Baltenlanilscli Overzicht. laatstelijk nu 14 dagen geleden gebruik gemaakt ▼an de bevoegdheid, hem verleend om tot een bedrag ▼an 38 millioen vlottende schuld te scheppen en heeft ook bij de Bank een voorschot opgenomen. Volgens bekendmaking in de Staatscour. van 15 dezer was op 1 Augustus jl. voor 3 millioen schat- kistpromesseu in omloop en was aan de Ned. Bank aan onderpand voor voorschot een bedrag van ^mil lioen aan schatkistbiljetten verstrekt. Zooals wij zei den, zijn daarby nu nog 5 millioen aan schatkist- promessen gevoegd, maar op 22 Augustus jl. was het ▼oorschot van de Bank tot 23 4 millioen gedaald. Er is dus thans een betrekkelijk geriüg bedrag aan vlottende schuld uitgegeven, ongeveer 10 a 11 millioen, terwijl de regeering gemachtigd was 38 millioen op te nemen. Groote haast schijnt er dus nog niet te bestaan ▼oor het sluiten eener nieuwe leening. Intusschen is het zeker niet onmogelijk, dat de regeering met het oog op do behoeften ook voor Indië, van de tyds- omstandigheden gebruik zal maken tot het versterken der middelen, door uitbreidiug van de gevestigde schuld. Bij de aanbieding der staatsbegróoting over drie weken zal men daarvan wel 't een of ander ▼ernemen. De Fransche zeelui beneden den rang van officier, die door deu mayor van Portsmouth op een maaltijd in het Stadhhis waren onthaald, wijn en bier naar believen konden drinken en bij het dessert elk een doosje Russische sigaretten met des mayors portret als souvenir kregen, verklaarden rondweg dat ze het in Engeland nog boter vonden dan in Rusland. Toen sij in optocht naar tafel gingen, werden zij door de Eu- gelschen zoo luide toegejuicht, dat naar zij zeiden de hartelijkheid en geestdrift der Russen er van wei nig be teekenis bij was. Mevr. S. Wat is toch het onderscheid tusschen een belegging en een speculatie, beste man Mijnh, S. Als je wint, is het een belegging, als je ▼erliest |en speculatie. Men schrijft uit Trier De eerste dageu van de bedevaart naar den H. Rok van Trier hebben reeds duizenden bezoekers naar de Domkerk gebrachtsoms 30,000, 40,000 of 50,000 op één dag. In de grootste orde defileeren al die geloovigeo door het kerkgebouw langs den H. Rok en langs de twee offerbussen voor de restau ratie van de Domkerk en voor den Paus. Gelukkig voor de stad en haar bezoekers voeren de spoor treinen eiken dag ook weder duizenden wegwant welke toebereidselen ook gemaakt zijn om velen te berbergen, een stad van 30,000 zielen zou toch moeite hebben om 50,000 gasten oen onderkomen te verschaffen. Evenwol, het schijnt dat er minder blijven overnachten dan de eigenaren van slaapplaat sen wenschten en ook, dat laatstgenoemden verlan gend uitzien naar welgestelder bezoekers. Voors hands zijn dezen meest landlieden, die voor het meereudoel de reiskosten met eenige moeite hebben moeten besparen. Ter eere van Trier zij gezegd, dat de prijzen in herbergen en restauratiën niet zijn opgeschroefd en dat ook de ontelbare voorwerpen lepels en vorken, zakdoeken en dassen, tascbjes on doekspelden, sigarenkokers enz. alle versierd met afbeeldingen der relequie, die in de winkels nabij, of stond zij te vreezen, dan zou ik het reeds laag in de oogeu van papa gelezen hebben. Zoolang die nog vroolijk zien, vrees ik niets. Men moet de zaken op baar beloop laten, Theodoor wat morgen zal gebeuren, kan men heden nog niet zeggen; ik zie zonder bezorgdheid in de toekomst, en ran de onheilspellende wolken, die ge mij wilt toonen, kan ik niets ontdekken. Ik kan ze je ook niet toonen, zeide Theodoor; het is mogelijk, dat ik mij vergis, en ik wil hopen, dat ik het doe. Spreek er met papa niet over hij zou met mijne bezorgdheid den spot drijven, en dat kan ik niet verdragenik ben buitendien heden in een overprikkelde stemming. Dat heb ik reeds voor tafel bemerkt. Theodoor reikte zijne zuster de hand en zag haar een poos