TfilCOT 0NDMEDE5EN Oaa.t-vs.m.g'eaa. Dames- en Hinderhoeden 3§I<IM&É<iH©èïf Baltenlandscii Overzicht. ADVERTENTIEN. Wollen en Katoenen Cost-u.3no.es PETR0LKUM-IV0TEERINGEN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam M. L. KIXT-v. Wam SCHENK en Zn. Gez. MICHAEL, gemeentebesturen te brengen, opdat van die zgde de deelneming aan de bedoelde oefeningen bevorderd en door de burgemeesters en commandanten van schut terijen gehandeld worde overeenkomstig het in punt 4 en 3 der beaohikkiug bepaalde. Het zal den minis ter tevens aangenaam zgn, indien do genoemde com missarissen de bevelhebbers en de militaire afdeelin- gen of de hun toegevoegde hoofdofficieren met be trekking tot de vrijwillige oefeningen in den wapen handel, op hunr.e aanvragen, de gewenschte inlichtingen en adviezen willen verstrekken en hen/daar waar dit tot bevordering der zaak kan dienen, met de gemeen te-besturen in betrekking willen stellen. Uit de 609 sollicitanten naar de betrekking van eersten bediende op het bureau der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is jl. Zaterdag door het hoofd bestuur dier maatschappij tot eersten bediende, op een tractament van 900, benoemd de heer G. Leopold te Haren, bij Groningen. De benoemde is in het bezit van het diploma eindexamen H. B. S. 5-j. cursus en daarna gedurende eenige jaren werkzaam geweest als boekhouder-correspondent. Uit Scheveuingen wordt aan het Utr. Dagblad geschreven De vreemdeling, die in de laatste dagen door het prachtige herfstweder (nu helaas in wind en regen vlagen verkeerd) mocht zijn uitgelokt, voor de eerste maal Scheveningen een bezoek te brengen, zou zich ter naowernood kunnen voorstellen, dat nog geen ▼eertien dagen geleden een ganse he wereld van touristen en badgasten, zoowel stad- en landgenooten als vreemdelingen, het strand en de duinen bevolkte en daaraan kleur en leven schonk. Nu is alles, tot weemoed stemmend, eenzaam en stil. Hot druk bezochte Kurhaus, hot vroolijke ont spanningsoord Seinpost, de fraaie hotels, de winkel galerijen met hare rijke en bonte verscheidenheid van uitstallingen, allen zijn verlaten en gesloten en slechts de huisbewaarder gluurt nu en dan door het schuchter op een kier geopende vensterluik. Slechts hier en ginds dwalen nog enkele Hage naars, die van geen scheiden schijnen te willen weten, tusscheu de duinen of langs het strand, en staren met bewonderenden en dankbaren blik op de velerlei heerlijke plekjes, waar zij dezen zomer, trots het booze weder, zoo menig genoegelijk uur met vrienden en bekenden mochten doorbrengen. Het is inderdaad te betreuren, dat al de voor treffelijke inrichtingen tot herberging en ontspanning, de vriendelijke en, bekoorlijke pleisterplaatsen, die hier in de laatste jaren, te midden van een zeldzaam schoone en indrukwekkende natuur zyn tot stand gekomen, met 't daarin gestoken aanzienlijk kapitaal, gedurende minstens acht maanden van het jaar nut- en renteloos moeten blijven en er nog geen ooder- nemend man heeft beproefd, Scheveningen ook ge durende het winteljaargetijde, als gezondheids- en herstellingsoord, zijne aantrekkelijkheid te doen be houden. Dit is een vraagstuk, dat wel de moeite waard is, te worden overwogen Prof. Donders had over Scheveningen als winter verblijf (wij hoorden' het uit zijn eigen mond) een zeer gunstig oordeel, mits de hotels, even als te Davozzoodanig werden ingericht dat de bewoners beter dan nu tegen den invloed van de zuid- en ▼erlangt men, dat hg een onwrikbaren wil toont, waar het geldt een eenmaal genomen besluit te handhaven. En toch bestaan er omstandigheden, waarvoor ook de man bukken moet, zeide