!S EX I U s lZEN, geschilderde lanskerk te nis der St. iiingen enz. Ijjk levens- <1 jl w I jj v UM ING .rukte O»Ti£AS£BBB. N9 4609. BINNENLAND. 1891. Donderdag 20 Augustos. eolische HEIV, en Zn. i 1.. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. j I e Gouda 111 II II U F EUILLE TO~nT~\ dl 11 I 'i 1 II I i I De insending van advertentiön kan geschieden tot Sta .uur des namiddags van den dag der nitrave. E3st eweg/ dooi 1 lil Afzonderlijke Nommen VIJF CENTEN. (Uii het Duits ch.} III. familie, met De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. s. bij den ij wien to nend met 140 leer- Iko 122 landbouw- te voren). Van de van afd. Avertrok- de Kunsten recteur der Itrecht ats. 1KMAN. nd, dat het in nieuwen PTEMBER reet GE- IOLLAND- ING Loos- 1 GOUDSCHE COURANT. e Prjjzen. winter hier optreden zullen ongetwijfeld do ingezetenen van Gouda en omliggende gemeenten gaarne voor de noodige coupon» inteekenen, die hen en hunne familie eenige hoogst genolvolle avonden waarborgen. Het is meermalen gebleken dat er in Gouda groote liefde voor hot tooneel bestaat, zoodat van de aangeboden gelegenheid zeker opnieuw gretig zal worden ge bruik gemaakt. Alle verdere aanbeveling mag over, bodig heeten. Er zal in ons land wei geen andere gemeente zijn waar men tegen een zoo geringe entree het beste kan genieten wat ons vaderlandsch tooneel oplevert. In «de Amsterdammer» leest men Met dezelfde belangstelling waarmede wij eenige jaren geleden naar den eersten Tf’— ïïuideelt, dagen tjjd ste pijn te gevoeligste Gebroeders belli waagden niet eens van hem en het droeve verleden. Ondanks de vreugde over het wederzien, verloren de gebroeders Vogel de belangen hunner zaak niet uit het oog. Thomas Kost had hun medegedeeld, dat van alle overige passagiers van de «Marianna” nog slechts één zijn leven gered hadgraaf Kurt Von Hohen- hausen, die met hen naar zijne woonplaats was teruggekeerd. Nu stond de firma Gebroeders Vogel sedert vele jaren met de beheerders der grafelijke bezittingen in relatie; de firma bad ieder jaar de op deze bezittingen geoogste veldvruchten gekocht en daarbij steeds een voordeel igen koop gesloten. Men vond in de geheele provincie geen schoonere boekweit en rogge, en menig ander handelshuis had zich tevergeefs beijverd, het voorrecht voor zich te verwerven. Alle roogelijke middelen waren in het werk gesteld, maar zoolang de oude graaf leefde, leden deze pogingen schipbreuk. Graaf Kuno was een edelman in den volsten zin des woords; een eenmaal gegeven woord nam hij niet terug, zoolang niet gegronde redenen hem daartoe noodzaakten. Met Gebroeders Vogel was de koop ieder jaar afgesloten gewordenhij kende de heeren persoonlijk als alleszins rechtschapen kooplieden; en welke intrigues ook de bestuurder, door andere firma's omgekocht, mocht smeden, de oude graaf liet zich niet bepraten; hij liet de relatie onveranderd, en de geheime oogmerken en plannen van den rentmftster bevroedende, hield hij persoonlijk toezicht over do ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschijnt. 1 M >,l 50 ets. Coiffeur. TUIJLL van haar leed te knunen vergeten, die hier dagelijks nieuw voedsel vond. Hare broeders waren aanvankelijk met het voor* nemen van Fanny niet ingenomenhet viel hun moeilik, zich te vereonigen met de gedachte aan die scheiding, te meer daar het eene scheiding voor onbepaalden tijd was. Maar voor de redenen, die hunne zuster opgaf, moesten zij zwichten zij moesten toegeven, dat het voor Fanny het beste was, wan neer zij hare tegenwoordige omgeving verliet, omdat zij hier toch nimmer haar leed zou vergeven. Zoo werd dan de reis naar Zuid-Amerika bepaald, en de beide heeren namen eene huishoudster, die wel alles in het werk stelde om hen tevreden te stellen, maar Fanny toch niet geheel vervangen kou. De familie, welke Fanny naar Zuid-Amerika ver gezelde, was daar ongelukkig aan de gele koorts bezweken de kinderen, de moeder volgde hen in het graf, en het hootd der familie verarmde; Fanny had zonder moeite wel eene nieuwe betrekking kunnen vinden, maar het heimwee had zich bij haar doen gelden, en zoo aanvaardde zij de terugreis. Zij gevoelde zich thans sterk genoeg, den man weer te ontmoeten, die haar hart zulke diepe wonden geslagen hadmaar niettemin, wanneer zij aan hem dacht, wanneer zijn beeld als in een nevel voor haar verrees, dan werd het haar meer dan duidelijk, dat zij hem nooit kon vergeten. Fanny had Theodoor aan het station niet gezien; zij vroeg ook niet naar hem, en hare broeders ge- zagen gisteren en heden een aantal menschen in onze stad naar een nieuw vaartuig dat langs ver scheiden grachten voortgetrapt werd en door vele omstanders met den naam van water-velocipède werd bestempeld. Dit nieuwe vaartuig bestaat uit twee smalle, vlakke ijzeren schuitjes, in 't midden door dwarsstaven verbonden. Op die dwarsstaven bevin