t BINNENLAND. ES rl ONTMASRgaS. li [NG Donderdag 1 October. 1891. N° 4645. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, weg1. De Inzending van advertentlên kan geschieden tot êên uur des namiddags van den dag der uitgave. Zn., |r si! I an, ort* Bid. •Bl eker oven beste ld. kten o^ist. FEVILLETON. *1 »urfl, Alzoaderlyke Nommers VIJF CENTEN. (Sckooltlad.) waarschuwingen in den wind. XII. {Uit het Duitech.) XL Ik en deze I ater, sl De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. lideelt, igen tfld i pjjn te voeligate en-zeep «parau ADVERTENT1ÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. n, welke brengen. idwater Bovendien worden alle Advertentiën grati. opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschpnt'. tt. 50 d» Coiffeur. 'DULL. li«k lijk Bhe snta) het toije goudsche courant. djn, ont- ngename en zeker gebruik 75. POPP’s oden ge- indpiom- b eiken ewinkels Een reeks van examinatoren zullen, weken ja maanden lang werkzaam moeten zün de examens voor vrye- en orde oefeningen, die’5 Oct. aanlangen, af te nemen. Al die examinatoren njn als onderwijsers of onderwijzeressen bij het lager of middelbaar on derwijs werkzaam. Het gymnastiek-onderwijs zal dus een geruimen tijd op vele scholen niet of zeer onvoldoende kunnen gegeven worden, want de exa mentijd valt geheel buiten de vacanties. Waarlijk, dit is geen gering nadeel van het nieuwe leervak, doch onder het tegenwoordige stelsel van samenstel ling der examen-commissies onvermijdelijk. Dat niet alle gemeentebesturen zonder tegenkan ting hun onderwys door deze examens in de war willen laten brengen, leert Almeloo, waar het dage- lyksch bestuur den leeraar aan de h. b. s. de toe stemming heeft geweigerd om zitting in de commissie te nemen, zoodat voor hem een ander is benoemd. Dat de examens niet in weinige dagen kunnen zijn vader over de gestolen diepen indruk bij hem ach tergelaten, en het pogen in Hohenhausen om Flora met vleierijen te omstrikken, vervulde hem met ernstige bezorgdheid. Er kon wel iets van waar zijn, dat hij sedert de breuk met Fanny over alles zoo streng en ernstig oordeelde; maar wie droeg dan de schuld van die verbittering van zijn gemoed Flora had waarlijk geen recht, hem dit verwijt te doen. Ja, hij’ vermoedde, dat in dit huis niet alles zoo blijven zoumaar vanwaar het gevaar zou komen, wist hij niet. Hij zagoveral dreigende wolken zich samenpakken maar wat hielp het hem, of hij zijn waarschuwende stem deed vernemen men sloeg zijn De heer Sommer was een kundig rechter van instructiehij had reeds menig ingewikkeld geval in handen gehad, menigen verstokten misdadiger door strikvragen in diens eigen netten gevangen maar een zoo verstokte kerel als deze koddebeier Reimann was hem nog nimmer voorgekomen. De inbraak bij den bankier Romberg loochende Reimann niethij bekende ook, een zijner tegen standers te hebben neergeveldmaar van den matroos wilde hij hoegenaamd niets weten. Het baat u alles niets, zeide de rechter bij het laatste verhoor, dat hij den beschuldigdé deed on dergaan. De bewijzen getuigen tegen u. Ik wil u nogmaals verhalen, hoe de zaak zich heeft toegedra gen. Nadat gij uit het tuchthuis waart ontslagen, hadt gij evenmin een cent in den zak, als het minste vooruitzicht, er op eerlijke wijs een te verdienen. Gij waart tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld, omdat gij op den publieken weg een man beroofd hadt. Wilt ge ook deze misdaad loochenen Neen antwoordde de koddebeier barsch. had honger; niemand wilde mij werk geven. Omdat ge reeds herhaalde maleó gestraft een onverbeterlijke drinkebroer zijt 1 Dat was ik nooit Bedaard I Tegen de bewijzen, die aan Na deze woorden verwijderde zij zich, Theodoor weerhield haar nietzijn hart was zoo vol en zwaar dat het hem niet mogelijk zou geweest zijn, het ge sprek voort te zetten, zonder zijn zelfbeheersching te verliezen. De onthullingen- van documenten hadden een Men schrijft uit Rotterdam aan het Utr. Dagblad: Nog altijd gaat men voort met de buitenplaatsen in de omstreken onzer stad te sloopen. Nu weder is eene uitgestrekte landelijke bezitting te Kralingen, het Paradijs gehectep, bestemd om te verdwenen Na afloop van de voorstelling eergisteren avond in den Parktuin te Amsterdam gegeven, viel Sequah eene ovatie ten deel, veel gelijkende op het storm achtige huldebetoon by zyn laatste optreden te Rot terdam. Eene onafzienbare menigte vergezelde zyn koetsje, waarvoor do paarden waren afgespannen en dat door eenige mannen getrokken werd, zingendelang zal hij leven I of een of anderen bekenden volksdeun, joelende van den Parktuin langs de Nieuwe Heeren- gracht, Amstelstraat en