ms. I] en BINNENLAND. nt! ®»TSKASK£BB. 1891. Dinsdag 13 October. 4655. Nieuws- en FEUILLETON. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ispoor’ L ankolen inigwalm. na i. u .V' □Al. lil De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. 'RUI N: If zonder Ijjke Nommerg VIJF CENTEN. itréin-tarief 1t2 politie (Uit het Duitech.) XIII. Laten wij de zaak A' .V loopt I De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags rerschynt. goudsche courant. nog eenige m en Fla- ken, Borst- t. Sloopen, is Boorden, kindergoed bonneeren. ireau dezer er kórting GOUDA, 12 October 1891. Door het hoofdbestuur der schippersvereniging „Schuttevaer” is een adres verzonden aan de ge meentebesturen van Boskoop en Alten a/d Rijn, en den administrateur der Waddingsveensche brug, met verzoek om voldoende remmingswerken aan de brug gen in die gemeenten aan te brengen, ten einde zoo noodig met eene sleepboot van minstens 8 schepen op een behoorlijken afstand te kunnen stoppen. hoofden ten geschenke gegeven. Om eenig denk beeld van de duurte te geven diene, dat in genoemde fabriek één werkman per jaar slechts 1 M’ kon afmaken, waarvan de waarde berekend werd op 1500. Aan de Asser Ct. wordt medegedeeld, datSequah de hoofdsteden der noordelijke provinciën binnenkort zal bezoeken. Uit Linschoten schrift men aan het Weekblad van Woerden Nadat in het laatst der vorige week een groote wagen met nog degelijk huisraad van het huis te Linschoten naar Duitschland is gezonden, heeft men gisteren het gobelin-behangsel afgenomen. De graaf heeft het verkocht voor een kleine 10.000, maar er wordt gezegd, dat den koopers reeds 15 duizend gulden geboden is, als ze ’t weer willen verkoopen. Velen zal deze koopsom bijna ongeloofelijk voor komen doch wij kunnen uit de geschiedenis bewe zen, dat dit gobelin misschien nog niet eens zoo puik puik zal zijn, aaegezien het dan veel duurder nog kon wezen. Men moet weten, dal de grootste schilders Raphael en Rubens meermalen teekeningen hebben vervaardigd, waarnaar gobelin gemaakt zijn. De uitvinding dagteekent van ongeveer 1500, toen zeker schilder Gobelin te Parijs, het eerst schilder stukken met gekleurde draden op weefgetouwen namaakte. De kunst is later vooruitgegaan en on der de regeering van Napoleon ÏII schijnt deze haar toppunt bereikt te hebben. Uit deze keizerlijke werkplaatsen kon het verkochte gobelin echter niet afkomstig zijn, want de daar gemaakte gobelins waren niet te koop en werden alleen aan gekroonde Naar men verneemt zal in den Tivoli-schouwburg te Rotterdam dezen winter nog opgevoerd worden „De Rederijker”, blijspel in drie bedrijven van Wil lem van Zuijlen, en zal deze schrijver voor zijne benefiet-voorstelling optreden als „Triboulet” in „Le Roi s’amuse”, treurspel van Victor Hugo, vertaald door den heer Goteling Vinnis. Een schoone trek uit het leven van generaal Grant. Sommige menschen zien geen bezwaar in een klein leugentje. Het volgende voorval deelt ons zien dat Grant er anders over dacht. Er werd een belangrijke conferentie gehouden te Washington, toen iemand aan den generaal Grant zijn kaartje zond, met verzoek hem een oogenblik gehoor te verleenèft. Of nu de bezoeker niet welkom was, of dat het oogenblik hem ongelegen scheen, genoeg de generaal toonde zich ontevreden over de stoornis, zoodat een der hem omringende heeren tot den bode zeide: z/zeg den heer, die deze kaart gaf, dat de generaal er niet is.” „Neensprak deze„vertel hem dat niet 1” Daarna zich tot den vorigen spreker wendende, zeide hij: „Ik lieg zelf nooit, en wil niet dat de bedienden het ten mijnen gevalle zullen doen I” uitmaken, of het geoorloofd is vruchten op brande wijn in kleinere hoeveelheid dan 2 liters te ver koopen, wanneer die verkooper geen „vergunning* heeft. Ons Belang, orgaan van „Eigen Hulp*, deelt daaromtrent het volgende medeEen zeer bekend tegenstander der coöperatie heeft in den winkel van Eigen Hulp in den Haag een flesch vruchten op brandewijn doen koopen door een meisje van 12 a 13 jaar en daarna een dergelijke flesch door een volwassen persoon. Daarop is hij naar het commis sariaat van politie op de Groenmarkt gegaan en heeft daar de Wiokelvereeniging aangeklaagd van op twee wijzen de bepalingen der drankwet te hebben overtreden. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. veronderstel dat dit vermoeden, dat toch niet tot de onmogelijkheden behoort, juist is, is het dan niet wuarschijnlijk, dat de matroos hem gedreigd heeft Dat zyn vermoedens.... Die zeker nog niet door bewijzen gestaafd worden, maar in elk geval tot navorschiugen aan leiding geven. Mijns inziens geeft men daarginds om een misdaad niet zoo veel. Indien men den misdadiger op heeterdaad betrapt, dan wordt hij opgehangengelukt het hem echter te ontvluchten, dan tracht hij zich zoo ver mogelijk ie verbergen. Hohenhausen en de matroos kunnen wel elkaar hel pers zijn geweestwie weet Gesteld dat ik wilde toestemmen, dat deze vermoedens niet geheel tot de onmogelijkheden be- hooren, dan kan ik er toch geen zoo verschrikke lijke gevolgtrekking uit afleiden, zeide de kapitein. Graaf Hohenhausen een moordenaar, neen, Hackert, dat gaat alles te boven 1 En de knoop, dien ik gevonden heb? Hij bewijst niets, totaal niets! Heeft de graaf of een ander hem verloren? Reimann zeker niet. Kunnen er niet jagers het bosch doorkruist hebben Kan niet de knop reeds lang geleden daar verloren zijn Kan de wandelstok, dien de graaf thans draagt, niet het eigendom van den overleden graaf zijn geweest? Ik geef dit alles toe, maar zonder mijn ver- En moeden prijs te geven, antwoordde Hackert. Maar HL. ƒ0.85 -1.10 - 0.95 is het dan niet opmerkelijk, dat de knop niet vroe ger werd ontdekt? Ge zegt zelf, dat de commissaris van politie hem niet ontdekt had, en die heeren hebben toch een scherpen blik. Nu, ondanks hun scherpen blik, zien zij ook niet alles, en zoo nauwgezet als ik zal de commis saris niet gezocht hebben. En wat wilt ge nu doen? vroeg Gronau. Ik wilde uw raad vragen. Aanvankelijk was ik voornemens, baron Von Buchenau te vragen maar deze zou het mij wellicht hoogst kwalijk heb ben genomen. Hij zou je ontslagen hebben. In elk geval zou hij mij niet geloofd hebben. Misschien is 't het beste, dat ik mij naar den rech ter van instructie begeef en hom den knop ter hand ëtel. En wat bereikt gij daardoor Ten minste een onderzoek. Dat in het vergeetboek zal geraken, zeide de kapitein. De bewijzen getuigen allen tegen Reimann zij zijn overtuigend wie er aan tornen wil, die moet met betere feiten voor den dag komen. Bedenk toch, Hackert, dat ge oen hooggeachten, rijken edelman verdacht wilt maken, om een tuchthuisboef van een reeds bewezen schuld te zuiveren. Dit is reeds een waanzinnige onderneming. En met welke feiten, welke bewijzen? Met geen enkel, want al wat gij hebt, zijn vermoedens. De rechter zal aan de ont- Men meldt uit Den Haag Een verver te ’s-Gravenhagè^ kocht de vorige week een huis aan de Korte Hoogstraat, om het tot werk plaats in te richten. Toen hij Maandag j.l. aan het werk toog om eenige veranderingen in zijn eigendom te brengen, en allereerst begorv met bet oude behangselpapier van de wanden te scheuren, kwam hij tot de aange name ontdekking, dat zich achtej eeno meer dan 2 cM. dikke laag van op elkander geplakt papier waaronder couranten van het begin dezer eeuw, in plaats van het gebruikelijke grauwe linnen, een fraai borduursel bevond. Voorzichtig werd nu het behangsel met water losgeweekt en verwijderd, en weinige uren later leverde de nog kort geleden on- oogelijke muur een prachtigen aanblik. Volgens kunstkenners zijn het echte Gobelins, die nog geheel hunne fraaie kleur hebben behouden en beelden uit de fabelleer voorstellen. Het grootste doek heeft eene afmeting van 4 bij 2,/9 Meter, terwijl twee andere van kleinere afme ting zijn. Verleden week werd bericht, dat iemand in Den Haag moeite deed om bij rechterlek vonnis te doen 55) Goed, maar ge maakt daaruit gevolgtrekkingen.... Nog niet, maar ik stem toe, dat het in den loop des tijde geschieden kan. Slechts een waanzinnige kan zulk een argwaan uitspreken. Slechts een waanzinnige Moet ik u aan her tog De Praslie, aan graaf De Bocarmé herinneren, om te bewijzen, dat ook een edelman een moorde naar kan zijn Hackertriep Gronau ontsteld. Laten wij de zaak eens zoo bedaard mogelijk beoordeelen Dat kunt ge nietuw haat maakt het u ónmogelijk Dan wil ik het beproeven. Waarmede Hohen hausen zich in Amerika onledig hield, weten wij niet. Hij was een avonturier, misschien een vage bond in den volsten zin van het woord. Kan de matroos niet bekend zijn geweest met een misdaad, waaraan die avonturier zich schuldig maakte F

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1