i loor n Zn. :ng ÏES -ukte h Het nieuwe ministerie. 1891. Zaterdag 22 Augustos. rdam. rEBu eherij ioning lil V x 4611. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. let weg. K3 w g S K De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. alte. Afzonderlijke Notnmers VIJF CENTEN. uurt ra.. De zalige graaf ïo. 73. {Uit het Duitech.') in. ilyren en bewerkt, ifgelererd Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschijnt. :ent. tao. kers irven van :enook en, Tafel- geperst, les, Kan- p r De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Zoo is dan eindelijk, na eene buitensporig lange crisis, een nieuw ministerie tot stand gekomen. Wel is ons geduld op de proef ge steld, want waarljjk, ruim twee maanden is te lang om een nieuw kabinet bjjeen te brengen, waarvan de richting voor niemand twijfelachtig zjjn kon. De uitslag der verkiezingen van Juni was te duideljjk dan dat men verdacht had kunnen zjjn op zooveel aarzeling. Het schjjnt, dat men in den beginne gezocht heeft naar eene andere oplossing dan die zoo voor de hand lag en die nu een feit geworden is wat er van is, zal wellicht later bekend wor den. Doch al is het waar, wat sommige libe rale boofdorganen verzekerd hebben, dat eerst tegen het einde der vorige maand de heef Van Tienhoven definitief belast is geworden met het bijeenbrengen van. een nieuw ministerie,' dan nog heeft hij geruimen tijd noodig gehad om aan die opdracht te voldoen. Indien het uitstel alleen het gevolg is geweest van rjjp overleg over de grondslagen, waarop de heden in functie tredende bewindsmannen bereid waren met elkander samen te werken en over het plan de campagne voor de aanstaande wet gevende periode, dan heeft niemand reden er zich over te beklagen en de tijd, die ons, on- ingewijden, lang begon te vallen, kan blijken nuttig besteed te zjjn. Wjj hopen er het beste van, want het Nederlandsche volk, dat zjjn verlangen naar een vooruitstrevende hervor mende staatkunde duideljjk heeft te kennen 11) Spreek mij van allo gewetensplagen, maar geen oogenblik van sterven. De kamerdienaar beklom de breede trap en trad in het kabinet .au den graaf, die voor de schrijf tafel zat, waarop boeken en papieren, brieven en stapels akten hoog opgestapeld lagen. De vertegenwoordiger der firma Gebroeders Vogel verzoekt mijnheer om eene audiëntie, zeido hij zacht. Gebroeders Vogel vroeg de graaf. Waar schijnlijk een stalenkoopman, die zijn waren aan den man wil brengen. H j moet zich tot den rentmeester wenden. Mijnheer de graaf houde mij ten goede, ant woordde Daniël. Gebroeders Vogel hebben jaar lijks de veldvruchten der heerlijkheid Hohenhausen gekocht. Dus zaken, het beheer betreffende. De zalige heer vereffende deze aangelegenheid steeds persoonlijk. regeling der kiesbevoegdheid, natuurlijk in den zin van uitbreiding van het stemrecht, al dan niet nummer één op het program zou zijn. Toen is in de Unie beslist, dat het kiesrecht wel een hoofdzaak zou zijn op de verlanglijst, maar daarnaast werden andere quaestiën gesteld als van even groot belang b.v. de belasting hervorming. Uit het optreden nu van den heer Tak, die wel erkende, dat uitbreiding van het kiesrecht de noodzakelijke voorwaarde is voor eene blijvende verbetering van wetgeving «np bestuur, maar die tegelijk verbetering van het belastingstelsel op den voorgrond stelde, en nog meer uit de aanvaarding van de porte feuille van financiën door den heer Pierson blijkt genoegzaam, dat het niet in de bedoelng ligt de kieswet als eenigen schotel voor te zet ten aan het parlement, ten einde daarna het overige te legateeren aan eene op breeder grond slag verkozen kamer. Dit zou dan ook eene zeer onverstandige staatkunde zjjn. Na de regeling van het kiesrecht moet de kamer worden ontbonden en alles zou weer op losse schroeven gesteld worden. Pierson, Smidt en Van Dedem naast Tak in het ministerie deze combinatie wijst op eene veel gezonder opvatting van den eisch van ’t oogenblik. Belastinghervorming, regeling van onze rechtspraak en sociale wetgeving, verbe teringen in Indië en de andere koloniën in ’t algemeen, naast de uitbreiding van het kies recht ziedaar het program dat wij destil- leeren