H n h rm en. 1891. ING n ONTMASKERD. BINNENLAND. IV 4604. Vrijdag 14 Augustus. i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1st weg. FEUILLETO IV. ii ;CKF.Hz. ït beste eld. kten end). Bs. frogist. 1 '31 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De inzending van advertentiön Kan geschieden tot eèn uur des namiddags van den dag der uitgave. (Uit het Duittch.) I. II. St Zoon. weken afwezig- ■eerd zyn ibeproefd ij beleefd Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. nen-zeep nsparant denken, in de 5 jaar i I 1 'ouda. i Ipijn, ont- langename rd en zeker s gebruik den koers ir terng scht niet flacon. Men meldt uit Buitenzorg van 9 dezer Gisteren namiddag drong in het huis van den 2en luitenant v. S. een militair binnen, met het doel, naar men wil, luitenant D. verlof te vragen. in water, n, 1.75, POPP’I tanden ge- Tandplom- ?en eiken een fontein haar Door die poort trad men in een als park aange- legden tuin, welks smaakvolle en zorgvuldig bewerkte dreven zoowel van den vlijt en de bekwaamheden des tuiniers als van den schoonheidszin der slotbe- woneis getuigden. Door dien tuin, in welks midden A DVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. lem, hoopt den 26n Augustus s. den dag teher- waarop hij 25 jaar geleden te Eemnes-buiten evangelie-bcdiening werd bevestigd. Bijna was hij daar werkzaam; in 1871 vertrok hij naar Maarsen, in 1873 naar Breda, in 1878 naar Gouda en in 1889 naar Haarlem. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft sedert eenigen tijd besloten, geen geschenken voor Zich zelve of voor Hare Majesteit de Koningin aan te nemen. Deze regel is moeten worden aangenomen, met het oog op de verschillende geschenken, die telkens worden aangeboden, en op de moeilijkheid om te bepalen, welke men zou kunnen behouden. Ten einde alle onbillijkheid in deze te vermijden, heeft Hare Majesteit vastgesteld, dat voortaan alle geschenken onder dankbetuiging voor de goede be doeling der inzenders, aan dezen moeten teruggaan. Op bloemen zou deze maatregel natuurlijk niet altijd kunnen worden toegepast. Het Utr. Dagbl. deelt mede, dat Anton Bonman met 15 September verbonden is als solo-violoncellist aan ’t Philharmonisch orkest te Berlijn (dus na den te rugkeer uit Scheveningen). Bonman zou ook soli spe len op een tiental concerten van Hans von Bülow. Te Utrecht is gisteren plotseling overleden de heer J. Verloop Cz., oud-ingenieur der voormalige Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. pen, welke g brengen, ondwater id. m. -riewinkels Gedurende den tijd dat door de le en 2e divisie wordt gekampeerd en gemanoeuvreerd zal door detachementen van het 5e Bataljon alhier in garni zoen, worden voorzien in den garnizoensdienst te Haarlem, Leiden, ’s Gravenhage en Delft van 27 Aug. tot 10 Sept. a. s. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. GOUDA, 13 Augustus 1891. Het eind-examon van de Hoogere burgerscholen in Zuid-Holland, dat naar mon weet hier ter stede jfcwerd afgenomen, is afgeloopen. tpf Van de 73 candidaten heeft zich één gedurende bet mondeling examen teruggetrokken. 4 Zes candidaten werden afgewezen, waarvan vijf uit ’s Gravenhage en één uit Gorinchem. Geslaagd zijn van Delft. D. Bisschop, F. James, T. Kloppenburg, L. C. Ouwerling, R. Plasschaort, J. G. Raver.ek, R. Raaff, A. J. van Rijn, H. G. Sadée, H. C. Son- neveld, A. M. Valkenburg, H. A. G. Vermeulen en L. G. Vliegenthart. Den Haag. J. H. Adriani, I. Alma,, J. M. C. van Borselen, J. L. M. van den Brandhof, J. H. Dil, H. A. Elias, G. de Graeff, J. M. Jordaan, J. van der Koog, P. J. Kraft, A. C. J. Kroesen, W. F. van der Leeuw, P. E. Maier, E. A. J. H. Mod derman, C. A. M. Nolet, E. Perelaer, F. van Rand- wyck, J. Ruiten, J. N. Smith, D. C. Tinbergen, W. A. A. Tuijt, P. Varekamp, W. J. J. Veltman, W. A. C. Whitlau en J. E. Wins. Gouda. A. van Dantzig, L. C. G. Douwes Dek ker en W. van Ingen Schouten. Dordrecht., N. H. de Graaf, I. van Maarseveen, J. F. B. Rissik en P. A. de Wilde. Schiedam. C van Katwijk, F. de Kok, L. J. M. van Noppen, C. M. G. W. Poot, H. C. H. Röver en A. Tuijl. Gorinchem. W. C. Kuipers, E. Joh». Kamper en Marg». Kuipers. Rotterdam. C. A. Bos, T. C. N. Broeksmit, A. L. Brouwer, D. J. Cramer, J. C. Diehl, J. van Dijk, J. P. Groenendijk, H. F. Guichart, H. van ’t Hoogerhuijs, F. Kloos, F. Smit en P. J. Stok. Misschien in het geheel niets, en misschien bedekte wegen ook zeer veelik weet nog niet of en welken invloed hij op papa zal krijgen. Broeder en zuster waren bij hun rijtuig aangeko men; er naast stond dat van den graaf, die met