Rultenlandscti Overzicht. Bondswedstrijd tusschen Rott. en Goudsch „Olympia Omtrent het bezoek door H.H. M.M. gisteren aan het legerkamp te Oldebroek gebracht, deelt men aan de N. R. Ct. van daar het volgende mede Des morgens te 11 uren kwamen H.H. M.M. in het kamp aan. De in het kamp verblijf houdende troepen waren opgestold ten einde door H.H. M.M. te worden geïnspecteerd. Zes batterijen veid-artillerie stonden in bataille geschaard onder de bevelen van den regiments-com mandant, kolonel Doorman. De Koninginnen reden langs het front der troepen in een met 4 paarden a la Daumont bespannen rijtuig, gevolgd door twee hofrijtuigen, waarin de adjudanton eu hofdames ge zeten waren. Na afloop der inspectie werd door het regiment in het vuur geëxerceerd, alles in draf en galop. Het was een trotsch schouwspel, die 6 batterijen over de heide te zien rennen, plotseling stilstaande en uit 24 kanonnen het vuur te zien openen op ten denkbeel- digen vijand, dan weder snel te paard eu in ren weggaande om opnieuw in batterij te komen onder daverend kanongebulder. Onze jeugdige Koningin had blijkbaar veel genoegen in deze snelle bewegingen en stond opgetogen alles aan te zien. Nadat nog in galop voor 11H. MM. was gedefileerd over de hob belige heide en door de schietschool uit zware kanon nen en met mitrailleurs was gevuurd, werd aan do beide Koninginneu in de officiers-eetzaal een „colla- tion" aangeboden door de artillerie-officieren, die daarbij aan HH. MM. persoonlijk werden voorgesteld. De Regentes onderhield zich minzaam met de officieren, terwijl de jeugdige Koningin alles nauwkeurig opnam. De zaal was keurig met wapenschilden en bloemen versierd, terwijl een «boudoir" voor toiletbenoodigd- heden was gereed gemaakt. Na afloop van het collation brachten de vorste lijke personen een bezoek aan de verschillende ge bouwen van het kamp en de tenten, o. a. aan de kantine der manschappen, waar de jeugdige Koningin een kop koffie (prijs 1 cent) dronk. Tot slot werd door de officieren (37) van het le en 3e reg. v^ld-artillerie met den kolonel Doorman en de beide hoofdofficieren aan het hoofd, een jachtrit gereden. Als jagérmeester fungeerde de kapitein Hinlopen, terwijl de kapiteins Kaub en De Waal als judges en de kapitein Jong ec luitenant Schwartz ais starters optraden bij de flet-race. In flinken ga lop werden de hindernissen genomen, bestaande uit horden, sloot en aarden wallen, terwijl ten slotte een flet-race gereden werd om twee prijzen (een bronzen beeld met zuil en eene pendule door H.H. M.M. daarvoor aangebodon. De le prijs werd behaald door „Avonbridge", volbloed, van den luit. Van Altena, de 2e prijs door «Banderole", volbloed, van den kapitein Hinlopen. Na de finish reed de kolonel, door zijne officieren in vlotten galop gevolgd, naar HH. MM., eu brach ten zij het militair saluut, waarop de jeugdige Ko ningin de prijzeu uitreikte onder toevoeging van ©enige minzame woorden, en waarbij zij de paarden der overwinnaars streelde. H.H. M.M. betuigden herhaaldelijk hare hooge ingenomenheid met alles wat zij zagen. Zelfs infor meerde de jeugdige Vorstin hoelang zij nog blijven mocht, en antwoordde toen blijkbaar verheugd«nog 3 uren. dat vind ik heerlijk," Zeldzaam groot was de geestdrift onder officieren en minderen der artillerie; ieder keek mot opgeto genheid naar de jeugdige Vorstin en men hoorde aanhoudend spreken over het lieve en minzame voor komen van onze Koningin. Nadat HH. MM. in de kantine waren terugge keerd bedankten zy