den zich iets in de hoogte twee zetels met trappers aan weerszijden. Door middel van kamraden en kettingen wordt de beweging van het trappen over gebracht op een scheprad, dat achter aan bet vaar tuig zit en hierdoor doorsnijdt dit met vrij groote snelheid het water. Misschien lullen we nu binnen korten tijd ook getuigen zijn van wieler-wedstrijden te water. De heer J. Staring te Zevenhuizen deed gisteren met goeden uitslag te 's Hage e? amen Fransch (1. o). Thans is bet programme verschenen van de Rij <s- landbouwschool voor het a. s. leerjaar. Hieruit blijkt, dat de cursus 1890/91 werd lingen en toehoorders, onder leerlingen (tegen 105 een ja geslaagden uit de hoogste klai ken 8 naar Indie, 5 beoefenden de practijk in Ame rika, terwijl 3 zich bekwamen voor de practijk hier te lande. Van de zeven geslaagden uit de hoogste klasse van afd. B. (die een diploma als landbouwkundige ver wierven) hebben zich 3 onderworpen aan het verge lijkend examen om te worden opgeleid tot technisch ambtenaar bij het boschwezen in Ned.-Indiè, van welke 2 geslaagd zijneen leerling zet zijne studiën te Halle voort, een ander studeert te Delft om als Ind. ambtenaar naar Indië te vertrekken, en twee beoefenen de practijk hier te lande. Hare broeders wilden Theodoor ter verantwoor ding roepen maar zij verbood het hunongedaan konden hare verwijten het gebeurde toch niet maken, en de trouwlooze zou niet vernemen, hoe diep hij haar gewond had. Haar trots gedoogde dat niet; haar zwijgen op zijn brief moest hem een bewijs van hare verachting zijn. Maar hoe kalm haar uiterlijk ook scheen, in haar binnenste woedde een hevige strijd, daar alles, waar zij den blik ook heen wendde, haar herinnerde aan den trouwlooze, dien zij, tegen wil en dank, nog altijd bemindewiens beeld haar nog steeds voor den geest zweefde. Juist omstreeks dien tijd zocht een familie, met welke zij bevriend was, een gouvernante, die geneigd was mede naar Zuid-Amerika te gaan. Fanny had hiervan ternauwernood kennis ge kregen, of zij uitte den wensch, deze betrekking te aanvaarden. Zij meende in den vreemde schielijker de oorzaak Vreemde talen worden tegenwoordig in sommige Amerikaansche steden door middel van phonographi- sche cilinders onderwezen. Van deze cilinders worden serieën verstrekt, die eene volledige reeks gesprekken bevatten in het Fransch of Duitsch. Elke sin is ge- nommerd en komt in schrift overeen met een boek, dat de sleutel is voor de zinnen die op de cilinders voorkomen. Aldus wordt het onderwas gelijktijdig door het gehoor en het gezicht genoten en wórden de moeilijkheden in de uitspraak overwonnen. GOUDA, 19 Augustus 1891. Heden middag werd ten Baadhuize alhier aaabe- steed het over 228 Meter lengte dempen van twee slooten in de Korte Akkeren met hetgeen daartoe behoort. Ingeaohroven werd door J. de Jong Wz. voor 4180.P. A. Burghout voor 8927.A. van Kekem voor f 3648.H. Jongenbnrger, te Wad- dinxreen, voor 8600.C. J. Koot voor/3590. W. Bokhoven voor f 3546.W. de Jong W». voor 3542.P. Vermeer Jz. voor 4348.H. J. Nederhorst voor 3440.en L. Brouwer voor 3200.—. In het a. st. winterseizoen zullen in de Sociëteit «Ons Genoegen” als gowoonlijk zes tooneelvooratel- lingen worden gegeven, doch ditmaal door drie too- neelgezelschappen, nl. de Kon. Vereeniging Het Ne- derlandech Tooneel, de Vereenigde Botterdamache Tooneelisten, directie Le Gras en Haspels en het gezelschap van den Tivoli-Schouwburg te Botterdam, directie Jan C. de Vos en W. van Korlaar (met me dewerking van Willem van Zuijlen). De datums der voorstellingen zijn worloopuj veelgesteld op de vol gende Donderdagen: 29 October Ned. Tooneel. 19 Nov.de Vos en Korlaar. 10 Dec. Le Gras en Haspels. 14 Januari: Nod. Tooneel. 4 of 11 Februari: de Vos en Korlaar. 3 MaartLe Gras en Haspels. Voor deze abonnements-voorstellingen kan alleen worden ingeschreven door Leden van «Óns Genoegen”. Zij kunnen inteekenen voor zooveel coupons als zij wenschen, doch het minste aantal is zes. Deze cou pons kosten f 0.90 per stuk en zijn alleen geldig voor Leden, hunne dames of kinderen. Nu de 3 bate tooneelgezelschappen van ons land dezen .1 t I In het stadje Straatsburg in Uckermark werd dezer dagen eene 88-jarige bedelaarster in hechtenis geno men. Uit haar papieren, die volkomen in orde bevonden werden, bleek dat men te doen had met een vrouw, den 2en Februari 1803 te Koningsbergen geboren, haar domicilie hebbende te Zehlendorf en weduwe van oen koopman, die in 1883 te Zühlsdorf gestorven was. Er werden bij haar gevonden 12,000 mark aan 5*/s percents-en 4500 mark 4 percents obligatiën van de stad Berlijn, 5000 mark aan Berlijnsche pandbrieven irmede wij eenige I en 175 mark aan gouden zilver, alles vastgenaaid in haar 'elocipedist keken, onderrok. Voorts drie aanbevelingsbrieven (zoogenaam. f 'I IS I

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1