den rijk gegalonneerde!) bediende sprak en nog eens met welwillende vriendelijkheid groette. Flora steeg in; zij moest nog eenige minuten op hare koffers wachten, en het viel haar op, dat dezelfde matroos, dien zij op het perron gezien had, het rijtuig van den graaf met een zeidzamen blik van twijfel en wantrouwen nagluurde. prachtige oranje- en met breede, dichte kronen, en onder deze een heerlijken geur stonden, npodigden als het ware uit tot aangename overpeinzingen. Nu was het wel reeds herfst, maar de boomen stonden er nog, en onder hunne kronen zaten in elegant toilet twee jonge dames, Unica Von Hohen- b^Slen en Alma Von Buchenau j&Jn geoefenden waarnemer kon het scherpe con- tifttyciet ontgaan, dat deze beide dames op eene in hU oog loopende wijze kenmerkte. Unica was groot en slank; haar lief, door blonde smeedkunst genoemd mocht I lokken omgeven gelaat dreeg de uitdrukking van 1 groote zachtmoedigheid, en uit de blauwe oogen GOUDSCHE COURANT. 4) Theodoor, je wordt onuitstaanbaar, zeide Flora, en in je bitterheid schijn je niet eens te bemerken dat je mij beleedigt. Dat is volstrekt mijn bedoeling niet. Maar moet ik niet boos worden, wanneer ik dagelijks moet zien, hoe papa zich door dien baron Von Adlerberg bij den neus laat leiden? En zou de baron die macht over onzen anders zoo verstandigen vader ge kregen hebben, wanneer hij niet in de zwakheden van papa handlangers vond? Dat streven naar een orde, een titel, zelfs naar een adellijk wapen.... Ieder heeft zijn stokpaardje, Theodoor! Toegegeven, maar er zijn stokpaardjes, die hunne ruiters in het verderf storten. Wanneer hier voor ook direct geen gevaar bestaat, kwam het mij toch zeer gewenscht voor, dat papa eindelijk moest inzien, dat dit streven naar hooger op den duur tot niets leidt. Eene zeldzame ontvangst, zeide Flora half schertsend, half verwijtend. Na zes weken afwezig- Hohenhausen lag niet ver van- de stad veftrij'lerd. te midden van vruchtbare velden, welig groene weyjeh en schaduwrijke bosschen. Van den grooten straatweg voerde een lillen- laan naar de ouderwetsche ijzeren traliepoort, die een meesterwerk van s worden. heid ontvangt mijn broer mij met verwijten omtrent vader. Verbeef mij, zoo ik mij liet medeslepen, ant woordde Theodoor; ik heb nu eenmaal een af keer van den adel, die in den laatsten tijd door «le her haalde bezoeken van Adlerberg nog verhoogd is. Maar wat beeft graaf Hohenhausen hiermede hoog opborrelende waterstraal in een marmeren bek te maken ken liet neerplassen, leidden oreede, met kiezelsteeuen Mioonhian in rrnliool niata mi miaanhian hoftakip tvAo-nq naar het slot, een prachtig gebouw uit den bloeitijd der renaissance. Achter het slot, welks zalen met een breed terras in verbinding stonden, lag weder een met bloemen bezaaide tuin, waaraan het lommerrijke park met zijne breede wegen aansloot. Op het terras stoudeu in het schoone jaargetijde laurierboomen, sterke stammen de lage banken, die verspreidende boomen Ds. B. J. Swaan, sinds 1889 predikant te Haar- I De Vereeniging t. b. van de belangen des boek handels vergaderde Dinsdag te Amsterdam, geopend door een rede van den waarn. voorzitter, den heer F. C. D. Thieme. De vereeniging telt 458 leden. Het ondersteu ningsfonds heeft een kapitaal van 59.000. Aan zeven weduwen werd subsidie toegekend. Hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer Tj. Van Holkema, wiens portret door zijne weduwe aan de vereeniging is aangeboden. Het getal committenten van het Bestelhuis was in 1890 gestegen tot 869. De rekening der vereeniging sluit met een batig saldo van 4046, de begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met 17.520. Het rapport der commissie tot bestrijding van de misbruiken in den boekhandel gaf aanleiding tot een lang debat; de voorstellen, door de commissie gedaan, werden verworpen en deze zelve, op haar verzoek, ontbonden, onder dankbetuiging. Het crediet der commissie tot voorbereiding van de in 1892 te houden internationale tentoonstelling werd verhoogd tot 12000. Aan het bestuur werd tevens opgedragen, maat regelen te nemen, dat de Tweede Boekwezendag in Augustus 1892 gehouden worde te Amsterdam en samenvalle met het vieren v$n het 75-jarig bestaan der vereeniging. Hiervoor wordt een crediet van 1000 beschikbaar gesteld. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren H. D. Tjeenk Willink, S. Warendorf jr. en K. Groesbeek, tot penningmeester de hoer Warendorf. Tot prov. correspondent voor Zuid-Holland werd beAöemd de heer Aug. Belinfante.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1