Buitenlandscli Overzicht. Te Praag is een gymnasium voor jonge dame» opgericht. Er zyn 50 meisjes toegelaten, meeren- deels aanstaande studenten in de geneeskunde. In het mail-overzicht van do Javabode lezen wy „De verslagen van de verschillende maatschappijen die hare zaken in Indië drijven, ademen over het algemeen een geest van tevredenheid eu hebben daar toe dan ook recht bij het in verhouding tot den ge wonen rente-staudaard hooge dividend dat zy uitkee- ren. Volgens het gewone spraakgebruik, dat fabriek steden welvarend noemt, wanneer de fabrikanten grof geld verdienen, mag men dus aeggen dat de econo mische toestand hier te lande lang niet slecht is, en dit to eer nu de bedoelde verslagen, al moeten zy hier en daar melding maken van onvoldoende oogsten toch roemen over de toenemonde koopkracht dor be- Tolking. Onder deze omstandigheden moet het haast een genoegen zijn minister van koloniën te worden, als men zich maar voornoemt den gewonen gang vim zaken niet te storen en geene groote hervormingen opeens wil doorvoeren. Dit laatste is te minder noodig, nu de belangrijke quaestiën, waarover al zoo veel te doen is geweest, langzamerhand als v&Dzelf uit het stadium van bespreking in dat van behande ling zijn overgegaan. De heerendiensten worden ge regeld aan een verbeterd landrente-stelsel wordt, zij het ook op eenigszins geheimzinnige wijze, gewerkt; de opkoop van de particuliere landerijen is weer aan de orde gesteld, hoewel tegelijkertijd de commissie voor de herziening van het reglement op die lande rijen in stand is gebleven by het opiumvraagstuk is het voorbereidend onderzoek afgeloopen eu be hoeft alleen nog maar een keuze te worden gedaan; voor de koffiecultuur worden maatregelen genomen, die haar ten goede moeten komen bij welk stelsel ook, en aan den Atjeh-oorlog tracht men een einde te maken op eene wijze welke volgons hen die Atjeh kennen, wel langzaam maar zeker tot het doel zal leiden. Wanneer dus een nieuwe minister de Indi sche regeering maar stil haar gang laat gaan, zal hij alleen de moeilijkheid te overwinnen hebben van een tekort op de Indische begrooting. De moeilijkheid i6 zeker niet gering, doch indien de minister haar overwint door of bij de Indische huishouding van staat de tering naar de nering te zetten of de volks vertegenwoordiging te overreden het tekort ten laste van het moederland te brengen, dan zal men van hem kunnen zeggen dat hij in tyden, waarin andere staten hunne koloniën aan de exploitatie van maat schappijen op aandeelen overleveren, heeft getoond te begrijpen hoe eene koloniale mogendheid moot handelen, wil zij haar plicht doen.4' Blijkens het kortelings verschenen verslag der in specteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen trof die dienst in dat jaar een zwaar verlies door het overlijden van den inspecteur dr. H. van Cappelle, aan wien eenigo woorden van dankbare waardeering zijn gewijd. Hij werd tegen het einde des jaars ver vangen door dr. A. H. van Andel. Door de burgemeesters van 39 gemeenten zijn mededeelingen gedaan over de verpleging, fan 179 nieuw bijgekomen krankzinnigen, in hunne gemeen ten bij vreemden verpleegd, welke meerendeels hetzij voor tijdelijke inbewaringstelling, hetzij ter observa tie, naar ziekenhuizen werden overgebracht. Over het algemeen liet de naleving van art. 3 der wet, welke hem die krankzinnigen verpleegt de verplich ting oplegt daarvan aan den burgemeester aangifte te doen, die deze mededeeling alsdan ter kennis der inspecteurs brengt,in verscheidene