Ie Hypotheek Pandbrieven EENWQT7ANTHEE. Nieuwe Bessee-Jeeevee VOORSTELLING pCt. Northwestern Pacific Hypotheekbank, ADVERTENTIËN. J. F. HERMAN ZnTiendew. Dinsdag 18 Augustus 1801<, Groot Cagllostro-Théater, Prof. HENRI. Dinsdag 4 Aug. 1891, Afscheids-Voorstelling. STAAT op 30 Juni 1891. M. RAVENSWAAY ZONEN, van Gebrs. SNEL, Amsterdam. mmmmmmm, a Prof. HENRI, M. P. OKHÜIJSEN, Gevestigd te Amsterdam. De Directie der Northwestern and Pacific Hypotheekbank bericht, dat door tusschenkomst van onderstaande Firma's a pari verkrijgbaar zijn 5 pCt. PANDBRIEVEN, in stukken van ÏOOO.— en 500—, bij uitloting inwis selbaar tegen nieuwe stukken, voor zoover de voorraad strekt. Van deb Meek Zolneb J. H. v. D. Düssen Jr. a 2.50 T=7 "T—1 Gouda en de, daaronder reasörteerende, hulpkantoren werf gedode de maand Juli 1891 ingelegd 6501,85; terugbetaald 1723,80*. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt bet nummer 2744. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland beeft aan don heer Jan Philip Ott, predikant by de her vormde gemeente te Groot-Ammers, na ruim 56 jaren van getrouwen evangeliedienst, met ingang van 1 October, eervol emeritaat verleend. De heer D. H. Jas, burgemeester van Dubbeldam, is gisteren de dupe geworden van eene laodloopers- familie die, na een bezoek, om onderstand aan ge- melden heer te vragen, een klein kind van enkele maanden ouderdom op z\jn erf achtergelaten bleek te hebben. Hoewel de kleine stumper eerst geruimen tijd na het vertrek van de ontaarde ouders werd ontdekt, haastte men zich om het paar, dat in de richting van Willemsdorp gegaan was, te achterhalen. Bij aankomst aan het spoorwegstation aldaar, bleek echter, dat de vogels gevlogen waren. Een man en vrouw, wier signalementen met die der gezochten overeenkwamen, waren met den een oogenblik van te voren gepasseerden trein vertrokken. D C.) De synode van de Ned. Herv. Kerk heeft dezer dagen behandeld een verzoek van de classieale ver gadering van Breda, om bij de hooge regeering stappen te doen, ten einde Goeden Vrijdag tot een erkend christelijken feestdag te doen verklaren De commissie, die daarover rapporteerde, was van oor deel, dat van de regeering niet meer kan worden gevergd dan dat aan hare ambtenaren en aan de militairen, die zulks verlar.geu, gelegenheid werd gegeven de godsdienstoefeningen bij te wonen, doch niet om hen allen van alle dienstvervulling op dien dag ie ontslaan. Zij zou hetzelfde moeten doeu op alle roomsche groote heilige dagen, ten aanzien van roomsch-kaiholieke ambtenaren en militairen. Mocht zij weigeren op zulke gedenkdagen aan hervormde belangstellenden verlof te geven tot het bijwonen der godsdienstoefening, dan eerst zou het oogenblik komen om tusschenbèide te treden. Op deze gron den werd de inwilliging van het verzoek ontraden. De Synode heeft zich met deze conclusie vereenigd. Naar aanleiding van het gerucht, als zou de tegen woordige demissionaire liegeering zich niet ongenegen betoonen de teugels van het bewind weder te aan vaarden, meenen wii in herinnering te moeten bren gen de woorden, door den minister De Savornin Lohcnan gesproken in de zitting van de Eerste Kamer op 10 April 1891. De minister zeide volgens de officieele Handelingen der Staten-Generaal, pag. 303 Wanneer bij de a. st. verkiezingen de Regeering de meerderheid in het Land verliest, dan zal zij niet aan het bewind blijven. gOok de Regeering heeft haar gevoel van waardig heid ep zal niet blijven zitten, wanneer blijkt dat de natie haar niet begeert." Die duidelijke woorden spreken alzoo het boven genoemde gerucht te eonemale tegen. [HU.) de