Buitenlandscli Overzicht. KEJXJXJSGEP1JXG. men nagaan hoe verlangend de uitslag hiervan wordt tegemoet gezien. In de vestibule van het «Kurhaus"-hötel te Scheveningfec, toegang gevende tot de groote eetzaal, is een photografie tentoongesteld van den voorgevel van hel gebouw, waarin de Sporttentoonstelling in 1892 zal worden gehouden. Deze fagade (80 meter breed), een ontwerp van den architect Van Liefland, maakt een aangenamen indruk. De hoofdpartij wordt gevormd door eon hoefijzervormigen hoofdingang, gedrapeerd met op sport toepasselijke emblemata. Deze ingang wordt geflankeerd door twee voetstukken, waarop herten in liggende houding rusten, en op do bekroning van den ingang is een voetstuk geplaatst, dat een klas sieke beeldengroep draagt. Aan weerszijden dezer midden-partij bevinden zich toren vorm ïge uitbouwen met symbolische voorstel lingen van jacht en visscherij. Naast die torens volgt aan beide zijden een lagere tusschenbouw, met een Grieksche kolonnade tot onderschraging van het fronton met heelden-versiering. Het hoofdgebouw is in het middon koepelvormig en krijgt eeue breedte van 60 en een lengte van 300 meter. De feestzaal wordt 10 bij 33 M. De gezamenlijke gebouwen beslaan een oppervakte van 2l/8 HA. Pas zijn wij zegt //de Spectator" in de vorige week verrast door de benoeming van een opper-stalmepster tot archivaris, of nu komt de heer T. H. A. Tromp in «het Vaderland" van 8 Sep tember met de idee aan om van de Koninklijke stallen een archiefgebouw te maken, waarvoor hij ze «bijzonder geschikt" noemt. Er schijnt dus oen ge heimzinnig verband te bestaan tusschen archieven en hippologie. Wij zien in onze verbeelding Neder- landsche en vreemde historici reeds aan de verschil lende ruiven staan, waar onze historische schatten zijn opgeborgen. Waar de vos «Tromp" stond worden de'zeezaken geborgen de merrie «Philippine" maakt plaats voor het vredestractaat van Miinster in de afdeeling van den Arabischen hengst «Achmed" vinden de stukken over den handel op de Levant een plaatsenz enz. Te Bingen op het kerkhof vindt men sinds vele jaren een grafsteen, door een advocaat aan zijne vrouw gewijd, met het volgende opschrift «Wohl auch die stille Hauslichkeit 1st eines Denkmals werth Ihr sei's drum auch von mir geweiht, Und wer die Tugend ehrt, Auch in dem einfachsten Gewand, Mir, meinem Schmerz ist er verwandt." j Leest men nu van iederen regel alleen het eerste I woord, (die ook met sprekender letter geschreven j zijn) dan wordt het grafschrift heel ondeugend de advocaat, die nu ook al dood is, heeft het er zeker i niet bij toeval op laten zetten. «De eetlust van het Engelsche Lagerhuis." Het j «keuken-comité", van het Engelsche Lagerhuis heeft kort voor de sluiting der zittingen ter tafel van het huis een verslag gelegd, waaruit blijkt, dat de wet gevers gedurende het afgeloopen seizoen in de eet- i zatï 7422 luncheons en 10,195 diners gebruikt heb ben, terwijl in de eetzaal voor vreemdelingen 1564 luncheons en 1069 diners; in de eetkamer op het terras nog 210 luncheons en 1301 diners zijn opge- discht. De afschaffers hebben overigens weder een succes behaald. De bovenvermelde commissie voor keuken en kelder heeft namelijk bepaald, dat er ge durende het volgende seizoen in de Lobby geen geestrijke dranken zullen worden geschonken. Aan die afgevaardigden, welken zich met spiritualiën meenen te moeten versterken, is daartoe gelegenheid in een nevenvertrek gegeven. Een der gevolgen van de influenza is, gelijk in alle landen is opgemerkt, het uitvallen van het haar. Een Engelsch docter schrijft dit pchter slechts ge deeltelijk aan de ziekte, gedeeltelijk aan de genees wijze toe. In Engeland toch geeft men den pa'.ien- ten, als zij herstellende zijn, een langdurig melk-dieet. Nu is melk, naar het schijnt, als voedsel, zeer slecht voor het