STREMMING PASSAGE. HOFSTEDE, CREDIET-VEREENIGING WINKELHUIS, WZISEIIBff 18 apvertekttibn; Openbare Verkooping "^7" oo3n.3n.-uLis Aankondiging. Wei- en Hooilanden POSTBRIJ eStT •te GOUDA, met afzonderlijke Bovenwoning" Openbare Vrijwillige Verkooping REEUWIJK en BOSKOOP. 5 IS?) Of D-MlJ «M. te Amsterdam (Opg-ericlit 26 MAART 1853.) de Heer J. J. A. M0NTIJN, J. F. MOEMS, A^nt. ongesteldheid op den leeftijd van 87 jaren voor het eerst weder de vergadering Icon bijwonen. Tevens werd aan den heer P. W. Mari eervol ontslag als gemeente-geneesheer verleend met ingang van 20 Augustus jl. De politie te Botterdam schijnt termen gevonden te hebben om tegen Charles Davonport, den ver tegenwoordiger der Sequah-maatschappij, eene straf vervolging in te stellen. Verscheidene personen, die van zijne middelen hebben gebruik gemaakt, zijn reeds in verhoor genomon. In het kamp bij Zeist zal op den verjaardag van H. M. de Koningin het vierde regiment infanterie een groot feest geven, waarvoor een sierlijk gedrukt programma is verschenen. De feestelijk heden vangen aan, na afloop van de parade, met een groot militair assaut. Verder heb ben er volksspelen plaats, opgeluisterd door draai orgels; des avonds: tooneelvoorstelling, afgewisseld door de regiraentsmuziek. Tot dit deel van het pro gramma behooren: voordrachten, musée tintamaresque, de oud-Hollandsche poppenkast, enz. Op het programma staal ook een //gala-maaltijd" "met snijboonen, rookworst en s/4 liter bier. Uit Herwijnen schrijft men aan de JV. Rott. Ct.: Gelijk reeds werd medegedeeld, hoeft de heer A. J. Lindeman ontslag aangevraagd als burgemeester dezer gemeente. Het is niet van belang ontbloot, even in herinne ring te brengen, welke redenen hem tot dit besluit noopten. Men wete dan, dat de vrouw en kinderen des heeren L. te 's-Gravenhage wonen. Hij heeft echter zijn domicilie alhier, doch vertrekt eiken Zaterdag ochtend naar zijn gezin te 's-Gravenhage, om den volgenden Dinsdag weder te keeren in zijne gemeente. Hierover waren hier velen, en met name de wet houders, niet gesticht. Er werd daarom bij den minister van binnenl. zaken beklag ingebracht over den heerschenden onregelmatigen toestaud. Deze stelde daarop de heer L. eenvoudig de keuze om of vóór 1 Augustus 11. zijne vaste woonplaats (d. i. dus zijne vrouw en kinderen) naar hier over te brengen, of om zijn ontslag in te dienen. De heer Lindeman deed bet laatste. De Amsterdamcke Ct. heeft uitgeschreven een rrijo wedstrijd voor amateur-photografen. Zij stelt be schikbaar tien prijzen voor de bestgeslaagde Photo- graficn, als Een prijs van 50, een van 40, een van 25, twee van 15, drie van 10 en twee van J 5, of, in plaats van gold, overeenkomstige be looning in kunstvoorwerpen, tor keuze van de Jury. Tot den wodstrijd worden alleen amateur-photografen toegelaten. Bij het kasteel Champlain, dat sedert eeuwen ver laten is, ligt een veld, waarop een oude muur op invallen stoua. Eeu wijnbouwer kreeg machtiging om dien muur te sloopen, en toog aan het werk. Keeds sloeg hij met zijn houweel er eenige uren op los, toen hij in den muur een nauwe kluis ontdekte waarin twee geraamten stonden, die om den hals, de armen en do beenen door ijzeren banden aan den muur waren vastgeklonken. Bij onderzoek bleek, dat de geraamten die van mannen waren, die eenige eeuwen geleden ingemetseld moeten zgn. Alle noo- dige maatregelen zijn genomen om zo in de houding te bewaren, in welke zij ontdekt zijn, en ze in het museum te Bordeaux te plaatsen. Elk nummer van de Surinaamsche Volksbode begint in den laatsten tyd met hot