Bnftenlandscfi Overzicht. PETR0LElJM-\0TEERINGE\ 337ste Staats-loterij. Cantzlaar k Schalkwijk, te Rotterdam Burgerlijke Stand. Zevenhuizen, Mocht do regeering het soïiös wenschelijk achten, dat oi)n% een bepaald ouderwerp eenige Kamera een ge meenschappelijk advies uitbrachten, dat kan in som mige omstandigheden zeker zeer nuttig zijn, maar daarvoor is geen nieuwe instelling noodig. Het voordeel, dat raadplegen der verschillende Kamers van koop handel aanbiedt, wordt gemist bij het raadplegen van een centralen raadtde regeering toch zal van zulk een raad over het in behandeling zijnde onderwerp niet adviezen ontvangen uit alle deelen des lands, maar van eene college, dat een besluit genomen heeft, afgaande op bet advies van een of twee zijner leden, De kamer is dus principieel gekant tegen het aan haar oordeel ónderworpen plan. Ook tegen de wyze van samenstelling van den raad heeft zij bedenking de bezwaren van de Rottordaraschen kamer daartegen deelt zg geheel. Zaterdag ochtend heeft weder eene dier droevigo rampen plaats gehad, waardoor reeds zoo vaak de streken, welke steenkool opleveren, bezocht zijn, en waarvan het te vreezen is dat het nog maar altijd niet de laatste dier vreeselijke rampen zal zijn. In de put No. 8 der mijn Monceau-Funtaiue te Forchies bij Charleroi heeft eene mijn-gasontploffing plaats gehad met het droevig gevolg dat a 11 e 27 mijn werkers, die in de gajg werkzaam waren, omgeko men zijn. Met den grootst denkbaren spoed werd het reddingswerk ondernomen, zoodat binnen 8 uur tijds alle slachtoffers reeds naar bovefl" waren ge bracht, maar blijkbaar was toch geen enkele meer te redden geweest en zijn zij allen door de ontploffing onmiddellijk gedood. De bevolking van Forchies is diep terneergeslagen, en de indruk der ramp is des te overweldigender, omdat de mijn Monceau-Fontaine in den reuk, staat en terecht naar men zegt van eeno der best- geëxploiteerde en der best geventileerde te zijn. De Maatschappij exploiteert 5 putten en verschaft werk aan ruim 2700 arbeiders, die in het vorige jaar 635,000 ton hebben verwerkt, de grootste betrek kelijke opbrengst in het geheele bekken van het Centre. De begrafenis der slachtoffers bad heden plaats. Sedert eenige weken treedt in een café-chantant te 's-Hage een zangeres op, die zich prinses Pignattelli noemt. Het Hdbl. gaf eenige bijzonderheden omtrent de afkomst van de dame. De Haagsche bladen namen deze over en in verband hiermede ont vingen zij van de café-chantant-zangeres een brief, ♦e- vei betering en aanvulling van 't reeds mede gedeelde. Zij schrijft, dat zij de oudste dochter is van Prins F. Pignatelli (zij heeft nog 3 zusters Eramannela, gehuwd met graaf Polocki, Paulina en Sacba, die beiden in Engeland de sluier hebben aangenomen) en daar zij geen broeders heoft, is zij volgens een in haar familie heerschende traditie, dus het hoofd van haar goslacht, sedert den dood haars vaders. Zij was getrouwd met een „raauvais garoement", die haar verlaten heeft en die haar niets achterliet dan 3 kinderen en veel schulden, zoodat zij scheiding vroeg en kreeg. Verder deelt zij mede, dat haar familie bereid was haar een jaargeld toe te staan, mits zij haar moederlijke rtchten op haar kinderen opgaf, hetgeen zij weigerde. De minder goede verstandhouding tusschen haar en haar moeder ("die te Parijs woont baron zijn begeleider verbaasd aanstaarde. Hebt gij iets tegen den graaf? vroeg de ba ron, terwijl hij zijn geweer neerzette. Wat zou ik tegen hem hebben? antwoordde de kapitein. Hij heeft mij. bij de eerste ontmoeting niet bevallen; daarom geef ik er de voorkeur aan, geen nadere kenuisraaking met hem aan te knoopen. Dat zijn zienswijzen.... Die wellicht van allen grond ontbloot zijn, ik geef het toe; maar wanneer men zich eenmaal een oordeel over een mensch gevormd