haar. Staal Is wel goed, zoodat degenen die het gebruiken hot a double usage kunnen nomen havermeel en biuin brood zijn ook zeer bevorderlijk voor een ttinken haardos. Daar dit laatste het ge wone voedsel van een geheelen tak vun vegetariërs uitmaakt, zou het de moeite waard zijn, te weten, of deze werkelijk weelderig in hun haar zitten. Koud wuter met zout erin, is goed voor den haar groei, omdat het den toevoer van bloed tot de haar wortels bevorderd alleen krijgt het haar or, gelijk men op zeedorpen zien kan, een rossige koportint van, die niet bij iedere complexie past. De nieuwe regelen voor ontsmetting enz., bij kon. besluit van 24 Juli jl. vastgesteld, worden door -dr. S. Sr. C. in het D. v. Z.-H. besproken. Zy ver schillen in hoofdzaak van de voorgaande, .doordien er eenige andere Ontsmettingsmiddelen worden voor gesteld en uauwkeurige voorschriften worden gege ven tot ontsmetting van woonruimten en do behan deling van besmette voorwerpeu in den outsmettings- oven. Deze voorschriften, zegt dr. C., zijn op het papier heel mooi, maar de practijk zal zeker niet weinig te wenschen overlaten, llij vraagtheet dat nu niet doctrinarisme om voorschriften, welke slechts in een goed ingericlij ziekenhuis, onder streng toe zicht van een bekwaam geneeskundige, naar behooren kunnen toegepast worden, in handen van gemeente besturen te geven liet heet dan wederwy heb ben een voortreffelijke wet tot beteugeling van be smettelijke ziekten en uitmuntende voorschriften voor ontsmetting, die geregeld om de vijf jaar horzien worden met bet oog op de vorderingen der weten schap. Maar is dat beweren wel ernst, wel verant woordelijk, als wij weten hoe zonderling met die wet, en met die voorschriften wordt omgesprongen, hoe gebrekkig ze worden gohandhaafd, hoe zelden de overtreders gestraft worden, hoe weinig invloed de geneeskundige ambtenaren hebben op de burge meesters en anderen aan wie do zorg voor dit alles is opgedragen en toevertrouwd Laat ons het rond uit bokennen dat alles berust op zelfmisleiding, om het geen anderen naam te geven. Een groot gebrek van ons geneeskundig staats toezicht is, dat het te doctrinair, te wetenschappe lijk wil wezen, en daardoor in de practijk zoozeer te kort schiet. De administratieve autoriteiten heb- ben geen kennis, geen lust, geen tijd en geen geld L om dajt alles naar behooren in acht te nemen. Hier en dapr een besproeiing met wat carbol water en voorts al wat voor verbranding vatbaar is, naar den brandstapel. «Het Ryk" is goed voor de onteige- ningskbsten. Ziedaar alles wat van die echt weten schappelijke voorschriften terecht komt. Het is wei treurig, doch ook maar al te waar. Moet, mag dit zoo langer voortduren, mogen wij aan zelfgenoegzaam heid, aan zelfmisleiding onze dierbaarste belanden, de volksgezondheid zoodoende of nietdoendo opofferen? Dr. IC. brengt verder in horinnering de novelle op do epidomiewet, door den onlangs afgetreden minister van bipnenl. zaken aan het parlement aangeboden. Bij den heftigen strijd, die togen het artikel werd gevoerd, waarin het inenten van schoolkinderen fa cultatief werd gesteld, werd het goede, dat in het overigel doel van deze wetswijzigiug werd aangeboden, genoegiaam geheel over het hoofd gezien, althans niet eijnstig besprokeu. Toch was dit een ernstige overweging wel waard geweest. De schr. wijst o. a. op dezö bepalingwIn do kosten van den ontsmet- tingsdie|nst, volgons de regelen door Ons te stellen, kan aan eene gemeente een subsidie voor eens uit 's rijks kas worden vorleend." Nog andore bepalin gen beyat de novelle, die ineer waarborgen tot be teugeling van besmettelyko ziekten zouden geven. Al zal (iet thans opgetreden kabinet dit erfstuk van zijn voorganger, zooals het daar ligt niet aanvaar den, toch zou het wenschelyk zijn, het goede dat daarin i|i weggelegd, kon het