volgende verzoek, in vette letters gedrukt #En de Surinamers verzoeken dat het Begecrings- reglement worde gowijzigd, in dier voege dat het aantal leden der Staten en het kiesrecht uitgebreid worden; ook mag dan geen lid der Staten tegelijk ambtenaar, vooral rechterlijk ambtenaar in actieven dienBt zijn. Vader! help ons!" Uit Berkenwoude schrijft men Binnenkort zal er een aanvang wordon gemaakt met een werk, dat voor deze gemeento van hoog belang is. De vaart namolijk van Stolwijkersluis is nog slechts bevaarbaar tot aan de grens dezer ge meente. Over eenige weken zal worden aanbesteed de schutsluis, waardoor dan ook schepen tot vlak bij de kom der gemeento kunnen komen. Werd tot heden hier meost alles per as aangevoerd en moest men veelal op ruim een uur afstand van de rivieren vele waren halen, spoedig zal daarin groote verande ring komen, «eiw jt^randering, die niets anders dan voordeel en verbetering kan aanbrengen. Men heeft dat hoofdzakelijk te danken aan onzen burgemoester, die op voortreffelijke wijze de hinderpalen wist weg te ruimen, waardoor steeds belet werd, uitvoering aan dit werk te geven. De eerste gouden tientjes met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina zullen waarschijnlijk omstreeks 1 October worden geslagen. Dat is althans, dunkt ons, de vertaling van het bericht aan 't „llaagscbe Dagblad", dat HH. MM. in verbaud ^net do ver vaardiging van de nieuwe munt" in 't laatst van September of 't begin ran October een bezoek aan Utrecht zullen brengen. 't Is te hopen dat HH. MM. nu ook eens spoedig een bezoek aan Haarlem zullen brengen in Hverband met" het drukken van nieuwe postzegels. Want 't is wel wal al te krenterig, dat we nu al bijna een jaar lang nog het portret van den overleden Koning op do zegeltjes hebben, enkel en alleen omdat men anders een paar riem papier had moeten vernietigen, voor zoover dit niet aan postzegelkoopors was kwijt te raken. (Ilaogsche Ct.) Naar do N. R. Ct. verneemt is eene der eerste handelingen van den uit uw opgetreden minister van binnenlandsche zuken goweest, zich het lot van de in financieel opzicht noodlijdende gemeenten aan te trekken, en is dientengevolge door hem aan de Ge deputeerde Staten der provinciën eene circulaire daartoe verzonden. In het plan van den mïhister is gelegen, in de eorste plaats de gemeenten te ont heffen van uitgaven die in het algemeen belang worden gedaan, en verder herziening van het belasting stelsel op andere grondslagen. In afwachting van eeu en ander wenscht de minister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maatregelen te nemen om die gemeenten, welke in groote raoeielijk heden ver. 'keeren, van rijkswege hulp te verstrekken. Daartoe is evenwel voorlichting van Ged. Staten noodig. D0 minister verzoekt, die voor den laatsten September te ontvangen. De consul-generaal der Nederlanden te Bern merkt op, dat het verzenden van betere qualiteiten Hollandsche kaas naar Zwitserland de vraag naar dat artikel daar te lande zeer zou doen toenemen. Zoowel in Zwitserland, zegt hij, als in Spanje en Italië ontmoet men steeds betrekkelijk de slechtste Noordhol'andsche, zoogenaamde Edammerkaas, terwijl de goede qunliteit witte kaas, die de Engelschen steeds met den naam //Goudscho" bestempelen, niet wordt aangetroffen. Ovor een groote Amerikaansche Parapluie-loen- raaatschappij, die de uit Berlyn gevluchte bankier dr. Louis Weigert te New-York wil oprichten, wordt het volgende geschrevenHet bedrijf kapitaal is 30,000 dollar groot en de vennootschap is buitendien in 't bezit van 25000 parapluieshet