ernstig aan, als wilde hij zijne waarschu wingen in haar geheugen prentendaarna verliet hij de woonkamer, om den arbeid voort te zetten. Flora echter begon toch te peinzenhet schoone hoofd op de handen gesteund, zat zij lang aan het venster, haar gedachtenloop den vrijen teugel latende. Waarom waarschuwde Theodoor haaf? Daartoe was geen aanleiding. Haar broeder was verbitterd, en in zijne verbittering misgunde hij aan anderen het geluk der liefde, die hij ook wel gevonden bad, maar die niet van langen duur bleek te zijn. Van dit standpunt moest raec, volgens Flora's inzicht, zijne waarschuwiug beoordeelen, en dan ver loor zij alle waarde. zyn uitgestald, voor lage prijzen verkrijgbaar zijn. Terstond by het optreden van het Kabinet deel den sommige bladen mede, dat de heer Takzoufun- geeren als Minister-President. Het bericht, zooals het daar lag, klonk wat vreemd, daar onze constitu tioneel practyk een Minister-President niet kent. Wel hebben wij, sedert do ministerieele vorant— woordelijkheid de instelling van een ministerraad noodzakelijk maakte, ook een tydelijk Voorzitter van dien raad. Voor 1860 wisselde dat voorzitterschap af a tour de röle. Ia dat jaar liet Van Hall zich by Kon. besluit tot Voorzitter voor éen jaar benoe men, en toen een jaar later zijn collega's weigerden dien toestand te bestendigen, trad hij af. Daarna werd de zaak du» geregeld, dat de Voorzitter door zijn collega's gekozen werd, eerst om de 3 maanden, later om het jaar. In den laatsten tijd is het ge bruik geworden, dat de Kabinetsvormer als tydelijk Voorzitter optredende, voortdurend in die betrekking bestendigd wordt. Zoo waren de beeren Heemskerk en Maekay gedurende hun ministeriën «tijdelijk Voor zitter van den Raad van Ministers." Op dit oogenblik is, naar men ons mededeelt, de heer Van Tienhoven met die functie bekleed. Op de Noordzee werden eenige blazerschuiten van Texel overvallen door stormachtig weer, waardoor de zee in geweldige beroering werd gebracht. Doordien de kleiue taartuigon groot gevaar liepen vol te slaan of te worden omgeworpen, poogden de visschers door het storten van olie de woede der golven te temperen. Dit gelukte, zoodnt men veilig het zoogat van Tor schelling bereikte, juist toen de voorraad olie was uit- geput. Iemand, die nauwgezet de weersgesteldheid gedu rende dezeu zomer heeft waargenomen, toont in de HaagscAe courant aan, hoe schier dag voor dag de weervoorspellingen van den majoor Waelput falie kant zijn uitgekomen. Het zou in Mei warm zijn er zijn maar 6 warme dagen geweest en 6, waarop de thermometer 60° bereikte; de overige^dagen,stond hij lager. Juni zou droog en schoon zijn. Wij hadden 13 droge en 18 natte dageu. De drie eerste dagen was de temperatuur 73°, daarna kwam zij tot den 24en niet hooger dan 52°. Eerst dien dag steeg zy tot 82*. Juli zou wat regen en weinig warmte geven. Van de eerste 21 dagen waren er 7 droog ou 14 nat. Vier dagen hadden 74°, zes baalden 67° en de ove rige 21 bleven daarbeneden. Augustus zou in de eerste helft «wat" regen geven. Van den len tot den 15en hadden wij 3 droge en 12 natte dagen. De tweede helft zou warmte bren gen die zeker verkeerd is bezorgd. Zal men nu nog beweren, dat Waelput het wel wist schrijft de Arnh. Crt. Men schrijft uit Rotterdam over Sequah Woensdagavond kou Sequah niet alleen geen mid delen verkoopen, maar ook geen hulp verleenen of schoon, zooals hy zeide, een persoon 7 uren ver ge komen was om door hem geholpen te worden. Hy beklaagde zich dan ook teu zeerste over de behan deling, welke hij in Holland ondervond. Den ver koop zijner geneesmiddelen had hij intusschen over gedragen aan de firma Soabilié. V. De bankier Romberg had woord gehouden, en nog dienzelfden dag den beeren Vogel, op last van graaf Von Hoheuhausen, een brief gezonden. Of daarin werkelyk, zooals" Theodoor wilde bewe ren, nog iets