binnenland: ES ILIE iet reeds bet de aarborgt )er flacon EN. 1801. Woensdag 7 October. [NG □art N° 4650. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. sweg. eene OLEN, De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. ELT Az. Zn., FEUILLETON. j in huis ;eljjk ge- (A’S ien-zeep sparau ■ogist. Cle, de t beste ild. kten n rater, Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. {Uit het Duitaek.) XII. b, Leiden Voorburg. iewinkels Mevrouw de wed. Pennink te Twelloo vierde gisteren haar lOlsten verjaardag. Zij geniet nog eene H. 101. rerheugde mij over dat weerzien het ---3 waren Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. l pijn, ont- mgename len zeker gebruik ,75, 1’01’P’s mden ge- 'andplom- 3i, eiken acht om kunnen De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. i ongeloof- ge wichtige hij dit niet langer en te groote be- De overledene was ridder van de orde van den Ned. Leeuw. Den 9n Februari 1798 was hij te Enkhuizen geboren. 3n, welke brengen, iidwater l. n, Zondagmorgen ontstond er brand in eene boerderij te Bodegraven, gelegen in de Meije en bewoond door J. Hoogendoorn. Zoowel het woonhuis als de hooiberg werden een prooi der vlammen. Een en ander was verzekerd. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. goudsche courant. konden worden vereerd, zijn een geschenk van de gezamenlijke Parochianen der H. Jozefskerk en ge tuigen zoowel van de kunstvaardigheid des makers als van den goeden smaak en den degelijken gods dienstzin der gevers. 50) Waarschijnlijk omdat ik zelden de dameskajuit verliet, antwoordde Fannyeen vluchtige ontmoeting heeft wellicht slechts eenmaal plaats gegrepen. Er waren zoo vele passagiers, dat men niet met ieder in het byzonder kon kennis maken. Gij hebt gelyk, zeide de graaf op vriendelijken, bijna vertrouwlijken toonbovendien vormden de dames een gesloten gezelschap, waartoe de heeren geen toegang hadden. Ik geloof, dat do etiquette zoo streng niet in acht werd genomen. Dan waren het toch slechts enkele heeren, die bevoorrecht werden, en onder die gelukkigen behoorde Ik niet, vervolgde de graaf schertsend. m Beklagen mag ik mij daarover nietik kon des tijds nog niet over ruime middelen beschikken, en in mijn uiterEjk geleek ik meer op een avonturier dan een edelman. Dat zag ik zelf in, en daarom nam ik mij wel in acht, mij aan het gevaar eener vernedering bloot te stellen. Weet u misschien, of Dat de belangstelling voor de internationale sport- tentoonstelling, in 1892 te Scheveningen te houden, steeds toeneemt is in onze courant van eergisteren reeds aangetoond. Ons kwam heden uit goede bron ter ooren dat met het oog op die tentoonstelling en den grooten toeloop van belangstellenden reeds nu verscheidene villa’s verhuurd zijn voor het bad seizoen 1892, zelfs dat een eigenaar van vele villa’s ze allen zoo goed als verhuurd heeft. Bui tenlanders zoowel ala Nederlanders haasten zich reeds om zich een aangenaam verblijf in den zomer van *92 te Scheveningen te verzekeren; nog nimmer is de animo om voor het volgend seizoen te huren of intehuren zoo groot als dit jaar, al doen soms de vele bordjes waarop //gemeubileerd te huur* of//ge meubileerde kamers te huur" vermeld staat het tegendeel vermoeden. Dergelijke bordjes vóór villa’s of huizen geplaatst welke bij de maand of bij de week verhuurd worden, blijven in den regel staan zoolang de verhuurder voor het géheele seizoen niet alles verhuurd heeft. Zondag overleed te ’s Hago in den ouderdom van 93 jaren, ds. Moll, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Gedurende de vele jaren, die hij als Evangelie dienaar arbeidde, deed hij veel goeds. Het Christe lijk onderwijs bevorderde hij krachtig, o. a. door de stichting van de naar hem genoemde Moll-schooltot verbetering der ziekenverpleging werkte hij krachtig mede door zijn steunen van de Diaconnessen-inrich- ting en 'voor de armen en weezen was hij onver moeid werkzaam. behalve ons nog andere passagiers gered zijn? Neen mijnheer, zeide Fanny. Bost wilde be weren, dat wij de eecigen zijn. Von Hohenhausen knikte en staarde een poos peinzend voor zich. Het waren vreeselijke uren, verbrak hij einde lijk het zwijgen. Ik herinner mij ook niet, u op het schip te hebben gezien, dat mij opnam. De matroos en ik werden door de //Albert” opgenomen. En mij redde de //Batavia”. Ik zette met den matroos de reis voort, her nam Fannyge zult u herinneren dat wij u in het station te Hamburg ontmoetten. Ik heb u ook daar niet gezien. Maar wel den matroos. En ik vt-o... gaf mij de hoop, dat nog vele passagiers gered. Rost gaf reöds toen zijn voornemen te kennen, u te gaan