I p I' IJ I NG .EN. JEN, N? 4631. BINNENLAND. n EE WTSRASSSUB. JKES. f 150 I Dinsdag 15 September. 1S91. Nieuws- en FEUILLETON. valer SNEL, lam. ZOLEN oliter. IAN. den, l>ij den Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Z0>E\ De intending van N advertentiën kan geschieden tot ëën uur des namiddags van den dag der uitgave. Staten-G eneraal GROVE SN k‘! II w I i door de (Uit het Duitech.') n uur. VIII. uil; van werf Gouda. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgka met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Mzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. EN. k. C. FIJN rERDONK. 1EE No. 3 penningmeester Ingenieurs.” ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Gouda bjj 5LD, Gouwe. IN, Kleiweg irkt. IAAL J. NG te Cou- doorhet dAN en 161, JRGiZs.) GOÜDSCHE COURANT. //Koninklijk Instituut van zich zooveel thans kijkers goeden verkoop. van /Poerden.) gevolgde veranderingen, de mislukte i den verplichten krijgsdienst, de verkie- haar afloop, waren de hoofdpunten der Zaterdag 12 Sept. Op de gebruikelijke wijze werd de zitting van het afgeloopen parlementaire jaar door den min. van binnenl. zaken gesloten. Zijne rede kon natuurlijk weinig belangrijks vermelden de dood des Koninga en de daaruit regeling van zingen en I korte toespraak. Morgen opening der nieuwe zitting Koningin-Regentes. misdaad wraak te nemen, zweefde op de lippen van zijn Wraakzucht in gewenscht voor, wanneer van het Door zekeren Tobias Sijdenhage, te Zaandam ge woond hebbende, werd bij testament dd. 12 Maart 1773 zijne nalatenschap onder beheer gesteld van de regenten van het wees- en armhuis aldaar, om daarvan de renten te doen uitkeeren voor 9/10 aan een nichtje van den erfsteller, of hare nakomelingen, en voor 1/10 aan het wees- en armhuis. Dat kapi taal moet vroeger nog al zeer belangrijk zijn geweest; het schijnt thans nog ruim 48,000 te bedragen, ingeschreven op het grootboek N. W. S. Een deel der erfgenamen vermeent thans meer renten te kun nen maken, terwijl anderen aanspraak vermeenen te hebben op verdeeling van het kapitaal, wat volgens het testament mogelijk schijnt, waarom zij zich ge zamenlijk tot de regenten van het algemeen wees- en armhuis te Zaandam hebben gemeld, met verzoek tot losmaking en verdeeling van hun kapitaal. Daar de regenten zich niet ongenegen verklaren daartoe mede te werken, bestaat er alle kahs dat een kapi taal, na bjjna 120jarige rust, zal worden verdeeld, en daar het den erfgenamen meest allen zeer welkom zou zijn en er zelfs bedeelden onder hen ziju, kan Omtrent den heer C. Lely, minister van Water staat, wiens portret in de Oi. voorkomt, deelt dat blad mede dat hy den leeftijd van 37 jaar heeft bereikt en zyn eind-examen der Polytechnische School te Delft in 1875 aflegde, waar hij om zijn groote uitnemende gaven des geestes algemeen bewonderd werd door zijn medestudenten. Kort na zijn pro motie werd hij lid van de rijkscommissie voor grond- meting en waterpassing. Hem werd de samenstelling opgedragen van het werk Z/Rivier en rivier werken.” Hy volgde den heer Van der Toorn op als chef van het technisch bureau van de //Vereeniging tot droog making van de Zuiderzee”, over welke zaak hy uit nemende rapporten schreef, o. a. een nota betreffende het onderzoek omtrent de afsluiting van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. Tijdens zijn betrekking bij genoemde Vereeniging was hij ook privaat docent 1 aan de Polytechnische School. Hij was secretaris I der //Vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs” en Vereenigde zitting van 31) Zij had hem immer» de voorkeur gageren boren alle andere jongen»maar hij had zich erenwel niet rerrtout, haar zijne liefde te bekennen. Wellicht n>u alle» anders zijn uitgekomen, wanneer hij het gedaan had. Misschien had de zekerheid zijner liefde het meisje kracht gegeven, aan de verleiding weer stand te biedenen hoewel Hackert den koddebeier geen welkome schoonzoon was, trouwe liefde zou ook over dien hinderpaal gezegevierd hebben. Zoo had Hackert zich aan de zoetste hoop over gegeven en het aanzoek van week tot week uitge steld, zonder te vermoeden, dat hij door dit dralen zijn geluk in duigen wierp. Wel viel het hem op, dat Anna steeds koeler en meer teruggetrokken werd, maar in den aanvang •loeg hij daar geen acht op; hij meende er slechts I ergernis in te ontwaren over het uitstel van ziju aanzoek; en toen hij er eindelijk mede voor den dag kwam, waa het te laat. Als een bliksem uit den helderen hemel trof hem Van de door den Staatspoorweg aangeboden ge legenheid om Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten gisteren 660 personen gebruik. Dit het door ons ontvangen Verslag van de Maat- echappy m Weldadigheid over 1891 blijkt dat de Algemeene Collecte dit jaar ten behoeve dier Maat schappij gehouden o. a. heeft opgebracht in Gouda 71.06, Gouderak 16.02*/,, Moordrecht 86.35, Haastrecht f 14.871/,, Vlist 4.Ammerstol f 7.38*/,, Berg-Ambacht f 17.13, Berkenwoude 7.80, Bodegraven 101.061/,, Boskoop 45.51, Capelle a/d IJssel 21.67*/,, Hekendorp 7.90, Lange Ruige weide 41.39*/,, Nieuwerkerk afd IJssel f 11.63*/,, Oudewater 41.52, Schoonhoven 82.25, Zevenhuizen 5.81’/,. Uit genoemd verslag blijkt opnieuw hoe uitstekend de Maatechappy van Weldadigheid (die H. M. de Koningin-Regentes tot Beschermvrouw heeft) werkt Zij verdient door alle weldenkenden gesteund te worden. De contributie bedraagt slechts 2.60 ’sjaar». De Maatschappij telt in Gouda slechts 16 leden, hot ware wenschelijk dat meerderen in deze gemeente zich geroepen gevoelden als lid toe te treden. Het bestuur der afd. //Gouda” bestaat uit GOUDA, 14 September 1891. Tot ons leedwezen vernemen wij dat de Alge meene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heden te Alkmaar besloten heeft dat de alg. vergadering en tentoonstelling in 1892, niet te Gouda, maar te Leiden zal worden gehouden. Leiden vereenigde 284 stemmen op zich, Gouda 252 stemmen. Hackert kwam thans uit het boschvoor hem lag het meerzijn blik viel op de groepbij zag hoe eenige mannen met lange stokken op den bodem van den vijver zochtennieuwsgierig trad bij naderbij. Juist zoo had men ook destijds naar het lijk van Anna gezocht. Baron Von Buchenau sprak met den rentmeester, terwijl, onder toezicht van den politiebeamote, de nasporing plaats had. Hackert hoorde, hoe zyn heer zeide, dat men het meer moest uitpompende politiecommissaris was er van overtuigd, dat het lijk van den matroos hier gevonden zou worden. Het meer geheel droog te leggen, zal wegens de vele bronnen onmogelyk zijn, antwoordde de rent meester, bij’wien zich nu ook de officier van justitie voegde. Daar denken wy ook niet aan, zeide deze laatste. Heeft men het lijk in het meer geworpen, dan zal het zeker niet in het midden, maar aan den oever liggen. Voorzichtig! riep op dit oogeublik de com missaris. Langzaam trekken Langzaam trekken Wij hebben hem, mijnheer de officier’ De heereb traden schielijk naderbij. Langzaam haalden de werklieden den stok, aan wiens haak een zwaar voorwerp moest hangen, uit het water. KUCWU um •.w-.o -w— Mocht het vermoeden van den commissaris zich beiden daarbij te gronde bevestigen, dan moet ik u verzoeken, onverwijld een kgevendc Bureau dezer de heeren G. Prince, voorzitter, en H. W. G. Koning, secr.-penningmeester. Rechten, die zelfs aan H. M. onze Koningin niet worden toegekend, schynen verbonden te zijn aan de heerlijkheid Linsohoten en Mastwijk. Althans vol gens de opgaaf der heerlijke rekten, zooals we die dezer dagen in de boekjes der aanstaande verkooping te lezen kregen, heeft de aansUfende heer van Lin- schoten het recht den hoofdonterwijzer, of zooals daar staat, den schoolmeester van het dorp te be noemen. Als daar maar niet te eeniger tijd een proces om gevoerd moet worden! Oudertusschen, wanneer er 21 Sept, keepers opdoen, als er dag in dag uit komen, dan zou er kans zyn op een (P Anna’s verklaring: zij beminde hem niet, zij kon gingen, nimmer zijne vrouw wordenen zijn woede over deze Wo''1’ woorden kreeg voedsel door de hoogmoedige opmer- I kingen, die de koddebeier er bij voegde. De ware t reden van het afwijzend antwoord bleef hem een raadsel; maar hij zou die weldra vernemen. De catastrophe kwam onverwacht, eu toen Hackert er kennis van kreeg, was het reeds te laat om het meisje voor den stap der vertwyfeling te bewaren. De vroeselijke daad was geschied; bij het lijk der geliefde kromp de sterke man ineen. Wel bezielde hem een gloeiende haat tegen den graafmaar kon die haat het gebeurde ongedaan maken, de doode in het leven terugroopen? De graaf was verdweaen; tweedracht, zorg en gramschap hadden io het slot Hoheühausen hun in trek genomen; moest meu daarin niet een recht vaardige vergelding zien Hackert had zyn hoop grafwaarts gedragen, en ofschoon bij do herinnering aan dieu tijd nog dik- de haat in zijn ziel ontvlamde, was het toch in den loop des tijds kalmèr in zyn binnenste ge worden hij wilde trachten te vergelen. En nu kwam die man, die zelf een zoo groyi aan deel had aau het ongeluk, en wilde den ouden haat weder aanwakkeren, wilde hem dwingen, door een Een trek van verachting i den jager. Die man mocht I bloed koelen, het kwam hem t

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1