den generaal-inspecteur Schneider, den generaal-commandant dor bereden artillerie Egter van Wissekerke, den majoor-directeur der artillerie schietschool Alma, den regiments-commandant kolonel Doornman voor alles wat z^j gezien hadden, en ver trokken zij over Tongeren weder naar Het Loo, uitgeleide gedaan door de generaals en kolonels met hunne adjudanten, en onder aanhoudend gejubel en hoerageroep der opgewonden artilleristen. De dag van heden zal door allen nooit vergeten worden, en menig milicien zal later nog met genoegen aan zjine kiuderen vertollen van de lieve jeugdige Koningin die, zoo minzaam tegen ieder, het kamp hoeft bezocht. Naar wij vernemen hebben HH. MM. 2B0 ge schonken om onderofficieren en minderen te onthalen, en zullen HH. hoofdofficieren morgen middag op het Loo de gasten zijn van HH. MM. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Bij een der jongste transporten van verdreven Rus sische Joden, die aan het Centraalstation alhier pas seerden, bevonden zich ook twee meisjes van tien of twaalf jaren, die gedurende het oponthoud dat zij hier hadden, schreiende langs den trein liepen en in elke rijtuigafdeeling naar hare moeder zochten, die zij on derweg wareu kwyt geraakt. De arme kinderen hadden gedurende de lange reis reeds herhaalde malen vergeefs naar hunne moeder gezochtzooals eene Russische vtouw in het Duitach aan den stationchef mededeelde, was do moeder niet ver van de Russische grens van ontbering gestorven en had men uit medelijden met de kiuderen hun dit droevige verlies nog niet durven mededeelen. Eene andere Joodscbe familie had zich het lot der weezen aangetrokken en nam hen met zich naar de Nieuwe Wereld. Naar de Amsterdammer verneemt is de raadscom missie tot onderzoek van de handelingen dor politie in den avond van deu lsten juli jl. niet tot eenstem migheid kunnen komen. Wij zullon alzoo ontvangen een meerderheids- en een minderheidsrapport. Uit beide rapporten blykt, dat men eenstemmig oordeelt over do tekortkomingen van den heer Stork, waar het betrof de voorgeschreven maatregelen be hoorlijk uit te voeren, terwijl het rapport van de minderheid tevens de leiding van den heer Steen kamp op den bewusten avond veroordeelt. De Amt. Ct. schrijft daarover het volgende Het rapport van de taptoe-commissie kao, naar de „Arast Ct." meld, deze week worden ver* acht. De commissie heeft een zakelijk onderzoek inge steld en vele gewonden en gekwetsten gehoord. Het getal inwoners echter, dat zich aanmeldde, was niet zoo groot als men aanvankelijk verwachtte. Sommigen stellon enorm hooge eischen voor scha devergoeding. De heer Dröse o. a. vraagt voor zijne verwondingen 3000. De commissie doet geen voorstel, ingevolge haar mandaat, dat slechts een onderzoek eischte. Uit dat onderzoek evenwel blijkt duidelijk, dat de hoofdschuld van het gebeurde bij den commissaris van politie Stork moet gezocht worden, die de be velen van den hoofdcommissaris Steenkarap niet op volgde. Den avond van het gebeurde was de heer Steen kamp wel voor het Paleis, doch zonder dames, daar hij- op orders van den burgemeester stond te wach ten. Eerst na het gebeurde vernam hy van een der rechercheurs, dat er nog al aardig opgeslagen was. Een rapport, door den commissaris Stork den volgenden morgen uitgebracht aan den hoofdcommis saris, schijnt niet juist geweest te zijn. De commis saris noemt het dan ook het „vergelykend rapport." Zijn onze inlichtingen juist, zegt de „A. Ct." dan is de indruk dien het rapport der commis sie