Theodoor er komen soms zwakke uren. Dat is geen verontschuldiging r— Ik wil mij ook niet verontschuldigenik weet, dat ik als een dwaze knaap en niet als een man gehandeld heb. Maar wat baten nu verwijten Berouw komt te laat. En hoe gaat het met u, Koen raad Destijds spraakt ge zeer onverschillig over de vrouwen. Deed ik dat? antwoordde Gronau. Ik weet bet zelf niet meer; wellicht had ik myn bijzondere redenen daarvoor. Ge doet het dos nu niet meer? Wanneer ik ze nu moet beoordeelen, dan kan ik niet ontkennendat liet vrouwehart mij een raadsel is. Bemint ge êr een Waarom zou ik het loochenen? Maar het gaat mg in dit opzicht juist als u, alleen met dit verschil, dat ik degene ben, wien het vermogen ontbreekt," en dat ik met een medeminnaar te strijden heb, die behalve een hoogeron titel, een millioen in de weegschaal kan werpon. Indien de dame daar de grootste waarde aan hecht Zij niet, maar haar vader. wel. i noordwestelijke stormen, di<Khier of en toe geweldig kunnen spoken, werden bescheurd. De Zeelucht is gezond en versterkend; de omge ving is aangenaam en gezellig en biedt eehe afwis seling aan, die men op geen enkele badplaats in die mate zal aantreffen. Voor den Hoogen Baad werd behandeld hot beroep in cassatie van H, K. M. v. G., arts te Hcusden, door do rechtbank en het hof te 's Herto genbosch veroordeeld tot 100 boete en 1B0 te betalen aan de beleedigde partij, met machtiging aan deze om het vonnis te doen aanplakken, ter zake van opzettelijke beleediging den heer H., burgemees ter der gemeente Hcusden, aaugedaan toen deze was in de rechtmatige uitoefening zyner bediening. Bekl. had nl. een schrijven aan don gemeenteraad van Heusden gericht, hetwelk, in de openbare raadsver gadering van 23 April 1890 ingekomen, door den burgemeester, voorzitter van den Raad, werd voor gelezen, en waarin voor den burgemeester, op diens nederige afkomst wgzende, beleedigende uitdrukkin gen voorkwamen roet eene toespelliug van de fabel van H. de VeerFidel, geschoren en geknipt." De veroordeeling was o. a. gegrond op de bekente nis van bekl., dat hg den burgemeester niet beter zou kunnen treffen dan door middel van bedoelde fabel. Tegen het veroordeelend vonnis en arrest is door requirant één middel van cassatie voorgesteld, waaromtrent adv.-gen. Van Maanen op 26fcOct con clusie nemen zal. De Haagsche briefschrijver der Zaanlandsche Ct. heeft met groote ingenomenheid kennis genomen van het bericht, dat de regeering voornemens zou zyn bij het departement van waterstaat eene afzonderlijke afdeeling «Landbouw", onder de leiding van een erkende specialiteit, in 't leven te roepen. Hij acht het echter aanbevelenswaardig, in dit geval het denkbeeld te verwezenlijken, geopperd op het internationaal landbouwcongres, om de regeerin gen der verschillende landbouwende Staten uit te noodigen aan don naam van het departement, waarby de belangen van den landbouw worden behandeld, die aanduiding toe te voegen. Er is zeer veel voor te zeggen. Vooral uit een internationaal oogpunt verdient het aanbeveling, want in den vreemde weet men niet tot welk departement zich te wenden over zaken van den landbouw. Niemand zal bulten ons land op de gedachte komen dat het ministerie van W aterstaat enz., meestal buiteu onze grenzen «mi nisterie van openbare werken" genoemd, met de landbouw-aangelegenheden is belast. Wenden zich belanghebbenden tot het departement van binnen- landsche zaken of een ander, dan wordt aan de adressen geen gevolg gegeven of ondervindt althans de afdoening, die vaak spoed eischt, groote ver traging. //Bovendien, zegt de schrijver het kan moeielijk worden betwist, dat in