DI JEN, hilderde sterk te der 8t. gen enz. levens- jroeders th. DS CAMELIA EEK. s LAÜF. LER. BINNENLAND. FEUILLETON. STUS, lion ,CT. en afwg- jnder vet naakt de we haren kort ge lag ver- saanwjj- rstaande 1891. Donderdag 6 Augustus. N? 4597. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ■I ts. De insending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. ▼erkrjjg- Onder den naam //Trouw aan Koning en Vader- Voor zoover thana bekend is zal de wereldcon- I. :houwburg de Markt Leiden, ■’oorburg. Boaendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. JRLAAR. ljjk laatste 80./0.30. dden. an 10—4 JAN. De nitgave dezer Courant geschiedt dagelgka met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. 2) »Ik dank je, kind,” antwoordde hij afwerend, en zich omkeerende stapte hij voort. Doch het meisje liet zich niet afschrikken, en liep hem na»O signore, wees barmhartig en koop deze bloemen I” Dat was niet het hloemenverkoopsterhet aar.prijzen van eene gewone klonk van de lippen van het meisje als een angstkreet. «Hoe heet gij?” vroeg hij, terwijl hij weer staan bleef. .Marietta." »Nn, Marietta, wanneer ik je ook wilde helpen, zon ik het niet kunnen. Ik ben zelf arm!” »O signore I Mijn vader ligt sinds vier weken met de koorts te bed en eergisteren is moeder ook ziek geworden. Wij hebben niets te eten, geen stuk brood, geen melk, geen vruchten en toen dacht ik...” «Wat dacht gij?” .Moeder heeft langzamerhand al ons huisraad verkocht; er is niets overgebleven. En toen ik nu GOUDA, 5 Augustus 1891. De Jaarl jksche Groote Vrije Paardenmarkt zal dit jaar op Vrijdag 18 October alhier plaats hebben. Tevens is door het bestuur der afd. Gouda van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten daaraan wederom eene Verloting van Paarden te verbinden, welke paarden op genoemde Paarden markt zullen worden aangekocht. Door het buiten gewoon goede sueces, welke aan die verloting ten deel viel, is nu besloten geen 5000 maar 8000 loten te verknopen. De trekking van genoemde loterij heeft plaats den volgenden dag. Mej. E. Sijtsma alhier deed gisteren te ’s Hage met goeden uitslag examen voor de hoofdakte. Krachtens vonnis van de Botterdamsche arr.-recht- bank dd. 29 September 1890 was door den deur waarder C. van Baarea te Schoonhoven beslag gelegd bij den landbouwer D. K. te Polsbroek, o.a. op diens vee. Toen nu op 18 Mei jl. de bewaarder zich voor enkele oogenblikken had verwijderd, maakte daarvan een zoon van K. gebruik om een paard aan het be slag te onttrekken en dit te vervoeren naar den stal van den landbouwer M. te Hoenkoop. Te dier zake stond C. K., 24 jaar, arbeider te Polsbroek, gisteren voor de rechtbank te Botterdam terecht. Zeven ge tuigen werden in deze zaak gehoord, waaruit zonne klaar bleek dat niemand anders dan C. K. het paard had gebracht bij den landbouwer M. te Hoenkoop. Bekl. ontkende dit echter, wel was hij op genoemden dag in de nabijheid van het erf van M. geweest, doch zonder paard bij zich, alleen om naar werk te zoeken; mochten de getuigen al verklaren hem gezien te hebben, dan hadden zij abuis. Het O. M., zijne vordering toelichtende, kon voor ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. s——tsra—e— ferentie der christelijke jongelingsvereenigingen te Amsterdam 1116 Aug. worden bijgewoond door omstreeks 700 personen, onder welke 549 officieele afgevaardigden; van deze komen er 94 uit Duitschland. Een groot deel der Engelscbe afgevaardigden kwam gisteren per dagboot te Vlissingen, en maakt een reisje door België alvorens zich naar Amsterdam te begeven. dezen bekl. die, tegen zoovele bewijzen in, halsstarrig blijft ontkennen, geen clementie in aanmerking nemen, en vorderde zijne veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. Bekl. zeide die straf niet te kunnen aannemen. Voor dergelijk feit had zich te verantwoorden J. B., 24 jaar, slager, wonende te Uselstein, welke bekl. mede op den 13 Mei aan genoemd beslag had ont trokken zes koebeesten, een geit en oen bok, door die te vervoeren naar de gemeente Hoenkoop. Bekl. bekende de wetenschap van bet beslag en tevens het vervoer, doch voerde aan, dat de beslagene, van wien hij ruim 700 te vorderen had wegens geleende gelden, hem had gezegd er geen kwaad bij te kunnen. Deze gelden had bekl. gedurende zijne minderjarigheid aan den beslagene, zijnde zijn oom on voogd, verstrekt, waarvoor deze op hem eene schuldbekentenis had afgegeven. Het O. M. was dan ook van meening dat in deze termen aanwezig waren om eene mindere straf te vorderen dan in de voorgaande