maakt, van dien aard, dat do heer Stork zijn positie moeilijk zal kunnen handhaven. Wederom zullen de in het vorige juar tot stand gekomen spoorwegovereenkomsten aanleiding tot eene procedure geven. De heer P. H. Peters, chef de bureau bij het tariefwezen van de voormalige Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij te Utrecht, heeft den staat der Nederlanden doen dagvaarden tot schadevergoeding, op grond dat de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen dien ambtenaar niet heeft geplaatst in eene betrekking, waarop hij krachtens artikel 6 der over eenkomst tusscheu den Staat en de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij recht meent te hebben. De rechter zal in deze quaestie tevens hebben te beslissen omtrent de inrichting der ondersteunings fondsen A en B gelijk bij den N. R. S. Voor de van 12 tot 16 dezer te Amsterdam tehouden twaalfde internationale conferentie der christelijke jongelingsvereenigingen hebben zich meer dan 500 afgevaardigden uit ons land en het buitenland laten inschrijvon. Vooral uit Amerika is de opkomst zeer groot. De conferentie wordt morgen ingeleid met eene openbare bijeenkomst in do Westerkerk. Aldaar zullen het woord voeren prof. Muller, pastor Baehr, pasteur Richard en da. Chambers, alleu uit Amsterdam. Onder de onderwerpen die op de agenda staan, komen o. a. voor: «De christelijke jongelingsver- eeniging tegenover de toenemende ontwikkeling der sociale quaestie; de christelijke jongelingsvereenigia| in de Roomsohe landen enz. Vrijdag wordt een gemeenschappelijke tpoht gedaan naar Neerbosch. Een ongehoord laffe en wreede misdaad werd dezer dagen in de omstreken van Caen gepleegd. De heer Dubois, een jonge man van zes en-twintig jaar, keerde per rywiel terug naar zyne woning te Lux. Onderweg ontmoette hy eenige werklieden, die bezig waren eenige herstellingen te verrichten aan de trambaan. Daar zy de geheele breedte van den weg in be slag namen, schelde hij, opdat zy eenige ruimte voor hem zouden maken. Dit geschiedde echter Diet, zoodat hij genoodzaakt was ran zyn rijwiel to stappen. Daarop kwam oen der kerels naar hem toe en gaf hem een hevigen vuistslag, zoodat hij neerstortte, waarna een ander hem nog mot een ijzeren nijptang een slag op het hoofd toebracht, zoodat bij het be wustzijn verloor. Na een weinig bijgekomen te zyn, sleepte bij zich met veel moeite voort tot aan zijn woning, die in de nabijheid gelegen was. Nog denzelfden avond stierf hij tengevolge der bekomen kneuzingen. Twee der laffe arbeiders zijn in arrest genomen én zullen wegens moord terechtstaan. kunnen verdragen, 't Is waar, in mijn jeugd ben ik lichtzinnig geweest; ik plaatste tegenover den wil mijns vaders een onbuigzame» trots; maar ik zou mij onderworpen en mijn vader zou toegegeven heb ben, wanneer niet de invloed mijner stiefmoeder de klove tusschen ons beiden steeds dieper gegraven had. Ziedaar de oorzaak, die mij belette terug te keeren: ik wilde die vrouw niet weder ontmoeten. Gravin Von Hohenhausen is tijdens den oorlog gestorven, zeide Flora; u weet het misschien? Ik weet niets, juffrouw. Eerst toen ik de oproeping mijner stiefzuster las, vermoedde ik, dat Unica's moeder dood moest zijnnooit zou deze vrouw aan eene zoodanige oproeping gedacht hebben. In haar belaug was het immers, dat ik spoorloos verdwenen bleef. Hebt u dan nimmer bericht van uw vader ontvangen Neen, nooit! Ik schreef niet en in mijne woonplaats kon niemand weten, waar ik mij bevond. -Gravin Unica, uwe