onzen Staat de landbouw, als tak van volksbestaan, van even groote, zoo niet van hoogere beteekenis is dan handel en nijverheid; we zijn meer een landbouwend dan een industrieel volk. Waarom dan aan den gewichtigsten tak van onze nationale werkzaamheid niet officieel den rang gegeven, dien deze verdient Dat de Re geering daarop bedacht is, blijkt thans en ik juich het van harte toe; maar men blijve nu ook niet halverwege staan en passé in overdrachtelijken En zal zij itch aan den wil van haar vader onderwerpen I Naar alle waarschijnlijkheid, ja Mijn nicht bezit :iiet den moed en de volharding, om aan zulke stormen bet hoofd te bieden. Uw nicht? vroeg Theodoor. Frenle Von Buchenau Geraden Hm dan weet ik al wie je medeminnaar is. Nu, Hohenhansen kan aan zgn echtgenoote meer aanbieden dan kapitein Von Gronau. Kent ge den graaf? Wij beheeron zijn geld. Hoe oordeelt gij over hem Om die vraag te kunnen beantwoorden, zou ik hem beter moeten kennen, antwoordde Theodoor ik heb hem slechts tweemaal vluchtig gozieneerlijk gezegd heeft hij geen zeer gunstigen indruk op mij gemaakt. Zgn trots zal n afkeer hebben ingeboezemd. Zijn trots minder dan zijn praatjes. Wat wilt ge daarmede zeggen Ik kan u dit niet nader verklaren; ge zoudt er u ook bezwaarlijk mede tevreden stellen, wanneer ik u zeide, dat een inwendige stem mij voor hem waarschuwt. Bovendien heb ilc tijd noch gelegen heid om hem gade te slaanhet valt dus' bijzonder moeilijk, een oordeel te vellen, Gravin Von Hohen- hausen, zijne zuster, is immers met uw nerf ver loofd ik vrees dat ge in den strijd tegen den zin - het spreokwoord toe: a tout seigneur tout honneur." Practisch is er misschien eenig bezwaar: de toe voeging van «landbouw" aan den togenwoordigea titel van het departement van «waterstaat" zou dien titel wat al te lang maken: «Departement van wa terstaat, handel, nijverheid en landbouw." Waarom zou men echter niet 't geheele ministerie herdoopen en een minder uitgebreiden naam gevon? Zelfs de moeielgkheid, dat men, by verkorting, die takken van volksbestaan, welke thans uitdrukkelijk worden genoemd, zou achteruit zetten, is te ondervangen door de keuze van één man, die én waterstaat, en handel, en nijverheid, ja zelfs scheepvaart en spoor wegen, die thans ook niet met name zijn aangewezen, omvat. Men zou het Departement kunnen herdoopen in«Depart, van landbouw en verkeer." Verkeer omvat toch waterwegen met alles wat daaraan is verbonden, handel en ng verheid, scheepvaart en spoor wegen. Geen enkele tak zou door de keus van dien naam verongelijkt of achteruit gezet worden; vele bronnen van welvaart zouden er bevrodiging door vinden en aan den landbouw zou men ten volle recht laten wedervaren. De Maatschappij Apollo te Arastordam (commis sarissen de heeren rar. W. van Lenuep, prof. dr. H. C. Rogge en F. J. Arntzenius), die aan kunstenaars boven de 66 jaar of aan hunne weduwen en weezen een jaarlijksche uitkeering doet, heeft in zgn bestuur eene wijziging ondergaan. De heer Louis Bouwmeester is op de laatste vergadering tot 1. voorzitter benoemd, terwijl de heer J. Holtrop tot 2. voorzitter is gekozen evenals de heer Kiehl tot 2. secretaris. De heeren Benavente en Brouwer werden benoemd tot 1. en 2. muziek-commissaris. Den 29. October a. s. wordt in den Park-schouw burg - welwillend door den hoer de Groot daarvoor afgestaan het bekende drama «Ben Leil" (zoon van den nacht) op gevoerd. De hoofdvollen zijn in handen van de heeren Louis Bouwmeester, Willem van Zuylen, Polbarst, en de dames Cath. Beersmans, Chr. Poolman e. a., terwyl juffr. Joh. Albregt dezelfde rol zal ver vullen, dio hare moeder voor vele