1 J BINNENLAND. Een oude Geschiedenis. dt Wilt 1891. Woensdag 29 Juli. oiks,» Nieuws- en FEUILLETON. 4590. qn ie k ten ermifi Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. issrll! maandag, het beste vereld. )ij voorgaan. e> anen, r, voort- festeld. trtadem- Apotheker sen boven De inzending van advertentiön kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. Drogist, 'umeriewtnkels Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. (Uit het Enr/ehch.') tandpjjn, ont- onaangenama worden zeker >lyka gebruik ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. uur. Christelijke 1 VRIJ. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Fiblbk haéoUjk tren GOUDSCHE COURANT. sersehe 70 Cents) Iket, het Ier doosje lljn(t), nbur» *tM*sbwg, Mn. b Ham, GOUDA, 28 Juli 1891. Bjj den gisteren te Utrecht gehouden schietwed strijd van den Noderlandschen Schutterij Kaderbond is voor bet individueel juistheidssehot op 200 meter (5 schoten vrije hand en 5 schoten knielende) de te prijs behaald door de afdeeliug Gouda, 49 treffers met 217 punten. Gisterenavond ten ongeveer half acht, viel in den Turfsingel (nabij de Bogen een meisje van 8 jaar, van den schipper V., te water, en werd door baar broeder gered. Bovendien worden alle'Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD £^lk des Maandags verschijnt. Door den machinist Koop Mast te Gorredyk is naar eene teekeniug van den heer G. Halbertsma, te Beetsterzwaag, een toestel vervaardigd, dat voor wielrijders van veel belang is te achten. Het dient om den zuiveren afstand te- weten op het rijw.el afgelegd, beter dan tot nu toe moet geschieden door den zoogenaamde» staffenleller, die door den rijder in een zijner vestzakken wordt geborgen en die, door middel van een koord, het getal omwentelingen der trappers aangeeft, hetgeen niet zelden met veel on nauwkeurigheden gepaard gaat. Wij kunnen het mechaniek niet in bijzonderheden omscbrjjven, alleen vermelden, dat het toestel wordt geplaatst tusschen de spaken en aan de as van het voorwiel, waardoor het voor vuil wordt bewaard, en dat het raderwerk zoodanig is samengesteld, dat de wrijving tot een minimum wordt gebracht, en wel zoo, dat zij niet door den wielrijder wordt waargenomen. Het inwen dige is door een koperen cylinder afgesloten, om het binnendringen van stof te beletten. herin ondwster, ichen, f 1-75, Dr. POPP’S le tanden ge- Tandplom- tegen eiken n. loemen-zeep, rntnspantnt, en, ■zeepen, welke weeg brengen, n-Mondwate in tjjd. enen. hNDON i. staande par- s haar binnen verdwijnen, irjjk en zacht 86 cent per con. Alleen CATS en J. 10) //Met een spottend lachje maakte zij nu opnieuw eene buiging, vertelde mij dat zij een nichtje van juf frouw Dudleigh was en zeide, dat zij gaarne de bood schap aan juffrouw Dudleigh wilde overbrengen, indien ik haar zoggen wilde, wat eigenlijk het doel van mijne komst was. Ik antwoordde haar tamelyk verward, maar met een vuur, dat zy niet miskennen koner volgde een gesprek, waarin ik allengs meer onder haar betooverenden invloed geraakte. //Eindelijk verontschuldigde zy zich. Juffrouw Dud leigh was ongesteld en had hare zorgen noodig. De deur sloot zich achter haarik zag haar geheim zinnig glimlachje niet meer; de klank harer voet stappen stierf weg en ik kon haar slechts in mijne verbeelding naoogen, terwijl hare slanke, donkere gestalte de breede trap opging. //Dit was het begin. Binnen eene week was er voor my op aarde niets begeerlijkers dan deze vrouw, en ik zwoer dat Mary Leighton zoo heette zij de mijne moest worden. Zij zou mijne vrouw zijn of ik zou haar doodschietenzij zou nooit de stad Het NederlandeCh Schoolmuseum te Amsterdam ontving, blykens het verslag, in het jaar 1890 vele aanzienlijke schenkingen, vooral op het gebied van aardrijkskunde, ook uit het buitenland. De hulpmiddelen voor het teekenen en voor de geographic zijn thans tot eene zeer groote volledig heid gebracht. Van het subsidie, door de Maatschappij fot Nut van 't algemeen geschonken, is aangekocht eene vol ledige verzameling natuurkundige instrumenten, be staande uit 120 nummers. Het aantal bezoekers nam toe en bedroeg in 1890 ruim 500, waaronder enkele buitenlanders, als uit NoorwegenAmerikaHongarije en Duitschland. Veel Indische onderwijzers met verlof maakten mede van het schoolmuseum gebruik. Vooral door onder wijzers en bestuurders van het byzonder onderwijs werd het museum bezocht, meest ter wille van school- meubelen. Evenals het voorgaande jaar zonden ver schillende inrichtingen tot opleiding voor het onderwijs hare kweekeliugen onder geleide naar het museum, met het bepaalde dool, kennis te nemen van de onder- moest deeldn. z/De dag, toen mij dit duidelijk werd, was een keerpunt in mijn leven. Ten einde Mary te verrassen, sloop ik stilletjes het huis binnen, maar wie schetst mijn ontsteltenis, toen Edward Urquhart uit Mary’s kamer te voorschijn kwam en, zonder mij te zien, in haast den tuin inliep. Sidderende van toorn duwde ik de deur open en vloog npar binnen. Ik bevond mij op eens in de diepstestilte èn in een hajf schemerlichtik kon niets onderscheiden dan de flauwe omtrekken vau de meubelstukken. //Al naderende onderzocht ik den eenen stoel voor en den anderen na. Alle waren ledig; eerst toen ik het uiteinde der kamer had bereikt, vond ik Mary zoo lang als zij was op een sofa, met het hoofd op de armen en bewegingloos als een marmeren beeld. Onwillekeurig deinsde ik achteruit, want ik had haar nooit anders dan spottend, lachend en in trotsche houding voor mij gezienik wilde haastig de kamer verlaten, toen zij zich plotseling oprichtte. Zij scheen te begrijpen wat er in mij omgihg, want zij schoof de gordijnen op zijde en richtte zich in hare volle lengte op. 1 w//Dacht gij, dat ik de coquette speelde?