LODiAL-OOMITE DEE UNIE CMEHMNIGING 2 ets. Sigaar Aanbesteden: WAARDELOOS VUIL, Paraplüies. bij F. GKEINDEL. ADVERTENTIE!*? «Een School met den BUbel.» A. v. OS Az„ Kleiweg E 73 en 73". Hooge Gouwe C 252, 3e huis voor de Peperstraat GOUDA. ée Hoüge Gouwe, 3e huls voor de Peperstraat C 252, de Heer J. J. A. M0NTIJN, bet onovertroffen LAGERBIER STOUT Goedkoopste adres voor Nederlantlsehe Fabriekanten-vereeiiigfiiijy Hoofdkantoor sedert 1849 gevestigd te Amsterdam. W ZES!TEA BEEICHTÜ! te Amsterdam (Opgericht 26 MAART 1853.) J. F. MOENS, Agent. do levering en uitdeeling van p. m. 100.000 stuks goede Bag- gerturf, voor den aanstaanden winter. van J. M. v. d. SCHALK &Co. (liberaal) met 599 stemmen. De heer Havelaar (antirev.) had er 177, de heer Scholten (liberaal) 136, de heer Tijmes liberaal107. Op het dicht met passagiers be2ette achterbalkon Tan eene Donderdagavond na afloop van de feeste lijkheden te Scheveningen naar Den Haag vertrek kende stoomtram der staatsspoor werd een jonkman net gekleed en die Fransch sprak, door een Duit- scher, ten aanhoore van al de medereizigers be schuldigd, dat hij hem zijn horloge en porteraonnaie ontstolen had, tijdens het gedrang der menigte bij het instappen in de tram. De verdachte beweerde van niets te weten en ook de medepassagiers meenden aanvankelijk, dat het kwijt raken van aan het lijf gedragen voorwerpen bij het opdringen niet onmogelijk was, doch deze Teronderstelling week weldra voor andere gedachten, toen do heer, die zijn horloge miste, het gedurende den rit voor de voeten van den beschuldigde opraapte en er later bij de Javastraat Dog twee horloge kettingen op het balkon werden gevonden. De Franschraan had inmiddels de tram verlaten eu kwam terug met een politie-agent, die verder den tocht medemaakte, waarna aan het politie-bureau aan de haven de noodige verklaringen werden afge legd, die aanleiding gaven, den verdachte yoorloopig in bewaring to houden. Hij gaf op te zijn een Belgische paardenkoopman, en legde een papier over, waaruit dat bleek. Bij dit voorloopig onderzoek werd bij hem niets op zak gevonden dan eenig vreemd geld. De Duitscher hield vol, dat niemand anders als de aangehoudene hem horloge en portemonnaie had ontrold. Later is gebleken dat genoemde gouden horloge kettingen aan twee personen op het terras van hot Kurhaus zijn ontrold. Bij den vreemdeling zijn bij nader onderzoek ge vonden eene zwart lederen portefeuille, van binnen zandkleurig en een schildpadden sigarettenkoker. Op dezen koker zijn ingelegd: aan een zijde, met zilver en paarlemoer takjes, bloemen en een vogeltje, op de andere zijde een zilveren plaatje met het naam cijfer L. H. De portefeuille bevat 2 Amerikaansche banknoten, elk groot 5 dollar, eenige stukjes papier, een zwart potloodje met wit knopje en een Belgisch postzegel van 5 centime. De koker bevat sigaretten, een ivoren schrijfplaatje en een wit metalen potloodhouderije. Het vermoeden bestaat dat deze voorwerpen ge rold zijn. De hoofdcommissaris van politie verzoekt inlich tingen, gaarno zoo spoedig mogelijk, van hen die zoodanige voorwerpen missen. In de Donderdag gehouden alg. vergadering van het Internationaal Landbouwcongres werd, na den heer Conrad, ook het woord gevoerd door dr. W. P. Ruisch, geneeskundig