Bultenlandscfi Overzicht. In denzelfden geest verlangen nog 3 leden inlich tingen en wonschen mede te blijven storten. De Voorzitter antwoordt hierop dat het reglement bepaalt van 36 weken te storten en dat naar die berekening het aantal Hectoliters steenkolen is aan besteed, doch dat het een goedheid van den heer Krijgsman is tegen den ingeschreven prijs van78ct. nog 3 HL. vooraf te kunnen krijgen, zoo ook om de storting te lateu doorgaan tot half December, ten einde als dan elk lid nog 2 HL. bovendien ver zekerd is. Hoewol hij er geen bezwaar in ziet om geregeld met de storting te blyven voortgaan, blijft het de vraag of de leverancier daartoe wel zou genegen zijn. Beter zou het z. i. zyo ons dezen winte^e zien behelpen met de betaalde hoeveelheid en njPde re kening en verantwoording in December, te gaan storten voor het volgende jaar. Ook wilde hij gaarne alsdan *en voorstel doen om eene blijvende kolen- vereeniging te verkrijgen. Na nog eenige vragen van zeer ondergeschikten aard te hebben beantwoord en niemand iets meer in het midden te brengen had, werd aan de leden hun Bon uitgereikt en daarna, onder dankzegging van den Voorzitter voor de verleende aandacht, de vergadering gesloten. Thans wordt medegedeeld, dat de heer Seyffardt, luit.-kolonel van den g'eneralen staf, de portefeuille van Oorlog heeft aanvaardt, en dat op den 18n dezer de samenstelling van het Kabinet officieel bekend zal worden. Gisterenmiddag is te 's-Hage een ernstig ongeluk voorgevallen. Aan de overzijde van het Kanaal, oen eind voorbij de Javastraat, wandeldeu twee dames, toen een troop marcheorende soldaten aankwam. Een der dames mevr. T. v. B. willende uitwijken en eenigszins zenuwachtig geworden, kwam tusschen de rails var. de stoomtram, juist toen een tram naderde zij werd door de machine aangegrepen en overreden. Zij was onmiddellijk dood. Haar lijk werd per rijtuig naar hare woning in de Surinamestraat gebracht. In het te Londen vergaderd congres voor ge zondheidsleer heeft onze landgenoot dr. van Hamel Boos, hoofdredacteur der „Revue Internationale des falsifications", dezer dagen een voordracht gehouden naar aanleiding der beide volgende stellingen J. Het is wenschelijk, met het oog op de ver- valschingen, in de verschillende landen waargènomen dat een internationale verstandhouding (entente inter nationale) tot stand kome, ter bestrijding der ver- valschingen van koopwaren in het algemeen. 2. Het|»is wenschelijk, dat de verschillende Ro- geeringen floor bevoegde deskundigen een code doen vervaardigen, welke de normale gemiddelde samen stelling der handelswaren in 't algemeen aanwijst en in 't bijzonder der voedingsmiddelen. Deze code zou in elk land als grondslag moeten dienen bij veroordeoliug in zake vrrvalachingen. De verschillende Regeeringen zouden zich moeten verbinden, elkaar op' de hoogte te doen houden van deze codes en van de veranderingen, die men eriq noodig zou achten. In de gisteren gehouden openbare rechtszitting van de arrondissementsrechtbank te Bergen-op Zoom werd, in tegenwoordigheid van een zeer talrijk pu- haa,r te willen berispen, wegens de openhartige en stout uitgesproken bewering. Lieve Unica, waarom wilt gij de gevoelens van uw .eigen hart verloochenen vervolgde Alma. Gij bemint mijn broer, vik heb dit reeds lang gewe ten, en Werner Ifcwntwoordt deze liefde. Mijl brggrjkomtzeide Unica, hare plaats schielijk verlat<(M^>Ik hoor het rollen der wielen kom, wij zullen dty eersten zijn, die hem