier toonde de dame verschoidene wekkers, dure en goedkoopede bezoekster koos het goedkoopste wek kertje uit en dong nog veel op den prijs af. Na veel loven en bieddk kreeg de dame werkelijk het uur werk voor den^oor baar geboden prijs. De winke lier vroeg haar, met een zonderling lachje of zjj over de grenzen moest en hoe laat ze aan de grens zou zijn. Het antwoord luidde„Precies om drie uur.' De winkelier zette daarna schijnbaar het wekkertje gelijk. Tegen drie uur was de Bussin ook werkelijk aan de grenzen en ging het grenskantoor binnen. De vraag van den commies of zij ook iets bjj zich had dat aan belasting was onderworpen, werd ontkennend beantwoord. Nauwelijks had zjj dit gezegd of men hoorde een wekker met groot geraas afloopen. De commiezen zagen elkaar voelbeteekeuend aan en door- zochteu daarna het handkoffertje van de dame. Hier vonden zjj den wekker in een kussentje ingenaaid. Zooals men raden kan, had de winkelier, uit wraak dat de Bussin zoo afgedongen had, den wekker zoo gezet, dat hjj te drie unr zou afloopen. Hut uurwerk werk niet alleen verbeurd verklaard, maar de dame moest dertigmaal de waarde als boete betalen. De volgende berekeningen'rijn gemaakt aangaande de snelheid, waarmede men zich op een rijwiel kan voortbewegen. Wanneer iemand, op een tweewieler gezeten, eene snelheid van 12 kilometer per uur be reikt, dan heeft hjj ongeveer evenveel kracht moeten aanwenden, alsof hjj te voet ware gegaan. Wel is waar heeft hjj het gewicht van zijn eigen lichaam niet te dragen, maar inplaats daarvan wel het rijwiel te sleepen, dat ongeveer 16 kilo weegt, en de wrij ving met den weg to overwinnen. Eene snelheid van 18 kilometers vordert dezelfde inspanning als de looppasdie van 24 kilometers echter kan beschouwd worden als de grootste practiseh bereikbare snelheid, snelheden van 30 tot 35 kilometers behooren tot de kunststukken. Eene hoofdoorzaak der bruikbaarheid van den tweewieler ligt in het betrekkelijk gering* wicht, doch vooral daarin, dat zijne wielen slechts éen spoor in den weg trekken, terwjjl do driewieler Cr drie trekt, dus driemaal zooveel weerstand te overwinnen heeft. De tweewieler is echter gevaar lijker, daar de onbeduidendste hindernis, b. v. een steen, een geduchten val in de voorwaaksche richting tengevolge kan hebben. Een meer dan duizend jarige eik, welks holle, ver molmde stam om een der steenblokked van het tweede der hunebedden te Bolde heengegroeid was, ligt sedert verleden week door den storm geveld. Blijkens een modedeeling in de A»»er Ct„ verliest het oude landschap Drenthe in dien eik een waardig getuige van zijn geschiedenis. Te Bolde toch verga derden eeuwen lang (oorspronkelijk in de open lucht, bestelling te volgen van hare liefde, die lang geleden gestorven waszij betreurde haar als eene zeer oude zaak, eene honderd jaren onde herinneringzij ge voelde voor haar de melancholie, die bij ons wordt opgewekt door het lijden van anderen in boeken, die wij vele jaror. geleden gelezen - hebben en bij toeval herlezen. Het was geene smart meer,, het was zelfs geene droefgeestigheid, bet nas eene voorbijgaande verdonkering, zooals plaats heeft als op een September- ochtend een wolk voorbijzie zon trekt, waarvan men do schaduw over het «.El ziet glijden. Het allegretto wa^eëindigd, de toejuichingen barstten losAurette zag om zich heen. Links van haar zat haar vaderrechts Julia eH Armand. Zij zat welverwarmd, in een donzig nest van liefde. Het lakendat den arm van haren vader be dekte, het fluweel van den mantel harer zuster gaven haar den indruk van gemeenzame en liefelijke dingen, die haar dierbaar waren. Eene vraag, die Julia zachtjes tot haar richtte, verhoogde nog dien indruk» van welbehagen en eensklaps, als bij tegenstelling, volgde zij in gedachte den armen man, die daar henen ging in den fijnen kouden fegen, naar een onherberg zaam tehuis, waar hij nooit rust of vreugde zou kun nen vinden. (Eene zucht, eene onwillekeurige bewe ging, om den ijzigen atmosfeer van buiten van zich af te sehudden, vergezelden hare overdenkingen. Ben je koud? vroeg Julia. Het is afschuwelijk weder, niet