II ng- ING 1891. Woensdag 26 Augustus. nt! No 4614. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. I riet leweg. FEUILLETON. itz. !N D® inzending van advertentiön kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEJJ. tot 19 moe- (Uit het Duiluch.) IV. van wanneer zich de idschap met den '.he Con ti door het' ÏMAN en Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in hjt ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschynt. itus 1891 •noemd ’.enter, P. DERS van rennis, dat srde Staten le passage alsloco- agens en dwarsweg rising met een schuinschen blik op zijn arbeid af te breken, het voor- 5. van een i over knaagde GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van de Rekening der Ge- van de Rekening der dd. baron te bluffen. Zijn kleeding was een geoefende niet t horlogeketting en I waren maar aan I geen afbreuk. Theodoor beantwoordde nauwelijks den groet van den aristokraathij scheen zijn aandacht geheel op zijn arbeid te vestigen. Zooveel te beleefder en voor komender was de bankierhij schoof, zijn gast een stoel toe, en noodigde hem met een lichte buiging uit, plaats te nemen. Was graaf Hohenhausen nog niet bij uP begon de baron het gesprek. Men zegt dat hij aan gene zijde van de Oceaan het leven van een avonturier moet geleid hebben. Kent ge hem persoonlijk P vroeg Romberg. Neen. Ik was destijds nog in Italië, en had niet de eer, hem te leeren kennen. Zijn vader heb ik zeer goed gekendik was met hem bevriend. In de laatste jaren had de graaf zich van alles teruggetrokken. Helaas, antwoordde de baron, hij was een menschenhater geworden maar wie hem wist aan te gomoet te gaan. Von Adlerberg was oen bejaard man en in zijn uitorlijk, zijn houding en gang een volmaakt edel man. In alle opzichten een edelman, zooals de bankier zich placht uit to drukken, gelegenheid voordood, op zijn vrient j onberispelijkwellicht was het ontgaan, dat do zware, massieve de brillaat in de doekspeld valsch de waarde van den man deed dit De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. pakken, zooals hij was, kon altijd nog met hem weg. Het verdriet over den verloren zoon 1 toch aan zijn hartmaar zijn trots gedoogde niet, dat openlijk te toonen. Hij had reeds vroeger de oproeping ter. doen. Dat wilde hij niet. Hij wilde niet het eerst de verzoenende hand bieden hij waande zich nog altijd in zijn recht, en misschien was het recht ook aan zijn zijde. Ik heb heden berichten aangaande de bewuste aangelegenheid ontvangen mijnheer Romberg. Goede berichten P vroeg de bankier, terwyl hij schielijk een bezorgden blik op Theodoor wierp, die aan het gesprek geen het minste aandacht scheen te schenken. Uitmuntende zelfs, antwoordde de baron, wiens blik dien des jongelings kruiste. De titel van *han- delsraad” is zoo goed als zeker; hij zal u hoogst waarschijnlijk wellicht eerstdaags verleend worden. Hot gelaat van den kleinen heer glinsterde; eene zegevierende blijdschap straalde uit zyne oogen. Het verleenen van dien titel is slechts eon daad van rechtvaardigheid, vervolgde de baron. Gij hadt hem reeds lang moeten ontvangen. Al te groote bescheidenheid is ook niet raadzaam, mijnheer Rombergmen moet zijne deugden niet al te zeer verbergen. Gij hebt in de oorlogsjaren buitenge woon veel gedaan voor de verpleging van de ge wonden, voor de naaste betrekkingen der gesneuvelden; 14) Het uittreksel uit de rekening-courant graaf Von Hohenhausen, luidde het antwoord. Zeer goed, dank u! De chef van het huis wierp een onderzoekenden blik op het hem overhandigde papier daarna legde hij het op de schrijftafel. Zoo is dus alles voorbereid, zeide hijde graaf zal zich bepaald heden of morgen ten mynent ver voegen. Onder andere omstandigheden zou ik gisteren reeds bij graaf Von Hohenhausen myne opwachting gemaakt hebben maar daar hij mij voor is geweest en zijn bezoek heeft aangekondigd, moet ik het eerst afwachten. Mijnheer de baron Von Adlerberg, diende de huisknecht aan. De bankier wierp zoon, die zonder zijn hoofd misnoegd in plooien trok. Verzoek den baron binnen te komen, ant woordde bijtoen stond hij op, om den baron te i met hem zeer zal betreuren dat de heer Haverkamp Begemann meent zijn ontslag te moeten nemen vooral om de reden, die hem daartoe aanleiding geeft. De raad is hem dankbaar voor de aan de gemeente verleende diensten, gedurende vele jaren bewezen en voor zijne ijverige behartiging van de belangen van het gymnasiaal onderwijs te dezer stede. De vergadering toont hare instemming met die woorden. 