rara kleur terug wascht niet <er flacon. N° 4642. mt! BINNENLAND. DING I g 1MJ1. Maandag 2S September. ieweg. FEUILLETON. x. Nieuws- en UlNGKF.Hz. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. m K B K p-a 1 Cacao. D. ehalte. De inzending van advertentiën kan geschieden tot êön uur des namiddags van den dag der uitgave. ,1 IE Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 'Al Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. 7. ffitz. XI. gesteld, lodt, luidt aldus elk belangstel- het marktgeld op de aanstaande veemarkt te Woerden op 19 en Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. de te licieuse inks. 15 cent. jakkers a Gouda. ADVERTENTIËN worden geplaatst Van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs pér drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. (Uit het Duitech.) GOUDSCHE COURANT. n hart De verpachting van groote paarden- en 21 October heeft heden het tot dusver ongekende bedrag opgeleverd van f 382. Wel een bewijs dat de pachter, die verleden jaar 369 besteedde, weer een aantal stuks paarden en vee verwacht. Bij de hoeren G. B. van Goor Zonen, te Gouda, is verschenen de vijfde druk van Fleischauer’s Hand leiding tot het dubbel of Italiaansch koopmans-boek- houden, waarvan de 1ste en 2e druk voor jaren het licht zagen bij Geb. Diederichs. De vijfde druk van het welbekende boek is opnieuw bewerkt door den heer F. J. Boer, leeraar in de wis kunde en het boekhouden. Gaarne vestigen wij de aandacht op deze uitgave. Niet alleen toch is het practisch gedeelte verbeterd en aangevuld, ifaet het oog op de vele veranderingen, die muntstelsels, wissels- en effectennoteering en han delsgebruiken in de laatste jaren ondergaan hebben ook het theoretisch gedeelte is geheel vernieuwd. Bovendien zijn in het aanhangsel hoofdstukken opgenomen over boekhouding bij naamlooze vennoot schappen en fabrieken, terwijl aan wissel-, effecten en reederijzaken de noodige aandacht gewijd is. Ook de vormen van boekhouding, die van de in het werk gevolgde afwijken, zijn uitvoerig behandeld en door voorbeelden opgehelderd. De uitgevers zorgden voor een keurige uitvoering. {Hand, bl.) Baron Von Adlerberg gevoelde zich in het eerste oogenblik uitermate verontrust, toen Adalbert bij het ontbijt niet kwam opdagen, en hij zijne legerstede onaangeroerd zag. Maar deze onrust duurde niet lang; het was im mers waarschijnlijk, dat de jongeling zijn goede voor nemens weder vergeten had en op den weg der licht zinnigheid was teruggekeerd. Von Adlerberg zou daaromtrent weldra zekerheid ontvangen een bediende van Romberg bracht ze hem. In het N v. d. D. doet de heer mr. W. A. baron van Ittersum een oproeping aan zijn landgenooten om Nederlandsche boeken af te staan voor de boekerij te Bloemfontein, hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat. In de eerste plaats worden verlangd oorspronke lijke Nederlandsche werken, maar vertalingen zijn ook goed. Geschiedenis, romans (mits alleen van Door hom werd hij met het voorgevallene in kennis gesteld, en de baron was wijsgeer genoeg, om te beseffen, dat deze gebeurtenis eer als een geluk dan als een ongeluk te beschouwen was. Zeker lag het schoone plan, indien Adalbert stierf, iu duigen en was alles verloren maar men mocht ook niet terstond het ergste onderstellen evenzoo na en misschien nog nador dan de bezorgdheid voor den dood, lag de hoop op genezing. En gedurende het tijdperk dior genezing vond Adalbert dagelijks gelegenheid om met Flora to spreken, haar zijn liefde te doen vermoeden, en naar do hare te dingen. De bankier legde aan dit streven zeker geen hinder paal in don weg; do verbintenis zijner dochter met een edelman moest immers zijn trots streelen. Aan dit alles dacht Von Adlerberg, terwijl hij zich op weg naar Romberg bevond, die hem mot onmiskenbare misnoegdheid ontving, met een inner- 1 Voor de Rechtbank te Utrecht verscheen als ge tuige een persoon uit Oud-Loosdrecht, die niet vol gens het wottelijk voorschrift den eed kon afleggen, omdat hij de beide handen miste. Zijn dagvaarding onderteekonde hij nochtans vrij duidelijk, al deed hij ook dit niet zooals dit te doen gebruikelijk is, daar hij den ponhouder in den mond hield. GOUDA, 26 September 1891. Naar wy vernemen, hopeu de Katholieken alhier eerstdaags een schoon feest te vieren. Den zesden October zal het 25 jaar geledon zijn, dat deZ.Eorw. Pater Lucassen tot kapelaan werd benoemd van de St. Jozefskerk aan de Gouwe. Ongetwijfeld zullen niet alleen de parochianen van den Jubilaris, maar allen, die den waardigen man hebben leeren hoogschatten om zijne hulpvaardigheid, zijn eenvoud