gemeenten nog veel te wenschen over. t Hoor de inspecteurs werden 50 dezer krankzin nigen, bij vrienden verpleegd, bezocht. In het alge meen was de indruk daarbij verkregen gunstig. In enkele gevallen bleek hun de opneming van do be zochten in een krankzinnigengesticht echter nood zakelijk, hetzy ter wille der openbare orde, of in het belang der krankzinnigen zeiven of van hunne om geving. Ook bleek enkele malen verwaarloozing van patiënten, waardoor hunne opneming in een gesticht noodzakelijk was. Het verslag bevat daarvan ver schillende voorbeelden. Wederom werd gewezen op de wenschelykheid dat afzonderlijke gestichten voor idioten zullen opgericht worden, of mildere bepa lingen zullen worden gemaakt te opzichte van art. 7 der wet. In den loop des jaars werden alle krankzinnigen gestichten, de meeste meermalen, geïnspecteerd, terwijl in sommige gevallen, naar aanleiding dier inspecties, met de officieren van justitie en de geneeskundige ambtenaren over te nemen maatregelen en het toezicht overleg werd gepleegd. Met besturen en gestichtdoctoren worden verschil lende ondeVwerpen, de inrichting der gestichton en verpleging betreffende, besproken, en vooraf ook by behoefte aan uitbreiding als in vorige jaren de op richting van buitengestichten aanbevolen en de uit breiding van stad8gostichten ontraden. Erkentelijk wordt getuigd, dat in vele gevallen de desbetreffende voorstellen met de meeste welwillend heid werden overwogen en ook bij verschillende be sturen de oprichting van buitengestichten in ernstigo overweging werd gonomen. Het streven om meer zelfstandigheid aan de geneesheeren te verschaffen werd somtijds met goed gevolg bekroond. In verschillende gestichten werd de geneeskundige staf en in vele de geneeskundige hulpmiddelen be langrijk uitgebreid, in andere echter blyft het me disch element steeds op den achtergrond en heeft het soms meer den schijn, dat de geneesheer voor eenige uren daags de tijdelijke gast is van de directie, dan wel de man, die als geneesheer-directeur de ge heele verantwoordelijkheid van al hetgeen in het gesticht geschiedt, bij dag en nacht, behoort te dra gen en het verantwoordelijk hoofd der inrichting behoort te zijn. De administratieve dienst gaf in den regel tot geene opmerkingen aanleiding. Onder het personoel der bedienden hadden vele mutatiën plaats, vooral in sommige gestichten. *Vau verschillende zijdon kwamen daarover klachten in. De Vereeniging voor psychiatrio besloot, in verband hiermede, aan de opleiding der bedienden hare byzondere aandacht te wijden. Uit 6 gestichten zijn in den loop des jaars 8 krank zinnigen ontvlucht. L)e meesten hunner werden spoedig teruggovondon en naar het gesticht teruggebracht, twee echter niet, die vermoedelijk naar het buiten land zijn. Er kwamen 3 gevallen van zelfmoord voor, waarvan 2 in één gesticht. Met bijzonderen nadruk wordt gewezen op de po gingen door de inspecteurs bij Ged. Staten van Zuid- Holland, Drente, Groningen en Limburg aangewend om hen tot de oprichting van provinciale gestichten op het land te bewegen, waarna nog wordt bericht over verschillende adviezen, de wetsinterpretatie en het toezicht betreffende, waarna een overzicht volgt der beweging der gestichten gedurende het jaar 1889, waaraan het volgende is ontleend. Op 1 Januari 1889 waren in de 17 gestichten aanwezig 5846 kraukzinnigen, waaronder 2906 mannen en 2940 vrouwenin 'den loop des jaars zijn opge nomen 812 mannen en 954 vrouwen, hersteld ont slagen 213 mannen en 249 vrouwen, overleden 338 