t yj N° 4624. on. [NG BINNENLAND. rukte IL in Maandag 7 September. iSOl. 1st weg. FEUILLETON. en Zn. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'I. Jrogist. en, >ort- eld- lem- beker toren door I» De inzending van advertentiën kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. US. Ifioaderlflke Nommers VIJF CENTEN. burfl, hetgeen hij zeide eens daar hij op (Uit het Dtiitech.) VI. men-zeep nspa rant Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. eriewinkels t). n». pen, welke 3g brengen, [ondwftter ijd. -W en. )liek •lijk iche 'ent») het ooaje r. POPP’s tanden ge- Tandplom- gen eiken GOUDSCHE courant. Op Cynophilia’s 8e nationale tentoonstelling, die te Öcheveningen gehouden wordt, ia een le prijs, dubbele zilveren medaille, voor langharige St. Bernards (teven) toegekend aan de hond van onzen stadgenoot Dr. L H. Bakker Niemeijer. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aan den kolfwedstrijd, die Maandag en Dinsdag te Haarlem wordt gehouden vanwege den Ned. Kolf- bond, zullen o. a. deelnemen de vereenigingen Gouda te Gouda en Kol/lust te Boskoop. .n Zoon. harddraverij te Leeuwarden om de gouden zweep liep ook Dibbels mede, doch kon niet hard genoeg. De heer Schouten verkocht op dien dag den beroem den draver aan den pikeur A Siderius te Leeuwar den voor nog geen f 200. Deze pikeur bereed steeds de Dibbels in de renbaan en won duizenden guldens met dit paard aan prijzen. De kieavereeniging Nederland en Oranje te Amster dam, stelde tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer mr. Th. Heemskerk. De radicale kieavereeniging Amsterdam te Amster dam, heeft jhr. Tindal candidaat gesteld. 24) Door mij tegen myn zin op een cadettenschool te brengen. De lust zou later wel gekomen zijn I Het past je niet, daar een oordeel over te hebben. Ik was oud genoeg, om in te zien, dat bij onze armoede die loopbaan voor mij ongeschikt was. Als officier zou ik genoodzaakt zyn geweest, schulden te maken. En om dit te vermijden, werd je tooneelspeler I zeide de baron. Een baron Von Adlerberg come- diant I Lid van een reizend gezelschap, dat van het eene dorp naar het andere trekt en zijn geluk be proeft Het jonge mensch bedekte de oogen met de hand en haalde diep adem; de kwetsende woorden moesten zijn hart een diepe wond toebrengen. Iedere stand is achtenswaardig, antwoordde hij, en in dit trekken van oord tot oord lag een eigenaardige prikkeling. Maar ik had immers ook ingezien, dat het mijner onwaardig was, en dat ik GOUDA, 5 September 1891. Voor het tweede admissie-examen aan het Gym nasium hadden zich 7 candidaten aangemeld, waar van 5 zijn opgekomen, namelijk 1 voor de 6e klasse, 2 voor de 5e, 1 voor de 4e en 1 voor de lo. Toegelaten tót de 6e kl. J. F. M. Wierdels, tot de 5e Ji. F. F. Borwater Stennekes. De overige zijn afgewezen. Men meldt aan de Leeuw. Ct. De Dibbela was voor eenigen tijd de snelste draver in ons land. Hij behoorde in eigendom aan den heer Bierma te Oudebildtzijl, die hem voor 2800 deelen aan deo heer Schouten Hogendyk te Gouderak ver kocht, die er ook mede harddraafde. Op de jongste ADVERTENT 1|Ë N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. goede kern in mij steekt, al moge de schaal veel te wenschen overlaten. Verstoot my nietdaarginds zou ik bezweken zyn hier kan ik nog een flink man worden. Denk aan mijn moeder, die met innige liefde aan mij gehecht was ik was het eenige legaat, dat zjj u naliet. De verwijten die u me gedaan hebt, en nog kunt doen, zyn verdiend maar ook u ver dient verwijten. Ge hebt u om myn opvoeding weinig bekommerd, en de loopbaan, die u voor mij koos, was niet de juiste. Welken anderen weg had ik moeten inslaan Laten we daarover nu niet meer uitweiden berouw komt te laat. Baron Von Adlerberg schudde het hoofd en opende een kast, waaruit hij een wijnflesch, een glas, brood en wat vleesch haalde. Neem plaats en drink, zeide hij. Dank uik heb al ontbeten. Waar Ik kwam gisteravond aan en vond in een kost huis een onderkomen voor dezen nacht. Heb je nog geld Nog eenige guldens, die weldra hun weg zullen gevonden hebben. Drink dan een glas wijn, zeide de oude beer, terwijl hij het glas vnldedat zal je wel niet ver smaden. Dank u vader; uw goedheid beschaamt mij en is een weldaad voor mijn hart. De baron stak een pijp aan, knoopte zijn kamer- langs dien weg nimmer iets groots tot stand zou kunnen brengen. Mij ontbrak, oprecht beleden, het talent; de hoop om een groot, beroemd kunstenaar te worden, zou dwaasheid zijn geweest. Misschien was het alleen gemis aan zelfvertrouwen, dat