4. Een adres van J. Borst, aannemer van het ophalen der vuilnis, verzoekende geldelijke tegemoet koming wegens slechte tijdsomstandigheden. In handen van B. en W. om bericht en raad. Een adres van J. van Ham, verzoekende huur pand dor gemeente. In handen van B. en W. om bericht en raad. 6. Een adres van S. Lafeber, verzoekende be hoorlijke verlichting van de Boomgaardstraat. De Voorzitter brengt in herinnering dat adressant reeds meermalen dat verzoek deed, waarop de Raad I telkens afwijzend beschikte op grond dat genoemde I straat is een particuliere straat, eenigszins gelijk te stellen met eon hoQe. Stond men het verzoek toe het zou moeilijk zijn andere derg^lijke verzoeken van de hand te wijzen en spr. stelt dus voor het verzoek niet toe te staan. Do beer Straver is een andere meening toege- rdaan. De Boomgaardstraat is z. i. volstrekt niet met een hofje gelijk te stollen, waar de bewoners gratis wonen. Indertijd was een der redenen, waarom op het verzoek afwijzend werd beschikt deze: dat de kosten 1200 zouden bedragen, maar volgens adressant gouden die slechts 300 bedra- glen (mits men pijpen legde als in de 2o en 3e Kade) en bij is zelfs bereid als het meer kost, djt voor zijne rekening te nemen. Do Voorzitter meent dat de heer Straver ten on- GOUÏIA, 25 Augustus 1891. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad, die weder door den Burgemeester Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn werd gepraesi- deerd en door 13 leden werd bijgewoond (afwezig waren de hh. Hoefhamer, van der Garden, van der Post en van Veen, de beide laatsten met kennisgeving wegens afwezigheid uit de gemeente) werd onder algemeen applaus een voorstel van B. en W. aange nomen om Maandag 31 Augustus a. st. den ver jaardag van H. M. de Koningin, den eerste na hare troonsbestyging, van wege de gemeente feestelijk te vieren door van de openbare gebouwen de vader- landsche vlag te doen wapperen en door ’s avonds op de Markt in de geïllumineerde tent eene muziek uitvoering te doen plaats hebben. Dft Raad besloot 1. Tot goedkeuring meente, dienst 1890. 2. Tot goedkeuring Schutterij, dienst 1890. 3. Tot vaststelling der begrooting voor de exploi tatie van de Gasfabriek, dienst 1892, in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 76700. Daardoor werd aangenomen hot vroeger medege deelde voorstol der Commissie van beheer der Gas fabriek om den prijs yvan het lichtgas met één cent te verlagen en te bepalen op 7 centen per stère. Bij de behandeling van deze begrooting sprak de heer Jager een woord van lof over de prachtige ver lichting van de Kleiwegsbrug, zooals die tegenwoordig geschiedt, waarbij hij tevens in overweging gaf ook op de Jan Kattenbrug en de Tiendewegsbrug diezelfde verlichting toe te passen. Spr. wenschte niet zoozeer dadelijk daartoe over te gaan, inaar het eens te over wegen. De Voorzitter was van oordeel dat de passage op laatstgenoemde bruggen veel minder was dan op de Kleiwegsbrug, terwyl de kosten nogal aan zienlijk waren. De heer Jager achtte vooral betere verlichting van de Jan Kattenbrug met het oog op de drukke scheepvaart wel wenschelijk. De heer Straver meende dat al veel gewonnen zou zyn als alle vier de lantaarns op voormelde bruggen werden aangestoken, daar thans slechts een tweetal brandde. De Voorzitter beloofde dat punt in het Collegia van B. en W. te zuilen bespreken. De Raad besloot voorts, overeenkomstig het voor stel van B. en Waan de 2e openbare Bewaarschool op de Nieuwe Haven een zoodanige uitbreiding te geven dat twee nieuwe schoollokalen daarbij zullen worden gebouwd, de kosten waarvan worden begroot op 7300.deels uit den dienst 1891, deels uit dien van 1892 te kwijten. Vervolgens werd eene gunstige beschikking genomen op de vroeger in^ekomen adressen van de hh. C. G. van der Garden (huur van grond aan het Nieuwe Veerstal, waarop het kantoor zyuer Stoombootdienst is gebouwd) en H. A. Diestelhorst en F. Herman Fzn. (huur van gerioleerdon grond tusschen den Kleiweg en de Vrouwensteeg). Bij den Raad kwamen de volgende stukken in 1. Het rapport der Raads-commissie, belast met het onderzoek der gesubsidieerde Instellingen van weldadigheid, dienst 1892, adviseerende tot goed keuring. Ter visie. 2. Het rapport der Raads-commissie, belast met hot onderzoek der begrooting der dd. Schutterij, dienst 1892, adviseerende (na mondeling ontvangen toelichting) tot goedkeuring. Ter visie. 3. Eene missive van don heer J. W. Haverkamp Begemann, waarbij hij wegens zwakke gezondheid en hoogen leeftijd zijn ontslag neemt als Curator van het Gymnasium. De Voorzitter zegt dat de vergadering hot zeker

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1