doel is deze parapluies uit te leenen aan ieder, die daarvoor wil betalen. De betaling bedraagt jaarlijks 3 dollar, waar voor do geabonneerde een van een nummer voorzien metalen penning ontvangt. Zoodra een geabonneerde door een regenbui overvallen wordt, behoeft hij slochts in een van de 800 stations der maatschappij te gaan, zyn penning af te geven om dan in ruil daarvoor een parapluie ter leen te ontvangen. Hij bohooft de para- pluie later niet aan hetzelfde station terug te bezor gen, daar ieder station de parapluie aanneemt en daarvoor in de plaats een penning geeft. In het begin van de volgende maand begint de maatschappij haar werkzaamheden in al de steden der Yereenigde Staten zoodat iemand, die in New-York een parapluio leent, haar te Ban Francisco weder kan inwisselen. In iederen schouwburg, in de meeste herbergen, aan de spoorstations en in do sigarenwinkels zullen parapluie- depöts gevestigd worden. De algemeene veronderstelling, dat do sinaasappe- lensohillen uit de straten verzameld worden om er flOranjemarraelade" van te bereiden, is niet van allen grond ontbloot, hetgeen uit het volgende blijkt. Toen een politioagont te Londen een fruithandelaar zeido, dat al die vorrotte sinaasappelenschillen, welko hij in zijn winkel in een groote mand bewaarde, do atmosfeer verontreinigde en dat hij boter deed om ze weg te werpen, antwoorddq do man heel bedaard, dat hij ze hield totdat hij er zakken vol vtan had om ze dan aan iemand te verkoopen, die er marmelade van bereidde en die hem er een goeden prijs voor gaf. Hoewel raon het niet zou zeggen, moet men Paul Bonnetain en Lucien Descaves wel geloovon, wan neer zij betoogen, dat do roman in Frankrijk een Krach tegemoet gaat. Een der oorzaken is de ver meerdering van het aantal goedkoopo uitgaven, die op haar beurt weer het gevolg is van het toene mend aantal tijdschriften, die romans opnemen. AU men „Thérése Raquin" van Zola krijgen kan voor zes stuiver, al is het dan ook in zakformaat en op leelijk papier gedrukt, betaalt men er niet 2 fr. 75 voor bij Charpontier, en nog eer neemt men een tijdschrift, waarin, behalve „Thërèse Raquin", twee andere romans, drie novellon etc. verschijnen. Maar de voornaamste oorzaak is de overmatige productie van romans in de laatste vijftien jaren. Het is alsof iedereen do behoefte gevoelt verhalen van 300 dit ook niet wenschelijk te achten; hij maakto ge durende de geheele reis van den graaf met geen enkel woord gewag. Hij was reeds als jongeling zeer achterhoudend, antwoordde Rost; een geheim bewaarde hij trouw, en zijne voornemens en besluiten vernam men eerst dan, wanneer hij ze ten uitvoer had gebracht. Wat hij mij zeide, dood zeker een geheim on derstellen, meende de reiziger; maar ik kon er geen geloof aan hechton een geheim tusschen een graaf en een matroos scheen mij al te bespottelijk. En waarom zou zulk een geheim tot de on mogelijkheden behooren? vroeg Hugo. In elk geval moet de zaak onderzocht worden. En wel zonder dralen, voegde Fanny er bij. Wat moet er gebeuren? vroeg Feodor. Het eenvoudigste is, dat ik oen rijtuig neem en terstond naar Hohenhausen rijd, zeide de reiziger. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat hij er nog is. Ik zal u vergezellen, antwoordde Rost. Wan neer wij hem daar niet vinden, moeten wij de poli tie van zijne verdwijning verwittigen. Dit plan werd door allen goedgekeurd, en Paul ging terstond tot de uitvoering over, terwijl de ge broeders hunne zuster traehtten gerust te stellen. Het was immers mogelijk, dat de matroos vroe gere vrienden opgezocht en in hun kring zich voor de vermoeienissen der langezeereis schadeloos ge steld had. Men mocht niet het ergste vreezen; in den tegenwoordigen tijd behoorde immers het spoor loos verdwijnen van een mensch tot de zeldzaamheden. Thomas kon ook eene kleine reis gemaakt hebben, waartoe bijzondere omstandigheden hem plotseling genoodzaakt hadden. Maar Fanny wilde met al die argumenten geen genoegen nemen, zij kon de voorgevoelens, die hare ziel vervulden, niet beheerschen; zij was het liefst met de beide heeren uitgereden, om zooveel te eer der zekerheid te erlangen. Intusschen rolde het rijtuig voort op den straat weg, in de richting naar het slot Hohenhkusen. Paul was, in strijd met zijne natuurlijke geaard heid, stil; hij dacht aan zijn onderhoud met don matroos, en trachtte daardoor een uitgangspunt te vinden; hij dacht daarbij na over de stappen, die gedaan moesten worden, wanneer men Thomas niet op Hohenhausen vond. Eindeljjk kwam het rytuig voor het hek van het slot. De koetsier trok aan de bel. Graaf Von Hohenhausen, was met zijn zuster voor een uur naar baron Von Buchenau gereden; wauneer hij terugkeerde, was onbepaald. Heb dan de goedheid, den kamerdienaar te roepen, zeide Paul op bevelenden toon. Zeg hem slechts, dat het eene dringende en gewichtige zaak betreft. De bediende ging; langzaam reed het rijtuig den slottuin binnen. Ik vrees dat wij die rit te vergeefs hebben gedaan, zeide Rost na een poos zwijgen, terwijl hij in gedachten verdiept naar hot portaal van heWka- steel zag. Ik zou werkelijk niet weten, wat mijn neef hier kon gehouden hebben. Bovendien was Thomas een onrustige zielhij moest altijd wande len; op een en dezelfde plaats kon hij nooit lang blijven. Nu, iets vreezen en hopen en zorgen moet de mensch voor den dag van morgen, antwoordde Paul. Hier ligt het laatste spoor; wij moeten het volgen. Daniël trad op dit oogenblik naast het rijtuig. O, zijt gij hetzeide hij blijkbaar teleurgesteld. Heeft dan het sluiten van het contract zooveel haast Niets van contracten 1 antwoordde de reiziger. Herinnert gij u den matroos, die gisteren hier was Zeker. Hij heeft de audiëntie, om welke hij aanzoek deed, niet gekregen t Neen l Waarom vraagt gij dat P vroeg Daniël wantrouwend. Om de eenvoudige reden, dat de matroos sedert spoorloos vordwenen it. Is hij niet hier? Neenwaarom zou hij hier zijn P Hij heeft den graaf dus ook niet gesproken Zooveel ik weet, heeft later tegen den avond een onderhoud tusschen mijnheer en dien man in het park plaats gevondenmijnheer zeide mjj, dat hij den matroos had bevredigd; wanneer hij nu nogmaals mocht komen, dan moest hij afgewezen worden. {Wordt vervolgd.) bladzijden te schrijven, die gaan van de autobio- graphie zonder oprechtheid tot de fantaisie zonder levendigheid. Ieder, die in het bezit is van de verbazende kennit op de lagere school verkregen, moet in staat zijn zich van de plichtmatige 10.000 regels te ontlasten. Men zoekt niet meer troost in den wijn, of in de liefde, maar in den roman. En de menschen zeggen niet meer ,/Je fais un roman," maar //Je fais du roman." Men //doet" in romans, zooals men in lintjes of assuranties doet. Men is nog zoo ver niot als in Amerika, waar men in een cursus van 20 lessen oen "roman leert maken, maar men zal zoo "or komen. Er zijn wel nog auteurs, die een paar jaren op een roman broedenal vorens (Jipen uit te geven, maar zij zijn zeld zaam de meesten brengen ontijdig om de zes of ora de drie raaauden een roman-misgeboorte ter wereld. De gemakkelijkheid, waarmede het genre wordt beoefend, verklaart voldoende het