Regulierbreestraat. Bij de Munt gekomen ging de juichende menigte niet de Kalverslraat in, maar het Rokin langs en vandaar van de Damzijde de Kalverstraat in. Hier had voor het Café Suisse, waar Sequah moest uitstappen, eene ware volksophooping plaats. Het was er een ontzag lijk gedrang, waarbij de vensterruiten van de aan de overzijde gelegen winkels een oogenblik gevaar liepen ingedrukt te worden. Toen Sequah eindolyk uit zyn koetsje stapte, ging er een oorvordoovend gejuich op, dat er niet op verminderde, toen hij een paar minuten later voor het geopende raam van Café Suisse verscheen en eenige keeren voor het publiek boog. Velen van de toeschouwers uitten hun geestdrift door het zingen van de wijs van het Engelsche volkslied. Nu en dan werd evenwel een schil gefluit gehoord. Nadat er nog voor het manufacturenmagazijn Insulinde een vechtparty was voorgevallen, gelukkig zonder ernsti- gen afloop, verspreidde de menigte ziek de grond zal worden vlak gemaakt en voor bouw terrein uitgegeven. Hoe menig fraai buitenverblijf in dat dorp heeft in de laatste 25 jaar dat lot reeds ondergaan De slooping van het Paradijs, terwijl men nog bezig is eene reeks van nieuwe straten te Kralingen aan te leggen, bewijst dat dit dorp nog altijd zeer in trek is bij hen, die de lusten eener groote stad willen genieten, zonder de lasten te helpen dragen. In Friesland klaagt men, dat de uitwonende land bezitters niet in de gemeeqte-belaatingen kunnen wor den aangeslagen dat is althans te verhelpen, maar wie vindt het middel om de uitwonenden te treffen^ die in de groote steden hun brood verdienen en hun vermaken vinden, en nochtans op de gemakkelykste wijze uit de handen van den gemeente-ontvanger weten te blyven? akte ontleend zijn, kunt ge niets inbrengen. Dus, wat nu te beginnen? Graaf Von Hohenhausen had uw dochter bemindgij vernaamt wellicht toevallig, dat hij uit Amerika was teruggekeerd hy moest helpen. Hij antwoordde Reimann op verachtelijken toon ik zou liever verhongerd zijn, dan dat ik uit zyn hand een aalmoes had aangenomen. Met zulke uitvluchten brengt ge mij op geen dwaalspoor. Was het niet de honger, dan was het t .de dórst naar wraak, die je naar Hohenhausen dreef de aanleiding doet niet ter zake. In het struikgewas, in het park van Hohenhausen, ontwaart ge een matroos. De man was goed ge luimd, zeer opgeruimdhij moest dus iets in den zak hebben. Wellicht ponder over de gevolgen lang na te denken, gaaft ge hem met dezen stok een slag op den schedelde man stortte bewusteloos neer, en ge naamt wat ge by hem vondt. Deze brieventasch, die twee bankbiljetten bevatte, dit zakmes en een zilveren horloge met dubbele kast en een lederen geldbuidel, die, behalve andere mun ten, eenige vreemde goudstukken bevatte Thans eerst werden de gevolgen van den roof u duidelijk., Wat te doen? Kwam de matroos weer tot bezinning, 1 dan zou hij de politie bepaald van hot voorgevallene in kennis stellen, en het tuchthuis was je voorla id. Daar herinnert g> u het meer, dat in de onmiddel- lijke nabijheid moest zijn uw besluit was schielijk genomen. Weerstand kon hot bewustelooze offer De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Namens Hare Majesteiten de Koningin en de Ko- ningin-Regentes werd dezer dagen een pliotogmphisch portret van wijlen Z. M. den Koning, in lijst, toe gezonden aan verschillendo inrichtingen der Kon. Wed. marineaan het korps mariniersaan de ver schillende korpsen en inrichtingen van het Nederl. legeraan de militaire gouverwetnenten, com mande menten en aan de bataillons, waarvan het vaandel versierd is met de Militaire Willemsorde, van het Neder.-Indische leger, alsmede aan de garnizoenen van Paramaribo en Curasao. In een begeleidend schrijven werd het portret aangeboden als eene her innering aan den overleden Koning, opperbevelheb ber van zee- en landmacht. afloopen, blykt uit het getal candidates Dit be draagt voor de commissie te Leeuwarden 436 (384 m. en 52 vr.) Is gemiddeld hot aantal voor de an dere 9 commissies even groot, dan wordt het geheele getal 4 a 5 duizend I GOUDA, 80 September 1891. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werden veroordeeld M. K., visscher te Gouda, wegens strooperij tot drie weken gevangenisstraf. A. J. V., machinist te Niouwerkerk a/d IJsel, bekl. van bevrijding van een arrestant, tot een maand gevangenisstraf. A. H.» draadspinner te Nieuwerkerk a/d IJsel, wegens mishandeling, tot 5 boete. J. J. P. S., D. 8. en G. K., landbouwers te Bergambacht, bekl. van diörenmishandeling, de eerste beklaagde tot 30, en do tweede en derde be klaagde tot 15 boete.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1