jaren heeft gespeeld. De raad van bijstand, die veel belang stelt in de maatschappij, deelt mede, dat men door donoteur te worden (van af 6 per jaar) in de eerste plaats het nuttige doel steunt, en verder jaarlijks 2 gemengde voorstellingen kosteloos kan bijwonen. Dezo voorstel lingen worden in October en Februari gegeven. Gaarne steunen wg deze goede zaak, die reeds veler sympathie verworven heeft. Do raad van bijstand bestaat, buiten tal van kunst vrienden, uit de heeren H. Th. Boelen, voorzitter, Stadhouderskade 57, W. A. v. d. Mandere, penning meester, Oosteinde 28, en M. Merens, secretaris, Prins Hendrikkade 144, te Amsterdam. Bg gelegenheid van het internationaal Stenogra fen-Congres te Berlijn van 26 September tot 4 Oc tober gehouden, waaraan tevens eene tentoonstelling verbonden was, werd aan de Nederlandsche Steno grafen-Vereeniging «Willem Stolze" de zilveren medaille toegekend voor de als oefeningswerk nauw keurig in Stenographic volgens de leerwijze Stolze- Wéry overgezette, ingezonden literarische werken. Tegelijk werd aau den heer A. T. van 't Hoen te Delftshaven een diploma uitgereikt voor het steno- graphisch overschrijven van «Het Nieuwe Testa- medeminnaar bezwijken zult, en dus zou 't wellicht maar het beste zijn, uwe hoop vaarwel te zeggen. Hoe schielijk is die raad gegevenzeide Gronau. f Maar wat zult ge doen, wanneer de graat naar de hand van uw nicht dingt en uw oom ze hem toezegt? Wiltvge uw gelukkigen medeminnaar uitdagen? Wat zoudt ge daardoor winnen 1 Wat ik doen zal, kan ik nu nog niet weten, antwoordde de kapitein; ik moet afwachten, welken loow de dingen nemen. Hier zijn wg aan uw huis. Theodoor was blijven staan. Wilt ge niet binnen komen? vroeg hg. Ik zal u aan mgn familie voorstellen. Heden niet, zeide Gronau. Ten eerste is mgn toilet niet voor een bezoek in orde en ten tweede ben ik ook niet in de noodige stemming; de eerste indruk zou dus geen gunstige zijn. Papa zou vereerd zijn.... Hm., wie weet! schertste de kapitein. In de kantoren der kooplieden en bankiers ziet men een uniform niet gaarne, en uw papa zou wellicht vree zen dat ge door mij op oen verkeerden weg zoudt worden gebracht. Men verwijt immers aan officieres voortdurend, dat zy verkwisters zijn, zoodat een solied man zich op een behoorlijken afstand van hen mod houden. Papa zal u dit verwijt niet maken. Wordt vervolgd ment"; 814 bladzijden zuiver correspondentieschrift naar genoemd leerboek. De bezoekers aan het graf van Boulanger en mevr. De Bonnemaiu te Elsene blijven nog steeds even tal rijk en dagelijks is de rij koetsen van allen aard nog even groot. Een gansche wagen kransen is dezer dagen uit Frankryk aangekomen. Tien agenten en 4 lijkdienaars blijven bestendig op hun post om do orde te handhaven, en nog heeft men Vrijdagnamid dag versterking moeten aanvragen. Te Kiowa, in Kansas, bekleedt eene mevr. Paxton den burgemeesterspost en is er in geslaagd alle kroe gen te sluiten. De gevolgen echter schijnen in hun heilzaamheid niet door de mannelyke bevolking te worden gewaardeerd, ten miusto de mannen van zaken hebben in een met zeer talrijke onderteekeningen voorzien verzoekschrift er op aangedrongen, dat me vrouw de burgemeesteres gelieve af te treden. Onder de eerste onderteekenaars behoort de heer Paxton. In het lokaal Amicitia op het Waterlooplein te Amsterdam had gisterenavond eene opanbare wijkver gadering plaats van wege de afd. «Amsterdam" van den Sociaal-Democratiseren Bond Volgens het con vocatie-biljet zou als spreker optreden F. van der Goes met het onderwerp: Doel der «sociaal-democratie." Do voorzitter, de heer Van Veelen, deelde mede, dat