II avmr dt BINNENLAND. en UITJES, 1EN FEUILLETON. lerdam. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 1S91. Woensdag 12 Augustus. V 4602. z. EN het beste ereld. m lekten indpijn, out- m aangename rorden zeker -jks gebruik isscherij - anen, r, voort- peiteld* rtadem- kpotbeker ten boren Drogist, aerie winkels De iniending van advertentlta kan geaphieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. ■M*""""*g***l!gM***^ en (Uit het Duittich.') I. Briep de por- De prjj» per drie maanden ie 1.25, franco per post 1.70. Afzondertflke Nommers VIJF CÏNTEN. De uitgave dezer Conrant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. r bljjven en sid bewerkt. afgeleverd Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. No. 73. iche Cou- len doorbet JKMAN en erin idwater, hen, 1.75, »r. POPP’i tanden ge- i Tandplom- legen eiken verven van ikkenook ynen, Tafel en geperst, 'alles, Kan- HJn (ft nburg, 0«n, >tersburg, •an, Honing emen-zeep ansparant i. iepen, welke eeg brengen. Mondwater tijd. 'WO nen. Publiek hadaUjk Aan het gebouw van het plQ’ venhage is gisteren aanbesterf een gedeelte van den Hollandac gemeenten Gouda en Goudera) Holland. Minste inschrijver irai te Vreeswijk, voor 1800. iam, GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. i en het bordes van daar beneden de ingang is dienstbodenkamers. lersche 70 Cents) ket, het <r doosje -- Den 4en Aug. j.l. ontbraken bij de regimenten kappen. Een gemetselde brug leidt naar de breede infanterie en het reg. grenadiaw en jagers nog 272 trappen korporaals, terwijl 178 sergerften-titulair en 384 korporaals aanwezig waren, die de geschiktheid heb ben om tot sergeant of fourier bevorderd te worden. Heden werden 32 korporaals-wlair van het instruc- tiebataljon te Kampen in den effectieven graad bij de korpsen overgeplaatst. van Flora las hij vreugde over deze stralende oogen ontmoeting. Dan zal ik vermoedelijk zeer veel nieuws ver nemen, zeide hijmijne geboorteplaats is mij immers GOUDA, 11 Auguitus 1891. Mej. J. Groot alhier deed gisteren te Hage met goeden uitelag examen Fransch. lager onderwijl. blik op het kaartje der dame. Hoe verheug ik i zoo aangenaam reisgezelschap gevonden te Sta my toe, dat ik de vrijheid neem, mij voor te stellengraaf Kurt Von Hohen- Wy brachten dezer dagen een bezoek aan het Huis te Kinschoten, een der weinige oude buitenplaatsen, die hier nog in den omtrek bestaan. Het bosch, bestaande uit zwaar beuken en eikenhout biedt prachtige landelijke gezichten en waterpartijen aan, een fraai berceau behoort tot de merkwaardighedeu. De beelden die - woeger deneluin versierden, zijn verdwenen. In onze jeugd was het bosch dikwijls het doel van rijtoerenmen dronk er koffie of had er pique-niques, waarbij het oude bosch weergalmde van het vroolijk gelach der jónge lui. Sedert jaren namelijk is het kasteel onbewoond, daar het door huwelijk der erfdochter van de familie Strick van Linschoten in Duitsche handen is overgegaan. Voor een fooi is ook het kasteel te zien, waarin eene verzameling portretten uit de 17e eeuw, inzonder heid van leden der familie Strick, die het tegen woordig gebouw stichtten. Dit huis draagt geheol het karakter van de def tige huizinge uit de laatste helft der 17de eeuw. Het ziet er schilderachtig uit, gelijk het daar ligt als in eene lijst gevat door de forsche stammen en de trotsche kruinen der beuken en linden. Weelde-l Gisterenavond ten ongeveer 8*/i uur is brand ont staan m de Kuiperstraat in een op zich zelf staand bouten gebouw, dienende tot magazijn van den blik slager N. A. van der Ree en achter diens woning gelegen. In een oogenblik stond het geheele gebouw in lichte laaie vlam en was ten ongeveer half tien omgehaald en afgebrand. De brand moet ontstaan zijn door het laten vallen van een petroleumlamp door een jongen. V. d. R. bezig zijnde zijne blik- waren in te pakken om te verzénden, beproefde nog wel den brand in den aan vang te stuiten, doch door de vele brandbare stoffen, die rond hem lagen, gelukte hem dit niet, waardoor by nog ^raudwon- den heeft bekomen aan zyne handrf. De Spuiten 4 «n 5 gaven het eerst water, de overigen behoefden niet te werken. Vale autoriteiten waren op de plaats des onheils tegenwoordig. De dd. schutterij en da politie waren eveneens op hun post. Het magazyn is geassureerd bij ZZL’Union Beige" en de werkplaats, die eveneens nog al schade heeft gekregen, bij de hh. de Jong en Co. te Amsterdam. Door het achteruitgaan van de daarvoor gespannen hit is het tentwagentje met bit van den heer J. in de Turfcingelgracht geraakt. Twee kinderen van den heer J. waren daarin gezeten, doch werden gelukkig spoedig gered. Van de 190 gemeenten in deze provincie zijn er 156 met schulden bezwaard tot een gezamenlijk bedrag van ruim 46 millioen gulden. de hoofddeur, terwijl voor de keukens en In het huis geeft een ruime vestibule toegang tot de daar omheen gebouwde ver trekken, waarvan vooral de zaal door hare ouder- wetsche ornamentatie merkwaardig is. In eene der bovenkamers, de bibliotheek, is eene aardige ge heime deur, een deel van de boekenkast, dat de ruggen van allerlei geleerde wer<en te zien geeft, maar door den druk op een veer zich opent. Onze aandacht werd weder op dit oude pronkstuk der 17e eeuwsche weelde gevestigd door het be richt, dat de tegenwoordige eigenaar de graaf Von Kessel het geheele goed zal verkoopen. Eerlang komt het kasteel met bosch, 9 boerenwoningen met 350 bunders land in veriiwg.