BINNENLAND. er!!! GKTMASKEa». 1891. 4638- en [NG :3rt Ijners. ven Woensdag 23 September. rdam. ;kten dpijn, ont- aangename rden zeker u gebruik Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 73. FEUILLETON. jweg. men-zeep n spanin et beste reld. a VERU cherij toning rin 1 water, r. POPP s tanden ge- Tandplom- gen eiken 1. SEX’. en. De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. •Vi Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. de 1 - hij op {Uit het Duitech.) IX. rolgde hem, blyven en 1 bewerkt, ifgeleverd de politie te erven van kenook len, Tafel- i geperst, lies, Kan DON is ande par- ar binnen irdwynen. k en zacht i cent per Alleen T8 en J. sn, 1.78, eenKAN- brieven t Conran t. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. pen, welke ?g brengen, tandwater Üd. In eene plattelandsgemeente in Friesland werd de veldwachter belast met de collecte voor de 1400 ge rechtigden tot het dragen van het metalen kruis. Deze beambte evenwel had zijne eigene inzichten omtrent deze zaak, en vorderde daarmede niet veel. Toen hem nu een uiterste termijn van storting werd gesteld, leverde hij op den gestelden tijd de bus in, die bij de opening bleek te bevatten een halve cent, door den collectant zei ven daarin gestort. Op GOUDSCHE COURANT. van Opzoomer heeft velen t was juist, een dag om dat tevens weemoedige geboortefeest te vroeg Romberg, mijnheer den GOUDA, 22 September 1851. De le luit. W. L. Overduijn, die gedurende een jaar gedetacheerd is geweest bij het 3e reg. huzaren te ’s Hoge, wordt mot 1 Oct. ingedeeld bij hot 5e bat., 4e reg. inf. te Gouda. de vraag van den biirgemeestei»Maar hoe heb ik hel met je gaf de ontrouwe Mienaar tot bescheid: //Och, mijnheer, overal zeide men, dat het rijk die menscben moest onderhouden." Tot loon voor zijne onafhankelijkheid werd de man ontslagen. De Kamer van koophandel te Amsterdam heeft een schrijven aan den minister van waterstaat vastgesteld, waarin zij de redenen opgeeft waarom zij zich niet kan vereenigen met het plan van ’s ministers voorgan ger tot instelling van een contrales raad van handel en nijverheid. In haar schrijven zet de Kamer uiteen dat by den thans gevolgden weg, waarbij iedere ka mer afzonderlijk advies uitbrengt, de regeering vrij gemakkelijk kan afleiden wat het algemeen belang des lands, waarvoor zij heeft te waken, vordert. 38) Onbeschaamd zag do vagebond den vrager aan hij poogde pnvermoeid zich van zyn boeien te be vrijden, en, indien het hem gelukt ware, dan zou De uitspraak van den geneisheer luidde ver van bevredigend. De wond was levensgevaarlijkde patiënt mocht niet getransporteerd worden., daar iedere aandoening zijn dood tengevolge kon hebben, en slechts de zorgvuldigste verpleging, gepaard aan volkomen rust, kon genezing brengen. Natuurlijk verklaarde de bankier zich aanstonds bereid voor den gewonde een kamer beschikbaar te stellenen onder toezicht van den dokter werd Adalbert «enige oogenblikken later in de kamer gebracht. X. 1 slechts de aanwezigen hunne warme instemming be tuigen, maar ook Opzoomer tranen uit de oogen vloeien die van velerlei aandoeningen getuigen. De leermeester aan wien zoovelen zooveel te dan ken hebben, doorleefde een zonnig oogenblikhy gevoelde zich te midden van louter liefhebbende harten. Meer dan één drukte met de innigste er- l$pntelijkheid in de armen den man, die niet alleen hersenen, maar ook zielen heeft weten te ontsluiten; die op veler innerlijk leven een beslissenden en blij von den invloed heeft geoefendwiens gemoed zoo on- uitputtelyk was in deelneming en trouwe vriendschap en die, gelijk prof. Pierson het aan het slot zijner korte rede te kennen gaf, na jaren lang leermeester te zyn geweest in rustelooze werkzaamheid, thans, tot rusten veroordeeld leermeester bleef in geduld. Prof. Engelman zeide kernachtig tot Opzoomer ik heb nooit op uw collegebanken gezeten, maar veel van u geleerd heb ik toch. Wy zijn’allen uiteengegaan, dankbaar dat wij, ook als vertegenwoordigers van zoo talloos velen in Ne derland, hem op dezen zeventigsten jaardag hebben mogen zien en de hand drukken, maar tevens ver vuld van de waarlijk niet ongegronde verwachting, dat de kracht, den moede zal worden vernieuwd, en deze weldadige najaarsdag, vol bescheiden tinteling van licht weldra het zinnebeeld zal blyken geweest te zijn van den avond zijns levens. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Op de vochtige, nevelachtige dagen was nog eens een zonnige najaarsdag gevolgd, een echte jachtdag, zooals baron Von Buchenau het verlangde. Met ’t geweer in den arm trad hij juist uit het bjdfih te voorschijn; op geringen afstand van hem klWten de golven van het meer. i een grijs jachtcos- volgde hem, een man, die nog niet oud maar wiens ernstige, scherp geteekende trekken Uit Oosterbeek wordt van 20 September aan N. R. Ct. geschreven De zeventigste jaardag herwaarts gelokt. Het stille, blyde ent. vieren. In den laten achtermiddag, overstroomd door de najaarszon die onze vriendelijke heuvelen eigen aardig tintte en aan het landschep een toon gaf, ge heel overeenkomende met onze gemoedsstemming, ver lieten wij den straatweg, sloegen wij de Weeverstraat in, om de kleine woning op te zoeken, die Opzoomer sinds het vorige jaar heeft betrokken en waar hij sedert voor zyn vermoeid hoofd de rust vindt die hij, helaas! nog altyd noodig heeft. Een deurvenster stond open en vergunde ons een blik in het niet al te hooge vertrok, waar het witte hoofd van den zeven tigjarige het eerst onze aandacht boeit. Daar zit hij neder, naast de geliefde vrouw die niet moede wordt met opgewekt gelaat hem tg verplegen in het mid den der zijnen omgeven vflwbloemen, zijne lievelingen van ouds. Hij herkent ons reeds en roept onze namen uit, nog eer wij zijn binnengetreden. Krachtig staat hij op van uit,zijd leuningstoel en komt hij ons te gomoet met dat vriendelijk, ernstig gelaat dat de ouderdom heeft ontzien. Wij scharen ons om don grijsaard wiens zachte stem voor elk een woord heeft; een woord, waarin wij zijn geest en zyn hart her vinden. Onder de bezoekers zyn ambtgenooten en oud-leerlingenop dat oogenblik Engelmann, Van der Wijck en Pierson. De laatstgenoemde vraagt vergunning, zich tot den tolk te mogen maken van de gewaarwordingen die de harten vervullen, en hij heeft blijkbaar het voorrecht zoo te spreken, dat niet Vrijdag a. s. viert Gerrit Barends de Jong, thans te Aalsmeer woonachtig, zijn hondorsten verjaardag. Hij werd 25en September 17^1 te Drachten op een schip geboren, en heeft 75 jaar deels als knecht, deels als schipper, op een vaartuig doorgebracht. Hij is 70 jaar gehuwd geweest met Geertje Jans Leena, die te Haarlem op 90-jarigen leeftyd is gestorven. Het echtpaar bad acht kinderen, waar van er nog zeven in leven zyn. De oudste daarvan is 76, de jongste 60 jaar oud. Voorts zyn nog in leven meer dan 50 klein- en achterkleinkinderen. De Jong geniet eene volmaakte gezondheid, Is in het bezit van al zijne geestvermogens, en slijt zijn ouden dag genoegelijk bij zijne dochter en zijn schoonzoon. De noodwet van den minister Seyffardt stelt, naar men verneemt, een tienjarigen dienstplicht voor; zes jaren actieven dienst en vier jaren reserve. koddebeier den moord had bedreven, hoe beslist hij zelf daar ook tegen protesteerde. Spoedig kwam ook de dokter; men hid Adal bert, die nog niet uit zijn onmacht ontwaakt was, intusschen uit dekens en kussens een legerstede bereid. Ik heb reeds naar den dokter gezonden, zeide Theodoor wij zullen zoo lang geduld moeten heb ben. Waar de agenten toch blyven Als het dien kerel gelukte, zich van zijn boeien te ontdoen Dan zou het er voor een van ons leelijk uit zien, viel Paul hem in de rede. Die man is dezelfde, die den matroos vermoord heeft. Weet gij dat zeker? vroeg de bankier, hevig ontsteld. Ik twijfel er geen oogenblik aan. Romberg gevoelde zich van een zwaren last ont heven, toen eenige politiebeambten binnenkwamen, om den misdadiger naar de gevangenis te brengen. Het daarmede in verband staande onderzoek gaf tot uitkomst, dat de kerels met behulp van valsche sleutels inbraak hadden gepleegd, in het kabinet van den bankier de schrijftafel haddeq opengebroken en het kistje, dat de particuliere kas bevatte, hadden meegenomen. Aan de ijzeren brandkasten in de «.iv-wu «v uu» muoi, kamer vond men geen verdachte sporen, Een hooge, schrale gestalte in In het kabinet vond men ook den stok met tuum volgde hem, een man, die nog niet oud was, looden knop, dien Reimann voor zyn eigendom maar wiens ernstige, scherp geteekende trekken on erkende. dubbelzinnig te kennen gaven, dat hem reeds vee’. Er kon dus geen twijfel meer bestaan, dat de leed te beurt was gevallen. i__.ij_i._jj-j u_.i kit Hier zijn wij op het gebied van mijn buurman, zeide de baron. De haas is ons ontkomen. Hebt gij lust, een bezoek op Hohenhausen met mij af te leggen, kapitein? Neenluidde het korte antwoord, dat met een zoo in ’t oog loopende haast gegeven werd, dat de vrijden, en, indien het hem gelukt ware, de strijd wellicht in zijn voordeel zijn uitgevallen; want Paul bevond zich alleen met den zich in ver twijfeling wentelenden misdadiger. Theodoor had het lokaal verlaten, om de bedienden te wekken, den dokter en t Ik weet niet wat gij wiltzeide Reimann barsch, ik ken geen matroos. Uitstekend I spotte Paul. Maar gelooft gij, dat dit kluifje u geschonken wordt? Gij zult na tuurlijk beweren, het mes en het geld gevonden te roepen. barsch, ik ken geen matroos, dat dit kluifje hebben..,. Dat is de waarheid Paul ging den bankier te gemoet, die met zijn zoon binnentrad. Hoe is het met den gewonde? Ik hoop, dat er voor het behoud van baron geen gevaar bestaat. M

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1