van den vroegeren haat tegen Fanny lag, of dat hij den graaf in zijn eigen belang dien raad had gegeven, wie zou zulks uitmaken, wanneer niet de bankier daaromtrent uitsluitsel gaf? Hugo Vogol, de oudste der broeders, ontving den brief het eerst, en de anders zoo kalme, gemoede lijke man geraakte in hevige opgewondenheid. Na hem las Feodor het schrijven deze draaide een geruime poos met verkropte gramschap aan zijn knevel en wierp toen den reiziger den brief toe, zeggende Daar! zie eens wat gij op Hohenhausen hebt uitgericht! Het was de moeite waard! Hoe onverschillig hij zich ook wilde toonen, de bevende klank zijner stem verried maar al te zeer de innerlijke aandoening van Paul Vetter, toen hij antwoordde Ik heb het mijne gedaan. Hij gaf mij zijn woord, en op het woord van een graaf moet men als op een huis kunnen bouwen,. De bejaarde boekhouder, Zachnrias Hoff, schudde het hoofd, maar was van raeening, dat alle hoop nog niet verloren was; wanneer men den hoogsten prijs bood, zou men don koop krijgen. De zaal was dezen avond stampvol. Bij het einde riep een persoon eensklaps hardop «het zijn lorren I" Wie of wat lorren waren, zeide hij niet, maar eenige omstanders meenden, dat hij zich ten nadeele van Sequah uitliot en gingen hem te ]yf. De politie baande zich met geweld een weg door de menigte om de orde te herstellen, doch door een en ander ontstond een oogenblik een paniek, welke de ern stigste gevolgen had kunnen hebben. Aan het Utr. Dbl. ontleenen wij nog het vol gende Op grond van de vonnissen van het kantonge recht te Bergen op Zoom werd aau Sequah de ver koop zijner zoogenaamde geneesmiddelen verboden, en evenzoo aan zijn helper den arts lieramers, die volgens do wet mede de bevoegdheid om genees middelen to verkoopen mist. Sequah heeft daarop gedurende drie dagen aan hen, die zich aan hot lokaal, waar hij zyn vortoouingen houdt, kwamen aanmelden, zijn geneesmiddelen weggegeven, althans zooals hot heette. De politiebeambte, die in last had om proces-verbaal op te maken, als do middeleu door Sequah of door Hommers verkocht werden, was tegenover die uitreiking om niet natuurlijk mach teloos. Thans hooft men er weder iots anders op gevon den. Sequah heeft bij zijn arts nog een te Rotter dam gevestigden drogist iu dienst genomen, en deze zal nu de fteschjes «Sequa-olie" en «prairie-bloem" verkoopen, voorzien van zijn etiket. Zoo weet men door de mazen der wet te komen. De toeloop b^j den «wonderdokter" blijft nog maar altijd aanhouden, en de man weet zich meer en meer populair te maken, vooral omdat hij den liefdadigen man uithangt, niet alleen door geld weg te geveu aan de behoeftige patiinten, die hy be handelt, maar ook door royale giften te schenken voor liefdadige doeleindenzoo byv. schonk hij 50 voor de Joodsche vluchtelingen uit Rusland. Aan dat alles heeft hij het te danken, dat zeker soort van publiek vast overtuigd is, dat hij een schatryke Engelschman is, die alleen uit liefde voor do lijdende menschheid zyn geneesmiddelen aflevert. Dat hy door justitie en politie belemmerd wordt, geschiedt naar de meening van dat publiek op aanstoken van de dokters, die niet kunnen velen, dat deze Engelsch man knapper is dan zij en hun concurrentie aandoet. «Leve Sequah! weg met de kwakzalvers, en de dok ters!" hoort men schreeuwen onder hen, die zich in de zaal van het vorkooplokanl verdringen. Eu dat zelfde publick beeft al de aanplakbiljetten van de Vereeniging tegen kwakzalverij, waarin tegen Sequah en zyn zoogenaamde geneesmiddelen gowaarschuwi wordt, afgescheurd. Amerikaansche bladen melden het volgende over de pogingen van genoiaal Dyrenfortb, om kunstmatig regen te vorkrijgen. Den I8en Aug. worden de proeven te Midland in Texas genomen. De hemel was onbewolkt toen de generaal in een ballon zijn mengsel van zuurstof en waterstof deed ontploffen. Dit geschiedde met