mij noopte, die loopbaan vaarwel te zeggen. En wat had je bereikt? vroeg de baron, op wien de smart van zijn zoon toch indruk scheen te maken. In l<?inpen, als een vagebond en bedelaar, kwam je bij mij; ik, naar wiens raad en waarschu wingen je nimmer geluisterd hadt, ik moest helpen; ik, wiens naam je door het slijk gesleurd hebt. Als tooneelspeler droeg ik een anderen naam! Om het even, men wist toch wel dat die arm zalige comediant baron Von Adlerberg wasen je collega’s wisten het ook. Ik had mij van je losge rukt, maar ik wilde je niet laten omkomen daarom gaf ik je de middelen aan de hand, om naar Ame rika te gaan. Ge waart reeds in Hamburgwaarom hebt ge de reis niet voortgezet? Je kon je immers aan de overzijde van den Oceaan weer bij een come- diantentroep aansluiten Ik voel geen talent in mij. En nu moet ik je opnieuw helpen Het jonge mensch was zijn vader naderbij ge komen hij zag, dat de baron ontroerd wasvan dit oogenblik moest gebruik worden gemaakt. Helpen antwoordde hij. Neen, dat kan en zal ik niet verlangen ik vraag u alleen om uw raad en om geduld ik wil u toonen, dat toch nog een japon vaster om zijn lendenen, en ging een poos spoorweg-personeel een eerste plaats in. Directeuren en hoogere beambten genieten kolossale tractementen, het mindere personeel ontvangt een loontje, dat niet voldoende is om het behoorlijk te voeden. De dienst tijd is bovendien zóó lang, dat machinisten, conduc teurs enz. zelden den noodigen tijd hebben om zich met hun gezin bezig te hoyden. Zij hebben weinig of niets aan hun leven I Het lot van de baanwachters en de meest infé rieure beambten vooral is hoogst bedroevend. Spr. rekende voor met cijfers uit de werkelijkheid geno men hoe het eigenlijk een onmogelijkheid is dat zij van het geringe loon, dat zij ontvangen, zich kun nen onderhouden. Die half gevoede beambten kun nen ónmogelijk met toewijding en yver hunne be trekking waarnemen, het gevaar voor ongelukken wordt daardoor grooter en dus brengt ook het belang van het reizend publiek mede dat in dien toestand ver betering komt. Spr. toonde daarop uitvoerig aan met aanha lingen uit het Verslag van de Enquête-Commissie on uit de resultaten van het onderzoek der Spoor- weg-vereeniging hoe verkeerd het premie-stelsel ogen wer^L h°e onbillijk het boete-stelsel is,en hoe aan- z/het- óevelenswaardig daarentegen het participatie-stelsel moet geacht worden, dat bij verschillende onderne mingen in Engeland en Frankrijk zoo uitnemende resultaten heeft. Spr. stelde ten slotte een ‘motie voor van den volgenderï inhouduDe vergadering verklaart de eischen van het Spoorweg-perSoneel billijk te achten en voor dadelijke inwilliging vatbaar. Daarop werd gelegenheid gegeven tot discussie, waarvan alleen de heer H. M. Dercksen gebruik maakte, die hoewel den spr. met genoegen te hebben gehoord en het met veel van hetgeen hij zeide eens te -zyn toch op enkele punten met hem verschilde, een heel anderen grondslag stond, het geen hij nader aantoonde. De heer D. de Clercq, uit Haarlem, hield gisteren avond in de Sociëteit //Óns Genoegende aangekon- digde voordracht over De euchen van het Spoorweg personeel. Spr. begon met kortelijk uiteen te zetten wat de Volkspartij, waartoe spr. behoort, beoogt en aan te toonen hoezeer deze verbetering van den tegenwoor- digeu treurigen toestand der maatschappij zoekt in het opsporen der oorzaken daarvan in tegenstelling van de aristocratische partij, dfe de gevolgen tracht op te heffen, wat meestal te vergeefs is. Eerst als de oorzaken bekend zijn, is radioalejverbetering mogeljjk. Dat de positie waarin het volk verkeert bedroevend is, blykt allerwege. De slavernij ’en de lijfeigenschap mogen afgeschaft heeten, in werkelijkheid bestaan zij nog. De voorrechten van adel en geestelijkheid mogen honderd jaar geleden zijn opgehevon, die van bezit" zyn in de plaats gekomen en heerschen onbe perkt. Heeft men //geld", alle wegen tot geluk en welvaart staan open, zonder //geld" is vooruitkomen onmogelijk. De behqgftige jongen, waar //een kop" op zit, blijft arm; db domme zoon van rijke ouders krijgt een goede betrekking. Niet de flinkste jonge lingen worden bestemd voor den militairen dienst, maar de armste. Dit alles strekt ten nadeele van het algemeen belang, dat meebrengt dat aan de heer schappij van het geld een einde wordt gemaakt. Het is dan ook het streven van de Volksparty de voor- L i van den vooruitgang te brengen onder het bereik van allen. Onder de //Werk-slaven" van dezen tijd neemt het

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1