outvangen. Hoofdschuddend volgde Alma hare vriendineen trek van misnoegdheid zweefde op bare lippenzij had het belangwekkende thema gaarne nog vorder voortgezet en nu moest d'e aankomst van den graaf den draad juist op een ongelegen uur afsnijden. De beide dames gingen door de hooge, ruime eetzaal en over den marmeren vloer der vestibule onder het balkon, dat door slanke zuilen gedragen werdbier wilden zij den teruekeerende verwachten. Door de buitenste poort rolde nu het rijtuig over knarsende kiezelsteenenhet hield voor liet portaal stil. Daniël sprong naderbij, om het portier "te j openen. Graaf Kurt Von Hohenhausen stapte uit, wierp een vluchtigen blik op dé dames eu sloot daarna Unica die van aandoening beefde, in zijne armen. Dierbare zuster, zeide hij mot ontroerde stem terwijl hij haar op het voorhoofd kuste. Als een vreemde keer ik in het vaderhuis terug en darü; den hemel, dat ik daar een zoo trouw hart heb ffcnge- I troffen. i kliek, de zaak behandeld tegen Carles Devenport, zich noemende Sequah. Het requisitoir strekt tot veroordeeling tot 300 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis, wegens het on bevoegd uitoefenen van geneeskundige praktijk, en f 200 boete, subsidiair 40 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen. In antwoord op de door enkele Kamers van koop handel en fabrieken aan den minister van waterstaat kenbaar gemaakte bezwaren tegen de afsluiting Voor niet-reizigers vau de perrons op de stations der Exploi tatie-maatschappij, is aan die Kamers het volgende medegedeeld „De maatregel is genomen zoowel in het belang van het reizend publiek, als in dat van den dienst der Maatschappij. De vrijheid, aan een ieder gelaten, om op de perrons te komen, ook zonder dat hij zich op reis begeeft of iets in verband met het aankomen of vertrekken van treinen heeft te verrichten, heeft aanleiding gegeven, dat op een aantal stations het perron eene verzamelplaats is geworden van lieden, die or niet behooren te komen en de bewegingen, zoo wel van de rijzigers als van de beambten van den spoorwegdienst, belemmeren. Daartegen kan alleen wor den gewaakt door den toegang tot de perrons slechts open te stellen voor reizigers, die hun plaatsbewijs, en «iet-reizigers, die een toegangsbewijs kunnen vor- toonen. Aan uw verzoek, om mede te werken tot opheffing van een maatregel, die alleen in het be lang der goede orde is genomen, en die niet in strijd is met de bestaande wettelijke verordeningen, kan door mij geen gevolg worden gegeven. Uwe bewering, dat de perron kaartjes slechts geldig zouden zijn gedurende het uur, waarop zij worden afgegeven, schflut op een misverstand te berusten. Blijkens bericht van den directeur-gpneraal der Exploitatie-maatschappij zyn die kaartjes, volgens de gegeven voorschriften, nog geldig gedurende hot uur, volgende op dat waarin zij zijn afgegeven." De Gemeenteraad van Haarlem kwam Woensdag bijeeu, hoofdzakelijk tot bet onderzooken der ge loofsbrieven der nieuw gekozen leden eu tot be handeling van het protest, dat tegen dé verkiezing is ingediend. De korte geschiedenis der zaak is de volgendeToon op 4 Aug. jl. het proces-verbaal der stemopneming door den voorzitter vau het bu reau werd voorgelezen, kwamen de heeren W. F. Overlioff c. s. protesteeren tegen do wijze, waarop de op 21 Juli bevorens gehouden eerste vrye stem ming had plaats gehad. In dit protest waren Volgens het inzien dier hee ren de feiten opgenomen, waaruit zonneklaar zou blij