ver bazend geweld hoog in de lucht, maar zonder gevolg. Tien minuten later werden de vliegers opgelaten aan welker staarten dynamietpatronen ontploffen. Einde lijk Het men een hoeveelheid dynamiet op eene hoogte van twee Eng. mijlen ontploffen en toen werd d» gewenschte uitkomst verkregen. De regen viel in stroomen neer en wel 1000 Eug. mijlen in den om. Wanneer Romberg niet zelf den koop wil sluitenriep Hugo Vogel, die zijn opgewonden heid niet kon beheerschen. Romberg en Zoon nemen alles mededie schacheraars gunnen een ander niets. Romberg zal den graaf dien raad gegeven hebben, zeide zijn broeder, daaraan valt niet te twijfelenen de redenen, die hem daartoe genoopt hebben, zijn mij vry duidelijk. Ik denk. dat wy op den oogst van dit jaar niet zullen bieden. Hoe denkt gij er over, Hugo De Hemel beware mij. Wij zijn geen leger leveranciers laat de graaf nu ondervinden, waar hij zich het best bij bevindt. Eerst belooft hij, pss binnen eenige dagen zyn besluit te nemen en ons de voorkeur te laten, en reeds daags daarna ver scheurt hij het contract, dat wij met zijn vader ge sloten hebben. Ik zie daarin weder de intrigues onzer concurrentende rentmeester heeft er de hand iu gehad. In dien geest1 moet aan den graaf ge schreven worden, niet onderdanig en kruipend, maar fier, want wij steunen op ons goed recht. Maar in het gemis moet voorzien worden, zeide Feodor. Wij hebben tamelijk aanzienlijke hoe veelheden op levering verkochtmen zal ons dwingen te leveren {Wordt vervolgd.) trek. Generaal Dyrenforth zal zijne proeven voort zetten om twijfelaars te overtuigen. In de Oostzeeprovinciën treft men, zooals bekend is, veel oude kasteelen uit don feodalen tijd aan. Dezer dageu werd zulk een oud slot gerestaureerd, en toen achter een muur een zware deur gevonden. Toen men de deur openbrak, kwam men in eene kleine kamer met eikenhouten wanden; midden in de kamer stond eene tafel en een stoel cn daarop zat een ridder, met de handen op de knieën ge steund. Een oogenblik aanschouwde men een vol maakt bewaard menschenlijk, maar het plotseliug binnendringen vau versche lucht deed die overblijf selen in stof vallen. Naar wij vernemen, heeft het reizend publiek hot gerief, dat gedurende den aanstaanden winterdieiist eeu zeker aantal treinen van en naar Amsterdam van den Staatsspoorweg niet te Nieuwersluis zal behoeven te stoppon, te danken aan de toegeeflijkheid van den servituuthouder te Nieuwersluis, die als erkenning daarvan, van den Staatsspoorweg eon achttal vrij kaarten voor zich en zijne naaste verwanten ontving, geldig voor den tijd dat deze voorloopige overeen komst duurt. Wel kramer, dat eene zoo gemakkelijk te verkrijgen toegeeflijxheid uiet reeds voor jaren is verworven. De consul-goneraal der Noderlanden te Bern merkt op, dat het verzenden van betero qualiteiten Holland- sche kaas naar Zwitserland de vraag naar ilat artikel daar te lande zeer zou doen toenemon. Zoowel in Zwitserland, zogj hij, a!s in Spanje en Italië ontmoet men steeds bttrokkeüjk de -slechtste Noordhollandsche, zoogenaamde Edammerkaas, terwijl de goede qualiteit witte kaas, die de Engelschen steeds met den naam «Goudsche" bestem polen, niet wordt aangetroffen. St.-Ct Het Bat. Hbl. wijdt oen hoofdartikel aan de bespre king van het onrustbarend échte, door do Deli-tabak dit jaar op de Europeesche markt geledon. Blijkens de noteering van deu verkoop voor reke- kening der Deli-Mij., op 9 dezer te Amsterdam zijn heel wat partijen onder de 60 cent van do hand gezet moeten worden en heeft men zich voor volo pakken moeten vergenoegen met 48, 46 en 45 cents. De Deli-planters hebben hieraan zelf grootendeols schuld, daar zij bij den oogst van 1890 meer op quantiteit dan op qualiteit hebben gewerkt. **Maar natuurlijk mag do invloed van de Mc. Kin- ley-wet hier ook niet buiten rekening gelaten worden. Het verlies kan