discrediet waarin het langzamerhand is geraakt, en het is niet te verkonderen, zoo er 3 millioen onverkochte deelen de Holders en //sous-sols" der Parijsche' boekhandels'vullen. Gemiddeld verschijnt or l roman per dag, dat is 300 per jaarmisschien worden daarvan 10 opengesneden en 5 gelezen! Er bleef een hoop overeen operatie, overeen komende met het overbrengen van bloed in do aderen van den zieke, kon dezen nog redden. Het tooneel sterft aan anemie, de roman lijdt aan vol bloedigheid. Zola begroep dat, want hij verklaarde vrijwillig dat, zoodra de Rougon-serie af is, hij den roman voor het tooneel zou verlateniets dergelijks vorklaarde Maupassant na het succes van Musotte. Maar, ongelukkig genoeg, doen Coppée, Déroulcde, Bornior en Busnach omgekeerd, zoodat de zaken blijven zooals zo zjjn. Het land, dat steods bebouwd wordt, zal ten slotte niets meer opleveren. De Krach is onvermijdelijk. De 120.000 van „PAs- sommoir// en do 155.000 van /,Nana" komen niet weer. En hot publiek vortrouwt al lang niet meer de cijfers y die de uitgevers omtrent hun oplagen meedeolen. Bij dat alles moet men zich nog verwonderen, dat de uitgevers een roman durven uitgeven. Een roman van 300 bladzijden, gewoon formaat, kost aan zetten, correctie, drukken, omslagen, papier etc. circa 1000 frs.hierbij komen 500 frs.. voor den auteur en 300 frs. voor advertenties, frankeeren etc. Do uitgever zal dus 900 a 950 exemplaren moeten verkoopen, afgezien van de 150 vrij-exeraplaren, om zijn kosten te dokken, want de verkoopprijs van S'/j frs. is slechts oen fictie voor den boek handel is die 2 fr. 10. Eerst van een tweede oplaag kan de uitgever wat overhouden en hoeveel romans brengen het zoover? Nauwelijks op de 15. Over 50 jaren zal het book het tooneel hebben gedood, zeide Do Goncourt in 1879 zijn voor spelling is uitgekomen ontijdig. Maar met nog zoo'n paar overwinningen zal men den overwinnaar naast het slachtoffer zien noervallen. Tenzij een goed toegepaste belastingWaarom niet? Men heeft immers wel van een belasting op de piano's gesproken. En wat is de roman, dank zij de lief- hobbers en virtuozen van onzen tijd, anders gewor den dan de piano, de onuitstaanbare piano op alle verdiepingen van het denken: van den weelderigen entresol van Zola af, tot het kamertje op de zesde verdieping der //bonnes a tout faire" toe? LIJST van BRIEVEN geadresseerd aan onbeken den over de le helft der maand Augustus'1891 en die door tusscheukomst van het postkantoor Gouda terug te bokomen zijn Wed. B. Pietetoe, AmsterdamS. Verhoef, Kra- lingsche VeerA. Verraaat, MaassluisJ. de Graaf, Nièuwerkerk a/d IJ solMuineke, RottordamC. Verstijn, Osterlok, BerlijnE. Frank, Londen A. Barnett, Londen M. Leusen, Parijs. van WADDINXVEEN. D. de Groot, Rotterdam C? van Bruggen, den Haag; Oudenot, den Haag. Gouda, 28 Augustus 1891. De waarnemende Directeur, SCHADEE. Voor de vele bewjjzen van deelneming, zoo van hier als elders ontvangen, bjj het over lijden van onze dierbare Echtgenoote en Moe der, ALETTA NABER, geb. Lkusen, betuigen wjj onzen harteljjken dank. Uit aller naam, J. H. W. NABER. Bloemendaal bjj Gouda 29 Augustus 1891. op MAANDAG 31 AUGUSTUS 1891, des mor gens te elf uren, in het koffiehuis cHabmonie» aan de Markt, ten overstaan van den Notaris G. C. FORTÜIJN DROOGLEEVER, van No. 1. Een op gunstigen stand gelegen, goed onderhouden met BOVENWONING en ERF aan de Wijd- straat te Gouda, Wijk A. No. 174. Het Boven huis, waarin 3 Kamers, Keuken en Zolder is terstond te aanvaardenterwijl het Beneden huis verhuurd is tot 30 September 1892 aan den heer