s .an. BINNENLAND. il Dinsdag 25 Augustos. M9 4613. EIT er. [MG HJ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. [I I o S 8 FEUILLETON. AM :3ct iweg. I- r Visch t). Met l ƒ1.65 'if 8 s p8 Is De inzending van advertentiën kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. (Uit het Vuitach.) III. IV. k Zoon. wegens zijn strijdlust Daarginds let men niet een kwaad woord, al is gering, antwoordt in de was bij al .k GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon* en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. In den jongsten brief uit de residentie in de Zwolscbe Ct. lezen wij, in verband met het feest, dat plaats had ter eere van de oud-strijders van 1830-. In de boscbtent zat ik in gezelschap van zeven van hen, te zamen 568 jaren tellende. De beker Mei wijn had hun tongen losgemaakt, en zij babbel- over het verleden, dat ietwat mistig, en over was. Vijf van voor den kost de En ik zie dus niet in, waarom mijn plan on uitvoerbaar zou zijn, zeide de bankier Rudolf Romberg tot zijn zoon, terwijl hij zijn blik peinzend op da brieven hield gevestigd, die voor hem op de schrijf tafel lagen. Flora heeft ons gezegd, dat graaf Von Hohenhausen als in den zevenden hemel was en Het oordeel van de Standaard over het nieuwe ministerie luidt aldus Indien de Standaard voor het nieuwe Kabinet den horoskoop moest trekken, dan ware de voorspelling zeker niet gewaagd, dat het tot de splitsing van den aannam, omdat zij het port van een Shilling niet kon betalen. Dit medelyden betaalde hij het bedrag voor haar, maar tot zijne verbazing zeide die vrouw hem, dat hij die moeite wel had kunnen sparen zij had met haren broeder afgpaproken dat hij haar elk vierendeeljaars met de post eene leege enveloppe zou zendenhet was haar genoeg, als zij die gezien had, maar den4 brief aannemen en er een Shilling, wat voor haar eene heele som was, voor te betalen, was volstrekt niet noodig. Deze nieuwe bekentenis bracht Rowland Hill op het denkbeeld om eene ver laging van het briefport in te voeren. GOUDA, 24 Augustus 1891. Van de door den Slaatspoorweg aangeboden ge legenheid om Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten gisteren 386 personen gebruik. Nieuwe titulatuur. De „St.-Ct." van Zaterdag brengt een sierlijke en aanbevelenswaard ige nieuwigheid op ’t gebied der Nederlandsche taal. Het praedicaat mr. wordt bij de namen der ontslagen en benoemde ministers vol uit geschreven, wat met den adellijken titel keurig staat, b.v. Jonkheer meester A. F. De Savornin Lohman*. De nieuwe titularis voor Buitenlandsche Zaken wordt genoemd„de heer meester G. Van Tienhoven", terwijl de heeren Lely en Jansen, die jhr. noch mr. zijn, het ook zonder „heer" moeten doen. De heer Tak moge dus voorzitter zijn, de heer Van Tienhoven is toch de eenige //heer en meester* van het Kabinet. {Haagnche Ct.) In Alexandrië is iemand tot vijf maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens bet uitoefenen van 2ijn beroep, dat in het maken van mummies bestond. Die maakte hij van zorgvuldig geprepareerde ezels huiden, welke hij in Pharao’s metamorphoseerde en naar de markt zond, chronologisch vermeld als //Mummies van de oude Koningen van Egypte." Toen hij zooveel oude Koningen had voortgebrpcht dat zijne historische nasporingen hem er niet meer konden leveren, naar wie hij zijne waren kon noe men, ging die vindingrijke persoon aan het fabricee- ren van hoogepriesters, dat een onbegrensd veld voor zijne talenten scheen aan te bieden. Een hard vochtig bestuur kwam echter tusschenbeide en maakte een einde aan zijn beroep. Rowland Hill, de hervormer van het Engelsch den postwezen, zag eens toevallig, dat een arme vrouw het heden, dat niet zonder zorgen een brief, dien de brievenbesteller haar bracht, niet I hen toch moesten nog arbeiden 13) De kamerdienaar verwijderde zich; wat hij ver nomen had, bevredigde hem ten opzichte van den matroos in allen deele. Baron Von Buchenau zal ons heden avond verwachten, zeide Unica met zacht verwijt. De graaf had de handen op den rug gelegd; hij ging langzaam been en weêr. Ik heb in het park onder de majestueuse kro nen der oude beuken gezeten en aan vervlogen tijden gedacht, antwoordde hij. In ieder uur vertoonen zich nieuwe herinneringen, en of ik wil