EN. I ij Vrijdag 25 September. 1891. N° 4640. U! ING :lrt k. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De Gemeentebegroting voor 1892. 11. van I FEUILLETON. itz. ewegf. 1 I I I 40) De Inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. HG tappen. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 's avonds En toch >AG 28 (Uit het Duitech.) X. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. IGER8 da ƒ1.10, >erden en ƒ1817.40 1852.32* - 2237.27* - 2265.42* - 2181.97* - 2243.02* - 2642 70 - 2136.10 - 2172.05 gemeente is. 1’ r GOUDSCHE COURANT. ging tot zekerheid over, wanneer p in do gevulde schuren en stal lingen of in de vertrekken van het kasteel. In don tuin ontmoette de kapitein Almazij kwam hem op hare gewone, levendige wijze te geracet, en vroeg hem reeds van verre, welke zegeteekenen hij dat wij van de wik- en weegloonen niets had den gezegd, dan dat zij sedert jaren nagenoeg stationair blyren, schoon het van algemeene bekendheid is, dat onze markt in dit opzicht achteruitgaat. In antwoord daarop zullen wy de cyfers der laatste jaren geven, waaruit ons van geen verval gebleken is en die het uitgetrokken bedrag ad. f 2100 volkomen Ik wist wel, dat het slechts vermoedens waren I l antwoordde Gronau. Wie weet, om welke redenen gij den vagebond in bescherming wilt nemen; was hij niet de vader uwer beminde? Ik heb zijn dochter nooit mijne beminde ge noemd, zeide Hackert. Wanneer ik daaraan denk, dan kan ik slechts wonschen, dat Reimann het tucht huis niet weder mocht verlatenik heb uit dien tijd nog een rekening met hem te vereffenen, kapitein, en als ik hem niettemin verdedig, dan moet u dit dus bewijzen, dat ik aan zijn schuld geen geloof kan slaan. Het is mogelijk, dat hij de misdaad heeft bedreven; maar het is even goed mogelijk, dat een ander haar bedreef; de waarheid zal aan den dag komen, en wat ik daartoe kan bijdragen, dat zal zeker geschieden Het is een ondankbare taak. 7“ Ik reken op iets anders dan op den dank van Reimann 1 Op wat rekent gij9 Vraag niet verder, mijnheer mij zelf is veel nog niet duidelijk, en in deze zaak moot ik zeer voorzichtig te werk gaan. Spreek er ook met den baron niet over ik weet dat hij mijne ‘meening niet zou deelenhij verkeert met graaf Von Hohen- hausen op een zeer vertrouwelijken voet. De kapitein bleef verrast staanzijn hand omvatte krampachtig den arm van den jager. Graaf Hohenhausen antwoordde hij. Wat wilt gij daarmede zeggen? Hebt gij misschien achter docht op?.... Hackert, dat zou ontzettend zijn. en niettemin En niettemin vroeg Hackert, toen da kapitein ophield, en uit zijn oogen trof een loerende blik het bleeke gelaat van Gronau. Neen, Hackert, dat kunt gy niet denken 1 vervolgde Gronauhet zou te afschuwelijk zijn. Niet voor hem alleen, maar voor ons allen. Maar zoo gij ondanks alles het een of ander mocht ont dekken, sla dan aandachtig gade, Hackert, hoort ge? Breng mij bewijzen, of ook maar oen goed, zeker spoor, dan zult gij in mij een on vermoeiden helper vinden. Maar talm niet te lang, hoort gij, Hackert De jager knikte slechts zijn blik ruste somber op den bodem. Spoedigantwoordde hij, Dat is gemakkelijk gezegd ik weet nog niet, waar ik beginnen moet. Tot weerziens! zeg aan den baron niets. Hij floot zijn hond en stapte op den rijweg dieper in het boseb. Voor Gronau lag de bezitting van baron Von Buchonau, zijn oom. Het hoofdgebouw was veel eenvoudiger dan het slot Hohenhausen, maar toch evenzeer smaakvol. Links en rechts lagen de woningen, die in Interen tijd aangebouwd wareu, de stallingen, remises, schuren en de gebouwen voor den rentmeester en het dienstpersoneel. De tuin was zeer fraai aangelegd, maar eenvoudiger en niet zoo zorgvuldig bewerkt als die van Hohon- hausen van fonteinen en standbeelden ontdekte men hier evenmin iets, als van een park met honderd jarige beuken. De heoren Von Buchenau hadden voor zulke schoon heden weinig liefhebberij aan den dag gelegd zij waren meerendeels spaarzame lieden en hartstochte lijke jagershun was de tuin, zoo eenvoudig en onopgesmukt als hij was, voldoende, en het aan grenzende