zijn zelfs wat meer ge accentueerd, nogmaals aan het oordeel van het wet gevend [lichaam te onderwerpen. Misschien was het dan ook zaak, om do wet op het geneeskundig staats toezicht wat te lichaam nut voo leveren. nog eons onder handen'te nemen, om daarin snoeien en te verbeteren, opdat dit dure met wat minder kosten wat meer practisch r het algemeen gezondheidsbelang zou op- Een vAn de meest bekende geueeshoeren te Rome, een specialiteit voor psychiatrie, ontving de vorige week eeij bezoek van een netgokleeden jongen man, die zijn hulp inriep voor zijn vrouw, waarmede hy een jaar gehuwd was en die aan een hardnekkige, onbedwingbare kleptomania (steelzucht) leed en in dezen toestand in winkels en bij visites, ja zelfs in huis zaken verduisterde, die zij dan gewoonlijk na eonige uren, vol berouw en vertwijfeling teruggaf. Allo middelen om haar van deze gevaarlijke onaan gename ziekte te genezen waren tot nu toe zonder- gevolg geblevendoch de jonge man kwam nu tot den dokter om hora te verzoeken zyu vrouw onder behandeling te willen nemen. Den volgenden dag kwam he» echtpaar bij den geneesheer en deze was verrukt over de schoonheid van de jonge dame. Zij sprak geruimen tijd met hem over allerlei zaken op een wijze^ die zeer voor hare beschaving pleitte. Het ontging dien dokter echter niet dat zij in oogenblik- ken dat zij zich onbewaakt dacht, een pbotographie- lijstje van zilver met diamanten bezet, een aandenken van een hooggeplaatst patient, en een gouden brief weger in baar rokzak stak hij bemerkte eveneens dat de sphooue lijdere» hem bij het afscheid zijn gouden hprloge mot ketting ontrolde. «U ziet zelf hoe erg het is; mijn arme, arme vrouw!" fluisterde echtgenoot droevig den dokter in 't oor. «Morgen zal ik u alles terugzenden. Ik hoop morgen per soonlijk wjeer bij u te komen." De arts wachtte... vertrouwden bode, die den arts haalt, naar de stad te zenden, wendde zich de officier tot den rent meester het rijtuig, dat ons herwaarts heeft gebracht, kan daartoe gebezigd worden. Ik zal daarvoor zorg dragen, zeide de rent meester, wiens blik met gespannen verwachting op den stok rustte, die zich voet voor roet boven den 'waterspiegel verhief. Niet lang meer bleef men in het onzekere; aan den ijzeren haak van den stok hing het lijk van den matroos Hadden de aanwezigen dit resultaat ook verwacht, toch beving hun bij den aanblik van het lijk eene huivering; het was alsof het woord «moord ge fluisterd werd. De commissaris zag zegevierend om zich heen aan zijn scherpzinnigheid had men immers de ont dekking te danken. Nu ontbreèkt nog slechts de dokter, zeide hij. Ik zal terstond een bode zenden, antwoordde de rentmeester; maar is het niet mogelijk, dat die man den dood gezocht heeft? Ik geloof, dat wij ons daaromtrent ook zonder den doktor zekerheid kunnen verschaffen, zeide de commissaris, terwijl hij zich over hot lijk boog; de ontdekkingen, die ik zooeven in het struikgewas gedaan heb, doen een misdaad onderstellen. De man had immers van den graaf vier hon derd gulden ontvangen, mengde zich de baron in het gesprek. Wanneer wij hier voor een misdaad staan, dan zal men ook den vermoorde wel hebben beroofd. De zakken zijn ledig, antwoordde de commis saris ik vind noch de brieventasch, waarvan graaf Hohenhausen sprak, noch eene horloge, noch een beurs. Horloge en beurs kan hij reeds bij de schip breuk verloren hebbenzeide de justitiebearatye juffrouw Vogel zal ons daaromtrent uitsluitsel kunnen geven. De commissaris richtte zich op. Ik weet reeds genoeg, antwoordde hij. Een hevige slag op het hoofd heeft den inan neergeveld, ver moedelijk met een dier gevaarlijke stokken, wiens knop een looden kogel vormtde schedel is verplet terd men kan het duidelijk zien. Reimann zeide Hackert binnensmonds. De naam was hem onwillekeurig ontglipt, doch niemand