•kt [NG BINNENLAND. li Jin 1S91. Woensdag 16 September. Np 4632. )OY” 189. sweg. FEUILLETON. JTUUR sur terug ucht niet Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. OF.Bz. N. <r el beste ■eld. a ïkten dpyn, ont- aangename rden zeker [s gebruik it aldaar Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave- flink, bekwaam en vo[ l [Uit het DuitscA.) ix: >eling der r toezicht die markt itgegeven flacon. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. men-zeep insparan >pen, welke eg brengen, londwater ijd. -W en. k Zoon. GOUDSCHE COURANT. 7ouda. kt *ln Iwater, m, 1.75, r. POPP’b tanden ge- Tandplom- igen eiken De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Door eene met Oct. a. s. aanvangende dienstrege ling zal de postdienst tusschen Schoonhoven en Berg- Ambacht gewijzigd worden. De postbode zal te Schoonhoven moeten gaan wonen, maar de uitgifte van brieven enz te Berg-Ambacht, zal door deze regeling bespoedigd worden. GOUDA, 15 September 1$91. De overwinning van Leiden op Gouda in de gis teren gehouden algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landl^Öv (waarvan wij reeds in ons vorig No. melding ‘maakten) is niet behaald zonder een warmen stryd. Volgens het verslag ia de N. Roti. Ct. leverden de afgevaardigden van Leiden en Gouda slag op eene wyze, die door han dige zetten niet zelden de hilariteit der vergadering opwekte. Bij den provincialen schietwedstrijd der Scherp- schutters-vereeniging Rotterdam, waaruit onze woer- baarheids-vereeniging ^Burgerplicht» (naar wij in een vorig No. mededeelden) op zoo eervolle wijze ’t huis kwam heeft in den personeelen wedstrijd onze stadgenoot de heer H. van Wijngaarden op nieuw een drietal prijzen behaald, terwijl ook de -heer O. M. van Wijngaarden alhier twee prijeen*be- haalde, o. a. een eersten prijs op vrije baan Flobert. De collecte gehouden ten behoeve van de onver mogende Metalen-Kruis-Ridders beeft in Zevenhui zen opgebracht 9.03. Zij waren gedurende dit gesprek aan het slot aangekomen. Hackert liet zich door den kamer dienaar, wiens nieuwsgierigheid hij niet bevredigde, aanmelden. Terstond daarop trad hij in het kabinet van den graaf, wiens blik zich strak op hem vestigde. Mijnheer de baron laat mijnheer den graaf melden, dat het lijk gevonden is, zeide hij. In het meer? vroeg de graaf haastig. J a. Waart gij er bij, toen het gevonden werd De jager knikte bevestigend. Spreek dan toch riep de graaf barsch. Ver moedt men een zelfmoord, of heeft men bewijzen voor een misdaad gevonden? In de oogen van den jager glinsterde een straal van toorn. Wat verleende den graaf dan het recht, dien groven toon aan te slaan De schedel van den matroos vertoont een doodelijke kwetsuur, antwoordde hijin de zakken van het lijk heeft men niets gevonden. Dus moord en diefstal? Zonder twijfel. Heeft men het lijk al weggebracht? Neen, het ligt by na op dezelfde plaats, waar voor achttien jaren een ander lijk lag De graaf keek den jager strak aan. Onbeschaamde! riep hij. Ge schijnt te verge ten, tot wien ge spreekt. Hackert drukte de lippen op elkander; wat de schoonheid der motieven, door de kleurvolle terlijke opvatting, en deling. Aan zijne studiën als leerling der Haagsche Tee- kenacademie dankt hij, zooals hy meermalen zelf ver klaarde, zijn degelijkheid en de vastheid zijner grond slagen. Bosboom hielp krachtig mede aan da oprichting van //Arti et Amicitiae" te Amsterdam en van z/Pulchri" te ’s Hage. Bosboom was algemeen geëerd en hooggeacht. De dood zijner echtgenoote was echter voor den toen reeds grijzen kunstenaar een zware slag, en sedert was hij de oude Bosboom niet meer. Zijn stoffelijk overschot zal naast dat zijner gade op de Algemeene Begraafplaats ter ruste gelegd worden. In de gisteren te Alkmaar gehouden vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw opende de voorzitter, de heer Herman F. Bultman, de vergdfering met eene toespraak, waarbij hij het verlies in herinnering bracht dat deze Maatschappij leed door het overlijden van den heer Visser van Hazerswoudo. Hij was de leidende hand in deze Maatschappij, krachtig en f Als 12-jarige knaap in het atelier van B. J. van Hove opgenomen, was Bosboom zijn leermeester be hulpzaam in het schilderen aan de tooneelschermen. Na zich aldus mot verschillende stijlen en kleder drachten uit vroegere tijden te.hebben vertrouwd gemaakt, maakte hij in 1835 een studiereis door Ne derland en ging hij den Rijn op, en de grootheid van het Protestantsche Holland der 17e eeuw deed in den jongsten kunstenaar allengs de neiging ont