geheele stad kwam in rep en roer. Een geheime angst dreef mij naar de woning van Urquhart. Toen ik er kwam, was er geen levende ziel meer te bekennen in de ontruimde kamers. Heel ver in de straat, die naar de brug leidt, zag ik een rijtuig verdwijnen met een wagen er vlak achter. Ik begreep dat Urqubart en zijn jong vrouwtje in de eerste moesten gezeten zijn. Ik verliet het huis en dwaalde doelloos door de stratenieder gelaat, dat mij tegenkwam, scherp opnemende, of men mij ook eenig naricht zou kun nen geven. Eindelijk koerde ik naar huis terug. Toen ik mijn ongezellig vertrek betrad, overmeesterde mij een gevoel van verlatenheid. Ik zonk machte loos neder en bleef zoo tot den volgenden morgen half bewusteloos liggen. Noodlottige rust 1 En toch weet ik iveer niet, of ik het zoo moet noemen. Zij beroofde mij van eenige nreD lijden, want toen ik tot roijzeiven kwam, toen ik weer om mij heen zag, lag er op den grond onder een venster een brief van den volgenden inhoud //Miskende vriend! //Als gij dit leest bestaat Mary niet meer. Na alles wat er gebeurd is, na ons afgebroken huwelijk en het vertrek van mijne nicht is het leven mij on dragelijk gewordenik geloof dat gij liever weet dat ik dood ben dan ongelukkigdaarom schrijf ik n deze woorden en smeek u mij te vergeven dat ik In zijn verslag over het jaar 1890 deelt de Neder- landsohe consul-generaal te Stockholm mede dat de in Zweden bestaande landbouwmaatsehappgen bij zonder ijverig blijven in het bevorderen van het zoo gen. huisvljjt-onderwgs, hetwelk ouder hare leiding staat, en waarvoor ajj aanzienlijke sommen besteden, onder geldelijke medewerking van den staat en van de provinciën. «Het onderwija in huisvlijt," zegt de consul-gene raal, .heeft plaats deels in bijzondere soholen, de „afóyif'-scholen, deels in verbinding met de volks scholen de statistieke gegevens omtrent het onder wijs zgn niet gelijkvormig en ook niet volledig, zoodat men geen overzicht in cijfers kan opmaken. Ten einde intusschen toch een beeld te geven van de groote beteekeilie, die men hier te lande aan de huisvlijt hecht, diene het volgende Er bestonden o. a. .einde 1890 in de provincie Stockholm 26 «tó/dscboleo, met 27 onderwijzers en 31 onderwijzeressen, die door 420 jongens en 613 meisjes bezocht werden, Södermanland1380 jongens en 2787 meisjes ge noten onderwijs. Jönküping: onderwijs werd gegeven in 9 gemeen ten met 72 volksscholen. Kronpberg: scholen in 13 gemeenten. Kalman 17 scholen voor jongens met 459 en 5 scholen voor meisjes met 89 leerlingen. Blekinge33 scholen met 904 teerlingen. Malmo: onderwijs aan 17 volksacbolen. Elfsborg: 55 volks- en 32 slöjdicholen met 1039 jongens en 757 meisjes. Oerebro; 56 scholen voor jongens en 78 scholen voor meisjes met respectievelijk 1118 en 2219 leer lingen. Geile: 52 scholen. Hernösand: 44 scholen, enz. enz. .Ook voor het vormen van onderwijzers en onder wijzeressen in huisvlijt dragen de landbouwmaatsehap pgen zorg, terwgl door deu Staat aangestelde jlójd- inspecteurs toezicht op scholen en onderwijzers uit oefenen. .Als eene ware hoogeschool voor buiavlgt moet de school te Naiis (provincie Elfsborg) worden ge noemd. Door den heer Aug, Abrahamson, oud koopman te Gothenburg, werd op zgn eigendom Naiis in 1872 eene «fcyrf school voor jongens en in 1874 eene voor meisjes opgericht, benevens oen instituut tot opleiding van «fcyd-onderw jzers. Laatst genoemde inrichting werd langzamerhand uitgebreid tot een volledig «lórf-onderwijzers-aeminarinm en ia in hare soort alleenstaande. .Van jaar tot jaar ia het aantal leeriingen in dit seminarium toegenomen, provinciale