akte J I' jl Vrijdag 2 October. 1MH. N° 4646. Nieuws- en BINNENLAND. FEUILLETON. NG 1st weg. i Zn. ONTMASKERD. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. il 8’ I loor Ei fi O O l> Ei N Ei De intending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. K- het vreeselijkste uur (Uit het Duitoch.) XII. kind - Gouda. De prjja per drie maanden ie 1.25, franco per poet 1.70. ADVERTENT1ËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. GOÜDSCHE COURANT. De persoon uit Oud-Loosdrecht, van wien onlangs werd medegedeeld, dat hij wegens gemis zijner han den op eene dagvaarding voor de rechtbank te' Utrecht zijne mond-, in stede van handteekening plaatste, is zekere M. van den Akker. De handen van dezen man werden, geruimen tijd geleden, toen hij in militairen dienst was, door een kanonschot verbrijzeld en afgezet. Van den Akker kon gelden als een merkwaardig bewys van wat iemand met lust, opgewektheid en volharding kan leeren. Met do beide haken, die zijne handen ver vangen, en geplaatst zijn in kunstarmen, verricht hij Zondag werd te ’s-Gravenhage in het Gebouw der Logo, onder voorzitterschap van mr. Banck, eene talrijk bezochte vergadering gehóuden van het Ver- hulst-Comité, die door verschillende afgevaardigden uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem en Lei den werd bijgewoond. Volgens mededeeling van den penningmeester, den heer S. de Lange, was er aan grootere en kleinere giften een bedrag van ruim 2700 ontvangen. Met algemeene stemmen werd besloten, de beschikbare middelen te bezigen voor de vervaardiging van een marmeren buste, die aan het Ryks-Museum zal worden aangeboden, en voorts om een gebeeldhouwde zerk met de zinnebeelden der muziek op het graf van den ontslapen toondichter te plaatsen. De overblyvende gelden zullen aan het hoofdbestuur der M. t. b. d. Toonkunst worden uit gekeerd, als eene bijdrage ter ondersteuning barer nieuwe uitgave van Verhulst’s eenstemmige liederen. Nadat de leden in de gelegenheid waren gesteld het model der buste in een aangrenzend vertrek te bezich tigen, werd, op voorstel van mr. J. A. Sillem, van Amsterdam, met groote meerderheid van stemmen beslist de uitvoering in marmer <len ontwerper, den heei* Johan Keller te ’s-Gravenhage, op te dragen, wien onlangs ook de vervaardiging van Donders borst beeld, voor het gesticht van ooglyders te Utrecht bestemd, werd toe vertrouwd. betrapt. Bewijst dit niet eer mijn onschuld dan mijn schuld? vroeg de koddebeier, het hoofd opheffende. Wanneer ik den moord had begaan, zou ik de plaats onmiddellijk verlaten hebben. Ik zou mij op Hohen- hausen niet vertoond hebben, en zeker niet den jager Hackert in den weg getreden zijn. Hem wildet ge met je wraak belasten Neen, ik verlangde niets anders van hem dan een geweer. Ik kon den graaf uiet naderenhij was steeds te paard of in het rijtuig, en het slot binnen te dringen was mij onmogelyk. Daarom wenschte ik een geweer daarmede had ik schielijk mijn doel bereikt. Hackert weigerde mij; ik wilde nu in de stad een geweer koopen ik had ingezien, dat ik andere niet klaar kou komen. In de stad ontmoette ik een man, met wien ik bevriend was hij zocht een compagnonhet plan, dat hij mede deelde, beviel mij, omdat alle voorbereidingen reeds waren geregeld en de uitvoering gemakkelijk scheen. Waarschijnlijk het plan om bij den bankier Romberg in te breken? Juist. En waar bleef de wraak IDit plan hield mij zoo bezig, dat ik aan mijne aak voorloopig niet meer dacht. Mijn vriend zeide J, dat wij een groote som zouden ontvangen, en Weneer wij verstandig handelden, dan kon piet de minste argwaan op ons vallen. Waarom zou ik dit niet meenemen? Hart ik vermoed, dat de zaak zou Eergisteren ochtend werd te Marseille zekere Colonna opgebracht, die iemand met den dood had bedreigd. In het politiebureau gekomen bracht bij den agent die hem had aangehouden onverwacht een messteek toe en ontvluchtte. De secretaris van den commissaris zette hem na, maar op het oogenblik dat hij den man greep stiet hem deze door het hart, zoodat hij dood neerviel. Een tweeden agent werd een slag ader doorgesneden en verscheidene anderen waren noo- dig om den woestaard meester te worden, dien men als een wild dier met sabels moest neerhouwen. Men dacht, dat hij van zijne wonden niet zou opkomen. Door het kiescollege Leiden van de ffNederland- sche Handelmaatschappij" is tot corn missa ris-plaats- vervanger bij genoemde maatschappij voor Leiden ge kozen, in plaats van Dr. D. Bierene de Haan, die tot commissaris gekozen is, de heer T. P. Viruly. alle bezigheden, roeit, vischt met netten, bewerkt zij geheelen tuin met wieden van het fijnste onkruid incluis. Bovendien beeft hij eenige keurig bewerkte scheepjes getimmerd, waarvan er een is tentoongesteld en toen de algemeene bewondering wegdroeg. Die man voert zonder handen meer uit dan tal van anderen, die zich in het bezit er van mogen verheugen. 