inspecteur, over de maatregelen tegen veeziekten en de besmettelijke longziekte in 't bijzon der. Hij kwam tot de volgende conclusién. lo. de pleuropaeumonie (besmettelijke longziekte), de grootste ramp, voor den landbouw in verschillende Rijken, kan worden uitgeroeidhet is de plicht der Staten, de wijze te regelen, waarop dit moet geschie den, en de toepassing dezer regelen te vergemakke lijken door uw drift bedierft ge alles., Zeg dat niet, antwoordde Reimann, het grijze hoofd schuddend. Ik weet het beter; de graaf was de oorzaak van den dood mijner Anna. Toen de •torra losbarstte, heb ik ook menig hard woord ge sproken ik kon niet anders, ik moest mijn over- kropt gemoed lacht geven. Maar indien de graaf trouw was gebleven, dan had alles nog goed kunnen komen hij heeft mijn kind in het meer gejaagd, en dat vergeef ik hem nooit. De jager staarde somber voor zich heen. Gij kunt het hem ook niet vergeven, vervolgde Reimann, en zijn loerende blik vertoonde een kwaad aardige boosheid; hij heeft ook uw levensgeluk ge stolen. Hackert zag op; de verterende gloed van lang gekweekte haat glinsterde in zijn oogen. Wat wilt ge van mij? zeide hij. Waarom zegt ge mij dit? Om je er aan te herinneren, dat die alom ge- eerde, in overvloed zwelgende graaf de roover van je geluk is. Wat ik van je wil Verschaf mij een b«ks en de noodige ammunitie. Wilt ge strooper worden? Bah, als ik dat wilde, zou de vrees voor het toch thuis mij niet weerhouden, Antwoordde Reimann, op zyn stok leunende. Het huis heb ik ai leeren kennen het is daar niet zoo erg als men denkt., Zijt ge dus reeds in het tuchthuis geweest? vroeg de jager met een verachtelijkcn blik op den 2o de zekerste en meest afdoende middelen om dit doel te bereiken zijn verbod van invoer van vee en afval van' vee, huiden enz., verdacht vau besmetting, of afkomstig van Rijken, waar de ziekte heerscht voortdurende en strenge bewaking der grenzen ver plichte aangifte door de eigenaren van alle ziektege vallen of gevallen waarin het vee van ziekte wordt verdacht; afsluiting van do veerijke kringen, die van besmetting verdacht zijn, met telling en merkiug van het vee in die kringen voortdurend en streng toe zicht door veeartsen, staatsambtenaren, ondersteund door militaire bezetting van de besmette streken en goed geregelde en onmidJelijke atmakiog, na aan gifte, van alle aangetast of verdacht vee, door staats beambten, mot schadeloosstelling van de eigenaren verbrandiug der besmette organen van de afgemaakte beesten en geheele desinfectie van alle stallen in do besmette of van besmetting verdachte voorwerpen, door reglementair handelende desinfecteurs, alles op kosten van den Staat 3o. d,e inenting alléén is een minder zeker middel om de pleuropneumonie uit to roeien 4o. de handhaving van het verbod van invoer van vee uit landen, die vrij geworden zijn van de ziekte, in geval deze uitgevoerd is door toepassing van de inenting, en waar geen andere veeziekten heerschen en het veeartsenijkundig staatstoezicht goed is ge regeld, gedurende meer dan een jaar na de volko men uitroeiing der ziekte, is vexatoir en onrechtvaar dig. Na langdurig debat werden deze conclusiën met eenige kleine redactie-wijzigingen aangenomen. De 4e conclusie, waartegen de heer Parker (Engeland) opkwam als