mannen en 268 vrouwen en niet hersteld ontslagen 213 mannen en 273 vrouwen. Op 1 Januari 1890 bleven in de gestichten over 6058 krankzinnigen, waarvan 2954 mannen en 3104 vrouwen in behandeling. Het meest bevolkt was het gesticht „Meerenberg", waar 1172 patiënten werden verpleegd, daarna volgt Voorburg" te Vucht met 772, en dat te's-Hertogen- bosch met 553 de andere gestichten hebben allen minder dan 500 verpleegden. Do kleinste zyn die te Maastricht met 61, en te Bochel met 93 patiënten. Een correspondent der „Arnh. Ct.» maakt devol- gendo opmerking Ik noem het een schande voor ons land, dat er een collecte moet gehouden worden, alsof er watorsnood geweest was, wegens schade door hagelslag, in Noord- Brabant en Limburg geleden. Daar zijn de maatschap pijen tot verzekering tegen hagelslag voor, en de landbouwer, die zich over zulk een schade bij mij beklaagt en om een gift tot vergoeding van de gele den verliezen vraagt, zal evengoed met ledige handen van my gaan, als de man, wiens onverzekerd boeltje verbrand is. Wat de reden van het verzuim ook is, traagheid, zorgeloosheid of gemoedsbezwaar, ik heb er hoegenaamd geen respect voor en kan niet ver klaren dat een Regeering het kwaad kan aanmoedigen door inzamelingen te gedoogen voor landbouwers die, volgens de couranten, ongeveer acht ton gouds aan verhagelde producten verloren hebben door eigen schuld. Uit Londen schrijft men aan de Arnh. Ct. Zekere Sidney Heritage, letterkundige van beroep, had zich dezer dagen voor den magistraat te ver antwoorden, omdat hij opzettelijk, met de bedoe ling om de Great Northern Spoorwegmaatschappij te benadeelen, zonder plaatskaartje (ter waarde slechts van l'/j d. 0.07') in den trein had plaats ge nomen. Gewoonlijk is de straf, die op zulke ge vallen staat, eene boete van 2 pd. st. en do kosten of een paar dagen naar Holloway, doch daar deze fraude bij bovengenoemden „man van ontwikke ling» reeds meermalen was voorgekomen, kreeg hy thans eene biete van 5 pd. st. of eene straf, mijns inziens, veel te licht. Dit geval op zich zelf biedt weinig bijzonders aan, alleen geeft het een sprekend voorbeeld, hoe het bedrog, hier zoowel als eldors, ook in de hoogere klassen der maatschappij geworteld is, {maar toch geeft deze politiezaak, hoe klein zij ook zyn moge, zoowel voor ingewydon als oningewijden veel te denken. Vooreerst moet ik nog mededeelen, dat niet minder dan 27,000 (zegge zeven en twintig duizend) fraudes van dergelijken aard, alleen bij de Great Northern in het afgeloopen jaar, dus in 365 dagen, waren geboekstaafd, waarvan verreweg het grootste gedeelte op de lange baan werd geschoven. Gaat raeu nu echter na, dat slechts de helft van dergelijke bedriegerijen ontdekt wordt, dan komt men tot een respectabel cijfer van, laat ons zeggen 50,000 knoeierijen en bedriegerijen, alleen bij ééne kij mij noodzaakte hem te ontslaan. Hoe onaangenaam deze last ook was, Veronica moest dien ten uitvoer brengen, en nog op den koop toe van het gezamenlijke dienstpersoneel een duchtige berisping ontvangen, waarop het praatzieke ding, zooals de keukenmeid zich uitdruktehet volsta recht had. De oude Daniël echter schudde het hoofd, en toen hij de dienstbodenkamer verliet, mompelde hij binnensmonds Veranderd is hij niet weinigmaar achttien jaren zijn ook een zeer, zeer lange tijd, en men be weert immers, dat een mensch in het heete klimaat vroeger oud wordt dan hier. III De dag van Farny's terugkeer in het huis der Gebroeders Vogel was een ware feestdag geweest, te meer, daar