stiefzuster, was in het pensionaat mijne vriendinlater hebben wij elkander zelden gezienwaaraan dit lag, weet ik niet. Unica's moeder stierf, zooals ik reeds opmerkte, tijdens den oorlog, kort na den slag bij Sedan. Zij was reeds sedert verscheiden jaren lijdende geweest. I)e graaf sukkelde ook, en Unica zeide mij, dat hij in dien tijd zeer dikwerf over u gesproken had. Of en welke stappen hij gedaan heeft om uw verblijfplaats uit te vorschen, weet ik niet; hij stierf plotselingmen zeide, dat eene bloedspuwing een einde aan zijn leven gemaakt had. Unica plaatste na de teraarde bestelling in alle couranten een oproeping aan u. En deze oproeping las ik in een Amerikaansch blad, viel de graaf haar in de rede. Ik heb naar aanleiding daarvan de reis terstond .aanvaard, in de hoop dat do ontvangst in huis met den bartelijken toon der oproeping in overeenstemming zal zijn. Kunt gij daaraan twijfelen? vroeg Flora lachend. -- Toen ik mijne woonplaats verliet, telde Unica nauwelijks drie jaren. kunt niet weten, hoe hot karakter uwer zuster zich ontwikkeld heeft, mijnheer; zooveel te aangenamer is het mij, dat ik u in dit opzicht geruststelling kan verschaffen. Unica is, wanneer ik mij aan een kleine onbescheidenheid mag schuldig maken, wel geen belangwekkende schoonheid, maar zij bezit een voortreffelijk hart, een zeer toegevend karakter en een vatbaar gemoed. Hare moeder was in alles het tegendeel, bracht de graaf in het midden, terwijl hij peinzend naar het landschap zag, dat zij pijlsnel voorbij stoomden. Van hare moeder heeft Unica slechts het uiterlijk, denzelfden slanken lichaamsbouw, hotzelde blonde haar en dezelfde blauwe, ondoorgrondelijke oogen. De oude bedienden zullen er waarschijnlijk ook niet meer allen zijn? Zooveel ik weet nog slechts één, de oude Daniel. Hm, Daniel 1 zeide de graaf zacht, als tot zich zeiven sprekende. ^Hij was de vertrouwde mijner moeder. Het onderhoud werd gestaakt: de trein Hield stil; de reizigers stapten uil en in, Flora zag het gewemel onverschillig aan, terwijl de graaf dit oogenblik ten nutte maakte, om een sigaar aan te stekeu, nadat hij de jonge dame vooraf do toestemming daartoe gevraagd had, die hem met een vriendelijken glim lach verleend werd. Ik hoop, dat u een aangoname zeereis gehad hebt? hervatte Flora het gesprek, toen de trein zich weder in bewoging zette. In de laatste dagen moeten vele schepen gestrand zijnde dagbladen meldden het, en men sprak daar ook over in den. kring mijner bloedverwanten, bij welken ik eonign weken gelogeerd waa. En onder de gestrande schepen was ook dat, op hetwelk ik de reis deed, antwoordde de graaf kalm. «Marianne" heette het vaartuighet is mat inan en muis gezonken. Voor zoover mij bekend is*; zijn slechts drie personen gered: een matroos, eens dame en hij, die u dit vertelt. Dat moeten vreeselijke uren geweest zijnt zeide Flora. In hot begin heerschte eene algemeene angst en ontsteltenis maar het gevoel verstompt weldra, en men verwacht de catastrophe met eene onverklaarbare onver- schillighoid. De herinnering aan die uren is mij ver schrikkelijker dan de werkelijkheid was. Wordt vervolgd.) Een poging is aangewend om het prachtige kantoor, van de De Beers -Diamant-Maatschappij te Kimberley in de lucht te doen vliegen door dynamiet. Ongeveer elf uur 's nachts werd een vreeselijk harde ontploffing gehoord en een hevige schok gevoeld in do stad. Het duurdo niet lang of men ontwaarde, dat het voorste gedeelte van het gebouw, alsook de ramen en vensters van andere