of niet, ik moet mij er aan overgeven. Mag ik deze herinneringen eens af breken? vroeg Unica, wier fijne hand op de portefeuille rustte. De nieuwsgierigheid heeft mij verleid, een blik in je brieventasch te worpen; ik hoop, dat ge mij dit niet euvel zult duiden. Zij bevat geen geheimen, zusje! Wanneer ik een geheim ontdekt had, zou ik hot niet gewaagd hebben, u een openlijke bekentenis te doen. Ik heb in de portefeuille een naam her haalde malen aangetroffenWerner Sandhaupt. De graaf was blijven staan; juist bracht Daniël licht. Werner Sandhaupt! herhaalde hij. Hij was de vriend mijner jeugd, een flinke jongen, maar on verbeterlijk lichtzinnig. Zoodra hij eenige dollars in den zak had, ging hij naar een speelhol, en meer dan eens was hij in gevaar, doodgeschoten te worden, op een menschenleven op de beleediging ook nog zoo meeste gevallen een kogel. Sandhaupt zijne goedheid een gevaarlijk persoon ik heb mij later van hem gescheiden. Dat was wel het beste, wat gij doen kondt, zeide Unicawaart gij met hem vereenigd gebleven, dan hadt ge wellicht hem hierheen moeten mede- nemen. Dat zou ik nimmer gedaan hebben Von Hohenhausen was bij de laatste woorden de schrijftafel genaderd, waarvoor Unica zat. Wilt ge van-avond nog werken? vroeg zy. Nog maar een uurik wenschte gaarne nog heden klaar te komen. Het is werkelijk noodig, dat ik zoo spoedig mogelijk poolshoogte neem, daar heden reeds de vertegenwoordiger van een handels- huis bij mij was, om qude, met vader gesloten over eenkomsten te vernieuwen. De overeenkomsten moeten voor dat huis wel zeer gunstig luiden sg—y— een als tuinman, een tweede als schoenmaker „zoowat flikwerk, weet u - de derde eindigde, zooals Dickens begonmet flesscbenspoelen een was bewaarder, en do vijfde waagde rich by zyn schilderwerk nog op de ladder. De stad, die hen gezpnden had, plaatste hen wijselijk onder het geleide van een sergeant en een kapitein der schuttery. De eerste week niet van hun zijde. „Ik beu er verantwoordelijk voor, dat ze alle zeven weer levend in Schoonhoven terugkeeren,* zeide hij. „Is er geen gevaar, dat ze gedurende de drie feestdagen niet wat te veel krijgen van allesvan eten, drinken, loopen vroeg ik fluisterend. «Ja," erkende de sergeant, „dat gevaar bestaat, maar ik verlies hen geen ©ogenblik uit het oog. Zijn ze moe, dan zorg ik voor een rijtuig, ik houd de kas en «Sergeant, kan ik er nog een nemen vroeg hier een der oudjes. «Je hebt er al twee gehad, Leendert, ik heb het gezien1" antwoordde de sergeant vermanend. //Dat zal ik niet tegenspreken, maar *t kan nog wel," pleitte Leendert. wSta je voor je-zelven in, Leendert?" vroeg de sergeant ernstig, bijna plechtig. „Ja sergeant, gerust," zei de oude, terwijl hij de borst vooruitstak. „Nu, ga dan je gang maar!" Wie zal dien maatregel der goede stad niet toe juichen De driedaagsche pleiziertocht zou wel eens aan meer strijders het leven kunnen kosten dan menige veldslag tegen de Belgen. Ik weet daar niets van, zeide Unicapapa heeft mij nooit in zijn zaken ingewijd maar de rent meester zal u uitsluitsel kunnen geven. Kan ik hem geheel vertrouwen Naar ik meen, is hij een eerlijk man. Wel dan zou hij eene uitzondering zijn. Ik beweer, dat er op de geheele wereld geen eerlijke rentmeester bestaatdeze heeren verryken zich allen ten koste van de hun toevertrouwde gelden. Je moet hem op de proef stellen, maar ik meen, dat het toch wel in zijn voordeel pleit, dat hy zoo lang in onzen dienst is. Dat is voor mij niet het minste bewijs zusje Welnu, dap moet gij’t zelf weten, zeide Unica, hare plaats verlatende. Mag ik u later verwachten Gij zult mij in mijn boudoir vinden. Ik zal binnen een uür bij u zijn. Unica knikte haren broeder lachend toe en ver liet het kabinet. De graaf nam aan de schrijftafel plaats en zette zijn arbeid voort. Naar wij vernemen is gisteren in de vergadering van de afd. Gouda van den Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht besloten dezen winter 6 openbare ver gaderingen te houden en op die vergaderingen spre kers uit te noodigen, die het doel van den Bond voor» taan. o Ook werd besloten tot het houden van cursus vergaderingen waarvan tijd en plaats later aan de leden zal worden bekend gemaakt.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1