ken, dat de gevolgde wijze van stemmeu had geleid tot onbillijkheden eu dus onmogelijk kan gelegen hebben iu de bedoeling vuu den wetgever, te meer nog daar deze wijze van stemmen geen grond vindt in de letter der wet. Deze toch keut slechts één geval, waarin «ter voorkoming van misverstand moet worden onderscheid gemaakt bij de stemming over een afiredeud en een nieuw te benoemen lid, art. 30 der gemeentewet namelijk, dat voorschrijft dat hij dio ter vervulling eener, buiten bij deu rooster be paalden tijd, opengevallen plaats, tot lid van den raad gekozen is, aftreedt op het tijdstip, waarop degeen, in wiens plaats hij verkozen werd, moest aftreden. In dat geval alleen is splitsing noodig. Van a.le andere gevallen is in de gemeentewet niets voorgeschreven, waaruit duidelijk blijkt, dat eeue verkiezing als de onderwerpelijke door haar wordt kn ik heet u van harte welkom, antwoordde' Unica, en iu de schoon» oogen, die hem teeder aan zagen, parelden tranen. Moogt gij hier rust vinden na al de stormen, die gij tot dusver doorleefd hebt. Eu daar is immers ook mijn oude Daniël I zeide Kurt, den grijsaard de hand reikende, de oude, trouwe, aan wien ik zoo vaak gedacht heb Dralend legde Daniël zijn hand in die van den graaf, op wiens gebruind gelaat rijn blik vorscheud rustte. Welkom iu uWe geboorteplaats, mijnheer! ant woordde hij. ^0I1 veranderd vroeg do graaf, een opgo* ruimden toon aanslaande. Gij hadt mij waarlijk niet herkend ü0}11zeide de oude man, het grijze hoofd schuddende. De genadige heer droeg destijds nog geen bril, eu de baard was ook ternauwernood aan het groeien. Maar de hooge, statige figuur en de scherpe blik zijn dezelfde gebleven daaraan heeft de zon van Amerika niets kunnen veranderen. Slechts dat de oogen zwakker 'zijn geworden, antwoordde do graaf, zich weder tot Unica wendende, die hare vriendin aan Kurt voorstelde. Ik dank u voor de vriendschap, die gij mijne zuster bewezen hebt, zeido de graaf met een lichte buiging «int mij de schoonu 'hoop, dat gij ook uw onderdanigen dienaar met diezelfde vriendschap zult willen vereeren. Alma zweeg; zij antwoordde slechts door eene beschouwd als eene verkiezing van veertien nieuwe leden, waarvoor dus de Algemeene bepaling van art 29 der gemeentewet geldt. Door het kiezen op tivee briefjes na is, volgent de protesteerenden, eon geheel andere uitslag ver kregen dan het geval zou geweest zijn, indien één biljet gebruikt ware, wat uit verschillende omitan- digheden is gebleken, doch het duidelijkste hieruit dat do heer Roeser, die op een biljet 462 stemmen kreeg, niet, en een ander die slechts 408 stemmen had, wèl in herstemming kwam. De commissie van onderzoek bleef een uur weg en kwam toen terug met een lijvig, doorwrocht rap port. Daaruit blijkt, dat de commissie verdeeld was, dat de meerderheid het ingodiende protest niet onderschreef en dit op rechts- en wettelijke gron den bestreed, terwijl d"e mirfderheid er zich wel mede kou vereenigen. De conclusie der meerderheid luidde als volgt; De meerderheid concludeert tot toelating van alle gekozenen, wier geloofsbrieven zyn onderzocht, en tot niet toelating van den heer Tjeenk Willink, wiens geloofsbrieven niet onder de stukken werden aangetroffen. De bekende dr. S. Sr. C. schrijft in het D. v Z.