gebouwen in de nabijheid, aanmerkelijk beschadigd waren door een lading dyna miet, die tegen het gebouw wns gelegd en ontstoken door middel vnn electriciteit met een koperen draad, behoorendö aan de Telephoon-Maatschappij. Er is nog niemand gearresteerd. B00 wordt uitgeloofd voor hon, die inlichtingen kunnen geven, welke leiden zullen tot de ontdekking van misdadigers. Men ver moedt, dat deze daad een uiting van verontwaardiging is van workliuden, van welke zoor velen uit hun werk geraakt zijn door de amalgamatie van mijnen en maat schappijen, die in den laaisten tijd hebben plaats gevonden, ter oorzake moestal van de "De Beers" Consolidated Mines Limited, waarvan de heer Rhodes de hoogste zegsman is. {l)e Mijncourant.) In Frankrijk, waar het stelsel, om aan de werk lieden, boven het gewme loon, een aandeel in de winst toe te kennen der onderneming, waarin zij werkzaam zijn, tot nu toe 't meest wordt in practijk gebracht, en het eerst toegepast is door Leclaire, te Purijs, in zyne huisschilderszaak, is oene poging aanhangig, om het stelsel in te voeren zoowel bij ondornemingen, die van staatswege gedreven worden (b.v. do tabaks-regie), nis bij ondornemingen of wer ken van langen duur krachtens vergunning van het openbaar gezag. Te dien eindo is, in Mei II., door een honderdtal afgevaardigden bij de Frauscho kamer een wetsontwerp ingediend, waarvan de hoofdinhoud door mr. Z. van den Bergh, in de Fubriehbode van verleden Zondag, wordt medegedeeld als volgt«Het ontwerp bepault in art. 1, dat ieder concessionaris van Staat, provincie of gemeente, voor werken of ondernemingen van langer duur dun vijf jaren, den werklieden een aandeel moet geven in de winst «Art. 2 zegt, dat de regeling dier participatie zal plaats hebben bij hot verleenen der concessiewelke de grondslagen der participatie zullen zijn dat een eenmaal verkregen wiustaandeel nooit aan den con cessionaris kan vervallen, od in welk.n vorm een deel der winst kan belegd worden bij instellingen van voorzorg. «Art. 3 schrijft voor, dat de balans en do staten der winst verdeeling zullen worden ge controleerd door een deskundigen scheidsman, te be- noomon door don voorzitter der handelsrechtbank. «Art. 4 maakt hetzelfde beginsel toepasselijk op onder nemingen, die door den Staat zelf worden gedreven, en wier producten hij verkoopt. «Art. 5 bepaalt hetzelfde voor die staatsondernemingen, welker pro ducten niet worden verkocht (b.v' de arsenalen). Daar wordt de balans vastgesteld door taxatie en vergelijking met <le producten der particuliere indus trie. Eindelijk zegt art. 6, dat voor elke onderne ming de regeling der participatie en de aanwending van het wiust-aandeel bij reglement zal worden vast gesteld." De heer van den Bergh wyst, het boven staande raededeelende, er op, dat Portugal in dit opzicht Frankrijk reeds is voorgegaan door de wet van 22 Mei 1888, waarbij het bewerken vau tabak tot staats-monopolie is gemaakt, en waarin is bepaald dat 5.1 pet. van de winst boven 19l/4 millioen frs. onder deu raad van beheer, de arbeiders, enz. wordt verdeeld in dier voege, dat ongeveer twee-derden daarvan komt ten goede van de werklieden. Te meer zou het de moeite waard zyn, omtrent die wet en hare werking iets naders te vernemen, omdat zij bovendien deu arbeidsdag vanhet personeel schijnt te hebben gesteld op acht uren, eu den werklieden een pensioen verzekert van ten minste vier gulden 's weeks. Zondag, 9 Augustus werd te Gouda op het exer citie-terrein aan den Rotterdamscheu