geen voldoenden waarborg gevende, werd op voorstel van den heer Salmon (Amerika), in twee deelen gesplitst, waarvan het eerste beslist wanneer een land vrij van longziekte wordt geacht, en het tweede verklaart, dat verbod van invoer in zulk een land vexatoir en onrechtvaardig is. Over het vervoer van vee ujt Friesland door het Staatsspoor schrijft de Arnk% Ct. het volgende Ofschoon verleden week door de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staats-spoorwegen het veevervoer van uit Friesland wel eenigszins is ver beterd, laat het, naar gemold wordt, toch nog in meer dan één opzicht te wenschen. Naar luid van geruchten, zou er eerst met den winterdienst verbetering komen, doch dit zal te lang duren, daar de veekoopers in België, waarheen, door do grooto vraag vau vet vee naar dit land, juist thans de meeste verzendingen plaats hebben,'nu al meer en meer van de Leeuwarder markt wegblijven en dan zal de prijs van dit vee, thans reeds vrij wat lager, nog meer dalen. De Belgische en Limburgsche veebtndelaren moeten dan ook van plan zijn kun voor België bestemd vee via StavorenEnkhuizen, van Leeuwarden naar Am sterdam te zendon, om van daar verder naar Venloo te worden vervoerd, alles langs de lijnen der Hol landse he IJzeren Spoorwegmaatschappij. Dit is wel een omweg en meer kostbaar, doch het vee zal dan nog eerder op de plaats van bestemming zijn en veel minder onderweg hebben geleden. Ook het gebrek aan veewagens is nu reeds weder ingetreden. Men vreest, dat hetzelfde gesukkel van verleden jaar zich herhalen zal, en nu begint het groote vee- vervoer pas. H0t is dus zeer te hopen, dat de Maatschappij bijtijds verbetering hierin brenge, of andors dat men verbetering in de Maatschappij brenge. Men schrijft uit Rotterdam aan de Tijd: Ofschoon Sequah zijn openbare séances gestaakt heeft, vertoeft hy nog altijd hier ter stede en ver toont hy zich nog van tijd tot tijd in het openbaar. Zoo zag men hem gisteren-middag ih een mot twee paarden bespannen rijtuig naar een bekend advocaat rijden. Dit bezoek moet in verband staau met 's mans veroordeeliug door het kantongerecht te Bergen- op-Zoora en tevens met een verdere exploitatie van ons Land. Wat zyn veroordeeling betreft, moet het zeker zijn, dat hij tegen het vonnis van den kantonrechter in appèl komt. De motieven van dit vonnis moeten Sequah nog altyd onaangenaam aandoen. Aan ieder die met hem in aanraking komt beklaagt hij zich over die veroordeeling. Niet om de 800 boete, maar om het feit der veroordeeling-zelve. Geld schijnt hom niets te kunnen schelen. Hij leeft op een zeer grooten voet. In het Grand Hótel Cooman* heeft hij op de e'erste verdieping een slaapkamer en een salon iu gebruik, welke laatste door een bekend bloemist, ten koste vau Sequah, van verscho bloemen en planten wordt voorzien. v Al is het niet alleen met zijn geld, ook op andere wyze doet hij Vorsten na. Aan een photograaf die er goede zaken mede maakt verleende hij bij wijze van gunst, het uit sluitend recht, zyn portret in don handel te brengen. Aan een sigarenfabrikant verleende hij, eveneens bij wijze van gunst, het recht het woord #Sequah« te mogen gebruiken als merk van een sigaar. Portret en handteekening van Sequah moeten als bewys van echtheid gelden. Aan dichters die