nu nog niet goheel worden ge raamd. Terwijl de oogst van 1890, die dit jaar aan de markt is, tot dusver door elkaai slechts de holft heeft opgebracht, levert hij in verhouding tit don vorigen een verlies op van ruim twintig millioen Dat verlies berokkent niet zoo zeer winstderving als wel achleruitgang in kapitaal, wijl de marktprijs dit jaar in doorsneilo slechts de helft is geweost van den kostend en prijs. Het Bat. Hbl. oordeelt echter, dat de kapitaalrijko Deli-ondernemingen z ch in korten tyd van het ver lies kunnen herstellen door een spoedige verlegging van hun exploitatie-terreinen naar het bygelogen Indragiri. Do meerderheid der ondernemingen behoort echter tot de kloine, en zeer kleino en voor deze kunnen de jongste slagen letterlijk ruïneerend zijndaartoe behoeft er maar weinig bij te komen b. v. een nieu we rijzing van den dollar. Een zonderling geval kwam onlangs voor op een deftige begrafenis buiten. Een groote boer met een zeer ouderwetsohen, bijzonder hoogen hoed op, kwam 4 het eerst binneu en daar hij geen kapstok zag en zijn hoed nat was geregend, zette hij dien in de gang bui ten de deur. De volgende, die binnen kwam, had een natte parapluie. Hij zocht naar een parapluiestaudnard, keek achter de deur pn daar hij blijkbaar erg bijzieudo was, zette hij zijn parapluie in den hoed. Dat voorbeeld werd natuurlijk door al degenen die nog verder kwa men gevolgd, zoodat de hooge hoed plaats verschafte aan een twaalftal kletsnatte parapluies. Toen de familie wegging eu de man zijn hoed zocht, kon hij niet be- grypen hoo er zooveel water in kwam. De grootste diepte der Middellandsche zee bevindt zich volgens opnemingen van het Italiaansche stoom schip Wzihington in de Jonische zee ter hoogte van Kreta, ongeveer halfweg dit eiland en Sicilië. Hier werd over eene uitgestrektheid van bijna twee breed tegraden, pene diepte van gemiddeld 4000 M. gepeild. Het is vfcn groot belang dat, volgens de hedondaagsche hoogte der geologie, dit diepste gedeelte der Middel landsche zpo ook tevens hot oudste gedeelte schijnt te zijn, waarbij de andere zich in latere periodes, do archipel eejrst sedert hut ontstaan van den mensch, aangesloten hebben. De Italiaansche zeekaarten geven aan deze grootste diepte den naam van den chef der Italiaansche diepzee-onderzoekingeu, den vice-admiraal Magnagli. Een leeuwentemmer, do heer Russell, behoorende tot een thans 4e Batavia vertoevend circus, deelt omtrent zijn vak het volgende mede. De opvoeding der leeuwen begint als zij 7 maan den oud zijneen sterke man, die er goed op inge richt is, kan met don leeuw van dieu leeftijd nog wel klaar komen. Voor straffen heeft de temmer drie hulpmiddelen de zweep, onthouding van voedsel en van drinken; het laatste is het ergste; zonder voedsel kan een leeuw geruimou tijd blijven leven, maar dorst is 't verschrikkelijkste dat hij kent. Voor een goed woord is eeu leeuw zeer gevoelig als 's avonds bij de voorstelling een der loeuwen koppig is geweest, dan is 't dikwijls voldoende hem bij het goeden nacht wenschen over te slaan om te bewerken, dat hij den volgenden ochtend bij het repeteeren onmiddellijk zijn plicht doet. Is na oenigen tijd de leeuw er aan gewend den temmer in zijn hok te zien komen, dan kan deze wat vrij moediger optredenzijn wapen is de zweep, zijn weermiddel een zeer glad, houten schild. De leeuw valt altijd met een sprong aan en nooit brullende hoo meer leven het dier maakt, des te geruster ia de temmerbemerkt deze dat de leeuw plotseling stil wordt eu gaat liggen, dan zal hij zich haasten front te maken en hem een zweepslag te geven schijnbare indolentie is niet te vertrouwen. Wanneer de dressuur uiet geregeld wordt bijge houden, zou 't niet lang duren of do temmer kreeg niets meer van zijn dieren gedaan. Eiken ochtend moet hij repeteeren en heeft een der artister. den vorigen avond