zaak, en slechts drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. .v. Is het HandelMad wel ingelicht, dan had men in het eind der vorige week de heer mr. G. van Tien- hoven de opdracht, hem door H. M. de Koningin- Begentes verstrekt tot het vormen van een ministerie nóg niet nedergelegd, maar bestond er integendeel alle uitzicht dat hij weldra zou slagen. De rechtbank te Arnhem veroordeelde gisteren den gewezen assistent ten postkantore aldaar, W. J. de G. tot eene gevangenisstraf van 6 maanden, wegens het als ambtenaar verduisteren van geld en het zich toe- ëigenen van gebruikte zegels, om die opnieuw te ge bruiken als waren zij nog niet gebruikt. GOUDSCHE COURANT. Naar aanleiding van het besluit der Synode, waar door het den heer Vethake, tot nog toe doleerend predikant te Arnhem, mogelijk is gemaakt terug te keeren tot de Ned. Herv. Kerk, schrijft de Kerkelijke Courant „Met zijne vrienden, niet allen voorstanders van de Ned. Herv. Kerk, verheugen wijons hartelijk over het besluit der Synode in de zaak van den heer Vethake genomen, en in het vorige Nr. der Kerk. Ct. gepubliceerd. //Ook wenschen we niet blind te zijn voor den moed en de kracht, die er toe behoorden Om den heer Vethake zijn ongelijk te doen bekennen en van den, zij het te goeder trouw, gevolgden dwaalweg te doen wederkeeren. Moge zijne daad een zede lijke daad van hooge waarde 1 voor hem persoon lijk de gewenschte gevolgen hebben, en hij spoedig weer in de gelegenheid wofden gesteld om de Ned. Herv. Kerk te dienen Maar oefene zij ook dezen invoed, dat hoe langer zoo meerderen zich losmaken van het Kuyperianisme, hetwelk eigendunkelyk in zijn stelsel, willekeurig in zijn handelwijze, eene stoute poging is tot repristinatie van het onherroe pelijk voorbijgegane, doch daarvan dan ook niet dan teleurstelling kan aanbrengen voor zyne aanhangers, gelijk het noodlottige gevolgen heeft voor den waar- achtigen godsdienst, voor de gezonde ontwikkeling van het leven in den Staat en in de Kerk!" Ole Bull was bij het zien van deze ellende niet in staat een woord over de lippen te brengen. Marietta zette het korfje met de bloemen naast hem neer en snelde op .hare moeder toe. „Moeder,” zeide zij smeekend en schudde haar bij den schouder„een vreemde De vrouw keek met glanslooze oogen op en fluisterde bevend «O signore signore I” „Vrouw,” zeide Ole Bull zacht en trad op haar toe„hebt gij niet om een dokter gezonden „Neen, wij zijn daar te arm voor.” „Nu danhier moet raad geschaft worden. Marietta, kom hier, hier heb je geldEn loop nu naar de stad en haal brood en melk en vruch ten. Een dokter zal ik zelf sturen. Houd moed, vrouw I” Bij deze woorden had hij de beurs uit den zak gehaald en haar inhoud in Marietta’s hand geschud. Al was het ook zijn laatste geld en zou hij, zelfs onder den last zijner zorgen bezwijken wat was zijn nood, vergeleken bij de ellende, die zich bier aan hem voordeed P „Voor vandaag,” zeide hij: „hebt ge genoeg om van te leven, en morgen zal ik weer bij u komen en informeeren, hoe het staat.” Met groote stappen snelde hij uit de kamer, zon der op een dankbetuiging te wachten, geheel onder zoo straks vader hoorde kermen en moeder zag Voor de gebroken, vuile ruiten van het raam stond weenen, viel mijn oog op de camelia bij het raam, 1 een frissche, groene camelliastruik met sappige bladeren die ik aan de Madonna op het Paaschfeest beloofd zonder bloemen, had, en ik heb gebeden en gesmeekt, dat de heilige T, 'n K:: jonkvrouw het mij vergeven mocht wanneer ik de bloemen afsneed en ze verkocht om mijne ouders te helpen.” „Waar wonen uwe ouders?” vroeg de jonge man ernstig. „Daar, vlak achter het boschje, tusschen de wyn- bergen 1” „Kom, breng mij er heen.” Haastig vloog Marietta hem vooruit. Spoedig sloegen zij een zijpad in en na een paar minuten zag Ole Buil een vervallen, wit huisje voor zich. Met het lage dak stak het nauwelijks boven het omringende struikgewas uit. „Daar is het!” antwoordde het meisje en wees met de hand naar de armoedige hut. Ole Buil bleef als aan den grond genageld op den drempel staan. In een hoek van het vochtige donkere vertrek lag op een hoop stroo een man, die wild met de armen om zich heen sloeg en verwarde, afgebrokene woorden uitstiet. Naast hem op den grond zat eene vrouw, met het hoofd in de hand zacht weenend. Zij schenen de aankomst van den vreemde niet te bemerken. In het geheele vertrek bevond zich geen stoel, geen tafeleen leege schotel met een lepel lag naast de vrouw op den grond.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1