Sequah bezingen ontbreekt het ook al niet. Langs de straten hoort men allerlei liedjes, die Sequah tot onderwerp hebben. Het meest en vogue zijnde liedje is dat met 't volgend refrein Wilt gij dus, lijders, spoedig zyn genezen, Gaat naar Sequah toe, die heeft het reeds bewezen, Kreupel of mank, al spring je op een kruk, Ja vóór ge er aan denkt, is stok of kruk aan stuk, In minder nog dan een kwartier Wrijf hij gewricht en spier, En onder 't spelen der muziek Verdwijnt je rheumatiek, Is dat niet kwiek Dat dit alles Sepuah en zyn middelen steeds meer populair maakt, laat zich begrijpen. Het schynt dat de politie in overleg met het geneeskundig toevoor- zicht den verkoop dier middolen wil belemmeren. Het heet, dat de politie tegen den verkooper der Sequah-middelen proces-verbaal heeft opgemaakt. Maar als deze middelen niet mogen verkocht wordeo, waarom mag dan dezelfde persoon zooveel andere geheimmiddelen verkoopen, waarvan hij depothou der is. De slimme wonderdokter zal wel zorgen, dat de nederlandscbe wetten voor hem en zijn middelen een doode lettor blijven. Hij zal wel door de mazen der wet heen kruipen. Dr. Van Tienhoven, die dezer dagen officieel als lijfarts van H. M. is opgetreden, heeft aanbevolen, vagebond. Dan hebt gij het ver genoeg gebracht. En aan wien heb ik het te danken? Aan nem, die my mijn kind heeft ontroofd, die my prijs gaf aan wanhoop en ellende. Ik heb hem dit alles willen zeggenmaar zyn handlangers hebben me als een hond van de deur gejaagd. Gij beweerde, dat hy de schuld van alles droeg, antwoordde Hackert, wien de ontroerde man, ondanks alles, medelijden inboezemdeik dacht dat de over leden graaf..... Kan ik op een doode wraaknemen? stoof de koddebeier op. Ha, indien hij nog leefde, dan Maar dat zijn dwaasheden; op den levenden moet men wraak nemen, en mijn gloeiende haat treft ieder, die den naam Hohenhausen draagt! Verschaf mij een buks, Hackert! Opdat men later zal zeggen, dat het mijn buks was, waaruit de kogel den graaf heeft getroffen I vroeg de jager. Dank je! Doe wat ge niet laten kant, maar laat mij buiten spel. Ik kon hem met dien stok verpletteren, zeide Reiman iwien dien lqoden knop treft, zal het niet navertollenmaar dat is mij niet zeker genoeg. - Ge zijt dwaas, antwoordde Hackert wat zou je dit alles baten Laat je liever een som gelds be talen en maak je daarmede uit de voeten, dan heb je er ten minste iets van. Wie mij dit kan aanraden, bezit geen eer Aalmoezen zou ik aannemen uit de hand, die mijn kind gedood hee ftIk heb geld genoeg, vervolgde hij, terwql hij een brieventasch te voorschijn haalde en haar den jager voorhieldik behoef niet te bedelenhet zal toereikend wezen, tot ik myn werk volbracht heb. Zooals ge wilt. Maar reken niet op my. Al haat ik ook den graaf, zoo gloeieod is myn lraat niet om er een moord voor te doen. Geef my een buksl Wanneer ge geld hebt, kunt ge er een koopen van mij krijgt gy er geen. Daarmede hing de jager den buks weder over den schouder en ging dieper het park in. Zou by den graaf waarschuwen? Zou hy bemhet gevaar toonen, dat hem bedreigde? Hackert had op de vragen zeer schielijk een ant woord gevonden. Hij haatte den graaf; hij had dien haat gedurende vele jaren in het binnenste zijner ziel aangewakkerd, en het voornemen van den