had hem vernomen. Dus hebben wij nu zekerheid, zeide de baron. Hackert, ga terstond naar het slot, en bericht aan den graaf, dat het lijk is gevonden ik ga door het bosch naar huis, maar zal echter na tafel onmiddel lijk weder naar Hohenhausen komen. De jager ging onverwijld; de rentmeester verge zelde hem. Zou hij den argwaandie zich van hem had meester gemaakt, prijsgeven Hij had de brieven tasch in de hand van den strooper gezien; maar moest het dan dezelfde brieventasch zijn, die de knoppen Reimann had hom ook wel den looden knop getoónd, en daarbij zelfs gezegd, dat hij met dien stok zeker kon een den graaf van het leven kon beroovon; Hes verdachte teekenen, maar niettemin der de misdaad bedreven hebben. En matroos had bezeten En bestonden er niet vele stokken met looden am de zaken mochten nu staan zooals zij wilden. Hackert zag er de [noodzakelijkheid niet van in, de taak der politie te vergemakkelijkenzijn eergevoel verzette zich daartegen. Een Jvreesclijke gebeurtenisverbrak de rent meester eindelijk het zwijgen. Ik denk nog altijd, dat het niejt mogelijk kan zyn, dat wij hier staan voor een melt diefstal gepaarden moordmen heeft van soortgelijke misdaden in onze streek sedert jaren niets vernomen. En ioch sluit dit de mogelijkheid van een misdaad nijet geheel uit, antwoordde de jager. En dat hier een moord met diefstal heeft plaats gevon den, is duidelijk bewezen. Als tnen maar wist, op wien het vermoeden kon vallen Laat dat aan de rechtbank over. Een raensch te betichten is kinderspel; maar men moet daarbij aan de gevqlgen denken.... Men moet zijn vermoeden niet uiten, #anneer men geen bewijzen heeft. De rontnijeester schudde hot hoofdhij kon de huivering, die hem bij het aanschouwen van het lijk bevangen had, nog altijd niet geheel meester worden. Wordt vervolgd en wacht nog. Hij is het slachtoffer van een fijn- doordachte oplichterij geweest. Uit Londen schrijft men aan de Arnh. Ct.: Zeer dicht bij mij in de buurt is een der grootste hospitalen van de stad London, en hoewel in de Westend gelegen, heerscht er eiken dag tusschen 10 en. 1 Ulir 3 namiddags zulk een leven en bedrijvig heid op het voorplein van die monsterinrichting, waaraan tevens eene kliniek verbondon is, dat men meent op eene publieke verkooping te zijn. De Engel- schen hebben lang niet zulk een afkeer van eene behandeling in het hospitaal, als wij Hollanders, en dikwijls ontwaart men in zulke inrichtingen lieden van allo standen en uit alle klassen, in deu waren zin des woords „all sorts and conditions of men", Daar bespeurt men den zieken Cityklerk, wien de karige bezoldiging niet toelaat zich de luxe van een nulsdokter te veroorloven, waut het minste, waar mede zich een Londenseho dokter tevreden stelt, is eene ha ve guinea 6.60) per visite. Ginds ziet men wederom de vrouw van een Engelschen „navvie", wier man haar het hoofd met eene pook bijna kort en klem geslagen heefthot gelaat is met wonden bedekt en zg moet zich laten verbinden, wil zij niet doodbloeden. Daar op de bank ziet men moeders, wier telgen tengevolge van«ene onverstandige ver pleging aan hevige maagdlkten lijden en wien de dood reeds op de jeugdige gezichtjes ligt. Zij komen allen opdagen, om hulp te zoeken, die hun dan ook, waar hulp nog eonigszins mogelijk is met bereidwillige hand wordt aangeboden. -ten schrijver of een journalist, die dicht bij dit hospitaal post vast, kan daar zeer veel te zien krijgen dat hem voor zijne studie van onbetaalbaar nut kifn zgn. Men kent en ziet daar dingen, die den sterk- sten man dikwerf de tranen in de oogen moeten doen komen. Voor het meerendeel ziet men er vrouwen van arbeiders met zieko kinderen op den arm, die soms de meest roerende en dikwijls bijna ongeloofelijko dingen vertellen. Wie vveten wil welke ruwe en verdierlijkte toe standen in de onderste