dijk de eerste der reeks competitie-wedstryden gespeeld van de 2de klasse-clubs, welko uitgeschreven waren door den Nederlandschen Cricketbond. Door de weinige deelnume, die de meeste clubs hierbij toonden, haddon zich in Zuid-Holland slechts drie clubs aangemeld, nl. Leidsch «Achilles", Rot- terdarnsch «Olympia" en Goudsch «Olympia", waar door laatstgenoemde club in elk geval een wedstrijd moest spelen met eene veel sterker zustervereni ging. Door 't lot werd bepaald, dat do eerste wul- stryd moest plaats hebben tusschen de beide „Olym piad." Na eenig geschrijf werd besloten, de match te Gouda te spelen op Zondag 9 Augustus. Mot den trein van half elf arriveerden de Rotterdam mers, en nadat men langzaam naar het veld was gewandeld, kon de match om half twaalf een' aan vang nemen. Het veld, vooral do grond tusschen de wickets, verkeerde in uitstekenden toestand. Eerst den vori- gen dag was deze afgemaaid en gerold, reden, waarom de grond tot aller tevredenheid by zonder gelijk was. Rotterdam ging eerst aan bat, en vol moed be gonnen de Goudsche bowlers de vijandelijke wickets te bestormen. Het begin viel nogal mee. De Lange," gevangen door Van Ingen Schouten, Roussel door Van den Bosch, en Klauzs run out, verdwenen spoedig. Drie wickets voor 12 punten was dan ook minder dan men verwacht had. Doch wie hiermede ook tevreden was, Willing, de volgende batter der Rotterdammers, zeker niet. Deze handige batsraan bleef met Tim mermans geruinien tijd aan bat, en wat men ook beproefde, het duurde vrij lang, eer men hen scheiden kon. Eindelijk werd Timmermans gebowld door Maarschalk. De puntenlijst wns intusschen zeer ge stegen, nl. van 12 tot 32. Twintig punten voor 't vierde wicket! als 'tzoo doorging, was er voor Gouda geen ophalen mogelyk. Gelukkig bleek de volgende batsman niet zoo taai te zijn, en toen ten slotte Willing door de Vooijs werd gebowld voor een goed gespeelde 14 punten, was het spoedig uit met Rotterdam. Het elftal jlier stad had 45 punten gemaakt, waaronder 11 extra's. Na eenige minuten pauze ging Gouda aan bat, vol hoop, dat het de 45 wel uabij zou komen, misschien wel overtreffen zou. Doch men had buiten den waard gerekend. Door het uitstekende bowlen van Do Lange en Willing verdween de eene bats- man na den anderen. De Koning Munting en Van Ingen Schouten, op wie men zeer veel vertrouwen stelde, scoorden niets, anderen zeer weinig; alleen Vau Mens handhaafde zijn' naam en scoordo in netten stijl 8 runs. Onder de overigen noemen wij nog Noothoven van Goor, die, ofschoon hij in de laatste twee jaar bijna niet aan cricket gedaan had, toch nog drie runs maakte. Hel totaal voor Gouda was 28, waaronder 7 extra's. Intusschen was het één uur geworden, en voordat men verder ging, besloot men koffie te gaan drinken, om te twee uur wedorom te beginnen. Ongelukkig begon het in dien tusschen tijd te regenen, 't geen zeer te betreuren was, daar niet alleen do pitch (grond tusschen dc wickets) en 't veld bierdoor nat en glad werd, maar 't tevens te begrijpen was, dat de spelers het dien middag zouden moeten stellen buiten de lieve dames-toiletjes, die anders altijd in zoo grooteu getale de wedstrijden van Goudsch „Olympia" op luisteren. Wij gelooven wel te mogen veronderstel len, dat dit, gevoegd bij den voortdurend neervallenden regen, do oorzaak was van dp lusteloosheid, die er gedurende de 2de innings uy de meeste spelers heerschte. Toen alle verbeteriug van het weer uitbleef, be sloot men te half drie met de 2de innings