staten en land- bouwmaatschappijen hebben onophoudelijk toelagen aan onderwijzers en onderwijzeressen gegeven, om een cursus te Naiis te kunnen doorloopen, en dik wijls is deze voorbeeldige inrichting door buiten- landsche commissies ambtelijk bezocht geworden, ten einde het onderwijs te Naiis te bestudeeren. De faam van het seminarium werd dagelijks meer uit gebreid, zijne leerlingen verspreidden zich in Zweden en in het buitenland, zoodat Naiia thans eene ver- maardheid geniet, die tioh zelfs buiten Europa nit- strekt." Aangezien, op grond van het besluit van don sou deze aarde heb verlaten. Ik beminde hem. Uwe wanhopende Mary Leigh ton Ik verliet het huis; ik vloog naar bet hek en bleef toen plotseling stilstaan. Er leunde iemand overheen. Het was Caesar, en zoodra ik zijn gelaat zag, wist ik dat ik te laat kwam dat alles gedaan was en de geheele stad het wist. «O, massa, ik was zoo gaarne binnengekomen, maar ik was zoo bang. Ik heb hier wel een uur gewacht. Toen men mij zeide, dat men haar hoed uit de rivier had opgevischt, wist ik hoe u te moede zijn zoudt, en daarom kom ik hier...." Ik kreeg mijne spraat terug om hein eene vraag te doen ■- „W annoer is de hoed gevonden en waar .Dezen morgen, massa, bij het krieken vau den dageen der keelbanden was blijven hangen aan den balk, mijnheer, die daar in de rivier ligt, achter achter het huis van massa Urquhart." «Dan weet iedereen het zeker bracht ik er met moeite uit. «Ja, ik geloof het wel. Hoe kan het ook anders? Vele personen zagen haar de straat afloopon en in massa s oude huis gaan, eer het rijtuig daar stilhield; daar zij er niet meer uitkwam, denk ik dat zij van dien balk in de rivier gesprongen is. Iedereen heeft er mee te doeu..." Ik bracht hem met een blik tot zwijgen. „Wien heeft men mijnheer en mevrouw Urqnhart achterna gezonden, om hun te vertellen wat er gebeurd is vereinen vorst van 25 Juni 1814, in sommige garni zoenen aan onderofficieren en manschappen geen toe stemming wordt verleend om zioh naar zeer nabij gelegen plaatse i te begeven, terwgl in andere garni zoenen aan het verleenen van zoodanige vergunningen beperkende bepalingen worden verbonden, heeft H. M. den minister van oorlog gemachtigd art. 9 van bedoeld besluit zoodanig te mogen opvatten, dat wanneer het eene afwezigheid van het korps van twee dagen of minder betreft, die afwezigheid niet zal worden beschouwd als een verlof in den zin van het artikel, zoodat in dat geval geene verlofpassen behoeven te worden uitgereikt en het doen afteeke- nen van die passen in plaatsen, waar geen garnizoen ligt, mitsdien achterwege kan blijven. De handhaving van een verbod of van beperkende bepalingen als hierboven bedoeld ten aanzien van het bezoeken van in de onmiddellijke nabijheid der garnizoensplaatsen gelegen gemeenten, kan thans, in het algemeen, geen reden van bestaan meer hebben en eventueel kunnen ook in het garnizoen zelf, hetzij voor twee dagen of minder hetzij voor langoren tgd, permissiën of verloven worden verleend. Aan de militairen die vergunning bekomen om gedu rende twee dagen of minder van het korps afwezig te zijn, moet intusschen, tot voorkoming van moeielgk- heden, wanneer zij zich buiten het garnizoen ophouden, een perraissiebiljet worden verstrekt, waaruit blijkt dat en voor hoe lang zij gerechtigd zijn, zich eventueel buiten de garnizoensplaats te bevinden, Omtrent de spoorwegramp te 8t. Mandé is drieërlei onderzoek ingesteld. De Ooster Spoorweg-maatschappij verklaart, dat bot remtoestel van den natrein nit Joinville volkomen goed was en de machinist zgn trein zeer goed bij tijd» tot