-Ji. over de door hem voorgestane oprichting van alge meene slachtplaatsenWanneer wij de geschiedenis van deze aangelegenheid in ons land voor oogen nemen, dan staan de kansen tot een meer algemeene invoering in deze eeuw niet al te gunstig. Maastricht was de eerste stad in ous land, die reeds iu 1826 op bet bestaan van zulk oen inrichting mocht bogen; Venloo volgde in 1837 en's Hortogenbosch in 1852. Maar deze inrichtingen konden tot 1875 niet vol komen aan haar bestemming voldoen; er bestoud geen wet, die de slachters verplichtte, hun vee daar te slachten. Zij raakten daardoor min of meer in verval, maar door de wet van 2 Juni 1875, tot regeling van het toezicht bij bet oprichten van in richtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, werd het mogelijk gemaakt, by plaat selijke verordeningen te bepalen, dat er slechts ééa plaats in de gemeente zou zyn, waar vee geslacht raag worden. Intusscheu waren, in verscheiden ge meenten van het noorden en midden des lands, stem- men optffapn, ook in de raadszaal en in de genees- kuudigelraden, om openbare slachthuizen tot stand te brengep. Te Groningen, Leeuwarden, Rotterdam, Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht en in nog andere groote gleden werden zelfs plannen outworpen, ja, besluiten genomen tot oprichting van zoodanige abat toirs, maar van al die plannen en besluiteu zijn er slechts twee te Rotterdam en to Amsterdam verwezenlijkt. De vereischten van een goed abottoir komen op de volgende neerze moeten opgericht werden buiten de kotn der gemeente, op een plek tegen overgesteld aan de" heerschunde winden en zoo mogelijk in de nabijheid van vaarwaters en spoor wegstations ze moeten ruim genoeg zijn om het aantal vee te herbergen en te slachten, dat in den regel door de bevolking wordt geconsumeerd. Het slachthuis moet bevatten een aantal aan elkander ver bonden slachtkamors, ieder groot pl. m. 40 M8. in tweo evenwijdige rijen gebouwd op* een onderlingen afstand van 8 M. Dit behoorlijk overdekt tusschen- vak kan als slachtvak voor klein vee worden ge bruikt. AOp eenigen afstand moet aanwezig zijn een j buiging. Maar willen wij niet naar binnen gian vroeg Is Kurt. De reis heeft mij toch eenigszins vermoeid. Boven in het blauwe kabinetantwoordde Unica, heb ik eenige i^vorschingen laten brengen. Of geeft ge er do voorkeur aan, op het terras te eten Neen, lieve zuster, ik kom uit een klimaat, waarin men deze koele herfstlucht niet kent. Msg ik. zoo vrij vvozeu, freule Von Buchenau Alma legde hare hand in den arm des graven, en door Daniël gevolgd, beklom Von Hohonhausen mot de beide dames do broede trap, wier zijmuren met de beeltenissen van do voorouders zijner familie versierd waren. Hoe mij hier alles aan een half vervlogen tijdperk herinnert, zeide de graaf, toen hij in het blauwe kabinet trad on den olik over de kostbare meubels, de schilderijen en de spiegels liet zweven. En zijn deze herinneringen Vraag niet, Unicadeze herinneringen zyn niet allen oven aangenaam. Ik zou gaarne willen Vergeten, wat achter mij ligt; en dat ik het niet kan, dat heefi mij menig uur verbitterd. Hij nam aan de met massief zilverwerk en kristal gevulde tafelplaats, on bewees, dat deze ontwa kende lierinneringon aan zijn gezonden eetlust goen afbreuk deden. (Wordt vervolgd.) slachthuis voor varkens en voorts penslokalen, mest- bakken, kooktoestellen, hijsch- en transport-toestel' len, lokalen waar vleeschwaren bereid worden, berg plaatsen voor bloed eo verderen afval en, behalve de woningen voor bet dienstpersoneel, een kantoor voor kouring, met de noodige instrumenten tot on derzoek; waar noodig, kunnen ook ijskelders ge- boa» d worden. Vervolgens