heeft, dan bepaalt men zich daarbij, tot men overtuigende bewijzen van het tegendeel ontvangen heeft. t Maar die bewijzen moet men zoeken? Moet men dat? Ja, indien men den schijn van onrechtvaardig heid niet op zich wil laden. Ik zie dat niet in, zeido de kapitein, terwijl hij nevëDs zijn jachtgezel op een g-evelden boomstam plaats nam en zijn pijp stopte; graat Von Hohen- hausen is mij onverschillig, zoolang hij mijn weg niet kruist, wat tot dusver nog niet geschied is. fin v(an een man, die mij geen belang inboezemt, houd ik mij op een afstand. Maar Hohenhauson moet u belang inboezemen, i In hoever baron? Hij zal binnenkort mijn schoonzoon zijn, en gij zult in zijn gozelschap moeten komen, aangeno men natuurlijk dat gij onze vriendschappelijke be trekkingen wilt aanhouden. Ik onderstel, dat 't, en een tweede huwelijk heeft aangegaan met den hertog van Regnia, oud-gezant van Italië te Peters burg) schijnt in verschil van godsdienstige opvatting te zgn gelogen. Zij besloot, een goede stem hebbende, chanteuse te werden en oefende zich twee jaren bij mme. Laborde te Parijs zij dacht op dio wijze vrede en vrijheid te vinden. «Maar ik heb geen vrede gevonden schrijft zg - 0want iedereen houdt zich met mij bezig deze keurt mgn handelingeu af, een ander beklaagt mij een enkele begrijpt me ou velen verguizen mij. Do vrjjhoid heb ik nog minder gevonden. Thuis dwong mijn moeder mij om naar de mis te gaan, nu zijn het iniju directeuren, die nog lastiger zgn dan mijn moeiler en mij verplichten om te zingen als ik sla pen wilde. Vroeger bewonderdp men in rajjn famil- lie mgn mooie stem, later deed men alles om mgn carrière te jrprbreken. //Sedert acht jaren voorzie ik door zingen in mijn levensonderhoud. Ik beu eeu voorworp vau ijver zucht voor enkelen, van den haat van anderon, van hot medelgden echter van eenigen, van dezulken nl. die begrijpeu, dat er geen smart te vergelijken is met die, welke men ondervindt, als men te midden van ellende aan vroegere, gelukkige tijden terugdenkt" zooals onze onsterfelijke Danto heoft gezegd ffDit is de waarheid." De zangeres teekent: Prinses Maria Gaëtana Pignatelli, Prinses van Cerchuaro. De heer mr. F. S. van Nierop wijdt in het jongste nummer van De Ëconomiit eenige belangrijke beschou wingen aan de verzekering tegen ongelukken. Na het beginsel te hebben verdedigd, dat hot bil lijk is de schade, die uit een ongeluk bij den arbeid ontstaat, als een last van de onderneming aan te merken, wijst de heer Van Nierop op het gelukkig verschijusel, dat niet alleen alle particuliereö, maar ook do drie grootste gemeenten en de departementen van Waterstaat, Oorlog en Marine dit beginsel zgn gaan huldigen. Toch is de toestand hier te lande nog verre van bevredigend. De verzokering is vooral bij den klei nen ondernemer nog geenszins algemeen, en de llo- geeriug is in zooverre in haar taak te kort geschoten, dat zij do bestaande maar gebrekkige regeling, die door particuliero werkgevers reeds was aangeuomen, in stede van verbeterd, klakkeloos overgenomen heeft. Do gebreken, die de heer Van Nierop in de re geling. der Regeering vindt, komen in hoofdzaak hierop neer lo. De regeering heeft zich bepaald tot de ver zekering van hen, die op het werk en hetzij middel lijk of onmiddellijk in dienst van den aannemer werkzaam zijn. Uitgesloten z'jn hierdoor allo per- sonon, die iu dienst van den aannemer elders dan op het werk arbeiden. Waarom voor dezen minder gezorgd dan voor de overige arbeiders, die bij het werk betrokken zijn? 2o. Een andere bedenking geldt don tijd, ge durende welken de schadeloosstelling wordt verleend. In plaats, gelijk thans het geval is, dat voor elk bijzonder geval een bijzondere termijn wordt gesteld, zou de schrijver wrnschen, dat gedurende den gan- schen duur van de tijdelijke