de heer Van der Goes dezen avond niet voor de vergadering zou spreken. In Amsterdammer, Dag blad voor Nederland, van 9 October, in een reactionair blad dus, dat gekant is tegen de sociaal-democratie, had Van der Goes een brief geschreven, getiteld hen stille verklikker. Spreker leest dezen brief voor en vraagt of iemand die zoo laag staat dat hg een dergelgk stuk zet in een reactionair blad, waar dig is voor deze vergadering op te treden. Wanneer Van der Goes in Constaulia of'in Recht voor Allen zijn raeening had geuit, was hot tot daar aan toe geweest, doch het feit, dat hij den Centralen Raad aanvalt in de Amsterdammer, is zoo gemeen, dat het bestuur der wijkvergadering meende het niet te kunnen verantwoorden Van der Goes hier te laten optreden. Eerst moest het bestuur van de afdeeling geoordeeld hebben over het gedrag van Van der Goes, of een dergelgk persoon nog langer lid raag zgn van de partij. (Eene stem d'Er uit met 'm I") De voorzitter. De party zal weten haar (Dezelfde item zoo'n dief, zoo'n De voorzitter met luider stem haar zaken te regelen. («Geroepstilte, schreeuw zoo niet Do voorzitter. Voor dozen avond zal dus voor de vergadering optreden P. H. A. Schroder. Amst Het Duitsch humoristisch weokblad Kladderadatsch is nu verboden in het Keizerlijk paleis te Berlijn, waar een daarin voorkomende carioatuur van den Minister van Landbouw veel ergernis gegeven heeft. Stanislaus Zalewski, waarschijnlijk wel de oudste geneeskundigo ter wereld, is onlangs te Bordeaux overleden. Hij was bijna 111 jaren oud; den 25en Dec. 1780 werd hg te Warschau geboren. Zijn ouders werden verbannen, en sinds 1790 woonde hg met hen te Parijs. Tot zijne zeer talrgke herinne ringen behoorde ook de onthoofding van Lodewijk waarvan hg, voor een venster, achter een gordijn verborgen, getuige was. Zalewski maakte ook den tocht naar Rusland mede. Na zgn terugkomst legde hg zich toe op de geneeskunde en jarenlang was hij dokter te Bordeau. Sedert dertig jaren leefde hg stil van een klein pensioen, dat de Fransche Regeering hem verleende. Volgens de Franiche wet kan het Iersche land- ligafond» te Pargs, ten bedrago van 40,000 X, ten gevolge van Parnell'a overigden niet blg'ven staan op den naam van Mac-Carthy, die met Parnell bet fond» beheerde, maar moet het voor de helft overge schreven worden op den naam van Parnell's erfge namen.^ Dit bericht veroorzaakt ontsteltenis onder Parnell's tegenstanders, welke vreezen dat diens erf genamen de 20,000 JÉ zullen opvorderen ten einde daarmede den stryd met de tegenpartij voort te zet ten. Deze vrees schijnt bevestigd te worden door eene gisteren avond gehouden vergadering van leiders der Parnellisten, onder voorzitterschap van Power, waarop besloten werd Parnell's beleid onveranderd en strikt voort te zotten. Daarna is er een manifest een het volk uitgevaardigd. De leiders zeggen daarin a- «Getrouw aan onze beginselen, willen wij eene conventie van Iersche volksmannen bijeenroepen, ten einde uit naam van het Iersche volk de middelen te eramen tot uitvoering van de aanwijzingen, door den overleden hoofdman nagelaten. Alle eerlijke Ieren, die van meening zijn, dat alleen Iersche volksver tegenwoordigers de Iersche politiek behooren te be sturen, zullen ons welkom zijn. Maar wij willen niets te doen hebben met de mannen, die verant woordelijk zijn voor de breuk iu de nationale partij, en die op bevel van buitenlanders den eersten en hoogsten aller patriotten tot den dood toe gelasterd en hem vermoord hebben." Da buide, gisteren aan prof. Virchow te Berlijn op zijn 7Oen verjaardag gebracht door de overheid van staat en gemeenten, door