de Hemel haar zoo wonderbaar uit de schipbreuk gered had. Thomas Rost, de wakkere zeeman, moest natuurlijk Fanny iü het huis harer broeders begeleiden, en werd door hunne dankbetuigingen bijna verpletterd. De behlo heeren boden hem gedurende den tijd van zijn verblijf gastvrijheid in hun huis aan, maar hij wees alles *an de hand. Hij vond een tehuis bij zijne verwanten, die ook ver van onbemiddeld waren, en hem dringend had den genoodigd; daarenboven wilde hij van dankbe tuiging niets weten. Hij verzocht alleen om verlof, juffrouw Fanny nu en dan te mogen bezoeken, nam ook de uitnoodiging tot het middagmaal aan, en verliet toen het huis om zijne familie met een be zoek gelukkig te maken. Hugo en Feodor Vogel hadden voor verseheiden jaren eene zaak opgericht, en aan hun vlijt, volhar ding en wellicht eenige gelukkige speculatiën hadden zij het te danken, dat de zaak in den loop der jaren een zeer gunstige vlucht had genomen. Zij waren beiden nog vrijgezel; tot een huwelijk kon geen van beiden een bepaald besluit nemen. Zoolang hun zuster Fanny bij hen vertoefde, be stond hiertoe ook geen de minste noodzakelijkheid want Funny leidde de huishouding uitstekend en verstond de kunst, haren broeders het toeven aan eigen baard zoo vertrouwelijk en gezellig te maken, dat hun eene veraudering in dezen toestand niet eens wenschelijk voorkwam. Later waren droevige dagen gekomen. Op een bal had Fanny den zoon van den rijken bankier Rombeig leeren kennen, en hoe het kwam, dat zij zoo schielijk aan zijne woorden geloof schonk, wist zij zelve niet. Fheodoor Romberg had verlof gevraagd, haar (e mogen bezoeken en de toestemming daartoe ontvangen. Voor de twee broeders had de relatie met het voorname bankiershuis iets streelendsFanny beminde het jongemensch en gaf htm gaarne het jawoord. Over de vrdag der broeders, of hij met vertrouwen op de toestemming zijns vaders mocht rekenen, stapte hij luchtig heen; hij verzocht slechts een kort uit stel, om zijn vader voor te bereiden. Fanny was onbeschrijflijk gelukkig. Het leven lag voor haar als een zonnige Meidag; zij zag geen wolkje aan den hemel, dat den vroolijken glans kon verduisteren. 1 Zooveel te vroeselijker trof haar de slag, de blik sem, die dit wolkenlooze luchtruim doorkliefde, om het geheele gobouw van haar geluk in duigen te doen storten. Theodoor Romberg had de toestemming van zijn vader niet gekregen; de trotsche bankier, nog trot- scher op zijn naam dan zyn geld, verlangde een schoondochter uit de hoogere kringen der samenle ving; hij zou, zonder bezwaren te opperen, aan eene onbemiddelde barones of gravin, zelfs boven eene die millioenen bezat, de voorkeur gegeven hebben. Theodoor moest kiesSen tusschen de verbreking der nog geheime verloving en de verstooting, en hy onderwierp zich aan den wil zijns vaders. Deze zwakheid, welke redotien tot verontschuldiging er ook aan ten grondslag mochten liggen, kon Fanny hom niet vergeven; in hare schoonste hoop, in het zoetste geluk haars levens bedrogen, vond zij geen verontschuldiging voor dien meineed. Wordt vervolgd spoorwegmaatschappij, hetgeen, zooals weldra blijken zal, eer te weinig dan te veel te noemen is. Het spreekt vanzelf, dat bij andere maatschappijen, waar de controle niet zoo scherp is, betrekkelijk meer ge vallen van fraude moeten voorkomen. Wanneer men nu weet, dat behalve den ondergrondschen spoorweg waar, trots de strenge controle en inspectie, veel, ja zeer veol gesmokkeld wordt een 8 a 9 tal ver schillende spoorwegmaatschappijen het verkeer