’ING rER BSU N° 4623. BINNENLAND. I I 1S91. Dinsdag 8 September. Nieuws- en Omstreken, en ?n FEUILLETON. dienen, .es. i en 73*. \ïl i il Advertentieblad voor Gouda JJRES. &Co. JAP. MOL, i. o. r, Speeia- ■t B. 5 te 18 Jz. De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der Uitgave. i Alionderljjke Nommerg VIJF CENTEN. enkel bron in had. Gouda. Eigen Haard geeft de portretten van de heeren (Uit het Duitech.) VI. l wengcht ■ekkiugen De prjjg per drie maanden ie 1.25, franco per poet 1.70. Bovendien worden alle Advertentiën gratig opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. jor VEEN- sberg te 27 aren Septem- jornoem- ÏVER te ichtingen ADVERTENT I|Ë N worden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. DDE [MER goudsche courant IBIER VER, 891, bij EMBER ia te elf aan de TURF- FBI- en ND en de Blok- ,k, Lang en Ach- oemde vak- anvang der aan te mei- zijner verdiensten te zullen ontvangen. De jubilaris dankte voor zooveel belangstelling en toegenegen heid. De Gemeente stemt voorzeker in met den wensch dat het den Heer van Zutphen gegeven moge worden nog vele jnren zijne betrekking te vervullen op zoo waardige wijze als tot dusverre. bij: i echtheid i* steeds voor na der Firm» De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Een persoon, die gisteren middag zijn Zondags wandeling deed, kreeg een toeval en kwam in de Karnemelksloot terecht. F. van den Akker sprong dadelijk te water om den armen man op ’t droge te brengen, dat met behulp van enkele wandelaars in een ommezien gebeurd was. Het verfrisschend bad bracht den lijder spoedig bij. Het ongeval zette de heele buurt op stelten wat Zaterdagavond even eens het geval was met een kolendrager, die wel niet te water ging, maar hortend en stootend en zwaaiend voortsukkolde. De een wist te zeggen, dat de man do spit in den rug, een ander, dat hij een atevigen li. De kleine Franschman Alexander Jacques bad Vrijdag al 35 dagen gevast van de 50 gedurende welke hij volstrekt niet zal eten. Hij drinkt echter wel wat water, rookt eiken dag een tiental sigaret ten en gebruikt dagelijks iets van zijn poeder, maar nauwelijks zooveel als een snuifje tusschen duim en wijsvinger. Hij verliest echter te veel in gewicht om naar men meent zijn 50 dagen te kunnen volbrengen. Ook lijdt hij aan slapeloosheid en nu en dan aan rheumatiek. Woensdagnacht had hij goed geslapen, maar toen hij des ochtends gewogen werd, bleek hij in de laatste 21 uren 12 onsen te hebben verloren in gewicht. Van Tienhoven en Tak van Poortvliet, respectievelijk ministers van Buitenlandscbe Zaken en van Binnen- landsche Zaken in het nieuwe ministerie. Bij het portret van eerstgenoemde heeft ror. A. C. Wertheim eenige regelen geschreven, waarin hij met dankbare waardeering een terugblik werpt op het verleden van den hoer Van Tienhoven, voornamelijk als burge- meester van Amsterdam. Als ge er heden-middag eten wilt, goed morgen dineeren wij samen in het hotel. Ik ga nu naar Rombergna tafel ontmoeten wij elkaar in het Café Norriik speel daar iederen middag mijn partij schaak of domino. De oude heer zette na deze woorden zijn pijp in een hoek en trad voor den spiegel, om een blik op zijn toilet te werpen, ierwijl Adalbert opstond en zijn hoed nam. Ik zal u dus in het koffiehuis terugzien, zeide hij, terwijl hij zijn vader de hand reikte. Hartelijk dank voor uw goedheid. Tracht deze daardoor te beloonen, dat ge het uwe tot uivoering vau ons plan zult bijdragen, viel de baron hem in de rede; dit plan waarborgt ook mij een rustigen ouderdom, en ik heb met u zoo veel zorg gehad, dat ik mij daarmede wel mag vleien. Ik zal alles in het werk stellen, om dien wensch te vervullen. Goed, goed, tot ziens! De jonge heer verliet het huis in vroolijke, opge wekte stemming. Hij had niet verwacht, niet eens de hoop gekoesterd, zijn vader tot verzoening geneigd te vinden; hij had ernstig en bezorgd in de toe komst gestaard, en nu was zoo plotseling de weg geopend, die tot deze toekomst voerde. Hoe de baron alles in het werk wilde stellen en tot een gewenscht einde wilde brengen, motst men natuurlijk aan diens scherpzinnigheid overlatenden inno-fln heer viel daarbii slechts de taak ten deel Uit Moordrecht schryft men ons dd. 6 September: Den 4n September jl. was het 25 jaren geleden dat (fe Heer W. K. van Zutphen te Gouda benoemd werd tol Organist der Hervormde Gemeente alhier. Bij de Godsdienstoefening werd door onzen predikant, den Heer J. A. F. van dor Moer van Kuffeler, dit feit herdacht, en zong de Gemeente den jubilaris een bedezang toe. Na afloop der Godsdienstoefening werd de Heer van Zutphen binnengeleid in eeno bijeenkomst van den Kerkoraad, de Kerkvoogden en Notabelen, en werd hem daar in het bijzonder dank gebracht voor den ernst en de toewijding waarmede hij zijne betrekking vervuld