onbekwaamheid de uit- keering mocht plaats vinden. Ongehoord is deze eisch niet. De Duitscho en Oostenrijkse he wetten, met het oog daarop, u niet onverschillig zijn kan, den graaf nader te leeren keunon. Reed» bij de eerste wooiden van den baron had een doodelijk bleek het gelaat van den kapitein overtogen en het krampachtig beven zijner lippon gaf te kennen, dat een storm in zijn binnenste woedde. Heeft de verloving reeds plaat» gevonden vroeg hij, zonder den blik op to slaan. Nog niet, antwoordde de baron, maar ik ver wacht met zekerheid zijn aanzoek. De verbintenis was de laatste wensch van zijn vader, en g» zult moeten toegeven, kapitein, dat daartegen niets valt in te brengen. Ik zal dit zoo onvoorwaardelijk niet beweren, zeide de kapitein. Indien freule Alma den graaf niet bemint.... Waarde kapitein, dit vermoeden heeft voor mij geen de minste waarde. Graaf Hohenbausen is, volgens mijn bescheiden meening, een man van eer en karakter, en kan hij zijn bruid ook niet do d wee- pende liefde van een jongeling aanbieden, Alma zal zich daarvoor weldra in do kalme liefde van den aan ervaring rijken raai schadeloos zien gesteld. Eu wie geeft u de zekerheid, dat die graaf Von Hohenhausen inderdaad oen man van eer is vroeg do kapitein, met moeite zijn opgewondenheid beheerschende. Kan bij niet even goed een avon turier zijn Mijnheer waarbij de verzekering tegen ongelukken verplichtend is gesteld, kennen geen termijn en ook het bestek der gemeente Rotterdam beperkt den duur der uit- keering niet. 3o. De derde grief betreft de uitkeering, die plaats vindt bij ongelukkeu, welke levenslange inva liditeit of den dood ten govolge hebben. Bij levenslange invaliditeit ontvangt de arbeider een bedrag van 600 maal het loon. De ervaring in Zwitserland heeft geleerd, dat het uitbetaalde bedrag sleohts hoogst zelden de bron wordt vau wel vaart. Meestal wordt het geld in korten tgd ver teerd en dan valt de invalide onder do armlastigen. Van de ondersteuoing, die in geval van dood aan do nagelaten betrekkingen wordt uitbetaald, geldt hetzelfde. Veel juister acht de heer Van Niorop dan ook hot stelsel van don Duitschen wetgever, die in plaats van kapitaal rente uitbetaalt. Do slotsom waartoe do heer Van Nierop komt, luidt aldus //Hot door de Regoering gegoven voorbeeld zal ongetwijfeld navolging vindon. Amsterdam nam het reeds ougewijzigd over en van andere gemeenten en vnn particuliere aanbesteders of werkgevers is hetzolfde te verwachten. Hot vortrouwen dat de Regeering na het lang beraad goede zorg aan de regeling van het moeilijke onderwerp zou hebben besteed, is, waar het eene nieuwe, aan velen vreemde zaak betreft, niot ongewettigd. z/Het kwam mij daarom van belang voor, do aan dacht op de gebreken dezer regeling te vestigen, opdat bare onderscheidene bepalingen niet zonder nader onderzoek worden nageschreven en allengs al gemeen worden. Enkele daarvan kunnen zeer wel verbeterd wordon. Vooral de gemeenten, voor wio een goede organisatie der verzokering tegen onge lukken niet uitsluitend een sociale plicht maar ook met het oog op haar armwezen een financieel belang is, behooren aan al de eisohen, die ik aan de Re geering meen te mogen stellen, te voldoen. Niet» verhindert de gemeenten aan don arbeider, wien bij do uitvoering van een werk voor den dienst der gemeente een ongeluk overkomt, dat leveuslange in validiteit ton gevolge hoeft, en indien het ongeluk den dood veroorzaakt heeft, aan de nagelaten be trekkingen, voor zooverre zij daarop aanspraak kun nen doen gelden, ten laste der gemeentekas een kleine rente toe te kennen. Zij zouden den aanne mer bij het bestek kunnen verplichten oin, indien zoodanig ongeval plaats mocht vinden, de som, die van de verzekeringmaatschappij bedongen is en zon der veel bezwaar hoogor kan worden gesteld dan