*”*^ vroeg zij. «Ik sloot de oogen, toen ik dit hoorde, want ik kon den kwijnenden klank hdrer stem niet verdragen, noch de uitdrukking van .haar gelaat. //„Je praat met hem den bruidegom van een anderen gij-.”” De heer M. Zinken, het nieuw gekozen lid vai den Sittardschen gemeenteraad, heeft Zaterdag jl. de volgende dankbetuiging in de Sittardsche weekbladen doen plaatsen „Mijn warmsten dank aan heeren kiezers, en aan allen, die hetzij persoonlijk, hetzij schriftelyk, my met hunne gelukwenschen vereerden. „Heeren Kiezers 1 Uw ongekunsteld enthousiasme gedurende den strijd, was my reeds een waarborg, dat mij de zegepalm voor des anderen daags waa weggelegd. De gelukkigste dag van mijn leven was aangebroken. Ook moest ik bij het gloren van den dageraad met den grooten Napoleon uitroepen „C’est le soleil d’Austerlitz „Tot nu toe, heeren kiezers, was het niets dan vreugde. Helaas I Hoe zelden ook beschijnt een wolkelooze hemel htt ondermaansche „Mijn collega, voorstander van de gelijkmatige volksrepresentatie, der gatskes-quaestie kon hij uit roepen alles is verloren, „mais l’honneur est sauf.” „Neen, heeren kiezers, alles is niet verloren. De Hollandsche taal echter wordt my te koud, om u te enthousiasmerenik moet nogmaals een greep in de Fransche doen. Bij de aanstaande verkiezing zal ik aan de spits van mijn 178 vrijheidlievende kiezers naast den heer Jan Kallen ten stadhuize geposteerd zyn en in begeestering u toeroepen scheidene leermiddelen. Vele candidaten voor de akte voor teekenen en voor handwerken kwamen kennis nemen van de aanwezige leergangen. Van tijd tot tijd zal een gedeelte van den catalogus door den druk publiek gemaakt worden. Weldra zal het thans overvolle museum naar een ander gebouw moeten verplaatst worden. De han- delsechool zal eerlang de lokalen, voor den geringen prijs van 250 ’sjaars aan de directie afgestaan, in gebruik moeten nemen. Het bestuur heeft daarom eene commissie uit zyn midden benoemd, om een plan uit te denken, waar door zekerheid kan verkregen worden voor een doel matig gebouw en de financiën konden verbeterd wor den. Voorts mag de hooge regeering in dezen niet onaangesproken blijven. Ook in die richting zullen daarom stappen gedaan worden. Aan eene inrichting, ten bate' van het geheele onderwijs, openbaar en byzonder, mag die steun niet onthouden worden. Hot kapitaal moest aangesproken worden voor 404.66, waardoor het op ultimo December daalde tot 1317.36. Het museum is dagelyks, Zon- en feestdagen uit gezonderd, des middagsvan 1 tot &/2 uur, te be zichtigen in de lokalen op de Keizorgracht, tusschen de Leliegracht en Heerenstraat 121, gratis voor de stichters, begunstigers en de leden van het Neder- landsch Onderwijzers-genootschap, tegen betaling van 25 cent voor andere bezoekers. verlaten als de gade van een ander. „De onzekerheid van Mary’s maatschappelijke po sitie (zij was eene wees en geheel van juffrouw Dudleigh afhankelijk) maakte, dat ik haar nog in niger beminde. Daardoor ook durfde ik hopen. Was ik arm, zij was nog armer en zou zeer tevreden zyn, als zij de meesteres werd van mijn nederig tehuis. Toen ik echter Mary beter leerde kennen, werd het mij duidelijk dat, als ik haar ooit de mijne wilde noemen, ik zorgen moest dat mijne omstandigheden verbeterden. Zij zou zich nooit gelukkig gevoelen als de vrouw van een arm man, al bracht die man haar ook onafhankelijkheid en oprechte liefde. „Mary was verzot op pracht en praalzij kor. niet buiten de nietigheden des levens. Aan dit alles was zij niet gehecht als een kind, en niet met de geest verrukking van een meisje, maar met het sterke en vastbesloten karakter eener vrouw. „Mary veroorloofde mij aan hare zijde te gaan en haar het hof te maken; nu en dan wanneer dit bij haar opkwam, mocht ik haar hand in de mijne ne men of een kus daarop drukken. Zoolang mij dit alles vergund was, bekommerde ik mij niet om eene toekomst, die minder beloofde dan het heden mij schonk. „Honora Dudleigh, die mijne genegenheid voor -iettje -“““hts, aan. Soms be- ik dit nietj want zij wist, hoe klein mijn vermogen was en zij moest toch ook het karakter der vrouw kennen, met wie ik mijn gering inkomen haar nichtje opmerkte, moedigde die greep i zij moest toch ook het karakter

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1