tus schen de verschillende deelen van Londen onder houdt, dan kan men zich eene flauwe voorstelling vormen, niet alleen van het drukke verkeer, maar ook van de veelvuldige knoeierijen van den kant der reizigers op de verschillende spoorweglijnen. Velen uwer lezers zullen zeker reeds onmiddellijk gevraagd hebben, hoe is dit mogelijk? Voor ons Londenaars, die zoo aan rijden en rossen gewoon zijn, is een spoorweg eene gewone dage- lijksche behoefte geworden en olke huisvader of huismoeder trekt op het wekelijksch budget zoo en zooveel uit voor «fares». Do trein is hier niet veel meer dan de «pub», waai men in- en uitloopt, wunDeer men verkiest of wanneer men er behoefte aan gevoelt, alleen met dit verschil, dat men er geen «ale» of whiskey» krijgen kan. Dit is zelfs zóó sterk, dat ik met den trein naar mijn kapper ga, en wil ik een mijner vrienden bezoeken, dan brengt het «stampende stoomros» mij van West- naar Noord Londen in een klein uurtje, en dan woon ik nog niet eons in het uiterste westen van de stad. Men doet daarom natuurlijk het verstandigst met het nemen van eene abonnementskaart op die lyn, waarvan men het meeste gebruik maakt. Deze «seasons», zoo noemt men hier de abonnement» kaarten, zyn werkelijk niet te duur. Zoo kan ik, zoo dikwijls ik het verkies, met don Metropolitan Railway of ondergrondschen Spoorweg door de ge heele binnenstad rijden voor slechts 10 pence (ƒ0.50) per dag, als passagior 2e klasse. Het spreekt daarom vanzelf, dat zij, die ^dagelijks hunne bezigheden, in de 's nachts zoogoeiwals onbewoonde, City hebben, in het bezit zijn van hen «season». Gaat men naar of komt men uit den t\ein, dan loopt men geregeld door de barrière, zondör zijn «season» te vertoo- nen; wordt men evenwenwijhet kaartje gevraagd, dan roept men in geval men Bfeeui»44s .«season».' Zelden, alleen wanneer tnen er tamelijk shabby-ach- tig uitziet, wordt men dan gevraagd om de season te vertoonen en dan nog geven deze kaarten, die noch een portret, zelden of nooit een hand- teekening dragen, niet den minsten waarborg, dat de houder de rechtmatige eigenaar is, want' het i» duidelijk, dat deze seasons niet door anderen gebruikt mogjen worden. Dat van het roepen «season» veel misbruik gemaakt wordt, laat zich begrijpen. Het duidelijkst blijkt dit echter wanneer in den trein een inspectour komt, in welk geval velen met een kaartje 3e klasse in de 2e of le klasse rijden, ande ren daarentegen in het geheel geen kaartje bezitteu. Rydt men in eene hoogere klasse, dan past men het verschil by; heeft men in het geheel geen plaats biljet, dan komt er gewoonlijk af met wat men in den volksmond een «smoesje» noemt, als „ik had geen tijd om een kaartje te nemen» of anderszins. Men betaalt dan de gewone vracht, en hoewel de inspecteurs dan het recht hebben do vracht te laten betalen over de geheele route, die men zou kunnen afgelegd hebben, vragen zy gewoonlijk waar men vandaan komt, waar men heengaat, en men betaalt hem het daarvoor verschuldigde, dat men ook aan het loket zou betaald hebben, zonder iets meer. Men ziet dus hieruit, dat men niet over eene te strenge behandeling van den kant der inspecteurs te klagen heeft, en toch beschouwt men hen nog altijd als de «catchpenny» zonder in hem don man te er kennen, die zijn plicht heeft te vorvullen. Heeft men evenwel op iemand vermoeden dat hy bedrog pleegt, dan zendt men hom één of eene detec tive na, op dezelfde wijze als dit mot den held van mijne correspondentie geschied is. Opmerkelijk is het evenwel, hoe