- Er bestaat groot ge vaar, dat bij deze gelegenheid het oude gebouw in sloopers handen zal vallen en dat ook het fraaie hout zal worden gekapt, want onze tijd heeft geen geld over voor stil, landelijk buitenleven te midden der vlakke weilanden. Zoo verdwijnen een voor een die oude buitenverblijven van de 17e en 18e eeuw sche patriciërs. Wie het kasteel nog in zyn tegenwoordige staat wil zien, haastte zich. Van het station Woerden brengt een uur wandelens u te Linschoten en van daar binnen een kwartier op het slot. In plaats van denzelfden terugweg te nemen, kan men ook over Oude wat er retourneeren, de afstand is dan iets grooter. 2) U noemde hem Kuno, zeide Thomas, wiens blikken in de heen en weer golvende menigte den graaf schenen te zoeken; bestaat er ook niet een graaf Kurt? Graaf Kurt? Zoo heette de zoon Van graaf Kuno; hij trok vele jaren geleden naar Amerika, en is sedert verdwenen. Men heeft, voor zoover mij bekend is, nimmer weder iets van hem gehoord. Op dit oogenblik werden de tot het perron toe gang gevende deuren geopend. Instappen in de richting naar B! riep de por tier, en Fanny volgde den matroos, die zich aanstonds beijverde, eene geschikte plaats te zoeken. De graaf stapte in een wagon le klasse, en had nauwelijks plaats genomen, zijn hoed voor een zijden muts verwisseld en het zich gemakkelijk gemaakt, toen eene jonge, zeer smaakvol gekleede dame even eens instapte, die zijn groet bevallig en met een ietwat coquet glimlachje beantwoordde. Het was een aardig, fijn gezicht, en de dame r. bestuur te ’s-Gra- rige klimplanten omhullen voor een deel den het uitdiepen van we1 (j. r. wat stijven en drukken voorgevel met zijn kleine phen IJsel, onder de kruisramenjammer, dat zij ook de leelijke wit ge- tk in de prov. Zuid- verwde houten punt niet bedekken, die als een B G. van der Hoeven klokkentorentje het gebouw’ ontsiert. Twee ranke l torens, van onderen vierkant, ter halver hoogte in achtkant overgaande, dragen sierlijke klokvormige scheen zich van hare schoonheid bewust te zijn daarvoor pleitte de coquetterie, met welke zij de lange wimpers neersloeg, toen haar blik als toevallig dien van den graaf ontmoette. De portieren werden gesloten, de trein stelde zich in beweging, en aan bet raampje vertoonde zich de conducteur, om de kaartjes te controleeren. Reist ge ook naar B. vroeg de graaf, met een mij, een hebben aan u haasen I Verrast zag de dame hem aan. Heb ik werkelyk goed gehoord? vroeg zij. Gij zijt graaf Kqrt Von Hohenhausen Uwe verrassing vind ik niets minder dan na tuurlijk, antwoordde de graaf lachend ik was immers uit mijne geboorteplaats sedert vele jaren spoorloos graaf; wij gaven verdwenen. Ja, zoolang ik mij kan herinneren Bijna 18 jaren 1 Wel eene zonderlinge ontmoeting! Ge zult 1- aaw a..n 17 nmka.r» geheel en al vreemd geworden. Ik vrees slechts, dat ik uwe nieuwsgierigheid niet geheel bevredigen kan, antwoordde Flora mot een werkelijk betooverend lachje. In deze lange periode heeft veel plaats gegrepen, maar daarvan zal u wellicht slechts een klein gedeelte belang in boezemen. Wat de politieke wijzigingen betreft, u zult deze wel uit de nieuwsbladen kennen. Zeker, juffrouw Romberg, zeide de graaf, en ik kan u de verzekering geven, dat de Duitschers in den vreemde een zeer levendig aandeel genomen hebben in het lot van hun vaderland. Dat hebben zij bewezen, zeide Flora, en Duitschland zal het nooit vergeten. Zij hebben menigen traan gedroogd, de smarten van menigen dapperen held gelenigd. En toch hebben wij slechts zeer weinig gedaan in vergelijking bij onze broeders, antwoordde de 'evan onzen overvloed, maar zij zetten hun leven voor het vaderland op het spel. O, het moet heerlijk en verheven geweest zyn, te midden Bijna 18 jaren dier beweging te leven, de terugkeerende overwin- Wel eene zonderlinge ontmoeting! Ge zult naars begroeten, de gewonden verkwikken en de mijn naam kennen, mijnheer, Flora Romberggevallen helden te kunnen eeren. Hoe vaak gevoelde mijn papa was de bankier van uw vader. ik destijds in mij den aandrang, terug te keeren en Wederom maakte de graaf een buigingin de j mij als vrijwilliger bij het leger aan te melden stralende oogen van Flora las hij vreugde over deze Maar u zult weten, dat mij dit niet mogelijk was. Ik wist niet, welke ontvangst mij hier verbeidde; ik moest vreezen, dat voor mij het huis mijner voor ouders gesloten bleef, en deze krenking had ik niet

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1