aan te vangen. Beide partijen hadden de volgorde aan bat eonigszins veranderd, doch aan den uitslag deed dit weinig af. Het eerste wicket kostte nu meer moeite. Reeds wareu 14 punten gemaakt toen ein delijk Klausz verdween. Van de volgende batsman gaven Williug en W. Bakker de meeste moeite die' ook respectievelijk 18 en 8 runs maakten. Om half vier sloot de innings voor een totaal van 70 waar onder 9 extra's. Terstond ging Gouda aan bat daar men besloten had slechts tot 4 uur te spelen,'t geen men gelukkig later veranderde in het besluit om dé iunings te voleinden. Had Rotterdam meer puutey gemaakt dan in de eerste innings, ook met Gouda was dit het geval. Alle batsmen brachten het hunne bij eu de innings sloot voor 62 waaronder 9 extra's. Van Ingen Schouten had 12, Van Mens 9 runs. Gouda had alzoo do match verloren met 2B runs, een klein getal als meu do sterkte van de tegenpartij in aanmerking neemt. Wel is waar miste deze enkele harer leden maar ook 't Goudsche elftal was niet volledig. Nauwelijks was Van Kekem gebowld of alle Rotterdammers lieten de wickets in den steek, zochten hun bats en legguards bijien en waren in een oogwenk verdwenen in een gereedstaand rijtuig, zonder zelfs in hun haast zich de moeite te geven afscheid te nemen van één der Gouwenaars. Eilieve, is dat eene fair wijze van handelen Haant alleen kan niet de oorzaak zijn, daar het juist 5 uur was en de eerstvolgende trein 5.31 vertrok. Welke andere redenen echter voor (leze onbeleefd heid bestonden, verk'aren wij niet te kunnen be grijpen. Wij willen echter veronderstellen, schoon het bijna niet aan te nemen is, dat het als vergeet achtigheid moet worden beschouwd. Nu nog enkele opmerkingen over het spel der afzonderlijke raatchleden. Het batten ston I bij beide partijen, vooral in de tweede innings vrijwel gelijk. De beste van Rotterdam wat ontegenzeggelijk Wil ling, die met groole kalmte vooral de underlandscho ballen blokto en sloeg. Hij maakte dan ook alleen 32 punten in de beide innings. Van Gouda was Van Mens de boste', die met sjjme gewone kalmte 17 runs secorde. Overigens moeten alle Gouwenaars nog meer leeren slaan en zich niet tevreden stollen met steppen of blokken alleen. Het fielden was over het algemeenaan beide zy den gelijk. Wel was het in de eerste innings beter dan in de tweede, maar dit lag aan de gladheid van het veld. Wat de spelers afzonderlijk betreft, zoo waren Kan en Do Koning Munting wel het best. De laatste ving o. a. op zijne gewone handige wijze vallende een bal, die nauwelijks een duim van den grond was. Roussel voldeed als keeper goed, slechts moet hij zorgen, de ballen wat meer vast te houden en ze niet naar de longslip te laten springen. Voor het stumpen zal dit zeer voordeelig zijn. Van Mens vol deed als naar gewoonte ook goed. De longstop was bij Gouda beter dan bij Rotterdam, schoon van Ke kem voor 't eerst die plaats vervulde. Ackerlin op longslip was slecht, terwijl Timmermans, J. Bakker en ook Willing ondanks zijn gekneusd been, goed waren. Klausz was soms wel wat slaperig, terwijl Hoos moet leeren, wat vlugger te zijn. Bij Gouda komt aan Van Ingen Schouten een woord van lof toe voor zijn uitstekend dekken. De Vooijs liet op longslip vrij veel ballen door. Ook Van den Bosch heeft er een paar laten glippen, ofschoon hij over 't geheel zeer zijn best beeft gedaan. Julius moet leeren wat spoediger in te zenden, Noothoven van Goor voldeed vrij wel. Het bowlen was bij Rotterdam vet 1 beter dan bij Gouda. Het best