en zijn onvormoeiden ijver voor het zielehoil der geloovigen, dien dag overvloedig blijk ge^en van hunne liefde en hunne oprechte dank baarheid. Moge de beminde en verdienstvolle Pries ter, die in weerwil van zijn’ hoogen leeftijd, nog altijd met het vuur en den ijver der jeugd in zijne H. Bediening werkzaam is, nog vele jaren door zijne rijpe ervaring de beproefde raadsman van Gouda’s Katholieken en door zijne bekende weldadigheid de steun der armen en ougelukkigen blijven I 42) Dat klinkt zeer juist. Maar men bedenkt niet, dat de vriend even eens dood of een schurk zijn kan, antwoordde de kapitein. Men had de zaak terstond moeten onder zoeken toen ik dezen brief vond, was het te laat. Werner schudde het hoofd hij deelde de over tuiging van zijn vaderde verwijten, die Gronau den ouden heer maakte, kon hij niet als rechtvaardig beschouwen. Die tegenspraak verbitterde den kapitein nog meerdiens stemming was buitendien door de zienswijze van den baron omtrent Hohenhausen zoor geprikkeld. Werner noodigde hem uit, den avond op Hohenhausen door te brengen, waarheen hij voor- nemens was, zich met Alma te begeven bij wilde j hem daar voorstellen en verzekerde hom do vrien delijkste ontvangst; maar Gronau wees het voorstel afmet graaf Hohenhausen wenschte hij niets te maken te hebben, zoolang hij in hem een medemin naar moest vreezen. Serenade, Woorden van Nic. Beets on gecompo neerd door Mart. J. Bonman, maakt het 3e nummer uit van de Nederlandsche Mannenkoren, uitgave Joh. C. M. van Mastrigt te Arnhem. Omtrent deze compositie van onzen geachten stad genoot, lezen wij iu „de Katholieke School" Niet minder gunstig meenen we te mogen oor- deelen over „Serenade" van Mart, J. Bouman. ’t Is niet zoo byzonder gemakkelijk, of?choon het wel in de macht zal liggen van verreweg de meeste mannen koren. Van hetgeen wij van den heer Bouman kennen, zouden we dit nummer het schoonste noemen. Zoo merkten we op den overgang van pp. sempre cresc. in ff, met de septime op g naar b „Dat in uw droom te voorschijn koom een beeld, in staat uw sluimrend hart te streelen Zeer schoon is ook het effect, te weeg gebracht bij„Maar neen, ont waak, ontwaak nochtans", waar de eerste tenoren en eerste bassen in octavengang do melodie halfsterk doen uitkomen op de teêrc, synoope-achtige begeleiding der andere partijen. Een breed, machtig slot „Ontwaak, herleef, en geef uw hart aan ’t lied", bekroont het werk, dat ten volle verdient gekend en gewaardeerd te worden, door allen, die het echte Nederlandsche lied eere willen geven, waar het dit toekonK. lijke onrust, die den baron zooveel te meer moest bevreemden, daar hij reeds door den bediende wist, dat de dieven in hun voornemen niet waren geslaagd. De bankier stelde hem onverwijld gerust aangaande den toestand van den lijder. Buiten gevaar is hij zeker niet, zeide hij, maar rust en goede verpleging zullen, volgens den dokter, het gevaar uit den weg ruimen, en dat hij beide in dit huis vinden zal, zult u wel niet betwijfelen. Wat tot dusver in dit opzicht kon geschieden, is geschied wij moeten nu geduld hebben. Theodoor was heden ook vriendelijker en mede deelzamer tegenover den baron; hij deelde het voor gevallene uitvoerig mede en verzocht den ouden heer, de ouders van Adalbert allengs en zeer voor zichtig voor te bereiden. Adalbert te zien, werd den baron echter gewei gerd, en Von Adlerberg moest toegeven, dat de redenen dier weigering steekhoudend waren. Zijn aanblik zou den patiënt hebben opgewonden, en die opwinding kon den zwakken draad, waaraan het leven hing, vei scheuren. Maar toen de baron in den namiddag nogmaals terugkwam, viel hem het geluk ten deel, in woonkamer Flora te ontmoeten, en van haar vernemen, dat zij zich met de verpleging belast had en dien plicht met nauwgezette trouw zou ver vullen, Ook den volgenden dag kon de dokter nog geen hoop geven alles hing at van bet gestel van den Verleden Vrijdagavond vergaderde de Vereoniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs in een der lokalen van de Chr. School in den Langen Groenendaal. Na afloop der huishoudelijke werkzaamheden gaven twee leden den wensch te kennen tot verandering van art. 21, dat aldus luidt „Gedurende den schooltijd mag niemand in de school worden toegelaten dan het bestuur en zij, die daartoe door de wet gemachtigd zijn." Dit artikel is thans gewijzigd en l":Ji „De school is toegankelijk voor lende." Bij koninklijk besluit is aan A. Kluit, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1891, eervol ontslag verleend als notaris te Moordrecht. r w

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1