door de Regeering werd gedaan, in de gemeentekas te storten en daaruit, zoo noodig, een fonds kunnen vormen, waarvan de gekweekte renten tot het doen der noodige uitkeeringeu zouden kunnen wordon ge bezigd. Aanvankelijk zouden deze renten wel on voldoende zijn, en zal de gemeentekas wek moeten bijpassen, maar do belastingschuldigen zullen de be trekkelijk geringe vermeordering van lasten, die uit deze bijdrage zou voortvloeien, licht kunnen dragen. //Indien de uitkeering der verzekeriugmaatachappy aan de gomoentekas word vastgesteld op eene som van 3000 maal het dagloon en do rente aan den invaliden arbeider of aau zijne nagelateue betrek kingen op hetzelfde bedrag werd bepaald als door den Duitschen wetgever is aangenomen, zou hot risico voor de gemeentekas niet belangrijk zijn. Belegd in 31/» pCt. staats- of gemeonteschuld, zou Met uw verlof, wie beeft hem vroeger zoo nauwkeurig gekend, dat hij thans jnet zokorheid mag aannemen, hij hem weder herkende? F.r bestaan slechts twee personen, dio hem vroeger kenden, gij en Daniël En de jager Hackert Goed, dit drietal heeft vóór achttien jaren een baardeloozen jongeling gekend, dio nu, door de zoo gebruind, weder voor hen treedtkunnen deze drie met zekerheid beweren, dat hij al dan niet de ver dwenen erfgenaam is Von Buchenau schudde het hoofdeen sarkastiohe trek vertoonde zich op zijn lippen. Den bedrieger zou ik terstond ontmaskerd hebben, zeide hijik begrijp niet, hoe gij aan zulk een vermoeden komt. De verklaring moet ik zoeken iu de ergernis over het schipbreuk lijden van een hoop, waarde kapitein, die zich nimmer zou ver wezenlijkt hebben. De kapitein klemde de onderlip tusschen de tan den hij verstond de betookenis dier woorden. Do vereeniging van onze beide familiën i« steeds onze wensch geweest, vervolgdo de baron de oude graaf Hohe.ihausen heeft de vervulling van dien wensch aan zijn zoon tot plicht gemaakt, en ik vind geen aanleiding, daartegen in verzet te komen. Ook dan niet, wanneer freule Alma dien wensck nitt deolt? Neen, ook dan niet Wordt vervolgd.) het kapitaal aan de gemeentekas uitgekeerd eene rente afwerpen gelijkstaande met 105 maal het dag loon, terwijl aan den invaliden arbeider gedurende zijn leven eene jaarrente van 242 maal het dagloon, of ingeval bet ongeluk den dood tengevolge zou hebben gehad, aan zijne weduwe eene jaarrente «an 73 maal het dagloon, zoolang zg' niet hertrouwd zal zijn, en aan ieder der kinderen, totdat het don leef- tgd van 15 jaren zal hebben bereikt, eene jaarrente van 55 of 73 maal het dagloon zou worden ver leend. Tegenover het geval dat de gemeente zou moeten bijpassen, zouden dus ook gevallen staan, waarin zij meer ontving dan betaalde, hetzij dat de erbeider geone betrekkingen, die in de termen vielen dat zij op de jaarrente aanspraak konden maken, naliet of slechts eene weduwe of eon enkel kind. In elk geval zouden mottortijd, wanneer de arbeider overledeu of de weduwe hertrouwd of overleden is, of do kinderen den leeftijd van 15 jaren zouden hebben bereikt, renten beschikbaar komen, die het tekort op andere hoofden gedeeltelijk, zoo uiet geheel zouden dekken en do gemeentekas voor eene al te groote bijdrage, d^e anders door opeenhooping van verplichtingen in verloop \an tijd konden ontstaan, zouden vrijwaren. «Hot zou mij verheugon, indien dit voorstel bijval mocht vinden, maar mijn wensch reikt verder. Ik hoop dat de Regeering haar werk herzie en daarbij do overtuiging verkrijgo, dat door ministcrieele be schikkingen, al zijn zij ook minder gebrekkig dan de onderhavige, niets behoorlijks tot stand te brengen j is, en dat de wetgever niet langer stil mag zitten en in het algemeen voor den arbeider, wien het on- geluk treft, betor behoort te zorgen dan tot dusverre geschiedt. Twee wegen staan daartoe open. De wet kan als in