voldeed ons De Lange, die dan ook het meest werd gevreesd. Willing's ballen spron gen dikwijle te veel op. Timmerman wist veel gemakkelijker te spelen en niet zoo gevaarlijk als de beide anderen. Bij Gouda bowlde De Vooijs 't bost, terwijl hij echter nog verre achterstond bij de Rotierdammers. Als umjures fungeerden de heeren Vaes en Du Cloux, wien wij hulde brengen voor hun onpartijdig optreden eu fair wijze van handelen. Ten slotte eene waarschuwing aan de Goudsche spelers. Gaarne zagen wij, dat men zich onthield van alle aansporing en goed- of afkeuring, vooral in aangelegenheden, waar het de beslissing van den umjure geldt. Bij deze match is weer duidelijk het hinderlijke en ongepaste er van gebleken. L. J. S. De onderhandelingen over handelstractaten met Duitschland en met Oostenrijk zullen weldra begiunen, daarna met Zwitserland. Oorspronkelijk wa9 het plan, dat Italië met die drie landen gezamenlijk zou onder handelen, doch na afbreking der onderhandelingen tusschen Zwitserland en Duitschland en Oostenrijk moest dit denkbeeld worden opgegeven. Zwitserland heeft zich inderdaad met zijn handelspolitiek in een moeilijke positie gebracht.. Terwijl het met Duitsch land en Oostenrijk ging onderhandelen, heeft het bij wet zijn tarief verhoogd, om zich bij traciaat te kun nen laten afdingen. Maar nu is over die wet volks stemming gevraagd en bij de onzekerheid der uit komst is elke Iwsis om tb onderhandelen eigenlijk vervallen. Natuurlijk dat men niet kon opschieten. Aanstaande Zaterdag komt te Bruseel een inter nationaal socialisten-congres bijeen. Het vorige werd gelijk men zich herinnert, in 1889 te Parijs gehouden waar het bekende besluit genomen werd omtrent de jaarlijks le herhalen betooging, het liefst op 1 Mei, ten gunsto van een normalen dagarbeid van 8 uren. Dit jaar zouden er aanvaukelijk twee socialisten con gressen plaats hebben, behalve het Brusselsche ook een to Zurich, maar de Belgischo socialisten zyn er door hunne onderhandelingen met het Ziïricher co mité in geslaagd, het plan voor het congres te Zurich te doen verdagen, zoodat er nu slechts één internatio naal congres gehouden zal worden. •Op het programma voor dit congres, hetwelk van 16 tot 23 dezer vergaderen zal iu hot Maison du Pouple der Brusselsche arbeiderspartij, komen meer punten ter behandeling voor dan verwacht mag worden dat zal kunnen worden afgedaan. Met do volgende is de lijst der agenda nog niet uitgeputinternationale organisatie der arbeiderssyndicaten met het oog op werkstakingen en het boycotten vuu tegenstanders de arbeiders tegenover het militarisme de quaestie der joden de wotgeving op de veiligheid by den arbeid en tot bescherming der belangen van deu ar beider het parlementarisme en het gebruik door de socialisten daarvan te makensamenwerking der socialisten met andere staatkundige partyen ter be reiking vau een speciaal doel de loouquaestie en do arbeidsduur; (le raaatrogulingen tot bet verzekeren eener nlgoaoeene viering van den len Mei de pro pagandamiddelen, dagbladen, brochures, almanakken enz. Er zijn natuurlijk te Brussel angstige inenschen, die van een samenzijn vau zoovele socialisten uit bijna alle landen der wereld gevaren voor de open bare rust vreezen, inaar gelukkig is in het algemeen de burgerij verstandiger. Trouwens, gevaar voor de openbare orde zou er alloeu dan bestaan, indien de vreesaebtigeu door dwaze maatregelen of provocatie tot botsingen aanleiding gaven.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2