staan had kunnen brengen, indien hg met de voorgeschreven omzichtigheid en opmerkzaamheid gereden had. Ook was Eet sein in orde, de maohinist bad er geen aehj) op gealagen. Toch had hg evenals zgn stoker eerst na geruimen tgd rust zgn werk hervat. Naar men verzekert, heeft de man het remtoeatel zelfs niet aangeroerd. De begrafenis van 18 gedooden heeft, naar wy reeds modedeelden, te St. Mandé plaats gehad, Tsl van vereenigingen sloten zich aan. President Carnot en de prefect van de Seine hadden zich laten ver tegenwoordigen, terwgl de minister van openbare werken, de politie-prefect, de procureur-generaal en andere hooge personen persoonlijk den slachtoffers de laatste eer bewezen. Ook de directie der spoor wegen werd door een commissie vertegenwoordigd. De lijken werden op 16 lijkwagens grafwaarti ge reden Vóór de etoet zioh in beweging stelde, segsëde een Russisch geestelijke het overschot in van den markies Montferrato, die tot de Grieksche kerk be hoorde, waarna de stoet zich kerkwaarts begaf. Bjj de godsdienstplechtigheid werd een brief voorgelezen ven den kardinaal-aartsbisschop ven Parijs en op het kerkhof hield de burgemeester een rede, welke grooten indruk maakte. Velen onder de menigte lieten hun tranen den vrijen loop. De minister van binnen landsche zaken met den prefect der Seine en verschillende anderen hebben de in twee hospitalen verpleegde gekwetsten bezocht, wier toestand bevredigond werd geacht, Intusschen waren nog twee slachtoffert aan haar wonden bezweken. Bij bet spoorwegongeluk werd zekere familie Kahn het hevigst getroffen. 'Het hoofd dezer familie, een grijsaard van 76 jaren, verloor tegelijkertijd zijn «Nog niemand, mijnheer. Maar massa Hutton..." «Mijnheer Hatton is een oud man, hg heeft een jonger mensch voor deze zaak noodig. Zadel dadelijk voor mij het snelste paard uit den stal. Ik rijd ze achterna en ik zal ze wol inhalen eer zij Pongh Keepsie bereiken. Hij zal hot weten..." Ik bedwong mijn ongeduld en zeide zoo bedaard en ernstig mogelijk «Mevrouw Urquhart moet weten dat haar nichtje dood is." «Ik zal het massa Hatton zeggen," zcido de neger. Maar ik was nu zoo omzichtig geworden, dat ik hem mijne boodschap niet liet overbrengen. Ik ging zelf naar dezen heer; hij was de gewezen voogd en toekomstige zaakwaarnemer van mevrouw Urquhart. Hg en de anderen zagen mij wegrijden, zonder te vermoeden, welke moorddadige gedachten ïniju borst vervulden. Al voortrijdende verviel ik tot oen soort van be, wusteloosheid en ivas niet langer in staat mijn paard te besturen. In dezen toestand vond men mij en bracht mij naar eene boerenwoning, waar ik door een hevige koorts werd aangetast. Toen ik myn bewustzijn herkreeg, waren er drie weken verloopen. Zoodra ik kon vervoerd worden, keerde ik naar Albany terug. Ik bevond, dat de'geheeie gemeente in den waan verkeerde, dut ik de vrouw, dié ik zoo innig beminde, in den dood gevolgd was. (Slat volgt.) vrouw, zijn zoon, zgn dochter, zijn schoonzoon zijn twee kleipdoohters. en Den 11» Augustus a. s. hopen onzê geliefde Ouders HENDRIK db JONG m GEERTRUIDA van deb STARRE bun 50-JARIG HUWELIJKS FEEST te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Heden verkrijgbaar bjj de van ouds gerenommeerde a 85 Ct. per liter, 70 Ct. per flesch, 2<k qualiteit 75 Ct. per liter, 65 Ct. per flesch. NIEUW BESSENSAP 20 Ct. per flesch. CITROEN LIMONADE85 Ct. p. fl./l.- p. lit. FRAMBOZEN id. 90 Ct.p. fl. ƒ1.05 p. lit. De Notaris H. J. F. HEIJMAN gevestigd te Haastrecht, zal te Gouda in het Koffijhuis «db Dom van Utrechts aan de Lange Tiende- weg op des voorat. 