Zwitsorlaud den ondornonaer aanspra kelijk stellen voor alle ongelukken, voor zooverre hij niet bewijst, dat zij aan overmacht, schuld van der den of van den arbeider zelvon te wijten zijn, of zij kan, als in Duitschland en Oostenrijk, den onderne mer verplichten zijne arbeiders tegen ongelukkon te verzekeren en tevens deze verzekering publiekrech telijk organiseeren. «Het Zwitsorsche stolsel heeft het nadoel, dat hot 1 don arbeider niet vrijwaart tegen insolvents van den werkgever en do deur opent voor tal van processeri, hetzj over de oorzaok van het ongeval, hetzij over het bedrug dor verschuldigde schadeloosstelling, het geen den socialen vredo eer meer verstoron dan be vorderen zal. Slechts hot Duitsch- en Oostonrijk- soho stelsel van verplichte ve zekering onder staats- oontrólo verleent den arboider afdoende hulp. Voor rag zou de. keuze dus niet twijfelachtig zijn. In het land, waar de grondeigenaren ouder staats toezicht vereonigd zijn ora den grond togen het water te beschermen, kan do vrees voor staatsinmenging den wetgever niet afschrikken ora op dergelijke manier de ondernemers samen to brengen, ten einde deu arbeider tegen het arbeidsrisico te verzekeron. Maar acht men onzen bodem voor deze vreemde plant niet geëigend, het zou reeds een groote stap in de goede richting zijn, iudien de aansprakelijkheid van den werkgever voor ongeLukken word uitgebreid. Het zou toch waarschijnlijk ten gevolge hebben dat de arbeiders in ruimer kring en behoorlgk togen ongelukken zulleu worden verzekerd en hiermede zou reeds voel gewonnen wezen." De Duitsche binden h bben 't druk over de noder- laag van de expeditie in Oost-Afrika. Volgens sommige borichteu ineent men op verschillende plaat sen zoowel onder de zwarten als onder de Arabieren een zekere onrust te hebben waargenomen. Ook wordt door sommigen voor con misgreep gehouden, dat de kolonie eeu oiviel bestuur beeft gekregen en de raad gege/on onmiddellijk weer terug te koeren tot de militaire dictatuur onder Wissmann, den eenigen man, die in staat zou zijn erger te verhoe den. De ministerieele beschikking, waarbg de pasdwang voor Elzea-Lotharingen wordt opgegeven, is te Staats* burg afgekondigd, daar de keizer zijne bekrachtiging aan die maatrogol verleende. Krachtens deze be- 8ohikking zulleu nog slechts in actieven dienst staande militaire scholen in het buitenland, en personen die voor de vervulling van hunnen militieplicht het Duit sche burgerschap verloren hebben aan het passtelsol onderworpen zijn. Het visum geschiedt kosteloos. Hot 8telsul van aanmelding, dat den pasdwang ver- vftftgt, schrijft aan alken buitenlander voor, zicb nnneu 24 uren na rijk/sland aan te oaeideu, waarfcqj )ovengenoemde personon den gevisoerden pas raooteu overleggen. Wordt hieraan niet voldaan dan worden zg hel land uitgezet. De maatregel treedt in wer king met 1 Oct. a. s. Het dralen van China om afdoende maatregelen te nemen tegen een herhaling der ongeregeldheden, waarbij het leven der vreoradelingon gevaar zou kunnen loopen, maakt de Franschen en EDgeischen ongeduldig. De Fransohe bladen, zelfs de regeerings- organen, dringen nu ook op een gemeenschappelijk optreden der mogendheden aan, ten einde der Chi- neesche regeering te toonen, dat het beschaafde Europa als één man opkomt voor de verdediging van gemeenschappelijke belangeu en rechten. De Engelsehe pers sluit zich daarbij aan. De Time» en de Standard meenen, dat de Chineesche regeering te zwak is om met kracht tegen do plun deraars op te treden. Aan dit gevoel van onmacht en niet aan bet streven om met de rustverstoorders te heulen moet lipt dan ook geweten worden, dat dezen nog niet ter verantwoording geroepen en ge straft zijn. Do regeering schijnt te vreezen, dat eeu uitgebreide samenzwering tegen het huis der Tarta ren, waaraan