waar? Waarlijk, afschuwelijk, antwoordde juffrouw Leniel. Maar hier is het goed. XVII. De kamer van Sidonie was geheel gehangen inet Chineesche matten, die in Europa weinig bekend zijn. De vensters waren voorzien van gordijnen' van fijn mousseline,* ook wit; alles was wit eitfj^linii voor het oog, ofschoon de hitte drukkend ei/ verstik kend was. Op een rustbed uitgestrekt, lag Sidonie te hijgon onder den invloed van een hevige koorts; Charles was naast haar gezeten en zag haar met innig medelijden strijden tegen den onbarmhartigen vijand. Zie mij niet zoo aanriep zij ongeduldig, toen zij na e§» korten slaap de oogen opsloeg. Het is niet noodig, dat gij mij zoo aanziet om te weten dat ik ga sterven. Sidoniezeide Charles bedgoefd, bijna beleedigd. Het is immers zeker dat ik ga stervenwelnu, laat mij ten minste rustig sterven! Zjj wendde zich knorrig omhoe zwak zij ook was, haar twistzieke aard lifet zich nog altijd gelden. Luister Charlos, zeide zjj. Hare stem was nauwelijksmeer hoorbaarhij boog zich tot haar om haar te verstaan zij greep met beide handen de boorden van zijn linnen kleed en klemde zich er aan vast met zooveel kracht als zij nog kon bijeenrapen. Luister. Als ik dood ben, moet je naar Frank- rjjk terugkeereu. Het leidt tot niets om hier te bljj- ven tot je geheel versleten bent. Je vader zal je ver giffenis schonken. Wacht niet tot hij je schrjjft, vraag niet om zijne toestemming. Ga rechtstreeks naar hem toe, met het kind. O, je kunt gerust zijnAls ik er niet meer ben, zal je welkom zijn. Ik alleen was het struikelblok. Zjj sprak in afgebroken, korte volzinnen, de adem begaf haar. Hij wilde antwoorden, zichzelven en de zjjnen verdedigen; zij liet er hem den tijd niet toe, en hield hem vast en schudde hem flauweljjk aan den rand van zijn jas Eigenlijk is het zeer natuurlijk, dat weet je wel. Ik had niet gedacht, dat aw vader het zoo lang zou uithouden. Dat is de schuld van dien sul Bertholon. Ik ga heen, dat maakt een einde aan alle zwarigheden. i Zjj liet eensklaps het kleed loshaar echtgenoot boog zich over haar heen, om haar brandend voor hoofd te kussenzjj weerde hem met een bjjna on merkbaar gebaar af.' Kus mjj niet,' dat zou je slechts kwaad doen. Zeg aan Aurette, dat ik haar het kind opdraagik ben overtuigd, dat zjj er door getroffen zal zijn.... Eop schijn van den ouden ironischen glimlach, zweefde op do lippen van Sidonie, en verdween even snel. <4 \Wordt vervolgd). later in de kerk) de afgevaardigden der eigengeërfden, de souvereine vergadering en de edele etstoel, de hoogsto rechtbank van het landschap. Assen, waar later de Staten vergaderdon, was toen slechts een klooster en behoorde onder Rolde. a Be Leeuwentemmer Thomas Bridgman, meer bekend onder den naam van kapitein Cordona, is te Cunnislake door don leeuw Wallace verscheurd. Ge durende 4° toeren die Cordona den leeuw Zondag liet doen, had het dier verscheidene malen bewijzen van zyn boosaardigheid gegeven. Terwijl de vier andere leeuwen, door Cordona's zweep in bedwang gehouden, in een andere kooi gingen, trok de leeuw Wallace zich in een boek van zijn kooi terug. Op dit oogonblik keek Cordona even om en vergat een wyl het boosaardige dier in de oogen te zien. Met een woesten sprong stortte de leeuw zich op den temmer, wierp hem met zijn klauwen op den grond en drukte hem zyn nagels in het lichaam van den man. Be toeschouwers uitten kreten wat den leeuw nog meer scheen te verbitteren. Cordona behield geruimen tijd zjjn tegenwoordigheid van geest en weerde zich zoo goed het ging. Toen hij om hulp riep, gebeurde er iets ongewoons. Be vier anderen teeuwen kwamen uit hun kooi, renden op Wallace in en verdedigden hun temmer. Het was een ver schrikkelijke strijd. Wanneor menagerie-oppassers de leeuwen niet onnoodig woedend gemaakt hadden, dan was Cordona misschien gered. In do ontsteltenis dacht echter niemand er aan, de deur van de kooi te openen on zoo werd de arme temmer door Wallace letterlijk in stukken gescheurd. Het wilde dier, een prachtexenplaar, dat z oh voor 't eerst tegen zijn meester verzet had, werd nog deuzelfden dag dood geschoten. In