moeten de noodige veestalion aanwezig zijn, benevens een slaobtlokaal voor dieren, verdacht of lijdende aan besmettelijke ziekten, en eindelijk een panrdenslaobterij. Het behoeft geen betoog, dat er gezorgd moet worden voor flinke ventilatie! voor beveiliging tegen verontreiniging van lucht,' bodem en water. Er moet ruime aanvoer van zuiver water en onschadelijke afvoer van bet gebruikte be staan. Bij de aanwezigheid van zulk een Inrichting moet het streng verbodon zijn, elders dan daar te slachten. Wij moeten ous bepalen tot deze hoofd trekken, omdat plaatselijke omstandigheden den om vang en de inrichting van elk abattoir moeten wij zigen. Het is mogelijk, dat een zoodanige inrichting voor vele gemeonton financieel bezwaarlijk zal zijn, maar toch zal het blijken, dat, bij een goede exploi- tatio en bij de algemeen verplichte deelneming van alle slagers, de gemoentekas er niet ODder behoeft te Ijjdenen zoo dit al het geval moge wezen, dan mag de gemeente zich wel eenige geldelijke opoffe ring getroosten voor een inrichting van zulk gewich tig sanitair belang. Niet alleen zal dit er beter door gewaarborgd, maar ook liet toezicht zal gemakkelij ker uitgeoefend kunnen worden eu dat meer ver trouwbare toezicht zal ook bet crediet der slagers ten goede komen. Uit Londen schrijft men asn de X llott. Cl. De held van Jules Verne's „Reis om de wereld in tachtig dagen" zou tegenwoordig met al zijne vlugheid reeds achter het net «isschen. Ook in het vak van snelreizen is de concurrentio heftig, en maakt de meusehheid voortdurend vorderiugou,' van welke het einde niet is te voorzien. Ja, de grap is nu reeds zoover ontaard, dat er redactiën van bladen worden gevonden, welko menschelyke renpaarden er op nahoudenom voor baar de wereld rond te galoppeeren, zonder eenig ander doel dan zoo gauw mogelijk weer op bonk terug te keeren. De één doet het in 78 dagen, waarna terstond een ander uitgezonden wordt om het in 77 dagen te doen. Is er iets krankzinnigers denkbaar 1 Na de mannen zijn de vrouwen gekomen, en eerlang verwacht ik de reclame eeuer Bariiumaehtigc krant, waarin aan gekondigd wordt dat een zuigeling, onder toezicht eener min, de wereld zal gaan afstooinen tot ver maak dor internationale gapors, die teil minste ééne sensatie per dag moeten bobben, en anders diep ongelukkig zjjn. r Middelerwijl moeten zij zich tevredpn stellen met de •toeristische goocheltoeren va» jongedames. Eóne er van zie ik in plastischen vorm vóór mij liggen. Mejuffrouw Elisabeth Bisland heoft, op bevei barer redactie en vermoedelijk op kosten dezer laatste, voor het „Cosmopolitan Magazine" te New-York oene reis om do wereld ondernomen in mededinging met eene andere jeugdige krantenechrijfster aan den over kant van den haringvijvcr. Miss Bisland kroeg geen ander mandaat dan om zoo vlug mogelijk te reizen hoe gauwer hoe beter, en letterlijk geen rekening te houdon met de middelen, maar alleen bet dool te teilen. Hoe zij hare taak volvoerd heeft, in 76 dagen! en er in geslaagd is barer concurrente eeno vlieg af te vangen, vertelt zij ons in een boekje, dat zoo straks van do pers gekomen is bij Osgood. Beginnen wjj met volkoipen te erkennen, dat Miss Bisland schrijftalent bezit on de kunst verstaat een onder houdend werk te leveren. Maar zulk eone erken tenis is niet bij machte eene verzuchting te onder drukken over zóóveel misplaatst vernuft en zóóveel weggeworpen gaven. Dit jong.: meisje vliogt vau den eenen trein naar den anderen en van