iets geweigerd of een booze bui gebad, dan krijgt deze een extra beurt. Wanneer een tem mer behoorlijk oplet, dan is het gevaar voor hem niet groot; het grootste risico loopt hij bij het re peteeren en vooral bij het straffen, omdat een kleine beweging van den leeuw, als die raak is, dadelijk zulke groote gevolgen heeft. De moeste temmers vinden hun dood in de kooi en de heer Russoll heeft slechts éen man gekend, onzen Hollandschen temmer Martin, die, na veertig jarigen dienst, het er levend afbracht. De diereu krijgen uitsluitend rauw vleesch, hoe meer bloed hoe liever; wel is waar goeft hun dat smaak in bfoed on het gevaar voor den temmer wordt zoo doende eer.igormate verhoogd, maar elke andere voe dingswijze zou maken, dat üij er vies en onooglijk uitzagen in plaats van glad eu zwaar behaard.Het is, zeide de heer Russoll, heel wat mooier de krach tige verschijning te zien van een goed onderhouden leeuw iu een menagerie of paardenspel, dan een^floor zijn ongeregelde levenswijze met schurft overdekten, vuilen woestijnleeuw met ongekamde manen, waar aan klonters vuiligheid van tijden her als gebakken zitten. Dit laatste klopt niet met hetgeen Hildebrand in zijn «Beestenspel" schrijft: «De kinderen der woestijn zouden hunne broederen, zoo zy ze hier zagon, ver achten en verloochenen. Gij hebt geen wilde die reu voor, het zijn er slechts d6 vervallen overblijfsels vanzij zijn naar lichaam en ziel geknakt." Of zijn de beestenspellon in dien tijd zoo vooruitgegaan? Nu het Russische volkslied in Frankrijk van dag tot dag aan populariteit wint. is het begrijpelijk dat men naar den oorsprong van het lied is gaan zoeken, en daaruit blijkt, dat het nog niet van ouden datum is. Toen czaar Nikolaat in 1833 eene reis naar Pruisen en Oostenrijk ondernam, moest hij daar ontvangen worden met het Pruisische en liet Oostenrijksche Volkslied, omdat Rusland geen Volkslied bleek te bezitten. De czaar was daardoor getroffen en drong bij zijne terugkomst te Petersburg den componist Alexis Fedorowicz Lwoff de taak op in die leemte te voorzien. Deze was spoedig gereedde tekst van het lied «God zy des Keizers schild" Was hem verschaft door den dichter Schukowsky. Op den 23 November 1833 werd het voor de eerste maal uit gevoerd door het keizerlijke koor, en de czaar ver- het bij ukase van 4 December tot het Russische Volkslied. De componist Lwoff verkreeg van den czaar verlof de hierboven vermelde eerste woorden van het lied als wapenspreuk in zyn geslachtswapen op te nemen. Van het ontstaan van het Russisch volkslied geeft het «Journal des Débats" eene afwijkende lezing. Op grond van particuliere mededeelingen verzekert dit blad, dat kapitein Lwoff het lied geïmproviseerd heeft in 1832 op eene soirée te Petersburg ten huize van eene gravin Smirnoff, die den hierboven verme den dichter met don componist Glinka en andere gaston ten harent had vqreenigd. Men sprak (over volksliederen en over het gemis van een Russisch nationaal lied en verlangde van Glinka, dat hij er een aan zijn land zou geven. maar Glinka verontschuldigde zich onder verwijzing naar Ljvoff. Deze liet zich niet lang bidden, ging aan het klavier, inspireerde zich door het spelen van een paar melodiën ran Haydn en Handel en ging toen over in eene melodie, welke door alle aanwezigen/feer werd toegejuicht. Eeuige digen later kwam hepelfde gezelschap weder bijeen ec Lwoff bad toep zyne xnprovisatio uitgewerkt en op het papier getracht, die thans als het Russisch volkslied bekend iA Volgens den medewerker van het «Journaldes Débats," zal men, do compositie van Lwoff ant[y- seorende, daarin ook werkelijk herinneringen aimS^, Handel en Haydn vinden. De Fransche bladen' wijdèn bijna zonder uitzonde ring artikelen aan het bezoek hunner vloot in Enge land en geven hunne groote ingenomeiheid te kennen. Zij zien in de vriendschappelijke ontvangst