universiteiten en ge neeskundige vereenigingen in bet binnen- en buiten land, was bijzonder indrukwekkend. In do feestzalon van het Kaiserhof was het een onafgebroken stroom van gelukwensohen, met aanspraken, overhandiging van adressen en van feestgeschenken, en dit duurde verscheidene uren. De Keizer verleende aan prof. Virchow do groote gouden medaille voor kunsten en wetenschappen. Nauwelgks was koning Karei van Wurtemberg in de vorige week overleden, of van onderscheidene zij den werd de verwachting te kennen gegeven, dat de nieuwe Koning eene andere politiek zou volgen en dus een ander ministerie zou benoemen. Men wist dat in alle geval de minister van financiën, de heer von Renner, zou aftreden, daar hg wegens voortdurende ziekelijkheid op zijn hoogen ouderdom reeds eenigen tijd geleden zijn ontslag had willen vragen, maar wegens den toestand van koning Karei daaraan nog geen gevolg had gegeven. Thans echter heeft hij dit met vermelding der bestaande reden gedaan, terwijl do overige ministers te gelijkertijd hunne portefeuilles ter boschikking des Konings stelden. Ten gevolge hiervan is de heer von Renner eervol ontslagen en de minister-president bg den Koning ontboden, die hem onder verzekering van zijn volle vertrouwen heeft verklaard, geene verdere verandering in het ministerie te willen maken. Met koning Karei van Wurtemberg, die, na een langdurig, smartelijk lijden, in deze week stierf, is weer een van dia Duitsche vorsten ten grave gedaald, die in 1866 eene vijandige houding aannamen tegen over het zegevierende Pruisen en die in 1370/71 wel is waar om politieke en nationale redenen toe gestemd hebben in de vorming van het verbonden Duitsche rijk, maar toch in d«n grond van hun hart don nieuwen toestand niet welwillend gezind waren. De tegenwoordige koning van Wurtemberg, Wilhelm II, behoort tot een jonger geslacht, dat niet meer te kampen hoeft met onaangename herinneringen aan het verleden en zich oprecht verheugt over de een heid van het Duitsche rjjjc, pis over iets dat eenmaal bestaat en onveranderlijk is en dat bovendien reden geeft tot tevredenheid, yan deze gezindheid van den nieuwen koning, die ook zijne militaire loop baan in de Pruisische garde heeft doorgemaakt, getuigt de bijzonder hartelijke toon der telegrammen, die na den dood van koning Karei gewisseld zgn tusschen den keizer en den Wurtembergschen vorst. De woorden, die de koning tot den keizer richtte: „Uit volle overtuiging blijf ik, evenals sinds jaren a's Duitsch soldaat, thans als Duitsch regent on wrikbaar in mijne trouw aan den keizer en aan het rijk i geven zulk eene besliste en vrgwillige aan hankelijkheid aan het vereenigde Duitschland te kennen dat zij overal in het rijk, in 't bijzonder echter in Noordduitsehlaud, een aangename indruk gemaakt hebben. De Zwabische volksstam in Wurtemberg houdt zich van alle Duitsche stammen het hardnekkigst vast aan zijne oude traditiën en heef tzich veel moeilijker en langzamer aan het nieuwe bestuur en do Noord- Duitsch-Pruisische leiding gewend dau b. v. Baden of Beieren. Maar het assimilatie-proces is toch bijna volmaakt tot stand gekomende zeer sterke volks partij in Zwaben, die voorheen te recht als de meest anti-Pruisische en particularistische partij bekend stond en die nog zelfs in het voorjaar van 1870 naar Frankrgk overhelde, heeft al lang oen eertgken vrede gesloten met hot nieuwe Duitsche rjjk. De troons- verandering in Wurtemberg vormt nu cenigszins het einde, zg het dau ook slechts wat het uiterlijk be treft, van het particularisme in Zwaben. De over leden koning was noch politicus, noch militair; eene stille, teruggetrokken