sommige raenschen het smokkelon op de treiueu zich als het ware tot eene deugd rekenen. Zoo hoorde ik toevallig ver leden week twee net gekleede Hollanders, molding maken van hot heugelijke feit dat ze, zooals de een zeide, „alweer aan de maatschappij six pence (0.70) bed. ....hadden.» K J Beiden, did blijkbaar uit eene der voorsteden kwamen, hielden er een andere, niet zoo gevaarlijke manier van smokkelen op na en schenen die dikwyls \n Praclijk te brengen. Men komt b. v. van eene er voorsteden erf' de lijnen, die de reizigers van hier naar de City vervooron, hebben met de ondergrond se e spoor eenige stations in gemeenschappelijk go- rui y] ^e meeste gevallen zotton zij de reizigers op dezelfde perrons af, vanwaar de „underground» reinen vertrekken. Men kan dus, zondor aan con- o Moot te staan, zeer gemakkelijk mot ren trein 'er buitenlijnen komende op den „underground" overs appen. Het hoot zelfs, dat zij, die ren „sea son underground» hebben, deze manier dikwijls in practijk brengen. Het smokkelen wordt op die ma- nier als het ware in do hand gewerkt, want op de meeste buitenstations heeft men nimmer iets te ma ken met alle moeilijkheden en formaliteiten van „kaartjes gereedhouden,» kaartjes knippen," enz- Hoeft men eenmaal geen „season underground," dan neemt men een paar pennies en duwt die bij het verlaten van den „uderground," den conducteur die met de controle belast is, onder het voorbijgaan in de hand. Hit ten minste doen zij, bij wie no» een gnendje eerlijk gevoel is j want de moesten roepen „season.» Wordt men evenwel „gesnapt," dan komt men er met geen mooie woorden af, want of de bedrieger kan zijne sovereigns geven o'f Holloway opent voor hem hare zware kerker deuren om hem eenigen tyd in de gelegenheid te stellen over zijn „gebrek aan tijd» na te denken.» Veel leering is ik moet het gulhartig bekennen uit bovenstaande niet te putten, alleen geeft het een duidelijk inzicht in welke richting zich de te genwoordige Engelsche menschheid, op het einde van de verlichte 19e eeuw, beweegt. Vraagt het den heer Parris, statisticus bij de Great Northern Railway 'hy heeft het bewezen. Over de Vrijdag jl. gehouden zitting van het Gongres voor Gezondheidsleer en Volksontwikkeling schrift men aan het HU. het volgende Een nieuwe tegenstelling vandaag I Gezondheids leer voor schoolkinderen werd in een dor sectiën behandeld op denzelfden tijd, dat eene andere de belangen der dooden als ik de lijkverbranding eens even zoo noemen mag besprak. Over het eerste onderwerp lazen de heer Mitchell, voorzitter der schoolcommissie te Glasgow en eenige anderen. De heer Mitchell sprak over verwaarloosde kinderen] Slecht gehuisvest, slecht gevoed, onverzorgd, onbe waakt, zijn zij een schande voor de maatschappij en een beletsel voor maatschappelijke hervorming. Hij schreef aan het bestaan van een dergelp verwaar loosd deel des volks een grootea invloed toe, die zich door de geheele maatschappij doet gevoelen. Middelen om het kwaad tegen te gaan, kon men verdoelen in wettelpe, maatschappelpe en indivi- dueele. Wettelijke bestaan hierin, voor te schrijven dat alle ouders hunne kinderen op behoorlijke wijs huisvesten op straffe, dat anders de Staat daarvoor zal zorgen. Kolonel Lennox Prendergast sprak over verbete ringsgestichten. Vyftig jaar geledon, zeide hij, wer den kinderen, die een misdrijf hadden begaau, naar de gevangenis gezonden, die zij voor een eersten misstap binnengetreden geheel met het kwaad vertrouwd, verlieten. Sedert was men gaan inzien, dat zelfs