I IA. JDA. ERT ida, LI 1891 or den Heer MAN, LH.: L, ige en ER, {otterdam. BINNENLAND. Een oude Geschiedenis. s. rar. N? 4587. Zaterdag 25 Juli. 1891. FEUILLETON. IVEBU cherlj Koning erdam. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I iORLAAR. 8 ure, l. No. 73. r.MöLLER. ure, EM. NERIJ ÉUNIEs, 1 ikrijk, De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. -na—^—i houden bedrag van 25 hadden zij met nog een derden persoon gedeeld. X Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN- {Uit het Engeltch.') kant als en tj De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering'van Zon- en Feestdagen. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. r blijven en id bewerkt, afgeleverd GOÜDA, 24 Juli 1891. Bjj Kon. besluit van 21 Juli is benoemd tot Con troleur der dir. belastingen, invoerrechten en accijnsen te Gouda de heer P. J. Clavareau, ontvanger te Haarlem. c zou aantrekken dan hoog G. VAM ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. - 0.75. wordt afge- Lourdes Cts. Schouwburg i de Markt 0.50. tderdag ook Koster v/d. verven van kkenook jnen, Tafel en geperst, ulles, Kan- 0.60,/0.30. lulden. van 104 goudsche courant. i v. V.» welke kort Dientengevolge moeten de Van de 276 jongelieden, die zich hebben aange meld voor het toelatingsexamen voor de Kon. Mil. Academie te Breda, hebben zich 6 candidaten terug getrokken voorts zijn 58 lichamelijk ongeschikt be vonden en dus afgekeurd, terwijl 3 niet voor het mondeling gedeelte van het examen zijn opgekomen. Er hebben dus 209 jongelieden het geheele examen afgelegd, terwijl er 77 plaatsen zijn opengesteld. Het examen eindigt morgenmiddag te 12 uren do uitslag kan Woensdag a. s. bekend worden. 7) Eu er was heel wat moed noodig, zoowel van hun kant als van den mjjne, want uit de hooge, smalle, donkere opening stroomde ons een stiklucht te ge- moet, die ons achteruit deed deinzen. Maar na eenige minuten en na een paar proefnemingen met een aangestoken kaars, stapte dr. Kenyon door de opening, gevolgd door den heer Tamworth, en door mijzelve. Zal ik ooit mijn gewaarwordingen vergeten, toen ik om mij heen zag en bij het licht van de lamp, die de dokter in de hand hield, niets huiveriug- wekkens zag, dan ip een hoek eene oude, eikenhouten kast, in den anderen eeuig verbleekt goed maar in den derden... Goede God, wat is dat? Wij allen staren rol afschuw naar één kant, en dan ontsnapt mij een gil, even scherp en doordringend als er ooit een in die vreeselijke ruimte weerklonk, en ik ijl blindelings van de plek, gevolgd door den heer Tam worth, wiens gelaat, als ik naar hem omzie, mij opnie w doet schrikken, zoo akelig bleek ziet hij er uit. er geen herkennings- teeked te vinden, om de identiteit te kunnen be wijzen?" vroeg ik, en eene huivering doorvoer mij, toen ik den blik van den heer Tamworth ontmoette en daarin las, welke vermoedens hij koesterde. „Hier is een ring, dien ik aan den middelsten vinger heb gevonden," antwoordde dr. Kenyon: «hij was blijkbaar te nauw om bij haar dood te worden afgetrokken, maar nu ging het gemakkelijk. En hij De Nederlandsche Bond ter bestrijding van over dreven Zondagsrust op het gebied van post- en tele graaf verkeer zal op Zondag 26 Juli te Zwolle eene vergadering houden. Er zal in de samenkomst verslag worden uitgebracht omtrent den toestand van den bond sedert zijne oprichting, terwijl verder het concept reglement zal worden behandeld en vastgesteld. Het concept-reglement omschrijft in art. 1 het doel der vereeniging als volgt „De bond stelt zich ten doel -. 1. Ten strijde te trekken tegen inkrimping van Post- en telegraafver- keer op Zon- en feestdagen, waar die inkrimping zóódanige afmetingen dreigt aan te nemen, dat zij geacht moet worden te zijnschadelijk voor het algemeen belang (handel eu nijverheid in het bijzon der). 2. Misbruiken en leemten in post- en telegraaf- verkeer door geheel Nederland op te sporen, ze ter kennis der bevoegde autortieiten te brengen en op verbetering aan te dringen. Gisteren heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan bij den hond van daarop is gestorven. T' honden in deze gemeente 4 maanden gemuilkorfd worden Beklaagden, die in eersten aanleg hun schuld hadden outkend, legden heden een volledige beken tenis af en verzochten een lichter straf. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis des eersten Rechters. reikte mij een eenvoudig gouden ringetje toe, dat ik snel bekeek, waarna ik bewusteloos voor hun voeten neerviel.” Aan de binnenzijde van den ring had ik dit op schrift ontdekt: „E. U. aan H. D. 27 Jan. 1775.” Nooit heb ik zulk een gevoel van verlichting ge kend als toen ik, uit mijn bezwijmen bijgekomen, mij herinnerde, dat ik al de feiten en de vermoedens, die mij in dien noodlottigen nacht van 28 Januari 1775 gekweld hadden, aan het papier had toever trouwd. Met dit document kon ik aan elke verden king het hoofd bieden, en deze gedachte was het, welke mij in die dagen kalmte en zelfbeheereching verleende. „Gij schijnt meer ontroerd dan verwonderd,” was het eerste dat de heer Tamworth zeide, toen ik hen uit die geheime kamer naar een ander vertrek ge leidde. „U hebt gelijk,” gaf ik ten antwoord. „Geheim zinnige dingen, die mij jaren lang verontrust en gekweld hehben, zijn nu opgehelderd. Ik wist dat er in dit huis of in den tuin iets was achtergeble ven, maar ik wist niet wat het was, en het minst van alles wist ik, dat die geheime schuilhoek zich bevond tusschen muren, waarvan ik al de gangen en bochten even goed meende te kennen als de pa den van mijn tuin.” „Gij spreekt in raadselen," zeide dr. Kenyon. „Gij wist dat er iets >n uw huis was achtergebleven....” „Met uw verlof, ik zeide huis of tuin. Ik meende De zwem-wedstrjjd, die Zondag a. st. bier ter stede van wege de Goudecke ewemcM wordt gehouden, belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Er bestaat onder de beste zwemmers van het land veel animo tot deel neming. Uit Amsterdam, Rotterdam, ’s Gravenhage, Arnhem, Delft en Dordrecht deden zich verscheidene heeren inschreven, wier naam op zwem-gebied een uitstekenden klank heeft Wij noemen daarvan o. a. de hh. Lüning, Perrin, Karis en Slot, uit Rotterdam, Jos. Cattie en Joh. M. H.uit Arnhem, en R. Adam uit Delft. De jury bestaat uit de hh. Bredius, uit Amster dam, Dr. J. Th. Cattie, uit Arnhem, de Groot, uit Botterdam, A. M. Harthoorn, uit Amsterdam en A. C. Cosijn, F. Th. Lafeber en D. Samsom, uit Gouda. Evenals vorige jaren zullen zeker vele Goudsche dames en heeren den wedstrijd Zondag met hunne tegenwoordigheid vereeren. Bestond er bij den eersten wedstrijd, 5 jaar geleden, bij sommige dames bezwaar het feest bij te wonen, de laatste jaren was daarvan geen sprake meer en verleden jaar b. v. was er eene aanzienlijke dames-schare tegenwoordig. Ook ditmaal zal zulks, naar men hoopt, het ge val zijn. Het feest wordt opgeluisterd door de muziek van de Goudsche Schutterij. De prijs-uitdeeling heeft plaats des avonds ten 8 uur in het bovenlokaal van den heer Hardijzer. Het zal zeker onze ingezetenen genoegen doen bij gelegenheid van de kermis het gezelschap van den Tivoli-schouwburg uit Rotterdam hier ter stede te zien optreden onder directie van Jan C. de Vos en W. van Korlaar. Het bevat verscheidene uitstekende artisten en heeft gedurende het verloopen jaar bewezen met ijver en toewijding de kunst te dienen. Het stuk, waarmede de voorstellingen worden geopend het drama Eebloos van W. G. van Nouhuijs, heeft allerwege groot succes gehad, het is boeiend en wordt uitstekend gespeeld. Het genoat "zelfs de eer geïllus treerd te worden, (wat nog met geen ander oor spronkelijk Hollandsch stuk 't geval was) en is op genomen in Elseviers Tgdsohrift. Reeds de eerste voorstelling verdient dus ten volle een talrijk bezoek. Erger nog dan ik vreesde, erger nog dan ik ooit gedroomd hadl Ik kon niet spreken en viel op een stoel neer, in doodelijken angst op den dokter wach tende, die eenige minuten achterbleef. Toen zijn goedig, doch ontroerd gelaat zich weer voor de opening vertoondekon ik ternauwernood geluid geven. „Wat is het?” bracht ik hijgend uit. „Zeg het dadelijk 1 Is het een man of eene vrouw, of...” „Het is eene vrouw. Zij moet nog heel jong zijn geweest.” Als wezenloos staarde ik hem aan. De dokter, mij wel kennende, deed geen poging mij in die eerste vreeselijke oogenblikken aan het spreken te krijgen hij bleef bedaard wachten, en toeu hij meende dat ik mij eenigszins begon te her stellen, zeide hij „Het is eene misdaad, die waarschijnlijk plaats had voordat gij in dit huis zijt gekomen. Ik er mij maar niet meer van noodig is, juffrouw Truax.” Ik luisterde nauwelijks. „Is Voor het Gerechtshof te ’s Hage stonden gisteren terecht H. J. colporteur, wonende te Gouda en P. J. N., zonder beroep, wonende'te Rotterdam. De beide beklaagden waren door de Rotterdamscbe Rechtbank, ter zake van lo. valschheid in geschrifte en 2o. het opzettelijk gebruik maken van het ver- valschte stuk, ieder tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden van de Verzekeringsbank tot uitkee- ring bij overlijden, „de Nederlanden", een bedrag van 50 ontvangen, om aan de weduwe M. K., bij het overlijden van haar dochter, uit te keeren en slechts 25 aan haar uitbetaald. De quitantie van 50 was door één hunner valschelijk met de naam der weduwe onderteekendhet aan haar out-

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1