uit de namen, die weldra in de Staatscou rant zullen prijken. Daarmede kan men vier jaren -- gegeven, heeft er recht op, dat met zijne wen- schen rekening worde gehouden. Voor het oogenblik kennen wij nog alleen de namen der nieuwe ministers; eerst in Sep tember, bij de opening der zitting van de Staten- generaal, zal er gelegenheid zjjn iets naders omtrent hun plannen te hooren. Deze namen hebben een goeden klank en wekken de beste verwachtingen op. Schoon de heer Van Tien hoven door de Koningin-Regentes met het bij eenbrengen van een kabinet belast was, schijnt hij de eerste plaats, die van premier, te hebben afgestaan aan den heer Tak van Poortvliet. Dit getuigt van juist inzicht in den politieken toestandDe heer Tak is een der hoofdleiders der liberale partij en als zoodanig meer dan de burgemeester van Amsterdam, al is die dan ook tevens lid der Eerste Kamer, de aange wezen man om het voorzitterschap in den raad van ministers te bekleeden. Als de oud-minis- ter Tak in het openbaar optrad, werden zgne redevoeringen steeds aangezien voor uitingen van den algemeenen geest, die onder de libe ralen heerschte; zijne adviezen droegen den stem pel van discour 8-ministre. Zijn naam is dan ook reeds een soort van programma. Hjj beteekent, dat het ministerie niet enkel optreedt om uit breiding van het kiesrecht tot stand te brengen, maar dat het tegelijk zijn aandacht wijden zal aan de andere groote vraagstukken, die in het manifest der liberale Unie zijn opgenomen. Daaromtrent kon twijfel bestaan, want in den boezem der liberale partij bestond vóór de laatste verkiezing verschil over de vraag of de tischen toon. Wij hadden dit niot noodig. T Von Hohenhausen was met ons huis tevreden. Maar ik ken uw huis niet. Ik meen, dat de boeken daaromtrent uitsluitsel kunnen geven, zeide de reiziger, met een lichte bui ging. Een eerlijke concurrentie kan men zich laten welgevallenmaar de een moet den ander niet be lasteren. Dat wil met andere woorden zeggengij gunt aan uw concurrenten wel de beenen, maar niet het vleesch, antwoordde de graaf schertsend. Doet gij het beter dan uwe concurrenten? Gesteld eens, dat dezen zich evenzeer gehaast hadden, dat zij vóór u hier waren gekomen, en met het contract in den zak naar huis waren gegaan, wat zoudt gij daarvan gezegd hebben Indien zij hun doel langs den rechten weg bereikt hadden, dan zou daartegen weinig zijn in te brengen, mijnheer; maar dat slag houdt niet van den rechten weg. Wij echter denken met Faust „Wat gij van uwe vaderen hebt geërfd, verwerf het, om het te bezitten.” Gij zijt een zonderling! zeide de graaf lachend. Maar ik ben eerst gisteren naar een zeer lange af wezigheid teruggekeerd; gij zult dit weten. Ja, knikte de reiziger. Juffrouw Vogel had immers de eer, met mijnheer gemeenschappelijk schipbreuk te lijden. Kurt staarde het jongemensch verwonderd aan Om welke reden Omdat de heeren Vogel bij hem als recht schapen kooplieden bekend stonden, en hy beletten wilde, dat het beheer zich met andere handelshuizen in verbinding stelde. Vorschend zag de graaf den kamerdienaar aan. Ik begrijp het, zeide hijlaat binnenkomen. Eenige oogenblikken later trad de reiziger binnen. Von Hohenhausen nam hem met een snellen blik van het hoofd tot de voeten op. U komt om over zaken te spreken? vroeg hij. Om u te dienen, mijnheer de graaf. .Als ver tegenwoordiger van mijn huis wilde ik mij het ne derig verzoek veroorloven, de met wijlen uw vader gesloten overeenkomsten te hernieuwen. Hoe luiden die? Dat alleen ons huis gerechtigd is, den oogst der heerlijkheid Hohenhausen, in zoover hij rogge, boekweit, gerst en haver omvat, in ontvangst te nemen, waarvoor wij dan, zonder eenige korting, den vollen marktprijs betalen. En heeft de vernieuwing van het contract dan een zoo groote haast? Mijnheer weet zeker niet, met welke intrigues wij in vroegere jaren te strijden hadden. Onze con currenten bedienden zich van elk hun ten dienste staand middel, om door den rentmeester op den zaligen heer invloed uit te oefenen. Dus omkooping? En u hebt van dit middel nimmer gebruik gemaakt? vroeg de graaf op sareas-

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1