Londen werd verleden week door het Heilsleger feest gevierd. Het Handelsblad meldt daaromtrent het volgende Het kristallen paleis was gisteren overrompeld en ingenomen door de vredelievende scharen van het leger, dat bloed en vuur" op zijn wapenschild schrjjft. Het terras wemelde van menschen. Muziekkorp sen met wapperende vaandels trokken heen en weer. Hunne instrumenten schitterden in de zon, die van tjjd tot tjjd door ddSja^nzware wolken brak, en over het geheele park lag men uniformen en kleurige vrouwenkleeding, roodeJen blauwe sjerpen, roode, gele, groene, blauwe vlaggetjes en vaantjes, tusschen het groen, langs het/water en bjj de witte tenten, op verschillende punten in het park opgericht. Een oorverdoovend gedruisch steeg uit de diepte, waar een paar honderd korpsen te gelijk verschillende marschen speelden, op naar de met menschen bezette tribunes buiten de glazen koepelronding, en het ge juich en gezang van toeschouwers en heilsoldaten dreef af en aan op den wind, die in vlagen voort- schoot en van tijd tot tjjd een stortbui neerwierp op gras- en modderpaden en op als paddestoelen opgroeiende glimmende schermen. Afwisseling genoeg dus, evenals in het gebouw. Ook daar was het vol. Onder de groote klok waren de werkplaatsen te zien, die generaal Booth als begin van zijn maatschappelijk plan heeft opgericht of zal oprichteu. Mannen haren er bezig met tim meren, het maken van matten, borstels, mandewerk, enz. Er whs een //eetzaal" te zien, waar de arme drommels van het Oosteinde werden vertoond op dezelfde wijze als men 'hen in de shelters van White- chapel zien kan. In een tent in het park waren z/weated workers", d. w. z. menschen, die door de werkgevers em aannemers uitgezogen wbrden, aan het werk in Kunstig nageblootste „slums" of huis werkplaatsen, en meu poogde dus een denkbeeld te geven van het onderscheid tussohen Peze en gene raal Booth's werklieden. Elders werden bij kalk- licht afbeeldingen vertoond van do nieuwe inrich tingen, alsmede van tafereelen uit hot Oost- en het Westeinde, en ter bevrediging van hen, die op zenuw schokkende taferêelen belust zijn, waren er een gpar gevangenissen en een tredmolen als illustratie van die afdeeling van het plan, die het redden en helpen van ontslagen gevangenen ten doel heeft. Het feeat ter eere van den 26sten verjaardag van het Leger des Heils begon reeds 's morgens te 7 uur en duurde tot een uur of elf in den avond. Een der indrukwekkendste gedeelten was de groote „veldslag", die in het transept van het paleis werd geleverd. Het orkest was sedert de Hiindelfeesten aanzienlijk uitgebreid, ten einde de 8000 muziek korpsen te kunnen bergen, en de geheele zaal bood een onvergetelijk schouwspel. Stel u voor het amphi- theatersgewijs oploopende orkest, bezet met omstreeks 50,000 muzikanten in roode uniform, allen met groole koperen blaasinstrumenten gewapend. Ver beeld u verder de zaal en de galerijen geheel en al bedekt met menschen, die opzettelijk levendig ge kleurde kleederen hadden aangetrokken en vaantjes medegebracht om er straks, als de slag zou worden geleverd, mede te wuivenheilssoldaten in het zwart en het rood, vrouwen en meisjes met roode jurken en witte blousesroode mutsen, zwarte, met rood of lichtblauw gerande petten, vrouwehoeden met geel en violet versierd. Tusschen het zwart zag men plekken wit en rose, rood en geel...... en toen het teeken gegeven werd en de koperen bazuinen van een stemmig loflied uitvielen in een bijna tot razernjj drijvend triomfgeschal, zoodat een zee van geluid opsteeg en de galerijen schudden en trilden, werden eensklaps op het orkest en in de zaal over die ont zettende hoofdenmenigte witte en gekleurde vlagjes opgestoken, gezwaaid en gewuifd en verhief zich een geestdriftige zegezang uit duizenden monden, door het geraas van met de knokkels geslagen rinkel bommen bogeleid. Om vjjf uur hield de generaal wapenschouwing over zijue troepen, een plechtigheid, die omstreeks twee uren duurde. Rondom het noordelijke van de beide meren in het park was in den \orm van een hoefijzer een tribune gebouwd. Aaa het einde van het meer