woud stelde hen voor het gemis van een park schadeloos. Hoe eenvoudig deze bezitting ook was, maakte zij niettemin een aangenamen indruk men zag terstond, dat de bezitter een vermogend en practisch man was, die meer aan innerlijke waarde dan aan uiterlijken schijn hechtte. Dit vermoeden men een blik wierp raming van 2400, welke echter op teleur stelling uitliep, waren deze cyfers sedert ’84 vry wel stationair. In 1891 kwam dan ook de raming ad f 2100 weer op de begrooting. Wij komen nu op de Uitgaven. De sommen, uitgetrokken voor het dagelyksch bestuur der gemeente geven ons tot een enkele kantteeke- ning aanleiding. Gaarne vereenigen wij ons met de reeds in het vorig jaar van andere zyde gemaakte opmerking, dat tegenwoordig de tractementen van de ambtenaren ter Secre tarie niet in evenredigheid zyn met dat van den Secretaris. Over de gepraesteerde diensten en de verschillende aanspraken kunnen wy niet oordeelen, maar de sprong van 2600 De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. rechtvaardigen. De opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen bedroegen in 1882 1883 1884 1885 1886 1887 1888 1889 1890 Behalve het vleugje van 1888, dat op de begrooting van 1890 aanleiding gaf tot eene tot 1400 lijkt ook ons oppervlakkig wat groot toe. Na de trouwens welverdiende en zeer gemotiveerde verhooging van den Secre taris in 1885 had ook wel eene herziening der tractementen van de overige ambtenaren ter secretarie mogen volgen. Over de posten voor het onderhoud van het meubilair van het Raadhuis kunnen wij niet oordeelen. De dagelijksche gebruikers zijn daartoe het meest bevoegd. Nadat verleden jaar een post was uitgetrokken voor den vloer van He vestibule in dit gebouw, bestaat thans het voornemen aan het uiterljjke eenige verfraaiing aan te brengen door 250 te besteden voor het sausen der gevels en het verve.i der kozijnen. Jammer dat de kas niet veroorlooft de zijge vels in den ouden toestand te herstellen en aldus in overeenstemming te brengen met den gerestanreerden voorgevel. Dit werk zou ech ter, dunkt ons, niet medevallen, daar vroegere inwendige verbouwing ons voorkomt de naaste aanleiding geweest te zijn tot verplaatsing en dichtmetselen van ramen. Laat ons hopen, dat meerdere welvaart in de toekomst de oude voorliefde voor een fraai stadhuis doe herleven onze oude stadsregenten zagen niet tegen de kosten op, wanneer het gold een der gemeente waardigen zetel der vroedschap te stichten. De uitgaven ter bestrijding van de kosten voor het bijhouden der registers van den bur- geljjken stand 500) van de bevolkingre gisters 75) de kiezerslijsten 200), behoo- ren tot die uitgaven, welke grootendeels voor rekening van het rijk moesten geschieden, daar het algemeen belang en niet het bijzonder be lang der gemeente er in de eerste plaats bij betrokken is. Het is te hopen, dat de aan- Alvorens over te gaan tot het tweede ge deelte der begrooting, de Uitgaven, komen wjj even terng op volgnummer 27Opbrengst van de gabel voor het bevaren van de rivier de Gouwe. Evenals bij de belasting op de vaart door de gemeente hadden wjj vroeger hierbjj j aangeteekend, dat deze, naar onze meening, te 1 laag geraamd is. Dit jaar nu is wel de laatste gebracht van 61000 op 65000, maar de eerstgenoemde is op 22000 gehandhaafd, zooals sedert jaren de gewoonte is. En toch zou die, in verband met de gemiddelde op brengst, veilig op 24 a 25 mille gesteld knn- I nen worden. De opbrengst was: in 1882 1883 1884 1885 1886 1887 1888 1889 1890 Deze quaestie is I belang, daar hoogere rami I in de kas brengt, maar toch is bet in het al gemeen wenscbeljjk, dat de ramingen zoo na mogeljjk bij de werkelijkheid komen, zonder I rich aan te groote misrekeningen bloot te I stellen. Nog een kleine aanvulling van ons vorig I artikel laten wjj hier volgen Een onzer lezers maakte ons de opmerking, f 26512.56* - 27029.75* - 24058.34* - 25309.90* - 25207.72 - 25950.72* - 25479.99 - 27316.75» - 26988.96 wel niet van overwegend ling geen cent meer gemeen wenscbeljjk, dat de ramingen

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1