waken, om den artistieken indruk, door kerken op hem gemaakt, weer te geven. Bosboom’s teekeningen overtreffen in aantal zijn schilderijenmaar allen munten uit door rijkdom en ’’jendich- altijd door de virtuose beban- toewijding, zöo als zelden was gezien. Hij gaf zich met alle kracht die in hem was, met de kracht van zijn persoon en van zyn fortuin. Onder meer stichtte hij in Zuid-Holland eene inrichting, waarop Neder land trots mag zijn, nl. de Zuivelschool. Allen die hem kenden, weten hoe werkzaam hij was eu tevens hoezeer hij uitmuntte in eenvoudkheid, wars van alle hulde. Uit dien hoofde zal sprekeY geen verdere hulde aan zijne nagedachtenis brengen/ Ten tweeden male werd deze Maatschappij zwaar getroffen door het verlies van haren beschermheer, Z. M. Willem III, die zoo dikwerf zijn besten steun aan deze Maatschappij heeft verleend. H. M. de Koningin-Regentes werd echter door het hoofdbestuur bereid gevonden, als beschermvrouw op te treden (Toejuiching). Spreker doet vervolgens mededeeling van het tot stand komen der maatschappij tot ver zekering tegen brandgevaar, waaromtrent de heer mr. De Kanter, die aan het hoofd dier inrichting staat, straks eenige mededeelingen zal doen. Als gevolg van de besluiten dor vorige algemeene ver gadering, heeft het hoofdbestuur zich gewend tot de hooge regeering met verzoek om de besmettehjk var kensziekte te doen opnemen in de wet op de besmet telijke ziekten. De regeering heeft evenwel verklaard, dat daartegen belangrijke bezwaren zich verheffen. Een adres tot wijziging van de jachtwet werd bij de regeering ingediend. Met het gemeente-bestuur van Amsterdam is gesproken over de moeielijkheden, die worden ondervonden by het slachten van rundvee in het gemeentelijk abattoir. Het gemeentebestuur gaf blijk van welwillendheid, maar verklaarde dat het geen werd gevraagd, afstuitte op administratieve be zwaren. Met do Noordhollanösche steden is het hoofdbestuur gelukkiger geweest in de quaestie van de benaming Koppen-boter; daarin zal verbetering komen. Het hoofdbestuur is verder voor deze Maat schappij als lid toegetreden tot de Londensche Kamer van koophandel. Er hebben met haar reeds bespre- Na een langdurig lijden ontsliep gisteren te ’s-Hage Johannes Bosboom, in den ouderdom van 74 jaren. Hij was op 18 Februari 1817 aldaar geboren. hoon van den koddebeier niet had kunnen bewerken, dat bewerkte nu de grofheid van den graaf; de oude haat werd opnieuw, en thans in verdubbelde mate, aangewakkerd. Ik heb niets gezegd dan de waarheid, ant woordde hij het was mijn schuld niet, dat destijds het lijk daar lag. Het arme meisje had een beter lot verdiend. Weg I riep de graaf woedend. Ik zal bij je meester over je onbeschaamheid mijn beklag indienen. Verlies je positie niet uit het oogje hebt te ge hoorzamen en te zwijgen Hackert zag wel in, dat hij te ver was gegaan en zich zelf slechts onaangenaamheden op den hals schoof, wanneer hij den haat, die hem bezielde, verder lucht gaf. Hij verwijderde zich, maar van dit oogenblik was hij de bondgenoot van den koddebeier, was de zaak van dezen laatsten ook de zijne. Do sraaf stond voor het venster en zag hem na in zijn oogen glinsterde een gloeiende haat. Do jager was reeds lang uit het gezicht verdwenen maar Hohenhausen stond nog altijd aan het venster, en de gedachten, die ziel bezighielden, schenen hem te folte/on., I’ Hij stond nog altijd op ffesWde plaats, toen het rijtuig voorkwam, datüd^u doi»W uit de stad bracht hij zag den geneeskuWlw# uitstappen en in gezelschap van den rentmeester den deg naar het park inslaan Het binnenkomen van Daniël wekte hem uit zijn ge. 32) Het is mogelijk, dat de matroos in zijn kring gezegd heeft, dat hij hier geld wildo halen, en met welk soort van lieden een matroos verkeert, kan men zich gemakkelijk voorstellen, vervolgde de jager, die naar redenen zocht om zijn eigen argwaan te ontzenuwen. Een van zijn goede vrienden is hem waarschijnlijk gevolgd, en zulk een gezel deinst voor geen moord terug. Gij kunt gelijk hebben, maar ga niet meer ongewapend uit, zoolang de moordenaar niet gearres teerd is. En wat baat u een wapen, indien gij van achteren overvallen en neergeveld wordt? Ook waar knikte de rentmeester. Ik hoop dat men den moordenaar schielijk zal vinden. Daarvoor zal de politie wel zorg dragen, zeide Hackert ik bekommer mij daar niet verder om. Ik wil geen onschuldige in opspraak brengen men heeft daarvan slechts ergernis en ondank, en moet daarbij zich zelven bittere verwijten doen.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1