1: want dat de Lrieycn-V I. ÏUftetede* <bii, 46) Ja, mijnheer! In het bosch óp dorre biezen slaapt men uitstekend, en men heeft daarbij het voordeel, dat het een goedkoop nachtverblijf is. Ge kwaamt op Hohenhausen aan op denzelfden dag, waarop de matroos daar was, zeide de rechter schijnbaar onverschillig, maar de loerende blik, die bij deze woorden op den vagebond gericht was, be wees, dat een bijzonder oogmerk aan deze vraag ten GOUDA, 1 October 1891. Door onze gemeen te—politie zijn verschillende goe deren van diefstal afkomstig, ten nadeele van inge- zetenen alhier, in beslag genomen. De daders zijn W ook reeds gevat en procos-verbaal wordt opgemaakt. De heer M. Den Oudsten heeft zyn winter-tee- kencursus te Haastrecht aangevangen met een veer tiental leerlingen. Zondag voormiddag trad de heer J P. Ott, pre dikant te Groot-Ammers, voor het laatst voor de gemeente op. Hoewel nog helder van geest en krachtig van stem, hebben lichaamszwakte en vooral vermindering van gezichtsvermogen hem genoodzaakt, na bijna 57 jaren het predikambt in die gemeente te hebben waargenomen, zijne betrekking neder te leggen. Naar aanleiding van de woorden in Openb. 3:11: *Houdt wat gy hebt, opdat niemand uwe kroon neme", herdacht Z.Eerw. het goede, door hem in al die jaren m de Gemeente waargenomen en waar schuwde haar voor de gevaren, die de geest des tijds ook voor haar medebrengt, waarna hij meteen bartelijk woord van afscheid zyne rede besloot. Na het uitspreken van den zegen werd hem door de Gemeente de heilbede van Ps. 134 3 toegezongen. Mogen den waardigen man nog eenige jaren van welverdiende rust in zijne nieuwe woning geschon ken worden (ScXoonh. Courant.) Toen ik nu op Hohenhausen aankwam, gold mijn eerste gang het meer; ik wilde de plaats weerzien, die mij aan het vreeselijkste uur van mijn leven herinnerde. Dat klinkt niet zeer waarschijnlijk, zeide de rechter. De koddebeier staarde somber voor zich. ’t Kan zijn, antwoordde hij na een pauze j misschien zouden anderen het niet gedaan hebben ik kon niet andersik voelde mij tot het meer aan getrokken dien drang kon ik niet weerstaan. En toen ik nu daar stond, zag ik de brieventasch en het mes daar liggenu zoudt ze ook opgenomen hebben, mijnheer Zeker, maar ik had ze aan de politie gebracht. Nu, ik heb dit niet gedaan en ik had daar voor mijn redenen. De brieventasch bevatte vier honderd gulden, voor my een groote som, en ik was voornemöas, mij naar Amerika te begeven, zoo- dra ik mijn kinif gewroken had. Dat stemt nu ook weer met hetgeen ge later deedt, niet overeen, zeidfr^de rechter hoofdschuddend. Wanneer je zooveel aan dje wraak gelegen was, zoudt ge haar nog dienzelfden 'dAg genomen en dan de reis naar Amerika aanvaard hobWya: ge gestraft zoudt worden, wanneer men tasch in je bezit vond, wist je’zeer goed. lü^btede. daarvan verschuilt gij je, opdat de politie flje\ ;net zou vinden,, en eenige dagen daarna wWdtnge bij een inbraak onder verzwarende omstandigheden Blijkens beschrijving van het nieuw opgerichte Instituut van prof. Koch te Berlijn, is dit verdeeld in twee afdeelingen, een voor weten schappelijke proefnemingen en een voor ziekenafdeeling, waarin alle mogelijke sanitaire en hygiënische voorschriften zijn in acht genomen. Vooral is belangryk de inrichting der lokalen voor de ontsmetting en voor de lykopening. Deafdeeling voor ontsmetting bestaat uit 3 lokalen. In het le wordt de wasch gesorteerd, in het 2e ontsmet en in het 3e gereinigd. Daar is ook eene inrich ting tot baden voor den persoon, die de wasch aierbrengt en waar hij na het bad schoone kleederen ontvangt. Rondom de ziekenzalen zijn plantsoenen en vooral veel houtgewas aangebracht. In de wetenschappelijke afdeeling is eene groote grondslag lag. Niet denzelfden dagantwoordde Reimann. Het was niet op een Donderdag, doch op een Vrijdag, ik herinner het mij zeer nauwkeurig. Wanneer men zich deze of gene zaak herin nert, dan moet men een uitgangspunt hebben, zeide <le rechter. Welk hebt gij voor deze herinnering Het was op een Vrijdag, dat mijn arm kind uit hel meer werd gehaald. Dat geschiedde vóór achttien jaren. En al was het vijftig jaren geleden, ik zou den verschrikkélijken dag nog niet vergeten hebben.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1