SI I rukte IS. BINNENLAND. I Woensdag 19 Augustos.- NG fist weg. en nrjEs, EN. FEUILLETON en Zn. 1891. ileuzen INCKF.Bz, Gouda. STUUR ear terag ■Recht niet r flacon. N9 4608. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Li - itz. door dstraat, IN ll advertentiën kan geschieden tot öön uur des namiddags van den dag der uitgave. w De inzending van r 1 4 I 9'1 1 (Uit het Jhiitic.fi.) II. f lik van het tranken- Postwissel Cs Specia- ïmeterdam. £d. BijjK. ingftj a/d GOUDSCHE COURANT. iffi ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 8) Veel was haar in haar broeder niet bevallen. Naar hun vader had hij ternauwernood gevraagd, voor de laatste oogenblikken van den overledene bijna geen belangstelling betoond; hij had zoo vele andere zaken onaangeroerd gelaten, waarnaar ieder ander na een zoo langdurige afwezigheid zeker gevraagd zou hebben. Maar zij vond ook daarvoor redenen tot veront schuldiging hij kwam immers uit Amerika, uit een land, waarin alle andere belangen zich aan die van het zelfbehoud moeten onderwerpen, waarin de jacht naar het goud alle edele aandoeningen des harten verdringt. Het was immers een wonder te noemen, dat zijn hart nog niet versteend, zijn gemoed nog niet ver droogd was; dat hij met zulke warme liefde zijne hem geheel onbekende zuster bejegende. Zeker, men moest hem oprecht beklagen en geduld met hem hebben, opdat het hem gemakkelijk viel, zich weder in zijn nieuw, hem geheel vreemd leven te schikken. zooveel beter hebben dan in hun vaderland. Alle lasten moeten worden gedragen door de landbouwers en de werklieden; de kapitalisten en grondbezitters zijn daarvan vrij gesteld. Moord, roof en intrige zyn aan de orde van den dag. De staatsschuld is zoo groot, dat een staatsbankroet niet lang meer zal kunnen uitblijven. Meer dan honderd duizend kin deren zijn er verder zonder onderwijs, terwijl een evengroot getal nauwelijks lezen en schrijven leert. De belastingen, zelfs op de noodzakelijkste levens behoeften, zijn verbazend hoog. Honderden loopen er in Buenos-Ayres rond, die geen huisvesting hebben. Spr. wenscht, dat onze regeering geld Iwschikbaar stelt ten dienste van de bedrogenen, die willen terugkeeren, evenals de Fran- sche en Spaansche regeeringon hebben gedaan. Aan het debat wordt deelgenomen door den heer Spanjaard, die drie weken geleden terugkeerde uit Argentina. Hij zegt, dat de toestand niet beter kan worden geschetst, dan door den heer Gatzenmeijer was gedaan. Ook hij dringt er op aan dat de regeering de Nederlanders in de gelegenheid stelt, terug te komen. En doet de regeering het niet, dan moeten de werk- lieden-vereenigingen hier ter stede pogingen in het werk stellen om hun ongelukkige broeders te verlossen. De heer Stam ondervond in Argentina eveneens veel tegenspoeden, en moest ten slotte door den Franschen consul worden in staat gesteld naar het vaderland terug te komen, daar de Hollandsche wei gerde hem voort te helpen. Ten slotte stelt de heer Boorsma de volgende motie: De vergadering, gehoord hebbende de verschillende besprekingen, noodigt de naburige regeeringen uit, de Nederlandsche regeering te noodzaken, haar landge- nooten uit Argentina terug te halen. Met algemeene stemmen wordt deze motie aange nomen, waarop de vergadering uiteen' gaftt. gaan. Hij werd in qrrest genomen en ovorgebracht naar het Commissariaat op de Groenmarkt. In de omgeving van de woning van B. werd eerst het heft van het mes, en daarna ook bet lemmet, op straat gevonden. Het was een klein mes oogenschijnlijk een aardappelmesje dat bf door den stoot bij het heft was afgebroken of door B. was afgebroken om het gemakkelijker te kunnen wegwerpen veer 4 millioen personen in Argentina gebrek lijden, dat alle door de grondwet zoogenaamd gewaarborgde vrijheden slechts op het papier bestaan, eu dat het land na zijn vrijmaking van Spanje hoe langer hoe meer is achteruitgegaan. Van het jaar 1851 af zijn 1,676,851 personen naar Argentina verhuisd; in de jaren 1871 tot 91 zijn 408,342 personen of ruim 10 °/0 teruggekeerd, een bewijs dus, dat die teruggekeerden het daar niet Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. Zondag hield te Amsterdam de vereeniging Liber ia» een vergadering, waar de heer F, v. Gatzenmeijer als spr. optrad met eeue redevoering over de vol gende onderwerpen lo. De schandelijke misleiding der landverhui zers naar de in staat van ontbinding verkeerende republiek Argentina2o. Moeten wij blijven toezien hoe onze landgenooten daar aan honger, kommeren ellende blijven overgeleverd, en andere mogendheden hunne onderdanen op staatskosten laten terugkeeren? De voorzitter opende te ruim één uur de verga ring, waarop de heer Gatzenmeijer het woord nam. Spr. begint met eenige uittreksels voor te lezen, uit een boekje, ongeveer drié jèar geleden uitgege ven door de Ned.-Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij, waarin de toestand in de Argentijnsche republiek als zeer rooskleurig wordt afgeschilderd. Ook uit het bekende boekje, uitgegeven door het Nieuwsblad v. Nederland, leest spr. eenige gedeelten voor. Spr. verklaart echter dat op het oogenblik onge- Uit de anders zoo zachte oogen van Unica trof een bestraffende blik de snibbige deerne. Mij dunkt, dat het dienstpersoneel zich in ver moedens verdiept, die geenszins van gehechtheid aan den graaf getuigen, zeide zij op strengen toon. Dat geschiedt bepaald uitsluitend uit ergernis daarover, dat thans een krachtiger hand zich hier met de lei ding der zaken zal belasten. Men vreest waarschijn lijk, dat het prettige, luie leven thans een eind zal nemenmaar welke redenen ook mochten bestaan, ik verbied deze uit de lucht gegrepen vermoedens ten strengste. Mocht mij nog één woord daarvan ter oore komen, dan zal ik den graaf daarvan in kennis stellen, en er op aandringen, dat de laster tongen ontslagen worden. Van af den huidigon dag is graaf Von Hohenhausen hier alleen gebiedend heer; daarvan gelieve men in de dienstvertrekken nota te nemen. Veronica was stijf van ontsteltenis. Zoo vast en krachtig was gravin Unica nog nooit opgetreden, zoo toornig had zij hare meesteres nog niet gezien. Het was zoo kwaad niet gemeend, zeide zij bedeesd. Hoe het gemeend was, wil ik niet onderzoeken, antwoordde de gravinik zeg u slechts, dat het dienstpersoneel aan de gedragslijn en de handelingeu zijner meesteres hoegenaamd niets zonderlings heeft te vinden het beeft te gehoorzamen en te zwijgen 1 Zeg dit den koetsierik ben tot dusver over hem tevreden geweest, en het zou mij spijten, wanneer De uitgave idezer Courant geschiedt dageipks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. 4 De '*t>rgs per drie maanden is 1.25, franco pfr post 1.70. Mz^derlSk» Nommers ,V 1J F C E N T E N; ’1 1 d 'j CtoUDAj 18 Augustus 1891. lij Kon- boali/ln van 14 Ap^ustus is benoemd met mg vin 1 Sépt. tot burgemeester van Krimpen Dsel W. van Waning, secretaris dier gemeente. -4_ Een even treurig als weerzinwekkend voorval bracht Zondagavond het Westeinde on omgeving te ’sGravenhage in rep en roer. In een hofje tegenover de Warmoeziersstraat, was een feestje waarbjj "L OU<1 25 jaren, ten huize van zijn zwager C. M., over een kleinigheid men zegt de weigering v&u M. om jenever te drinken onaangenaamheden kreeg. B. begaf zich daarop naar zijne woning in het Kor- tenbosch, ging zich daar verkleeden in zijn daagsche pak, cn keerde daarop naar zijn zwager terug, die aan den ingang van het hoQe stond. Plotseling zonder eenige verdere woordenwisseling haalde B. daarop eon mee te voorschijn, bracht M. daarmede-een steek toe in de rechterzijde, bekommerde zich niet verder om de gevolgen en ging weer naar zijne woning en zich nogmaals verkleeden. Het slachtoffer uitte slechts eon paar kreten, wag gelde en zakte oen paar meters van zijne woning in elkander. Naar het Ziekenhuis overgebracht, kon de geneesheer slechts den dood van den verwonde con- stateeren. M., een braaf oppassend werkman, laat I een vrouw mot eon kind na, terwijl een tweede kind binnen korten tijd verwacht wordt. De moordenaar is ongehuwd. De politie, van het voorgevallene onderlicht, begaf zich tot het instellen van een onderzoek naar do wo ning van den verslagene en tevens naar het kosthuis van B. in hot Kortenbosch. Zij troffen hem aan, ter wijl hij op zijn Zondagsch gekleed weer uit wilde Het binnentreden van haar kamermeisje wekte haar uit haar gepeins, en de eerste blik, dien zij op het bloeiende, wel wat snibbige gezicht van het meisje wiorp, gaf haar te kennen, dat de lieve deerne haar belangrijke mededeelingen te doen had. Zij wist uit ervaring wat dit geheimzinnig gezicht beduidde, die trok, die ook thans weder een glimlach op hare lippen te voorschijn riep. Gij hebt mijn broeder zeker nog niet gezien? zeide zij. Ik stond hier aan het venster, toen hij aan kwam, antwoordde het meisje. Ik had mij dit kunnen voorstellen, zeide Unica; er zal wel geen levend wezen in het slot zijn, dat niet uw voorbeeld zal gevolgd hebben. Zij hebben hem allen gezien, zeide Veronica snel. Zoo? En welk oordeel velt men over hem? Jacob vond het vreemd, dat hij de streek niet meer kende. Hij had ieder oogenblik iets gevraagd. Daarin vind ik niets zonderlings, zeide Unica. Jacob moet zich om zijne paarden bekommeren en niets zonderling vindenwat zeer natuurlijk is. Sedert mijn broeder in Amerika was, is er in dit oord zeer veel veranderden het is toch niets minder dan natuurlijk, dat hij bij zijn terugkeer voor deze veranderingen eene zekere belangstelling aan den dag legt. Maar hij moet ook den weg naar het slot niet meer geweten hebben, bracht Veronica in het midden.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1