kod debeier had in het geheim zyn goedkeuring. De tyd waarin hy nog op een gelukkige toekomst, hoopte, trok met al zijn herinneringen weder zijn geest voor by. Hy had Anna Reimann, het schoone meisje van den, koddebeier, vurig en hartstochtelijk bemind, en gemeend, in hare blikken en woorden de beantwoor ding zyner liefde te vinden. (Wordt vervolgd elke aanleiding tot agitatie van H. M. de jeugdige Koningin streng te vermijden. Vandaar ook dat enkele voorgenomen binnenland- sche reisjes voor dit jaar zullen achterwege blyven, én daarmee in verband is zeker ook afgezien van een bezoek aan Utrecht. Het plan bestaat bij de Koningin-Regentes om gedurende den geheelen winter in Den Haag verblijf te houden en oenige hofbals en feesten ook eenige kinderpartijtjes te geven. De neringdoenden heb ben alle reden om zich daarover te verheugen. Daarenboven zal H. M. de bollandsche voorstellingen zoowel als de Fransche Opera vaak bezoeken, zij heeft zich dan ook de beschikking over de groote hofloge voor haar gevolg voorbehouden, wat geen gering voordeel is voor den nieuwen directeur. Getrouwd J. R. KIST, Burgemeester eu Seoretaris van Zuid-Scharwoude EN S. 0. VAN STEENBERGEN. Gravenhage10 September 1891. i Voorspoedig bevallen van eene Dochter, H. Q. DONGELMANS- van der Geest. Gouda, 12 Sept. 1891. De Heer en Mevrouw de VOOGT be tuigen hiermede bunnon barteljjken dank voor de talrjjke bewijzen van belangstelling en deelneming den 23" en 24n Augustus onder vonden. Kraamvisites zullen bij voorkeur op 15 en 16 September a.s. worden afgewacht. Ter verantwoording zjj hier onder dankzeg ging medegedeeld, dat de UNIB-COLLECTE op 10 AUG. heeft opgebracht 186.04'. Hiervan ging af voor giften met aangewezen bestemming (alle aan haar adres bezorgd) en voor onkosten86.04'. aan de algemeene Uniekas - io._ aan de Vrjje Geref. School in de Keizerstraat45 terwjjl de 45, aan de Chr. Nat. School in de L. Groenendaal aan geboden maar niet aangenomen aldus verdeeld werd aan het Schoolfonds voor behoeftige kinderen der Chr. Ger. kerk 10.— aan dergeljjk fonds onder beheerder HH. P. van DORP, P. 8. VAN DEK STAAL en anderenioê aan dito fonds der Ned. Ger. kerk - 10.— extra-bijdrage aan de algemeene Uniekas15 Totaal 186.04'. Het Bestuur van het Loc.-Com. voornoemd A. W. van KLUIJVE, Voorz. P. VAN DORP, Penningm. A. DERCKSEN, Corresp. A. BRUNT. P. J. MEIJER, Secret. Gouda, 12 Sept. '91. Wegens ontbinding der Vennootschap moet geheel onze enorme voorraad WitteLinnen Damanten en Katoenen Goederen worden uitverkocht in den kortst mogelijken tijd Met 't oog op onze talrijke afnemers in Gouda en omstreken hebben wij besloten een verkoop te houden in GOUDA. Een gelegenheid als deze wordt te zeldzamer wanneer men in aanmerking neemt, dat juist op het oogenblik, nu elke Fabrikant zich genoodzaakt ziet, wegens de verbooging van arbeidsloonen en kolenprijzen, zijne goederen met 10, ja soms met 12 procent te ver- boogen, wg in de noodzakelijke gelegenheid zijn onze soliede waren minstens 20 a 25 procent beneden gewone prijzen aan onze geachte Clientèle en publiek aan te bieden. Echt garen Luiers met afgepaste randen p doz. Echt Linnen Tafellakens 0.60, ƒ0.85 en 1.40. Garen Servetten, prachtige patronen, 2.25 en 3.50 Vlaamsch Linnen Tafelstellen, zijnde 