de spoor naar de boot, of omgekeerd. Zij verwezenlijkt liet program van Larotisse, die reeds meer dan twintig jaren geleden de phrase bedacht„L'on ne voyage plus aujourd'bui, l'on arrivé 1" En toch matigt zij ♦l'"'1 ree'lt aaD ,>m uvor a"e landen en volken, die zij zoo vluehtig bezoekt, te schrijven als liaddo rij maanden lang bij hen vertoefd en hou op de keper beschouwd. Jules Verne hoeft het verstandiger overlegd dan ïniss Bisland. Zonder zijn studeerver trek te veriater., heeft hij een boek geschreven, niet •Heen voel vermakelijker in megig opzicht dan „A urging Trip around the "World," maar tevens dege lijker. Hij wildo nut stichten door liet 'verspreiden van kennis, terwijl het haar uitsluitend doel was, door te jagen en torug te komen, liet resultaat is da» ook een boek dat, hoewol in ouderhoudenden V' geschreven. geen waarde .hoegenaamd bezit als reisbeschrijvingen evenzoo goed, neen oneindig beter, thuis zoude hebben geschreven kunnen wor den, zonder andere moeite dan een uitstapje nu on I dan naar de openbare boekerij in de plaats der inwoning. Toch beschouw ik miss Bisfand eer als eeu slacht, offer dan als eene hoofdschuldige. De redactie, die haar afvaardigde op eenen waanzinnigen toeht als reclame, is eigenlijk veel sterker te laken dan het meisje, welks gezondheid ouder de voortdurende spanning van het jakkeren vau de óéue plaats uaar de andere, gelijk zij zelve erkent, sterk geleden heeft. Doch hot meest te veroordeelen is de houding van- het publiek, welks belustheid op gekruide versnape ringen en nieuwigheden van allerlei aard dergelijke ondernemingen mogelijk maakt, ja uitlokt. De wereld schreef Carlyle, is een oud wijf, dat eene koperen duit voor een goudstuk aanneemt, als dit in hare kraam te pas komtmaar „in casu" ontaardt dwaas heid in verbijstering. De heer ,Harald Mickman te 's Hage schrijft in de Avmdpost een artikel, waarin hij het publiek waarschuwt voor de praktjjken van den wonderdok ter Sequah. „Het was," schrijft genoemde heer in 't jaar 1888, dat ik dien Sequah het eerst leerde ken nen, eu wel in Glasgow, in Schotland. Daar had hij groot succes. Io don winter, van hetzelfde jaar trof ik hem weder in Edinburg aan, waar hij door de studenten van de Waverley Market werd verjaagd. Sedert heb ik hem uit het oog verloren tot den aanvang van dit jaar, toon ik hom in Londen aantrof. Zelf toen vreeselijk aan rhumatiek ljjdende, liet ik mij overhalen om van hem een fleschje olie te no men, maar, hoe ik ook wreef of mij liet wrijven, de olie baatte niets. Alleen slechts, toen ik een be- hoorlijk geneesheer ontbood, ontving ik medicijnen, die mq goed deden en mijn horstel te weeg brachten! Toen ik weder geheel gezond was, begaf ik mij eens op weg om dien Sequah en zijn bluffenden aanhang nog eeus weer te zien en te hooren. Ik zag bij die gelegenheid een man, die met twee krukken liep, naar Sequah voortzukkelon, waarna een van des wonderdokters handlangers den man vau zijn bovenklevron ontdeed en met de beroemde olie aan 't wrijven ging, met het gevolg dat de kreupele zijne krukken wegwierp en even vlug weg liep, a'sof hem nooit iets gemankeerd had. Mijne nieuwsgierigheid opgewekt zijnde, volgde ik den kreupelen, of liever, nq niet kreupelen man, en op een goeden afstand sprak ik hem aan als volgt (in 't Engelsch natuurlijk) „Ei, zeg eeus, vriendje, hoeveel heeft Sequah je van morgen gegeven om deze comcdie te spelen „Miud your own business.» (Bemoei je met je eigen zaken,) was