10 ure in het openbaar veilen en verknopen 1°. Een HUIS en ERF in de Lemdnlsteeg te Gouda. 2». Twee WOONHUIZEN met ERVEN en GROND aan de Karnemelksloot aldaar. 3". Een MOESTUIN en KLEINGAREN BAAN met VOOR-en ACHTERLOODSen SCHUUR aldaar. 4». Zeven WONINGEN, ERVEN en GRON D in de Derd j Kade aldaar. Te aanvaarden de perceelen 1, 2 en 4 bjj de betaling der kooppenningen en het perceel 3 uit- Februari en 2 Jani 1892. Betaling der kooppenningen 1 October 1891. Standplaats Markt over de «Harmonie.» Dibïctxk de Bruxelles en vim Rotterdam. Dageljjks gedurende de Kermis des avonds ten 8 uren GROOTE BRILLANTE en dagelijks ten 2 ure Kinder- en Tamil le- V oor stelling onherroepeljjk laatste Kinder- en Fa milie-Voorstelling ten 2 ure en des avonds ten 8 .ure DER DIRECTEUREN: H. A. VAN VALKENBURG, President-Directeur in Amerika Mr. JM. V. DE MONCHY t n. J. P. GUÉPINi Sirecteuren Amsterdam. M. J. WALLER, W. REBEL Ja. G. J. ENGELBERTS, COMMISSARISSEN: lid der firma Testas Wallek, te Amsterdam u a Wed. Geebeht Rebel, ii I, u E. C. Engelbekts Se Co., Arnhem Commissarissen in Nederland. Commissarissen in Amerika. A. M. CANNON, Oud-Burgemeester der stad Spokane Falls en President van de «Bank of Spokane Palis" te Spokane Palls (State of Washington U. S. A.) J. R. PLANTEN, Consul Generaal der Nederlanden to New-York Broekman Hondehs A. Wissblixk E. 0. Engelbekts Co. Van der Mandele 8c Zonen G. Vermeek Johz. Otto de Kat 8c Zoon Van Heel 8c Co. C. de Gijselaab Co. Wed. Knox 8c Portland HuroENS 8c Slotboom Hartogii Heïs en de Müinck Westerkappel Hoofd P. Posthcma 8c Zoon - P. van Lanschot V. D. WoiFF CoURRECH Zn. te Amsierdam. Alkmaar. Arnhem. Breda. I, Delft, ii Deventer, ii Dordrecht. I, Goes euteTholen. Gorinehem. ii Gouda. 's Gravenhage. ii Groningen, ii Haarlem. liarlingen en te Franeker. 's Hertogenbosch, a Hoorn. Gebr. Gratama A. L. Reimkringer 8c Zonen J. A. Zip P. Groen 8c Zoon A. Noordcfn 8c Zonen P. J, Minderop Westfriesche Bank W. Jansen 8c Co Brunings 8c Ten Gate C. H. Tilanus 8c Zoon A. J. Loran 8c Zoon G. J. 8c A. E. Groeneyeld Wed. J. te Veltrüp 8c Zn. P. P. C. Brunings 8c Co. Doïer 8c Kalff. te Kampen. n Leeuwarden. Leiden. Middelburg. Nieuwediep. Nijmegen. Rotterdam. Schagen. Schiedam. Sneek. Tiet. Utrecht en te Venio Winschoten. Zaandam. Zutphen. Zwolle. Maatschappelijk kapitaal Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal Gestort Maatschappelijk Kapitaal Reservefonds 6,000,000.- 2,400,000.— 942,600.— 95,000.— Gesloten hypothecaire leeningeD op 1 Januari 1891 Doll. 4,031,142.55 Gesloten hypothecaire leeningen van 1 Januari30 Juni 1891 732,725. Doll. 4,763,867.55 85,288.10 Ontvangen aflossingen van 1 Jannari—30 Juni 1891 1020 uitstaande hypothecaire leeningen Uitstaande 5 pOt. Pandbrieven Minder uitgegeven dan gecreëerd mocht worden. Doll. 4,678,579.45 11,696,448.62»/, 11,203,000.— 493,448.62»/, 11,696,448.62»/, (Men wordt verzocht op 't MERK te letten) uit het Magazijn van GORINCHEM. Deze THEEËN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nommer en Prjjs, voorzien van nevenstaand |Merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende ,1 BREEBAABT LZ. Botermarkt te Gouda. EENIG DEPOT der Haagsche Beschuit vaD den Heer J K- SOMMER. tr/bemark Verkrijgbaar te Gouda bjj: G. H. LA KER VELD, Gouwe. P. v. OUDSHOORN, Kleiweg. C. v. VLIET, Markt. Te A If en bij: Al. van NAGTEGAAL J. KOOLE. Bodegraven bjjM. BAARS. Boskoop bij Oudshuorn bij: M. TOM. Oudewater W. VERHOOREN. SchoonhovenD. de JONG, A. C. FIJN van DRAADT 8c Wed. F. G. VERDONK. Probeert s. v. p.: SOUCHON-THEE No. 3 a f 1.25 per kilo.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2