lagen van de Engelsche maatschappij voorkomen, wife een denkbeeld wenscht te krijgen van hunne samenleving, die neme eens een kijkje voor het hek van een Londensch hospitaal. Nog met zoo lang geleden, kwam aan hot bewuste hospitaal eon cab voor, waaruit een politieagent een jong bewusteloos meisje droeg, met verscheidene bloedende wonden aan den hals. Zij zou danzelfden ochtend in den echt treden en was reeds voor dit doei feestelijk uitgedotKvol verlangen wachtte zij op de bruidsmeisjes, twee fabrieksdeernen, die met haar op dezelfde werkplaats arbeidden. Of dezo beide dames het „Wir winden dir den Jungfernkranz" reeds aangeheven hadden, deelde de politieagent, die mij de geheele geschiedenis verteide, niet mede. Daar- en ogen op het oogonblik, dat de bruid in het rijtuig wilde stijgen, dat haar naar de kerk zon brengen, trad haar een arbeidor in den weg, noemde haar ontrouw en bezegelde dezo en verdere krachtige woorden met een stomp voorwerp, waarmedo hij haar bovenvermelde wonden toebracht. Het letsel was van zeer ernstigen aard en ,1e bruiloft moest natuur- ijk worden uitgesteld. Wanneer zij eenige weken later zal plaats vinden, zal de bedrogen minnaar wei met tegenwoordig zijn, evenmin als bij den doop daar zorgt de magistraat wel voor. Vrouwen, die door hare mannen worden afgeran seld en als een algemeen kenteeken een blauw oog dragen, kan men bijna eiken dag aan het hospitaal in legio aantreffen. „My old man", vertelde eens een van dit soortje, „ia a big brute", die voortdurend Dez is en er dan maar bij mg op loshakt. Gisteren mi ag kwam hij in de „Lion" (naam van een kroeg) waar ik, zooals gewoonlgk, met eene vriendin den namiddag had doorgebracht, en zeide tot mij„Nu, violet, wanneer je n u niet naar huis gaat en eens naar de kindoren omziet, dan zal ik je afranselen, zoodat je er met Kerstmis nog genoeg aan hebt." ik ga natuurlijk onmiddellgk met hem naar huis, en jawel, toen wij in de kamer traden, zette hij mij e?n, Jfeziebt op als een woedende leeuw en zeide eindelijk„ziezoo, waar is de roode deken?" 'k verpand en verzEn toen hadtge eens het leven moeten hooren dat „my darling" (manlief) maakte. Het mensoh heeft niet alleen mij hgna het hoofd, doch ook allo ruiten ingeslagen. En nu moet ik me alweer verbinden laten. „I am dam ned ft marriage is not a failure". Mot zulk een vrouw zeker, dacht ik, toen ik haar hot verhaal noorde opdisschen. Vrouwtjes, die zieko kinderen met zich medebren gen, vertellen dikwijls uiterst komische zaken over 6 ^.V^ptomen van haar' kroost. liV-j y ^Mt zoo aan de tandjes, hij krijgt je altyd met hevige maagpijn". «Wat geeft ge hm dan te eten?" vroeg eene in de nabijheid •taande vrouw. „Wel lieve tgd," luidde het ant- I woord, „hg krijgt hetzelfde wat wij ook eten. Gisteren spek met appelsaus en het kind heeft een goed beetje verorberd, hij is reeds 10 maanden oud J en kan het best verdragen." „Geef hem de fiesch zeide eene andere vrouw op drogeu toon, „dat kind heeit de maag bedorven. Daar behoeft ge don dokter niet lastig mede te vallen." Het mensch had gelijk, want spek met appelsaus i is wel eene vreemdsoortige kost voor kinderen op dien jeugdigen leeftijd. r Zeör grappig is het, wanneer die wijze vrouwen j in een groepje bij het hospitaal staande, elkaar „den j besten raad' trachten te geven. De eene heeft een I speciaal middel tegen longtering, zonder nu juist j eene volgelinge van professor Koch te zijn, terwijl I eene andere weer in het bezit is van een maagelixer dat een onfeilbaar middel is tegen dyspepsia. Het grappigste is echter nog, wanneer dit gepeupel op de „domme artsen" aan het schimpen is, die volgens hare bewering niets van de geneeskunde af weten. Zij beproeven de zieken van de artsen af te houdap, doch tevens met de bedoeling om zich aan hare verzorging over te laten. Hoe de kuur