ook Li-Hung Tschang en andere hoog geplaatste personen deel zouden hebben genomen, aan den opstand ten grondslag ligt. De Times ver langt daarom, dat de Europeeache regeeringen zelf de zaak tei hand zullen nemen en alle plaatsen, waar vreemdelingen mishandeld zijn, straffen. Het zat wel niet zoo gemakkelijk zijn het eens te worden over een gemeenschappelijk optreden van alle mogendheden, maar dat de Fransohe en Engel- scho regeeringen, gelijk zij voorheen reeds eenmaal hebben gedaan, den Ohineezen de tanden weer eens J toonen en hun vloten naar de Chineesche kust zen- j den, dit is volstrekt niet onmogelijk. Men acht het in allen gevalle zeer waarschijnlijk, dat spoedig krachtige maatregelen tegen China genomen zulleu I worden. j De paus heeft dozer dagen eene groote menigte i Fransohe en ook Italiaaoscho en Spaansche bedevaart- I gangers uit de werkenden klasse bij zich ontvangen I Ho Fransohe onder geleide van den kardinaal Laugél nieux en van graaf Albert do Mun, die Lot XIII een adres overhandigde en in zijne toespraak aan do vorige bedevaarten herinnerde en aan 's pausen jongste encycliek, die hij oeno groote daad van Leo XIII noemde. Gij hebt daardoor, liet bij hooren, met vaste hand het valsche socialistische programma ver- soheurd, do geneesmiddelen aangegeven en deplioh- I ten voorgeschreven aan rijken en armen. Er is voor- taan licht opgegaan voor allen. De patroons en de werklieden zijn overtuigd, dat de verdeeldheid het grootste kwaad is van den hedendaagschen toestand. Laten wij dus een einde maken aau het noodlottig antagonisme, dat den een wapent tegen den ander. Leo XIII antwoordiïfe in het Frausch en scheen zeer bewogen. Hij vorkiaardo met vreugde vervuld te zijn, nu hij zooveel Fransohe Katholieke werklie den tot liet graf der Heilige Apostelen heeft zien komen om de banden met ïiunno gemeenschappelijke Moeder, de Kerk, nauwer toe to halen. Wat de paus vervolgons zeide, kan beschouwd wor den een te zijn met, of lo behooren tot zijne jongste encycliek. Alleen de godsdienst met zijne geopen baarde dogma s en goddelijke voorschriften, sprak hij o. a., heeft het recht aan de gewetens de beginselen der rechtvaardigheid in al hare volmaaktheid en do wetten der liefdadigheid voor te schrijven, en de Kerk is de gezaghebbende vertolkster zijner dogma's en voorschriften. Van daar dat het geheim van elk sociaal vraagstuk tor ontraadseling gezocht moet wor den in de Kerk, gepaaid met de hulpmiddelen en de pogingen der openbare machten en der mensche- lijke wijsheid. Deze leeringen en zoovele andero, die er zich aan vastknoopen, hobben wij verkondigd in onze encycliek met al de uitvoerigheid, die de zaak vereiscbt, en het in ons een troost to kunnen ver klaren, dat het zaad van ons woord niet gevallen is in ondankbare aarde en dat hot met Gods hulp vruchten zal dragen. Ileeds hebben mannen, hoog geplaatst als indu- strieelen, hotzij in hun particulier leven, hetzij in vergaderingen en congressen, nagegaan boe onze leeringen en raadgevingen, in zoover hun aangaat, in practijk te brengen. De regeeiingon harorzjjds zjjn niet doof geweest voor de roepstem onzer encycliek, en wij hopen dat zij haar een licht zal zijn om haar den weg te wijzen in de tegenwoordige aangelegenheden, dio haar, zoo zeer terecht, bezighouden. Dat men dus overal han- dele, en zonder meer een kostbaren tijd te verspillen in onvruchtbare discussion, feitelijk tot stand brengt, wat in beginsel niet meer betwist zal kunnen worden. Do Nm-York Herald deelt mode, dat de gewezen Chileensolio dictator Bulmacoda zich te Santiago van hot leven heeft beroofd. Den 2listen Aug. was Balmaeedp nit Santiago ver trokken, in de hoop dat hij ovor de Andes naar de Argentijnsche republiek zou kunnen ontsnappen. Hij vond echter allo wegen bewaakt en keerde toen terug naar