natuur, die geene partij of geen meosch eenig kwaad deed en over wiens dood hot geheele volk ook de Zwabische democraten oprecht rouw draagt. Zelfs sommige vreemde handel wijzen van den vorst in 't laatst zijns levens, toen hij in zgno ziekte zich liet beetnemen door vreemde avonturiers van twijfelachtig gehalte, die zgn geest met spiritistischen hokus-pokus bezighielden, hebben hem de liefde van zgoe onderdanen niet doen ver liezen, hoezeer ook zgn intieme omgang met zulke menschen ergernis wekte. In Rusland bljjft steeds de groote ellende heer- schen. Dat is zeker. Het is echter buitengewoon moeilgk om juist te vernemen welken omvang de hongersnood reeds heeft gekregen. De ervaring leert echter, dat de telegrammen van den Londensohen Standard het meest te vertrouwen zijn. Volgens deze heeft een reiziger, die pas uit het Zuiden te Petersburg aankwam, soms een troep kinderen gevonden, liggende onder een dunne deken, hon gerig en ongekleed. Timmerlieden, smeden, alle handwerkslieden verkochten hunne gereedschappen om brood te kunnen koopen en dan verder maar te bedelen. Iedereen was volkomen geneigd om te werken zonder loon, alleen voor den kost. Groote streken liggen kaal en onbebouwd, niettegenstaande de boe ren zaad gekregen hebben om hun land te kunnen bebouwen. Maar zij hebben het opgegeten. Na tuurlijk zal dientengevolge de hongersnood in hot vo.genu jaar nog veel erger zijn. Te Samara zijn er van de duizend huisgezinnen slechts twintig, die voedsel hebbende bevolking wordt daar oproerig. De soldaten besloten daar om van hunne rations dagelijks een half pond af te staan voor de noodlijdenden. Van den ellendigen toestand wordt druk gebruik gemaakt door de Iculuki, de woekeraars iu Rusland, tegen wie zich een sterke verontwaardiging begint te openbaren. Het zijn de hardvochtigste wezens ter wereld en elke boer heeft tienmaal liever met den zoo beschimpten Joodschon middenman te doen dan mot een kulak. Het zijn eenvoudig do rijkste boe ren in elk district, die geld leeneu tegen woeker winst en daarbij eene onbeperkte macht verkrijgen zelts buiten de grenzen der wet. Een ander gevolg van den hongersnood zal zijn dat de scholen zullen worden gesloten. Te Sha- dnnsk is dit reeds het geval. Iu de provincie Kasan is besloten geen voedsel te geven aan mannen van achttien tot vgf-en-vijfti» jaarzij moeten er voor werken. Hel is echter onmogelijk orn werk te vinden voor hen allen en de luiaards moeten in elk geval sterven. Knapen en grgsaards krijgen dertig pond graan per maand. Het .provinciaal bestuur van Kasan heeft (besloten em de boeren in de gelegenheid te stellen, vijf-en- zeventig percent van het land te bebouwen/door hun het noodige zaad te verstrekken. In tegenstelling met do tijdingen uit Rusland spreken de berichten uit Griekenland op het oogen- blik van de bijzondere welvaart, waarin zich alle deelen des lauds verheugen ten gevolge van den buitengewoon overvloedigén oogst. De opbrengst aan koren in Thessaliê en aan krenten, olijven °en druiven m de Peloponnesus en elders is ver boten de schatting. De landbouw in Griekenland ia inder daad veel meer ontwikkeld dan eenige jaren geleden. ,de handel is daardoor zeer levendig en levert uitstekende uitkomsten. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 7.30. Geïmporteerd fust 7 40 Januari- Februari- levering 7.30. September-,' Uctober-, November- én December-levering 1892 f 7.25. DE NIEUWSTE MODELLEN VAN WIJD STRAAT A 174. voor Mannen, Vrouwen en Kinderen Hiermede berichten wjj U de ontvangst der alsmede de NOUVEAUTÉS voor GOUDA E. 66

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2