uitvalt, zal ik maar uiet vermelden dat weet ieder verstandig mensch. Iwan Mateuschaitis, een knap man van 32 jaar, kan zich beroemen in drie jaren oen dozijn vrouwen' naar het huwelijksaltaar geroerd te hebben, zonder dat oen van zijn gemalinnen, van No. 1 tot No. 11 het tijdige met het eeuwige verwisseld heeft. Drie jaren geleden besloot de sehoone Mateuschaitis zich op de polygamie toe te leggen en zich zoo rijkdom en een prettig leventje to verschaffen. Hij voorzag zich van een'aantal valsohe akten en zijn goede ma nieren en gunstig voorkomon deden zijn zaakjes goed slagen. De sohoone Iwan reisde voornamelijk in Polen, van de eene groote stad naar de andere, won inlichtingen in waar rijke bruidjes zieh bevonden, liet zich dan bij de famiiie's introduceeren en zette dan, naar alle regelen der kunst, een liefdesroman „en scene" die met een verloving en een belofte om te trouwen eindigde. Wanneer hij zoover gekomen was, dan trachtte hy door allerlei middelen de ver lovingstijd te bekorten en gewoonlijk had het huwe- lijk reeds na een maand plaats. Na de wittebroods weken verdween de jonge echtgenoot echter plotse ling on met hem al hetgeen de bruid van waarde bezat. Terwijl de verlatene haar Iwan zocht, knoopte de jonge, knappe man weder kennis aan met een ander rijk meisje in een andere stad. Zoo had hij reeds een twaalftal huwelgkeu gesloten, toen bij het dertiende huwelijk, juist als hg met zgn jong vrouwtje voor het altaar m do kerk stond, achtereenvolgens vier vrouwen verschenen die tegen de huwelijksinzegening protesteerden. Ieder der vrouwen hield zich voor de verlatene en men kan zich voorstellen tot welk een tooneel dit aanleiding gaf. Mateuschaitis werd oninid- (ielgk gevangen genomeu. Van de vier vrouwen heet de eerste Stanislawa Dubinska. De soliurk heeft haar in Warchau getrouwd loefde vier weken met haar en liet haar toen, met medeneming van 5000 roebel, zitten. Een andere vrouw Wawara Rubinska, was voor vier maanden te Gradiio met den liefhebber getrouwd en 4000 roebel bruidschat was met Iwan na drie weken verd wenen. De ware naam van den polygamist is nog niet bekendmen meent dat hij van afkomst een Tar taar is. Weldra zal het Nederlandscbe publiek iu staat worden gesteld, te oordeelen, of en in hoeverre de kunsttaal „Volapük," ofschoon nog in wordenden toestand, reeds geschikt is, om letterkundige produk- ten in wijder kring bekend te maken. Bij den heer Johann Künstnerin Leipa (Bohomen) zullen verschijnen twee verhalen van Justus vau Maurik Jr.: Teun de Nachtwacht en Hoe Jelje gezoend werd, met verlof van den schrijver in Vo lapük in vier levende talen overgezet. De Duitsche vertalingen zijn van Ida Glogau, de Fransche respectievelijk van Paul Champ-Rigot eu van Di. Raimpert, de Fagelsche van F. W. Mit chell in Cambridge, Mass. en van F. Nehls in New Braunfels (Texas,) do Hongaarsohe van Izor Gebaur in Zire (Kpmitaat Veszprém) en van Pal de Madarassy in Buda-Pest. Beide werkjes worden uitgegeven voor rekening van Mevrouw Ida Glogau in Schockau bei Böh- misch-Leipa (Böhmen.) Dat voormeld Kohier tor invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van Drie Maanden, binnen welken de recla mes behooren te worden ingediend. GOUDA, 14 September 1891. De Burgemeester voornoemd, H. W. G. KONING, L B. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bg deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam op don 11 September jl. is executoir verklaard het kohier van het Patentrecht No. 6, dienst 1891/2 le kwartaal. De groote legeroefeningen van het Fransche leger n hebben een politiek naspel gehad. De heer Do Freycinet woonde als minister van oor- log de oefeningen bij, maar de heer De'Freycinet is tevens minister-president, en daarbij een van de „mannen der toekomst.» Vandaar, dat meer dan gewoon gewicht gehecht moot worden aan de toe spraak welke de minister hiel toen hij de buiten- landsehe officieren, die de oefeningen hadden bijge woond te Vendeuvre aan een feeslmaal vereenigde. De heer De I revcinet begon met te wijzen op het buitengewone gewicht der oefeningen. Vooreerst wegens het groote aantal troepen, dat daaraan deel- nam maar vooral ook omdat de oefeningen in en»e betrekking staan tot hot plan van den generalen staf het verdediging van het land. Drie jaren had de minister gewerkt aan het plan. In hoofdtrekkeu is tot nu vastgesteld, doch de proef moest genomen worden, en dft is nu met goed gevolg geschied. Dat do hoofdleiding der troepen goed geregeld is, is bij doze oefeningen duidelijk gebleken. In het volgende jaar zal een tweede proef genomen worden, van niet minder gewicht. Dan zullen oefe ningen gehouden worden op groote schaal mot de troepen welke de tweede linie van verdedigin» vor men, nl. met hot zoogenaamde territoriale lege°r De heer De Freycinet twijfelde niet, of de rese?vetroe- peu zouden dan oen even goed figuur maken als nu ue actieve troepen. Ten slotte verzekerde <)e heer De Freycinet, dat de Fransche regeering steeds zal blijven werken aan de volmaking van het leger, want een sterk leger is een der gewichtigste elementen voor Frankrijks be staan. „Wij hebben nu getoond, dat wij sterk zijn zeide de mimstor „we zullen nu ook toonen dat wy verstandig zijn." De Times £evat het volledige programma der „Joodsche Kolomsatie-vereeniging», welke ten doel heeft het bevorderen eoner grooter verhuizing van loden van het Joodsche ras uit de oude naar de nieuwe wereld* Hot nominale kapitaal der Ver- eemgmg bedraagt 2,000,000, uit te geven in 20 000 aandeelen van 100 elk. Deze 20,000 aande'elen zgn op het oogenblik zoo gped als alle genomen door baron Maurice de Hirseh te Parijs. De heeren Rothschild, Julian Goldstnid, Joseph Cassel, Mocatta S. H. Goldschmidt Salomon Reinach en Benjamin Louis Uohen schreven elk voor ée'n aandeel in Tot het nemen van drie aandeelen zou dus voor belang- stellonden nog gelegenheid bestaan. Het oogmerk der Vereeniging is, woordelijk iuidens de statuten, „het holpen en bevorderen der emigratie van Joden uit allo deelen van Europa en Azie, en «el hoofdzakelijk uit die landen, waar zij voor het oogenblik blootstaan aan bijzondore belastingen of politieke of andere achteruitzetting, naar andere werelddeelenj en voorts het vormen en vestigen van kolomen in verschillende gedeelten van Noord- en Zuia-Amenka en andere landen, tot landbouwkundige commercieelo en andere doeleinden». Uit de statuten blijkt verder, dat zoowel het zede- gke en godsdienstige als het stoffelijke welzijn der kolonisten door de Vereeniging moet' bevorderd wor den. Winst behalen ligt buiten het doel der Ver eeniging haar streven draagt geheel een mensch- lievend en godsdienstig karakter. Met dien verstande heeft de Board of Trade haar als eene „limited company" geregistreerd. Volgens de verklaring van den opperrabbgn te Lon den, den heer Adler, moet de baron Hirseh tot het vestigen van landbouwkoloniën voor zgne uit Rusland verdreven stamgenootun hoofdzakelijk het oog hebben op Argentinië en Canada. Eindelijk geeft de Duitsche Reichsanzeiger op groml van de rapporten der landhouw-vereenigingen ecu overzicht van de opbrengst van den oogst in Prui sen. De slotsom is, dat de rogge in dit jaar onge veer 400,000,000 kilo minder heeft opgeleverd dan in het vorige jaar. Deze ongunstige ^uitslag van den oogst zal er wel met toe bij brengen?de algemeene beweging tegen de graanrechten te doen verminderen. l)e voorstanders van M'Kinley's tarief in de Ver eenigde Staten verheugen zich over de officieels op gaven betreffende den uit- en invoer sedert de in- overiug daarvan, bewerende dat de redeneoringon

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2