by de behandeling van volwassen raisdrij- vers niet altyd straffen, maar veel liever een hervor mend en verbeterend stelsel moest worden toegepast. Een zonderling verschijnsel had zich echter voorge daan hot verbeteringsgesticht was ondanks alle ver zachtingen van het lot van den misdryver als een strafoord beschouwd en de arme kinderen, die er wegens een gering misdrijf werden heengezonden, verlieten het niet dan met een bly venden smet op hun verder leven. Om hierin verandering te brengei waren Ambachtsscholen opgericht en kindereu die iu deze scholen met'zorg worden opgevoed, trekken daaruit inderdaad voordeel voor hun leven in de maatschappij. Mevr. Besant hield vervolgens een geestdriftige toespraak ever kinderroeding. De som van onaangenaamheden en van den last, dien do wereld bij ons leven van ons heeft, verte genwoordigt slechts een klein deel van alle bered deringen en beslommeringen daarvoor en daarna. Wat te doen met de dooden? Een eeuwen-oude quaestie, die bij haast ieder volk en in bijna elke eeuw verschillend is beantwoord. Nu eens verbrandde men de lijken en dan weer gaf men ze „aan de moederaarde terug", gelijk het heette, alsof verbran den iets anders was. De groote vraag is, zeide Sir Henry Thompson in zijne rede over dit onderwerp, hoe de dooden onschadelijk te maken voor de leven den. Jaarlijks stenen omstreeks 69,000 personen uit een slechts 8 maal zoo groot totaal, aan besmettelijke ziekten. De ervaring heeft bewezen, dat elke behan deling van een lijk, die tun doel heeft het eenigen tijd in zijn geheel te bewaren, ten gevolge heeft, dat, indien het sraetkiemen bevat, nieuwe ziektegevallen worden veroorzaakt, of ingeval eene epidemie, dez6 opnieuw uitbreokt. Hij was van oordeel, dat alleen verbranding daartegen voldoenden waarborg verschaft. Tegenstanders van lijkverbranding zullen met ge noegen vernemen, dat na hem de heer Seymour Haden een welsprekend betoog hield ten gunste vau het begraven. Zijne argumenten waren le de na tuurlijke bestemmiug van alle organismen, die op de oppervlakte der aardo leefden en stierven, is de aarde; 2e het kwaad, dat de cremationisten (de voor standers van lijkverbranding) verklaren onafscheide lijk tq zijn mn het beginsel van begraven, is daarvan onafhankelijk en wordt door ons zei ven veroorzaakt, omdat wij3e de dooden zoolang mogelijk'onbegra- ven laten en hen dau begraven op zulk een wpe dat do aarde niet met hen in gemeenschap ia: 4e de aarde is in staat hot lijk op onschadelijke wijze te ontbinden; Be door onze poging om de weldadige werking van de aarde door onvernietigbare kisten eit steenen graven te verhinderen, hebben wij langza merhand in ons midden een ontzaglijken voorraad menschelijke overblijfselen in eiken vorm van ont binding bijeenverzameld; 6e wettelijke tussohenkomst dient aan de wetten der natuur opnieuw recht te doen wedervaren. „Lijkverbranding, dia onnoodig en van een me- disch-juridtsch standpunt beschouwd, gevaarlijk is behoort, als maatregel van openbare veiligheid, voor een misdrijf te worden verklaard en de wet behoort het begraven ,n den zin als in de 6 bovengenoemde punten omschreven, te regelen." De Commissie uit de Tweede Kamer voor het on derzoek van het Regeertngsverslag omtrent het Arm- brachT °'er 1888 heeft daaromtrent rapport uitge- De Commissie blijft aandringen op vroegere indiening van het Kegeeringsverslag en geeft de hoop te kennen, dat deKegeoring bepalingen in het leven roepe, waardoo^ het misbruik van het hier en daar toeschuiven van worde