het antwoord. „Welnu, het zijn mijn zaken. Ook ik heb een wonderbare medicijn. Als je bij mij diezelfde kunst wilt komen verkoopen morgenavond, dan geel ik ;e vijf pond." „Meeu je dat?» „Welzeker." "Dan kom ik. Waar moet ik zijn ou hoe laat?» Ik gaf hem een plaats op, maar ik was er natuur lijk niet. Ik had injjn doel bereikt; namelijk uit gevonden, dat die zoogenaamde plotseling genezen kreupelen nooit kreupel waren geweest, doch alleen als hansWjorst of reclamemiddel dienden. „En nu verder. Wie is Sequah Ik heb me laten vertellen, dat hjj een klerk zonder bezigheid was, die in Amerika op kleine schaal op dusdanige manier is begonnen, met succes bekroond werd en toen zijuo „patenten" aan een naamloozo ven nootschap heeft overgedaanVandaar zeker, dat Sequah tegenwoordig in Holland, Duitschland, het Zuiden van Afrika uil iu Australië bezig is.» lii de internationale politiek beginnen do han delsbetrekkingen met den dag' eeu belangrijker rol te spelen. Bij den van Fransche zyde begonnen tarievenoorlog en het spoedig vervallen der meeste tractaten, waardoor onderhandelingen over nieuwe tractaten noodig zijn geworden, komt thans de slechte graanoogst, die voor den internationalen handel mede zijn droevige gevolgen heeft. In Duitschland is veel ergenis gewekt door een maatregel dei Russi- scho Regeering, eerst aangekondigd, daarna officieus tegengesproken, maar spoedig daarna vorschenen, om den uitvoervan rogge, roggemeel en zomoloii te verbiede^v, Te Böfïijn wordt algemeen, zelfs door coiisorva- tieve bfcfcfeiR aangedrongen op de ^phoffing der graan- j rechte», ten einde verdere stygiug der graanprijzen te voorkómen. Het heftigste geschiedt dit natuurlyk weer door de Frehinniqe Zeitunghet orgaan van den j oppositieleider Richter, die doet uitkomen dat do roggeprys ter Berlijnsche beurs nu reeds 25 mark hooger is dau toen rijkskanselier Caprivi in don Rijks j dag voor eenige niaaudeu de opheffing van de graan- i rechteu voor overbodig verklaarde. Do heer Richter I wil daarom een beroep doen op keizer Wilhelm, die reeds vaker getoond heeft eeu open oog te hebben voor den nood des volks. Weigert Caprivi toe te geven, dan moot het volk zich tot den keizer wenden en hem verzoeken een anderen kanselier te kiezen, die de belangen van bet grootste gedeelte van het volk beter begrijpt. Aldus de heer Richter, maar de regeering zal ver moedelijk, alvorens een besluit te nemen, de werkiu» der verbodsbepaling eerst afwachten. Vandaar dan ook, aat de Ileidu-anzeujer onmiddellijk een statistiek openbaar maakt betreffende de vooruitzichten van den oogst in Duitschland. Het doel is te doen uitkomen dat de oogst vermoedelijk nog zal meevallen, terwijl er tevens wordt bijgevoegd; dat er alle kans bestaat op eeu gunstigen aardappel-oogst. Van de Duitsche regeering is dus niet Ie verwachten, dat zij zich in dit opzicht bijzonder 'zal haasten. Intusschen blyven de Petersburgsche bladen be- toogen, dat de Russische regeering het besluit alleen fieoL genomen met het oog op den nood, die in Rus land heerscht. Politieke bedoelingen zijn daarbij niet m het spel geweest, maar toch kunnen eenige bladen hun leedvernsaak niet verhelen, dat juist Duitschland zoo zwaar door het uitvoer-verbod wordt getroffen terwijl de Franschen geheel buiten spel biijven. Sedert den Krim-oorlog is dit de eerste maal, dat een der gelijk vdrbod wordt uitgevaardigd. Volgens den Petersburgschen correspondent van de Koltmc/ie Zeitung bestond er ook nu geen