Santiago, waar hij een schuilplaats vond in de woning van den gezant dor Argentijnsche republiek. l)e heer Urihuru, de Argentijnsche gezant, doelde Baltuaceda's dood terstond mede aan de Congres- junta. De regeering zond een commissie naar het legatie-gebouw en deze maakte een protocol op. Balmaceda liet een brief achter aau zijn moeder, waarin hij verklaart, dat zjjn generaals hem hadden verraden. Hjj had zloU tegen het congres verzet, in het bewustzijn dat hij^in zijn recht was. Wanneer de generaals zijn bevelen hadden uitgevoerd, zouden de troepen der congres-partij zeker geslagen zjjn. Voorts protesteert Balmaceda tegen do wreedhe den, welke hem ten laste worden gelegd. De meeste dezer daden wareu reeds door zijn ambtenaren ge pleegd, voordat hij zelf er iets van vernam. De raad van deu gezant der Vereenigde Staten Patrick Egau om vrede te te sluiten met het congres had hij in den wind geslagen, omdat hij meende dat de heer Egan ondor den invloed der Congres-partij stond. Het is merkwaardig, dat Balmaceda zich juist hoeft doodgeschoten op den dag, waarop zijn wettige ambts tijd was verstreken, want bij werd den 18den Sept. voor vijf jaren tot president gekozen. Balmaceda was 51 jaren oud. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 7.40, Januari-, Februari- on October-, levering 7.35. levering 7.40. Geïmporteerd fust ƒ7.50. Maart-legering 7.40. November- ou December- 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 22 September. No. 9455, 12556 en 17627 1000. No. «387, 5795 en 8972 400. No. 441, 3751, 12412, 17305 en 20656 200 No. 2799, 4200, 4384, 5722, 6188, 81 71 en 11513 100. Prijzen van 70. 18 3793 5941 8352 11631 14212 16478 19260 88 3804 6237 8477 11650 14331 16493 19332 477 3854 6300 8484 11670 14396 16585 19386 571 3878 6436 8861 11676 14434 16644 19388 643 4086 6548 8904 11862 14639 16695 19398 682 4262 6554 8954 11870 14739 16709 19465 1086 4329 6664 9077 11981 14762 16869 19509 1306 4380 6730 9276 12262 15030 17288 19541 1451 4409 6760 9324 12264 15076 17294 19647 1481 4482 6799 9368 12329 15111 1 7313 19706 1504 4634 6887 9420 12379 15249 17403 19753 1658 4602 7072 9616 12663 15288 17404 19761 1948 4632 7101 9686 12679 15327 17420 19790 2316 4668 7123 9710 1307S 15407 17613 19797 2317 4685 7148 9747 13177 15533 17717 19833 2406 4741 7269 9935 13217 15585 17729 19843 2474 4742 7366 9954 13240 15586 17945 19921 2646 4886 7457 9962 13493 15636 18384 19924 2728 5029 7553 9978 13500 15691 18416 19986 2802 5041 7763 10069 13554 15708 18458 19998 3028 5090 7809 10079 13629 15741 18554 20072 3038 5135 7900 10284 13674 15752 18616 20248 3096 5139 7909 10450 1 3728 15757 18682 20378 3100 5261 8154 10930 13788 15797 18736 20380 3172 5291 8183 10941 13837 15891 18739 20487 3216 5671 8242 11161 13924 15901 18896 20491 3235 5737 8248 11230 14137 15994 19043 20506 3316 5780 8270 11268 14148 16166 19135 20596 3446 5867 8283 11400 14182 16213 19224 20744 3686 VERB E T B B I H Q. In ons nummer van Zaterdag staat in de Adver tentie dankbetuiging K. J. de Beun en A. de Beun- de Hoof, dit moest zijn A, de Beun—do Hoop. CORRESPONDENTIE.' H. Uw stuk achten wij ter plaatsing ongeschikt. Kedactie. GEBOREN: 18 Sept. Johannes Wilhelmus, onderst N. van Scha.ck en C. C. J. Borsboom.- w .lhelmin», „„der*. G J. van der Liud,n en G. Jongrneel. 19 Hel,na Maria ouders G. von der Leist en E. A. Hestn.au. - Asrhê' ouders fi van Barlingen en A Sehaap. - Hamen, oudm H. laUiliiar eo W. C. Grornewrgen. 20. Hendrik ouders A. Vreeswijk en Schoondcrworrd 21 P' t*' Murtinus, ouders Groenen,laai en M. Hoithutjsen 1 D^T ouders K. van Wilgen en D. vau der Spelt. OVERLEDEN20 Sept. P. Korswajcn 60 o, van Leeuwen, 13 ra. T. M. Houdijck, 3d. ONDERTROUWD: A. Schinkrlshoek en T. Stof6 rg

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2