bezoeken hij liet zich eenige gezegden ontvallen, die mij bevreemdden. De graaf sloeg voor den vorschenden blik der dame de oogen niet neereen glimlach speelde om zijn mondhoeken. De matroos was, als ik mij zoo mag uitdruk ken, een geheimzinnig personage, zeide hijde goede man rook overal geheimen, die ieder ander belache- ook bewij: lijk moesten voorkomen. Misschien hebt ge dat ook Hu gevonden Door de eerste afdeeling der staatscommissie van arbeids-enquête zal te ’s-Gravenhage, in den loop der maand October e. k., een aan vang worden gemaakt met het houden van getuigenverhooren aangaande de maat schappelijke toestanden der arbeiders in verband met zieken-, begrafenis- en andere verzekerings- en onder- standsfondsen, niet aan eenige onderneming of inrichting van nijverheid verbonden, «jiAllen, die uit eigen ervaring dienaangaande in lichtingen meenen te kunnen geven, worden verzocht bij ongefrankeerden brief, onder het adres Staatscom missie van arbeids-enquête, ’spQjavenhage, hunne namen en woonplaatsen mede te deeleu, met beknopte opgave van de onderwerpen waaromtrent zij de staats commissie meenen te kunnen inlichten. (St.-Ct.") Naar men verneemt is, na het verschijnen van het rapport over de begrafenisfondsen, thans door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot nut van ’t Al gemeen ingevolge besluit der algemeene vergadering ook eene commissie benoemd tot onderzoek van de ziekenfondsen in ons land. In die commissie heb ben zitting dr. van Tienhoven en dr. Snijders Sr. te ’s-Gravenhage, prof. Ötoeder en mr. Ribbe te Am sterdam. (Vad.) Volstrekt niet, antwoordde Fanny. Hij heeft tegen u dus niet over geheimen ge sproken - a Dat wel, maar ik vond daarin niets lijks. Hij zeide mij, dat hij met u eene f aangelegenheid te regelen had, en mocht uitstellen, daar er te vele langen mede in verband stonden. Daar hebt ge het bewijs voor de juistheid van mijn bewering, zeide de graaf op luchtigen toon; de zaak die hij met mij wilde vereffenen, betrof een kleinen dienst, dien hij mij gedurende den overtocht bewezen had. Reeds te Hamburg herinnerde hij mij er aan, en ik beken, dat die indrmgerij mij ver van aangenaam was. Heeft hy u dat ook gezegd Neen. Ik herinnerde mij zulks, toen hij mij Hater om een onderhoud liet verzoeken, en ik begryp de onbeschaamdheid niet, waarmede hij de ondersteuning, die ik hem aanbood, van de hand wees. Had ik niet medelijden met mijn lotgenoot gehad, dan zou ik mij niet verder om hem bekommerd hebben. Later werd zijn doel mij dan ook duidelijk. Hij wilde de ondersteuning niet in den vorm van een aalmoes hebben; zij moest als een leening beschouwd worden; zijn trots verzette zich tegen het aannemen van een aalmoes. Misschien hebt ge van zijn trots jzen ontvangen I Hij heeft de belooning, hem door mijne broe- 1 ders aangeboden, eveneens afgewezen. GOUDA, 6 October 1891. Heden reeds vroeg in den morgen kondigden de vlaggen aan, die uit de woningen van een groot aantal Katholieken wapperden, dat het schoone feest van den ZEerw. Pater Lucasse, Kapelaan van de H. Jozefskerk alhier, was aangebroken. Golyk verwacht mocht worden, stroomde den ganschen morgen eene breode schare van geloovigen uit de beide parochiën kerkwaarts, om den beminden priester van hunne vereering blijk te geven en Gods zegen over hem af te smeeken. Vooral onder de solemneele H. Mis, die te 9 uur door den Jubilaris zelf, geassisteerd door zyoe Eerw. Confraters en den ZEerw. Pater v. d. Klein, werd opgedragen, was de prachtig versierde tempel met eene dichte menigte bezet. Na het Evangelie beklom deZEerw. Pastoor der parochie den kansel en schetste in keurige en ge voelvolle woorden de waarde van het H. Priesterschap en den zegenvollen arbeid van zijnen hooggesohatten medebroeder. Aan menig oog ontwelde een traan, die van liefde en dankbaarheid sprak, toen de gewijde redenaar in vluchtige trekken den feesteling als den wijzen raadsman en den vriend der armen voorstelde en hierdoor onwillekeurig aan zoovele droevige tafe- reelen deed herinneren, waarbjj pater Lucasse als een weldoende engel troost en bemoediging bracht. Voorzeker alle aanwezigen hebben van ganscher harte ingestemd met de bede van den Pastoor, dat de jubilaris nog vele jaren kracht en lust moge be houden, om met zijne bekenden gaven te blijven werken en zorgen voor het geestelijk welzijn v^n Gouda’s Katholieken. Onder de vele geschenken, die den feestvierenden Pater werden aangeboden, munten vooral uit een kostbare kelk en twee pullen met zilveren schaal. Deze schoone stukken, de schoonste, die den Priester

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1