was een kleine tribune voor generaal Booth, die in heilsuniform, met hoogen hoed, de troepen wachtte. Voor hem, op het gras, stond de standaard van het leger, een roode vlag met blauwen rand en gele letters, omgeven door den generalen staf, 9 officieren met wit linnen helmen te paardjflTusschen het riet van den waterkant verhieven zich tropeeën van vaandels, en vlaggen van allerlei kleur wapper den en wiegden aan een lange lijn links en rechts van de generaalstribune. Langs de geheele lengte van den vijver kon men het leger zien aankomen en nadat het den generaal voorbij was gemarcheerd, trok het langs den anderen oever af. Voorop kwamen de recruten, jongens en meisjes met witte vaandels, waarop de woorden „Geloof, „Reinheid", „Blijmoedigheid", „Glorie", „Overwinning" e. a.dan kwamen muziekkorpsen, die, ditmaal niet één, maar elk een verschillend lied spelende (o. a. het „Wien Neêrlandsch Bloed"), een niet bepaald harmonisch effect maakten. Er waren voorts wagens, waarop werklieden uit de heilsfabrie- ken, groepen landbouwers van de „landbouwkolonie", sandwichmen met advertentiën, waschvrouwen, luci fersmeisjes, soldaten in roode en in blauwe uniformen, een troep vrouwen in lange roode mantels en zwarte punthoeden, meisjes in Schotsch costuum met roode mutsen, vrouwen in het zwart mot lichtblauwe ban- jelieren, en 'ook een troep Oost-einders iu 2 af dee lingen „Wat wij waren" en„Wat wij zijn", de eersten ellendig en in lompen, de laatsten gered en gewasschen. Hartelijk werd een reddingboot toege juicht, die op een kar voorbij werd getrokken. „Hal leluja" riepen de toeschouwers en wuifden vriendelijk met zakdoeken naar de bootslieden, die het vaartuig in evenwicht hielden. Be generaal stond gedurende de geheele wapen schouwing groetende met den hoed in de hand. Hij heeft een scherpzinnig, innemend gezicht, een vrij langen, grijzenden baard en tot aan de kraag reikend, dik grijs haar. Het is een levendige, sympathieke figuur en wie hem dus in het midden van de massa's die hij in beweging heeft gebracht, niet alleen har- telyk, maar met ongeveinsde geestdrift zag en hoorde toejuichen, begreep eenigszins hoe hij gedurfd heeft een maatschappelijke hervorming te beginnen, waar mede nog geen zijner voorgangers verder is gekomen dan don eersten, mislukten stap. Hfet feest eindigde mot een „plechtige bijeen komst" in het transept van het paleis, waarbij ge zongen geknield ea gebeden werd op een sein gegeven door beurtelings opgeheven groote witte borden, waarop met zwarte letters stond aangegeven wat de gemeente te doen had. Tegen steken van bijen, wespen en muggen baveolt Campo keukenzout aan, dat men, met een weinig water of speeksel bevochtigd, eenige malen op de gestoken plaats wrijft. Pijn en zwelling verdwijnen spoedig en worden bij onmiddelijke toepassing in het geheel niet waargenomen. Wij herinneren verder in dezen „muggentijd" aan de vroeger medegedeeld huismiddeltjes, nl. bespren kelen van beddegoed met een 2 pCt, tige carbolzuur- opiossing. Creoline is eveneens in waterige oplossing aan te bevelen. Een eenvoudige verdelgingsmethode van het muggengebroed bestaat in het aanwenden in slaapkamers van nachtlichtjes, voorzien van oen scherm hetwelk aan de binnenzijde met een laagje honing besmeerd is. Be muggen vinden daarin alle een zoeten, maar wissen dood. (Mblb. tegen Vervalschingen enz. dor Vereeniging „HulpüJetoon aan eerlijke en vlijtige armoede® te Gouda over 1890/91. Aan belangstellende stadgenooteu en gewaar deerde contribuanten dezer Vereeniging, is het Be stuurderessen eene aangename taak, bij het einde van het 46ste dienstjaar wederom mededeeling te doen van haren arbeid over 1890/pl. In gelukkige tegenstelling met hel voorgaande jaar, kwamen in de gezinnon onzer behoeftigen weinige zieken voor, en genoten allen eene zoo ruim mogelijke bedeeling, welke zy gedurende den langen en uiterst strengen winter bijzonder noodig hadden. Bank zy den steun dien wij ook mochten ondervinden, konden de vaste naaisters voortdurend van werk voorzien worden. Be huisgezinnen werden trouw door de dames be zocht en waar het noodig