had. Tevens word hem toegezegd een stoffelijk blijk van de waardeering GOUDA, 7 September 1891. Van de door den Staatspoorweg aangeboden ge legenheid om Zondags tegen verminderd tarief naar den Hang te kunnen reizen, maakten gisteren 332 personen gebruik. Een 38-jarige weduwe, Auguste S. te Rixdorf bij Berlijn, was sedert korten tijd verloofd met een knap monteur, met wien zij in October zou trouwen. Voor eenige weken kwam haar 18-jnrige dochter, de schoone Agnes, thuis, ’t Duurde niet lang, of zij en haar aanstaande schoonvader waren zeer goede maatjes. Vrijdag bleek ’t de moeder, dat haar minnaar haar voor de dochter ontrouw werd. Een hevige twist tusschen de drie was het gevolg, die eindigde met het practisch besluit van den monteur, om beiden geliefde de trouw op te zeggen en te verlaten. Zon dagavond huurden moeder on dochter een bootje en gingen op de Spree varen. Na eenigen tijd omarmden zij elkander en sprongen in de rivier. Personen, die verder op de rivier voeren, hadden dit tooneel aan schouwd en haasten zich redding te brengen. De De Spectator wijdt aan wijlen D. M. Maaldrink, wiens overlijden wij dezer dagen met een czkcl woord vermeldden, de volgende regelen: Na een bijna elfjarig borstlijden overleed te Twello op 40-jarigon leeftijd Daniël Martinne Maaldrink, een der weinige beoefenaars der tooneel-letterkunde ten onzent. Maaldrink studeerde te Leiden en was gedurende enkele jaren predikant, het laatst te Haastrecht, totdat hij wegens den slechten staat van zijne gezondheid het predikambt moest nederleggen. Sedert werkte hij met vrucht op letterkundig gebied voor het tooneel schreef hij z/Herodes”, drama, 1885 «Jan Masseur”, tooneelspel, 1887; z/De terugkomst van don Koloniaal”, tooneelspel, 1890 en onlangs zzCleopatra”, dat tot veel twistgeschrijf aanleiding gaf, vooral over de vraag in hoeverre dit stuk al dan niet een te gewaagd tooneel bevatte. Blijkbaar was de schrijver door de studie van Shakespeare ge ïnspireerd hij deed zijne personen beurtelings spre ken in proza en in dichtmaat. z/Cleopatra” zal bij de firma Thieme in druk verschijnen; de schrijver heeft zijn werk nog zelf kunnen corrigeeren. Viel aan Maaldrink’s tooneel-arbeid in het bijzonder aan de laatste twee genoemde stukken geen on verdeeld gunstig onthaal te beurt, algemeen waar- deerend was het oordeel over zijne novellen. Onder zijne Geldersche verhalen zijn er die van groot ta lent getuigen. Zijne novellen werden in twee bun dels uitgegeven: „Uit de Graafschap”, 1887, en zzKwik-mo-dit, Kwik-me-dat”, 1889. 25) Of dit plan uitvoerbaar is, moet u natuurlijk beter welen dan ik, zeide het jonge menschik zal mij aan uw voorschriften onderwerpen en handelen naar uwe aanwijzingen. Volg slechts in alle opzichten myn raad, Adal bert; de bijzonderheden van mijn plan, dat ik zelf nog eens rijpelijk moet overwegen, zal ik je later mededeelen. Voor alles is een flink optreden een eerste vereischte. Iedereen moet gelooven, dat ge njk en onafhankelijk zijlmaar neem je in acht voor slecht gezelschap. Laat je niet tot het spel verleiden; neem geen deel aan braspartijen of drink gelagen; zij kweeken verplichtingen, die men moet vervullen, wanneer men niet den naam van een landlooper wil krijgen, en zulke verplichtingen kosten veel geld. De ondervinding heeft mij wijs gemaakt. Zooveel to beter voor u! Maar ook de ver standigste kan vaak aan de verleiding geen weer stand bieden; dus neem je in acht. Geeft je liever den schijn van geblaseerdheid. Vraagt men naar zaken van je vader, antwoord dan ontwijkend je eigen optreden moet het bewijs leveren, dat die vader een rijk man is. En ik zal heden nog den bankier verwittigen, dat mijn neef is aangekomen, en hem verzoeken, je te mogen voorstellen I Maar voor die levenswijze wordt.... Geld vereischt, dat is waar. Ik zal trachten het mij te verschaffentot heden kon ik niet er toe besluiten, schulden te maken; maar nu ik een be paald doel heb, moeten kleingeestige bezwaren zwij gen. Je zult natuurlijk hier bij mü wonen. Ik heb al een kamer gehuurd. Waar? In het kosthuis, waarin ik overnachttehet was mijn bepaald voornemen, u niet in het minst tot last te strekken, en op een of andere wijze in mijn eigen onderhoud te voorzien. Ik heb alles te baat genomen, om dit voornemen te doen slagen Maar zoo is het immers beter, niet waar? vroeg de baron. Ik wil aan je berouw gelooven, Adalbert, en het verleden trachten te vergeten de herinnering daaraan kan mij immers slechts onaan genaam zijn. Maar in dat kosthuis moogt ge je intrek niét nemendie woning past niet voor een baron. Dan zal ik er heengaan en mijn rekening ver effenen, antwoordde het jonge mensch ik heb voor hedenmiddag reeds mijn maal besproken, en daar het een zeer net particulier huis is..

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1