niet alleen het bewijs, dat Engeland bij nader inzien besloten heeft zich stip neutraal te houden ingeval van ver wikkelingen met bot driebond, maar binden ook hun Rogeering op het hart al haar zorg te wijden aan het kweeken der goede verstandhouding met Groot- Brittannie. Groote lof wordt ook toegezwaaid aan admiraal Gervais, aan wiens tact men het bijzonder slagen van de reis der vloot heeft te danken. De Duitsche regeering heeft by den Rijksdag een ontwerp ingediend tot bestrijding van het misbruik maken van sterken drank. Een der hoofdpunten is, dat voortaan de toestemming der regeering tot het oprichten van koffiehuizen, afhankelijk wordt gesteld van de vraag, of daaraan behoefte is. De bevoegd-' heid der regeering om vergunningen te weigeren wordt dus grooter dan totdusver bij de Geicerbe-Ord- tiung werd vastgesteld, Voorts wordt bepaald, dat kleinhandelaars alcohol niet mogen verkoopen bij kleinere dan 1 liter. Het recht om een kleinhandel in sterke dranken te dry ven, wordt ook aan verschillende beperkingen onder worpen. Wat de koffiehuizen betreft, wordt bepaald, dat geen sterke drank mag gegeven worden aan personen beneden de 16 jaren, aan personen die reeds, to Teel genoten hobben en personeu, van wie de kastelein vreet, dat zij reeds wegens openbare dronkenschap zijn be straft. Daarbij mogen zij geen alcohol afleveren op krediet en moeten zij zorgen, dat in hun lokalen ook andere ververschingen te verkrijgen zijn. Tevens bevat het ontwerp do bepaling, dat perso nen, die wegens verslaafdheid aan den drank bun zaken verwaarloozon, onder curateelo gesteld kunnen worden. Voor hen gelden dan alle bepalingen, welke voor minderjarigen gelden. De rechtbank benoemt een voogd, dio naar omstandigheden kan handelen. Overtreding van do bepalingen der wet wordt met geld boeten of govangenis gestraft. Reeds in 1881 diende de regeering een ontwerp tot bestrijding van dronkensehap in, maar hot werd toen verworpen. De Freisinuigó Zeitung maakt ter stond gebruik van do wederindieniug van het ont werp om te werken voor de afschaffing van de graan rechten eu betoogt, dat do beschermende politiek der regeering, waardoor het volksvoedsel duurder wordt het gebruik van sterken drank zeer bevordert. Wil de regeering dit kwaad bestrijden zogl de heer Eugen Richter laat zij dan liever eerst beginnen met de graanrechten af te schaffen. Wat overigens de graanprijzen betreft, blijft de toestand in Duitschland vry wel dezelfde. Met het rijzen der prijzen van rogge en tarwe gaat natuurlyk ook de verhooging der broodprijzon gepaard. In de meeste steden treden de bakkers gezamenlijk op en stellen in gemeen overleg vast, welke verhooging zij moeten vragen. Tot dusver heeft men zich in de meeste plaatsen tevreden gesteld met een verhoo ging van een stuiver per pond. Een troost is het in elk geval, dat de Russischo regeering er niet aan denkt ook den uitvoer van andere gianen te verbieden. Het officieuze Journal de StPetersbourg verklaart uitdrukkelijk, dat alle in dit opzicht verspreide geruchten onjuist zijn, eu daarbij werd het officieel door den Russischen con sul-generaal te Danzig aan de graanhandelaars aldaar medegedeeld. Het uitvoerverbod zal dus uitsluitend tot rogge beperkt blyven maar dit is dan ook al erg genoeg. De berichten uit Chili blyven nog steeds tegen strijdig. Do regeering van president Balmaceda poogt zooveel mogelijk te verhinderen, dat recht- streeksche mededeelingen over den toestand per tele graaf worden verzondenmaar toch komen over New-York, Buenos-Ayres en Lima vrij uitvoerige berichten, die ten minste eenig licht over den eigen lijken staat van zaken verspreiden. De beslissende stryd is nog niet geleverd. Het plan der CongTes-mannen was Balmaceda's leger om to trekken, maar vermoedelijk zal de president zich

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2