was met raad en daad bqgestaan. Slechts één &ezin had onze ondersteu ning niet meer noodig, de weduwe hertrouwde, en kon nu voor zich zelve en haar gezin zorgen. Eenige meisjes werd gratis onderricht verstrekt in het naaien, 't zij in het weeshuis of door particu liere naaisters. Een bedrag van 257.45 werd aan do vaste naaisters voor naailoon uitbetaald, dito aan extra naaivrouwen f 56.17, aan bedeelingen van eet waren 69.50, steenkolen 22.40. Ontvangen werd voot verkocht en besteld werk 547,31*. Be deelneming aan de jaarlijksche verloting van ge maakte kleedingstukken was bevredigend, het getal geplaatste loten bedroeg 767. Het dames-bestuur onderging geene verandering en zet met nieuwen moed hare taak in het nieuw ingetreden jaar voort, met vriendelijken drang deze nuttige en doeltreffende zaak aan de bijzondere belangstelling harer stadge- nooten aan bevriende. Mochten nog eens zeer velen, die telkens toonen bereid te zijn gaarne te steunen wat de armen ton goede komt, ook „Hulpbetoon® verblijden door hare sympathie, als lid toe te treden. Be contributie is waarlijk niet bezwarend. Ook be steld werk is hoogst welkom, terwijl wy borgstaan, voor eene vlugge en zeer nette uitvoering. Werjscht men gemaakte kleodingstukken voor behoeftigen te koopen, ons depot, Jue Westhaven B 142, is daarvan steeds ruim voorzien. Te IJsselmonde waar wij ook een depot hebben, levert dit aardig wat op. Wij eindigen ons verslag met grooten dank aan allen die onze Vereeniging steeds steunden, en aanbeveling aan hen die ons zullen willen verblijden met zulks te doen. Het Bestuur, WERNINKvan Ravesteijn, Voorz. G. W. de JONG, Secret.-Penuingm. Het bezoek van keizer Wilhelm te Londen blijft natuurlek steeds in de eerste plaats het onderwerp van de beschouwingen der Engelsche bladeu. Beze besprekingen komen alle in dit opzicht overeen, dat het bezoek des keizers en de buitengewoon hartelyke ontvangst, welke den Buitschen vorst ten deel is gevallen, algemeen worden beschouwd als het bewys .van goede vriendschap, niet alleen tusschen de Engel sche en Bait8che regeeringen, maar ook tusscheu het Engelsche en Buitsche volk. Tevens wordt daarbij op den voorgrond gesteld, dat'de Buitsche keizer vooral wordt gehuldigd als de machtige regent, wiens dool in de eerste plaats is den vrede te handhaven. Be Daily Telegraph en de Daily News doen echter tevens uitkomen, dat de president der Franscho repu bliek en elke andere vorst of bestuurder van een bevrienden staat in Engeland even hartelijk zou wor den ontvangen als de Buitsche keizer. Een der vrien den van Frankrijk in het Engelsche Lagerhuis, de liberale afgevaardigde Stauhope, richtte zelfs tot de regeering het verzoek, der Fransche regeering te d(^eu weten, dat een bezoek van president Carnot in Enge land door het Engelsche volk op hoogen prijs zou gesteld worden. Be minister Fergusson antwoordde echter, gelyk natuurlijk te verwachten was, dat |bet niet gebruikelijk is dergelijke uit nood igingen te ver zenden, maar dat president Carnot, als hy Engeland mocht bezoeken, op een even hartelyke ontvangst kan rekenen. Evenwel hindert het toch de Franschen wel een beetje, dat de Buitsche keizer in Engeland zoo goed wordt ontvangen. Anders toch zou de Figaro niet' mededeelen dat keizer Wilhelm te Port-Victoria zeer koel is ontvangen. „Er was geen sprake van geest drift® zegt het blad. „Ofschoon er 3000 men schen op de been waren, werd er slechts één kreet gehoord, en nog wel in het Fransch „Vive le prince de Galles®. Art. 1 van het wetsontwerp op den kinder- en vrouwenarbeid, dat door den'^enftat aangehoudenen naar de commissie teruggeadn<len was, is eindelijk aangenomen. Het handelt*, gelijk reeds gemeld is, over het toezicht, dat uitgéoéfend zal worden over den arbeid met mechanische beweegkracht in eigen gezin. Be Senaat heeft beslist, dat aldaar geen toe zicht toegelaten is tot verzekering van de bepalingen der wet omtrent den beperkten duur van den arbeid of het verbod van nachtelyken arbeid maar het toezicht blijft toegelaten, waar dergelijke inricktiu-

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2