omen ofal">ans zooveel mogelijk verminderd De Commissie treedt voorts in eenige bijzonderheden om te dogn uitkomen de ongelijkmatigheid welke er heerscht in de toepassing van de Armen wet, mot betrekking tot de bedeeling in de verschillende pro vinciën De commissie is van oordeel, dat het toezicht van Gedep. Staten op do subsidiën, die de gemeente besturen verleeiien, met verder moet gaan, dan even tueel misbruiken te voorkomen. Rechtstr.eeksch beroep bij hooger gezag tegen de besluiten van de gemeentebesturen is het correctief tegen de voorschriften der wet op dit punt, hetgeen ook voorkomen zal, hetgeen nu dikwerf plaatsheeft, stagnatie in den dienst van het Armenwezen het geen tot onaangenaamheid en zelfs tot wanorde kan leiden. De Commissie vraagt ten slotte of de Gemeente besturen met in kennis kunnen gesteld wordeu van hetgeen door de Departementen kan geschieden voor werk verschaffen, door liet doen maken van kleding stukken, touwpluisen, enz. Men oordeelde dit van groot belang en zou zelfs uitbreiding daarvan wenschelijk achten, ter voorkoming van werkloosheid on armoede gedurende den winter. Te Brussel is gisteren het socialistencongres ge opend, waarop naar burger Volders in een der ope- mngstoespraken zeide. VOni* 1 PPVef Dl nfn irn) - - ningstoespraken zeide, voor 't eeist sints vele jaren alle mannen van het socialisme zijn vertegenwoordigd De eerste zitting werd geopend door burger Verrijcken wiens korte rede door Liebknecht in het Duitscb en door mevr. Aveltng in het Engelsch werd vertaald. De pers is door 60 reporters vertegenwoordigd, waar- ondereen voor een Japansch blad. De middagzitting werd gepresideerd door het ond-communo lid Vaillant eu den Duitschen afgevaardigde Singer, een dubbele keuze, die moest dienst doen als symbool van den vrede onder de volken. Er ontstond echter dadelijk een standje over de vraag, 0f de anarchisten zouden worden toegelaten en de afgevaardigden derAmster- damsche Vrouwen-vereeniging. Besloten werd, wat de anarchisten betreft, dat de anarchistische groep als zoodanig met zou worden erkend, wat niet wegnam dat anarchisten, die tegelijk socialisten zijn, zouden worden toegelaten. De Amsterdamsche vrouwen wer den na een vrij heftig tooneel toegelaten, legen het aanvankelijk verzet der Nederlanders. Men had er tegen, omdat die Vereeniging alleen streeft naar eman cipatie der vrouw, maar daarom nog geen socialis tische vereeniging is. De bekende juffrouw Druekor protesteerde en alle burgeressen geraakten in bewe- ging. Het eind was. dat juffr. Drucker zich neer- bij t verlangen van Domela Nieuwenhuis, om te verklaren dat zij hier niet kwam om haar strijd te gen de mannen voort te zetten, waarna zij onder gelach als vertegenwoordigster der Nedorlandsche socialisten werd aangenomen. Er waren in 't ge heel 175 buitenlaiulsche en 187 Belgische afgevaar digden. Ook do Fransche possibilisten en Engelsche trade-uuious ziju vertegenwoordigd. De eerste zitting bepaalde zich overigens tot de gewone openings-formaliteiten. Prins Ferdinand vau Bulgarije is in zijn land teruggekeerd. Te Hustsckuk werd de vorst, die den 15den Aug. zijn troonsbestijging herdacht, feestelijk ontvangen door de ministers. Deze gedenkdag werd 111 het geheele vorstendom als feestdag gevierd. Ter eere zijner troonsbeklimming prins Ferdi nand is nu ondanks Rusland reeds vier jaren in Bulgarije steldo do vorst een ridderorde in voor burgerlijke verdiensten. Het eerste grootkruis dezer

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2