L. C. KlNT voor per week. No. 2. Een goed onderhouden, gunstig ge legen WOONHUIS, ERF en OPEN PLAATS, aan de Wachterstraat te Gouda, Wjjk P. No. 218. Te aanvaarden 1 October 1891. Het Huis bevat, behalve den Winkel, 5 Ka mers, Keuken en Zolder en vele gemakken. No. 3. Een goed onderhouden, aangenaam gelegen en ERF aan de Gouwe te Gouda, Wijk C. No. 58 en 58a, met een uitgang in de Poort daarnaast. Het benedenhuis, 't .welk 4 kamers en keu ken bevat is terstond te aanvaarden het bo venhuis, bevattende 3 kamers, keuken en Zolder is bij de week verhuurd voor 2.75. Nos. 4 en 5. Twee HUIZEN en ERVEN en grooten TUIN aan de Nieuwe Haven te Gouda, Wjjk N. No. 212 en 213; No. 212 is bij de week verhuurd voor 1.15 en No. 213 is te aanvaarden 1 November 1891. No. 6. Een HUIS en ERF in de Vrouwe- steeg te Gouda, Wijk H. No. 231 verhuurd bij de week voor 2. No. 7 tot 9. Drie HUIZEN en ERVEN in de Vrouwesteeg te Gouda, Wijk H. No. 199, 200 en 201. Verhuurd bij de week, elk voor 1.45. Nos. 10 tot 13. Vier HUIZEN en ERVEN in de Vrouwevestesteeg te Gouda, Wijk N. No. 236 tot 239. Verhuurd bij de week voor 1.10, f 1.10, 1 60 en 1,30. No 14. Een HUIS en ERF in den Zak te Gouda, Wijk L. No. 294. Verhuurd bij de week voor 2. No. 15. Een HUIS en ERF in den Ro- zendaal bij den Langen Tiendeweg te Gouda, Wjjk M. No. 9. Verhuurd bij de week voor 2.-. No. 16. Een HUIS en ERF in de Boom gaardstraat to Gouda, Wijk R. R. No. 85. Verhuurd bij de week voor 1.40. En Nó. 17. Een HUIS en ERF in de Boomgaardstraat te Gouda, Wjjk R.R. No. 86. Verhuurd bjj de week voor 1.80. De perceelen, bjjna allen van Waterleiding voorzien, zjjn te bezichtigen de 3 laatste werk dagen vóór den dag der verkooping van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren en op dien dag des morgens van 9 tot 11 uren. Notitien dezer verkooping en alle nadere inlichtingen zjjn te bekomen ten kantore van Notaris FORTUIJN DROOGLEEVER voor noemd. o BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bodegraven doen te weten, dat het gedeelte van den straatweg GoudaBodegraven liggende onder deze Gemeente, ten zuiden der spoorlijn Leiden—Woerdtn, op WOENSDAG 2 SEP TEMBER e. k. van af des voormiddags 9 ure tot na afloop deh aldaar te houden Harddra verijen, voor de passage van voertuigen «al zijn GESTREMD en dat de gemeen schap met Gouda alsdan zal moeten plaats hebben over de Spokersbrug. en door Oud- Bodegraven. Bodegraven28 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders van Bodegraven, W. LOTSIJ, Burgemeester. EIKELENBOOM, Secretaris. ten overstaan van den Notaris Mr. I. MOLENAAR te Waddinxveen, van eene Kapitale zijnde BOUWMANSWONING met diverse perceelen uitmuntende te zamen groot 21 Hectaren, gelegen in Randenburg en Reijerskoop onder ten 11 ure 's morgens in het Verkooplokaal van het Koffiehuis «Het SCHAAKBORD» te Gouda. Breeder in te bekomen billetten. De verkooping geschiedt in 8 perceelen, com binatiën en massa. Aanvaarding Kerstmis 1891 en 1 Mei 1892. Betaaldag 30 November 1891. Nader onderricht geven de Eigenaar FRANS BLOMMESTEIJN te ReeuwijJc en voornoemde Notaris, Correspondent te GOUDA: Cand. Not'. Kleiweg E. 21. Verleent handelscredieten aan hare leden tot ten hoogste een bedrag van 60.000. en tegen eene rente thans bedragende 5 met inbegrip van provisie. Neemt gelden d, deposito en belast zich met incasseeringen zoowel voor leden als niet leden. e De rente voor deposito bedraagt op heden: ,met 3 dagen opvraging 2 1 maand 21/, °/J® Namens het Agentschap 'i Gravenhage,

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2