aauleiding voor een zoo ingrijpenden maatregel, want de be richten over den nood in de provinciën zqu zeer overdreven. De regeeringen van de verschillende gouvernementen overdrijven, ten einde een grooter toelage te verkrijgen. Zoo o. a. verlangde Nihchnei- Nowgorod 8,000,000 roebelmaar bij onderzoek bleek een subsidie van i,000,000 voldoende tc zijn. Het zelfde was ook het geval in Kasau en Samara, die samen 9,000,000 roebels verlangden. Het verbod is ochier uitgevaardigd en doet overal zijn invloed gevoelen. De Petersburgsche graanhan delaars trachtten van de gelegonheid gebruik te maken om nog voor de in werking treding van het verbod zoo veel mogelijk rogge uit ie voeren, maar te Berlijn worden de prgzen nog steeds hooger. In Ï8&7 kostte de rogge te Berlijn 113,26 Mk. per 1000 HL. De invoerrechten werden allengs van 10-tot 60 Mark verhoogd en Dinsdag jl. werd dezelfde hoeveelheid rogge te Berlijn verkocht voor 226.60 Mk., dus twee- maal zooveel. Den 4den Mei, toen de zaak in den Rijksda" be handeld werd, kostte de rogge 190.60 Mark, in Jnni toen generaal Caprivi zijn bekende verklaring aflegde' was de prijs reeds gestegen tot 201.50 Mark en nu na het uitvoer-verbod der Russische regeering kost de rogge reeds 226.50 Mark. Geen wonder dus dat men zich in Duitschland ongerust maakt en bij- tyds op het nemen van voorzorgsmaatregelen aandringt. De Russische handelspolitiek is reeds sints jaren Duitschland weinig gunstig, en de betrekkingen zuleu or nu met op verbeteren. De Norddoutsche Ailgemeine had voor oenige dagen een artikel waarin zij duidelyk genoeg aanwees, dat Rusland eenerzijds en Amerika anderzijds de lauden zijn wier tariefpolitiek voor de moeste Europeesehe Stalen noodlottig is. Duitschland is aan het onderhandelen met Oostenrqk met Italië, met Zwitserland, met Beigie en met Servie, om met 1 Febr. 1892 nieuwe tractaten met deze landen in werking te doen tre den. Van sommige zijden, Fransche zoowel als Duitsche is beweerd, dat liet te doen was om oen tolverbond, ten einde Frankrijk te isoleeren. Togen deze voorstelling komt ,1e Norddeutsclio beslisl on Er steekt volgens haar volstrekt geen voordeel in Frankrijk te isoleeren ou het is slechts te beiam ■neren, dat Frankrijk er naar streeft door een on zinnig hoog tarief gich zelf te isoleeren. Duitsch- land heelt geen ander doel dan het sluiten van trao- taten met alle middeu-Europeesche Staten, om de noodlottige gevolgen te keeren, die voor allou voort- vlocien uit de steeds verder gaande afsluiting van uitgestrekte déhouché's aan deze en aan gene ziide van den Oceaan. Kwam het m Midden-Europa zelf tot een tolkrgg, het zou een oeeonomische ramn ia een ramp voor de beschaving zijn. Dit is zeker verwonderlijk verstandig gesproken, maar ougelukkitr is Duitschland zelf door zijn Bismarckiaansche tol- pohtiek er niet weinig schuld aan geweest, dat een toestand is geschapen, die een tolkrijg vrijwel nabfl- Het denkbeeld vau een algemeene midden-Euro peesche tollinie is natuurlijk, naar aanleiding v„n »l de hangende handelspolitische onderhandelingen weder opgedoken. Practischo mannen bcnincn tusschen wel dat dio onuitvoerbaar is, en Ld,,,!" dau ook niet aan de teudenz-berichleii, dat liJZ door Duitschland zou aangezocht zijn om iu L' toiume te worden opgenomen. De zaak is dat Bolgie over de grondslagen voor een tracta'at wóïdt onderhandeld ter vervangiug van het - dat nu reeds van. 1876 duurt.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2