1 Laken met 12 Servetten, 5.50 en 6.75. Bnnte Keukenhanddoeken per dozijn 1.10. Linnen Kamerhanddoeken met randen per doz. 2. Zwaar Linuen Gerstenkorrel voor Handdoeken, per el 16 Cent. Linnen Vingerdoekjes per dozijn 60 ot. Fraai Linnen damasten Dessort-servetten met franje per doz. 1.25. Damescbemi8es van Constitution met kant 85 Cent. Damescheipises van ziv. onopgemaakt Cretonne 1.10. Naohtjaponnon 130 cM. lang met kant 1.20 en 1.46. Pantalons van goede qualiteit Madapolam per stuk 80 ct. Damesrokken met strooken per stuk 1.40. Eoht Lamswol Fransch Thibet 2 el breed Fabrieks prijs 2.25 nu 1.40. Piqqe Bokken zware qualiteit 1.30. Wollen Damesrokken in prachtige qualiteit 95 Cent. Linnen Dameskragen per stuk 10 Cent. Echt Handgnspin voor Heraden, Sloopen enz. per el 18 Cent. Buwe Kepers (linnen) 40 El 5.90. Vlaamsch gespin voor Lakens uit étne breedte zon der naad 29 en 35 Cent per el. Ons alom beroemd echt Vlaamsch Linnen, met de hand geweven en uit de natuur gebleekt, in 5/4 en 6/4 breedte per el 25 en 28 cent. Ons 21/, el breed Zuiver Vlas Linnen voor Lakens zonder naad, 40 en 55 cent. Shirtings, Constitutions, Madapolams, Graslinnen allen zeer lage prijzen. Katoenvrij derhalve kritnpvrlj Fransch Flanel, per el 18, 30 en 30 cent. Zuiver linnen Dameszakdoeken per doz. 2.25. Grooter soort Linnen Zakdoeken voor Dames en Heeren, fijne draad, per dozijn 2.95. Flinke Heerenzakdoeken van Vlaamsch garen, prach tige qualiteit, per dozijn 1.60 en 1.80. Dames Fantasiezakdoeken per dozijn 90 cent. Zware Linnen Kepers, voluit 20 el hondend, geheel onopgemaakt, per stuk 3.40. Zeer zware keper 4.25. Prachtige Victoria Ledekantspreien 1.70, Eenige Gobelin kleeden voor 1.05. Kinder Servetten met allerliefste figuren per doziin 1 20. Thee-, Stof-, Bord- en Vaatdoeken tot minnen prijs. Dozen breikatoen zijnde 10 kinwen perrioos/l. Ook een partij fluweel (vel vet) buckskins enz. enz. enz. Eene partjj gestikte CRETONE DEKENS van af 2.— Wij achten het noodig de Dames attent te maken, dat onze verkoop voor GOUDA en omstreken slechts tydeljjk is. Wilt u dus profiteer?» van deze niet alledaagsche gelegenheid, Dames, spoed u dan naar Hoogachtend, Aanbevelend, DE DIRECTIE. LINDEMAN 18 GEARRIVEERD in het Sigaren-Magazjjn van F. GRENDEL. LINDEMAN is de pnikste uitsluitend verkrijgbaar Correspondent te GOUDA - Cand. Not*. Kleiweg E. 21. Verleent handelscredieten aan hare leden tot ten hoogste een bedrag van 60.000. en tegen eene rente thans bedragende 5 met inbegrip van provisie. Neemt gelden d deposito en belast zich met incastteeringen zoowel voor leden als niet leden. De rente voor deposito bedraagt op heden met 3 dagen opvraging 2'/, 1 maand 25/4 Namens het Agentschap 't Gravenhage, Het BURGERLIJK ARMBESTUUR te Gouda, zal op den 23 SEPTEMBER 1891, De uitdeeling daarvan zal gedurende 13 weken, 2 maal 's weeks moeten geschieden. De verdere conditiën liggen van af Maandag 14 tot en met Zaterdag 19 September 1891, dageljjks in de Armkamer ter lezing. Aan de ASCH- en VUILNIS8TA4L te 's-Gravenhage KOSTELOOS te verkrijgen, geschikt voor dempen, opboogen enz.; en MEST van hnis- en straatvuil tegen zeer geringen prgs en het gunstig bekende te Schiedam Agent: A. DAM, Kleiweg, Gouda.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2